Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Εαν καποιος γνωριζει συγκεκριμενες πληροφοριες για γενικη ιατρικη και ειναι στη Σουηδια παρακαλω ας

μου στειλει ενa mail στο geostamcoco@yahoo.gr να τον ρωτησω μια γνωμη πριν ανεβω,ωστε να μην ζαλιζω τους υπολοιπους users.Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους.Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να κάνει την ειδικότητα της Ψυχιατρικής στη Σουηδία?Ενδιαφέρομαι κι εγώ για τη συγκεκριμένη ειδικότητα,οπότε please ας στείλει ένα pm για να επικοινωνήσουμε,ή διαφορετικά ας αναφέρει εδώ κάποιες πληροφορίες.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και σήμερα κάθομαι σπίτι και χαλαρώνω είπα να απαντήσω στους δύο συνάδελφους που έγραψαν τα παραπάνω αν και νομίζω πως αν αφιερώσουν δύο ώρες και διαβάσουν τα προηγούμενα πόστ θα βρουν αρκετές απαντήσεις.

Η ψυχιατρική και η γενική ιατρική είναι οι δύο πιο ανοιχτές ειδικότητες στη Σουηδία. Υπάρχουν περισσότερες θέσεις από ότι γιατροί, κάτι που σημαίνει ότι οι Σουηδοί είναι πολύ διαλακτικοί τόσο όσον αφορά την εμπειρία σας όσον αφορά και τη γλώσσα. Περιττό να πω ότι αν δεν θέλετε να δεινοπαθήσετε με τη γλώσσα πρέπει να έχετε ένα καλό επίπεδο όταν αρχίσετε να δούλεύετε αν και μάλλον θα βρείτε δουλειά και με μέτρια σουηδικά.

Θέσεις υπάρχουν και ειδικά για γενική ιατρική, επειδή στην αρχή το έψαξα μπορώ να πώ ότι την πρώτη εβδομάδα που ήμουν στη Σουηδιά μου πρόσφέραν θέση ειδικότητας σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, την οποία απέρριψα τελικά. Φυσικά είχα στείλει μέιλ ένα μήνα πριν και κανόνισα συνέντευξη από Ελλάδα. Τώρα για όσους ενδιαφέρονται για γενική ιατρική ως καριέρα. Περιττό να πώ ότι αυτή η ειδικότητα, που οι Έλληνες δεν την έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση, είναι μια ειδικότητα που προσφέρει πολύ υψηλές απολαβές (μεγαλύτερες από ότι στους παθολόγους), πολύ καλό επίπεδο εκπαίδευσης τόσο σε κέντρο υγείας όσο και σε νοσοκομείο και επίσης δυνατότητες έρευνας κτλ. Εφόσον κάποιος τη γουστάρει τη γενική ιατρική και είναι διατεθειμένος να μάθει τη γλώσσα, η Σουηδία προσφέρει πραγματικά δυνατότητες καριέρας. Χαρακτηριστικό ότι Σουηδός που τώρα κάνει ειδικότητα παθολογίας και έχει κάνει και γενική ιατρική έκανε εφημερείες σε κέντρο υγείας της Σουηδίας για μια εβδομάδα και έβγαλε 5500 ευρώ καθαρά (ναι σε μια εβδομάδα).

Τώρα για ψυχιατρική. Εφόσον μπορείς και μιλάς τη γλώσσα τότε θα βρείς θέση ειδικευόμενου ψυχιατρικής. Ακόμα και αν δεν πολυμιλάς τη γλώσσα πάλι θα βρείς θέση αλλά δεν το συνιστώ για ευνόητους λόγους (η ψυχιατρική βασίζεται στην προφορική επικοινωνία επομένως πρέπει να μπορείς να καταλάβεις τον ασθενή και αυτός εσένα). Η εκπαίδευση είναι πολύ καλή αλλά επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω μερικές σελίδες πριν έχω γράψει κάποιες απόψεις μου για την ψυχιατρική στη Σουηδία. Περιττό να πώ ότι μετά την ειδικότητα έχεις λίγο πολύ εξασφαλισμένη θέση επιμελητή αν τη θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι στο 5ο έτος και ενδιαφέρομαι για μικροβιολογία(η αναμονή τώρα είναι 4 χρόνια σε 2 χρόνια από σήμερα ποιος ξέρει;).Υπάρχουν θέσεις για εργαστηριακές ειδικότητες;Λογικά οι απαιτήσεις στη γλώσσα θα είναι μικρότρες για τέτοιες ειδικότητες.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, υπάρχουν περισσότερες αγγελίες και ζήτηση παρά για άλλες ειδικότητες. Για τις απαιτήσεις για τη γλώσσα δε γνωρίζω συγκεκριμένα, νομίζω όμως ισχύει και εδώ ο γενικός κανόνας "χωρίς πολύ καλά Σουηδικά, μην δοκιμάσετε!".

