Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

ωχ το κόβω να πήζει η Σουηδία από ειδικευόμενους. Καλά ρε γμτ, όλοι οι Έλληνες γιατροί έγιναν?

Μην ανησυχείτε, δεν έχει πήξει ακόμα, προλαβαίνετε!

Σίγουρα κάποιος θα βρει εδώ αυτό που θέλει πιο νωρίς παρά στην Ελλάδα. Απλά χρειάζεται υπομονή και θέληση πάνω απ΄ όλα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ωχ το κόβω να πήζει η Σουηδία από ειδικευόμενους. Καλά ρε γμτ, όλοι οι Έλληνες γιατροί έγιναν?

Μην ανησυχείτε, δεν έχει πήξει ακόμα, προλαβαίνετε!

Σίγουρα κάποιος θα βρει εδώ αυτό που θέλει πιο νωρίς παρά στην Ελλάδα. Απλά χρειάζεται υπομονή και θέληση πάνω απ΄ όλα.

εσυ φιλε εχεις βρει τιποτα η ακομα κανεις τη γλωσσα. Πωσς το βλεπεις για ενδοκρινολογια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ωχ το κόβω να πήζει η Σουηδία από ειδικευόμενους. Καλά ρε γμτ, όλοι οι Έλληνες γιατροί έγιναν?

Μην ανησυχείτε, δεν έχει πήξει ακόμα, προλαβαίνετε!

Σίγουρα κάποιος θα βρει εδώ αυτό που θέλει πιο νωρίς παρά στην Ελλάδα. Απλά χρειάζεται υπομονή και θέληση πάνω απ΄ όλα.

Βρέ από υπομονή και θέληση άλλο τίποτα. Και να μας μαμήσουν καθόμαστε :-)))))

Μετά την ειδικότητα τί έχει το πρόγραμμα? Για πείτε? Άντε και τελειώσαμε εκεί πάνω. Θα κάτσουμε ας πούμε 1-2-3 χρόνια και μετά? Πώς θα γυρίσουμε στη πατρίδα να ασκήσουμε το αρχαιότερο επάγγελμα (όχι της ιερόδουλου, το άλλο).?

Αααααααα και μία ακόμα ερώτηση. Η ιατρική ορολογία πώς ειναι? Τα αγγλικά χρησιμοποιούν για την ορολογια?

Τροποποιήθηκε από angelospower
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια. Κατ' αρχην θα ηθελα να ευχηθω καλη τυχη σε ολουσ εσας που αποφασισατε να ξενιτευτειτε στη Σουηδια και σε σασ που το σκεφτεστε ακομα. Εγω προσφατα τελειωσα στην Ιταλια( Ρωμη) και το σκεφτομαι. Μια ερωτηση; Καποιος που παει στη Σουηδια για τη γλωσσα (δηλαδη ανεργοσ) ποσα περιπου χρειαζεται το μηνα, κατα μεσο ορο? Ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση.

Καλησπερα παιδια!ειναι η πρωτη φορα που γραφω,οποτε πολλα συγχαρητηρια κ απο μερους μου σε ολα τα παιδια που φιλοτιμουνται να μας βοηθησουν.. postman τελειωσα κ γω στη ρωμη μολις κ ενδιαφερομαι για ειδικοτητα ενδοκρινολογιας.Μηπως γνωριζομαστε?εχω ηδη ξεκινησει μαθηματα σουηδικων κ το σκεφτομαι πολυ σοβαρα..αν θες επικοινωνουμε..η με οποιον αλλο ενδιαφερεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ενδοκρινολογία, νομίζω ότι ισχύει ότι και για τις υπόλοιπες παθολογικές ειδικότητες. Ψάχνεις για παθολογία ουσιαστικά και μόλις κάνεις τα 5 χρονάκια ή ακόμα και νωρίτερα, συνεχίζεις στα νοσοκομεία που δίνουν ενδοκρινολογία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να δώσουν παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα για την παθολογία γενικά.

