Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Avi, και πολυ τους πέφτουμε :)

Για πτήσεις δέστε την sterling. Πως είναι ο καιρός κάτω; Μεθαύριο έρχομαι!!!

Ροζίτα, για ψυχιατρική δεν θα δυσκολευτείς να βρεις, αν είσαι διαθετιμένη να πας σε επαρχία (τουλάχιστο για αρχή). Για Στοκχόλμη και γενικά μεγαλύτερες πόλεις τα πράγματα είναι δύσκολα, μην σου πω και "κλειστά" τουλάχιστο μέχρι το τέλος του χρόνου. Κάθε αρχή και δύσκολη όμως, γι αυτό θα σε συμβούλευα να στείλεις αιτήσεις ΠΑΝΤΟΥ και να αρχίσεις όπου σε πάρουνε. Με το που θα μπεις στη δουλειά θα μάθεις ευκολότερα τη γλώσσα και φυσικά το σουηδικό σύστημα υγείας που καμία σχέση δεν έχει με το ελληνικό και θα μπορέσεις στη συνέχεια με αξιώσεις να διεκδικήσεις θέση σε πιο μεγάλη πόλη/νοσοκομείο. Καλή τύχη!

Τροποποιήθηκε από Belle&Sebastian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Κατα μεσο ορο,ποσα χρονια πρεπει να αφιερωσει καποιος στα σουηδικα για να καταφερει να φτασει σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο ωστε να εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να παει σουηδια για ειδικοτητα? Ποιο πτυχιο πρεπει να κατεχει?(οπως για παραδειγμα στα αγγλικα...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα μεσο ορο,ποσα χρονια πρεπει να αφιερωσει καποιος στα σουηδικα για να καταφερει να φτασει σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο ωστε να εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να παει σουηδια για ειδικοτητα? Ποιο πτυχιο πρεπει να κατεχει?(οπως για παραδειγμα στα αγγλικα...)

Τωρα πραγματικα περιμενεις απαντηση σε αυτο μετα απο τοσα που εχουμε γραψει?Διαβασε λιγο τα προηγουμενα.Σκεψου λιγο,αν μιλουσαμε για ΧΡΟΝΙΑ προετοιμασιας μονο για τη γλωσσα θα υπηρχε αυτο το φορουμ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα μεσο ορο,ποσα χρονια πρεπει να αφιερωσει καποιος στα σουηδικα για να καταφερει να φτασει σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο ωστε να εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να παει σουηδια για ειδικοτητα? Ποιο πτυχιο πρεπει να κατεχει?(οπως για παραδειγμα στα αγγλικα...)

Τωρα πραγματικα περιμενεις απαντηση σε αυτο μετα απο τοσα που εχουμε γραψει?Διαβασε λιγο τα προηγουμενα.Σκεψου λιγο,αν μιλουσαμε για ΧΡΟΝΙΑ προετοιμασιας μονο για τη γλωσσα θα υπηρχε αυτο το φορουμ?

Φιλαρακο,δυστυχως ειναι τετοια η εκταση του θεματος που ειναι μη λειτουργικο για ατομα που δεν παρακολουθουσαν την συζητηση εξ'αρχης,να μπορουν να γνωριζουν καθετι σχετικα με αυτο. (το συγκεκριμενο σημειο που ποσταρες ονομαζεται θεμα και οχι foroum....δυο παντελως διαφορετικα πραγματα.Το θεμα αποτελει μερος του foroum). Διαβασα τις πρωτες..ποσες σελιδες,ομως μεχρι εκει.

Μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω ωστε να μου δωσει καποιος καποια απαντηση ξεκαθαρη,αφου ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο. Το οτι ειρωνευεσαι το γραφω εκει που δεν πιανει μελανι,οπως και εσενα. Αφου μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις,τουλαχιστον πες κατι το οποιο θα ειναι χρησιμο ωστε να πληροφορηθω και κοψε το στυλακι που χρησιμοποιεις.Διαβαζοντας οτι ειναι σημαντικο να στελνεις CV κτλ στη σουηδικη γλωσσα,πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο να θετω αναλογες ερωτησεις με αυτη που ειρωνευεσαι και απορεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ηρεμία, αν κάποιος ξέρει κάτι είμαι σίγουρη ότι θα σου απαντήσει ή εδώ ή σε πμ toxic, και όποτε έχεις χρόνο ρίξε μια ματιά στο υπόλοιπο θέμα μήπως έχει ήδη απαντηθεί η απορία σου :) από προσωπική εμπειρία με νέα ξένη γλώσσα πάντως, δεν είναι εύκολο να πει κανείς για κανέναν άλλο πόσο καιρό χρειάζεται για να αποκτήσει μια σχετική άνεση, έχει τεράστια σημασία αν κάνεις μαθήματα στη χώρα σου ή εκεί επί τόπου, πόσο θέλεις να μάθεις και πόσο χρόνο αφιερώνεις ο ίδιος.