Ο συναγωνισμός είναι μεγάλος πλέον σε όλες τις ειδικότητες, η γλώσσα και τρίμηνη τουλάχιστον εμπειρία σε σουηδικά νοσοκομεία είναι τα βασικότερα προσόντα που χρειάζεται κάποιος για να γίνει δεκτός σε κάποιο νοσοκομείο.

By the way, έχει κάνει κανείς vikariat σε ιδιωτικό νοσοκομείο; Πόσο μετράει αυτό στο βιογραφικό και τι λένε τα ωράρια/μισθοί. Υπάρχουν πολλές αγγελίες για sommervikariat σε τέτοια νοσοκομεία/κλινικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Μιας και σήμερα κάθομαι σπίτι και χαλαρώνω είπα να απαντήσω στους δύο συνάδελφους που έγραψαν τα παραπάνω αν και νομίζω πως αν αφιερώσουν δύο ώρες και διαβάσουν τα προηγούμενα πόστ θα βρουν αρκετές απαντήσεις.

Η ψυχιατρική και η γενική ιατρική είναι οι δύο πιο ανοιχτές ειδικότητες στη Σουηδία. Υπάρχουν περισσότερες θέσεις από ότι γιατροί, κάτι που σημαίνει ότι οι Σουηδοί είναι πολύ διαλακτικοί τόσο όσον αφορά την εμπειρία σας όσον αφορά και τη γλώσσα. Περιττό να πω ότι αν δεν θέλετε να δεινοπαθήσετε με τη γλώσσα πρέπει να έχετε ένα καλό επίπεδο όταν αρχίσετε να δούλεύετε αν και μάλλον θα βρείτε δουλειά και με μέτρια σουηδικά.

Θέσεις υπάρχουν και ειδικά για γενική ιατρική, επειδή στην αρχή το έψαξα μπορώ να πώ ότι την πρώτη εβδομάδα που ήμουν στη Σουηδιά μου πρόσφέραν θέση ειδικότητας σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο, την οποία απέρριψα τελικά. Φυσικά είχα στείλει μέιλ ένα μήνα πριν και κανόνισα συνέντευξη από Ελλάδα. Τώρα για όσους ενδιαφέρονται για γενική ιατρική ως καριέρα. Περιττό να πώ ότι αυτή η ειδικότητα, που οι Έλληνες δεν την έχουν και σε μεγάλη εκτίμηση, είναι μια ειδικότητα που προσφέρει πολύ υψηλές απολαβές (μεγαλύτερες από ότι στους παθολόγους), πολύ καλό επίπεδο εκπαίδευσης τόσο σε κέντρο υγείας όσο και σε νοσοκομείο και επίσης δυνατότητες έρευνας κτλ. Εφόσον κάποιος τη γουστάρει τη γενική ιατρική και είναι διατεθειμένος να μάθει τη γλώσσα, η Σουηδία προσφέρει πραγματικά δυνατότητες καριέρας. Χαρακτηριστικό ότι Σουηδός που τώρα κάνει ειδικότητα παθολογίας και έχει κάνει και γενική ιατρική έκανε εφημερείες σε κέντρο υγείας της Σουηδίας για μια εβδομάδα και έβγαλε 5500 ευρώ καθαρά (ναι σε μια εβδομάδα).

