Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Μάλλον είναι κάτι σαν το δικό τους ΑΤ-tjänst, μόνο που εκεί το κάνουν πριν πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

(χωρίς να είμαι σίγουρη :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Μάλλον είναι κάτι σαν το δικό τους ΑΤ-tjänst, μόνο που εκεί το κάνουν πριν πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

(χωρίς να είμαι σίγουρη :) )

slider_thankyou.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάλλον είναι κάτι σαν το δικό τους ΑΤ-tjänst, μόνο που εκεί το κάνουν πριν πάρουν την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

(χωρίς να είμαι σίγουρη :) )

slider_thankyou.gif

Nαι, να το περιγράψεις σαν AT -tjänst ( κάντο να φανεί όμως σαν κάτι με μεγαλύτερες ευθύνες και πρωτοβουλίες :rolleyes: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Το ξέρω ότι μάλλον είναι λίγο άκυρο το τόπικ, αλλά μήπως παίζει κανάς Έλληνας στην Ουψάλα? Ας μου στείλει ένα πμ, γιατί είμαι καινούριος στην πόλη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελευθερωνεται διαμερισμα στη Στοκχολμη στην περιοχη Älvsjö απο τισ 29 Ιουνιου μεχρι 28 Αυγουσου.65 τετραγωνικα,επιπλωμενο,ησυχη ''σουηδικη'' περιοχη,ελευθερο παρκινγκ,4 στασεις απο το κεντρικο σταθμο. 1400 ευρω οι δυο μηνες.

Οποιος ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει πμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!!Υπάρχει ΦΕΚ , το οποίο έχω κουτσουρεμένο( ΦΕΚ 35, Τεύχος πρώτο σελ 705-...) το οποίο λέει ακριβώς ποιές ειδικότητες αναγνωρίζονται και από πού.Πχ, όσο και να σας φανεί περίεργο, δεν αναγνωρίζονται από Γερμανία Καρδιολογία,Αγγειοχειρουργική, Ενδοκρινολογία,Αιματολογία κλπ γιατί δεν υπάρχει αντιστοιχία στα χρόνια.Δυστυχώς ούτε εγω ξέρω αν πάρεις τίτλο ειδικότητας και θες να γυρίσεις πίσω πρέπει να δώσεις μόνο εξετάσεις ειδικότητας ή να κάνεις και κάποια χρόνια ειδικότητας εδώ;

Πεταλούδα αν μπορέσεις να το κάνεις copy/paste κάν'το σε παρακαλώ γιατί μου ακούγεται λίγο τρελό. Απ'τη στιγμή που πάρεις άδεια επαγγέλματος κάπου δε νομίζω μετά να υπάρχει πρόβλημα. Τί εννοώ. Αν τελειώσεις στη Βρετανία 3 χρόνια Πολιτικός Μηχανικός και δουλέψεις εκεί για κάποια χρόνια (πάρεις άδεια ασκήσεως) μετά μπορείς να έρθεις στην Ελλάδα να συνεχίσεις. Το ξέρω από οικογενειακό μας φίλο Βρετανό που ήρθε στα 40 του που ήρθε πρόσφατα και άρχισε να δουλεύει στην Ελλάδα και όχι δεν χρειάστηκε να κάνει Master.

Είναι η οδηγία της ΕΕ που λέει για την ελεύθερη διακίνηση εργαζομένων. Όσο για την Αγγειοχειρουργική στη Γερμανία μου φαίνεται ανέκδοτο γιατί εκεί είναι 5+3 ενώ Ελλάδα είναι 7... ουσιαστικά την ελληνική δεν πρέπει ν'αναγνωρίσουν.

Τέσπα θα δούμε τι θα αποφανθεί το νέο ΟΑΤΑΠ. Πάντως το ζήτημα είναι η άδεια άσκησης επαγγέλματος και η πρακτική περίοδος αφότου πάρεις το χαρτί. Άμα ήταν έτσι οι Έλληνες απόφοιτοι ιατρικής δεν θα έπρεπε να πηγαίνουν πουθενά μιας που το χαρτί στην Ελλάδα σημαίνει και άδεια άσκησης επαγγέλματος, κάτι που δεν ίσχυε σε πολλές χώρες της ΕΕ.

Αν ΔΕΝ παρεις τον τιτλο ειδικοτητας σε χωρα της ΕΕ, απλα συμπληρωσεις τα χρονια ειδικοτητας και γυρισεις στην Ελλαδα για να δωσεις εξετασεις τα πραγματα ειναι ρευστα: υποβαλεις τα χαρτια σου στο ΚΕΣΥ και στη συνεχεια οτι αναγνωρισουν..

