Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Στα ελληνικά δε νομίζω να υπάρχει φίλε! Εγώ πήρα από το Amazon.com το Prisma's Abridged (αγγλοσουηδικό) που είναι αρκετά καλό. Πήρα μαζί και μια γραμματική, κάπου στα 40 δολλάρια και τα 2 μαζί με τα έξοδα αποστολής.

για δες αυτο εδω :http://lexin2.nada.kth.se/sve-gre.html

το καλυτερο ειναι το: svensk - grekiskt lexikon (christos tsiparis)

νομιζω ομως πως μπορεισ να το βρεις μονο στην Σουηδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποίησα κυρίως στην αρχή το Svenska Utifran και το Form och Focus για γραμματική αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να τα βρεις στην Αθήνα εύκολα. Καλό λεξικό είναι το Routledge (αγγλικά - σουηδικά) που εγώ αγόρασα απο Ελευθερουδάκη με 50 ευρώ. Ο χρόνος κυμαίνεται ανάλογα με την έφεση σου με τις γλώσσες. Αν ξέρεις λίγα γερμανίκά βοηθά. Το δυσκολότερο είναι η προφορά και -κυρίως- η κατανόηση. Ειδικά στο Skane που είμαι εγώ μπορεί να έχεις κάνει ιδιαίτερα ένα χρόνο και πάλι να μην καταλαβαίνεις τίποτα στην αρχή. Αλλά δεν νομίζω πως αρκεί η αυτοεκπαίδευση για να σου πω την αλήθεια. Δεν γνώρίζω αν υπάρχουν αρκετοί αναισθησιολόγοι στη Σουηδία αλλά βασικά δεν υπάρχει καμία ιδιαίτερα κορεσμένη ειδικότητα. ΝΧ, πλαστική χειρουργική κτλ απλά δίνουν τόσες λίγες θέσεις το χρόνο που ούτε σουηδοί δεν γίνονται αν δεν έχουν μεγάλο ταλέντο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα σε ολους.Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει πληροφοριες οσον αφορα την ουρολογια?Σε ολες τις ειδικοτητες μπαινεις με συνεντευξη και αν ναι τι ειδους συνεντευξη γινεται?Εννοω αφορουν τις σπουδες,τις γνωσεις,τη γλωσσα?Μισος χρονος μαθαινοντας τη γλωσσα για να μπορεσω να ανταπεξελθω στη συνεντευξη φτανει?

Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει...

Καλημερα σε ολους.Μηπως μπορει κανεις να μου δωσει πληροφοριες οσον αφορα την ουρολογια?Σε ολες τις ειδικοτητες μπαινεις με συνεντευξη και αν ναι τι ειδους συνεντευξη γινεται?Εννοω αφορουν τις σπουδες,τις γνωσεις,τη γλωσσα?Μισος χρονος μαθαινοντας τη γλωσσα για να μπορεσω να ανταπεξελθω στη συνεντευξη φτανει?

Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να γίνεις ουρολόγος απαιτείται περίπου χρόνος ειδίκευσης 7.5 ετών όπου θα κάνεις Βασική Ειδικότητα Χειρουργική και 2η ειδικότητα Ουρολογία. Δεν έχω ιδέα να σου πώ την αλήθεια ποιά είναι η κατάσταση με τους χειρουργούς στη Σουηδία από πλευράς θέσεων καθώς εγώ δεν το έψαξα καθόλου το ζήτημα αλλά σίγουρα κάπου θα υπάρχουν θέσεις. Η συνέντευξη είναι ο κυριότερος τρόπος για να δούν πώς χειρίζεσαι τη γλώσσα. Είναι απαραίτητο να τα μιλάς καλά τα σουηδικά ειδικά αν δεν έχεις μεγάλη προΰπηρεσία. Μην ξεχνάμε ότι η συνέντευξη θυμίζει και όλες τις προφορικες εξετάσεις που δίναμε στο πανεπιστήμιο. Εφόσον κάποιος θέλει μπορεί να κατευθύνει λίγο την κουβέντα προς την ουρολογία στην περίπτωση σου αλλά πρόσεξε γιατί μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι. Τώρα αυτό που ρωτάτε όλοι αν φτάνουν 6 ή 8 ή 12 μήνες είναι καθαρά εξατομικευμένο και εξαρτάται από την έφεση στις γλώσσες, το πόσο χρόνο θα αφιερώσει κάποιος, το που θα κάνει τα μαθήματα κτλ. Όταν κάποιος μπορεί να μιλάει χωρίς διακοπή κάθε 4η λέξη, να μπορεί να καταλαβαίνει το 70% του όσα λέει ένας Σουηδός της Στοκχόλμης (έχει σημασία ο τόπος όσον αφορά το πόσο ευκολοκατανοητά μιλάνε) μπορεί να δώσει συνέντευξη. Σημειωτέον ότι καλό είναι να ξέρει και λίγη ορολογία καθόσον μπορεί να αναγκαστεί γρήγορα να συμμετάσχει στην πλειοψηφία των ρουτίνων της κλινικής. Μην ξεχνάμε ότι το δικαίωμα που έχουμε να παίρνουμε άδεια άσκησης κατευθείαν χωρίς να κάνουμε το ΑΤ (21 μήνες παθολογία, χειρουργική, ψυχ και γεν ιατρική) έχει το πλεονέκτημα ότι γλυτώνουμε χρόνο αλλά επίσης σημαίνει ότι έχουμε πιο πολλές ευθύνες από τους ΑΤ. Για αυτό σου προτείνω να ψάξεις πρώτα να βρείς κάποιο Vikarie στη χειρουργική (θέση αναπληρωτή γιατρού) και δεν πειράζει και να μην δίνει ουρολογία αυτό το νοσοκομείο. Έτσι θα βελτιώσεις το βιογραφικό σου και πίστεψε με, ακόμα και να μην δίνει ουρολογία το νοσοκομείο σου, εφόσον είσαι καλός και θέλουν να σε κρατήσουν θα το κανονίσουν οι ίδιοι έτσι ώστε να πάς να κάνεις Ουρολογία στο πανεπιστημιακό της περιοχής σου ή σε κάποιο άλλο μεγάλο νοσοκομείο μόλις ολοκληρώσεις τη γενική χειρουργική στο μικρότερο νοσοκομείο.