Εγώ προσωπικά είμαι στον 4ο μήνα τώρα. Δεν έχω βρει θέση ακόμα, αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα γίνει κι αυτό. Υπομονή είπαμε :)

Για χειρουργικές ειδικότητες τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αλλά μπορεί κάποιος να βρει αν ρισκάρει να κάνει αιτήσεις στην επαρχία (ειδικά για Γ. Χειρουργική) αλλά και βόρεια. Εγώ το έκανα προσωπικά και περιμένω...φάνηκε κάποιο φως στην άκρη του τούνελ. Στην ανάγκη όμως, αν δεν βρω αυτό που θέλω, θα ξεκινήσω Γ.Ιατρική.

Μαθαίνεις την γλώσσα, χαλαροί ρυθμοί, καλά λεφτά, μπαίνεις στο σύστημα και το πιο βασικό, μετά από 6 μήνες ή ένα χρόνο το πολύ, με το βιογραφικό που έχεις φτιάξει, μπορείς πλέον να διεκδικήσεις και θέση στα καλά νοσοκομεία (Stockholm, Uppsala, Lund, Malmφ, Gφteborg κτλ).

Απλά να το τονίσω ξανά, καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος έστω και στον Βορρά, παρά κοινώς να τα 'ξύνει' στην Ελλάδα!

Τροποποιήθηκε από un4given
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ενδοκρινολογία, νομίζω ότι ισχύει ότι και για τις υπόλοιπες παθολογικές ειδικότητες. Ψάχνεις για παθολογία ουσιαστικά και μόλις κάνεις τα 5 χρονάκια ή ακόμα και νωρίτερα, συνεχίζεις στα νοσοκομεία που δίνουν ενδοκρινολογία.

Περισσότερες πληροφορίες μπορούν να δώσουν παιδιά που γνωρίζουν περισσότερα για την παθολογία γενικά.

Εγώ προσωπικά είμαι στον 4ο μήνα τώρα. Δεν έχω βρει θέση ακόμα, αλλά πιστεύω ότι σύντομα θα γίνει κι αυτό. Υπομονή είπαμε :)

Για χειρουργικές ειδικότητες τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αλλά μπορεί κάποιος να βρει αν ρισκάρει να κάνει αιτήσεις στην επαρχία (ειδικά για Γ. Χειρουργική) αλλά και βόρεια. Εγώ το έκανα προσωπικά και περιμένω...φάνηκε κάποιο φως στην άκρη του τούνελ. Στην ανάγκη όμως, αν δεν βρω αυτό που θέλω, θα ξεκινήσω Γ.Ιατρική.

Μαθαίνεις την γλώσσα, χαλαροί ρυθμοί, καλά λεφτά, μπαίνεις στο σύστημα και το πιο βασικό, μετά από 6 μήνες ή ένα χρόνο το πολύ, με το βιογραφικό που έχεις φτιάξει, μπορείς πλέον να διεκδικήσεις και θέση στα καλά νοσοκομεία (Stockholm, Uppsala, Lund, Malmφ, Gφteborg κτλ).

Απλά να το τονίσω ξανά, καλύτερα να ξεκινήσει κάποιος έστω και στον Βορρά, παρά κοινώς να τα 'ξύνει' στην Ελλάδα!

Φιλε για ποια ειδικοτητα ενδιαφερεσαι και τωρα αρχιζει κατι να φαινεται στον οριζοντα?Εγω ανεβαινω περιπου τελη Αυγουστου για ψυχιατρικη.Λες ωσπου να ερθω να εχει αλλαξει δραματικα η κατασταση και να τρωω αβερτα πορτα?Αν διαφαινεται κατι τετοιο πες μου να παρω τα βουνα να φτιαξω κανα κοπαδι προβατα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το λεω για τελευταια φορα και οποιος θελει το πιστευει.Η Σουηδια σε 6μηνες με ενα χρονο θα δυσκολεψει δραματικα.Οποιος το σκεφτεται πρεπει να επιταχυνει τους ρυθμους του και να κανει αυτο που καναμε ολοι οσοι ειμαστε εδω.ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ.Εγω το πηρα αποφαση σε 2 μερες.Η οποια μαυριλα(που δεν ισχυει)της Σουηδιας ειναι μηδαμινη μπροστα στην μιζερια και την καταθλιψη της ανεργιας της Ελλαδας.

