Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Για να βγάλεις αυτή την κάρτα πρέπει να είσαι ασφαλισμένος δηλ να δουλεύεις ή να έχουν περάσει λιγότερο από 6 μήνες από τότε που σταμάτησες να δουλεύεις.Συμπληρώνεις μία αίτηση στο ΤΣΑΥ κ σου την στέλνουν σε 15 ημέρες περίπου σπίτι.Δεν ξέρω αν μπορείς να πληρώνεις κάποιο ποσό για να έχεις ασφάλιση ενώ δεν δουλεύεις.Αν γίνεται αυτό τότε θα μπορείς να βγάλεις κ κάρτα ευρωπαικής ασφάλισης

Τροποποιήθηκε από out of space
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ! Θα ξαναπροσπαθησω να μιλησω με το ΤΣΑΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια σας και από εμένα, έχω τελειώσει εδώ και ένα χρόνο ιατρική και βλέποντας τη τραγική κατάσταση της Ελλάδας αποφάσισα να έρθω Σουηδία.

Ακούγοντας απο άλλους συμφοιτητές μου που είναι ήδη εκεί λέγεται ότι ακόμα η Σουηδία έχει ανοιχτές τις πόρτες τις, σε αντίθεση με Αγγλία.

Έχω ξεκινήσει Σουηδικά εδώ και κάποιους μήνες και μπορώ να πω ότι είμαι σε ένα επίπεδο που μπορώ να συννενοηθώ .

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να έρθει κάποιος και να ξεκινήσει τη διαδικασία ψαξίματος και αιτήσεων?

Σκόπευα να ανέβω τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου αλλά μου είπαν ότι είναι φορτωμένη περίοδος.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω καθώς πέραν του γεγονότος ότι ξεκίνησα Σουηδικά δεν γνωρίζω τίποτα άλλο, πόσο εφικτό είναι να βρώ θέση χειρουργικής και σε τι πιθανό διαστημα να υπολογίζω?

Συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις ελπίζω να μη κουράζω πολύ.

Τροποποιήθηκε από big bang
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτους που ήδη κάνουν ειδικότητα, αν διδακτορικό,συμμετοχή σε συνέδρια υπο μορφή ανακοινώσεων,δημοσιεύσεις και 1,5 χρόνο ειδικότητας στην παιδιατρική θεωρούνται σημαντικά προσόντα για την έναρξη ειδικότητας παιδιατρικής στη Σουηδία.έχω μεγάλη αναμονή για το δεύτερο κομμάτι κ σκέφτομαι για Αγγλία ή Σουηδία....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας!είμαι φοιτήτρια ιατρικής στην αθήνα και ενδιαφέρομαι για ιδιαίτερα μαθήματα σουηδικών.μήπως ξέρετε πού μπορώ να απευθυνθώ;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να ρωτήσω αυτους που ήδη κάνουν ειδικότητα, αν διδακτορικό,συμμετοχή σε συνέδρια υπο μορφή ανακοινώσεων,δημοσιεύσεις και 1,5 χρόνο ειδικότητας στην παιδιατρική θεωρούνται σημαντικά προσόντα για την έναρξη ειδικότητας παιδιατρικής στη Σουηδία.έχω μεγάλη αναμονή για το δεύτερο κομμάτι κ σκέφτομαι για Αγγλία ή Σουηδία....

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ολα μετρανε...στη Σουηδια για να παρεις μια δουλεια περνας απο συνεντευξη...αυτο δε σημαινει οτι η αξιολογηση ειναι πληρως αξιοκρατικη αλλα με τετοια προσοντα αν μη τι αλλο θα εχεις την ευκαιρια μιας συνεντευξης...μετα ειναι και στο χερι σου να τους πεισεις οτι αξιζεις τη θεση...ο,τι εχεις κανει βαλε το στο βιογραφικο...

σου μιλαω εκ πειρας...πολλοι μου λεγανε δεν μετραει το ενα δεν μετραει το αλλο αλλα οταν πηγα στη συνεντευξη ειδα οτι πολλα απο αυτα που αλλοι μου λεγανε οτι δεν παιζουν ρολο ηταν αυτα που τους κεντρισαν το ενδιαφερον...

