Jump to content

ΣΥΓΝΩΜΗ,ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ


ΕΥΑ.16

Recommended Posts

βλεπω πολυ αποθαρρυνση και δεν καταλαβαινω γιατι!Περασατε στην ιατρικη ,αλλοι σπουδαζετε κι αλλοι εχετε τελειωσει γιατι λοιπον τετοια αντιμετωπιση!(οχι απο ολους,εννοειται)Δεν σας αρεσει ,ηταν λαθος επιλογη,γιατι? :o

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 151
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

βλεπω πολυ αποθαρρυνση και δεν καταλαβαινω γιατι!Περασατε στην ιατρικη ,αλλοι σπουδαζετε κι αλλοι εχετε τελειωσει γιατι λοιπον τετοια αντιμετωπιση!(οχι απο ολους,εννοειται)Δεν σας αρεσει ,ηταν λαθος επιλογη,γιατι? :o

οι ανώνυμες απαντήσεις σε τέτοιες ερωτήσεις χωρίς τη βοήθεια κάποιου μεγάλου δίπλα σου (των γονιών σου ας πούμε) μπορεί να σε επηρεάσουν άσχημα.

Η notbad σου είπε να έχεις αντοχή στη συγκεκριμένη σχολή και νομίζω ότι έχεις πολύ χρόνο στην α λυκείου για να βελτιωθείς και να γίνεις Η σούπερ μαθήτρια που θα πετύχει σίγουρα στην Ιατρική! Άσε το φόρουμ και απλά στρώσου στο διάβασμα. ( ή βάλε τους γονείς σου να ποστάρουν μαζί σου στο φόρουμ)

Τροποποιήθηκε από Holly
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι να ποσταρω μαζι με τους γονεις μου?θελω να πω ,ποιο ειναι το οφελος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι να ποσταρω μαζι με τους γονεις μου?θελω να πω ,ποιο ειναι το οφελος?

Βρε κοπελίτσα, οι γονείς σου θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις γιατί μερικοί "σε αποθαρρύνουν" όπως λες, θα ερμηνεύσουν ας πούμε το σκεπτικό με το οποίο μπορεί να μιλά κάποιος ενήλικας.

Απλά οι άνθρωποι(του φόρουμ) πράγματι σατιρίζουν την κατάσταση που υπάρχει σχετικά με την εργασία μετά το πτυχίο, άσχετα αν εσύ το εξέλαβες σαν αποθάρρυνση.

Τεσπά, νομίζω πως πολύ μεγάλη αδερφή το έπαιξα και δεν μου επιτρέπεται τέτοιος ρόλος.

Σου εύχομαι την καλύτερη τύχη να έχεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:) οχι οχι προς Θεου,σε ευχαριστω παρα πολυ που με βοηθας!!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα 16 μου, που λέτε (πάνε σχεδόν δύο δεκαετίες πια), είχα έναν συμμαθητή στο σχολείο που επέμενε να έρθει 2 δέσμη (ναι, είχαμε δέσμες, κλασικά) και ήταν όντως μαθητής του 11 (μπορεί και 11/13, θα σας γελάσω).

Εγώ, από το ύψος και την έπαρση του απόλυτου 20 (όχι κλάσματα και παπαριές), τον κορόιδευα όλη τη χρονιά.

Απόψε σκέφτηκα να τον γκουγκλάρω (θενκς Σλίπυ), μετά από δύο δεκαετίες, ξανατονίζω και ναι...είναι κλινικός ιατρός και επιμελητής στο νοσοκομείο της περιοχής μας...

Ηθικό δίδαγμα: όποιος κοροιδεύει, τα λούζεται κάποτε...

Μια προσφορά της in vitro για να θυμηθούμε τα παλιά, γενικώς.

Αντε και καλή τύχη μάγκες...!

Τάσο, Cadaver και όποιον άλλον ξεχνάω αυτή τη στιγμή...να είστε καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνωμη αλλα τι κανεις ξυπνια τετοια ωρα ? ειναι αραγε η ανησυχια για το μελλον ή καποιος αλλος λογος ?