Stop thinking.Just do ιτ.

Επισης για τελευταια φορα,οποις καθεται και περιμενει ψυχιατρικη το 2019 στην Ελλαδα κανει τραγικο λαθος.Οι πορτες αυτης της ειδικοτητας εδω ειναι ορθανοικτες(με βασικα Σουηδικα)κατα κανονα.Αν και οι πολυ τελευταιες πληροφοριες λενε οτι οι απαιτησεις των Σουηδων και στην Ψυχιατρικη πλεον σε σχεση με τη γλωσσα αυξανονται.Απλα σε σχεση με αλλες ειδικοτητες ειναι ΠΟΛΥ πιο ευκολα.

ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ οσοι το σκεφτεστε

Αυτα και τελος.Το συναδελφικο μου χρεος εκπληρωθη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ φίλε μου θέλω ΩΡΛ κι όπως καταλαβαίνεις δεν ειναι και ότι πιο εύκολο να βρεις εδώ.

Δε θα με χάλαγε όμως να ξεκινήσω με Γ.Χειρουργική.

Τι????? Ψυχιατρική θες και ακόμα είσαι Ελλάδα??? B)

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κορεστεί εύκολα, οι ανάγκες είναι πολύ μεγάλες για ειδικευόμενους στη Ψυχιατρική.

Μπορείς ακόμα να βρεις και θέση σε μεγάλη πόλη και σε καλό νοσοκομείο αν κάνεις υπομονή και βελτιώσεις όσο μπορείς τα Σουηδικά σου.

Μην σου πω όμως ότι θα σου πληρώνουν και τα μαθήματα Σουηδικών εκεί που θα βρεις θέση! (συνηθισμένο φαινόμενο στη ψυχιατρική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup best signature ever

Nevermore to feel the pain

The heart collector sang

And I won't be feeling hollow for so long

Nevermore to feel the pain

The words fall out like fire

believe when you can't believe anymore

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια να ρωτησω κατι ασχετο με την ειδικοτητα στη Σουηδια αλλα σχετικο με τη Σουηδια?

1.Γενικωσ τι φαγητα τρωνε οι Σουηδοι? Και

2.Ασ πουμε τον Αυγουστο ο καιρος ποσο κρυοσ ειναι(δηλαδη τι ρουχα φορατε/ μακρυμανικα, πουλοβερ?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ φίλε μου θέλω ΩΡΛ κι όπως καταλαβαίνεις δεν ειναι και ότι πιο εύκολο να βρεις εδώ.

Δε θα με χάλαγε όμως να ξεκινήσω με Γ.Χειρουργική.

Τι????? Ψυχιατρική θες και ακόμα είσαι Ελλάδα??? B)

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κορεστεί εύκολα, οι ανάγκες είναι πολύ μεγάλες για ειδικευόμενους στη Ψυχιατρική.

Μπορείς ακόμα να βρεις και θέση σε μεγάλη πόλη και σε καλό νοσοκομείο αν κάνεις υπομονή και βελτιώσεις όσο μπορείς τα Σουηδικά σου.