περαν της κλινικης εμπειριας οτιδηποτε μπορει να σε ξεχωρισει απο τη μαζα ειναι θετικο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας και από εμένα, έχω τελειώσει εδώ και ένα χρόνο ιατρική και βλέποντας τη τραγική κατάσταση της Ελλάδας αποφάσισα να έρθω Σουηδία.

Ακούγοντας απο άλλους συμφοιτητές μου που είναι ήδη εκεί λέγεται ότι ακόμα η Σουηδία έχει ανοιχτές τις πόρτες τις, σε αντίθεση με Αγγλία.

Έχω ξεκινήσει Σουηδικά εδώ και κάποιους μήνες και μπορώ να πω ότι είμαι σε ένα επίπεδο που μπορώ να συννενοηθώ .

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ποια θεωρείται ότι είναι η καλύτερη περίοδος για να έρθει κάποιος και να ξεκινήσει τη διαδικασία ψαξίματος και αιτήσεων?

Σκόπευα να ανέβω τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου αλλά μου είπαν ότι είναι φορτωμένη περίοδος.

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω καθώς πέραν του γεγονότος ότι ξεκίνησα Σουηδικά δεν γνωρίζω τίποτα άλλο, πόσο εφικτό είναι να βρώ θέση χειρουργικής και σε τι πιθανό διαστημα να υπολογίζω?

Συγγνώμη για τις απανωτές ερωτήσεις ελπίζω να μη κουράζω πολύ.

Θεσεις ανοιγουν κατα κορο μετα το τελος καλοκαιριου που γυρνανε απο διακοπες, στο γυρισμα του χρονου που βγαινει το μπατζετ της νεας χρονιας και πριν το καλοκαιρι που ψαχνουν θυματα να δουλεψουν για να πανε αυτοι διακοπες...αλλα δουλεια μπορεις να βρεις και οποιαδηποτε αλλη περιοδο...παιζει και η τυχη ρολο...παιζουν και τα προσοντα...

η χειρουργικη ειναι απο τις δυσκολες ειδικοτητες...αλλα αμα συγκρινεις με Ελλαδα...τι συγκρινεις; Στις δυσκολες ειδικοτητες μετραει πολυ η προηγουμενη κλινικη εμπειρια στην ειδικοτητα που θελεις...αν καποιος μπορει να σταθει κλινικα ως ενα βαθμο τους ειναι πιο ευκολο να του δωσουν την ευκαιρια και να τον προχωρησουν...αμα εισαι με ενα πτυχιο θα χρειαστει δουλεια σε κεντρο υγειας αρκετο καιρο και γερη δοση τυχης να σου δωσει καποιος την ευκαιρια...και βεβαια θελει κηνυγι...οποιος περιμενει να πεσει η δουλεια απο τον ουρανο στα χερια του...δεν θα βρει ποτε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ) ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ???

Π.χ : ΕΧΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ -ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΔΟΥΛΕΙΑ?, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ?,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ?,ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ? ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ? Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΔΗΓΙΑ ?

ΣΗΜ.ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΗΔΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ) ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ???

Π.χ : ΕΧΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ -ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΔΟΥΛΕΙΑ?, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ?,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ?,ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ? ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ? Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΔΗΓΙΑ ?

ΣΗΜ.ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΗΔΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Απαντήσεις γενικά στις ερωτήσεις σου υπάρχουν στις 50 σελίδες του τοπικ. Θα πρέπει να κάνεις ενα κόπο να μάζεψεις αρχικά πληροφορίες από εκει αλλιώς οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές και δύσκολο να απαντηθούν αρκετά κατατοπιστικά. Γενικά δουλειά έχει, αν είσαι καλος και ήδη ειδικευμένος μπορείς να βρεις δουλειά. Όμως για την θέση συναγωνίζεσαι Σουηδούς και άλλους Ευρωπαίους. Κάποιος μπορεί να κοιτάξει στο arbetsförmedlingen -platsbanken και στη läkartidningen. Πολλές δουλειές ανακοινώνονται "εσωτερικά" στις κλινικές αλλά αυτό θέλει ψάξιμο. Τι να προσέξεις? Με δεδομένο ότι δεν έχεις προυπηρεσία στη Σουηδία μάλλον οι Σουηδοί πρέπει να προσέξουν. Οι αποδοχές σε σχέση με τι? Σε σχέση με το Ελλάντα είναι πολύ καλές. Τα Σουηδικά γενικώς χρειάζονται. Είτε δουλειά θέλεις είτε σπίτι είναι πλεονεκτημα να ξέρεις τη γλώσσα. Τι σήμαίνει όμως: ξέρω μια γλώσσα? Με το επίπεδο Β2-C1 έχεις μάθει τη γλώσσα?? Το κλίμα είναι φιλικό :rolleyes: με κύκλο τι έννοεις? ότι η μέρα ειναι πιο μικρή το χειμώνα και πιο μέγαλη το καλοκαίρι απο ότι στην Ελλαδα? χμμ προφανώς εξαρτάται από τον Έλληνα. Πάντως για το Σουηδό ειναι λίγο ενοχλητικό. Αλλά συνηθίζει. <_<

