Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Απλώς επειδή δεν γίνεται να γράφονται τόσες ανακρίβειες, ας διορθώσω κάτι: Οι ευρωπαίοι γιατροί στη Σουηδία ΔΕΝ είναι φτηνό εργατικό προσωπικό (!). Πληρώνονται όσο οι Σουηδοί γιατροί με διακυμάνσεις βέβαια που εξαρτώνται στο πώς θα διαπραγματευτείς ο ίδιος τον μισθό σου. Και επίσης λες σε κάποιο σημείο : "Φτάνουν να προσφέρουν και 3000-3200 Ευρώ το μήνα στους νέους ειδικευόμενους" - ΔΕΝ φτάνουν να προσφέρουν τόσα. Τοσα είναι ο μέσος χαμηλός μισθός για ένα νέο ειδικευόμενο. Κάποιες ειδικότητες έχουν πολύ πιο ψηλούς μισθούς σαν πρώτο μισθό (υπάρχει αύξηση και κάθε χρόνο). Ο συνηθισμένος πάντως πρώτος μισθός ειδικευομενου είναι 3200 - 3500 ευρώ.

Δια το 9,45 την νομισματική αναλογία φίλε Μπ. είναι αρκετά παραπάνω.Αν υποννοείς οτι ο αρχικός μισθός ΣΤ είναι 32000-35000 ΣΕΚ, αυτά αντιστοιχούν σε 3400-3700 Ευρουλάκια. Ο Σόβ όμως έχει δίκιο.Βγάλε το 33-37% φορολογία ανάλογα με το λάνστίνγκετ (στο Πίτεο έφθανα να πληρώνω μέχρι και 38% φορολογία ) και κάνε την αριθμητική.Καθαρά με 40 ώρες εργασιά την εβδομάδα( 8 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΩΡΩΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,όπου δεν χαλαρώνεις καθόλου) σου μένουν ανάλογα με το τί διαπραγμάτευση έχεις κάνει και το τί φορολογία έχει το γεωγραφικό διαμέρισμα που ανήκει το λάνστίνγκετ, γύρω στα 2200-2400 Ευρώ.Που προσαυξάνονται βεβαίως αν κάνεις εφημερίες. Η σύγκριση με την ελληνική πραγματικότητα στο μισθολογικό τομέα δεν υφίσταται καν........Αυτά.......Καλές γιορτές σε όλο το κόσμο στην Ελλάδα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ φίλε, με συμπλήρωσες - διόρθωσες πλήρως. Είχα χρησιμοποιήσει χονδρικά νομισματική αναλογία 10 και φυσικά αναφερόμουνα σε "καθαρό" μισθό. Όπως και να χει φυσικά, με ένα μέσο όρο μισθού 2500 - 2700 ευρώ (τόσο βγαίνει με τις εφημερίες ένας μέσος μισθός ειδικευομένου) καθαρά, σε μία χώρα όπου το μέσο κόστος ζωής είναι φθηνότερο από την Ελλάδα (ας πω συγκεκριμένα για Αθήνα, που ξέρω...) τότε κατανοούμε ότι οι γιατροί όχι μόνο δεν είναι "φθηνό εργατικό δυναμικό" αλλά είναι από τα καλοπληρωμένα επαγγέλματα. Και φυσικά δεν είναι μόνο το πόσα παίρνεις. Είναι άλλα χίλια... Είναι οι συνθήκες εργασίας, η αντιμετώπιση από τους παλαιότερους γιατρούς, από το διευθυντή σου, από το τί εκπαιδευτικό κέρδος αποκομίζεις, από το ερευνητικό έργο στο οποίο μπορείς να συμμετάσχεις και άλλα τέτοια πολλά.

Καλές γιορτές και απο μένα σε όλους και εύχομαι το νέο έτος να βρει τα περισσότερα σας όνειρα εκπληρωμένα!

Δια το 9,45 την νομισματική αναλογία φίλε Μπ. είναι αρκετά παραπάνω.Αν υποννοείς οτι ο αρχικός μισθός ΣΤ είναι 32000-35000 ΣΕΚ, αυτά αντιστοιχούν σε 3400-3700 Ευρουλάκια. Ο Σόβ όμως έχει δίκιο.Βγάλε το 33-37% φορολογία ανάλογα με το λάνστίνγκετ (στο Πίτεο έφθανα να πληρώνω μέχρι και 38% φορολογία ) και κάνε την αριθμητική.Καθαρά με 40 ώρες εργασιά την εβδομάδα( 8 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΩΝ ΩΡΩΝ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ,όπου δεν χαλαρώνεις καθόλου) σου μένουν ανάλογα με το τί διαπραγμάτευση έχεις κάνει και το τί φορολογία έχει το γεωγραφικό διαμέρισμα που ανήκει το λάνστίνγκετ, γύρω στα 2200-2400 Ευρώ.Που προσαυξάνονται βεβαίως αν κάνεις εφημερίες. Η σύγκριση με την ελληνική πραγματικότητα στο μισθολογικό τομέα δεν υφίσταται καν........Αυτά.......Καλές γιορτές σε όλο το κόσμο στην Ελλάδα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια και ειστε Σουηδια καποιοι για πειτε κατι...Η προυπηρεσια μετρα τοσο πολυ οσο εγραφε καποιος ; Γενικα πως το βλεπετε οχι μονο για τωρα,αλλα και σε κανα δυο χρονια...Αληθευει οτι την επομενη πενταετια εκει θα χρειαστουν ακομη περισσοτεροι γιατροι ; 

