Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Όλος ο κόσμος θα γεμίσει με Έλληνες, γιατί είμαστε ταξιδιάρες ψυχές και από τη φύση μας κατακτητές :-)

Πώς θα βρείς ποιό νοσοκομείο θα σε πάρει. Κανεις αιτήσεις και σου λένε που έχει κενές θέσεις? Ή πώς θα ξέρεις αν θα επενδύσεις για την Χ ειδικότητα ότι θα την πάρεις? Ποιά είναι η διαδικασία για να ξεκινήσεις π.χ. ΩΡΛ? Από Ελλάδα τί χρειάζεται?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι αν έρθεις και κάτσεις έξι μήνες στη σουηδία θα βρείς τη θέση που θέλεις. Εδώ παίζει το θέμα του ρίσκου που όλοι πήραμε όταν ανεβήκαμε όπως κάνουν και όλα τα παιδιά που επενδύουν χρήματα και χρόνο για την προοπτική ειδικότητας στο εξωτερικό. Δηλαδή όσοι διαβάζουν 2 χρ USMLE ξέρουν ότι θα επιτύχουν; Σε σύγκριση με την Αμερική λοιπόν το ότι ένας Έλληνας μπορεί να έρθει και μετά από 6 μήνες γλώσσα να βρει θέση γεν ιατρού (σημειωτέον ο γεν ιατρός είναι ειδικότητα κλειδί και γεν ιατροί στη Σουηδία που δουλέυουν σε ένα κέντρο υγείας σε χωριό 10000 ατόμων βγάζουν περισσότερα από καθηγητές στο Λούντ). Μετά όσο μαθαίνει τη γλώσσα και το σύστημα αυξάνονται και οι πιθανότητες του ενώ ταυτόχρονα βγάζει χρήματα, συντηρεί τον εαυτό του (δεν τρώει τα έτοιμα των γονιών) και στην τελική δουλέυει ως ιατρός. Και μετά οι πιθανότητες είναι καλές ότι θα βρεί θέση τουλάχιστον για ένα εξάμηνο σαν δοκιμαστική περιόδος. Ε μετά συμβάλει και ο παράγοντας ''ικανότητες και προσωπικότητα'' που ενώ στην Ελλάδα αυτό είναι πλέον αστείο στη Σουηδία και σε πολλές άλλες χώρες αυτό είναι που καθορίζει την καρίερα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανένας δεν θα σου εγγυηθεί ότι αν έρθεις και κάτσεις έξι μήνες στη σουηδία θα βρείς τη θέση που θέλεις. Εδώ παίζει το θέμα του ρίσκου που όλοι πήραμε όταν ανεβήκαμε όπως κάνουν και όλα τα παιδιά που επενδύουν χρήματα και χρόνο για την προοπτική ειδικότητας στο εξωτερικό. Δηλαδή όσοι διαβάζουν 2 χρ USMLE ξέρουν ότι θα επιτύχουν; Σε σύγκριση με την Αμερική λοιπόν το ότι ένας Έλληνας μπορεί να έρθει και μετά από 6 μήνες γλώσσα να βρει θέση γεν ιατρού (σημειωτέον ο γεν ιατρός είναι ειδικότητα κλειδί και γεν ιατροί στη Σουηδία που δουλέυουν σε ένα κέντρο υγείας σε χωριό 10000 ατόμων βγάζουν περισσότερα από καθηγητές στο Λούντ). Μετά όσο μαθαίνει τη γλώσσα και το σύστημα αυξάνονται και οι πιθανότητες του ενώ ταυτόχρονα βγάζει χρήματα, συντηρεί τον εαυτό του (δεν τρώει τα έτοιμα των γονιών) και στην τελική δουλέυει ως ιατρός. Και μετά οι πιθανότητες είναι καλές ότι θα βρεί θέση τουλάχιστον για ένα εξάμηνο σαν δοκιμαστική περιόδος. Ε μετά συμβάλει και ο παράγοντας ''ικανότητες και προσωπικότητα'' που ενώ στην Ελλάδα αυτό είναι πλέον αστείο στη Σουηδία και σε πολλές άλλες χώρες αυτό είναι που καθορίζει την καρίερα σου.

