Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Το πιστοποιητικό που ζητάς εκδίδεται από την Νομαρχία στην οποία έβγαλες την άδεια ασκήσεως (μπορεί και σε κάποια άλλη, αυτό δεν το ξέρω).

Τα δυο πιστοποιητικά που αναφέρει ο συνάδελφος στο ποστ #1054 πιστοποιούν:

1) ότι το πτυχίο σου έχει εκδοθεί σύμφωνα με τη συγκεκριμένη οδηγία της ΕΕ (Άρθρο 24 της Οδηγίας 2005/36/ΕΕ)

2)το Good Standing

Εσχάτως έχουν συγχωνευθεί σε ένα και μοναδικό έγγραφο (από προσωπική εμπειρία).

Πας και ζητάς ένα πιστοποιητικό για Good Standing και είσαι οκ.

Τροποποιήθηκε από giatroudara
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Το πιστοποιητικό τελικά εκδίδεται - ευτυχώς - από την νομαρχία στην οποία ανήκει ο ιατρικός σύλλογος στον οποίο είσαι γραμμένος την μέρα που το ζητάς. Άρα αν είναι τυχερός και είσαι γραμμένος σε κάποιο επαρχιακό σύλλογο κάνεις την δουλειά σου πολύ γρήγορα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Certificate of Comformity το πήρα απο την Ιατρική του ΑΠΘ στα αγγλικά, ενώ το Good standing απο τη Διεύθυνση υγιεινής θεσσαλονίκης, απο όπου πήρα την άδειά μου. Είναι δυο διαφορετικά έγγραφα. Το πρώτο πιστοποιεί ότι οι σπουδές μας είναι ισότιμες με τις δικές τους, με βάση την συγκεκριμένη ευρωπαϊκή οδηγία. Το δεύτερο ουσιαστικά πιστοποιεί ότι κατά την διάρκεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος δεν έχεις υποπέσει σε πειθαρχικά παραπτώματα και δεν διώκεσαι ποινικά.

Πάντως σε ότι αφορά το Socialstyrelsen, μου αργήσανε την έκδοση της άδειας ένα μήνα παραπάνω (συνολικά 3 μήνες), γιατί ενώ τους είχα στείλει το πτυχίο μου, υπογεγραμμένο απο τον πρόεδρο της σχολής, ως πρωτότυπο, όπως μου είπε η γραμματεία, μου ζήτησαν τελικά επικυρωμένη φωτοτυπία του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Guys, μπορει επιτελους καποιος να ξεκαθαρισει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το 5a και απο που το παιρνεις?? Γιατι εχουμε μπλεξει συλλογους, νομαρχιες και σχολες εδω και τελικα ακρη δεν βγαζεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενώ το Good standing απο τη Διεύθυνση υγιεινής θεσσαλονίκης, απο όπου πήρα την άδειά μου. Είναι δυο διαφορετικά έγγραφα. ...Το δεύτερο ουσιαστικά πιστοποιεί ότι κατά την διάρκεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος δεν έχεις υποπέσει σε πειθαρχικά παραπτώματα και δεν διώκεσαι ποινικά.

Σε περίπτωση που κάποιος έχει βγάλει την άδεια σε ένα νομό αλλά έχει εργαστεί σε κάποιον άλλο, απο που παίρνει το good standing?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Guys, μπορει επιτελους καποιος να ξεκαθαρισει ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ειναι το 5a και απο που το παιρνεις?? Γιατι εχουμε μπλεξει συλλογους, νομαρχιες και σχολες εδω και τελικα ακρη δεν βγαζεις...

Μόλις έστειλα χαρτιά για άδεια. Πήρα από την Διεύθυνση Υγείας που ανήκει στην περιοχή που είμαι γραμμένη τώρα στον Ιατρικό σύλλογο ένα πιστοποιητικό το οποίο αναφέρει 1) ότι το πτυχίο μου αντιστοιχεί στην τάδε οδηγία της ΕΕ και 2) ότι δεν διώκομαι ποινικά...προς το παρόν.