Μην σου πω όμως ότι θα σου πληρώνουν και τα μαθήματα Σουηδικών εκεί που θα βρεις θέση! (συνηθισμένο φαινόμενο στη ψυχιατρική)

εχω βρει θεση ειδικευομενου ψυχιατρικης στη ΣΟΥΗΔΙΑ ΕΥΚΟΛΑ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΟΟυΜΕ ΕΥΚΟΛΑ

αμα τα βγαλεις περα στην συνεντευξη με τον μανατζερ της κλινικης με λιγα Συηδικα που θα πρεπει να ξερεις

θα σε παρει σαν vikarie läkare kαι μετα απο ενα εξαμηνο σου κανει συμβολαιο μεχρι το τελος της ειδικοτητας

οσο εισαι vikarie läkare στην ουσια εισαι θεατης δε κανεις πολλα πραγματα εγω βρηκα ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - norrkäping μια πολη σχετικα μεγαλη και κοντα στην στοκχολμη

επειδη εχει πλακωσει λαος τωρα εκτος απο ψυχιατρικη, γενικη ιατρικη, γηριατρικη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ εχει ερθει πολυυυυυυς κοσμος απο ανατολικα κρατη ΠΟΛΩΝΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΣΥΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ και πολυσ κοσμος απο ισπανια ιταλια κα ελλαδα σε λιγο θα πειξει και εδω...

ειδικα για χειρουργικες ειδικοτητες, ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ βρισκεις κατι. Ειναι ακριβη η ζωη και η παρατεταμενη διαμονη χωρις εργασια στοιχηζει περιπου 1000-1200 το ατομο

και δεν το συζηταω για στολχολμη εχουν ξεφυγει τα πραγματα οσο αφορα την ευρεση κατοικιας εκει...δυσκολα βρισκεις σπιτι εκει

Υ.Γ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα το κανονίσουμε το μάνατζερ. Δικό μας παιδί είναι ;-)

Καμιά ορθοπεδική ακόμα και στο Β.Πόλο παίζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:-D Όπου να'ναι πάω. Αρκεί να μη περιμένω 100 χρόνια. Άσε που στο Β.Πόλο, με τους πάγους θα τρώνε τούμπες οι γριές και θα χρειάζονται ορθοπεδικό!

Τροποποιήθηκε από angelospower
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ φίλε μου θέλω ΩΡΛ κι όπως καταλαβαίνεις δεν ειναι και ότι πιο εύκολο να βρεις εδώ.

Δε θα με χάλαγε όμως να ξεκινήσω με Γ.Χειρουργική.

Τι????? Ψυχιατρική θες και ακόμα είσαι Ελλάδα??? B)

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κορεστεί εύκολα, οι ανάγκες είναι πολύ μεγάλες για ειδικευόμενους στη Ψυχιατρική.

Μπορείς ακόμα να βρεις και θέση σε μεγάλη πόλη και σε καλό νοσοκομείο αν κάνεις υπομονή και βελτιώσεις όσο μπορείς τα Σουηδικά σου.

Μην σου πω όμως ότι θα σου πληρώνουν και τα μαθήματα Σουηδικών εκεί που θα βρεις θέση! (συνηθισμένο φαινόμενο στη ψυχιατρική)

εχω βρει θεση ειδικευομενου ψυχιατρικης στη ΣΟΥΗΔΙΑ ΕΥΚΟΛΑ. ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΕΥΚΟΛΑ ΕΝΟΟυΜΕ ΕΥΚΟΛΑ

αμα τα βγαλεις περα στην συνεντευξη με τον μανατζερ της κλινικης με λιγα Συηδικα που θα πρεπει να ξερεις

θα σε παρει σαν vikarie läkare kαι μετα απο ενα εξαμηνο σου κανει συμβολαιο μεχρι το τελος της ειδικοτητας

οσο εισαι vikarie läkare στην ουσια εισαι θεατης δε κανεις πολλα πραγματα εγω βρηκα ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - agglika - norrkäping μια πολη σχετικα μεγαλη και κοντα στην στοκχολμη

επειδη εχει πλακωσει λαος τωρα εκτος απο ψυχιατρικη, γενικη ιατρικη, γηριατρικη ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ εχει ερθει πολυυυυυυς κοσμος απο ανατολικα κρατη ΠΟΛΩΝΙΑ ΟΥΓΓΑΡΙΑ ΤΣΕΧΙΑ ΣΥΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ και πολυσ κοσμος απο ισπανια ιταλια κα ελλαδα σε λιγο θα πειξει και εδω...