Αν ομως παρεις τιτλο ειδικοτητας και αδεια ασκησης της συγκεκριμενης ειδικοτητας σε χωρα της ΕΕ τοτε τα πραγματα ειναι απλα: γυρνας και δεν υποβαλλεις τιποτε αλλο για αναγνωριση παρα μονο τον τιτλο ειδικοτητας ο οποιος αναγνωριζεται αυτοματα, κατα τον ιδιο τροπο που ενας σουηδος καρδιολογος μπορει να δουλεψει στην Γερμανια, ενας αγγλος γυναικολογος στη σουηδια και ενας γερμανος νευρολογος στην ελλαδα (ελευθερη διακινηση εργαζομενων)..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Για αδεια ασκησεως επαγγελματος σουηδικη

1)ελληνικη αδεια ασκησεως μεταφρασμενη

2)certificate of good standing απο τη Διευθυνση Υγιεινης της τοπικης Νομαρχιας μεταφρασμενο

3)Αίτηση εδώ

Σας την ταχυδρομουν σπιτι σας ακομα και στην Ελλαδα

Ψάξτε για σπίτι στο

http://www.blocket.se

φροντίστε από την πρώτη επαφή να προσφέρετε μια καλή προκαταβολή για να πάρετε εστω μια αρχικη απάντηση...

αν σας ζητησουν personnummer δωστε την ημερομηνια γεννησης και πειτε τους οτι θα εχετε το personnummer

εντος μιας εβδομαδας αφου φτασετε Σουηδία...καλο ειναι να τους στειλετε αντιγραφο διαβατηριου...

Ζητηστε παντως και το δικο τους personnummer για να ειστε καλυμενοι αν και σπανια υπαρχουν προβληματα τετοια...

εγω παντως νοικιασα απο Ελλαδα και φτανοντας Στοκχολμη ειχα σπιτι να με περιμενει...

Στις τιμες των ενοικιων προσεχετε πολυ τι συμπερλαμβανεται...το νερο ειναι δωρεαν...

αλλα καποιοι βγαζουν τιμες με ηλεκτρικο και ιντερνετ και θερμανση...

καποιοι χωρις τιποτα...ρωτηστε τους ποσα εξτρα λεφτα καθε μηνα θα πρεπει να πληρωσετε αν τελικα νοικιασετε το σπιτι...

Με το που φτασετε πατε αυτοπροσωπως στο Skatteverket μονο με την ταυτοτητα, δεν χρειαζεται καν διαβατηριο για χωρες ΕΕ

αλλα πρεπει να δηλωσετε διευθυνση διαμονης οπου θα σταλει το personnummer. Αυτοι θα παρουν τηλεφωνο τον σπιτονοικοκυρη για

ναβεβαιωσει οτι μενετε οντως εκει και εντος μιας εβδομαδας (4-5 μερες) θα εχετε και personnummer.

Μολις παρετε το personnummer καταθετετε στην τραπεζα 400 κορωνες (περιπου 40 ευρω) και πατε ξανα στο Skatteverket

με την αποδειξη καταθεσης για να βγαλετε Σουηδικη ταυτοτητα η οποια χρειαζεται για να ανοιξετε τραπεζικο λογαριασμο.

Χρειαζεται να εχετε μαζι σας ειτε διαβατηριο απο χωρα της ΕΕ ειτε σουηδικο διπλωμα οδηγησης (που

μπορειτε να το βγαλετε με το καινουριο Ελληνικο διπλωμα που ειναι σε μορφη καρτας) για να αποδειξετε ποιος ειστε.

Αλλιως καποιος αλλος που εχει personnummer και αντιστοιχα αποδεικτικα στοιχεια (σουηδικη ταυτοτητα, διαβατηριο σουηδικο

η αλλης χωρας της ΕΕ ή της Σκανδιναβιας, σουηδικο διπλωμα οδηγησης) μπορει να εγγυηθει για σας...

Αυτος ο αλλος δεν χρειαζεται να εχει Σουηδικη ιθαγενεια αρκει να εχει personnummer και αποδεικτικο της ταυτότητάς του.

Απο κει και περα γλωσσα στο Folkuniversitet και καλη υπομονη με τις αιτησεις...

Τα πραγματα ειναι δυσκολα και μην περιμενει κανεις και σε καμια ειδικοτητα να τον περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες...