Οδηγία .. εσύ τι οδηγία θα έδινες σε κάποιον που θέλει να δούλεψει σε μια άλλη χώρα? Σκέψου το γιατί είναι η απάντηση που ζητάς. Εγώ θα πρότεινα πάντως τη γλώσσα και ίσως και ένα δοκιμαστικό ταξίδι για να δεις αν σου κάνει ο τόπος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ελάτε για ειδικότητα στη Σουηδία. Ψάξτε απλά για θέσεις ΑΤ δηλαδή περίπου αγροτικού. Μην ακούτε ότι οι θέσεις έχουν κλείσει και τέτοιες βλακείες. Δουλειές υπάρχουν... Μην επιχειρήστε απευθείας να βρείτε θέση ST. Αν κάποιος τελειώσει το AT μπορεί να διαλέξει σχεδόν ότι ειδικότητα θέλει και θα του δοθούν οι ευκαιρίες να κάνει γνωριμίες αλλά και να δείξει την αξία του χωρίς να εκτεθεί σε μεγάλες ευθύνες ή απαιτήσεις. Εδώ έχουν βρει, όχι θέση αλλά θέσεις άτομα (μεταξύ των οποίων και Έλληνες) με νευροψυχιατρικές διαταραχές... Του κόσμου οι τυχοδιώκτες από την ανατολική Ευρώπη, Γερμανία και Αυστρία έρχονται και "ζουν και βασιλεύουν". Μην ακούτε τους κλασσικούς "Ελληνάρες" του φόρουμ που απογοητεύουν όποιον θέλει να έρθει εδώ. Μιλάνε λόγο προσωπικής αποτυχίας ή λόγω της νοοτροπίας του να μην "κλέψει" κανείς την "έξυπνη" ιδέα τους (δεύτερη φορά που ζω μακροχρόνια στο εξωτερικό, σε διαφορετικές χώρες και έρχομαι αντιμέτωπος με την ίδια κομπλεξική, ελεεινή νοοτροπία κάποιων συμπατριωτών μας). Τα χρήματα για να γίνει μια αρχή είναι, ορισμένες φορές, αρκετά αλλά πρόκειται κατηγορηματικά για "χαμηλού ρίσκου επένδυση". Τα χρήματα στη συνέχεια είναι παραπάνω από ικανοποιητικά εφόσον αποφύγεις κάποιες παγίδες (εάν αρχίσεις με αγροτικό προλαβαίνεις να μπεις στο νόημα και να αποφύγεις να σε εκμεταλλευτούν). Γενικά δεν πρόκειται ούτε για συμπάθεια προς τους Έλληνες (ή άλλους ξένους), ούτε οι Σουηδοί είναι φιλάνθρωποι. Έχουν απλά μεγάλη ανάγκη για γιατρούς και οι θέσεις ούτε έχουν κλείσει ούτε πρόκειται να μελλοντικά να κορεστούν πλην απροόπτων εξελίξεων φυσικά (αν κάποιοι πουν το αντίθετο, βγάλτε τα δικά σας συμπεράσματα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελάτε για ειδικότητα στη Σουηδία. Ψάξτε απλά για θέσεις ΑΤ δηλαδή περίπου αγροτικού. Μην ακούτε ότι οι θέσεις έχουν κλείσει και τέτοιες βλακείες. Δουλειές υπάρχουν... Μην επιχειρήστε απευθείας να βρείτε θέση ST. Αν κάποιος τελειώσει το AT μπορεί να διαλέξει σχεδόν ότι ειδικότητα θέλει και θα του δοθούν οι ευκαιρίες να κάνει γνωριμίες αλλά και να δείξει την αξία του χωρίς να εκτεθεί σε μεγάλες ευθύνες ή απαιτήσεις.