Μπορει κανεις να ζει μονο με το μισθο του; Τα νοικια ; Μηπως φευγουν ολα τα λεφτα εκει ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα ενοίκια εξαρτώνται από την πόλη αλλά γενικά δεν είναι ιδιαίτερα ψηλά (σε σύγκριση με το πως έχουνε γίνει στην Αθήνα). Ένα δυάρι 65 τ.μ. π.χ. θα κοστίζει περίπου 500 ευρώ με μικρές διακυμάνσεις ανάλογα με την πόλη (στη Στοκχόλμη είναι ακριβότερα και πιο δυσεύρετα). Στο ενοίκιο συμπεριλαμβάνονται κατα κανόνα το νερό και όλα τα "κοινόχρηστα" (βασικά η θέρμανση). Με το μισθό του ένας γιατρός μπορεί να ζει άνετα.

Η προϋπηρεσία μετράει, όπως και ό,τι άλλο μπορείς να έχεις στο βιογραφικό σου. Είσαι υποψήφιος σε μία ελεύθερη αγορά, άρα όσο πιο πλούσιο βιογραφικό έχεις τόσο πιο μεγάλες οι πιθανότητές σου. Κατά την ταπεινή μου γνώμη, το σημαντικότερο όλων είναι να γνωρίζεις τη γλώσσα και μετά ακολουθούν όλες οι άλλες προσθήκες στο βιογραφικό. Φυσικά δεν αποκλείεται να βρεις θέση χωρίς καμία προϋπηρεσία, έρευνα κτλ...

Όσο αφορά τα επόμενα χρόνια: Οι Σουηδοί λένε ότι θα χρειαστούνε γιατρούς μέσα στην επόμενη πενταετία. Προσωπικά βλέπω να έρχονται πάρα πολλοί γιατροί από την υπόλοιπη ευρώπη (και κυρίως από την ... - εκπληξη έκπληξη- Ελλάδα!) με αποτέλεσμα να αυξάνεται ο ανταγωνισμός για τις προσφερόμενες θέσεις. Πιστεύω ότο όσο πιο σύντομα ανεβει κάποιος τόσο λιγότερο ανταγωνισμό θα έχει να αντιμετωπίσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακούω για μεγάλο αριθμό Ελλήνων που θα πάνε Σουηδία, κατά πόσον όμως θα καταφέρουν μετά να ενσωματωθούν καλά, επιστρέφοντας , στο ελληνικό σύστημα, το οποίο καλώς ή κακώς περιλαμβάνει και γνωριμίες; Ουσιαστικά αν κάποιος σκέφτεται εξωτερικό το καλύτερο είναι να μείνει εκεί forever, προκειμένου να επιστρέψει μετά Ελλάδα και να νιώθει out of place. Δεν ξέρω αν αυτό είναι υπερβολικό, συζητιέται πολύ πάντως.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

500 ευρω για τοσο μεγαλο δυαρι με τη θερμανση μεσα δεν ειναι πολλα λεφτα...Μαλλον συμφερει!Οσον αφορα τη δυνατοτητα προσαρμογης μετα στο ελληνικο συστημα,πιστευω θα οφειλεται περισσοτερο στο γεγονος οτι πας απο τον παραδεισο πισω στο κωλοχανειο της Ελλαδας και οχι σε τιποτε αλλο :P ...Νομιζω οτι αν δεν εχεις ιατρειο και πελατες ετοιμους πισω,οντως δεν εχει πολυ νοημα να επιστρεψεις Ελλαδα...

Αλλο θελω ομως να ρωτησω...Η γλωσσα θεωρειται λοιπον σημαντικο προσον...Τα παιδια που ειστε πανω,πως τη μαθατε?Υπαρχουν φροντιστηρια σουηδικων Αθηνα?Καθηγητες που κανουν ιδιαιτερα?Απο που τους βρισκουμε?Χρειαζονται εντατικα μαθηματα για ποσο καιρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για καθηγητές στην Αθήνα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με τη Σουηδική πρεσβεία. Φαντάζομαι θα έχουν σχετικό κατάλογο...

Αν πάλι επιλέξεις να κάνεις τη γλώσσα στην ίδια τη Σουηδία, μπορείς να δεις το site του Folkuniversitetet (www.folkuniversitetet.se). Προσφέρει εντατικά μαθήματα (3 ώρες την ημέρα, 5 φορές την εβδομάδα) για όλα τα επίπεδα.