γενικος γιατρος ειναι αρκετα ευκολο να βρεις θεση? Κι οταν λες γενικος γιατρος εννοεις ειδικοτητα Γενικη Ιατρικη η απλωσ δουλευεισ σαν Γιατρος τυπου αγροτικο? Κι αν λεμε τωρα ενω δουλευεις σαν γενικος γιατρος βρεις τη θεση που θες μπορεις να τα παρατησεις οποιαδηποτε στιγμη? Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.socialstyrelsen.se/Amnesord/utb...uleginfoeng.htm

Η διευθυνση για οτι χρειαζεται με πληροφοριες στα αγγλικα για αδεια ασκησεως επαγγελματος στη Σουηδια.Ολοι απο εδω ξεκινησαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφόσον κάποιος δουλεύει ως γεν ιατρός μπορεί να δουλεύει για 6 μήνες χωρίς να κάνει ειδικότητα και να τα παρατήσει όποτε θέλει εφόσον το πεί 1 μήνα νωμίζω νωρίτερα ότι θα φύγει. Αν κάνεις ειδικότητα και δουλεύεις πάνω άπό 1 χρ τότε πρέπει να το πεις 3 μήνες πριν φύγεις (νομίζω ότι αύτοί είνια οι χρ που ισχύουν)... Γενικά είναι καλό αν αποδεχθείς μια θέση με εξάμηνη σύμβαση να κάνεις όλο το χρόνο γιατί δεν φαίνεται και πολύ καλό να τα παρατάς στα μισά.

Στη Σουηδία μπορείς να δουλέψεις ως legitimerad lakare (γιατρός με άδεια ασκηση επαγγέλματος) όσο καιρό θέλεις σαν vikarie σε κάποια ειδικότητα έφόσον υπάρχουν θέσεις χωρίς να γίνεις ειδικευόμενος. Μετά μπορείς πολύ άνετα να κάνεις vikarie και σε άλλη ειδικότητα για να δεις αν σου ταιριάζει καλύτερα... δεν υπαρχουν οι περιορισμοί της ελλάδας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι στατιστικά, να πω ότι το τελευταίο δίμηνο, αρκετά παιδιά τα οποία είναι εδώ για περίοδο 3-4 μηνών και άνω βρήκαν θέση στις ειδικότητες που ήθελαν και μάλιστα χωρίς σημαντική προυπηρεσία ή καθόλου, οι περισσότεροι.

Ειδικότητες όπως Χειρουργική, Ουρολογία, Ορθοπεδική, ΩΡΛ, Οφθαλμολογία, αλλά και άλλες ειδικότητες που παραδοσιακά θεωρείται δύσκολο να ξεκινήσεις. Ίσως είμασταν τυχεροί...τι να πω!

Απλά κάποιοι ρισκάρανε και θα ανεβούνε βόρεια, κάποιοι άλλοι θα πάνε στην επαρχία, το ρίσκο χρειάζεται, παιδιά.

Δεν το γράφω αυτό για να δημιουργήσω αυταπάτες, αλλά για να δείξω πως η Σουηδία ακόμα είναι ανοιχτή και αξίζει κάποιος να ρθει εδώ και να δοκιμάσει την τύχη του, παρά να περιμένει άσκοπα στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου un4given και ευχαριστουμε για την ενθαρρυνση!

εχεις μηπως υποψιν για το ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει θεση στη νευρολογια? εχω στειλει mejl σε παρα πολλες κλινικες σε studierektor ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - verksamhetschef και μου απαντησαν οι περισσοτεροι οτι για τον επομενο χρονο δεν θα βγουν καθολου ουτε ST block ουτε vikariat γιατι ειναι πληρεις απο προσωπικο. τι γνωμη εχεις? ειναι ευκολο να ξεκινησει καποιος allmän medicin σε καποιο vårdcentral τον επομενο χρονο να ξαναπροσπαθησει για καποια αλλη ειδικοτητα?

ευχαριστω και καλη τυχη σε ολους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου un4given και ευχαριστουμε για την ενθαρρυνση!

εχεις μηπως υποψιν για το ποσο δυσκολο ειναι να βρεθει θεση στη νευρολογια? εχω στειλει mejl σε παρα πολλες κλινικες σε studierektor ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - verksamhetschef και μου απαντησαν οι περισσοτεροι οτι για τον επομενο χρονο δεν θα βγουν καθολου ουτε ST block ουτε vikariat γιατι ειναι πληρεις απο προσωπικο. τι γνωμη εχεις? ειναι ευκολο να ξεκινησει καποιος allmän medicin σε καποιο vårdcentral τον επομενο χρονο να ξαναπροσπαθησει για καποια αλλη ειδικοτητα?