Τροποποιήθηκε από avi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... Η συνέντευξη είναι ο κυριότερος τρόπος για να δούν πώς χειρίζεσαι τη γλώσσα. Είναι απαραίτητο να τα μιλάς καλά τα σουηδικά ειδικά αν δεν έχεις μεγάλη προΰπηρεσία. Μην ξεχνάμε ότι η συνέντευξη θυμίζει και όλες τις προφορικες εξετάσεις που δίναμε στο πανεπιστήμιο. Εφόσον κάποιος θέλει μπορεί να κατευθύνει λίγο την κουβέντα προς την ουρολογία στην περίπτωση σου αλλά πρόσεξε γιατί μπορεί να είναι δίκοπο μαχαίρι ... Σημειωτέον ότι καλό είναι να ξέρει και λίγη ορολογία καθόσον μπορεί να αναγκαστεί γρήγορα να συμμετάσχει στην πλειοψηφία των ρουτίνων της κλινικής... Για αυτό σου προτείνω να ψάξεις πρώτα να βρείς κάποιο Vikarie στη χειρουργική (θέση αναπληρωτή γιατρού) και δεν πειράζει και να μην δίνει ουρολογία αυτό το νοσοκομείο. Έτσι θα βελτιώσεις το βιογραφικό σου και πίστεψε με, ακόμα και να μην δίνει ουρολογία το νοσοκομείο σου, εφόσον είσαι καλός και θέλουν να σε κρατήσουν θα το κανονίσουν οι ίδιοι έτσι ώστε να πάς να κάνεις Ουρολογία στο πανεπιστημιακό της περιοχής σου ή σε κάποιο άλλο μεγάλο νοσοκομείο μόλις ολοκληρώσεις τη γενική χειρουργική στο μικρότερο νοσοκομείο.

Δηλαδή υπάρχει περίπτωση κατά τη διάρκεια της συνέντευξης να "εξετάσουν" τις γνώσεις σου στην συγκεκριμένη ειδικότητα ή η συνέντευξη γίνεται απλώς για να διαπιστωθεί το επίπεδο της γλώσσας και να συζητηθούν λεπτομέρειες του βιογραφικού σου;

Η θέση Vikarie τι είναι με άλλα λόγια? Είναι θέσεις που προκηρύσσονται αποκλειστικά για εργασία ως αναπληρωτής γιατρός ή είναι το προαναφερόμενο 6μηνο-δοκιμαστική περίοδος που περνάνε όλοι οι ειδικευόμενοι μέχρι να γίνουν full qualified για ειδικότητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως στη συνέντευξη θέλουν κυρίως να διαπιστώσουν το επίπεδο των σουηδικών σου πρώτα και δεύτερα να σχηματίσουν μια ιδέα για τον χαρακτήρα σου. Τυπικές ερωτήσεις είναι επίσης για ποιο λόγο επέλεξες την ειδικότητα και για ποιο λόγο επέλεξες τη Σουηδία. Τώρα αν κάποιος θέλει να φέρει την κουβέντα στην ειδικότητα μπορεί αλλά καλό είναι να ξέρει και λίγη ορολογία για να μπορεί να μιλήσει για την ειδκότητα. Δεν νομίζω ότι αυτοί θα αρχίσουν να σου κάνουν ερωτήσεις για να εξετάσουν τισ γνώσεις σου αλλά προφανώς δεν μπορώ να βεβαιώσω κανένα για το περιεχέμενο της συνέντευξης που θα κάνει.