Στο Folkunivesitetet με ένα εξάμηνο, πιστέυω ότι κατέχεις τη γλώσσα για να αρχίσεις να εργάζεσαι. Αισιόδοξα, με ένα δίμηνο ή τρίμηνο κατέχεις αρκετά ώστε να πας σε ένα interview και να συνεννοηθείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα να ρωτησω και κατι πιο εξειδικευμενο...Αρκετοι εχουν παει πανω για ψυχιατρικη...Φαινεται για καλη περιπτωση...Ειναι επειδη δινει πληρη,χωρις προαπαιτουμενα παθολογια και νευρολογια?Ειναι επειδη υπαρχει πληθωρα θεσεων?Ισχυει αυτο?Γιατι?Δεν την προτιμουν η δινουν πολλα νοσοκομεια θεσεις?Γενικα βεβαια δεν ειναι πουθενα στον κοσμο δημοφιλης η ψυχιατρικη,μια και ιδιαιτεροτητες εχει και στατιστικα δεν αμειβεται πολυ καλα,αλλα στο φυλλαδιο του Σουηδικου Ιατρικου Συλλογου ειδα οτι στο δημοσιο εργαζονται περιπου 1500 ψυχιατροι,περισσοτεροι ακομη και απο τους παιδιατρους!Που δουλευουν ολοι αυτοι?Γενικα για ψυχιατρικη τι πολυζητανε στο ιντερβιου?

 

Και κατι ακομη πιο εξειδικευμενο για ψυχιατρικη...Επειδη ενδιαφερομαι περισσοτερο για την ψυχοθεραπεια...η εκπαιδευση εκει ειναι επαρκης στον τομεα αυτο?Στην Ελλαδα εχω ακουσει οτι υστερουν λιγο οι κλινικες σε αυτον τον τομεα,αν εξαιρεσουμε το Αιγινητειο,που ξερω εγω,το οποιο διαθετει ξεχωριστο παραρτημα με εξειδικευμενα ψυχοθεραπευτικα τμηματα...Πολλοι ομως νεοι ψυχιατροι γραφονται σε κατι ψυχοθεραπευτικα ινστιτουτα,πληρωνοντας διολου ευκαταφρονητα ποσα για να γινουν ψυχοθεραπευτες...Ξερει κανεις τι γινεται στη Σουηδια με αυτο το θεμα και σε ποια κατευθυνση ειναι η ψυχοθεραπευτικη εκπαιδευση?Π.χ. ξερω στη Γαλλια οτι το 80% των ψυχιατρων ειναι ψυχαναλυτες...

 

Και ενα τελευταιο,διδακτορικο εκει μπορεις να κανεις παρεα με την ειδικοτητα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Για την Ψυχιατρική ισχύει ότι υπάρχουν πολλές θέσεις και σχετικά λίγοι ενδιαφερόμενοι. Με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη ζήτηση ψυχιατρων. Οι λόγοι που δεν πάνε οι Σουηδοί ψυχιατρική είναι άλλο θέμα, κυρίως κοινωνικό. Όχι πάντως οικονομικό, αφού οι μισθοί των ψυχιατρων στη σουηδία είναι γενικά ψηλότεροι από των υπολοιπων και υπάρχουν και πιο ισχυρά κίνητρα για ανέλιξη κτλ κτλ...

Στο ιντερβιου θέλουν να δουν πόσο καλά ξέρεις τη γλώσσα και την προσωπικότητά σου. Θέλουν να δουν αν ο μελλοντικός τους συνάδελφος έχει μία άλφα προσωπικότητα, ενδιαφέρον και αγάπη για το αντικείμενο. Δεν εξετάζουν ιδιαίτερα γνώσεις για το αντικείμενο, εκτός κι αν οδηγήσεις ο ίδιος τη συζήτηση εκεί. Και φυσικά εξαρτάται και από την κλινική...

Για το θέμα της ψυχοθεραπείας, εξαρτάται και πάλι από την κλινική. Δεν υπάρχουν γενικοί κανόνες... Γενικά πάντως, όπως τείνει να καθιερωθεί για την μοντέρνα ψυχιατρική τα θεραπευτικά σχήματα που εφαρμόζονται είναι ο συνδιασμός φαρμάκων και ψυχοθεραπείας (κυρίως γνωσιακής - συμπεριφορικής). Στις περισσότερες κλινικές πάντως θεωρείται απαραίτητο να κάνεις ο ίδιος κάποιες ώρες ψυχοθεραπείας, άνάλογα με το τί κλάδο ψυχοθεραπείας επιθυμείς να εξειδικευτείς.

Διδακτορικό και ειδικότητα ναι μπορείς να κάνεις μαζί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε Βelle&Sebastian,σε ευχαριστω παρα πολυ!Με τοσα λιγα ποστς μας εδωσες πληροφοριες που δεν πηραμε σελιδες ολοκληρες σε αυτο το τοπικ!Σου ευχομαι ολοψυχα καλη σταδιοδρομια εκει στη Σουηδια και για οποια αλλη απορια θα επανελθω,μια και το ενδεχομενο της μεταναστευσης για την αγαπημενη μου ειδικοτητα δε μου φαινεται και τοσο μακρινο,με τις παρουσες συνθηκες στην Ελλαδα...CU,friend! B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dear colleagues,

first of all I apologize for using English, but I do not have a greek keyboard. It's been quite a long while since I last sent a reply to the the forum, so now that things have straighten up for me, I thought that I should state my experience.