ειδικα για χειρουργικες ειδικοτητες, ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ βρισκεις κατι. Ειναι ακριβη η ζωη και η παρατεταμενη διαμονη χωρις εργασια στοιχηζει περιπου 1000-1200 το ατομο

και δεν το συζηταω για στολχολμη εχουν ξεφυγει τα πραγματα οσο αφορα την ευρεση κατοικιας εκει...δυσκολα βρισκεις σπιτι εκει

Υ.Γ ΣΟΥ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΑΝΑΤΖΕΡ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΑΥΤΟ

## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ΒΟΡΕΙΟΙ ΣΟΥΗΔΟΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΥΤΣΟ

ΜΗΝ ΠΟΝΤΑΡΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ...

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΣΤ ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ?

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ...ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΩΝ ΑΠΟ ΡΟΥΜΑΝΙΑ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΤΣΑΛΙΚΗς ΙΑΤΡΟΣ....

ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ....

ΑΥΤΟ

ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ MEW POST

Υ.Γ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΝΟΡΡΣΕΠΙΝΓΚ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ

ΤΟΓΡΑΨΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΓΑΛΕ ΑΛΛΑ ΝΤΑΛΟΝ ΣΟΡΡΥ

ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΚΑΦΡΙΛΑ

ΣΤΟ WWW.E-DOATAP.GR

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΔΥΝΑΤΑΙ ΗΑ ΑΥΤΟΜΑΤΟΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΑΙ ΚΟΝΤΕΨΑΝ ΟΙ ΚΑΦΡΟΙ Ν ΜΕ ΦΑΝΕ

ΜΠΗΤΕ ΣΤΟ ΠΟΣΤ ΜΥΘΟς ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΜΑΤΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΙΑΤΡΟΥΣ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

Δίδεται πρός ενοικίαση μεγάλο τριάρι ανεπίπλωτο στην Ουπσάλα (μισή ωρα με το τρένο απο Στοκχόλμη) για τους μήνες Ιούλιο κ Αύγουστο ,ενοίκιο 5500 κορώνες το μήνα...αλλα αυτό συζητιέται.

Ο όποιος ενδιαφερόμενος παρακαλώ επικοινωνία με πμ. ή στο +46762144218

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ. Βλέπω ότι ο αριθμός των ανθρώπων που σκέφτονται σουηδία αυξάνεται κατακόρυφα. Εγώ κάνω ειδικότητα παθολογίας εδώ και εφτά μήνες στη σουηδία. Τους τελευταίους 2 μήνες δεν ασχολήθηκα με το φόρουμ κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου. Εγώ προσωπικά δεν θεωρώ ότι η σουηδία έχει κλείσει από πλευράς ειδικοτήτων και αυτό δεν θα συμβεί όυτε τα επόμενα χρόνια αλλά όντως οι απαιτήσεις των Σουηδών όσον αφορά την ανεύρεση θέσης θα είναι υψηλότερες, κυρίως στη γλώσσα. Βέβαια αυτό σχετίζεται και με το τι ειδικότητα θές... Πλαστική χειρ, ΝΧ, ακόμα και ΩΡΛ, λοιμώξεις είναι δύσκολο εώς πολύ δύσκολο να βρείς θέση, ακόμα και για τους σουηδούς. Παθολογία είναι κ'απως ευκολότερο, ψυχιατρική είναι ακόμα αρκετά εύκολο όπως έχουν πει και οι άλλοι συνάδελφοι. Επιπλέον σημαντικό είναι και το που θα βρείς θέση... Στοκχόλμη είναι πάρα πολύ δύσκολο, όπως είναι δύσκολο σε όλες τις μεγάλες πόλεις και πανεπιστημιακά νοσοκομεία, τουλάχιστον με το καλημέρα! Πρέπει να είσαστε διατεθειμένοι να συμβιβάστειτε ότι μπορεί να χρειαστεί να πάτε βορρά ή και να δουλέψετε ως γεν. ιατροί τους πρώτους μήνες.