Το vikarie είναι μια μη εκπαιδευτική θέση που χρησιμοποιείται τόσο για γιατρούς που δουλεύουν ένα δύο μήνες με συγκεκριμένη σύμβαση όσο και για όταν κάποιος δουλεύει ως γιατρός χωρίς να κατέχει θέση ειδικευομένου. Τις περισσότερες φορές αυτό ισχύει για ένα εξάμηνο και στη συνέχεια εφόσον θέλουν και οι 2 πλευρές γίνεται θέση ST. Μπορεί όμως κάποιος κάλλιστα να δουλεύει ως vikarie για όσο καιρό θέλει σε μια κλινική αν δεν ξέρει τι θέλει να κάνει και θέλει να δοκιμάσει μια ειδικότητα ή αν ακόμα δεν έχει αποφασίσει πως θέλει να μείνει στο συγκεκριμένο νοσοκομείο που είναι εκείνη τη στιγμή. Φυσικά μπορεί να πάρει και θέση St αλλά από ότι γνωρίζω αν είσαι vik χρειάζεσαι να δηλώσεις την παραίτηση σου 1 μήνα πριν ενώ αν είσαι ST πρέπει να το κάνεις 3 μήνες πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

avi μήπως ξέρεις πώς είναι τα πράγματα εκεί για τη νευρολογία; Απ'όσο ξέρω είναι αυτόνομη ειδικότητα. Από θέσεις πώς είναι χοντρικά; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το vikarie είναι μια μη εκπαιδευτική θέση που χρησιμοποιείται τόσο για γιατρούς που δουλεύουν ένα δύο μήνες με συγκεκριμένη σύμβαση όσο και για όταν κάποιος δουλεύει ως γιατρός χωρίς να κατέχει θέση ειδικευομένου. Τις περισσότερες φορές αυτό ισχύει για ένα εξάμηνο και στη συνέχεια εφόσον θέλουν και οι 2 πλευρές γίνεται θέση ST. Μπορεί όμως κάποιος κάλλιστα να δουλεύει ως vikarie για όσο καιρό θέλει σε μια κλινική αν δεν ξέρει τι θέλει να κάνει και θέλει να δοκιμάσει μια ειδικότητα ή αν ακόμα δεν έχει αποφασίσει πως θέλει να μείνει στο συγκεκριμένο νοσοκομείο που είναι εκείνη τη στιγμή. Φυσικά μπορεί να πάρει και θέση St αλλά από ότι γνωρίζω αν είσαι vik χρειάζεσαι να δηλώσεις την παραίτηση σου 1 μήνα πριν ενώ αν είσαι ST πρέπει να το κάνεις 3 μήνες πριν.

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση σου στην ερώτηση μου φίλε avi.

Μπορείς να πεις κάποια περισσότερα πράγματα για το vikarie? Είναι έμμισθη θέση με εφημερίες; Αν ναι, πού κυμαίνεται ο μισθός και πόσες είναι οι εφημερίες;Οι θέσεις αφορούν όλες τις ειδικότητες και ανακοινώνονται στο www.ams.se μαζί με τις υπόλοιπες θέσεις;

Φαίνεται σαν καλή περίπτωση για άτομα που θέλουν να κάνουν χειρουργική ειδικότητα όπου υπάρχουν λίγες θέσεις, αν θέλουν να προσθέσουν στο βιογραφικό τους προυπηρεσία στη Σουηδία και να αυξήσουν τις πιθανότητές τους για πρόσληψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, ΟΛΟΙ ξεκινουν ειδικοτητα στη σουηδια με τριμηνα η εξαμηνα συμβολαια, ακομα κ οι σουηδοι. Η μονη περιπτωση να παρει κανεις μονιμη θεση ειδικοτητας εξαρχης ειναι αν επιλεξει ψυχιατρικη, που εχει τεραστια ελλειψη η αν εχει στο βιογραφικο του μια σεβαστη προυπηρεσια, που και παλι δεν ειναι σιγουρο. Η λεγομενη αυτη θεση αναπληρωτη συνυπολογιζεται κανονικοτατα στην ειδικοτητα, ειναι εμμισθη (συνηθως ο μισθος ειναι λιγο χαμηλοτερος, αλλα αυξανεται οταν υπογραφει κανονικο συμβολαιο) κ φυσικα περιλαμβανει κ εφημερειες. Ο αριθμος των εφημερειων ποικιλει αναλογα με την ειδικοτητα κ τις αναγκες του νοσοκομειου.