Οποιος ερθει με στοχο και το παλεψει θα βρει καποια στιγμη...και στο κατω κατω ερχεστε στη Σουηδια για να γλιτωσετε την αναμονη

της Ελλαδας...βρειτε μια παραλληλη δουλεια να βγαινει ενα μεροκαματο (αν ας πουμε ειστε 4-5 μηνες εδω και δεν βρισκετε τιποτα)

αν δεν υπαρχει η οικονομικη ανεση και θεση θα βρεθει...

αλλα θελει κυνηγι...οχι καθομαι στο σπιτι και περιμενω να ανακοινωθει οτι ανοιξε θεση και να παω να δωσω βιογραφικο κλπ.

ετσι πιθανον να μην βρειτε ποτε σε καποιες ειδικοτητες!

Τα σουηδικα παιζουν ρολο σε αναλογια με την αναγκη που εχει το νοσοκομειο για καλυψη της θεσης...

Υπαρχουν νοσοκομεια που εχουν παρει κοσμο ακομα και πριν 3 μηνες που μολις που συνεννοουνταν σε απλα Σουηδικα

υπαρχουν και ατομα με πολυ γερα Σουηδικα (το απταιστα δεν πιανεται μεσα σε μηνες παρα μονο αν βρεις Σουηδο "φιλο"/"φιλη")

που απορριφθηκαν γιατι δεν υπηρχε αμεση αναγκη...αλλα δεν αποκλειεται νοσοκομεια που σας "απερριψαν" μετα απο συνεντευξη

να σας καλεσουν μετα απο 3 μηνες για θεση επειδη κρατησαν το ονομα σας και καιγοταν για vikarie...

Aμα μπεις vikarie απλως στρωσου στη δουλεια και μην κανεις πατατα...και θα μεινεις...αλλα δεν ειναι 100%...υπαρχουν ατομα που

μπηκαν vikarie και τους εδιωξαν γιατι δεν ανταποκρινονταν στις αναγκες της κλινικης...

Οσοι ρωτατε για τα λεφτα...απλα ειναι πολυ καλυτερα απο την Ελλαδα...το αν ειναι 22000 η 30000 εχει σημασια σιγουρα

αλλα οταν στην Ελλαδα ο μισθος ειναι εκει που ειναι τι συγκρινετε;...και μην μου πειτε για κοστος ζωης...

προιοντα πρωτης αναγκης εδω ειναι σχεδον αφορολογητα (0-3%), απλως προιοντα πολυτελειας αντι για το ελληνικο 19% εχουν φορο 25% η 30%

και λογικα ειναι ισως ακριβοτερα...παντως σε αντιστοιχες μαρκες με Ελλαδα ισως >50% ειναι χαμηλοτερες οι τιμες...

Εγω παντως δεν ξοδευω περισσοτερα απ οτι ως φοιτητης στην Ελλαδα...

Καλη επιτυχια σε οποιον το αποφασισει...

ΥΓ. Ειναι τεραστια βοηθεια να εισαι Σουηδια για τη γλωσσα...μονο και μονο οτι αναγκαζεσαι για καθημερινες αναγκες

οπως το σουπερμαρκετ να πλουτισεις το λεξιλογιο σου με δεκαδες λεξεις ειναι σημαντικο...ραδιοφωνο, τηλεοραση...

δοκιμαστε το http://www.svt.se στα δεξια εχει svt play με προγραμματα τηλεοπτικα...

δεν εχει καμια σχεση το μαθημα των Σουηδικων με το να ακους τη φυσικη ροη της Σουηδικης γλωσσας οταν μιλανε μεταξυ τους...Ακομα και Σουηδος να ειναι ο καθηγητης στην Ελλαδα την ωρα του μαθηματος μιλαει διαφορετικα γιατι απευθυνεται σε μαθητη απ οτι α μιλουσε με αλλον Σουηδο...το αυτι ειναι το προβλημα και θελει πολλη δουλεια σε φυσικη ροη συνομιλιας...απο γραμματικη κλπ ολοι σχετικα καλα τα παμε οταν ερχομαστε απο Ελλαδα...

Τροποποιήθηκε από mpampas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

http://www.sankterik.se/

Ψαξε αυτο το σαιτ.Εχει και στα Αγγλικα.