Τώρα για ψυχιατρική. Εφόσον μπορείς και μιλάς τη γλώσσα τότε θα βρείς θέση ειδικευόμενου ψυχιατρικής. Ακόμα και αν δεν πολυμιλάς τη γλώσσα πάλι θα βρείς θέση αλλά δεν το συνιστώ για ευνόητους λόγους (η ψυχιατρική βασίζεται στην προφορική επικοινωνία επομένως πρέπει να μπορείς να καταλάβεις τον ασθενή και αυτός εσένα). Η εκπαίδευση είναι πολύ καλή αλλά επειδή βαριέμαι να τα ξαναγράφω μερικές σελίδες πριν έχω γράψει κάποιες απόψεις μου για την ψυχιατρική στη Σουηδία. Περιττό να πώ ότι μετά την ειδικότητα έχεις λίγο πολύ εξασφαλισμένη θέση επιμελητή αν τη θες.

Γεια σου avi και ευχαριστουμε για τις πληροφοριες.Εχω διαβασει τα παντα για την ειδικοτητα στη Σουηδια.Ειμαι αποφασισμενη να ανεβω.Θα σου ημουν πολυ υποχρεωμενη αν εσυ η οποιος κανει ειδικοτητα στη Σουηδια να μου ελεγε τον χρονο ειδικευσης της ψυχιατρικης γιατι δεν μπορεσα να το βρω πουθενα.Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς απάντηση στη συνάδελφο που θέλει να γίνει ψυχίατρος: η ψυχιατρική είναι 5 χρόνια με ενιαία τοποθέτηση. Οι Σουηδοί θα φροντίσουν να πας στα διάφορα τμήματα ή να κάνεις το μέρος της νευρολογίας πχ. Όσον αφορά την αναγνώριση στην Ελλάδα πραγματικά δεν έχω ιδέα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑVI σε ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια που μας δίνεις μέσα από αυτό το φόρουμ. Επανέρχομαι με μια απορία / ερώτηση που έχω κάνει και στο παρελθόν. Κατά πόσο αξίζει τον κόπο να διεκδικήσω θέση ειδικευόμενου Δερματολογίας στη Σουηδία; Οι πληροφορίες που έχω από τη Σουηδία για την ειδικότητα της Δερματολογίας είναι απογοητευτικές. Μήπως δεν πρέπει να ασχοληθώ με τη Σουηδία; Με την Παιδιατρική τι ισχύει; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα

ζητώ συγγνώμη που εμφιλοχορώ στο site σας αλλά μήπως ξέρει κανείς κάποιο ανάλογο με το δικό σας που να παρέχει πληροφορίες για Νομική-μεταπτυχιακά,δουλειά οτιδήποτε- στη σουηδία?Θα ήταν κ'οποσ να απαντήσει εδώ ή στο lefttsi@yahoo.gr?

με συγχωρείτε και πάλι και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως είναι η κατάσταση όσον αφορά τις εργαστηριακές ειδικότητες στην Σουηδία αλλά και την Δερματολογία. Υπάρχουν θέσεις?

Σας ευχαριστώ!!!

Τροποποιήθηκε από Demis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για δωμάτιο στο Γκέτεμποργ τον Ιούλιο για ένα μήνα?

Ευχαριστω emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει για δωμάτιο στο Γκέτεμποργ τον Ιούλιο για ένα μήνα?

Ευχαριστω emquestion

www.blocket.se

Meta epilegeis göteborg

meta "hyresrätter"

edit: greeklish not accepted.

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε ευχαριστω για την απαντηση αλλα δεν μπορω να καταλάβω ακριβώσ τι γράφεισ.αν σου είναι εύκολο να το ξαναγράψεισ.σε ευχαριστώ ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα...

Επιτελους τελειωσα με τον στρατο και ετοιμαζομαι και γω να ακολουθησω το "ρευμα ανοδου" προς την Σουηδια για ειδικοτητα, μιας και εδω περα τα πραγματα ειναι παρα πολυ χλωμα, ακομα και για την ειδικοτητα που θελω να ακολουθησω, την ψυχιατρικη.

Γενικα διαβαζοντας το συγκεκριμενο topic εχω παρει πολλες χρησιμες πληροφοριες. Θα ηθελα αν καποιος ειναι ηδη πανω και κανει ψυχιατρικη στη Σουηδια να μου στειλει ενα μηνυμα για να τον ρωτησω συγκεκριμενες λεπτομερειες που θελω να μαθω ωστε να αρχισω να οργανωνομαι.