ευχαριστω και καλη τυχη σε ολους!

Γεια σου Amalia80.Πες μου σε παρακαλω οταν στελνεις mejl στις κλινικες τα στελνεις Αγγλικα η Σουηδικα γιατι εγω τα στελνω Αγγλικα και δυστυχως μονο ενα νοσοκομειο μου απαντησε με απαντηση οτι προς το παρον δεν εχουν θεση αλλα κρατουν την αιτηση μου.Βεβαια δεν το βαζω κατω και τελος Αυγουστου ανεβαινω και οτι γινει.Σημειωτεον ενδιαφερομαι για ψυχιατρικη.Σου ευχομαι καλη επιτυχια στην προσπαθεια σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενοειται οτι ο,τι στελνετε το στελνετε στα Σουηδικα.Διαφορετικα μην περιμενετε πολλα.

Οσον αφορα τις αναγκες καθε νοσοκομειου,αυτο αλλαζει απο μηνα σε μηνα.Ενας που σου απανταει οτι ξερεις ειμαστε πληρεις,σε ενα η δυο μηνες μπορει να ψαχνει εναγωνιως για ιατρο επειδη ενας εφυγε σε αλλο νοσοκομειο,αλλος αλλαξε ειδικοτητα κ.ο.κΣυμπερασματικα λοιπον επιμενετε και μην εγκαταλειπετε.Και εννοειτε οτι οταν στελνετε κατι(στα Σουηδικα) αναφερετε οτι βρισκεστε Σουηδια ακομα και αν ειναι ψεμα.Διαφορετικα δεν θα σας καλεσουν γιατι δεν θελουν να σας κουβαλανε απο Ελλαδα για μια συνεντευξη αγνωστου αποτελεσματος.Δινουν μεγαλη σημασια στο οτι βρισκεσαι ηδη Σουηδια και οχι απο χθεσ αλλα ενα σεβαστο χρονικο διαστημα 2,3,4 μηνων.Οποτε μην ακουω παπαριες για συννενοησεις απο Ελλαδα.Αυτα ξεχαστε τα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι, θα συμφωνήσω κι εγώ πως αν κάποιος θέλει να έχει ελπίδες για να βρει μια θέση, πρέπει το personal letter και το CV του να είναι στα Σουηδικά, διαφορετικά είναι χαμένος κόπος! Υπάρχει τόσος ανταγωνισμός που, πιστέψτε με, κανείς δε θα δώσει σημασία στα πιο πάνω αν είναι γραμμένα στα αγγλικά. Πιθανότατα ούτε καν και στη Γεν.Ιατρική. Τα Σουηδικά είναι το Α και το Ω για να βρει κάποιος θέση εδώ. Δεν πα' να 'χει 3 χρόνια ειδικότητας από την Ελλάδα; Δεν πρόκειται να βρει θέση αν δε ξέρει τη γλώσσα!

Να προσθέσω επίσης, ότι οι περισσότερες θέσεις που βγαίνουν στο ams και στο läkartidningen είναι για την ακρίβεια ήδη 'δωσμένες' προ πολλού, απλά δημοσιεύονται ως αγγελίες γιατί ο νόμος υποχρεώνει τις κλινικές κάθε τόσο να ανακοινώνoυν κάποιες θέσεις ST. Όσοι από μας βρήκαμε θέση (μιλάω για τα παιδιά που ήρθαμε μετά τα Χριστούγεννα), την βρήκαμε με αίτηση ενδιαφέροντος (intresseanmälan). Βρίσκεις δηλαδή το mail της κλινικής ή του διευθυντή κατευθείαν, στέλνεις ένα personbrev μαζί με το CV κι ο Θεός βοηθός! Η απάντηση μπορεί να ρθει την επόμενη μέρα ή μετά από 3-4 μήνες...

