Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Παιδιά, λεξικό δεν υπάρχει ανάγκη να αγοράσετε. Αυτά που υπάρχουν δεν είναι και ότι καλύτερο, ενώ υπάρχει online ένα πραγματικά λειτουργικό. Έχω την εντύπωση ότι κάπου ξαναναφέρθηκε εδω μέσα, αλλά οπως και να χει, το λινκ είναι http://lexin2.nada.kth.se/sve-gre.html . Check it out...

Όσο αφορά όλους που ετοιμάζεστε να ανεβείτε, καλό κουράγιο. Μια απόφαση είναι.

Για τον φίλο που ρώτησε για Uppsala, να σας πω ότι ανάμεσα στους εργαζόμενους εδώ παίζει ένα σύντομο ανέκδοτο:

- Ποιό είναι το ποιο συχνό όνομα ειδικευομένου στην Uppsala?

- Γιάννης

Όσο για το αν υπάρχουν θέσεις. Αυτές υπάρχουν σχεδόν παντού. Ζήτηση για γιατρούς υπάρχει. Το θέμα είναι ότι σε πανεπιστημιακή κλινική υψηλής ζήτησης ανεβαίνουν ταυτόχρονα οι απαιτήσεις, τόσο πριν τη πρόσληψη όσο και αμέσως μετά απ' αυτήν. Με απλά λόγια στο Karolinska, στο Akademiska ή και στο Sahlgrenska πιο δύσκολο θα ανεχθούν τον ειδικευόμενο να κυκλοφορεί με το λεξικό στο χέρι απ' ότι σε μια επαρχιακή κλινική όπου παρακαλάνε να βρεθεί κάποιος γιατρός πρόθυμος να μείνει για δουλειά εκεί πάνω από ένα χρόνο. Και όπως ξανααναφέρθηκε, οι χειρουργικές ειδικότητες είναι γενικά πιο δυσεύρετες. Πλαστική και αγγειοχειρουργική ειδικά, από τις πλεον δύσκολες να μπει κανείς. Ακόμη και Σουηδοί απόφοιτοι του Karolinska ή του πανεπιστημίου της Uppsala...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Παιδιά, λεξικό δεν υπάρχει ανάγκη να αγοράσετε. Αυτά που υπάρχουν δεν είναι και ότι καλύτερο, ενώ υπάρχει online ένα πραγματικά λειτουργικό. Έχω την εντύπωση ότι κάπου ξαναναφέρθηκε εδω μέσα, αλλά οπως και να χει, το λινκ είναι http://lexin2.nada.kth.se/sve-gre.html . Check it out...

Όσο αφορά όλους που ετοιμάζεστε να ανεβείτε, καλό κουράγιο. Μια απόφαση είναι.

Για τον φίλο που ρώτησε για Uppsala, να σας πω ότι ανάμεσα στους εργαζόμενους εδώ παίζει ένα σύντομο ανέκδοτο:

- Ποιό είναι το ποιο συχνό όνομα ειδικευομένου στην Uppsala?

- Γιάννης

Όσο για το αν υπάρχουν θέσεις. Αυτές υπάρχουν σχεδόν παντού. Ζήτηση για γιατρούς υπάρχει. Το θέμα είναι ότι σε πανεπιστημιακή κλινική υψηλής ζήτησης ανεβαίνουν ταυτόχρονα οι απαιτήσεις, τόσο πριν τη πρόσληψη όσο και αμέσως μετά απ' αυτήν. Με απλά λόγια στο Karolinska, στο Akademiska ή και στο Sahlgrenska πιο δύσκολο θα ανεχθούν τον ειδικευόμενο να κυκλοφορεί με το λεξικό στο χέρι απ' ότι σε μια επαρχιακή κλινική όπου παρακαλάνε να βρεθεί κάποιος γιατρός πρόθυμος να μείνει για δουλειά εκεί πάνω από ένα χρόνο. Και όπως ξανααναφέρθηκε, οι χειρουργικές ειδικότητες είναι γενικά πιο δυσεύρετες. Πλαστική και αγγειοχειρουργική ειδικά, από τις πλεον δύσκολες να μπει κανείς. Ακόμη και Σουηδοί απόφοιτοι του Karolinska ή του πανεπιστημίου της Uppsala...

δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ξερει καποιος τη γλωσσα και πει το αποφασισα θα παω σουηδια.ποιες ειναι οι επομενες κινησεις του?για να ανεβεις υποτιθεται εχεις βρει ηδη 8εση καπου?εστω για αρχη?απλως θελω να καταλαβω οταν ανεβαινει συνηθως καποιος πως παει το σκηνικο? πρεπει να χεις και πακετο χοντρο μαζι σου?η ξεκινας δουλεια οποτε ντακς εχεις εσοδα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο τραγικά τα πράγματα φίλε τρομοκράτη, άκουσα αρκετα παιδιά που βρήκαν θέση σε ειδικότητες όπως ένας γνωστός Καρδιοχειρουργική και ένας άλλος Ορθοπεδική. Απλά νομίζω χρειάζεται υπομονή, αρκετό ψάξιμο και συμβιβασμός με το ότι το πιο πιθανόν είναι κανείς να ξεκινήσει από την επαρχία.