καλή επιτυχία σε όλους :)

PS: btw επειδή κοίταξα δυο λεπτά την πρώτη-πρώτη σελίδα του τόπικ, είχαν ξεκινήσει μιλώντας για γλώσσα εκεί!

Τροποποιήθηκε από Clemence
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατα μεσο ορο,ποσα χρονια πρεπει να αφιερωσει καποιος στα σουηδικα για να καταφερει να φτασει σε καποιο ικανοποιητικο επιπεδο ωστε να εχει τις απαραιτητες γνωσεις για να παει σουηδια για ειδικοτητα? Ποιο πτυχιο πρεπει να κατεχει?(οπως για παραδειγμα στα αγγλικα...)

Τωρα πραγματικα περιμενεις απαντηση σε αυτο μετα απο τοσα που εχουμε γραψει?Διαβασε λιγο τα προηγουμενα.Σκεψου λιγο,αν μιλουσαμε για ΧΡΟΝΙΑ προετοιμασιας μονο για τη γλωσσα θα υπηρχε αυτο το φορουμ?

Φιλαρακο,δυστυχως ειναι τετοια η εκταση του θεματος που ειναι μη λειτουργικο για ατομα που δεν παρακολουθουσαν την συζητηση εξ'αρχης,να μπορουν να γνωριζουν καθετι σχετικα με αυτο. (το συγκεκριμενο σημειο που ποσταρες ονομαζεται θεμα και οχι foroum....δυο παντελως διαφορετικα πραγματα.Το θεμα αποτελει μερος του foroum). Διαβασα τις πρωτες..ποσες σελιδες,ομως μεχρι εκει.

Μπηκα στη διαδικασια να ρωτησω ωστε να μου δωσει καποιος καποια απαντηση ξεκαθαρη,αφου ρωταω κατι πολυ συγκεκριμενο. Το οτι ειρωνευεσαι το γραφω εκει που δεν πιανει μελανι,οπως και εσενα. Αφου μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις,τουλαχιστον πες κατι το οποιο θα ειναι χρησιμο ωστε να πληροφορηθω και κοψε το στυλακι που χρησιμοποιεις.Διαβαζοντας οτι ειναι σημαντικο να στελνεις CV κτλ στη σουηδικη γλωσσα,πιστευω οτι ειναι φυσιολογικο να θετω αναλογες ερωτησεις με αυτη που ειρωνευεσαι και απορεις.

Αδερφε θεμα κοινης λογικης ειναι.Σε ξαναρωτω λοιπον αν απαιτουνται χρονια προετοιμασιας για τα Σουηδικα για να ΑΡΧΙΣΕΙΣ ειδικοτητα συμφωνα με τη δικια σου λογικη θα εμπαινε κανενας στον κοπο να ασχοληθει με τη χωρα?Δηλαδη πως το αντιλαμβανεσαι?Και τελος οταν σκεφτεσαι να ανεβεις εδω το ελαχιστο που μπορεις να κανεις ειναι να διαβασεις ολες τις σελιδες.Εγω οταν ηταν να ανεβω,μαζευα και την παραμικρη πληροφορια.Ειδικοτερα το θεμα της γλωσσας εχει αναλυθει σε εξευτελιστικο βαθμο.Το αν μπαινω στον κοπο να απανταω με συγκεκριμενες πληροφοριες για τη Σουηδια μπορεις να το διαπιστωσεις διαβαζοντας λιγο παραπανω σε προηγουμενες απαντησεις μου.

Στο οτι με γραφεις εκει που δεν πιανει μελανι....επιλεγω να μην απαντησω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

toxic το ότι το συγκεκριμένο θέμα για την Σουηδία δεν είναι λειτουργικό είναι λόγω του ότι περιλαμβάνει ήδη 25 σελίδες. Αυτός όμως ο μεγάλος αριθμός σελίδων δημιουργήθηκε ακριβώς επειδή οι πιο πολλοί μπαίνουν εδώ και κάνουν ερωτήσεις τις οποίες δεν θα έκαναν αν έμπαιναν στον κόπο να διαβάσουν τις προηγούμενες δημοσιεύσεις, και στις οποίες είναι ήδη απαντημένες οι ερωτήσεις τους. Την ερώτηση που κάνεις εγώ προσωπικά την έχω απαντήσει ήδη σε 2 (μπορεί και περισσότερα) ποστ.

