Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Χμμμμ.. βρε filpolis αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ότι για να πιάσεις κάπου δουλειά με συμβόλαιο χρειάζεται ασυζητητί να έχεις personnummer.

Λαθος.Εγω εδωσα συνεντευξη και ο ελεγχος ταυτοπροσωπιας εγινε με επιδειξη ελληνικης ταυτοτητας καινουργιου τυπου.Ουτε καν ειχα διαβατηριο.Ειχα μαζι την σουηδικη αδεια,αφου τους εκανα με προσελαβαν,μετα ολα πηραν το δρομο τους.Σκεφτεσαι πολυπλοκα και τα συμπερασματα που βγαζεις ειναι αυθαιρετα.Δεν χρειαζεται να περιμενεις να βγαλεις personummer για να αρχισεις να δινεις συνεντευξεις.Πρεπει να εχεις ομως ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ μαζι σου σε καθε συνεντευξη το BEVIS OM LEGITIMATION SOM LAKARE.

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η μονη δυσκολια ειναι οτι θελει πιστοποιηση γλωσσας για να κανεις ο,τιδηποτε ως γιατρος εκει πανω και μαλιστα

πιστοποιηση γλωσσας advanced/ελαφρως proficiency ενα πραμα

κι αυτο δειχνει οτι δε μπαζουν μεσα οποιον να ναι

κατα τα αλλα ειναι παραδεισοςukliam2.gif

διαβαστε σχετικα ποστ

μπορεις να εχεις συμβολαιο πριν αποφοιτησεις καν και με το που αποφοιτησεις τον Ιουνη,Αυγουστο να ξεκινησεις δουλεια.κ σου εχουν και ετοιμο και σπιτι :D

σημειωτεον αυτο για το οποιο μιλαω ειναι το αγροτικο τους.για την ακριβεια απεχει μακραν απο το δικο μας αγροτικο (=μαθε σε 3 μηνες [χωρις επισημο εκπαιδευτικο προγραμμα] οσα δε σου μαθαμε στα 6 χρονια στη σχολη και μετα τραβα σωσε τους καημενους τους επαρχιωτες) αλλα επειδη είναι a kind of internship το λεω χοντρικα αγροτικο

αν εχεις κανει εδω αγροτικο η εχεις ενα-δυο χρονια ειδικοτητα και εχεις και τη γλωσσα ετοιμη,ψαχνεις κατευθειαν για ειδικοτητα

επιπλεον εξετασεις δεν υπαρχουν.ΕΟΧ...τοκινγκ...

τωρα αν ερθουν τα πανω κατω σε ευρωπαικο κ διεθνες επιπεδο τα επομενα χρονια,τι να σας πω,το κριμα στο λαιμο σας:D

Τροποποιήθηκε από shl-oam
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπαρχει περιπτωση να ξεκινησεις ειδικοτητα χωρις ενα πρωτο διαστημα δοκιμαστικο.ΔΕΝ υπαρχει περιπτωση. Οι Σουηδοι δεν αγοραζουν γουρουνι στο σακι. Αυτο ισχυει και για τους ειδικους. Εκτος και εαν ειναι καποιος του οποιου ειναι γνωστη η αξια. Αυτα λεγομενα απο τον διαυθυντη μου και απο 2-3 αλλους με τους οποιους μιλησα προσφατα. Στον βορρα ισως, αλλα εγω αναφερομαι στον νοτο.

Σημειωτεον ο μισθος ειναι ελαφρως μεγαλυτερος κατα τη δοκιμαστικη περιοδο.

Αυτα απο εμπειρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμμμμ.. βρε filpolis αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Ότι για να πιάσεις κάπου δουλειά με συμβόλαιο χρειάζεται ασυζητητί να έχεις personnummer. Πώς θα σε διορίσουν χωρίς; Έτσι άιντε μπάτε σκύλοι αλέστε; Το personnummer είναι το πρώτο πράγμα που χρειάζεται κανείς για να ζήσει εδώ. Χωρίς αυτό δεν πας πουθενά.. Άσε που το να σκαρφίζεται γενικά κανείς "κόλπα" σε αυτή τη χώρα, δεν είναι και ότι καλύτερο. Καλύτερα να προχωράς με το νόμο και σταθερά.