Όποιος ενδιαφέρεται να κατεβάσει σουηδο-αγγλικό λεξικό για τον υπολογιστή του:

http://www.freelang.net/dictionary/swedish.html

you may be right.you just have to try to come here and see for yourself....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα σε ολους!

Ειμαι Σουηδια σχεδον 2 χρονια κ κανω ειδικοτητα...Διαβαζω με ενδιαφερον τις ανησυχιες κ τους προβληματισμους σας...ελατε απο κοντα να διαπιστωσετε τι ισχυει κ τι οχι!

Καλη τυχη!

Υ.Γ. Καποιες γενικες πληροφοριες με χαρα μπορω να δωσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια χαρα σε ολους!

Ειμαι Σουηδια σχεδον 2 χρονια κ κανω ειδικοτητα...Διαβαζω με ενδιαφερον τις ανησυχιες κ τους προβληματισμους σας...ελατε απο κοντα να διαπιστωσετε τι ισχυει κ τι οχι!

Καλη τυχη!

Υ.Γ. Καποιες γενικες πληροφοριες με χαρα μπορω να δωσω.

Γεια σου Χρύσα! Welcome to the forum! Tι ειδικότητα κάνεις, πού είσαι;

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, έκανες τη γλώσσα στο Folkuniversitetet? Τα μαθήματα ξεκινάνε μόνο Ιανουάριο και Αύγουστο ή μπορεί κάποιος να ξεκινήσει ανά πάσα στιγμή μετά την εγγραφή του;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως μπορω να μαθω ποιες ειδικοτητες στη σουηδια εχουν γενικο μερος παθολογιας? συγκεκριμενα με ενδιαφερει η ρευματολογια η οποια στην ελλαδα εχει 2 χρονια γενικο μερος παθολογιας.

πως λεγεται η ρευματολογια στα σουηδικα?

οταν τελειωσει καποιος μια ειδικοτητα στη σουηδια υπαρχει κανενα προβλημα με την αναγνωριση της στην ελλαδα?εχει δηλαδη καποιος αναγνωρισμενο τιτλο ειδικοτητας ασχετα με το αν η συγκεκριμενη ειδικοτητα στην ελλαδα διαρκει ενα ετος παραπανω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μιας και δεν απάντησε κανεις θα απαντήσω εγω στην παραπάνω ερώτηση.

Πρώτα από όλα. Στη Σουηδία δεν υπάρχει γενικό μέρος Παθολογίας. Για να γίνεις π.χ. Καρδιολόγος πρώτα θα γίνεις Παθολόγος με 5 χρ. ειδικότητας παθολογίας και μετά θα κάνεις ακόμα 3 χρόνια καρδιολογίας. Φυσικά αν έχεις αποφασίσεις να γίνεις καρδιολόγος απο την αρχή μπορείς μετά το 3 έτος να προσπαθήσεις να εστιάσεις λίγο. Με λίγα λόγια ένας καρδιολόγος θεωρείται ότι έχει 2 ειδικότητες: παθολογία και καρδιολογία. Το τι σημαίνει αυτό στην πράξη εξαρτάται από τις ανάγκες του νοσοκομείου μάλλον. Εκεί που είμαι εγώ πάντως ένας Νεφρολόγος ή Ενδοκρινολόγος δουλεύει κανονικά σαν Επιμελητής παθολογικής κλινικής και παράλληλα έχει και Διάλυση ή Ενδοκρινολογικό Ιατρείο....

Οι ειδικότητες που απαιτούν παθολογία είναι αν θυμάμαι καλά: Καρδιολογία, Πνευμονολογία, Ενδοκρινολογία / Διαβητολογία, Νεφρολογία, Γαστρεντερολογία / Ηπατολογία, Αιματολογία και νομίζω Αλλεργιολογία.

Τώρα, ειδικότητες όπως η Ογκολογία, η Ρευματολογία, Λοιμωξιολογία και Νευρολογία είναι αυτόνομες 5 ετείς ειδικότητες οι οποίες δεν είναι συνδεδεμένες με την παθολογία. Αυτό καθιστά λίγο προβληματικό το θέμα αναγνώρισης. Τώρα φαντάζομαι πως κάποιος αν θέλει μπορεί να κάνει 5 χρόνια παθολογίας και μετά να κάνει και άλλα 5 χρόνια για την αντίστοιχη ειδικότητα..... Αλλά νομίζω γενικά πως αυτές οι ειδικότητες είναι πιο ανταγωνιστικές από της παθολογίας, λόγω λιγότερων θέσεων. Επομένως για το φίλο που θέλει να γίνει ρευματολόγος αν θέλει να έρθει Σουηδία πρέπει να σκεφτεί λίγο τις εναλλακτικές του και πολύ περισσότερο το αν θέλει να ξαναέρθει στην Ελλάδα... Για εμένα πχ. θα καθορίσει αυτή η απόφαση, που ακόμα δεν την έχω λάβει, αν θα κάνω 2η ειδικότητα διαβητολογία / ενδοκ ή νεφρολογία.....και ο νοών νοείτω.