Κατα βαση, ολες οι θεσεις που ανακοινωνονται ειναι θεσεις αναπληρωτη κ σπανια μονιμες θεσεις ειδικοτητας , ακομα κ αν η ανακοινωση γραφει πως ζητειται ΣΤ. Ο λογος ειναι πως, θελουν να σε γνωρισουν και να σε δοκιμασουν πριν σου προσφερουν μονιμη θεση κ αυτο ισχυει κ για τους σουηδους. Στο κατω κατω, μπορει καποιος στην πορεια να διαπισωσει πως δεν τον ενδιαφερει η ειδικοτητα οσο νομιζε, οποτε ,με το τελος του 6μηνου ,υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης. Οποτε ειναι μια συμφωνια που συμφερει κ το γιατρο κ την κλινικη.

Κατι ακομα, ελευθερες θεσεις δεν ειναι μονο αυτες που ανακοινωνονται. Θεωρητικα, μπορεις να στειλεις μειλ η να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε νοσοκομειο θες κ να ρωτησεις αν υπαρχει θεση. Πολυ συχνα υπαρχει αναγκη, παρολο που η θεση δεν ειναι επισημα ανακοινωμενη. Εγω για παραδειγμα ετσι βρηκα θεση. Απλα αυτο προυποθετει να εισαι ηδη σουηδια κ στο συστημα κ να μιλας καλα τη γλωσσα.

Οσο για νευρολογια, ισχυει πως ειναι αυτονομη ειδικοτητα κ δε χρειαζεται να τελειωσει κανεις κ παθολογια. Δεν μπορω να πω πως ανακοινωνονται κ τοσο συχνα ελευθερες θεσεις. Θεωρω πως δεν ειναι ευκολο να βρει κανεις απευθειας νευρολογια, αλλα μπορει να ξεκινησει με παθολογια σ ενα νοσοκομειο που δινει ειδικοτητα νευρολογιας , να δηλωσει το ενδιαφερον του κ με λιγη τυχη να μεταπηδησει εκει αργοτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ παιδια.Παντως 7,5 χρονια ειναι πολλα...Αλλα απο το να καθεσαι στην Ελλαδα ανεργος...Απο τα 7,5 χρονια ποσα ειναι η Γενικη χειρουργικη ξερει κανεις?Το ωραριο,οι συνθηκες εργασιας,ζωης πως ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια, ΟΛΟΙ ξεκινουν ειδικοτητα στη σουηδια με τριμηνα η εξαμηνα συμβολαια, ακομα κ οι σουηδοι. Η μονη περιπτωση να παρει κανεις μονιμη θεση ειδικοτητας εξαρχης ειναι αν επιλεξει ψυχιατρικη, που εχει τεραστια ελλειψη η αν εχει στο βιογραφικο του μια σεβαστη προυπηρεσια, που και παλι δεν ειναι σιγουρο. Η λεγομενη αυτη θεση αναπληρωτη συνυπολογιζεται κανονικοτατα στην ειδικοτητα, ειναι εμμισθη (συνηθως ο μισθος ειναι λιγο χαμηλοτερος, αλλα αυξανεται οταν υπογραφει κανονικο συμβολαιο) κ φυσικα περιλαμβανει κ εφημερειες. Ο αριθμος των εφημερειων ποικιλει αναλογα με την ειδικοτητα κ τις αναγκες του νοσοκομειου.

Κατα βαση, ολες οι θεσεις που ανακοινωνονται ειναι θεσεις αναπληρωτη κ σπανια μονιμες θεσεις ειδικοτητας , ακομα κ αν η ανακοινωση γραφει πως ζητειται ΣΤ. Ο λογος ειναι πως, θελουν να σε γνωρισουν και να σε δοκιμασουν πριν σου προσφερουν μονιμη θεση κ αυτο ισχυει κ για τους σουηδους. Στο κατω κατω, μπορει καποιος στην πορεια να διαπισωσει πως δεν τον ενδιαφερει η ειδικοτητα οσο νομιζε, οποτε ,με το τελος του 6μηνου ,υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης. Οποτε ειναι μια συμφωνια που συμφερει κ το γιατρο κ την κλινικη.

Κατι ακομα, ελευθερες θεσεις δεν ειναι μονο αυτες που ανακοινωνονται. Θεωρητικα, μπορεις να στειλεις μειλ η να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε νοσοκομειο θες κ να ρωτησεις αν υπαρχει θεση. Πολυ συχνα υπαρχει αναγκη, παρολο που η θεση δεν ειναι επισημα ανακοινωμενη. Εγω για παραδειγμα ετσι βρηκα θεση. Απλα αυτο προυποθετει να εισαι ηδη σουηδια κ στο συστημα κ να μιλας καλα τη γλωσσα.