Όσον αφορά τη Νορβηγία, συμφωνώ ότι ίσως είναι καλύτερα, όμως μιλάμε με άλλα δεδομένα για εκεί. Είναι πολύ πιο δύσκολο να μπεις στο σύστημα -για να μην πω σχεδόν ακατόρθωτο και κινδυνολογήσω-, είναι ακριβή χώρα και επιπλέον το χαρτί σου δε θα αναγνωριστεί Ελλάδα χωρίς κάποιες επιπλέον εξετάσεις. Τώρα αν μιλάμε για χώρα διαμονής εφ όρου ζωής, συμφωνώ και επαυξάνω ότι αξίζει κανείς να ψάξει την τύχη του εκεί.

Υπαρχουν δυο διαφορετικα.

Το ενα ειναι το personnummer και το αλλο ειναι το Samordningsnummer.

Δειτε εδω για πληροφοριες

http://www.sweden.gov.se/sb/d/10283/a/106074 (σουηδικα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Γεια σε ντόπιους και ξενιτεμένους!

Το θέμα δεν έχει μεγάλη απήχηση, αλλά η ενημέρωση πάνω σε αυτό είναι δύσκολη ακριβώς για αυτό το λόγο, για κάποιους, επομένως

καθότι με ενδιαφερει η μικροβιολογία και το ενδεχόμενο της ειδίκευσης έστω και μέρους της σε κάποια άλλη χώρα, μήπως θα μπορούσες να λύσεις μερικές απορίες?

1. Γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα η ειδικότητα από Σουηδία , και ποιος έιναι ο φορέας που μπορώ επίσημα να ενημερωθώ για αυτό?

2. Είναι δυνατόν να κάνει κάποιος 2 χρόνια βακτηριολογία στη Σουδία και να συνεχίσει Ελλαδα, από θέμα αναγνωρισης στην Ελλάδα, και δυνατότητας λήψης βεβαίωσης των 2 χρόνων ειδικότητας από εκεί?

3."Γενικως για λογους βιοποριστικους και οχι μονο δε συστηνω αυτες τις ειδικοτητες. Αν σε ενδιαφέρει η έρευνα καλύτερα κάνε ενα διδακτορικο και μην διαλέξεις εργ. ειδικότητα γι αυτο. Δοκιμασα αυτο το δρομο και δε λεει¨."

Τι ειδικότητα ξεκίνησες, και αν θελεις αναλύεις το βιοποριστικό θέμα και την εκτίμηση σου οτί δε λέει? Γενικώς ή στη Σουδία?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, και συγνώμη αν φαίνεται απαιτητικό το ύφος, απλά προσπάθησα να είναι συγκεκριμένα τα ερωτήματα.

Θενκς γιου, σίριουσλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1.Δε γνωρίζω 100% αλλά το πιθανότερο είναι όχι αφού ο τίτλος είναι διαφορετικός. Όπως ανάφερα στο προηγούμενο ποστ στην Ελλάδα η μικροβιολογία περιλαμβάνει

υποτίθεται και τους 5 τομείς της ιατρικής βιοπαθολογίας ενώ Σουηδία ο τίτλος αποκαλείται ότι ακριβώς περιλαμβάνει δηλ. Βακτηριολογία και Ιολογία. Υπάρχει ένας αντίστοιχος φορέας του υποργείου Υγείας που ασχολείται με αναγνωρίσεις ειδικοτήτων, δε γνωρίζω όμως περισσότερες λεπτομέρειες, ψάξε και θα τους βρείς αλλά πολύ πιθανό να μην πάρεις από αυτούς μια έτοιμη και ξεκάθαρη απάντηση. Πιστεύω είναι καλύτερα να αποταθείς σε κανένα καθηγητή σου στη μικροβιολογία.

2. Νομίζω Ελλάδα η μικροβιολογία περιλαμβάνει 2 ξεχωριστά μέρη, 6 μήνες παθολογία και 4,5 χρόνια τοποθέτηση σε εργαστήριο. Ποιος θα κάνει όμως την ανιστοίχηση και να σου πεί οκ σου αφαιρούμε από τα 4 ,5 χρόνια τα 2, εφόσο αυτό είναι ένα ενιαίο κομμάτι? Το σύστημα στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολύ άκαμπτο για να γίνει αυτό, αφού οι αναγνωρίσεις γίνονται με κομμάτια, π.χ. η νευρολογία περιλαμβάνει 3 κομμάτια 6 μήνες ψυχιατρική, 9 παθολογία και 3,5 χρόνια νευρολογία. Ψυχιατρική και παθολογία αν γίνουν έξω αναγνωρίζονται. Αλλά υποθετικά αν μπορούσες να κάνεις έξω ένα κομμάτι των 3,5 χρόνων της νευρολογίας σε μια ειδικότητα που ο τίτλος της δεν είναι Νευρολογία αλλά κάτι άλλο, έστω και αν πρακτικά ασχολήσουν με νευρολογία τελικά νομίζω επίσημα δε θα μπορούσε να αναγνωριστεί. Δύσκολο και πάλι όμως να σου απαντήσω 100%.