Υ.Γ. Όποιος θέλει βοήθεια θα το εκτιμούσα αν με ρωτούσε στα πλαίσια αυτού του φόρουμ. Για συγκεκριμένους λόγους δεν επιθυμώ να δώσω προσωπικό τηλέφωνο... Ευχαριστώ για την κατανόηση σας σχετικά με αυτό....

Τροποποιήθηκε από avi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πως μπορω να μαθω ποιες ειδικοτητες στη σουηδια εχουν γενικο μερος παθολογιας? συγκεκριμενα με ενδιαφερει η ρευματολογια η οποια στην ελλαδα εχει 2 χρονια γενικο μερος παθολογιας.

πως λεγεται η ρευματολογια στα σουηδικα?

οταν τελειωσει καποιος μια ειδικοτητα στη σουηδια υπαρχει κανενα προβλημα με την αναγνωριση της στην ελλαδα?εχει δηλαδη καποιος αναγνωρισμενο τιτλο ειδικοτητας ασχετα με το αν η συγκεκριμενη ειδικοτητα στην ελλαδα διαρκει ενα ετος παραπανω?

Κατ' αρχήν ευχαριστώ όλα τα παιδιά που μας δίνουν χρήσιμες πληροφορίες. Κι εγώ με τη σειρά μου ως νέο μέλος θέλω να απεθύνω κάποιες απορίες σχετικά με την έναρξη ειδικότητας στη Σουηδία σε όλα τα παιδιά που βρίσκονται ήδη στη Σουηδία για ειδικότητα:

α) Κάποιος με καλή γνώση σουηδικής γλώσσας και ΜΟΝΟ με πτυχίο Ιατρικής μπορεί να διεκδικήσει θέση ειδικότητας;

β) Πόσο εύκολο είναι κάποιος να διεκδικήσει θέση ειδικευόμενου στη Δερματολογία;

γ) Η Δερματολογία είναι ενιαία ειδικότητα ή έχει γενικό και ειδικό μέρος; Τι ισχύει γενικά για την ειδικότητα της Δερματολογίας στη Σουηδία;

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης μια ερώτηση στα παιδια που γνωρίζουν.Τι γινεται με όσους απο εμάς έχουμε κάνει 2 χρόνια παθολογίας εδω στην Ελλαδα και λόγω της τεράστιας αναμονής για το ειδικό κομμάτι κοιτάμε προς βορρά?Θα πρέπει να αρχίσουμε πάλι από την αρχή (5+3 χρόνια) για πχ. γαστρεντερολογία?Η΄ υπάρχει ευελιξία στο να αναγνωριστούν τα χρόνια αυτά προκειμένου να προχωρήσεις πιο γρήγορα στο ειδικό κομμάτι?Επιπλέον, τα πρώτα χρόνια εκεί θα φαίνονται σαν χρόνια παθολογιας η' σαν χρόνια γαστρεντερολογιας σε περίπτωση που αποφασίσεις να γυρίσεις πίσω και να πάρεις τον τίτλο ειδικότητας στην Ελλαδα?

Λίγο πολύπλοκα όσα ρωτάω αλλά αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν απάντουσε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη θέση την πήρα με Σουηδικά κ Πτυχίο από Αθήνα (το επισημαίνω γιατί το αφεντικό με ρώτησε στην συνέντευξη αν έκανα όλα τα χρόνια στην Αθήνα ή μέρος στο εξωτερικό).

Δερματολογία...Ενιαία ειδικότητα 5 χρ. Δύσκολη ειδικότητα να βρεις θέση νομίζω γενικά. Πρώτη μέρα στη Σουηδία γνώρισα ένα γιατρό Έλληνα, τριαντάρη, ο οποίος δούλευε 1,5 χρόνο Σουηδία ως γενικός ιατρός και έψαχνε ειδικότητα Δερματολογίας χωρίς αποτέλεσμα. Προς Θεού, δεν το λέω για να αποθαρρύνω κανένα, προφανώς κάθε περίπτωση διαφέρει. Απλά αυτή είναι κάτι που ξέρω από πρώτο χέρι για αυτήν την ειδικότητα. Οι Σουηδοί που ρώτησα σχετικά με τον ανταγωνισμό στις ειδικότητες γενικά δεν τους πολυαπασχολούσε το θέμα. 1ο γιατί δεν έχουν μεγάλο άγχος για αυτό. 2ο γιατί δεν βιάζονται να τελειώσουν (έίμαι ο νεαρότερος ιατρός της κλινικής στα 24) και 3ο γιατί στη Σουηδία απλά δεν υπάρχει ανεργία στους γιατρούς. Επομένως το θέμα είναι τι είναι διατεθειμένος κάποιος να κάνει...Τώρα αν στο Luleå (πολύ Βορράς) έχει θέσεις δεν ξέρω. Εγώ δουλέυω στο Skåne (νότος).