Αν είναι σωστό θα σου απαντήσω μόλις έχω νεότερα.

Πάντως τα έστειλα ταχυδρομικά και το ασύλληπτο είναι ότι οι Σουηδοί έστειλαν email επιβεβαίωσης της παραλαβής του φακέλου με τον αριθμό πρωτοκόλλου που έβαλαν!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...ενώ το Good standing απο τη Διεύθυνση υγιεινής θεσσαλονίκης, απο όπου πήρα την άδειά μου. Είναι δυο διαφορετικά έγγραφα. ...Το δεύτερο ουσιαστικά πιστοποιεί ότι κατά την διάρκεια άσκησης του ιατρικού επαγγέλματος δεν έχεις υποπέσει σε πειθαρχικά παραπτώματα και δεν διώκεσαι ποινικά.

Σε περίπτωση που κάποιος έχει βγάλει την άδεια σε ένα νομό αλλά έχει εργαστεί σε κάποιον άλλο, απο που παίρνει το good standing?

Από την Διεύθυνση Υγείας στην περιοχή που ανήκει ο ιατρικός Σύλλογος στον οποίο είσαι γραμμένος την δεδομένη χρονική στιγμή. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

Από το Sahlgrenska του Γκετεμποργκ έφαγα την πιο μεγάλη χυλόπιτα της ζωής μου, πάνω που νόμιζα πως ήμουν καβάλα στο άλογο. Δεν μπορώ να πω, ευγενικοί ήταν, μετά από 2-3 μου απάντησαν, αλλά τζίφος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους σας.Καινούριο μέλος και απευθύνομαι σε όλους τους συνάδελφους στη Σουήδια αν μπορούν να μου απαντήσουν σε κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ειδικότητα παιδιατρικής.Βρίσκομαι στο 3 έτος ειδικότητας παιδιατρικής σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο της επαρχίας.Θα ήθελα να συνεχίσω την ειδικότητα μου στη Σουηδία με απώτερο σκοπό την εξειδίκευση εκεί αλλά και για δουλεία στη συνέχεια...Με άλλα λόγια όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα τώρα δεν θα ήθελα εργαστώ ως ιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο.Το σκεπτικό μου είναι όσο πιο σύντομα φύγω τόσο καλύτερα θα είναι για την συνέχεια...Έχω τελειώσει διδακτορικό, έχω δημοσιεύσεις και ανακοινώσεις σε συνέδρια και 2.5 χρόνια κλινική εμπειρία ως ειδικευόμενος.Δεν γνωρίζω καθόλου τη Σουηδική γλώσσα.

1.Με αυτά που έχω είναι πιθανόν να γίνω αποδεκτός σε θέση ειδικευόμενου (εφόσον μάθω τη γλώσσα);Προτιμώ όχι σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο σε μεγάλη πόλη (χόρτασα την επαφή με ''φοβερούς" καθηγητάδες) αλλά σε μικρή πόλη που να έχω μεγάλη έκθεση σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια παιδιατρική φροντίδα.

2.Η γλώσσα για την αρχή πόσο απαραίτητη είναι;Με καθημερινά εντατικά μαθήματα σε πόσο καιρό θα είμαι έτοιμος να βρώ θέση;

3.Μπορώ να κάνω ένα observership μόνο με αγγλική γλώσσα;Αν ναι ποια η διαδικασία;

Σας ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνοπτικά

1) Προφανώς και ναι. Μη μπερδεύεις τον αγγλοσαξωνικό τρόπο σκέψης με τη Βόρεια Ευρώπη. Αν έχουν άναγκη σε προσωπικό θα σε πάρουν, η προϋπηρεσία είναι αρκετά θετικό στοιχείο, αλλά ελάχιστα τους ενδιαφέρει η ακαδημαϊκη εμπειρία με δημοσιεύσεις κτλ. εκτός και αν πας σε hardcore πανεπιστημιακό. Αλλά και εκεί πρωτίστος για να δουλέψεις σε χρειάζονται. Επίσης, οι Σουηδοί καθηγητές, ελάχιστη σχέση έχουν με τους Έλληνες.