Δηλαδη τι πρεπει να κανω με τη γλωσσα, πως θα επικοινωνησω με τα νοσοκομεια, ποσο καιρο πριν θα πρεπει να ανεβω, τι να κανω με την ευρεση κατοικιας, τι γινεται με τα χρηματα που χρειαζονται για να συντηρηθω το πρωτο διαστημα μεχρι να αρχισω να δουλευω, και αλλα τετοια.

Θα προτιμουσα private messages για να μην κουραζω τα υπολοιπα μελη του forum με ερωτησεις που δεν τους ενδιαφερουν.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα...

Επιτελους τελειωσα με τον στρατο και ετοιμαζομαι και γω να ακολουθησω το "ρευμα ανοδου" προς την Σουηδια για ειδικοτητα, μιας και εδω περα τα πραγματα ειναι παρα πολυ χλωμα, ακομα και για την ειδικοτητα που θελω να ακολουθησω, την ψυχιατρικη.

Γενικα διαβαζοντας το συγκεκριμενο topic εχω παρει πολλες χρησιμες πληροφοριες. Θα ηθελα αν καποιος ειναι ηδη πανω και κανει ψυχιατρικη στη Σουηδια να μου στειλει ενα μηνυμα για να τον ρωτησω συγκεκριμενες λεπτομερειες που θελω να μαθω ωστε να αρχισω να οργανωνομαι.

Δηλαδη τι πρεπει να κανω με τη γλωσσα, πως θα επικοινωνησω με τα νοσοκομεια, ποσο καιρο πριν θα πρεπει να ανεβω, τι να κανω με την ευρεση κατοικιας, τι γινεται με τα χρηματα που χρειαζονται για να συντηρηθω το πρωτο διαστημα μεχρι να αρχισω να δουλευω, και αλλα τετοια.

Θα προτιμουσα private messages για να μην κουραζω τα υπολοιπα μελη του forum με ερωτησεις που δεν τους ενδιαφερουν.

Ευχαριστω εκ των προτερων για καθε απαντηση...

Γεια σου φιλε,

Εγω ειμαι ηδη στη Σουηδια αλλα κανω αλλη ειδικοτητα(οχι ψυχιατρικη). Παρολαυτα αν κανεις δεν σου ελυσε τις αποριες αν θες μπορω να σε βοηθησω γιατι οπως καταλαβαινεις ασχοληθηκα πολυ με το θεμα αφου ειμαι εδω και κανω ειδικοτητα. Αν εξακολουθεις να χρειαζεσαι απαντησεις θα προτιμουσα να μου στειλεις ενα ποστ με τις ερωτησεις αριθμημενες(1, 2 ,3 κοκ) για να μου ειναι πιο ευκολο. Καλη τυχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς Ιοnmi

Διαβασα στο τοπικ οτι βρισκεσαι ηδη στη Σουηδια.Ενδιαφερομαι και εγω να κανω ειδικοτητα ψυχιατρικης στη Σουηδια.Οι πληροφοριες που εχω συλλεξει δεν ειναι επαρκεις ωστε να θεωρησω ως τελικη πορεια τη Σουηδια emconfused ...

Θα με βοηθουσες αρκετα εαν αφιερωνες λιγο χρονο απαντωντας στις αποριες μου.

1.Γνωριζεις εαν η ειδικοτητα αναγνωριζεται αυτοματα μετα στην Ελλαδα??

2.Υπαρχει ηδη κορεσμος στην ειδικοτητα ψυχιατρικης στις πανεπιστημιακες κλινικες η θα υπαρχει σε 3 χρ. κατα τη γνωμη σου βεβαια???????

3.Εργασιες ,παρουσιασεις ,βαθμοι μαθηματων-πτυχιου λαμβανονται υπ'οψην στη συνεντευξη??

4.Θα μπορουσες να μου προτεινεις καποια βιβλια (παθολογ,νευρολογια,ψυχ) στα Σουηδικα?

5.Σε ποσο περιπου χρονο θεωρεις οτι καποιος μπορει να μαθει ικανοποιητικα την γλωσσα ωστε να ανταξελθει στις απαιτησεις της συνεντευξης συμφωνα με τη κριση σου?