 

http://www.socialstyrelsen.se/ansokaomlegitimationochintyg/legitimation/utbildadieu,norge,island,liechtensteinellerschweiz/lakare3

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καταλαβαίνω καλά από το λινκ ενοείς οτι όποιος έχει άδεια ασκήσεως στην Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να κάνει ΑΤ. Σ'αυτή την περίπτωση κάνεις λάθος! Πάρε τους Αυστριακούς για παράδειγμα. Και αυτοί έχουν απευθείας μετά τη σχολή άδεια ασκήσεως αλλά παρ'όλα αυτά έρχονται κανονικά και κάνουν ΑΤ με τη διαφορά οτι δεν μπορούν εκ των υστέρων να αναγνωρίσουν τη αυστριακή άδεια αλλά πρέπει να δώσουν κανονικά εξετάσεις για απόκτηση της σουηδικής άδειας. Κατά τον ίδιο τρόπο μπορεί να το κάνουμε και εμείς! Μην προσπαθείτε να βρείτε ένα πρόβλημα για κάθε λύση. Με την ανάγκη που υπάρχει εξάλλου σου βρίσκουν οι εργοδότες λύση. Έρχονται γιατροί εκτός Έυρώπης και ξεκινούν να δουλεύουν και μετά από χρόνια τελικά καταφέρνουν να αποκτήσουν άδεια ασκήσεως και όμως ο εργοδότης τους καλύπτει πλήρως (γνωρίζω προσωπικά αρκετές τέτοιες περιπτώσεις από πχ το Ισραήλ κτλ). Δεν θα είναι φυσικά και στο Karolinska...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν καταλαβαίνω καλά από το λινκ ενοείς οτι όποιος έχει άδεια ασκήσεως στην Ελλάδα δεν έχει δικαίωμα να κάνει ΑΤ. Σ'αυτή την περίπτωση κάνεις λάθος! Πάρε τους Αυστριακούς για παράδειγμα. Και αυτοί έχουν απευθείας μετά τη σχολή άδεια ασκήσεως αλλά παρ'όλα αυτά έρχονται κανονικά και κάνουν ΑΤ με τη διαφορά οτι δεν μπορούν εκ των υστέρων να αναγνωρίσουν τη αυστριακή άδεια αλλά πρέπει να δώσουν κανονικά εξετάσεις για απόκτηση της σουηδικής άδειας. Κατά τον ίδιο τρόπο μπορεί να το κάνουμε και εμείς! Μην προσπαθείτε να βρείτε ένα πρόβλημα για κάθε λύση. Με την ανάγκη που υπάρχει εξάλλου σου βρίσκουν οι εργοδότες λύση. Έρχονται γιατροί εκτός Έυρώπης και ξεκινούν να δουλεύουν και μετά από χρόνια τελικά καταφέρνουν να αποκτήσουν άδεια ασκήσεως και όμως ο εργοδότης τους καλύπτει πλήρως (γνωρίζω προσωπικά αρκετές τέτοιες περιπτώσεις από πχ το Ισραήλ κτλ). Δεν θα είναι φυσικά και στο Karolinska...

I am sorry but what you are saying is not exactly true, in any case it is not something that is valid in all of Sweden. Formally speaking, doctors from Greece can not apply for AT as they already have "legitimation" (licence). Some employers have despite that hired Greek doctors in positions that either are AT or like AT because they feel that they are not qualified to work without help even though they have the paper credentials, but that is by no means the rule in Sweden. In Skåne it would actually be very difficult for Greek doctors to find AT positions due to high competition for these positions from swedish students. It is probably easier in Northern Sweden where some hospitals have difficulty in recruiting AT doctors. By no means is a Greek doctor obligated to do AT and you can not really be AT-doctor if you already have "legitimation", you just pretend to be it in order to gain work experience according to your employers wishes. It is still possible to find job as legitimerad dr but not as easy as it used to be.... Doctors from Israel, Africa, Middle East and Asia, USA are obliged to do AT because their licences are not recognized automatically.