Τώρα ο 2ος συνάδελφος ...Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Νομίζω πως αν μη τι άλλο λόγω εμπειρίας, αν μάθεις τη γλώσσα σχετικά καλά θα βρεις μια θέση παθολογίας. Να αρχίσεις κατευθείαν με ΓΕ το θεωρώ πάρα πόλύ δύσκολο γιατί απλά απαιτείται να είσαι ειδικευμένος παθολόγος για να αρχίσεις. Μπορεί να γλυτώσεις κανά χρόνο αλλά αυτό θα καθοριστεί αποκλειστικά από την Κλινική σου αφού αυτή θα αποφασίσει να σου δώσει τον τίτλο. Αλλά εγώ νομίζω ότι μόνο και μόνο η ικανότητα να δουλέψεις σαν παθολόγος στην αναμονή σου με μισθό καθαρά περίπου 2150 ευρω συν εφημερείες αντί ως άνεργος στην Ελλάδα δεν είναι και κακή επιλογή...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ. Μιας και σήμερα κάθομαι σπίτι και κολοβαράω θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ερωτήσεις. Αρχικά πρέπει να ψάξεις για Ακτινολογία. Δεν μπορείς να πας και να πεις ότι θέλεις μόνο Επεμβατική γιατί θα ακουστεί άσχημα. Στην τελική πρώτα θα κάνεις τουλάχιστον 3 χρόνια γεν ακτινολογίας πριν αρχίσεις να ασχολείσαι με αυτό. Συμβουλή δική μου προσπάθησε να βρεις κάπου ακτινολογία και αν δεν σου προσφέρει το νοσοκομείο δυνατότητα επεμβατικής προσπάθησε μετά από κανά 2 χρόνια να βρεις κανά νοσοκομείο που δίνει και να πας εκεί αν σε πάρουν. Το παν είναι να ξεκινήσεις...Στην τελική εγώ πιστέυω πώς δεν μπορείς να κάνεις μια ειδικότητα με στόχο την άπόλυτη εξειδίκευση. Πρέπει να σου αρέσει και η ρουτίνα της κι αν σου κάτσει η εξειδίκευση καλώς.

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο με Αγγλικά δεν θα σε λογαριάσουν καθόλου. Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να κρίνεις την ακτινογραφία στα Σουηδικά καθώς και να διαβάζεις το ιστορικό και το παραπεμπτικό που είναι πάλι στα Σουηδικά. Επιπλέον οι Σουηδοί δεν θα σου μιλάνε στα αγγλικά ουτε η ορολογία τους είναι αγγλική. Μοιάζει πολύ αλλά αυτή δεν είναι μια αγγλόφωνη χώρα. Τώρα αν θες και μεγάλες πόλεις αυτό θα καθοριστεί από το οικονομικό κυρίως υπόβαθρο σου. Θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο για να βρεις θέση σε μεγάλη πόλη από ότι στην επαρχία και δεν ξέρω αν θα σε πάρουν. Και δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα για σένα να ξεκινήσεις στη μεγάλη πόλη όπου οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες. Γενικά δεν μπορώ ούτε να σε διαβεβαιώσω ότι θα βρεις θέση (κανένας μα κανένας δεν με διαβεβαίωσε όταν μάζεψα τα μπογαλάκια μου κι ανέβηκα) ούτε και να σου πω να ξεχάσεις τις μεγάλες πόλεις γιατί μπορεί να είσαι τυχερός και να βρείς θέση και σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο ακόμα. Αλλά να ξέρεις αυτό: όσο πιο ασυμβίβαστος είσαι τόσο πιο δύσκολο θα είναι να βρεις θέση. Οι Σουηδοί που ζούν στη Στοκχόλμη πάνε σε άλλες πόλεις πολλές φορές γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες και δεν επαρκούν για όλους. Οπότε συμβουλές: μάθε τα σουηδικά καλά. Πίστεψε με ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ! Στείλε επιστολές παντού σε μικρά και μεγάλα νοσοκομεία για να μπεις στο σύστημα και να αρχίσεις να δουλέυεις. Στο ιπποκράτειο δεν έχει αξονικό (ή δεν είχε και τώρα έχει;) . Στο δικό μου "μικρό" νοσοκομείο έχει αξονικό και μαγνητικό πλήρως συνδεδεμένα σε υπολογιστή (και οι απλές ακτινογραφίες είναι καταχωρημένες στον υπολογιστή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ...Τελευταία απάντηση για σήμερα.... Όσον αφορά τις ειδικότητες πιο ανοιχτές θεωρούνται η Γενική Ιατρική και φυσικά η Ψυχιατρική. Για τις εργαστηριακές ειδικότητες δεν ξέρω και δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλλοί Έλληνες που ήρθαν στη Σουηδία με σκοπό να γίνουν μικροβιολόγοι αν και μια χαρά θα περνάγανε μάλλον. Οφθαλμολογία, Δερματολογία και φυσικά κάτι ΝΧ, πλαστικές κτλ είναι δύσκολες. Ειδικά για πλαστική ένας μαθητής της δασκάλας μου Σουηδικών στην Αθήνα ήθελε πλαστική έχοντας κάνει γεν χειρ στην Ελλάδα και οι Σουηδοί βασικά του απάντησαν να το ξεχάσει. ΝΧ πχ μου είπε ένας Σουηδός πώς υπάρχουν νομίζω 7 κλινικές σε όλη τη χώρα....