3. Γιατί βιοποριστικά δεν είσαι ευέλικτος να πας όπου θες, εξαρτάσαι από όπου υπάρχουν μεγάλα και πανεπιστημιακά νοσοκομεία. Δεν είναι πχ όπως με την παθολογία.

Για Σουηδία ανφέρομαι, γενικώς δε ξέρω σίγουρα. Νομίζω μόνο η κλινική χημεία είναι αρκετά ευέλικτη και υπάρχει παντού. Είχα ξεκινήσει κλινική ανοσολογία και ιατρική των μεταγγίσεων. Υπάρχει μόνο στα 7 πανεπιστημιακά νοσοκομεία της Σουηδίας, πουθενά αλλού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για το αμεσο τις απαντησης, μαλλον μπερδεμα φαινεται η κατασταση. Αν δεν ειμαι αδιακριτως εσυ γιατι αλλαξες ειδικοτητα, κ τι επέλεξες; Φανταζομαι οι απιτησεις στη γλωσσα ειναι οι ιδιες. Γενικώς διαφοροποιούνται σε κάτι αυτές οι ειδικότητες από τις κλινικές σχετικά με τα διαδικαστικά ή τις απαιτήσεις;

Να σαι καλα, ευχαριστώ και πάλι, είνα δύσκολη η συλλογή πληροφοριών για λιγότερο τρεντυ ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλαξα γιατί αντιλήφθηκα ότι ήθελα και επαφή με ασθενείς, αλλά όπως αναφέρνω πιο πάνω και για λόγους ευελιξίας και κατάλαβα επίσης ότι για έρευνα η εργαστηριακή

ειδικότητα δεν είναι πάντα ότι καλύτερο. Οι γιατροί που έχουν τους ασθενείς έχουν πολλές φορές την πρωτοβουλία στην έρευνα. Επίσης πολλοί γιατροί που επιλέγουν εργαστηριακές ειδικότητες το κάνουν για να έχουν μια πιο ήρεμη ζωή και δεν έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το αντικείμενο. Κάποιος που είναι έστω και λίγο φιλόδοξος

και με επιστημόνικο ενδιαφέρον θα απογοητευτεί, θα αδικηθεί και θα χαραμιστεί σε τέτοιο περιβάλλον. Ίσως για αυτό να είναι λιγότερο τρέντυ ειδικότητες και ναι είναι όντως δύσκολο να συλλέξει κανείς αυτές τις πληροφορίες. Εγώ τώρα ψάχνομαι για κάτι σε παθολογία.

Γενικά δεν υπάρχει καμιά ιδιαίτερη διαφορά σε απαιτήσεις σε σχέση με άλλες ειδικότητες, ούτε στα διαδικαστικά, απλά αυτό που έχω παρατηρήσει από διάφορες αιτήσεις

είναι ότι αν έχεις διδακτορικό ή εμπειρία σε έρευνα μπόρει να εκτιμηθεί περισσότερο απο ότι σε άλλες ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολυ ωραια, αρκετα κατατοπιστικός. Φανταζομαι πως σκοπευεις να μεινεις μονιμα σουηδια, καθως η ανοσολογια που ειχες επιλεξει δυστυχως δεν υπαρχει στο χανειο που λεμε Ελλαδα.

Ευχαριστώ και παλι φιλε μου και καλη συνεχεια με την κλινικη ειδικότητα. Κριμα παντος, ενας εργαστηριακός λιγοτερος.