I am not trying to "scare" anybody and I do not think that Sweden is closed but people have to be aware that they need at least to be able to communicate in Swedish before applying for jobs and those that live here know that it has become a bit more difficult, both in terms of jobb finding as well in regards of becoming registered in Sweden etc. By no means impossible but people have to be prepared to fight a little in order to find a job and that people are not just sitting and waiting for greek doctors to come and save their clinics..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω με τον Avi. Το ΑΤ για γιατρούς με legitimation ουσιαστικά είναι παράλογο. Έχει γίνει αποδεκτό σε ορισμένες περιοχές εφόσον ουσιαστικά προσφέρει προυπηρεσία στο γιατρό και φθηνότερη εργασία στον εργοδοτη χωρίς απαιτήσεις μόνιμης πρόσληψης. Ουσιαστικά όμως μια τέτοια συμφωνία υποτιμά τις ικανότητες του γιατρού και το ίδιο το πτυχίο του. Τον χρόνο εξοικείωσης με το σύστημα μπόρει να τον ασκήσει ο γιατρός διορισμένος ως underläkare στο νοσοκομείο που επιθυμεί να ειδικευτεί.

Όσον αφορά τα περιθώρια πρόσληψης θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Avi. Εξαρτάται απο την περιοχή και την ειδικότητα αλλά η γλώσσα είναι πολύ σημαντική. Θέσεις υπάρχουν, το σύστημα είναι αναπτυσσόμενο και με ανάγκες αλλά για να μπεις σε αυτό το σύστημα χρειάζεται προσπάθεια.

"Όχι σήμερα" συμφωνώ ότι πρέπει να βρίσκουμε λύσεις και συμφωνώ με τη λογική της ευελιξίας αλλά με ποιό κόστος. Πάντα ευχάριστο βέβαια που γινόμαστε περισσότεροι (γιατροί στη Σουηδία). Έχω ακούσει την περιγραφή grekisk Koloni (I bestämd form men Greekmeds accepterar inte d e n). emgoal

Τροποποιήθηκε από Opus Magnum
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΑΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ (ΕΙΜΑΙ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΤΟΝ ΣΟΥΗΔΙΚΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ) ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ ???

Π.χ : ΕΧΕΙ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ -ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΔΟΥΛΕΙΑ?, ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΚΑΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙ?,ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ?,ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΞΑΡΧΗΣ ΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ ? ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΕΛΛΗΝΑ ? Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΟΔΗΓΙΑ ?

ΣΗΜ.ΕΠΕΙΔΗ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ ΕΙΣΤΕ ΣΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΗΔΗ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Απαντήσεις γενικά στις ερωτήσεις σου υπάρχουν στις 50 σελίδες του τοπικ. Θα πρέπει να κάνεις ενα κόπο να μάζεψεις αρχικά πληροφορίες από εκει αλλιώς οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές και δύσκολο να απαντηθούν αρκετά κατατοπιστικά. Γενικά δουλειά έχει, αν είσαι καλος και ήδη ειδικευμένος μπορείς να βρεις δουλειά. Όμως για την θέση συναγωνίζεσαι Σουηδούς και άλλους Ευρωπαίους. Κάποιος μπορεί να κοιτάξει στο arbetsf&ouml;rmedlingen -platsbanken και στη l&auml;kartidningen. Πολλές δουλειές ανακοινώνονται "εσωτερικά" στις κλινικές αλλά αυτό θέλει ψάξιμο. Τι να προσέξεις? Με δεδομένο ότι δεν έχεις προυπηρεσία στη Σουηδία μάλλον οι Σουηδοί πρέπει να προσέξουν. Οι αποδοχές σε σχέση με τι? Σε σχέση με το Ελλάντα είναι πολύ καλές. Τα Σουηδικά γενικώς χρειάζονται. Είτε δουλειά θέλεις είτε σπίτι είναι πλεονεκτημα να ξέρεις τη γλώσσα. Τι σήμαίνει όμως: ξέρω μια γλώσσα? Με το επίπεδο Β2-C1 έχεις μάθει τη γλώσσα?? Το κλίμα είναι φιλικό :rolleyes: με κύκλο τι έννοεις? ότι η μέρα ειναι πιο μικρή το χειμώνα και πιο μέγαλη το καλοκαίρι απο ότι στην Ελλαδα? χμμ προφανώς εξαρτάται από τον Έλληνα. Πάντως για το Σουηδό ειναι λίγο ενοχλητικό. Αλλά συνηθίζει. <_<

Οδηγία .. εσύ τι οδηγία θα έδινες σε κάποιον που θέλει να δούλεψει σε μια άλλη χώρα? Σκέψου το γιατί είναι η απάντηση που ζητάς. Εγώ θα πρότεινα πάντως τη γλώσσα και ίσως και ένα δοκιμαστικό ταξίδι για να δεις αν σου κάνει ο τόπος.