PS: amalia80, σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα ;)

Τροποποιήθηκε από un4given
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

rozitaper γεια σου

οποιαδηποτε επικοινωνια κανεις με σουηδια πρεπει να ειναι στα σουηδικα απαραιτητως. ζητησε απο το δασκαλο σου να σε βοηθησει να γραψεις ενα προσωπικο γραμμα και ενα βιογραφικο αν δεν μπορεις μονος σου και αρχισε να στελνεις σε κλινικες. η ψυχιατρικη ειναι ανοιχτη ειδικοτητα ακομα στη σουηδια. ολοι οι μαθητες της δασκαλας μου που ηθελαν ψυχιατρικη βρηκαν θεση σχετικα ευκολα και πολλα παιδια που ηθελαν αλλες ειδικοτητες και δεν εβρησκαν θεση αποφασισαν να ξεκινησουν με ψυχιατρικη. αν το εχεις παρει οντως αποφαση ανεβα στη σουηδια οσο πιο γρηγορα μπορεις αν το επιτρεπουν και τα οικονομικα σου φυσικα.εκει θα βελτιωθεις στη γλωσσα πιο γρηγορα και θα εγκληματιστεις, οταν αισθανθεις ετοιμος και δυνατος ξεκινας συνεντευξεις. εχεις σιγουρα πολλες πιθανοτητες να βρεις αυτο που θελεις!

καλη επιτυχια!

αμαλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εβλεπα λιγο στο ιντερνετ στο σιτε τησ ολυμπιακησ και ειδα οτι δεν εχει αθηνα-στοκχολμη. Γενικωσ τι αεροπορικεσ εταιρειεσ χρησιμοποιειτε? ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρέπει το personal letter και το CV του να είναι στα Σουηδικά

Για το personal letter δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία ότι πρέπει να είναι γραμμένο στα σουηδικά. Έχω όμως μια μικρή διαφωνία για το CV. Όλοι οι φίλοι μου (συμπεριλαμβανομένου και εμού) το στείλαμε στα αγγλικά. Μάλιστα έχω ακούσει ότι ακόμα και οι Σουηδοί στέλνουν CV στα αγγλικά.

παιδια εβλεπα λιγο στο ιντερνετ στο σιτε τησ ολυμπιακησ και ειδα οτι δεν εχει αθηνα-στοκχολμη. Γενικωσ τι αεροπορικεσ εταιρειεσ χρησιμοποιειτε? ευχαριστω

Δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω επειδή εγώ είμαι στον νότο άρα και προσγειώνομαι στην Κοπεγχάγη και όχι στην Στοκχόλμη. Οι αεροπορικές εταιρείες που χρησιμοποιούνται κατά κόρον είναι η ουγγρική Malev και η σκανδιναβική SAS. Δεν ξέρω αν η Malev έρχεται μέχρι Στοκχόλμη (λογικά όμως θα έρχεται μιας και υπάρχει και δρομολόγιο Αθήνα - Ελσίνκι). Από κει και πέρα σίγουρα η SAS πιστεύω ότι μπορεί να σε εξυπηρετήσει. Βέβαια όλα εξαρτώνται από το τι εισιτήριο θα βρεις, άρα στο κόλπο μπορεί να παίζουν πολλές αεροπορικές εταιρείες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πτήσεις για Στοκχόλμη υπάρχουν σίγουρα μέσω Βιέννης, Πράγας, Βαρσοβίας, Φρανκφούρτης και Άμστερνταμ.

Δοκίμασε στο www.airtickets.gr, οι περισσότεροι από κει κλείνουμε εισητήρια.

Η Ολυμπιακή δεν κάνει απευθείας πτήσεις, αλλά ίσως η Sterling να κάνει, δεν είμαι σίγουρος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο οτι καταλαβα οποις σκεφτεται σοβαρα ναπαει Σουηδια πρεπει να κανει τις κινησεις του γρηγορα....Για μαθηματα Σουηδικων υπαρχει τιποτε αλλο εκτος απο το φολκ?Γιατι ενας γνωστος μου επανω μου ειπε πως κανει μαθηματα χωρις πληρωμη…Και μια ακομη ερωτηση…Το CV που στελνουμε πρεπει να εχει καποια συγκεκριμενη φορμα δηλ σειρα η όχι?Σκοπευω να ανεβω κατά τον Δεκεμβρη…Είναι καλη εποχη για ευρεση δουλειας?Ευχαριστω και καλη μαχη σε ολους μας… :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μαθήματα γλώσσας στη Στοκχόλμη:

1. http://www.folkuniversitetet.se/

2. http://www.medborgarskolan.se/

3. http://www.sfr.se/

Για το 2 και 3 δε ξέρω λεπτομέρειες, όλοι σχεδόν κάναμε στο Φολκ. Είναι και το SFI φυσικά, για το οποίο ίσως κάποιος να μπορεί να δώσει παραπάνω πληροφορίες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό το κείμενο θα ήταν απάντηση σε ένα συνάδελφο που με ρώτησε τι εννοούσα με το legitimerad lakare και με τις δυνατότητες για vikarie... Αρχικά σκέφτηκα να απαντήσω προσωπικά αλλά μετά σκέφτηκα ότι ίσως είναι μια απορία που έχουν κι άλλοι οπότε απαντώ εδώ.