Λογικα σε αυτο το νοσοκομειο θα εχει αυτο που ψαχνεις.Ειναι μονο Οφθαλμολογια και βρισκεται στην Στοκχολμη.Για μετεκπαιδευση ειναι σχετικα ευκολο να βρεις θεση στη Σουηδια.Εχουν προβλημα με το συγκεκριμενο θεμα.Εχουν αναγκη απο ειδικευμενους γιατρους.

Το αν σου αναγνωρισουν καποια χρονια ειδικοτητας απο την Ελλαδα εξαρταται μονο απο τον διευθυντη της κλινικης.

Αν δεν βρεις αυτο που ψαχνεις στο σαιτ που σου εστειλα ψαξε και στο Karolinska.

http://www.karolinska.se/

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις τηλ βεβαια.

Καλη τυχη.

Παιδιά ξέρετε καθόλου για εργασία ειδικευμένων στην Σουηδία?

Έχω τελειώσει παιδιατρική στην Ελλάδα και διδακτορικό και σκέφτομαι να δουλέψω μόνιμα Σουηδία αν υπάρχουν θέσεις.

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία στο πώς να ψάξω για θέσεις ειδικευμένων και ειδικά Παιδιατρική και ποιά η διαδικασία.

Αν ξέρετε επίσης ειδικότερα για Κοινωνική ιατρική ή αναπτυξιακή παιδιατρική πείτε μου. ή΄θέσεις μεταδιδακτορικών επίσης.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά !

Ενδιαφέρομαι για πλαστική χειρουργική στη Σουηδία. Έχω ήδη κάνει το κομμάτι της χειρουργικής κ το αγροτικό. Θέλω πληροφορίες για το τι χρειάζεται να κάνω για να ξεκινήσω ειδικότητα κ αν αυτό είναι βεβαία εφικτό. Πάνω κάτω δλδ ψάχνω κάποιες αδρές κατευθυντήριες γραμμές γιατί έχω φτάσει σε σημείο απόγνωσης.

Ευχαριστώ !

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά !

Ενδιαφέρομαι για πλαστική χειρουργική στη Σουηδία. Έχω ήδη κάνει το κομμάτι της χειρουργικής κ το αγροτικό. Θέλω πληροφορίες για το τι χρειάζεται να κάνω για να ξεκινήσω ειδικότητα κ αν αυτό είναι βεβαία εφικτό. Πάνω κάτω δλδ ψάχνω κάποιες αδρές κατευθυντήριες γραμμές γιατί έχω φτάσει σε σημείο απόγνωσης.

 

Ευχαριστώ !

 

Πολύ χλωμό - ως πααάρα πολύ χλώμο. Πρακτικά αδύνατο αλλά επειδή θεωρητικά τίποτα δεν αδύνατο σε αυτό το κόσμο θα το πώ έτσι... έχεις τόσες πιθανότητες να βρείς όπως είσαι θέση για πλαστική στη Σουηδία όσες να έρθει νταμπλάς σε όλους που βρίσκονται μπροστά σου στη λίστα (+ ένα ειδικευόμενο που δουλεύει ήδη) και να ανοίξει η θέση σου αύριο.

Συγνώμη αν αυτό που αναγκάζομαι να σου πώ δεν είναι αυτό που μάλλον θα ήθελες να ακούσεις.

 

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε παιδια για να καταλαβω...Η Σουηδια παραμενει ο ''σχετικα'' πιο ευκολος δρομος για ειδικοτητα στο εξωτερικο?

 

Εξαρτάται από την ειδικότητα..για ψυχιατρική μάλλον ναι! Νομίζω πιο "ευκολα" είναι εκεί που ξέρεις καλύτερα τη γλώσσα.. και άρα διεκδικείς θέση με καλύτερους όρους. Οι Σουηδοί, και αυτό είναι ένα θετικό, δεν έχουν κάποιο δίπλωμα γλώσσας ως προαπαιτούμενο. Αρκεί να τους αποδείξεις ότι κάνεις μαθήματα και πραγματικά ενδιαφέρεσαι.. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρκεί να τους αποδείξεις ότι κάνεις μαθήματα και πραγματικά ενδιαφέρεσαι..

Το ότι ενδιαφέρεσαι για τη δουλειά που ψάχνεις είναι εκ των ουκ άνευ, το να αποδείξεις ότι κάνεις μαθήματα όμως δεν ξέρω τη σημασία μπορεί να έχει.