2) Η γλώσσα είναι απαραίτητη, αν δεν την ξέρεις δεν είσαι παραγωγικός. Πολύ απλά. Υπάρχουν αρκετοί ξένοι που έχουν μάθει εξαιρετικά Σουηδικά, και τα τελευταία χρόνια έχει μειωθεί αρκετά η ανεκτικότητα του συστήματος έναντι ιατρών που έχουν ανεπαρκείς γνώσεις στη Σουδική γλώσσα. Το πόσο γρήγορα θα τη μάθεις είναι σχετικό, πιστεύω όμως ότι 1 ετος εντατικών μαθημάτων είναι υπερ-αρκετό.

3) Δεν θα στο συνιστούσα. Η Σουηδία είναι ακριβή χώρα και δεν νομίζω ότι είναι ιδιαίτερα άνετοι στο να κάθεσαι και να βλέπεις, έστω και χωρίς μισθό. Προσωπικά δουλεύω στη δίπλα χώρα, και εδω ακόμα και οι φοιτητές όταν εργάζονται ως βοηθοι στα νοσοκομεία (καλοκαίρια, εφημερίες κτλ) παίρνουν έναν αξιοπρεπή μισθό.

Καλή τύχη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Μήπως γνωρίζεις και το καθεστώς εξειδικεύσεων παιδιατρικής στη Σουηδία;Δηλ. πόσο εύκολα είναι μετα το τέλος ειδικότητας να κάνεις εξειδίκευση στην παιδιατρική;Απώτερος σκοπός όπως είπα είναι να μείνω για αρκετό καιρό στη Σουηδία,μέχρι τουλάχιστον φτιάξουν τα πράγματα στην Ελλάδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μπορώ να σου δώσω αναλυτικές πληροφορίες, διότι δεν είναι ο τομέας ειδίκευσής μου, ενω εργάζομαι στη Φινλανδία. Από την ιστοσελίδα του Σουηδικού Ιατρικού Συλλόγου όμως προκύπτει ότι έπειτα από την ειδικότητα της Παιδιατρικής, που είναι βασική ειδικότητα (basspecialitet), υπάρχουν 5 εξειδικεύσεις (grenspecialiteter), δηλαδή Παιδιατρική και Εφηβική Αλλεργιολογία, Παιδιατρική και Εφηβική Νευρολογία και Ιατρική Αποκατάστασης, Νεογνολογία, Παιδοκαρδιολογία και Παιδο-ογκολογία.