Καλα κουραγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατασταση στην Σουηδια εχει δυσκολεψει,ξερω τουλαχιστον 5 ατομα που επεστρεψαν Ελλαδα απραγοι.Καλο ειναι,να εχετε στο μυαλο σας την εκδοχη της αποτυχιας λογω δυσκολιας προσαρμογης,η ακομα χειροτερα να μην σας δοθει καν η ευκαιρια να βρειτε καποια εργασια,εχοντας ομως ξοδεψει πολλα χρηματα οσο καιρο διαμενετε Σουηδια ,χωρις αντικρυσμα.Η κατασταση ειναι πολυ υποκειμενικη,ρευστη για να την ΄΄ζυγισει΄΄ κανεις προσπαθοντας να βγαλει συμπερασματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να διευκρινησω σας παρακαλω,και εφοσον καποιος γνωριζει υπευθυνα,αν το ΑΤ (δηλαδη οι 21 μηνες πρακτικης που κανουν οι σουηδοι μετα το πτυχιο )ειναι εμμισθη θεση, εαν στο τελος αυτης της πρακτικης δινονται υποχρεοτικα εξετασεις (που ειναι για full registration )και εαν συμφερει καποιος που εχει ηδη αδεια ασκησης επαγγελματος ,να ξεκινησει απο αυτο προκειμενου να βρει πιο ευκολα στην συνεχεια ειδικοτητα.

Επισης, οι θεσεις των διδακτορικων ειναι εμμισθες?

Σας ευχαριστω

P.S. Βρε παιδια,πολλες σελιδες και πολυς κοπος και χρονος για να βρει καποιος τις ουσιαστικες -βασικες πληροφοριες.Μηπως μπορει να γινει κατι γι αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ολες οι βασικες πληροφοριες υπαρχουν στην αρχη.Το ΑΤ πρωτα απο ολα ειναι απο 18 μεχρι 24 μηνες εξαρταται που το κανεις.Ειναι εμμισθη θεση και εννοειται πως περνεις λιγοτερα λεφτα σε σεση με αυτουσ που κανουν ειδικοτητα.Δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορουν να σε παρουν σε αυτη τη θεση επειδη εχεις ηδη αδεια ασκησεως.Απο νομικης αποψης μιλαω.Εξετασεις δεν υπαρχουν.Η αληθεια ομως ειναι οτι ετσι και ηεκινησεις καπου ως ΑΤ αν εισαι καλος θα σε κρατησουν γιατι ηδη θα σε ξερουν.Δεν συμφερει βεβαια να κανεις ΑΤ απο οικονομικης πλευρας.

Τα διδακτορικα ειναι εμμισθα αλλα τα λεφτα ειναι λιγα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με το socialstyrelsen αν είσαι legitimerad δεν μπορείς να κάνεις ΑΤ. Ξέρω πολλούς που το προσπάθησαν αλλά δεν τα κατάφεραν..Όσον αφορά τα χρήματα, σύμφωνα με τα στοιχεία του 2009 από το σουηδικό ιατρικό σύλλογο ο μ.ο. του μισθού για ΑΤ είναι 27.784 Kr και για ST: 38.852 kr δηλαδή με βάσει το σημερινό συνάλλαγμα 3.014,10 EUR και 4.214,80 EUR αντίστοιχα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια μικρή σημείωση για τα διδακτορικά:

Τα λεφτά σίγουρα δεν είναι όσα θα έπαρινες ως ST αλλά δεν είναι και λίγα! Ξεκινάς με 15.000 SEK καθαρά και μετά το lic ("προ-δημοσίευση" της δουλείας σου, έπειτα από 2 χρόνια ως διδακτορικός), μπορείς να διεκδικήσεις και περισσότερα. Φυσικά, όλα εξαρτώνται από το εργαστήριο στο οποίο θα είσαι! Γενικώς η Σουηδία, θεωρείται Παράδεισος για τουσ διδακτορικούς λόγω μισθού και συνθηκών εργασίας. Θα μπορούσα να αναφερθώ εκτενώς αλλά νομίζω ότι είναι off topic. Ωστόσο, κανείς δεν πρέπει να νομίζει ότι τα διδακτορικά μοιράζονται αφειδώς! Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να περάσεις από δοκιμαστική περίοδο (συνήθως 6 μηνών), κατά την οποία συνήθως δεν πληρώνεσαι. Επίσης για διδακτορικό σε δυνατό εργαστήριο, μεγάλου Πανεπιστημίου, ένα απλό πτυχίο Ιατρικής νομίζω ότι δεν είναι αρκετό.