After searching for a resident or a PhD post here in Sweden (Stockholm preferrably) for 2 years, I finally managed to grab an opportunity and start a PhD at Karolinska Institute. My case is exactly what we call "the right person in the right place and in the right time"!! I was visiting Stockholm last May in order to look things a bit closer (emails had got me nowhere!!). A friend of mine, already a PhD and by then a resident at Söder Sjukhus, introduced me to his supervisor. I had a first interview then, things were quite positive for my case, but the lab was short of money. Some time in early November I got a call saying that some grants were finally allocated to this specific lab, so they asked to see me for a second interview. To make things short, I am here in Stockholm right now ready to make a new start as a guest researcher (this will only be for the first year). My salary will be something round SEK10500-11000 (SEK14000 is the initial salary, but I don't know what % the tax will be yet) which is about 1100 Euros. This is fair enough, bearing in mind that the cost of living in Stockholm is not that more expensive than in Greece (as you all know Greece has gone mad in prices, while the living costs in Stockholm have remained more or less the same since 2001 - I was then spending a semester in Stockholm as an Erasmus student).

House market is a great pain in the ass!! The cheapest solution is finding a room at some students' house. As far as I am concerned, I'll be spending a year living in an apartment with 2 separate rooms for 2 students, sharing the kitchen and the bathroom. That will cost me SEK3600/month (heating, water, broadband internet included). As far as I know this is the cheapest solution. House rates in the city are more expensive and cannot be compared to those of Greece.

Well, that's all for now. I'll be here in case someone wants help or other information. I'll be really glad to return the favour I myself was pleased to receive a few months ago.

 

Med vänliga hälsningar !

 

Anestis

 

One more thing...Is Evangelos still watching the forum?!?! I have a hunch that you are one of the surgeons at Karolinska Sjukhus. Am I right?? Janne and Göran have mentioned a greek surgeon named Evangelos. Could that be a coincidence?!?! If this is actually you, I hope we'll meet soon!

 

By the way, Belle&Sebastian, where are you from?? As I can infer you must be doing something in Södertälje, am I right?? It would be nice if we could meet some time. A friend of mine is also interested in Psychiatry, so your info would be valuable. Hej då!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά !

Ενδιαφέρομαι για τις ειδικότητες Καρδιολογίας και Ακτινοδιαγνωστικής στη Σουηδία.  ..

Μπορεί κάποιος να μας δώσει πληροφορίες για το πως δουλεύει το σύστημα εκεί ; 

Τι και που πρέπει να ψάξω?

Ευχαριστώ  !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

By the way, Belle&Sebastian, where are you from?? As I can infer you must be doing something in Sodertalje , am I right?? It would be nice if we could meet some time. A friend of mine is also interested in Psychiatry, so your info would be valuable. Hej då!!

 

Ανέστη γεια σου! Δεν είμαι στο Sodertalje αλλά περνώ από εκεί κατά τη διαδρομή μου με το τρένο όταν έρχομαι Στοκχόλμη :) Στείλε μου αν θες PM να πούμε εκεί περισσότερες λεπτομέρειες.. Είναι ωραία πάντως που γινόμαστε πολλοί εδώ σιγά σιγά !  Έχω γνωρίσει πολλούς Έλληνες μετανάστες παλαιότερης γενεάς (που τώρα είναι κοντά στα 50) και μου λένε ιστορίες πως ήρθανε πριν 30 χρόνια Σουηδία για «3-4 χρόνια το πολύ!» Λέτε σε καμιά 30ρια χρόνια να τα λέμε και μεις στους καινούριους; Ποιος ξέρει!

Για ψυχιατρική πάντως πες στον φίλο σου να μάθει το γρηγορότερο τη γλώσσα και να ανέβει! Θέσεις ανακοινώνονται συνεχώς και παντού (με εξαίρεση ΙΣΩΣ τη Στοκχόλμη όπου οι θέσεις είναι λιγότερες και υπάρχει σχετικός ανταγωνισμός). Να σου πω χαρακτηριστικά ότι από την μέρα που πήρα τη δουλειά έχω λάβει 3-4 τηλεφωνήματα από κλινικές στις οποίες είχα στείλει e-mails 3 μήνες πριν λέγοντας τους ότι μαθαίνω τη γλώσσα, προσκαλώντας με να πάω (αφού υπολογίσανε ότι μέσα σε 3 μήνες θα έχω μάθει τη γλώσσα).