Τα τελευταία χρόνια έχω διαπιστώσει ότι υπάρχει ένας "περιοδεύον θίασος" από όλο και περισσότερους συναδέλφους εξ Ελλάδος οι οποίοι έχουν ανέβει προς αναζήτηση δουλειάς. Αυτούς τους γυρολόγους τους γνωρίζει κανείς σχεδόν καθημερινά μέσω "γνωστού του γνωστού" στα διάφορα καφέ όπου συχνάζουν έλληνες κάθε απόγευμα (κλάσσικ ε?), όταν περνάνε και από την πόλη μας. Τη Σουηδία πάνω-κάτω κάνουν φυσικά όχι για τουρισμό, άλλα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να έρθουν σε επαφή με κλινικές από τις οποίες δεν πέρνουν σχεδόν ποτέ απάντηση με email, και οι περισσότεροι έχουν ρίξει τα στάνταρ σε επίπεδο ότι να'ναι, όπου να΄ναι, όπως να'ναι φτάνει να βρούμε δουλειά. Αυτοί όλοι υπολογίζω ότι είναι μερικές εκατοντάδες και το κάνουν με εξαιρέτικο κόπο αφού ζούνε φιλοξενούμενοι, οι σε μικρά ενοικιαζόμενα δωμάτια, φτηνά ξενοδοχεία, μετακινούνται συνέχεια και φυσικά έχουν περιορισμένη οικονομική ευχέρια συν τη ψυχολογική επιβάρυνση του σκότους και της παρατινόμενης ανεργείας. Η ελπίδα λένε πεθαίνει τελευταία αλλά εγώ μάλλον δεν θα το'κανα....

Οι λόγοι για τους οποίους έχουν "στενέψει" τα πράγματα (και) στη Σουηδία είναι οι εξής κατά την άποψη μου και κατά την άποψη των άλλων συναδέλφων ελλήνων και ξένων με τους οποίους έχω συζητήσει¨

1. Η τελευταίες διευρύνσεις της ΕΕ, οι οποίες άνοιξαν την πόρτα για μαζική εισροή ιατρών από την ανατολική ευρώπη. Αυτοί οι συνάδελφοι είναι κατά βάση εργατικοί, με καλή πρακτική εκπαίδευση - πολύ συχνά με πολύχρονη εργασιακή εμπειρία στη χώρα τους - ακόμα και ειδικοί, πολύ καλό κίνητρο αφού το δουλέψουν εκτός της χώρας τους είναι συχνά για τις οικογένειες τους θέμα επιβίωσης και το κυριότεροΉρθαν για να μείνουν σε αυτή τη χώρα και όχι για να γράψουν ειδικότητα και αυτό οι εργοδότες πλέον το ξέρουν. και με το τελευταίο ερχόμαστε στον δεύτερο λόγο για τον οποίο ειδικά οι έλληνες δεν βρίσκουν εύκολα δουλειά.

.Επίσης ξέρουν καλά τη γλώσσα "πριν" ζητήσουν δουλειά.

2. Οι περισσότεροι Έλληνες συνάδελφοι χρησιμοποίησαν τις ποιο "ευκολές" ειδικότητες ως ευαλτήριο για την συνέχιση της καριέρας τους σε κάτι άλλο. Δώσαν υποσχέσεις για να πάρουν τη δουλειά τις οποίες μέτα αθέτησαν. Αυτό δεν έγινε μια και δύο φορές αλλά ήταν ο κανόνας και συνεπώς the word is out ότι οι Έλληνες (σε αντίθεση με τους ανατολικοευρωπαίους) φέυγουν, συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να τους προτιμήσουμε ακόμα και για γηριατρική, ψυχιατρική, γενική ιατρική, κλπ...

3. Πολλοί νέοι συνάδελφοι τα τελευταία χρόνια ανέλαβαν υποχρεώσεις στις οποίες ούτε επιστημονικά, ούτε σε επίπεδο γλώσσας μπορούσαν να αντεπεξέλθουν. Αυτό έγινε γιατι τους προσέλαβαν γραμματείς και φαρισσαίοι (personalsekreterare και verksamhetschef) - οι οποίοι θέλαν να μπαλωσουν όπως-όπως τις υποχρεώσεις τους, να μειώσουν τις λίστες αναμονής και εν ολίγης να δείχνουν καλά "στα νούμερα" - προσλάβαν κόσμο αφελώς σκεπτόμενοι ότι legitimerad lakare = ιατρός = όλοι οι ιατροί μπορούν να κάνουν τη δουλειά. Είναι αναμφησβήτητο γεγονός ότι κατά κανόνα ο νέος έλληνας ιατρός δεν μπορεί να συγκριθεί σε αποτελεσματικότητα με τον Σουηδό συνάδελφο του που μόλις έχει τελιώσει το ΑΤ. Προσθέστε σε αυτό και το πρόβλημα της γλώσσας και ο συνδυασμός έιναι γάμησέ τα... εχώ μιλήσει ουκ ολίγες φορές με ανθρώπους που επικοινωνιακά ήταν για γέλια (ή για κλάματα)- να απορρεί κανείς πώς τόλμησαν να αναλάβουν τέτοια δουλειά - κανένα αίσθημα ευθύνης.