Καλό είναι λοιπόν να συμβάλλετε όλοι στη λειτουργικότητα του θέματος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια δεν καταλαβαινω καθολου τη λογικη αυτου του θεματος.Και επειδη εχω καλυτερα πραγματα να κανω,δεν θα ασχοληθω με τις 25 σελιδες.Θα παω να παρω καλυτερα κανενα βιβλιο-οδηγο....[πλακα κανω]. Πιστευω να καταλαβαινετε και γιαυτο το ξανατονιζω,οτι το θεμα δεν ειναι κα8ολου λειτουργικο.Και μην κοιταται ατομα που το παρακολουθουσαν εξ'αρχης. Αν εσεις θελετε να πιστευετε κατι αλλο,τοτε εγω δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Λοιπον,σας αφηνω στο θεματακι σας και θα ερθω να το γιορτασουμε οταν συμπηρωσετε τις 30 σελιδες.Με τις υγειες σας. [τελος το offtopic απο μενα]

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και μεσολαβεί στρατός,έχει να προτείνει κάποιος συνάδελφος κάποιο φροντιστήριο για Σουηδικά Αθήνα;Έχει ξαναγίνει η ερώτηση,αλλά αναπάντητη, απ όσο είδα τουλαχιστον...Οποιαδήποτε κατεύθυνση θα ηταν χρήσιμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σίγουρα τα θέματα για τις ειδικότητες στο εξωτερικό ξεκίνησαν πριν κάποια χρόνια και σε εντελώς διαφορετική δομή της ενότητας των ''τελειωμένων'' και έχουν παραμεγαλώσει με συνέπεια να γίνονται δύσχρηστα. ωστόσο, με όλη την καλή θέληση, δεν έχουμε όλοι οι μοδ τον χρόνο και τις γνώσεις για να τα splitάρουμε σε μικρότερα. προσωπικά σε κάποια άλλα θέματα (πχ για ειδικότητα στο UK) είχα ανάλογα αιτήματα από χρήστες αλλά δεν άγγιξα τπτ καθώς δεν έχω καμιά εμπειρία πάνω στο αντικείμενο αυτό.

μια ιδέα θα ήταν να ανοίγατε για τα ερωτήματά σας νέα θέματα, και ίσως θα μπορούσαμε έτσι να ταχτοποιήσουμε έστω και αναδρομικά κάποια σχετικά με το ερώτημά σας ποστ σε νέα και πιο συγκεκριμένα τόπικ.

σε κάθε περίπτωση, εσείς οι ίδιοι που ασχολείστε και τα ζείτε αυτά είστε και οι πλέον κατάλληλοι να μας δώσετε ιδέες για καλύτερη οργάνωση της ενότητας, είμαι βέβαιη ότι σε όποιον αδμιν/μοδ και αν απευθυνθείτε θα χαρεί να το συζητήσετε :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παλιότερα που το είχα ρωτήσει, μου είπαν πως έχει ιδιαίτερα

ρωτάς στη Σουηδική πρεσβεία και σου δίνουν μια λίστα

απ'ότι κατάλαβα πολλοί κάνουν γκρουπάκια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα παρακαλουσα το συναδελφο που <γραφει > συναδελφους που του απαντουν στις ερωτησεις του να παρει πισω αυτα που ειπε γιατι αυτα τα παιδια που μας γραφουν τις εμπειριες τους και τις συμβουλες τους εμας μας εχουν βοηθησει παρα πολυ και για μια ακομη φορα τους ευχαριστουμε διοτι ο,τι κανουν το κανουν χωρις να εχουν να κερδισουν κατι.