6.Το αγροτικο ειναι απαραιτητο?

Σ'ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι,ναι!απαντησε εδω,να μαθαινουμε και οι αλλοι!

Ειμαι Σουηδια και εγω.Απανταω στις ερωτησεις σου εν συντομια

1.Φυσικα.Ευρωπαικη ενωση.Ουτε εξετασεις ουτε τιποτα

2.Ειδικα στην ψυχ. οποιος καθεται Ελλαδα για μενα κανει μεγαλη βλακεια.Εχω βαρεθει να βλεπω εδω αγγελιες για ειδ. ψυχιατρικης.Δεν το συζηταω οτι σε 2 μηνες μαξιμουμ θα βρεις.Θα σου πληρωσουν και γλωσσα.Για ψυχιατρικη μιλαμε παντα

3.Οχι καθολου

4.Δεν υπαρχει αξιολογη βιβλιογραφια στα σουηδικα.Προσφατα πηγα σε κεντρικο βιβλιοπολειο στη Στοκχολμη.Ολα τα βιβλια ηταν Αγγλικα.Και αυτοι απο εκει διαβαζουν

5.Ειδικα για ψυχιατρικη μαθε τα πολυ βασικα και θα συνεχισεις ενω δουλευεις.Τελως παντων βαλε ενα διμηνο Σουηδια.Αποψη μου μη χασεις χρονο στην Ελλαδα.Ελα εδω αμεσως.Προβλημα επιβιωσης δεν παιζει.Ολοι μιλανε Αγγλικα.

6.Για τους Σουηδους ναι για σενα οχι.Υποτειθεται οτι το εκανες στα τελευταια 3 χρονια της σχολης στις κλινικες.Εκει τα εμαθες ολα(μπου χα χα χα!!!)

Εν κατακλειδι μαζεψε τα και ελα.Ψυχιατρικη βρισκεις Α Ν Ε Τ Ο Τ Α Τ Α!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια συγνώμη που ξαναστέλνω το ποστ απλά προσπαθώ να βρω δωμάτιο για 1 μήνα στο Γκέτεμποργκ τον Ιούλιο και ακόμα δεν έχω καταφέρει τίποτα. Μήπως κάποιος συνάδελφος που βρίσκεται ήδη επάνω θα μπορούσε να βοηθήσει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια και καλη δυναμη σε οσους εχουν κανει την υπερβαση και δουλευουν ηδη στη Σουηδια!! emrockon

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη γυναικολογια τι γινεται?υπαρχουν θεσεις που να προκυρησονται?Χρειαζεται να ξεκινησεις πρωτα με καποια αλλη ειδικοτητα και μετα να προσπαθησεις να χτυπησεις καποια θεση στη γυναικολογια?Σαν ειδικοτητα τι προοπτικες εχει εκει?Παλια ακουγα για μαζικες συνταξιοδοτησεις των Σουηδων γυναικολογων!οποιαδηποτε πληροφορια θα την εκτιμουσα... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Καλησπερα παιδια και καλη δυναμη σε οσους εχουν κανει την υπερβαση και δουλευουν ηδη στη Σουηδια!! emrockon

Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με τη γυναικολογια τι γινεται?υπαρχουν θεσεις που να προκυρησονται?Χρειαζεται να ξεκινησεις πρωτα με καποια αλλη ειδικοτητα και μετα να προσπαθησεις να χτυπησεις καποια θεση στη γυναικολογια?Σαν ειδικοτητα τι προοπτικες εχει εκει?Παλια ακουγα για μαζικες συνταξιοδοτησεις των Σουηδων γυναικολογων!οποιαδηποτε πληροφορια θα την εκτιμουσα... emhelp

κανενα νέο?

με ενδιαφέρει και μένα (εμμεσα..)

ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι Σουηδια και εγω.Απανταω στις ερωτησεις σου εν συντομια

1.Φυσικα.Ευρωπαικη ενωση.Ουτε εξετασεις ουτε τιποτα

2.Ειδικα στην ψυχ. οποιος καθεται Ελλαδα για μενα κανει μεγαλη βλακεια.Εχω βαρεθει να βλεπω εδω αγγελιες για ειδ. ψυχιατρικης.Δεν το συζηταω οτι σε 2 μηνες μαξιμουμ θα βρεις.Θα σου πληρωσουν και γλωσσα.Για ψυχιατρικη μιλαμε παντα

3.Οχι καθολου

4.Δεν υπαρχει αξιολογη βιβλιογραφια στα σουηδικα.Προσφατα πηγα σε κεντρικο βιβλιοπολειο στη Στοκχολμη.Ολα τα βιβλια ηταν Αγγλικα.Και αυτοι απο εκει διαβαζουν

5.Ειδικα για ψυχιατρικη μαθε τα πολυ βασικα και θα συνεχισεις ενω δουλευεις.Τελως παντων βαλε ενα διμηνο Σουηδια.Αποψη μου μη χασεις χρονο στην Ελλαδα.Ελα εδω αμεσως.Προβλημα επιβιωσης δεν παιζει.Ολοι μιλανε Αγγλικα.

6.Για τους Σουηδους ναι για σενα οχι.Υποτειθεται οτι το εκανες στα τελευταια 3 χρονια της σχολης στις κλινικες.Εκει τα εμαθες ολα(μπου χα χα χα!!!)

Εν κατακλειδι μαζεψε τα και ελα.Ψυχιατρικη βρισκεις Α Ν Ε Τ Ο Τ Α Τ Α!!!!!!

Λοιπόν καλά τα πιό πάνω με την ψ αλλά για ενημερώστε(όσοι ξέρουν από πρώτο χέρι βέβαια) και για άλλες ειδικότητες.

Τι γινεται ας πούμε με αλλεργιολογία, ενδοκρινολογία, πλαστική , δερματολογία και οφθαλμολογία που θεωρούνται πιο

lifestyle ειδικότητες. Αξίζει να τις κυνηγήσει κάποιος εκεί η καλύτερα να κάτσει στα αυγά του. Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά αλλά πρέπει να καταλάβουμε αν ειναι ή όχι η Σουηδία το "Eldorado" των ειδικοτήτων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν καλά τα πιό πάνω με την ψ αλλά για ενημερώστε(όσοι ξέρουν από πρώτο χέρι βέβαια) και για άλλες ειδικότητες.

Τι γινεται ας πούμε με αλλεργιολογία, ενδοκρινολογία, πλαστική , δερματολογία και οφθαλμολογία που θεωρούνται πιο

lifestyle ειδικότητες. Αξίζει να τις κυνηγήσει κάποιος εκεί η καλύτερα να κάτσει στα αυγά του. Δεν ενδιαφέρομαι προσωπικά αλλά πρέπει να καταλάβουμε αν ειναι ή όχι η Σουηδία το "Eldorado" των ειδικοτήτων.

Γεια χαρά σε όλους,

Παρακολουθώ από καιρό το ενδιαφέρον πόστ αλλά μέχρι τώρα δεν συμμετείχα ενεργά στη συζήτηση. Θα ήθελα να γράψω τη δική μου εντύπωση από τη Σουηδία:

Το πρώτο που θα ήθελα να πω είναι ότι η Σουηδία σε καμμία περίπτωση δεν είναι το "Eldorado" των ειδικοτήτων όπως ειπώθηκε παραπάνω. Υπάρχουν ειδικότητες για τις οποίες βρίσκει κανείς εύκολα θέσεις, όπως ψυχιατρική και παιδοψυχιατρική, Γενική Ιατρική. Τα πράγματα όμως έχουν κάπως αλλάξει τελευταία λόγω της μεγάλης "εισαγωγής" ιατρών από Πολωνία, χώρες της Βαλτικής, Ισπανία, Γερμανία κτλ.

Επίσης νομίζω ότι είναι σημαντικό για κάθε ενδιαφερόμενο να γνωρίζει ότι ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΒΡΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΣΟΥΗΔΙΚΑ.

Αυτά προς το παρόν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΗΙ stelmed, να περνάτε καλά παιδιά εκεί πάνω

σε ένα λιμκ που είχε δοθεί παλιότερα σε αυτό το τόπικ

αναφέρεται πως η Σουηδία δίνει ξεχωριστά

ειδικότητα Παιδονευρολογίας

γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος κάτι σχετικό?

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.