Το κόστος ζωής ποικίλλει από πόλη σε πόλη. Στοκχόλμη ακριβότερη με διαφορά. Η επαρχία πιο φτηνή. Ο βασικός μισθός περίπου 2200 ευρώ (τυπικά είναι περίπου 3500 ευρώ αλλά από μένα κρατάνε σε φόρους περίπου 1300 μηνιαίως! ) Εφημερίες είναι έξτρα χρήματα αλλά μέρος το πληρώνεσαι σε λεφτά και μέρος σε χρόνο διακοπών. Φυσικά οι ειδικευμένοι και οι επιμελητές παίρνουν πολύ περισσότερα. Γενικά τα λεφτά είναι πολύ καλά για τη Σουηδία. Ο μέσος μισθός είναι 1300 και ένας ειδικευόμενος παίρνει 2200, άρα ζει άνετα. Τώρα το πόσο εύκολα προσαρμόζεσαι είναι καθαρά προσωπική υπόθεση νομίζω και εξαρτάται από το πόσο προσαρμοστικό χαρακτήρα διαθέτει ο καθένας. Είναι διαφορετικού τύπου ζωή μην κοροιδευόμαστε. Εδώ που είμαι εγώ έχει φοβερό καιρό για δεδομένα σουηδίας (7 βαθμούς περίπου) αλλά στη Β, Σουηδίά έχει -5 αυτήν την εποχή. Αλλά στην ειδικότητα προσαρμόζεσαι εύκολα γιατί έτσι κι αλλιώς δεν έχεις όρεξη για τη μεγάλη ζωή όταν γυρνάς από το νοσοκομείο! Και έχεις τα φράγκα να πάς και 10 μέρες στην Κούβα αν γουστάρεις να ξεδώσεις!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΟΚ. Μιας και σήμερα κάθομαι σπίτι και κολοβαράω θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ερωτήσεις. Αρχικά πρέπει να ψάξεις για Ακτινολογία. Δεν μπορείς να πας και να πεις ότι θέλεις μόνο Επεμβατική γιατί θα ακουστεί άσχημα. Στην τελική πρώτα θα κάνεις τουλάχιστον 3 χρόνια γεν ακτινολογίας πριν αρχίσεις να ασχολείσαι με αυτό. Συμβουλή δική μου προσπάθησε να βρεις κάπου ακτινολογία και αν δεν σου προσφέρει το νοσοκομείο δυνατότητα επεμβατικής προσπάθησε μετά από κανά 2 χρόνια να βρεις κανά νοσοκομείο που δίνει και να πας εκεί αν σε πάρουν. Το παν είναι να ξεκινήσεις...Στην τελική εγώ πιστέυω πώς δεν μπορείς να κάνεις μια ειδικότητα με στόχο την άπόλυτη εξειδίκευση. Πρέπει να σου αρέσει και η ρουτίνα της κι αν σου κάτσει η εξειδίκευση καλώς.

Προσωπικά πιστεύω πως μόνο με Αγγλικά δεν θα σε λογαριάσουν καθόλου. Μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να κρίνεις την ακτινογραφία στα Σουηδικά καθώς και να διαβάζεις το ιστορικό και το παραπεμπτικό που είναι πάλι στα Σουηδικά. Επιπλέον οι Σουηδοί δεν θα σου μιλάνε στα αγγλικά ουτε η ορολογία τους είναι αγγλική. Μοιάζει πολύ αλλά αυτή δεν είναι μια αγγλόφωνη χώρα. Τώρα αν θες και μεγάλες πόλεις αυτό θα καθοριστεί από το οικονομικό κυρίως υπόβαθρο σου. Θα σου πάρει πολύ περισσότερο χρόνο για να βρεις θέση σε μεγάλη πόλη από ότι στην επαρχία και δεν ξέρω αν θα σε πάρουν. Και δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερα για σένα να ξεκινήσεις στη μεγάλη πόλη όπου οι απαιτήσεις είναι μεγαλύτερες. Γενικά δεν μπορώ ούτε να σε διαβεβαιώσω ότι θα βρεις θέση (κανένας μα κανένας δεν με διαβεβαίωσε όταν μάζεψα τα μπογαλάκια μου κι ανέβηκα) ούτε και να σου πω να ξεχάσεις τις μεγάλες πόλεις γιατί μπορεί να είσαι τυχερός και να βρείς θέση και σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο ακόμα. Αλλά να ξέρεις αυτό: όσο πιο ασυμβίβαστος είσαι τόσο πιο δύσκολο θα είναι να βρεις θέση. Οι Σουηδοί που ζούν στη Στοκχόλμη πάνε σε άλλες πόλεις πολλές φορές γιατί οι θέσεις είναι περιορισμένες και δεν επαρκούν για όλους. Οπότε συμβουλές: μάθε τα σουηδικά καλά. Πίστεψε με ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΤΑ ΑΚΟΥΣ! Στείλε επιστολές παντού σε μικρά και μεγάλα νοσοκομεία για να μπεις στο σύστημα και να αρχίσεις να δουλέυεις. Στο ιπποκράτειο δεν έχει αξονικό (ή δεν είχε και τώρα έχει;) . Στο δικό μου "μικρό" νοσοκομείο έχει αξονικό και μαγνητικό πλήρως συνδεδεμένα σε υπολογιστή (και οι απλές ακτινογραφίες είναι καταχωρημένες στον υπολογιστή).