Μηπως ηρθε η ωρα να ΄πας για υπνο ? ( γιατι απο οσο θυμαμαι , εγω και πολλοι αλλοι στην ηλικια σου τετοια ωρα ημασταν στο τριτο ονειρο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προηγούμενα 16χρονα (barely legal κατηγορία) έχουν ανοίξει παρόμοια τόπικ, άρα πλούσια η βιβλιογραφία.

Εσείς δεσποινίς Παπί γιατί δεν είστε στο κρεβατάκι σας;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσείς δεσποινίς Παπί γιατί δεν είστε στο κρεβατάκι σας;;;

Θα απουσιάζει ο "ΣΕ ΘΕΛΩ" της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

angelo ειπες να παρακολουθησω διαλεξεις στο αμφιθεατρο ή να μπω πως κανουν εφημερίςες κτλ.....επιτρεπεται??θελω να πω αφηνουν οποιον ενδιαφερεται να δει μεσα στο νοσοκομειο? :o

Εγώ αυτό που πρότεινα, είναι να μιλήσεις πρώτα με άλλους φοιτητές, να πάρεις μια ιδέα για τα μαθήματα των πρώτων ετών. Στη συνέχεια, θα γνωριστείς με με φοιτητές μεγαλύτερου έτους, π.χ. 5 ή 6 έτους. Αυτοί, επειδή κάνουν ήδη εφημερίες, έχουν τη "δυνατότητα" να σε πάρουν μαζί τους σε κάποια στιγμή, ώστε να πάρεις μια ιδέα.

Άλλη σκέψη είναι να πας μια βόλτα στο νοσοκομείο σε ώρες επισκεπτηρίου, οπότε εκεί να πετύχεις κανένα φοιτητή που θα εφημερεύει, και να κάνεις μια "ξενάγηση".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά,ρωτάω σοβαρά τωρα.Πρόκειται για το μέλλον μου και ζητάω μια χείρα βοηθείας απο κάποιους με πείρα και προ παντώς από όσους με παίρνουν στα σοβαρά.Σας παρακαλώ λοιπόν να μην κοροιδεύετε γιατί εγώ απευθύνομαι σε σας για να μου πείτε κάτι σωστό.Εσείς καταφέρατε να γίνετε γιατροι,βοηθήστε και μένα που το θέλω πολυ,και μην γελοιοποιήτε την κατασταση.

Πάντα φιλικά

Ευα

Μπορώ να σου πω ότι οι περισσότερες απαντήσεις ήταν αρκετά σοβαρές. Πιθανώς από όσους απάντησαν γιατρός ειδικευμένος είναι μόνο η Clemence και η invitro!

Έχουμε ίσως απομακρυνθεί τόσο από τα 16 που δε θυμόμαστε ίσως ότι τότε είχαν και για μας σημασία πράγματα όπως οι βαθμοί στο σχολείο, οι ξένες γλώσσες, το αν θα φύγουμε από το σπίτι μας, το αν υπάρχουν "άλλοι" καλύτεροι από μας, αν θα τα καταφέρουμε γενικά...

Πιθανότατα Εύα στην ηλικία μου ή του ακατανόμαστου ή της invitro θα μάθεις ότι το μόνο βιβλίο που έχει σημασία μπορείς να το βρεις στο Scribd: http://www.scribd.co.../-Greek-Grammar

Αυτό θα σου δείξει ότι υπάρχει λόγος που ανήκεις στο 10% και όχι στο 90% των ανθρώπων.

Στις νέες ερωτήσεις σου τώρα: Σπούδασα από το 1997 ως το 2003 στην Αθήνα, όπου μπήκα με δέσμες με την πρώτη φορά γράφοντας (μάλλον) εξωφρενικά καλά στις πανελλήνιες εξετάσεις, αλλά και πάλι όχι τόσο καλά όσο στο σχολείο (όπου ναι, έβγαζα 20/20). Ακόμα δεν ξέρω αν μου αρέσει η ιατρική, αλλά η αλήθεια είναι ότι νομικές και οικονομικά δε φτουράνε μία μπροστά στην απίστευτη αίσθηση που έχεις όταν πιάνεις τις μεταστάσεις σε μεσεντέριο και περιτόναιο που δε φάνηκαν στην αξονική και κάνεις την ειλεοκολική παράκαμψη με το TLC75 ως παρηγορητική επέμβαση για Σάββατο πρωί... Είσαι αυτός που λέει στους ανθρώπους ότι το προσδόκιμο ζωής τους μετριέται σε μήνες (αν όχι εβδομάδες, μέρες, ώρες)!