OPUS MAGNUM ,

ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ,ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΠΑΡΕΠΙΜΠΤΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΡΙΝ ΡΩΤΗΣΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΛΛΑ ΤΡΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ,ΕΝΩ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΗΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΟ ΓΚΕΤΕΝΜΠΟΥΡΓΚ, ΕΤΣΙ ΝΑ ΔΩ ΤΗ ΧΩΡΑ, ΤΟ ΚΛΙΜΑ,ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΥΣΙΚΑ ,ΑΛΛΑ ΕΝΙΩΘα ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΑΡΓΟΥΣΕ ΝΑ ΣΚΟΤΕΙΝΙΑΣΕΙ Η ΠΟΥ ΝΩΡΙΣ ΤΑ ΧΑΡΑΜΑΤΑ ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΟ ΦΩΣ.

ΩΣΤΟΣΟ Η ΓΝΩΜΗ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ,ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ,ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ (ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2004 ΠΕΡΙΠΟΥ)ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΔΩΣΕΤΕ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΗΛ. ΠΩΣ ΘΑ ΚΙΝΗΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ?, ΝΑ ΠΑΡΕΙ Α2 ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΑΔΙΑ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ?, ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΣΕ ΤΙ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ,ΠΟΙΑ ΕΠΟΧΗ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ,) ? ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΥΟΔΩΘΟΥΝ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ (ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ) ,πχ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΕΝΤΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΝ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ??? :

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

( ΣΗΜ.ΑΠΟΥΣΙΑΖΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Βρήκα μια ιστοσελίδα με πρακτικές συμβουλές για τη Σουηδία.

Έλληνες στη Σουηδία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Η γλώσσα είναι απαραίτητη και μάλιστα σε πολύ καλό επίπεδο.Υπάρχουν ακόμα θέσεις.Όποιος θέλει πληροφορίες επιπλέον ευχαρίστως να βοηθήσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 2 months later...

παιδιααααααα όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμησουσα πολύ γιατί πραγματκά είμαι άσχετη και μέχρι πρότινος δεν είχα σκεφτεί την προοπτική της σουηδίας αλλα πλέον την σκεφτομαι έντονα. ενδιαφέρομαι για ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ και οπως οι περισσοτεροι σκεφτομουν τη γερμανια αλλα μαθαινω οτι για δερματολογια δεν υπαρχουν θεσεις ξερετε αν στη σουηδια ειναι ευκολο να μπεις στη συκεκριμενη ειδικοτητα? και μετα παραπανω ανεφερετε οτι σε 6 μηνες μαθαινεις σουηδικα, ισχυει τοσο γρηγορα? ο μισθος, το ενοικιο σπιτιου, το κοστος ζωης ποσο ειναι? οντως μενουν λεφτα στην ακρη η ειναι ακριβη η ζωη? και γενικα οτι γνωριζετε........ ααααα και η ζωη παλευεται?

ευχαριστω πολυ.............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εάν έχετε λάβει το τίτλο ειδικότητας στη Σουηδία, δεν απαιτείται εξειδίκευση του που έχουν διανυθεί τα επι μέρους διαστήματα. Η αναγνώριση του τίτλου γίνεται χωρίς περαιτέρω έλεγχο και απλώς διαπιστωτικά από το ΚΕΣΥ, Εάν πάλι κάνετε τμήμα της ειδικότητας στη Σουηδία θα πρέπει να αναγνωρίσετε το διανυθέν διάστημα μέσω του ΚΕΣΥ. Συστήνω ανεπιφύλακτα να ολοκληρώσετε εκεί την ειδικότητα και να λάβετε τον τίτλο.