Για το συναδελφο που ρωταει για φροντιστηριο σουηδικων στην Αθηνα, μπορει να απευθυνθει στο Athens university club στα τηλ 210 3613261, 3632316 για μια πολυ οικονομικη λυση αλλα καπως χρονοβορα καθως και σε δασκαλους που αχολουνται αποκλειστικα με προετοιμασια γιατρων που θελουν να φυγουν για ειδικοτητα,τα τηλ των οποιων εχω και αν καποιος ενδιαφερεται ειναι στη διαθεση του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanx σε όσους απάντησαν,αλλά και γενικότερα όσους έχουν παραθέσει πληροφορίες για το εξωτερικό.Η βιωματική άποψη του καθενός είναι τουλάχιστον χρήσιμη...rozitaper θα ήθελα τα τηλέφωνα,αν κ λόγω στρατού δε θα τα χρησιμοποιήσω σύντομα μάλλον.Οπότε ένα post/PM όποτε μπορέσεις...και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα παρακαλουσα το συναδελφο που <γραφει > συναδελφους που του απαντουν στις ερωτησεις του να παρει πισω αυτα που ειπε γιατι αυτα τα παιδια που μας γραφουν τις εμπειριες τους και τις συμβουλες τους εμας μας εχουν βοηθησει παρα πολυ και για μια ακομη φορα τους ευχαριστουμε διοτι ο,τι κανουν το κανουν χωρις να εχουν να κερδισουν κατι.

Για το συναδελφο που ρωταει για φροντιστηριο σουηδικων στην Αθηνα, μπορει να απευθυνθει στο Athens university club στα τηλ 210 3613261, 3632316 για μια πολυ οικονομικη λυση αλλα καπως χρονοβορα καθως και σε δασκαλους που αχολουνται αποκλειστικα με προετοιμασια γιατρων που θελουν να φυγουν για ειδικοτητα,τα τηλ των οποιων εχω και αν καποιος ενδιαφερεται ειναι στη διαθεση του.

Hey rozitaper would you mind to give me the phone numbers of the teachers that train doctors.. thx a lot !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΡΩΤΗΣΗ

Καποιος που ανεβαινει στη Σουηδια τι χαρτια ( βεβαιωτικα) θα πρεπει να εχει μαζι του και οσων αφορα τη διαμονη του και οσων αφορα τα πιστοπιητικα πτυχιου κτλ. και σε τι γλωσσα(θελω να πω χρειαζεται καποια μεταφραση στα σουηδικα η στα αγγλικα?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη διαμονή δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, εκτός ίσως από ένα αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου.

Τα χαρτιά/βεβαιώσεις για να πάρει κάποιος το legitimation χρειάζονται μετάφραση στα αγγλικά ή τα σουηδικά (εγώ τα είχα στα αγγλικά) και είναι:

1. Πτυχίο ή πιστοποιητικό περάτωσης των σπουδών

2. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από την Ελλάδα

3. Certificate of good standing (από την Νομαρχία όπου βγήκε η άδεια)

4. Αντίγραφο διαβατηρίου

Πρέπει να είναι όλα πιστοποιημένα από κάποια επίσημη αρχή. Η άδεια μπορεί να πάρει ακόμη και 2 μήνες μέχρι να βγει, εγώ φάνηκα τυχερός και την πήρα στην βδομάδα.

Επίσης, απαραίτητη είναι και η έκδοση του personnummer, κάτι ανάλογο με το ελληνικό ΑΦΜ (χρειάζεται μόνο το διαβατήριο).

Εγώ είχα μεταφράσει επίσης και κάποιες συστατικές επιστολές από την Σχολή για να τις επισυνάψω στο CV μου.

Aν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος συνάδελφος.

Τροποποιήθηκε από un4given
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν στο cv σου έχεις και atls και τέτοια σχετικά διπλώματα,μετράνε για τους εκεί διευθυντές κλινικών(για χειρουργικές ειδικότητες πάντα)?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη διαμονή δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, εκτός ίσως από ένα αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου.

Τα χαρτιά/βεβαιώσεις για να πάρει κάποιος το legitimation χρειάζονται μετάφραση στα αγγλικά ή τα σουηδικά (εγώ τα είχα στα αγγλικά) και είναι:

1. Πτυχίο ή πιστοποιητικό περάτωσης των σπουδών

2. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από την Ελλάδα

3. Certificate of good standing (από την Νομαρχία όπου βγήκε η άδεια)

4. Αντίγραφο διαβατηρίου

Πρέπει να είναι όλα πιστοποιημένα από κάποια επίσημη αρχή. Η άδεια μπορεί να πάρει ακόμη και 2 μήνες μέχρι να βγει, εγώ φάνηκα τυχερός και την πήρα στην βδομάδα.

Επίσης, απαραίτητη είναι και η έκδοση του personnummer, κάτι ανάλογο με το ελληνικό ΑΦΜ (χρειάζεται μόνο το διαβατήριο).