Δε θα'λεγα ότι όποιος δεν είναι top of the top αποτυγχάνει: και το να περάσεις απλώς κάτι επιτυχία είναι. Στα Αγγλικά πχ πήρες Α στο Proficiency; Είναι το C αποτυχία; Στα Γερμανικά πήρες το Grosses; Είναι το Kleines αποτυχία;

Το ζήτημα είναι να μαθαίνεις από ό,τι δεν έκανες όσο καλά θα ήθελες και να βελτιώνεσαι για το μέλλον. Δες την περίφημη "Τελευταία διάλεξη" του καθηγητή Pausch και θα καταλάβεις:

Ευτυχισμένος άνθρωπος είναι αυτός που αποφασίζει κάποια στιγμή ότι είναι αρκετά καλό αυτό που κάνει, και ότι και ο δεύτερος παίρνει μετάλλιο, και ο τελευταίος τερματίζει. Στην ιατρική αποκλείεται να πάρεις σε όλα τα μαθήματα 10/10 πχ, και ακόμα και αν πάρεις δε θα έχει ιδιαίτερο νόημα.

Εγώ πιστεύω ότι είσαι πολύ μπερδεμένη. Από τη μια λες ότι "το σκέφτεσαι" να πας Ιατρική ή να γίνεις δασκάλα, και από την άλλη απορρίπτεις με τη μία όλα τα άλλα επαγγέλματα υγείας (καλά, τον κάθετο διαχωρισμό νοσηλευτικής ΑΕΙ-ΤΕΙ ας τον αφήσω ασχολίαστο). Αν θες να πας ιατρική και μόνο, η άποψή μου είναι ότι στο ελληνικό σύστημα, που κρίνει την εισαγωγή σου στη σχολή που θέλεις μόνο από γραπτές εξετάσεις, είναι πολύ πιθανό να μείνεις απέξω. Γιατί; Γιατί στην έκθεση ο βαθμός σου δε θα είναι ιδιαίτερα καλός λόγω ορθογραφίας και γιατί μπορεί να συμβεί το ίδιο και στη φυσική πχ ή και σε οποιοδήποτε άλλο μάθημα. Αυτό που (προσπαθούν) να σου πουν οι υπόλοιποι είναι ότι και να μη μείνεις απέξω, το "μέσα" είναι μια απογοήτευση για πολλούς, μα πάρα πολλούς από εμάς, για διαφορετικούς λόγους στον καθένα. Για άλλους είναι μια καταπληκτική εμπειρία που δε θα την άλλαζαν με τίποτα.

Θα έλεγα, αν σκέφτεσαι να σπουδάσεις και να δουλέψεις στην Ελλάδα, να κάνεις κάτι πρωτότυπο τις φετεινές σχολικές σου διακοπές τα Χριστούγεννα: βρες κάποιο γνωστό σε ένα νοσοκομείο της πόλης σου (ή αν δεν έχεις, στείλε ένα email ή πάρε τηλέφωνο ή στείλε ένα γράμμα σε κάποιο διευθυντή μιας κλινικής) και ζήτα να παρακολουθήσεις μια βδομάδα πώς δουλεύουν σε ένα νοσοκομείο, ακολουθώντας τους ειδικευόμενους πχ. Θα πάρεις μια ιδέα αν σου αρέσει "από μέσα" το επάγγελμα (και θα γνωρίσεις από κοντά τι τραβάμε)....

Τροποποιήθηκε από Λύκος
ειλεοκολική, το πέτυχε η invitro!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

νομίζω πως είναι μια πολύ καλή προσέγγιση η παραπάνω. Η Εύα μπορεί να είναι ''μόνο'' 16, αλλά είναι αυτή η ηλικία που το σύστημα πιέζει έναν νέο άνθρωπο να πάρει αυτές τις αποφάσεις. Το θέμα είναι τί μπορούμε εμείς να της πούμε που να έχει νόημα για εκείνη τώρα που το έχει ανάγκη? Δεν ξέρω.