http://www.slf.se/Utbildning/ST/Medicinska-specialiteter/

Το ότι θες να μείνεις στη Σουηδία είναι ενα πλεονέκτημα καθως, γενικά, οι εργοδότες εκτιμούν συνεπείς ιατρούς που θέλουν να παραμείνουν στο νοσοκομείο και ως ειδικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 εξειδικεύσεις μόνο;;;Μου φαίνεται παράξενο που δεν έχουν γαστρεντερολογία,ενδοκρινολογία,πνευμονολογία και λοιμωξιολογία.Συμπεραίνω ότι οι παιδίατροι εκεί πέραν της γενικής παιδιατρικής εκτίμησης θα είναι σε θέση να παρέχουν και σε μεγάλο βαθμό παιδιατρική εκτίμηση όσον αφορά και τις πιο πάνω εξειδικεύσεις....Σε τελική ανάλυση πολύ καλό είναι αυτό για τον ειδικευόμενο....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ίσως κάποιος που δουλεύει στη Σουηδία μπορεί να σε βοηθήσει περισσότερο. Επειδή όμως σε γενικές γραμμές τα πράγματα είναι παραπλήσια, θα έλεγα ότι η εξειδίκευση και μη-πρακτική "πολυπλοκοποίηση" δεν είναι συμβατή με το σύστημα υγείας των Βορείων χωρών, όπου τη δουλειά τη βγάζει ο γενικός ιατρός και οι ανειδίκευτοι νέοι ιατροί. Στον ειδικό πάνε μόνο όσοι πραγματικά το χρειάζονται. Εβλέπα τα στατιστικά στοιχεία και διαπίστωσα ότι η Ελλάδα έχει >2200 καρδιολόγους, στη Φινλανδία ο αριθμός είναι 230 (με πληθυσμό γύρω στα 5,5 εκατομμύρια). Για να έχεις μια ιδέα όμως, ενας 5ο ετής φοιτήτης δουλεύει σχετικά ανεξάρτητα στα επείγοντα, διαχειρίζεται ασταθείς στηθάγχες, κάνει θρομβολύσεις σε ΑΜΙ (αν η περιοχή είναι γεωγραφικά απομονωμένη) και καρδιομετατροπές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω συγκεκριμένες πληροφορίες για παιδιατρική στην Σουηδία αλλά πιστεύω ότι τα 2,5 χρόνια κλινικής εμπειρίας ειδικά αν είναι στην παιδιατρική σου δίνουν καλές πιθανότητες. Με τις δημοσιεύσεις σου δεν πιστεύω να ασχοληθούνε ιδιαίτερα και παίζει να είναι και οι τελευταίες σου για (τουλάχιστον) πάρα πολύ καιρό. Επεμβαίνω κυρίως για να σχολιάσω τα γραφόμενα περί εξειδίκευσης κτλ. Το ποιος πραγματικά χρειάζεται να πάει στον ειδικό είναι μεγάλη συζήτηση. Οι λόγοι για τους οποίους δεν υπάρχει εξειδίκευση στην Σουηδία είναι κυρίως οικονομικοί. Το ότι την δουλειά εδώ την βγάζουν γενικοί γιατροί και ανειδίκευτοι (καμιά φορά και φοιτητές) δείχνει απλά ότι το επίπεδο παρεχόμενης περίθαλψης είναι χαμηλό και όχι ότι οι σουηδοί γιατροί είναι όλοι ταλέντα ή ότι τους εμφυτεύουν απίστευτες γνώσεις με υπερμοντέρνες μεθόδους διδασκαλίας. Επιπλέον οι σουηδοί φοιτητές ιατρικής είναι κατά μέσο όρο αρκετά μεγάλοι σε ηλικία συχνά παντρεμένοι και συχνά έχουν δουλέψει νωρίτερα και σαν νοσηλευτές ή κάτι σχετικό με το χώρο της υγείας. Από ένα έτος σπουδών και μετά μπορούν να δουλέψουν με τον τίτλο του γιατρού χωρίς άδεια άσκησης επαγγέλματος. Πολλοί δουλεύουν έτσι για αρκετά χρόνια παρατείνοντας τις σπουδές τους ή και μετά από αυτές πριν κάνουν ΑΤ και ειδικότητα, ειδικά στις μεγάλες πόλεις.

Τροποποιήθηκε από Lsepep
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους σας.Καινούριο μέλος και απευθύνομαι σε όλους τους συνάδελφους στη Σουήδια αν μπορούν να μου απαντήσουν σε κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ειδικότητα παιδιατρικής.Βρίσκομαι στο 3 έτος ειδικότητας παιδιατρικής σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο της επαρχίας.Θα ήθελα να συνεχίσω την ειδικότητα μου στη Σουηδία με απώτερο σκοπό την εξειδίκευση εκεί αλλά και για δουλεία στη συνέχεια...Με άλλα λόγια όπως έχουν τα πράγματα στην Ελλάδα τώρα δεν θα ήθελα εργαστώ ως ιατρός σε δημόσιο νοσοκομείο.Το σκεπτικό μου είναι όσο πιο σύντομα φύγω τόσο καλύτερα θα είναι για την συνέχεια...Έχω τελειώσει διδακτορικό, έχω δημοσιεύσεις και ανακοινώσεις σε συνέδρια και 2.5 χρόνια κλινική εμπειρία ως ειδικευόμενος.Δεν γνωρίζω καθόλου τη Σουηδική γλώσσα.