Ο legitimerad läkare είναι ο ιατρός ο οποίος έχει άσκηση άδεια επαγγέλματος. Για εμάς δεν είναι μεγάλη υπόθεση καθώς την άδεια άσκησης την παίρνουμε αυτόματα με το πτυχίο και με την ίδια λογική την αποκτούμε αυτόματα και στη Σουηδία. Για τους Σουηδούς ωστόσο είναι μεγάλη υπόθεση καθώς και για να πάρουν την άδεια πρέπει να κάνουν το ΑΤ, που είναι 21 μήνες. Περιττό να πω ότι στο Σκανε που είμαι εγώ πολλές φορές οι Σουηδοί δουλέυουν ένα χρόνο μέχρι να βρούν ΑΤ λόγω μεγάλου ανταγωνισμού και άλλους 21 μήνες στο ΑΤ, που σημαίνει ότι περνάν 3 χρόνια από την ημέρα που παίρνουν πτυχίο εώς την ημέρα που παίρνουν άδεια άσκησης επαγγέματος, δηλαδή γίνονται legitimerad lakare. Και φυσικά μόνο ιατροί με άδεια μπορούν να αρχίσουν ειδικότητα, δηλαδή ST. Φυσικά η διαφορά είναι ότι οι Σουηδοί δουλέυουν και πληρώνονται κατά τα χρόνια του ΑΤ, επιπλέον ότι είναι πραγματικά καλή εκπαίδευση. Αλλά παίρνουν στο Skane περίπου 22500 μικτά χωρίς εφημερείες ενώ ένας ligetimerad βγάζει κατά μέσο όρο 7-12 000 περισσότερα.

Τι είναι το βικάριε... Βικάριε είναι όταν αναλαμβάνεις μια μη εκπαιδευτική θέση για περίπου 6 μήνες συνήθως. Πολλές φορές αποτελεί δοκιμαστική περίοδο πριν σου δώσουν ειδικότητα αλλά σε μερικές ανταγνωσιστικές ειδικότητες μπορεί να προσφέρουν μόνο βικάριε και όχι θέση ΣΤ. Επιπλέον μπορεί μετά το 6 μηνο να σου προσφέρουν κι άλλο εξάμηνο βικάριε ή να μην σου προσφέρουν τίποτα. Εγώ πήρα τη θέση ΣΤ μεσα στο 3ο μήνα του βικάριε μου οπότε γενικά ποικίλλει. Από την άλλη προσφέρει σε έναν ιατρό που ακόμα δεν έχει αποφασίσει τι θέλει να κάνει, ή έχει αλλά δεν μπορεί να βρεί θέση, την δυνατότητα να δουλέψει για έξι μήνες ή ένα χρόνο με όλα τα πλεονεκτήματα που αυτό προσφέρει. Προφανώς είναι ευκολότερο να βρεί κάποιος θέση βικάριε σε ειδικότητες που θέλουν κόσμο ή βόρεια κι όπως είπα είναι μια μη εκπαιδευτική θέση, που συνήθως έχει 1 μήνα χρόνο παραίτησης (δηλαδή, εφόσον το πείτε 1 μήνα πριν, παραιτείστε χωρίς πρόβλημα εφόσον βρείτε αλλού καλύτερη θέση) και προσφέρει έναν πολύ καλό μισθό. Το βικάριε αποτελεί την καλύτερη λύση για έναν έλληνα ειδικά στο σημερινό ελαφρώς ανταγωνιστικότερο κλίμα Και καθώς το βικάριε είναι μη εκπαιδευτική θέση ο διευθυντής της κλινικής δεν χρειάζεται να οργανώσει εκπαιδευτικό πρόγραμμα για σένα καθώς τυπικά δουλέυεις δεν εκπαιδεύεσαι. Εφόσον όμως είναι στην ειδικότητα που θέλετε μπορείτε να ζητήσετε (και συνήθως έτσι γίνεται) να μετρηθούν οι 6 μήνες ως χρόνος ειδικότητας. Τα βικάριε ανακοινώνονται σπάνια, για αυτό η καλύτερη λύση είναι να στείλετε γράμματα στις κλινικές.