Για τον φίλο που ρωτάει για γυναικολογία, πρέπει να του πω ότι απ όσο ξέρω είναι απο τις ειδικότητες που έχουν αρκετό ανταγωνισμό αλλά με καλή γνώση της γλώσσας αυξάνονται κατά πολύ οι πιθανότητές του. "Σπαστές" ειδικότητες δεν υπάρχουν στη Σουηδία. Στην Κλινική που αρχίζεις, εκεί τελειώνεις. Και αν πρέπει να κάνεις κάποιο χρόνο κάποιο "γενικό" μέρος, π.χ. παθολογία, σε στέλνουνε αυτοί κάποια στιγμή και την κάνεις. Π.χ. για Ψυχιατρική στην κλινική που είμαι εγώ, το εξάμηνο της Παθολογίας και της Νευρολογίας το κάνεις αφού τελειώσεις με τα 4 χρόνια της Ψυχιατρικής. Γεγονός που προσωπικά θεωρώ σημαντικότατο γιατί μπαίνεις κατευθείαν στην ειδικότητα η οποία σε ενδιαφέρει! Φυσικά αν έχεις κάνει κάποιο χρόνο ειδικότητας στην Ελλάδα είναι θετικό όταν έχεις να ανταγωνιστείς για μία θέση με κάποιους που δεν έχουν ανάλογο χρόνο κλινικής εμπειρίας. Από την άλλη, προσωπικά θεωρώ ότι το να ξέρεις τη γλώσσα είναι σημαντικότερο από το να έχεις δουλέψει στην Ελλάδα ή αλλού...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σας.

Είμαι και εγώ ένας νέος γιατρός (μόλις τελείωσα το αγροτικό μου) και ψάχνομαι για ειδικότητα στο εξωτερικό.

έχω καταθέσει αίτηση για παθολογία,όμως η θέση φυσικά αργει...

σκέφτομαι και τη Σουηδία. Εχω λοιπόν κάποια ερωτήματα.

1ον. Η παθολογία τι επίπεδο ανταγωνισμού έχει; ένας γνωστός προσπαθεί καιρό για γυναικολογία χωρίς επιτυχία. Στην παθολογία είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα;

2ον. Σκέφτομαι ως εναλλακτική λύση τη Γενική Ιατρική στη Σουηδία. Αφενός γιατί εδώ η εκπαίδευση στη γενική ιατρική δεν είναι και η καλύτερη, αφετέρου γιατί δε θέλω να απουρω την αίτησή μου για παθολογία.

Τι επίπεδο ανταγωνισμού έχει η γενική ιατρική στη Σουηδία;

Σίγουρα είναι θετικό να ξέρεις τη γλώσσα, όμως εγώ τώρα θα αρχίσω μαθήματα. Τι περίπου απαιτήσεις έχουν;

τέλος, τι προοπτικές επαγγελματικής αποκατάστασης υπάρχουν εκεί όσον αφορά τους γενικούς γιατρούς; και τι παίζει με τους μισθούς των ειδικευμένων γενικών; (πολύ μακριά το πήγα...)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Oπως έχω ξαναγράψει πιο πάνω, η Γενική Ιατρική είναι η πιο «ανοικτή» ειδικότητα στη Σουηδία. Χρειάζονται ειδικευόμενους και ειδικευμένους και ανακοινώνονται συνεχώς θέσεις. Αν κάνεις ένα ψάξιμο στα site που ανακοινώνονται οι θέσεις θα το καταλάβεις. Στα σουηδικά είναι Allmänmedicin

Για νευρολογία δεν ξέρω να σε βοηθήσω ιδιαίτερα..

Για όλους όσους ψάχνονται πάντως, στα πιο πάνω posts  υπάρχουν διασκορπισμένες όλες οι πληροφορίες και τα links που μπορεί να χρειαστεί κάποιος στο ψάξιμο του. Ψάξτε το, στείλτε mail, πάρτε τηλέφωνα και θα βρείτε την άκρη...

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φίλε belle Sebastian , θα ήθελα αν είναι δυνατόν να σε ρωτήσω ορισμένα πραγματάκια για την Σουηδία.

-Πρώτα από όλα επειδή εν κατάλαβα καλά, εσύ έχεις αρχίσει να δουλεύεις σαν γιατρός στη Σουηδία?

-Ποιο είναι το κόστος ζωής εκεί που μένεις? Πόσο στοιχίζει ας πούμε ένα γεύμα σε ένα εστιατόριο, σε ένα Mac Donald’s? τα τρόφιμα τι τιμές έχουν, το εισιτήριο για μια ταινία σε ένα κινηματογράφο πόσο ακριβό είναι? Τα μεταφορικά μέσα?

-Πως βλέπεις τους Σουηδούς, είναι ψυχροί όπως το κλίμα τους ? το θέμα προσωπική ζωή πως το βλέπεις?

Νομίζω πως σε αυτές τις ηλικίες 28-35 το θέμα προσωπική ζωή είναι πολύ ευαίσθητο, και όποιος σκέπτεται να πάει στο εξωτερικό θα πρέπει να το σκεφτεί πολύ καλά. Δεν είναι εύκολο να βρεθείς ξαφνικά σε ένα άγνωστο μέρος για 5,5 χρόνια και να μιλάς στον κόσμο σπαστά σουηδικά . O κόσμος ίσως σε βλέπει, όπως βλέπουμε εμείς τους Αλβανούς εργάτες, <<εγκω ντεν μιλάει ελληνικος καλά>>. Σε τέτοιες συνθήκες και σε συνδυασμό με το παγωμένο και σκοτεινό ουρανό της Σουηδίας δύσκολα τα γλυτώνεις τα effexor.