1.Με αυτά που έχω είναι πιθανόν να γίνω αποδεκτός σε θέση ειδικευόμενου (εφόσον μάθω τη γλώσσα);Προτιμώ όχι σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο σε μεγάλη πόλη (χόρτασα την επαφή με ''φοβερούς" καθηγητάδες) αλλά σε μικρή πόλη που να έχω μεγάλη έκθεση σε πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια παιδιατρική φροντίδα.

2.Η γλώσσα για την αρχή πόσο απαραίτητη είναι;Με καθημερινά εντατικά μαθήματα σε πόσο καιρό θα είμαι έτοιμος να βρώ θέση;

3.Μπορώ να κάνω ένα observership μόνο με αγγλική γλώσσα;Αν ναι ποια η διαδικασία;

Σας ευχαριστώ πολύ...

Πρωτα απο ολα βγαλε την αδεια ασκησεως επαγγελματος η Ε.Ε δεν νομιζω να αντεξει για πολλα χρονια ακομα.Κατα δευτερο λογο δυστυχως για εσενα ισχυουν οι κανουργιες ντιρεκτιβες του Υπ. Υγειας της Σουηδιας και ειναι πολυ δυσκολο να ανγνωρισεις το χρονο ειιδικοτητας που εχεις κανει Ελλαδα.Κατ εμε τελειωσε την ειδικοτητα σου στην Ελλαδα και ανεβα σαν ειδικος.Εαν ομως θεωρεις μονοδρομο την Σουηδια προσπαθησε να βγαλεις μια βεβαιωση απο καποιον ειδικο απο την κλινικη οπου εκανες ειδικοτητα και να γραφει τα ακολουθα:

Οτι σε εκπαιδευσε και σε καθοδηγουσε στις ιατρικες πραξεις που διενεργουσες , οτι ειχες ενεργη συμμετοχη στα επειγοντα ,τακτικα και εξωτερικα ιατρεια,καθως και οτι εκπληρωσες με επιτυχια την εκπαιδευση σου στον τομεα της παιδιατρικης,το διαστημα δηλαδη που ησουν ειδικευομενος.Το πιο σημαντικο ομως απο ολα ειναι να γραφει η βεβαιωση οτι ειχες προσωπικο εκπαιδευτικο προγραμμα με τον εκπαιδευτη σου μια φορα την εβδομαδα για περιπου μια/δυο ωρες την συνεδρια.Ετσι εχεις καποιες ελπιδες να αναγνωρισεις τον χρονο που εκανες ειδικοτητα στη Σουηδια και να τελειωσεις εδω το μερος που σου λειπει.

Στειλε μου καποιο email σου αν θελεις, να σου στειλω μια μορφη βεβαιωσης στα Σουηδικα και εσυ να την μεταφρασεις, ωστε να ξερεις περιπου πανω κατω πως να την συνταξεις.

Εχεις πολυ μεγαλες ελπιδες να βρεις θεση ειδικοτητας στη Σουηδια σε καλο νοσοκομειο αν κρινω απο το βιογραφικο σου ,πρεπει ομως να μαθεις Σουδικα, θεσεις στα Αγγλικα δεν υπαρχουν δυαστυχως