Οσο για νευρολογια, ισχυει πως ειναι αυτονομη ειδικοτητα κ δε χρειαζεται να τελειωσει κανεις κ παθολογια. Δεν μπορω να πω πως ανακοινωνονται κ τοσο συχνα ελευθερες θεσεις. Θεωρω πως δεν ειναι ευκολο να βρει κανεις απευθειας νευρολογια, αλλα μπορει να ξεκινησει με παθολογια σ ενα νοσοκομειο που δινει ειδικοτητα νευρολογιας , να δηλωσει το ενδιαφερον του κ με λιγη τυχη να μεταπηδησει εκει αργοτερα.

Παιδια, ΟΛΟΙ ξεκινουν ειδικοτητα στη σουηδια με τριμηνα η εξαμηνα συμβολαια, ακομα κ οι σουηδοι. Η μονη περιπτωση να παρει κανεις μονιμη θεση ειδικοτητας εξαρχης ειναι αν επιλεξει ψυχιατρικη, που εχει τεραστια ελλειψη η αν εχει στο βιογραφικο του μια σεβαστη προυπηρεσια, που και παλι δεν ειναι σιγουρο. Η λεγομενη αυτη θεση αναπληρωτη συνυπολογιζεται κανονικοτατα στην ειδικοτητα, ειναι εμμισθη (συνηθως ο μισθος ειναι λιγο χαμηλοτερος, αλλα αυξανεται οταν υπογραφει κανονικο συμβολαιο) κ φυσικα περιλαμβανει κ εφημερειες. Ο αριθμος των εφημερειων ποικιλει αναλογα με την ειδικοτητα κ τις αναγκες του νοσοκομειου.

Κατα βαση, ολες οι θεσεις που ανακοινωνονται ειναι θεσεις αναπληρωτη κ σπανια μονιμες θεσεις ειδικοτητας , ακομα κ αν η ανακοινωση γραφει πως ζητειται ΣΤ. Ο λογος ειναι πως, θελουν να σε γνωρισουν και να σε δοκιμασουν πριν σου προσφερουν μονιμη θεση κ αυτο ισχυει κ για τους σουηδους. Στο κατω κατω, μπορει καποιος στην πορεια να διαπισωσει πως δεν τον ενδιαφερει η ειδικοτητα οσο νομιζε, οποτε ,με το τελος του 6μηνου ,υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης. Οποτε ειναι μια συμφωνια που συμφερει κ το γιατρο κ την κλινικη.

Κατι ακομα, ελευθερες θεσεις δεν ειναι μονο αυτες που ανακοινωνονται. Θεωρητικα, μπορεις να στειλεις μειλ η να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε νοσοκομειο θες κ να ρωτησεις αν υπαρχει θεση. Πολυ συχνα υπαρχει αναγκη, παρολο που η θεση δεν ειναι επισημα ανακοινωμενη. Εγω για παραδειγμα ετσι βρηκα θεση. Απλα αυτο προυποθετει να εισαι ηδη σουηδια κ στο συστημα κ να μιλας καλα τη γλωσσα.

Οσο για νευρολογια, ισχυει πως ειναι αυτονομη ειδικοτητα κ δε χρειαζεται να τελειωσει κανεις κ παθολογια. Δεν μπορω να πω πως ανακοινωνονται κ τοσο συχνα ελευθερες θεσεις. Θεωρω πως δεν ειναι ευκολο να βρει κανεις απευθειας νευρολογια, αλλα μπορει να ξεκινησει με παθολογια σ ενα νοσοκομειο που δινει ειδικοτητα νευρολογιας , να δηλωσει το ενδιαφερον του κ με λιγη τυχη να μεταπηδησει εκει αργοτερα.

Παιδια, ΟΛΟΙ ξεκινουν ειδικοτητα στη σουηδια με τριμηνα η εξαμηνα συμβολαια, ακομα κ οι σουηδοι. Η μονη περιπτωση να παρει κανεις μονιμη θεση ειδικοτητας εξαρχης ειναι αν επιλεξει ψυχιατρικη, που εχει τεραστια ελλειψη η αν εχει στο βιογραφικο του μια σεβαστη προυπηρεσια, που και παλι δεν ειναι σιγουρο. Η λεγομενη αυτη θεση αναπληρωτη συνυπολογιζεται κανονικοτατα στην ειδικοτητα, ειναι εμμισθη (συνηθως ο μισθος ειναι λιγο χαμηλοτερος, αλλα αυξανεται οταν υπογραφει κανονικο συμβολαιο) κ φυσικα περιλαμβανει κ εφημερειες. Ο αριθμος των εφημερειων ποικιλει αναλογα με την ειδικοτητα κ τις αναγκες του νοσοκομειου.