-Ο μισθός που παίρνει τελικά ένας γιατρός μαζί με τις εφημερίες ειναι 2500-2700 euro, είναι σίγουρο αυτό?

Υπάρχει περίπτωση κάποιος να μην μπορεί να κάνει εφημερίες και να μείνει στα 2200?

-ποιον μήνα μπορεί να ξεκινήσει κάποιος ειδικότητα. Είναι ανάγκη να ξεκινήσει στην αρχή της σαιζόν (Σεπτέμβρη ) η μπορεί οποιονδήποτε μήνα του χρόνου?

Φίλε Sebastian αν σου είναι εύκολο να μου απαντούσες θα με βοηθούσες πάρα πολύ , σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το φίλο που με ρώτησε για τη ζωή εδώ... Ναι έχω αρχίσει να εργάζομαι σαν γιατρός εδώ. Ακόμη μαθαίνω όμως τη γλώσσα και είμαι σε ένα μεταβατικό στάδιο όπου δεν κάνω εφημερίες. Αυτό θα διαρκέσει περίπου 3 μήνες...

Για τα υπόλοιπα: Η ζωή στη Σουηδία είναι στο ίδιο επίπεδο κόστους με την Ελλάδα περίπου και λίγο φθηνότερα. Ειδικά τα τρόφιμα και τα ρούχα... Τώρα να σου πω τιμές κτλ δεν έχει και νόημα αφού αυτά εξαρτώνται από το τί παιρνεις και από πού το παίρνεις.

Το ίδιο υποκειμενικό έιναι το πως είναι οι Σουηδοί και η προσωπική ζωή εδώ. Και πάλι εξαρτάται από την ιδιοσυγκρασία του κάθε ατόμου. Πώς του αρέσει να περνάει τις ελεύθερες του ώρες κτλ... Εμένα οι σουηδοί (μη σου πω και οι σουηδέζες!! χαχα) μια χαρά μου φαίνονται. Είναι ευγενικός και ισορροπημένος λαός. Εξυπηρετικοί και τυπικοί. Μια χαρά για να συναναστρέφεσαι μαζί τους. Και φυσικά όχι, δεν αντιμετωπίζουν τους ξένους, όπως οι έλληνες τους αλβανούς. Τουλάχιστο εγώ δηλαδή δεν έχω νοιώσει κάτι τέτοιο... Τώρα αν ήμουν πολύ πιο μελαχρινός, ξέρω γω, τί να σου πω;

Ειδικότητα δεν χρειάζεται να αρχίσεις σεπτεμβρη. Εξαρτάται από το νοσοκομείο πότε σε χρειάζεται...

Ο μισθός είναι τόσος όσο αναφέρθηκε και σε πιο πάνω ποστ. Εφημερίες απ όσο γνωρίζω όλοι κάνουνε. Φυσικά υπάρχουν διάφορα είδη εφημερίες που πληρώνουν αναλόγως, όπως π.χ. το να είσαι σταντ μπαι σπίτι σου και να σε καλούν, ή να είσαι συνεχώς στο νοσοκομείο κτλ.

Αυτά... Καλή εβδομάδα σε όλους. Στο φόρουμ θα είμαι ξανά το επόμενο ΣΚ κατα πάσα πιθανότητα, οπότε συγχωρέστε με αν δεν απαντήσω σε κάποιον μέχρι τότε.

Τροποποιήθηκε από Belle&Sebastian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ σεμπαστιαν, μερικές ερωτησουλες.

1) αυτή τη στιγμή πληρώνεσαι κανονικά; τι μισθό παίρνεις;

2) πως είναι η δουλειά; έχεις πολλές ευθηνές;

3) Τι είδους γνώσεις θα πρέπει να έχει κάποιος για να μην έχει πρόβλημα με τις απαιτήσεις της ειδικότητας της ψυχιατρικής ;

4) Είχες κάποια προϋπηρεσία εσύ όταν ανέβηκες;

5 Για να βρεις σπίτι τι απαιτήσεις έχουν οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων; Θα πρέπει να τους δώσεις κάποια ενοίκια μπροστά;

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ σεμπαστιαν, μερικές ερωτησουλες.