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Lsepep,

Και ακριβώς για αυτούς τους λόγους το σύστημα φαίνεται δύσκολο στους ξένους. Ενδεικτικά, δυο φορές είχα ασθενείς από Αγγλοσαξωνικές χώρες στα επείγοντα σε γενική εφημερία και με ρώτησαν αν θα κάνουν επείγουσα MRI λόγω ορθοπεδικού προβλήματος ήπιας τραυματικής αιτιολογίας. Ο μέσος Σουηδός φοιτητής όμως έχει αρκετά καλές πρακτικές γνώσεις και το 90% αυτών μπορούν να σταθούν μόνοι τους στα επείγοντα/να κάνουν επίσκεψη μόνοι τους σε 10-12 ασθενείς στη κλινική, ενω απο κοινωνικο-οικονομικής άποψης προφανώς το σύστημα είναι εξαιρετικά αποδοτικό (δαπάνες σε σχέση με το ΑΕΠ), με αποτέλεσμα το βάρος να πέφτει στη πρωτοβάθμια περίθαλψη, προληπτική ιατρική και σε ειδικευμένο νοσηλευτικό προσωπικό. Επίσης, η δραματοποίηση και υστερία ελαχιστοποιούνται. Περισσότεροι ειδικοί=τεχνητή αύξηση ιατρικών υπηρεσιών.

Τροποποιήθηκε από suomi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδώ (Ελλάδα) επειδή η μητέρα λέει ότι το παιδάκι τον τελευταίο καιρό διαμαρτύρεται σποραδικά για κεφαλαλγία αμέσως το παιδί χρήζει παιδονευρολογικής εκτίμησης και εννοείται ότι ο παιδονευρολόγος θα ζητήσει MRI εγκεφάλου....Και όταν στις 1000 MRI που θα κάνουν η 1 αποκαλύψει ενδοκράνια παθολογία τότε αυτό θεωρείται επιτυχία!!!!!!δεν θέλω να επεκταθώ περισσότερο αλλά συμφωνώ με την προηγούμενη δήλωση ότι περισσότεροι ειδικοί= τεχνητή αύξηση υπηρεσιών.Περισσότερες φορές περιττή....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω τα παιδιά που κάνουν την ειδικότητα τους και εργάζονται στη Σουηδία για το εάν υπάρχουν ακόμη ανοικτές θέσεις για Ψυχιατρική. Σε περίπτωση που κάποιος στο Νοσοκομείο που εργάζεται (σε οποιαδήποτε πόλη) έχει υπόψη του για κάποια κενή θέση θα το εκτιμούσα εάν μου απαντούσε με ένα p.m. Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ 4ΕΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΛΥ Η ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ νευροχειρουργικη > καρδιο,θωρακας> αγγειοχειρουργικη ....την γλωσσα την ξερω ...εσεις τι θα με συμβουλευατε ?? εχω ελπιδα πιστευετε ? η να αρχισω να ψαχνομαι για αλλες ειδικοτητες ..thanks οτι και να μ απαντησετε .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφω μετά από 3 μήνες ζωής στην Σουηδία για να ενημερώσω όλους τους ενδιαφερόμενους για ειδικότητα για τα ακόλουθα:

1. Υπάρχει ακόμη μεγάλη έλλειψη σε ιατρικό προσωπικό, ειδικά στις ειδικότητες της γενικής ιατρικής και ψυχιατρικής. Αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται να βρει θέση ειδικότητας σε αυτούς τους δύο τομείς είναι αρκετά εύκολο. Δεν υπάρχει τόση ανάγκη, τουλάχιστον στο πιο νότιο τμήμα της χώρας για ειδικευόμενους στους πιο "εξειδικευμένους" τομείς, πχ οφθαλμολογία, νευρολογία κτλ αλλά και πάλι η προϋπηρεσία κάποιου μετράει πολύ!

2. Το να ξέρει κάποιος καλά την γλώσσα όταν έρθει είναι μεγάλο πλεονέκτημα για τον ίδιο! Μπορεί να βρει ευκολότερα θέση και σίγουρα να νοιώθει καλύτερα όταν μιλάει με συναδέλφους και καταλαβαίνει τι του λένε!! Επίσης, από την προσωπική μου εμπειρία, θεωρώ πολύ δύσκολο εγχείρημα να ξεκινήσει κάποιος γλώσσα εδώ χωρίς να έχει κάνει τίποτα στην Ελλάδα!