Σημειωτέον εγώ ένα μήνα πρίν ανέβω σουηδία άρχισα να στέλνω προσωπικό γράμμα και βιογραφικό (φυσικά στα σουηδικά) γράφωντας ότι θα ανέβαινα μέσα σε 2 εβδομάδες Σουηδία που ήταν και αλήθεια. Με αυτόν τον τρόπο είχα περίπου 6 συνεντέυξεις μέσα στο πρώτο μήνα που ανέβηκα και μάλιστα βρήκα θέση ειδικευόμενου γεν. ιατρικής σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο 3 ήμερες αφότου ανέβηκα , την οποία κι απέρριψα καθώς τελικά βρήκα θέση παθολογίας τη 2η εβδομάδα που ήμουν Σουηδία. Φυσικά έιχα πάρει την βεβαίωση της δασκάλας μου ότι τα σουηδικά μου μπορούσαν να σταθούν σε συνέντευξη όταν έστειλα γράμματα. Δεν αρχίζεις να στέλνεις γράμματα με το που μάθεις την σουηδική αλφάβητο. Σημειωτέον αυτά όλα έγιναν Νοέμβριο 06, δηλαδή όχι πριν καμιά δεκαετία. Και ειδικότητα στο Νότο όχι στην μητέρα του Εωσφόρου. Επομένως μην φρικάρετε. Απλά,

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ !

Σας διαβεβαίώ ότι και από Ελλάδα να τους πάρετε τηλέφωνο, εφόσον μιλήσετε στα σουηδικά μαζί τους και τους εντυπωσιάσετε θα πάρετε συνέντευξη πρίν ακόμα κλείσετε θέση στο αεροπλάνο. Και όποιος πει ότι δεν γίνεται εγώ το έκανα (όχι για τη θέση που πήρα. Σε αυτήν την συνέντευξη που είχα κλείσει μέσω τηλεφώνου ούτε καν πήγα γιατί είχα ήδη βρεί θέση πριν έρθει ο καιρός της)

Επομένως το δίδαγμα,

ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΤΑ ΡΗΜΑΔΙΑΣΜΕΝΑ ΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ !

Τροποποιήθηκε από avi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Avi τα <ρημαδιασμενα> Σουηδικα που λες και εσυ,τα τρωμε καθε μερα με το κουταλι εδω καθε μερα κοντεευι και στον υπνο μου να διαβαζω Σουηδικα.Πες μου ομως φιλε που θα βρω τις κλινικες να αρχισω να στελνω γραμματα και βιογραφικα γιατι ο καιρος να ανεβω πλησιαζει ελπιζοντας παντοτε οτι θα βρω καποια θεση ψυχιατρικης που θελω και ας ειναι οπου θελει.Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.inetmedia.nu/halsa/sjukhus.shtml

Από δω μπορείς να βρεις όλα σχεδόν τα νοσοκομεία στη Σουηδία rozitaper.

Είναι στα σουηδικά οι σελίδες, αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να βρεις αυτό που θες. Ψάξε για τα email των ψυχιατρικών κλινικών, των διευθυντών, των studierektor ή κάτι άλλο σχετικό. (kliniker, avdelningar, mottagningar οι λέξεις που θα σε βοηθήσουν). Είναι λίγο κουραστικό το ψάξιμο...

Αν δεν βρεις αυτό που θες, στείλε στη νομαρχία (landstinget) ένα email παρακαλώντας τους να σου δώσουν το epost του διευθυντή ή της ψυχιατρικής κλινικής που σε ενδιαφέρει. Οι περισσότερες νομαρχίες θα στα δώσουν.

Τροποποιήθηκε από un4given
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε ρε φιλαρακο στο τσακ μπαμ μου απαντησες αλλα και εγω οταν με το καλο ερθω θα δινω ολοψυχα τα φωτα μου στους ενδιαφερομενους.Να εισαι παντα καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς Ροζίτα...αν έχεις κάνει εντατικά μαθήματα και μπορείς να μιλάς τη γλώσσα τότε θα βρείς σίγουρα θέση στην ψυχιατρική μην ανησυχείς! Όπως πάει οι μισοί ψυχίατροι της Σουηδίας θα είναι έλληνες! Ήταν που ήταν οι κακόμοιροι οι Σουηδοί............ :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.