Κατα βαση, ολες οι θεσεις που ανακοινωνονται ειναι θεσεις αναπληρωτη κ σπανια μονιμες θεσεις ειδικοτητας , ακομα κ αν η ανακοινωση γραφει πως ζητειται ΣΤ. Ο λογος ειναι πως, θελουν να σε γνωρισουν και να σε δοκιμασουν πριν σου προσφερουν μονιμη θεση κ αυτο ισχυει κ για τους σουηδους. Στο κατω κατω, μπορει καποιος στην πορεια να διαπισωσει πως δεν τον ενδιαφερει η ειδικοτητα οσο νομιζε, οποτε ,με το τελος του 6μηνου ,υπαρχει η δυνατοτητα αλλαγης. Οποτε ειναι μια συμφωνια που συμφερει κ το γιατρο κ την κλινικη.

Κατι ακομα, ελευθερες θεσεις δεν ειναι μονο αυτες που ανακοινωνονται. Θεωρητικα, μπορεις να στειλεις μειλ η να τηλεφωνησεις σε οποιοδηποτε νοσοκομειο θες κ να ρωτησεις αν υπαρχει θεση. Πολυ συχνα υπαρχει αναγκη, παρολο που η θεση δεν ειναι επισημα ανακοινωμενη. Εγω για παραδειγμα ετσι βρηκα θεση. Απλα αυτο προυποθετει να εισαι ηδη σουηδια κ στο συστημα κ να μιλας καλα τη γλωσσα.

Οσο για νευρολογια, ισχυει πως ειναι αυτονομη ειδικοτητα κ δε χρειαζεται να τελειωσει κανεις κ παθολογια. Δεν μπορω να πω πως ανακοινωνονται κ τοσο συχνα ελευθερες θεσεις. Θεωρω πως δεν ειναι ευκολο να βρει κανεις απευθειας νευρολογια, αλλα μπορει να ξεκινησει με παθολογια σ ενα νοσοκομειο που δινει ειδικοτητα νευρολογιας , να δηλωσει το ενδιαφερον του κ με λιγη τυχη να μεταπηδησει εκει αργοτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.Εχω διαβασει σε καποιο προηγουμενο post οτι η καρδιολογια που με ενδιαφερει εμενα πρωσωπικα ειναι 7.5 χρονια εκ των οποιων τα πρωτα 5 ειναι παθολογια.Αυτο δηλαδη σημαινει οτι μπορει καποιος να αρχισει την ειδικοτητα της παθολογιας(αν ειναι δυσκολο να βρει θεση καρδιολογιας) και αφου τελειωσει να συνεχισει επιπλεον ακομη 2.5 χρ την καρδιολογια και ετσι να τελειωσει καρδιολογος ή πρεπει απο την αρχη να δηλωσει οτι θελει να κανει καρδιολογια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.Εχω διαβασει σε καποιο προηγουμενο post οτι η καρδιολογια που με ενδιαφερει εμενα πρωσωπικα ειναι 7.5 χρονια εκ των οποιων τα πρωτα 5 ειναι παθολογια.Αυτο δηλαδη σημαινει οτι μπορει καποιος να αρχισει την ειδικοτητα της παθολογιας(αν ειναι δυσκολο να βρει θεση καρδιολογιας) και αφου τελειωσει να συνεχισει επιπλεον ακομη 2.5 χρ την καρδιολογια και ετσι να τελειωσει καρδιολογος ή πρεπει απο την αρχη να δηλωσει οτι θελει να κανει καρδιολογια?

Κάτι ανάλογο με τον φίλο μου θέλω να ρωτήσω κι εγώ. Ας πούμε θέλω να κάνω Ουρολογία, που προυποθέτει 5 χρόνια χειρουργική + 2.5 Ουρολογία. Μπορώ να βρω θέση Γ/Χ, να τελειώσω και στη συνέχεια να κάνω και αιτήσεις για Ουρολογία ή πρέπει εξαρχής να δηλώσω Ουρολογία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια! Θα μπορουσε καποιος να μου δωσει πληροφοριες για παιδιατρικη στην Σουηδια? Ποσο ανταγωνιστικη ειναι σαν ειδικοτητα? Καποιος με πτυχιο+ αγροτικο εχει καμια ελπιδα?Pls....ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΚΟΜΑ,ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΕΝΕΡΓΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΞΕΡΩ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΩΡΑ,ΓΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΦΟΡΑΣ ΣΑΣ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ www.sr.se ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.