3. Οι συνθήκες ζωής είναι πολύ καλύτερες από ότι τις φαντάζεται κανείς όταν ακούει Σουηδία, γιατί ναι μεν έχει κρύο, χιόνι, κλείνουν νωρίς τα καταστήματα κτλ. αλλά είναι όλα τα πράγματα της καθημερινότητας τόσο απλά και τακτοποιημένα που έχεις χρόνο και κυρίως χρήμα για να κάνεις ό,τι θες! Απόδειξη πως πολύ λίγοι φεύγουν μόλις τελειώσουν ειδικότητα αλλά αντίθετα παραμένουν ως ειδικοί!

Κοινώς ελάτε άφοβα και φυσικά το καλύτερο είναι να έχετε βρει από πριν, έστω και στο τελευταίο χωριό emrockon της Σουηδίας, θέση γιατί έτσι η ζωή σας *βλέπε personummer κτλ*, γίνεται πολύ εύκολη!

Ελένη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Γράφω μετά από 3 μήνες ζωής στην Σουηδία για να ενημερώσω όλους τους ενδιαφερόμενους για ειδικότητα για τα ακόλουθα:

1. Υπάρχει ακόμη μεγάλη έλλειψη σε ιατρικό προσωπικό, ειδικά στις ειδικότητες της γενικής ιατρικής και ψυχιατρικής. Αν λοιπόν κάποιος ενδιαφέρεται να βρει θέση ειδικότητας σε αυτούς τους δύο τομείς είναι αρκετά εύκολο. Δεν υπάρχει τόση ανάγκη, τουλάχιστον στο πιο νότιο τμήμα της χώρας για ειδικευόμενους στους πιο "εξειδικευμένους" τομείς, πχ οφθαλμολογία, νευρολογία κτλ αλλά και πάλι η προϋπηρεσία κάποιου μετράει πολύ!

2. Το να ξέρει κάποιος καλά την γλώσσα όταν έρθει είναι μεγάλο πλεονέκτημα για τον ίδιο! Μπορεί να βρει ευκολότερα θέση και σίγουρα να νοιώθει καλύτερα όταν μιλάει με συναδέλφους και καταλαβαίνει τι του λένε!! Επίσης, από την προσωπική μου εμπειρία, θεωρώ πολύ δύσκολο εγχείρημα να ξεκινήσει κάποιος γλώσσα εδώ χωρίς να έχει κάνει τίποτα στην Ελλάδα!

3. Οι συνθήκες ζωής είναι πολύ καλύτερες από ότι τις φαντάζεται κανείς όταν ακούει Σουηδία, γιατί ναι μεν έχει κρύο, χιόνι, κλείνουν νωρίς τα καταστήματα κτλ. αλλά είναι όλα τα πράγματα της καθημερινότητας τόσο απλά και τακτοποιημένα που έχεις χρόνο και κυρίως χρήμα για να κάνεις ό,τι θες! Απόδειξη πως πολύ λίγοι φεύγουν μόλις τελειώσουν ειδικότητα αλλά αντίθετα παραμένουν ως ειδικοί!

Κοινώς ελάτε άφοβα και φυσικά το καλύτερο είναι να έχετε βρει από πριν, έστω και στο τελευταίο χωριό emrockon της Σουηδίας, θέση γιατί έτσι η ζωή σας *βλέπε personummer κτλ*, γίνεται πολύ εύκολη!

Ελένη

Μια και πολύ πρόσφατα απο όσο κατάλβα ήσουν σε διαδικασία εύρεσης θέσης θα ήθελα να σε ρωτήσω ποια η γνώμη σου για την παιδιατρική (υπαρχουν ακόμη θέσεις;;;) στη Σουήδία.Έχω ήδη προυπηρεσία στην Ελλάδα και σε 1 μήνα θα ανέβώ με βεβαίως ελάχιστα Σουηδικά..... Με 3 μήνες εντατικά Σουηδικά εδώ στην Ελλάδα θα τα συνεχίσω τώρα στη Σουηδία....Γενικά σε ποιο επίπεδο πρέπει να είσαι στη γλώσσα, για την πρώτη σου συνέντευξη;;;;Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί συνάδελφοι χαίρετε.