Κάτι πολύ σημαντικό: την πενταετία 2010-2015 πρόκειται να λάβει χώρα ένα μεγάλο κύμα συνταξιοδότησης από Σουηδούς ιατρούς γεννημένους τη δεκαετία του 40... άρα οι προοπτικές για τους νέους ιατρούς είναι ακόμα καλές στη σουηδία, ειδικά εκέινους που θα τελειώνουν ειδικότητα εκείνη την περίοδο.

Η γλώσσα είναι ένα το κρίσιμο σημείο... κανείς δεν θα σου εγγυηθεί ότι θα μιλάς αρκετά καλά για να σε πάρουν μέσα σε 4 μήνες και στη στοκχόλμη να κάνεις μαθήματα... αυτό καθορίζεται και από την έφεση που έχουμε στη γλώσσα. Εγώ πήρα τη θέση χωρίς να έχώ κάνει μια ημέρα μαθήματα στη σουηδία, μόνο από την αθήνα, και την πήρα 2 εβδομάδες αφότου ανέβηκα. Με λίγα λόγια αν το βλέπετε σοβαρα ανέβετε. Η δουλεία σαν δουλειά, οι απολαβές κατά την ειδικότητα και οι προοπτικές μετά δεν συγκρίνονται με την Ελλάδα. Και η ζωή δεν είναι τόσο χάλια. Εγώ μένω Μalmο και σήμερα έκανε μια ζεστή κι ηλιόλουστη μέρα.

ΥΓ. Διαβάζω αυτές τις ιστορίες φρίκης για τα νοίκια... εγώ που έχω τριάρι στο Μalmο δηλαδή με συμφέρει να νοικιάσω το δωμάτιο να βγάλω και κανά φράγκο!

Τροποποιήθηκε από avi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίος avi. Μας εμψυχώνεις για το μεγάλο βήμα. Βέβαια μιας κ θα ξενιτευτώ, θα ήθελα να κάνω μια ειδικότητα που μου ταιριάζει, αλλά θα δώ τίς επιλογές που προσφέρει η Σουηδία.

Στην Ελλάδα σήμερα, ήταν μια πολύ ηλιόλουστη μέρα :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ φίλε μου θέλω ΩΡΛ κι όπως καταλαβαίνεις δεν ειναι και ότι πιο εύκολο να βρεις εδώ.

Δε θα με χάλαγε όμως να ξεκινήσω με Γ.Χειρουργική.

Τι????? Ψυχιατρική θες και ακόμα είσαι Ελλάδα??? B)

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να κορεστεί εύκολα, οι ανάγκες είναι πολύ μεγάλες για ειδικευόμενους στη Ψυχιατρική.

Μπορείς ακόμα να βρεις και θέση σε μεγάλη πόλη και σε καλό νοσοκομείο αν κάνεις υπομονή και βελτιώσεις όσο μπορείς τα Σουηδικά σου.

Μην σου πω όμως ότι θα σου πληρώνουν και τα μαθήματα Σουηδικών εκεί που θα βρεις θέση! (συνηθισμένο φαινόμενο στη ψυχιατρική)

Γεια σου και παλι φιλε.Ναι ψυχιατρικη θελω αλλα ειμαι ακομα ελλαδα κανοντας εντατικα γλωσσα και δουλευοντας παραλληλα ωστε να μην ειμαι πολυ καιρο στην ανεργια οταν ερθω.Σε ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση καθως και ολα τα παιδια που μας δινουν πληροφοριες.Να ξερετε οτι τις περιμενουμε με πολυ ενδιαφερον.Να ειστε παντα καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.