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πριν από (όχι και τόσα πολλά χρόνια), αλλά αν κάποιος θέλει πραγματικά να βρει δουλειά εδώ και δουλέψει πολύ ώστε να αποδείξει ότι αξίζει, δεν νομίζω ότι έχει να φοβάαι κάτι. Με λίγα λόγια το σύστημα είναι (αρκετά) αξιοκρατικό! Αν ψάχνεις ΜΟΝΟ χειρουργική και ΜΟΝΟ Karolinska και χωρίς να μπορείς να παραγγείλεις ούτε καφέ στα Σουηδικά, τότε καλύτερα κάτσε εκεί που είσαι.

Τροποποιήθηκε από John Doe
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μια μικρή σημείωση για τα διδακτορικά:

Τα λεφτά σίγουρα δεν είναι όσα θα έπαρινες ως ST αλλά δεν είναι και λίγα! Ξεκινάς με 15.000 SEK καθαρά και μετά το lic ("προ-δημοσίευση" της δουλείας σου, έπειτα από 2 χρόνια ως διδακτορικός), μπορείς να διεκδικήσεις και περισσότερα. Φυσικά, όλα εξαρτώνται από το εργαστήριο στο οποίο θα είσαι! Γενικώς η Σουηδία, θεωρείται Παράδεισος για τουσ διδακτορικούς λόγω μισθού και συνθηκών εργασίας. Θα μπορούσα να αναφερθώ εκτενώς αλλά νομίζω ότι είναι off topic. Ωστόσο, κανείς δεν πρέπει να νομίζει ότι τα διδακτορικά μοιράζονται αφειδώς! Και σε αυτή την περίπτωση πρέπει να περάσεις από δοκιμαστική περίοδο (συνήθως 6 μηνών), κατά την οποία συνήθως δεν πληρώνεσαι. Επίσης για διδακτορικό σε δυνατό εργαστήριο, μεγάλου Πανεπιστημίου, ένα απλό πτυχίο Ιατρικής νομίζω ότι δεν είναι αρκετό.

Σίγουρα τα πράγματα δεν είναι όπως ήταν πριν από (όχι και τόσα πολλά χρόνια), αλλά αν κάποιος θέλει πραγματικά να βρει δουλειά εδώ και δουλέψει πολύ ώστε να αποδείξει ότι αξίζει, δεν νομίζω ότι έχει να φοβάαι κάτι. Με λίγα λόγια το σύστημα είναι (αρκετά) αξιοκρατικό! Αν ψάχνεις ΜΟΝΟ χειρουργική και ΜΟΝΟ Karolinska και χωρίς να μπορείς να παραγγείλεις ούτε καφέ στα Σουηδικά, τότε καλύτερα κάτσε εκεί που είσαι.

Κατ αρχην σ ευχαριστω!

Οχι,δεν ενδιαφερομαι για χειρουργικη,ουτε για το Καρολινσκα.Αν γνωριζεις κατι για την μικροβιολογια εκει,θα με βοηθουσε.

Επισης,γραφεις "για διδακτορικό σε δυνατό εργαστήριο, μεγάλου Πανεπιστημίου, ένα απλό πτυχίο Ιατρικής νομίζω ότι δεν είναι αρκετό".Τι αλλο ζητουν συνηθως ?Δημοσιευσεις? Προυπηρεσια εκει ? Μερος ειδικοτητας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην τα παραλεμε.ΧΡειαζεσαι μονο πτυχιο Ιατρικης.Αλλα και καμια δημοσιευση θα βοηθουσε εννοειται.

Οσον αφορα για τους μισθους που εγραψε ο συναδελφος για τους ΑΤ και ST εξαρταται πολυ με το που δουλευεις.Και δεν υπαρχει περιπτωση να παρεις 38000 σαν ειδικευομενος πρωτο μισθο.Επεισης αυτοι οι μισθοι ειναι πριν τη φορολογια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσα προσόντα και να έχεις, το δοκιμαστικό στάδιο των 6 μηνών δεν το γλυτώνεις!