ΥΓ.ΩΣΤΕ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΘΕΣΗ ΓΙΑ ΝΕΥΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ?ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΩ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υπαρχει καποιος που βρισκεται για ειδικοτητα στην Uddevalla (Ουντεβαλα) θα παρακαλουσα αν θελει να επικοινωνησει μαζι μου αφηνοντας ενα PM με το τηλεφωνο του. Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ και 3 μέρες είμαστε στη Στοκχόλμη, 2 άτομα που ήρθαν να ψάξουν την τύχη τους εδώ για κάτι καλύτερο.

Δυστυχώς βιώνουμε από κοντά το προαναφερθέν πρόβλημα με την ανεύρεση δωματίων/διαμερισμάτων. Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει θα ήταν πολύ βοηθητικό.

Κυρίως αν κάποιος πρόκειται να φύγει από τη Στοκχόλμη και να αφήσει το δωμάτιο/διαμέρισμα που διέμενε, μέσα στο επόμενο 8ήμερο.

Οι αγγελίες του blocket και του bostaddirekt δε μας βοήθησαν ιδιαίτερα.

Υπάρχει περίπτωση να κανονίσει κανείς διαμονή στις εστίες του Universitet ή πρέπει να είναι εγγεγραμένος σε κάποια σχολή εδώ? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συναδελφοι και καλο κουραγιο,

και εγω ενας απο τους πολλους απελπισμενους.Θα ηθελα να ζητησω καποιες πληροφοριες για γενικη ιατρικη στην σουηδια.Εαν εχει κανεις καποιες πληροφοριες σχετικα με ευκολια ευρεσης θεσης και μισθους ας κανει ενα κοπο και να γραψει κατι.

ευχαριστω και ολοι μαζι για εξω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συναδελφοι και καλο κουραγιο,

και εγω ενας απο τους πολλους απελπισμενους.Θα ηθελα να ζητησω καποιες πληροφοριες για γενικη ιατρικη στην σουηδια.Εαν εχει κανεις καποιες πληροφοριες σχετικα με ευκολια ευρεσης θεσης και μισθους ας κανει ενα κοπο και να γραψει κατι.

ευχαριστω και ολοι μαζι για εξω!

19 σελίδες έχει το τόπικ.Κάνε ένα κόπο, διάβασε όλα τα ποστ απ΄την αρχή ,οι απαντήσεις στις απορίες σου ενδεχομένως υπάρχουν κι αν δεν .....πάλι εδώ είμαστε.Μια ανακύκλωση παρατηρώ...Μπείτε στο κόπο και διαβάστε και τα προηγούμενα.......Χιλιοειπωμένα είναι πλέον

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας συναδελφοι και καλο κουραγιο,

και εγω ενας απο τους πολλους απελπισμενους.Θα ηθελα να ζητησω καποιες πληροφοριες για γενικη ιατρικη στην σουηδια.Εαν εχει κανεις καποιες πληροφοριες σχετικα με ευκολια ευρεσης θεσης και μισθους ας κανει ενα κοπο και να γραψει κατι.

ευχαριστω και ολοι μαζι για εξω!

19 σελίδες έχει το τόπικ.Κάνε ένα κόπο, διάβασε όλα τα ποστ απ΄την αρχή ,οι απαντήσεις στις απορίες σου ενδεχομένως υπάρχουν κι αν δεν .....πάλι εδώ είμαστε.Μια ανακύκλωση παρατηρώ...Μπείτε στο κόπο και διαβάστε και τα προηγούμενα.......Χιλιοειπωμένα είναι πλέον

κοιταξτε το ακολουθο site

www.northdoc.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δωματιο στη Στοκχολμη που θελαν και τα παιδια πιο πανω,μολισ ενημερωθηκα απο την πιο απιστευτη ελληνιδα σπιτονοικοκυρα της Στοκχολμης οτι υπαρχει δωματιο προς ενοικιαση σημερα κιολας! Με το κλιδι στο χερι! Τοπ επιπλωμενο 4αρι με προσβαση σε ολου τους χωρους, απιστευτα οικογενειακο κλιμα, ηδη αλλος ελληνας μενει σε ενα απο τα δωματια, γιατρος φυσικα. Ειναι γενικα ενας ιστορικος χωρος , ο οποιος ανακαλυφθηκε απο τον μεγαλο BELLE & SEBASTIAN, και τον διαδεχτηκα εγω( ο αληθινος δευτερος δε διαβαζει ποτε το φορυμ οποτε οκ! emcolgate ).Ενας χωρος πολιτιστικων εκδηλωσεων, τακτικων εορτων, συναισθηματικων εξαρσων, κουτσομπολιου, ιντριγκας, χωρισμων και ο,τι αλλο μπορει κανεισ να φανταστει τη στιγμη που οι υπολοιποι σου συναδελφοι αλλαζουν σπιτι καθε τοσο( σε καταλαβαινω unforgiven, ελπιζω να βρηκες ηδη). Γενικα τα λεφτα για τα δεδομενα της στοκχολμης ειναι γελοια,το σπιτι θεικο και δε νιωθεις μεταναστης ουτε στιγμη. + επαφες με το ελληνικο κυκλωμα, κουσ κουσ γνωσεις για παπαριζου πασχαλιου που ποτε καμια λαμπιρη δεν θα μαθει.χεχε. Αυριο το πρωι απανταω σε ολα τα προσωπικα μυνηματα με το κινητο ης σπιτονοικοκυρας!καλη τυχη