Εγώ είχα μεταφράσει επίσης και κάποιες συστατικές επιστολές από την Σχολή για να τις επισυνάψω στο CV μου.

Aν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος συνάδελφος.

τι ειναι ακριβως το Certificate of good standing?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για τη διαμονή δε χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, εκτός ίσως από ένα αντίγραφο της ταυτότητας ή του διαβατηρίου.

Τα χαρτιά/βεβαιώσεις για να πάρει κάποιος το legitimation χρειάζονται μετάφραση στα αγγλικά ή τα σουηδικά (εγώ τα είχα στα αγγλικά) και είναι:

1. Πτυχίο ή πιστοποιητικό περάτωσης των σπουδών

2. Άδεια άσκησης επαγγέλματος από την Ελλάδα

3. Certificate of good standing (από την Νομαρχία όπου βγήκε η άδεια)

4. Αντίγραφο διαβατηρίου

Πρέπει να είναι όλα πιστοποιημένα από κάποια επίσημη αρχή. Η άδεια μπορεί να πάρει ακόμη και 2 μήνες μέχρι να βγει, εγώ φάνηκα τυχερός και την πήρα στην βδομάδα.

Επίσης, απαραίτητη είναι και η έκδοση του personnummer, κάτι ανάλογο με το ελληνικό ΑΦΜ (χρειάζεται μόνο το διαβατήριο).

Εγώ είχα μεταφράσει επίσης και κάποιες συστατικές επιστολές από την Σχολή για να τις επισυνάψω στο CV μου.

Aν ξέχασα κάτι ας συμπληρώσει κάποιος συνάδελφος.

τι ειναι ακριβως το Certificate of good standing?

Ειναι ενα πιστοποιητικο που λεει οτι δεν εχεις υποπεσει σε πειθαρχικα παραπτωματα και οτι δεν εκκρεμει κατι τετοιο.Εκει που θα το ζητησεις ξερουν αυτοι γιατι το εχουν εκδωσει πολλακις εως τα σημερα.Απλα να συμπληρωσω οτι για την αδεια δεν ειναι απαραιτητο το διαβατηριο αφου αρκει πιστοποιητικο γεννησης μεταφρασμενο,καθως επισης οτι για το personnummer δεν χρειαζεται διαβατηριο γιατι αρκει να δηλωσεις τοπο κατοικιας και αστυνομικη ταυτοτητα(νεου τυπου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να φτιάξουμε ένα Wiki για την ειδικότητα στο εξωτερικό, ώστε να γίνουν copy-paste οι χρήσιμες πληροφορίες.

Θα δούμε πότε και πώς θα το προλάβουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρέπει να είναι όλα πιστοποιημένα από κάποια επίσημη αρχή

Όταν λες πιστοποιημένα, φαντάζομαι εννοείς να είναι επίσημα σφραγισμένα αντίγραφα των πρωτοτύπων και σφραγισμένες μεταφράσεις. Δεν πιστεύω να χρειάζεται καμιά πιστοποίηση από πρεσβείες κλπ???

Εγώ έχω αγγλικές μεταφράσεις σφραγισμένες από το βρετανικό συμβούλιο. Πιστεύετε ότι με αυτές θα κάνω τη δουλειά μου, ή θα έχω προβλήματα;

Και μία ακόμη ερώτηση. Σκέφτομαι σε πρώτη φάση να ανέβω στο Γκέτεμποργκ μια και έχω την αίσθηση ότι είναι πιο φτηνή και μικρή πόλη σε σχέση με τη Στοκχόλμη. Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή ή η Στοκχόλμη έχει άλλα πλεονεκτήματα; Με απασχολεί ιδιαίτερα το θέμα της στέγης.

Τέλος, σκέφτομαι να ανεβώ Σουηδία μετά τον δεκαπενταύγουστο. Όποιος έχει παρόμοια σχέδια, ας επικοινωνήσει με πμ για να οργανωθούμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει υποψιν του κανενας για δωματιο στη Στοκχολμη απο μεσα Σεπτεμβριου-αρχες Οκτωβρη?

μήπως θα εξυπηρετούσε καλύτερα να υπήρχε ξεχωριστό θέμα για τα πρακτικά ζητήματα όπως στέγη, εισητήρια, φροντιστήρια, έγγραφα- διατυπώσεις, και να αφήναμε το κυρίως θέμα μόνο για το εκπαιδευτικό κομμάτι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.