Πρώτα από όλα σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.Τελείωσα Αθήνα(όλα τα χρόνια Αθήνα), σαν κι εσένα και σκέφτομαι την Αναισθησιολογία.Τι πληροφορίες έχεις για αυτή την ειδικότητα;Αυτό όμως που θέλω να σε ρωτήσω αφορά τη γλώσσα.Θα πάω επαρχία για κανα χρόνο περίπου για ειδικότητα και σκέφτομαι στο χρόνο μου εκεί να ασχοληθώ με τη γλώσσα.Που έμαθες σουηδικά;Είναι δύσκολη γλώσσα,σου πήρε πολύ χρόνο;Έχεις άποψη για τα διάφορα συστήματα εκμάθησης γλώσσας με cd,κασέτες κλπ;(υπάρχουν σουηδοαγγλικά)Πόσο χρόνο θέλει να κάνεις σουηδικά για να πάει κανείς αξιοπρεπώς Σουηδία για να δοκιμάσει την τύχη του;Έχεις να προτείνεις λεξικά-βιβλία-καθηγητές;Κάποια ονόματα καθηγητών δίνει και η πρεσβεία.Καλές γιορτές και καλή σταδιοδρομία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Ψάχνοντας περισσότερο για ειδικότητα στη Σουηδία έμαθα ότι η παιδοκαρδιολογία, παιδονευρολογία και νεογνολογία είναι ξεχωριστές ειδικότητες ανεξάρτητες με την παιδιατρική. Δηλαδή δεν είναι ανάγκη να προηγηθεί ειδικότητα στην παιδιατρική και κατόπιν να ακολουθήσει εξειδίκευση στην παιδονευρολογία ή παιδοκαρδιολογία. Ισχύει αυτό; Μήπως έχει κάποιος υπόψην του για το τι ακριβώς ισχυει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που λες δεν ισχύει. Για να κάνεις οποιαδήποτε ειδικότητα από αυτές που αναφέρεις πρέπει να έχεις τελειώσει παιδιατρική πρώτα που είναι 5 χρόνια. Αν κάνεις μια από αυτές στη συνέχεια θα είσαι διπλά ειδικευμένος. Μόνο η Παιδοψυχιατρική αποτελεί αυτόνομη ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που υπαρχει μια εγγυρη επισημη πηγη που να γραφει απο ποσα ετη αποτελειται καθε ειδικοτητα στη σουηδια?

γιατι για τη ρευματολογια μερικοι λενε οτι χρειαζεται πρωτα παθολογια, ενω αλλοι οτι ειναι αυτονομη ειδικοτητα οπως για παραδειγμα η ψυχιατρικη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που υπαρχει μια εγγυρη επισημη πηγη που να γραφει απο ποσα ετη αποτελειται καθε ειδικοτητα στη σουηδια?

γιατι για τη ρευματολογια μερικοι λενε οτι χρειαζεται πρωτα παθολογια, ενω αλλοι οτι ειναι αυτονομη ειδικοτητα οπως για παραδειγμα η ψυχιατρικη.

Θα τα βρεις ολα εδω φιλε μου... http://www.lakarforbundet.se/upload/3220/F...ecialiteter.pdf

Τροποποιήθηκε από Fatalus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα τα βρεις ολα εδω φιλε μου... http://www.lakarforbundet.se/upload/3220/F...ecialiteter.pdf

Γεια σε ολους, μολις ανακαλυψα αυτο το forum και ενώ αρχικά ήμουν ενθουσιασμενος που επιτέλους θα βρω πληροφορίες γι ατην ειδικότητα μου στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στη σουηδία τελικα εχω χαθει και ψιλομπερδευτει. Συνοψίζοντας τα τελευταία 50-60 topics που διάβασα Καταλήγω στα εξής¨

Για να κάνεις ειδικότητα στη σουηδία χρειαζονταϊ΄:

1. Να μιλας σχετικα καλά Σουηδικα

2. Να εχεις κανει κατα προτιμηση ήδη το αγροτικό σου

3. Ο βαθμος του πτυχίου σου δεν εχει ιδιαιτερη βαρύτητα

4. Δεν χρειάζονται εξετασεις για να μπεις η να βγεις απτην ειδικότητα

5. Η ειδικότητα αναγνωρίζεται στην Ελλαδα

Τωρα αρχιζουν οι απορίες:

1. Για να βρείς που υπάρχουν θέσεις ενήμερωνεσαι μέσω internet σε καποιο site?