ΥΓ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΣΜΕΝΟΣ ΠΑΛΙ, Η ΤΙΜΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ UB40 4500, Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΤΑΝΑΠΟΥ!¨-))))))

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΗ 3500 ΣΟΥΔΙΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

Τροποποιήθηκε από arvas82
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για δωματιο στη Στοκχολμη που θελαν και τα παιδια πιο πανω,μολισ ενημερωθηκα απο την πιο απιστευτη ελληνιδα σπιτονοικοκυρα της Στοκχολμης οτι υπαρχει δωματιο προς ενοικιαση σημερα κιολας! Με το κλιδι στο χερι! Τοπ επιπλωμενο 4αρι με προσβαση σε ολου τους χωρους, απιστευτα οικογενειακο κλιμα, ηδη αλλος ελληνας μενει σε ενα απο τα δωματια, γιατρος φυσικα. Ειναι γενικα ενας ιστορικος χωρος , ο οποιος ανακαλυφθηκε απο τον μεγαλο BELLE & SEBASTIAN, και τον διαδεχτηκα εγω( ο αληθινος δευτερος δε διαβαζει ποτε το φορυμ οποτε οκ! emcolgate ).Ενας χωρος πολιτιστικων εκδηλωσεων, τακτικων εορτων, συναισθηματικων εξαρσων, κουτσομπολιου, ιντριγκας, χωρισμων και ο,τι αλλο μπορει κανεισ να φανταστει τη στιγμη που οι υπολοιποι σου συναδελφοι αλλαζουν σπιτι καθε τοσο( σε καταλαβαινω unforgiven, ελπιζω να βρηκες ηδη). Γενικα τα λεφτα για τα δεδομενα της στοκχολμης ειναι γελοια,το σπιτι θεικο και δε νιωθεις μεταναστης ουτε στιγμη. + επαφες με το ελληνικο κυκλωμα, κουσ κουσ γνωσεις για παπαριζου πασχαλιου που ποτε καμια λαμπιρη δεν θα μαθει.χεχε. Αυριο το πρωι απανταω σε ολα τα προσωπικα μυνηματα με το κινητο ης σπιτονοικοκυρας!καλη τυχη

ΥΓ. ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΣΜΕΝΟΣ ΠΑΛΙ, Η ΤΙΜΗ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ , ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ UB40 4500, Η ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΗ ΤΕΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΤΑΝΑΠΟΥ!¨-))))))

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΗ 3500 ΣΟΥΔΙΚΕΣ ΚΟΡΩΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ

hehe

ok 4,5 θες να καλυπτεις και τον ψυχιατρο??

5 ! θα σου δωσω να αγοραζεις και τα αντικαταθλιπτικα σου να μη τα στερεισαι απο το εισοδημα σου :P

υγ1:εισαι λιγο πεσμενος λες.....σουηδεζες δια8εσιμες εκει around...να σε σηκωσουν....λιγο τον ανθρωπο δεν παιζουν ρε συ???α και που σαι,σε σχεση με το παλι κρυβε λογια κρυβε λογια..... :lol::P

υγ2:περα απο κα8ε μαλακια,take care εκει στα ξενα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, ευτυχώς βρήκαμε σπίτι!Πάει η πρώτη δυσκολία...

Για όσους ενδιαφέρονται να ανέβουν Στοκχόλμη και να αναζητήσουν δωμάτιο/διαμέρισμα θα τους πρότεινα να ψάξουν από τα εξής URL:

1.

Πληρώνεις περίπου 700 κορώνες για περίοδο 1.5 μηνός, αλλά πιστεύω ότι είναι το καλύτερο site.

2.

3.

Για όσους ενδιαφέρονται να συγκατοικήσουν σε κάποιο σπίτι με κάποιο άλλο άτομο/άτομα.

4. http://www.blocket.se/li?q=&ca=11_s&c=56&w=1&st=u

Σελίδα με πολλές αγγελίες, που ανανεώνεται καθημερινά.

Συμβουλή: Μην κλείσετε σπίτι από το ίντερνετ πριν να το δείτε! Πολλές φορές αυτά που διαβάζετε στην κάθε αγγελία απέχουν πολύ από την πραγματικότητα! :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.