Ειμαι ειδικευμένος δερματολόγος .

Διάβασα από αρχή μέχρι τέλος το topic με μεγάλη προσοχή. Πραγματικά μπορεί να πει κανείς ότι το θέμα έχει εξαντληθεί, καθώς παρέχονται όχι μονό πληροφορίες σε πρακτικά θέματα ( πχ λήψη άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος, αιτήσεις σε νοσοκομεία, θέματα μισθοδοσίας και αδειών, εκμάθησης της γλώσσας κλτ κτλ) αλλά και εμπειρίες-βιώματα που περιγράφουν τα συναισθήματα απογοήτευσης ή ενθουσιασμού που αλληλοδιαδέχονται το ένα το άλλο, των συναδέλφων που αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες των πρώτων μηνών προσαρμογής. Διαβάζοντας από τα πρώτα posts το 2004 μέχρι σχεδόν σήμερα γίνεσαι μάρτυρας της πορείας και των αγωνιών και τελικά της επιτυχίας κάποιων συναδέλφων στην Σουηδία.

Αλλά αυτά λίγο πολύ όμως αφορούν την εύρεση θέσης για ειδικότητα. Τι γίνεται αν θέλεις να δουλέψεις εκεί αφού έχεις ειδικευτεί εδώ στην Ελλάδα;

  1. Ως ειδικός πλέον Δερματολόγος υπάρχει δυνατότητα για πρόσληψη (εννοείται η καλή γνώση της γλώσσας); Υπάρχει δλδ έλλειψη δερματολόγων;
  2. Ποια η διαδικασία αναγνώρισης της ειδικότητας;
  3. Υπάρχουν εξειδικεύσεις στην δερματολογία στην Σουηδία ( δερματοχειρουργική, παιδοδερματολογία, ιστοπαθολογία δέρματος) που θα μπορούσε να ακολουθήσει κάποιος με σκοπό τόσο την εξειδίκευση αλλά και την ομαλή προσαρμογή στο σύστημα; Αν όχι τι θα ήταν προτιμότερο να κάνει κανένας για προσγειωθεί ομαλά;
  4. Ποιος είναι περίπου ο μισθός ενός consultant;

Αυτα για αρχή και ελπιζω κάποιος να βρεθει να απαντησει.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Drnoubaklas.

I am no dermatologist but I believe it is easier to find work as a specialist dermatologist. It is actually very dofficult to find a residency in dermatology in sweden as there are only few clinics, usually in the bigger or university hospitals. The system in Sweden is taking a turn towards privatization in specialties such as dermatology and opthalmology which means that you may find work at a private clinic too. I believe at any case that you can find work even at a hospital clinic (maybe not university hospital but you never know). Fluency in swedish is a must!

In this page is info on the application process to recognize your specialist diploma:

http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseeea/specialistqualification/specialistdoctorofmedicine

regarding subspecialization, the system in sweden is a bit different, subspecialization can be related to a phd project and in any case it is easier to do at a university clinic. I believe that histopathology is performed by pathologists and i have no idea about the other two. You should be prepared to work as a "general" dermatologist but keep in mind that in sweden the majority of the easier dermatological problems never come to you but are treated by the general practitioner. Also, not at all as much syphillis :-)

As for your final question, the salary depends on where you find work. At a university hospital you will start as a "specialistläkare" with a salary of 50-55000 crowns before tax and not counting on call money (not much on call in dermatology though). If you find a job at a small hospital, after a couple of years can you become "overläkare" (attending) which usually means a salary of 10000 more. Salaries for doctors in sweden are individual and depend on what and the clinic head agree on, so these figures above can change. To get an överläkare position at a university hospital usually requires a phd.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.