 

1) αυτή τη στιγμή πληρώνεσαι κανονικά; τι μισθό παίρνεις;

2) πως είναι η δουλειά; έχεις πολλές ευθηνές;

3) Τι είδους γνώσεις θα πρέπει να έχει κάποιος για να μην έχει πρόβλημα με τις απαιτήσεις της ειδικότητας της ψυχιατρικής ;

4) Είχες κάποια προϋπηρεσία εσύ όταν ανέβηκες;

5 Για να βρεις σπίτι τι απαιτήσεις έχουν οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων; Θα πρέπει να τους δώσεις κάποια ενοίκια μπροστά;

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την μέχρι τώρα πολύτιμη βοήθεια σου

 

Hello. Well, it has been mentioned before about salaries etc in Sweden. You can see the answero f your question if you read carefully previous messages. Ofcourse you have responsibilities in work, but on the other hand you can have a (rather long) period of time to get used to the new working conditions etc etc.

The more knowledge you have, the better. But they dont expect you to be a specialist. If they did they would hire you as a specialist, not as an ST - lakare

About accomodation, it depends on the city. Stockholm is more expensive, and appartments are hard to find. If you have a job as a doctor you shouldnt have problems finding an appartment though.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια.Για να κανεις ενδοκρινολογια στη Σουηδια ειναι καλυτερα να πας απευθειας εκει,αφου εχεις μαθει τη γλωσσα ή να πας αφου εχεις κανει 2 χρονια Παθολογιας στην Ελλαδα?Θα ηθελα την αποψη των παιδιων που ειναι ηδη στη Σουηδια.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Vikariat, is to "subsitude" someone for a specific period of time, like 6 months or something. Its good, because you get work experience and you have high chances to continue as ST lakare to the same hospital (if they like you as vikariat ofcourse). On the other hand, I find it quite difficult (maybe imposible) to start working as a vikariat if you dont know the language. They expect you to work as a doctor, so how can you do this if you dont speak the language at all?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους. Καταρχάς να ευχαριστήσω τα παιδιά που έφτιαξαν αυτό το site και έχουν προσφέρει άπειρη βοήθεια σε όλους εμάς τους απελπισμένους που τέλειωσαν ιατρική! 

Πρώτη φορά που γράφω εδώ και ο λόγος είναι ότι θέλω να φωτίσω και μια άλλη διάσταση του θέματος ειδικότητα στη Σουηδία. Προσώπικα ήρθα στη Στοκχόλμη το Νοέμβρη και ευτύχησα να βρώ τελικά Vikariat που εξηγεί ο φίλος μου ο Belle, και ευτυχώς σε μια όμορφη πόλη σχετικά νότια.Vikariat είναι σα να λέμε σχεδόν σίγουρη ειδικότητα μετά από 6 μήνες.

Δε θα μπω σε λεπτομέρειες για το πόσο εύκολο είναι να βρείς δουλειά ή όχι ή τι διαδικασίες χρειάζονται,αυτά λίγο πολύ έχουν αναφερθεί.Θέλω όμως να βοηθήσω μερικούς στο να το σκεφτούν πριν πάρουν την απόφαση για το ταξίδι εδώ.Με την έννοια , μιλώντας από τη δική μου εμπειρία ,ότι δεν πιστεύω οτί μπορούν όλοι να ανταπεξέλθουν ψυχολογικά σε αυτό το θέμα!Όπως και να το κάνουμε άλλοι είναι πιο ευαίσθητοι και άλλοι πιο γαϊδούρια. Γράφω λοιπόν για τους ευαίσθητους και μόνο και οι πιο σκλήροι ας δώσουν και αυτοί μια βάση.

Ξεκινάς να μαθαίνεις τη γλώσσα είτε εδώ είτε στην Ελλάδα.Αυτή η γλώσσα έχει το εξής χαρακτηριστικό!σε ένα μήνα μπορείς, άμα σκιστείς βέβαια να διαβάσεις εφημερίδα,αλλά εγώ που κάνω σουηδικά από το Σεπτέμβρη και μάλιστα από το Νοέμβρη στη Σουηδία, ήρθα πριν 3 βδομάδες να πιάσω δουλειά και στη δουλειά αν πιάνω το 20% του τι λένε είμαι ευτυχισμένος.

Αυτά που λέω τα έζησα εγώ και όλοι οι άλλοι Έλληνες πού γνώρισα εδώ πάνω.Ύστερα λοιπόν ξεκινάς τις αιτήσεις για δουλεια. Η απογοήτευση εκεί μεγάλη, αφού την πρώτη φόρα που έστειλα σε όλα τα νοσοκομεία της χώρας οι ελπιδόφορες απαντήσεις ήταν ελάχιστες και σε ανακοινωθείσες θέσεις , λάμβανα μόνο απάντηση ότι έχουν την αίτηση μου.Με λίγα λόγια όσοι είμαστε εδώ είχαμε σκεφτεί να φυγουμε άπειρες φορές.Αλλά μετά σκεφτόμασταν τι συμβαίνει κάτω και ότι είναι κρίμα να τα παρατήσουμε (διότι από το να πάρεις πληροφορίες για Σουηδία μέχρι να πάρεις τις βαλίτσες σου για Στοκχόλμη είναι άπειρη δουλειά, αγωνία και κόπος). Επίσης, για εμάς πού είμαστε συνηθισμένοι στη ζέστη και τη λιακάδα όλο το χρόνο, σε επηρεάζει πραγματικά να ζεις εδώ.Κυρίως η σκοτεινιά στις 3 η ώρα το μεσήμερι !