Εύα ζούμε σε μια δύσκολη εποχή και κανείς δε μπορεί να κάνει σχέδια για το μέλλον - ούτε κάποιος που τώρα έχει ήδη τελειώσει την Ιατρική και την ειδικότητα από χρόνια και εργάζεται, ούτε -πολύ περισσότερο- ένας νέος στα 16 του. Αν με ρωτούσες θα σου έλεγα μόνο να διαλέξεις εκείνο που σε τραβάει περισσότερο και να βάλεις τα δυνατά σου για να το πετύχεις. Παράλληλα όμως να έχεις και ένα σχέδιο 2, ένα σχέδιο διαφυγής αν εκείνο που θέλεις για κάποιο λόγο δεν πετύχει. Όταν έρθει η ώρα θα πάρεις τις αποφάσεις σου όπως τις πήραμε όλοι μας, και απ΄το σπίτι θα φύγεις όταν θα νοιώσεις έτοιμη και τα όνειρά σου θα κυνηγήσεις όσο μακριά κι αν χρειαστεί να φτάσεις. Μή φοβάσαι, όλα θα γίνουν. Ζήσε το σήμερα, προετοίμαζε το αύριο και να θυμάσαι ότι δεν υπάρχουν εγγυήσεις -όποιος αυτές θέλει να πάει να πάρει το γνωστό μίξερ- για τίποτα. Μή διστάζεις να ρωτάς και τους άλλους αλλά και τον εαυτό σου για το τί θέλεις.

Πάντως ένα σου λέω: μετά από χρόνια σπουδών, ειδικότητα και δουλειάς, δε θα άλλαζα ένα ευχαριστώ ανθρώπου πο βοήθησα σε μια δύσκολη στιγμή με κανένα 4μηνο ατέλειωτων υποχρεωτικών διακοπών ανά έτος κανενός εκπαιδευτικού, κι ας κάνω όλες τις αργίες μου μέσα εδώ και χρόνια, κι ας έχω ναι και όχι ένα σαββατοκύριακο ελεύθερο το μήνα κι ας στραβώνουν μύρια άλλα όσα που δεν θα είχε νόημα να αναφέρω εδώ. Μήν κοιτάς που μας βγαίνει πικρία. Ή για να στο πω αλλιώς: δες τον Dr House (δε μου δουλεύουν πια τα emoticons γμτ!)ή διάβασε τα ποστ της invitro (χιχιχι) είναι και αυτή μια στάση ζωής. Δε μπορείς να το δεις τώρα, θα το καταλάβεις στην ώρα του και αυτό.

Πολλά φιλιά και καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν επιλέξεις! Να'σαι πάντα καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγχωρέστε με που θα παρέμβω χωρίς να προσφέρω κάτι καινούριο στη συζήτηση αλλά είδα δύο φορές γραμμένο σ΄αυτό το θέμα από δύο διαφορετικά μέλη το "στο σχολείο ήμουν μαθητής του 20 στα 20" και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής από περιέργεια:Όταν λέτε ήμουν μαθητής-τρια του 20 στα 20,εννοείτε ότι και στα 6 χρόνια του Γυμνασίου και του Λυκείου βγάζατε βαθμό καθαρό 20άρι;

Και κάτι ακόμη.Τελικά το σωστό ποιο είναι;"μη γελειοποιείτε ή "μη γελοιοποιήτε";Από τη μία θυμάμαι ένα ήτα στην προστακτική αλλά είναι συγκεχυμένο το πού και πότε και από την άλλη μου φαίνεται πιο οικείο στο μάτι το πρώτο.

Μεγάλη υπόθεση το internet,πάντως.Eμείς στα 16 μας ήμαστε καταδικασμένοι να προχωράμε στα τυφλά.Πού τόση πληροφορία,τόσες διαφορετικές γνώμες για το τι παίζει στο τάδε ή το δείνα επάγγελμα.Γονείς,συγγενείς,φίλοι.Μέχρι εκεί έφταναν οι πηγές μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως ένα σου λέω: μετά από χρόνια σπουδών, ειδικότητα και δουλειάς, δε θα άλλαζα ένα ευχαριστώ ανθρώπου πο βοήθησα σε μια δύσκολη στιγμή

πως ακριβώς βοηθάνε το κοινωνικό σύνολο οι μικροβιολόγοι;

βοήθεια είναι τα αποτελέσματα μιας καλλιέργειας ούρων;

ας γελάσω: ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ

You are not doctors dear madam :)

Τέλος πάντων. ΕΥΑ η δική μου συμβουλή είναι να γνωρίσεις τον έρωτα: όλα τα άλλα δεν έχει σημασία και αν δεν τα ζήσεις αν πεθάνεις αύριο. :)

Στην τελική κι εγώ που είμαι τέλειος τι κατάλαβα; :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μεγάλε Λύκε, αδερφέ μου...Ειλεοκολική παράκαμψη.