Το πτυχίο Ιατρικής είναι σίγουρα δυνατό χαρτί, αλλά αν ενδιαφέρεσαι για καθαρή έρευνα σε μοριακό επίπεδο, ίσως να μην είναι ιδιαίτερα πειστικό. Ένα μεταπτυχιακό ή μια προηγούμενη συνεργασία με κάποιο εργαστήριο σίγουρα θα είναι πιο δελεαστική. Για κλινική έρευνα, νομίζω ότι είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Για να μην ξεφύγουμε εντελώς εκτός θέματος, αν έχεις άλλες ερωτήσεις στείλε μου πμ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

καλημερα,ενδιαφερομαι για φιαπ (φυσικη ιατρικη και αποκατασταση) σουηδια,δεν εχω αγροτικο και ξεκινησα καποια "μαθηματα" on line!!!!.θα ηθελα να μαθω τις προοπτικες για την ειδικοτητα φιαπ, αν ειναι αναγκαιο το αγροτικο (+6 μηνες παθ που "γραφονται" στο τελοσ), το ποσο των 20000 και αν ειναι καλυτερα φροντιστηριο στην ελλαδα 'η γλωσσα στη σουηδια (,παραλληλα με δουλεια ,ακομα και ασχετη με ιατρικη για εξασκηση!! πχ barman!! emrockon )

υ.σ συγνωμη αν εχουν απαντηθει αλλα 52 σελιδες με ενημερωσεις, "αποψεις" ,αστεια (αν και ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΚΑΙΛΟΓΗΜΕΝΑ )ειναι απιστευτα κουραστικο και χαωδες !!!.ευχαριστω για την οποια βοηθεια!! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει ελλειψη σε αυτον τον τομεα.Θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις να ψαχνεις για γηριατρικη για πρωτη δουλεια και μετα θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.Εφοσον εχεις μαθει καπως τη γλωσσα βεβαια.Το αγροτικο δεν ειναι αναγκαιο και τα λεφτα ειναι παραπανω απο οσο γραφεις.Μπορεις να βγαλεις καθαρα 25000 πιστευω.Θα σε συμβουλευα επεισης να ξεκινησεις Σουηδικα στη Σουηδια βεβαια...Θα κερδισεις χρονο ετσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπαρχει ελλειψη σε αυτον τον τομεα.Θα σε συμβουλευα να ξεκινησεις να ψαχνεις για γηριατρικη για πρωτη δουλεια και μετα θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα.Εφοσον εχεις μαθει καπως τη γλωσσα βεβαια.Το αγροτικο δεν ειναι αναγκαιο και τα λεφτα ειναι παραπανω απο οσο γραφεις.Μπορεις να βγαλεις καθαρα 25000 πιστευω.Θα σε συμβουλευα επεισης να ξεκινησεις Σουηδικα στη Σουηδια βεβαια...Θα κερδισεις χρονο ετσι.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση!!!!!!!! το ποσο των 20.000 αφορα το personnummer!!! (τα οικονομικα ειναι στενα !!) γιαυτο και ρωτησα για γλωσσα και δουλεια ταυτοχρονα. δυστυχως προσωπικοι λογοι με αναγκασαν να απεχω απο την κλινικη ιατρικη 2,5 χρονια, πισυευεις οτι ειναι αρνητικο??(εγω ναι !!) το σκεπτικο με την γηριατρικη εν το καταλαβα??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειχα την εντυπωση οτι ΟΛΕΣ οι ειδικοτητες "ξεκινουσαν" με πρωτο post γενικη ιατρικη!!! παντως και μονο τα μουτρα των υπαλληλων του ΥΚΚΑ οταν τους πω " εκανα ειδικοτητα γηριατρικης " θα αξιζει ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλη χρονια σε ολους! γνωριζει καποιος, ποια ειναι η αρμοδια αρχη που πιστοποιει τυπικα οτι ενα Σουηδικο νοσοκομειο δινει πληρη ειδικοτητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξέρει κανείς πιο νομαρχικό συμβούλιο της Σουηδίας που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ελληνικούς γιατρούς;

μήπως Karlstad, η Borås?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ειμαι λιγο καιρό στη Σουηδια για αναζήτηση ειδικότητας και έκανα αίτηση για personummer. Το προβλημα είναι οτι στα δικαιολογητικά μου ζήτησαν μία ευρωπαική κάρτα ιατρικής ασφάλειας,τη οποία όμως δεν έχω και ούτε μπορώ να βγάλω αφού στην Ελλάδα μετά το πτυχίο είμαι ανασφάλιστη και στο ΤΣΑΥ εχω κανει μονο προεγγραφη. Μήπως ξέρει κανεις αν ο ΤΣΑΥ μπορεί να δώσει κάποιο πιστοποιητικό να γίνει η δουλειά? Προσπαθώ να πετύχω καποιον στο τηλέφωνο και κανεις δεν απαντα. Είμαι λίγο απελπισμένη, οπότε οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.