2. Αφου βρεις καποιο νοσοκομειο που εχει καποια θέση πρέπει κατα πασα πιθανότητα να πας στη σουηδια για να συννενοηθεις ή μπορει να υπάρξει και καποια προσυννενοηση μέσω mail?

3. Υπάρχει interview, εξετάσεις και γενικότερα ποια ειναι τα κριτηρια που θα κρινουν το κατα πόσο θα παρουν εσένα και οχι κάποιον αλλο σε μια θέση?

4. Aντε και βρίσκεις, στην αρχή σε παιρνουν δοκιμαστικά για 6 μήνες και μετα αποφασίζουν αν θα σε κρατήσουν η οχι?

5. Τελικά για ειδικότητες οπως π.χ. ενδοκρινολογία πρέπει πρώτα να κάνεις παθολογία και μετα να κάνεις ενδοκρινολογία, και ΄πόσα χρόνια θα διαρκέσει η δευτερή ειδικότητα??? (Ελπίζω οχι 5χρονια παθολογία και μετά αλλα 6 ενδοκρινολογία)

6. Μπορείς να ξεκινήσεις την ειδικότητα σε κάποια πόλη στο βορρά η στην επαρχία οπου ειναι ποιο ευκολο να σε πάρουν και στη συνέχεια να πας στη στοκχόλμη η κάπου κεντρικότερα. Ακόμη καλύτερα κατα πόσο ειναι δυνατόν να ξεκινήσεις την ειδικότητα σου στην ελλαδα και να τη συνεχισεισ στη σουηδια (Too good to be true?)

Σας ευχαριστώ ολους προκαταβολικα γιατι πραγματικά καθε πληροφορία θα ειναι σωτηρία σ`αυτο το χαος που επικρατεί... Μανος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρατηρείται τελευταία μαζικό κύμα "φυγής" προς Σουηδία! Και είναι φυσικό με τα όσα απαράδεκτα συμβαίνουν στην Ελλάδα, αλλά και τις σχεδόν απαγορευμένες σκέψεις για ειδικότητα στην Αγγλία. Σιγά σιγά οργανωνόμαστε και μεις να τραβήξουμε Βόρεια!

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει κάποια ιστοσελίδα όπου θα μπορούσε κάποιος να βρει διαμέρισμα/δωμάτιο online στη Στοκχόλμη, για όσο διάστημα κάνει κάποιος τη γλώσσα.

Ή ακόμα αν γνωρίζει κανείς κάποιο που ενοικιάζει δωμάτια για τον σκοπό αυτό.

Ευχαριστώ πολύ!

Τροποποιήθηκε από un4given
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε μη μαλωνετε. ΚΑΙ ΜΗ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ ΣΟΥΗΔΙΑ. Σαυτη τη χωρα ερχεσαι και δεν μπορεις να φυγεις. Και οταν αρχιζει η κατθλιψη ειναι πλεον αργα για γυρισμο.

Οποιος παει Σουηδια παθαινει διχασμο προσωπικοτητας. Δεν ξερεις αν εισαι πετυχημενος που κανεις ειδικοτητα η καμμενος που θα ξυπνησεις μια μερα στα 30 σου με ειδικοτητα και 6 χρονια παντελως χαμενα σε ο,τι αφορα την προσφορα στον εαυτο σου σε ολα τα αλλα επιπεδα.

Το πως θα βρεισς δουλεια στη σουηδια ειναι απλουστατο. Το τι απολογισμο θα κανεις μετα απο τοσα χρονια σκοτεινιας δυσκολοτατο. Συζητηστε λιγο για τη ζωη στη σουηδια, αυτο ειναι το μονο που χρειαζεται ατελειωτες κουβεντες. Η δουλεια ερχεται και μονη της, η απελπισια τουσ για γιατρουσ ειναι τρομερη.

Φιλια στην πατριδα και

Ξυπνηστε

Arvas νομίζω πρέπει επειγόντως να αρχίσεις ψυχοθεραπεία..

Δεν δικαιολογουνται αλλιως αυτα που λες.

Αν εμενες Ελλαδα κι εξυνες τ @@ σου μεχρι τα 30 8α ηταν καλυτερα ε?Ο ηλιος η 8αλασσα και η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΝΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ θα σε βοη8ουσαν να προσφερεις στον εαυτο σου σε αλλα επιπεδα ε???

Ασε μας ρε φιλε!

Δε λες 8α πας σε μια χωρα και 8α ξαλαφρωσεις λιγο....δε 8α νιω8εις ΜΗ γιος πλουσιου με τα μεγαλα μεσα μπαμπα δε θα νιω8εις ΜΗ γιος ξαδερφος ανηψιος βαφτιστηρι κλπ κα8ηγητη δε 8α νιωθεις ΜΗ κουμπαρος βουλευτη και πολλα αλλα δε 8α νιωθεις.....

Αυτο που ναι σιγουρο οτι 8α νιωθεις ειναι ενας Ελληνας επιστημονας στη Σουηδια που χει τις ιδιες απολαβες και αντιμετωπιση με τους ντοπιους.Και κυριως ενας επιστημονας που εκπαιδευεται σωστα οχι σαν εδω.Απο ποτε εχει να γινει ελεγχος στην εκπαιδευση ειδικευομενων μου λες????Ακομη και αν ρ8ει η ωρα σοθ να ξεινησεις ξεκινας..κι ο Θεος βοηθος..