(Ειλεός και όχι ileum, you know? )

Δεν είδα αν το διόρθωσε άλλος, γιατί είμαι σε δουλειά και γράφω ΠΟΛΥ κλεφτά, αλλά δεν άντεξα...συνεχίστε...

ΥΓ: Προσωπικά μόνο στη Β και Γ Λυκείου, 2 χρονιές δηλαδή είχα βγάλει 20, τις άλλες είναι αλήθεια, ομολογώ...μου λείπανε κάτι ψιλά. Και λοιπόν; Άλλα πράγματα μετράνε στη ζωή αλλά και στην ιατρική...

Τροποποιήθηκε από invitro
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ινβιτρο και το εχει επιβαλει γραφεται με ενα -λ-.(στο 1ο ποστ σου)ποιος ειναι αυτος ο Pausch πού τους ξερετε ολους αυτους?πολυ ωραια ειχα πολυ αναγκη απο εμπνευση..........θα το μελετησω και γω το βιντεο¨)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20/20...Αυτο θα πει σπασικλα! Εισαγωμενο βελτιωμενο λιπασμα παραγγελνατε? ...Κι αυτο το 20 σε εποχη δεσμων...Αυτο θα πει προσηλωση σε ολα τα μαθηματα. Δεν το καταλαβαινω... Μια ερωτηση. Αμα γυρναγατε πισω θα αραζατε λιγακι περισσοτερο για να απολαυσετε τις μικρες χαρες της ζωης η θα κανατε τις ιδιες θυσιες? Η μηπως ανηκετε στη συνομοταξια εκεινων που πιστευουν οτι δεν εχασαν τιποτα το ιδιαιτερο? Η μηπως εκεινων που περιεργως τα ειχαν και τα καταφεναν ολα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20/20...Αυτο θα πει σπασικλα! Εισαγωμενο βελτιωμενο λιπασμα παραγγελνατε? ...Κι αυτο το 20 σε εποχη δεσμων...Αυτο θα πει προσηλωση σε ολα τα μαθηματα. Δεν το καταλαβαινω... Μια ερωτηση. Αμα γυρναγατε πισω θα αραζατε λιγακι περισσοτερο για να απολαυσετε τις μικρες χαρες της ζωης η θα κανατε τις ιδιες θυσιες? Η μηπως ανηκετε στη συνομοταξια εκεινων που πιστευουν οτι δεν εχασαν τιποτα το ιδιαιτερο? Η μηπως εκεινων που περιεργως τα ειχαν και τα καταφεναν ολα?

εγώ θα επέλεγα να είμαι μαθητής του 10/20, να σηκωθω να φύγω Ιταλία να γίνω γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ισως ετσι να ειχες πηδηξει και καμια Ιταλιδα...Ωραιες γυναικες, δεν ξερεις τι χανεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραιες γυναικες, δεν ξερεις τι χανεις...

Λες ε; Το θέμα είναι που τη βρίσκεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον Αυγουστο γεμιζει ολη η Ελλαδα απο Ιταλιδες, δεν χρειαζεται καν να πας Ιταλια. Βεβαια αν τις θες στο habitat τους πρεπει να ταξιδεψεις. Καθε εμπειρια για καλο ειναι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sleep εχω καμια δυο φιλες στο ψαξιμο, αμα εισαι καλο παιδι θα σου τις προξενεψω. Θα σου τις στειλω κατευθειαν Κρητη να διαλεξεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή δε μπορώ να αφήσω τους ΟΓΑΤΖΙΔΕΣ, ΙΚΑΤΖΙΔΕΣ, ΔΕΗΤΖΙΔΕΣ χωρίς φάρμακα δυσκολεύομαι να πεταχτώ Ιταλία.

Θα προτιμούσα να πεταχτεί η Ιταλία ΕΔΩ!!!!!!!winkani.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.