Εάν λάβετε την άδεια άσκησης ή την ειδικότητα στη Σουηδία, τότε έχετε ταυτόχρονα αναγνωρίσει το δικαίωμα άσκησης τόσο στη Φινλανδία και τη Δανία όσο και στη Νορβηγία και την Ισλανδία, λόγω ειδικού καθεστώτος αμοιβαιότητας που ισχύει στις Σκανδιναβικές χώρες. (Nordic Countries).

Αν εννοείτε το επίπεδο ετοιμότητας να δεχθούν γιατρούς, τότε έχετε υπόψη ότι στη Νορβηγία προτιμώνται οι έχοντες ειδικότητα και τουλάχιστον γνώστες της σουηδικής. Οι αποδοχές είναι εξαιρετικές και οι συνθήκες εργασίας ομοίως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα σε όλους τους συνάδελφους! Βλέπω στη σελιδα του socialstyrelsen ότι χρειάζονται περισσότερα πιστοποιητικά από ότι παλιότερα για αναγνώριση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος (legitimation). Είναι το εξής

5a. Certificate stating that your training conforms to the current EC Directive (does not apply to applicants from other Nordic countries)

  • The certificate must confirm that your diploma and, when applicable, the certificate accompanying it is listed under point 5.1.1 of Annex V to the Directive. This means that it must state that your training fulfils the conditions in Article 24 of Directive 2005/36/EC. This certificate can have different names, for example “Certificate of Conformity”.
  • The certificate should contain your name, date of birth and the date of your diploma and/or of your licence to practise.
  • The certificate must be issued by the competent authority and be sent in its original form.
  • You also have to enclose a translation of the certificate. The same translation rules apply as for diplomas.

Ξέρει κ[αποιος συνάδελφος από ποιά ελληνική αρχή παίρνεις το έγγραφο αυτό? Υπάρχει κάποιος που πήρε πρόσφατα legitimation και μπορεί να μου πεί τι έγγραφα έστειλε στο socialstyrelsen?

Eυχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαλημέρα σε όλους τους συνάδελφους! Βλέπω στη σελιδα του socialstyrelsen ότι χρειάζονται περισσότερα πιστοποιητικά από ότι παλιότερα για αναγνώριση άδειας ασκήσεως επαγγέλματος (legitimation). Είναι το εξής

5a. Certificate stating that your training conforms to the current EC Directive (does not apply to applicants from other Nordic countries)

  • The certificate must confirm that your diploma and, when applicable, the certificate accompanying it is listed under point 5.1.1 of Annex V to the Directive. This means that it must state that your training fulfils the conditions in Article 24 of Directive 2005/36/EC. This certificate can have different names, for example “Certificate of Conformity”.
  • The certificate should contain your name, date of birth and the date of your diploma and/or of your licence to practise.
  • The certificate must be issued by the competent authority and be sent in its original form.
  • You also have to enclose a translation of the certificate. The same translation rules apply as for diplomas.

Ξέρει κ[αποιος συνάδελφος από ποιά ελληνική αρχή παίρνεις το έγγραφο αυτό? Υπάρχει κάποιος που πήρε πρόσφατα legitimation και μπορεί να μου πεί τι έγγραφα έστειλε στο socialstyrelsen?

Eυχαριστώ

Παίρνεις από το σύλλογο στον οποίο ανήκεις ενα χαρτί good standing για Σουηδία και πας στη διεύθυνση υγείας και σου δινουν μετα από κάποιες μέρες δύο χαρτιά. Το ένα από τα δύο είναι το χαρτί που περιγράφεις. Αλλά και τα δύο τα σφραγίζεις με τη σφραγίδα της Χάγης και τα μεταφράζεις. Όταν στείλεις τα χαρτιά σου, μη ξεχάσεις να στείλεις μαζί και τα ορίτζιναλ χαρτιά που είναι σφραγισμένα με τη σφραγίδα της Χάγης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σχετικό πριν αρχίσω να τρέχω πανικόβλητη στις Νομαρχίες για το παραπάνω χαρτί, σε ποια διεύθυνση υγείας πρέπει να απευθυνθώ? Σε αυτήν που ανήκει ο Ιατρικός Σύλλογος που είμαι γραμμένη, σε αυτήν που πήρα άδεια ασκήσεως??Ξέρει κανείς?

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.