Κι οσον αφορα την υπολοιπη ζωη σου στο χερι σου ειναι ολα.

10000σουηδοι κι ενα σωρο αλλοι ξενοι μ@λ@κες ειναι και ζουν σ αυτη τη χωρα?????

Που πας ρε καραμητρο με τετοια λογικη

Ξυπνα.. ΕΣΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καθυστερημενο της απαντησης σου δειχνει προφανως και το καθυστερημενο του εγκεφαλου σου. Προσπαθω να παρουσιασω και την αλλη οψη του νομισματος, διοτι δεν ειναι ολοι το ιδιο εγκεφαλικα και συναισθηματικα αναπηροι οσο εσυ και δεν πρεπει κανεισ να φανταζεται τη σουηδια ωσ κατι το ονειρεμενο ( περα φυσικα απο τα επαγγελματικα). Τωρα εσυ γιατι επιτιθεσαικανεις δεν ξερει. Οσο για την ψυχοθεραπεια, εισαι ο,τι καλυτερο μπορουσε να μου συμβει. Πες τιποτα ρε belle, μου την πεσανε :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το καθυστερημενο της απαντησης σου δειχνει προφανως και το καθυστερημενο του εγκεφαλου σου. Προσπαθω να παρουσιασω και την αλλη οψη του νομισματος, διοτι δεν ειναι ολοι το ιδιο εγκεφαλικα και συναισθηματικα αναπηροι οσο εσυ και δεν πρεπει κανεισ να φανταζεται τη σουηδια ωσ κατι το ονειρεμενο ( περα φυσικα απο τα επαγγελματικα). Τωρα εσυ γιατι επιτιθεσαικανεις δεν ξερει. Οσο για την ψυχοθεραπεια, εισαι ο,τι καλυτερο μπορουσε να μου συμβει. Πες τιποτα ρε belle, μου την πεσανε :-)

Aγόρι μου από τον τρόπο και μόνο που αντιδράς καταλαβαίνω οτι βλακωδώς το είπα αστειευόμενος το περι ψυχανάλυσης..ΕΠΡΕΠΕ να το εννοώ.

Αν σκοπός σου ηταν να παρουσιάσεις απλώς την άλλη πλευρά του νομίσματος με το post σου,έχω να σου πω οτι δεν τον πέτυχες καθ οτι παραυπερέβαλες η ίσως ηταν απλώς το οτι χρησιμοποιησες λαθος λεξεις για να εκφρασεις αυτο που ειχες κατα νου,γι αυτο και παρεξήθηκες.

Και τέλος σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ τη Σουηδία ως κάτι ονειρεμένο.

Μακάρι να μπορούσα να μαι σπιτάκι μου με την οικογένειά μου και τη γκόμενά μου και τους φίλους μου και να ασκώ την επιστήμη μου αξιοπρεπώς και να ζω τη ζωη μου ακομη πιο αξιοπρεπώς αλλά η γαμωπατριδα μου βλέπεις δε μου προσφέρει τη συγεκριμένη δυνατότητα.

ΥΓ πολύ σπάζομαι με κάτι τυπάκια του είδους σου.Με το που υποπτευθουν επι8εση,κατα οποιοδηποτε τροπο,στο ατομο τους,βγάζουν τη χατζαρα και κοβουν λαιμούς.Δεν επεξεργαζονται πως και γιατι ειπωθηκε κάτι..τη χατζαρα αμεσως!

Ακομη και λα8ος να μουνα,που δεν ημουνα,εγω απυ8υνομενος στη χαρη σου σε σεβαστηκα.U didn t. emrockon... :antegeia:emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

ub40 και arvas ,

αυτο το τοπικ φτιαχτηκε για να βοηθηθουν πεντε ατομα που χρειαζονται πληροφοριες για κατι συγκεκριμενο

και οχι για να την λεει ο ενας στον αλλο

ξεκολληστε απ την χαζομαρα σας, και κοψτε τα μαλωματα

δοξα τω θεω , αυτο το site εχει απειρα τοπικ για να πλακωθει κανεις

αλλα οχι εδω , σορρυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, μπορεί κάποιος να μας γράψει μερικά sites από όπου μπορούμε να ενοικιάσουμε δωμάτιο στη Στοκχόλμη;

Ή καλύτερα γνωρίζετε κάποιο που να ενοικιάζει δωμάτια, διάβασα προηγουμένος στο τόπικ ότι υπάρχουν κάποιοι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι εκεί, που ενοικιάζουν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια ερώτηση: τι σημαίνει Basspecialitet και τι Grenspecialitet. Κάποιες που αναφέρονται μόνο ως basspecialitet και δεν έχουν δίπλα Grenspecialitet είναι ανεξάρτητες; πχ η Νευρολογία δεν αποτελείται από κομμάτια;

Τροποποιήθηκε από nf42k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.