Τώρα βέβαια φτιάχνει αυτό λίγο.

Και εκεί που λες να φύγεις σε παίρνουν τηλέφωνο για συνέντευξη σε μία από τις πολλές αιτήσεις που έστειλες και πας και παίρνεις τη θέση !

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ!

βρήκες τη θέση, θα ξεκινήσεις όπου να ναι δουλειά, τα λεφτά είναι καλά(όχι υπερβολικά, αλλά καλά),βρίσκεις ένα σπιτάκι, αγοράζεις ότι χρειάζεσαι και έρχεσαι εδώ.

Η πόλη λίγο μικρή, αλλά έχει ένα κέντρο, ένα σινεμά, να πάρεις τα ρούχα σου, και άπειρα γυραδικα. όλος ο τόπος χιονισμένος (μετά από λίγο βέβαια το σιχαίνεσαι).Και σιγά σιγά αρχίζεις να συνειδητοποιείς τι συμβαίνει. Ναι θα κάνεις την ειδικότητα αλλά¨.

 

1. Δεν έχεις οικογένεια

2. Άφησες την κοπέλα σου πίσω (αν δεν είχες οκ, αλλά τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εδώ έχεις παραπάνω πιθανότητες να βρεις ;)

3. Το βασικότερο μάλλον, δεν έχεις φίλους. Διότι όταν είσαι στη Στοκχόλμη, πέρα από το ότι είναι μεγάλη πόλη, έχει και πολλούς Έλληνες στην ίδια μοίρα με σένα. Και μπορώ να πω ότι πέρα από τα άγχη μας, την περάσαμε καλά από παρέα τουλάχιστον στην πρωτεύουσα. Ίσως να σι τυχερός και συ σε αυτό.

Μπορεί σε κάθε πόλη και σε κάθε νοσοκομείο να υπάρχουν Έλληνες, αυτό όμως δε σου εξασφαλίζει και παρέα και γενικά με τους Σουηδούς δύσκολα θα κάνεις, πρώτα από όλα γιατί δε θα τους καταλάβεις!

Μετά από αυτά τα βασικά, λες δε γαμιέται, έχω τη δουλεία μου να γουστάρω και όντως θα γίνει αυτό κάποια στιγμή, αλλά μετά από τέσσερις εβδομάδες δουλειά η κατανόηση μου στα σουηδικά έχει αυξηθεί ελάχιστα. Ίσως να είμαι χαζός, αλλά και 2-3 φίλοι που βολεύτηκαν εδώ τα ίδια τραβάμε. Επί ένα μήνα λοιπόν τώρα παρακαλάω να έρθει η ώρα να σχολάσω, όχι επειδή σκίζομαι στη δουλειά, αλλά για να αποφύγω να πρέπει να κάνω νεύματα ότι τους κατάλαβα τι λένε, χωρίς να έχω καταλάβει τίποτα ...

Τέλος πάντων για να κλείσω, τα πράγματα είναι και μαύρα και άσπρα. Αν σιχαίνεσαι την κατάσταση στην πατρίδα και γουστάρεις πάρε την απόφαση και ξεκίνα σουηδικά. Μπορεί να βρεις, μπορεί και να μη βρεις. Αλλά άμα πεις πάω φαντάρος και μετά, θα κάνω αγροτικό και μετά στρατό και μετά, 2 χρόνια παθολογία και μετά βλέπουμε, μάλλον φίλε μου δε θα βρεις! 

Επαναλαμβάνω απευθύνομαι σε όσους νιώθουν οτι δεν αντέχουν και πολλά ζόρια ! γιατί καλά όλα, αλλά άδω παθαίνουν κατάθλιψη οι Σουηδοί, πόσο μάλλον εμείς που νιώσαμε και ήλιο στο δέρμα μας! Ζύγισε το καλά κι αν είναι  έλα να περπατήσουμε μαζί στην παγωμένη θάλασσα!!!!

Δε θέλω να απογοητεύσω κανένα, απλά οποίος θέλει να έρθει άδω, να μην ξέρει μόνο τα διαδικαστικά, αν είναι ακριβή η ζωή, καλά τα λεφτά,καλή η εκπαίδευση,αλλά καλό είναι να ξέρει και τα υπόλοιπα!

 

 

Καλές αποφάσεις σε όλους και καλή τύχη ! .

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως το πιο κατατοπιστικό post, στο κοκκαλο, με ουσία, περιεκτικό, βιωματικό! 

Τελικά δεν είμαι ο μόνος που η ψυχολογική κατάσταση περιγράφεται από το nickname μου.

Μακάρι φίλε kronakias να τολμήσω κι εγώ το μεγάλο βήμα!

Τουλάχιστον στη Σουηδία αν και κρατά η νύχτα πολύ...ξέρεις οτι την επόμενη μέρα θα δεις το φως της ημέρας, ενώ εδώ στην ελλάδα το βλέπω να αργεί ακόμα πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.