Αποτέλεσμα, το πρωτοεμφανιζόμενο σε αυτές τις ειδικότητες φαινόμενο να χάνουν τη δουλειά μετά από το 3μηνο / 5μηνο / 6 μηνο της vikariat αντί να τους προσφέρουν ανανέωση ή ST-tjanst...

Σε αυτό το τελευταίο έχει μερίδιο ευθύνης και η παραπληροφόρηση που πέφτει μεταψύ μας - ακόμα και σε αυτό το φόρουν μερικές φορές. Όλα αυτά τα χρόνια με πείραν τηλέφωνο άπειροι και άκουσα πολλά κουλά. Στα αγγλικά δεν γίνεται η συνεντευψη/ειδικότητα στα Σουηδικά νοσοκομεία???, θα με προσλάβουν πρώτα και θα μου μάθουν μετά τη γλώσσα??? , κλπ, κλπ...

Αυτά γίνονταν μια φορά και ένα καιρό, και πάλι σε συγκεκριμένες ειδικότητες σε συγκεκριμένες περιοχές. Η Σουηδία είναι μια σχετική μικρή σε πληθυσμό χώρα - μολις 9 εκατομμύρια - που εύκολα μπορεί να κορεσθεί. Φαίνεται ότι η εποχή των παχιών αγελάδων πέρασε ανεπιστρεπτή.

Τροποποιήθηκε από ENTdoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια τζαμπα αγχωνεστε...υπαρχει σουηδικο εντυπο (www.lakartidningen.se) που ανακοινωνει καθε μηνα συνολικα τις θεσεις ειδικοτητας συνολικα...πιστεψτε με ειναι λιγες...λογικο αφου ολοι θελουνα γινουν ιατροι..ας την φαμε λοιπον και ας κοιταξουμε να κανουμε τπτ αλλο..αμαν πια ολο γκρινιαζετε...δηλαδη οταν δηλωσατε ιατρικη δε το ξερατε;;;; Ολοι το ανακαλυπτουνε μολις παρουν πτυχιο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ENTdoc θα θελα να μου πεις αν επιτρεπεται ποσο καιρο σου πηρε για να μαθεις σουηδικα σε επιπεδο που να σου επιτρεπει να μπορεις να ανταπεξελθεις στις αναγκες της ειδικοτητας. Παραλληλα θεωρεις οτι ειναι καλυτερο να κανει κανεις στην ελλαδα το γενικο κομματι της ειδικοτητας και μετα να φυγει εξω, ή να φθγει κατευθειαν για σουηδια,εφοσον βεβαια βρει μια θεση εκει...

ευχαριστω εκ των προτερων

Τροποποιήθηκε από CHRISTARAS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Οσον αφορα τον συναδελφο που ειπε οτι οι γιατροι που εχουν αδεια ασκησης επαγγελματος της Σουηδιας ειναι πιο εμπεροι απο αυτους που εχουν τελειωσει αλλου ισχυει.Ο λογος ειναι απλος.Επειδη μετα απο τις σουδες οι γιατροι κανουν 2 χρονια κατι σαν αγροτικο που λεγεται ΑΤ 2 χρονια.

Για αυτο τον λογο προτιμοτερο ειναι να τελειωσει καποιος ενα κομματι της ειδικοτητας στην Ελλαδα και μετα να ερθει στην Σουηδια.Μια ακομη εναλλακτικη ειναι να παει εκει που δεν παει σχεδον κανεις.Περισσοτερη αναγκη αυτη τη στιγμη απο οτι εχω ακουσει υπαρχει προς τη μερια του Γκετεμποργκ.

Goodbye and goodluck.

Τροποποιήθηκε από vavel
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας! Γνωρίζει κανείς πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να βρεις θέση για Παιδιατρική στη Σουηδία? Οποιος έχει σχετικές πληροφορίες, θα με βοηθούσε. Καλές γιορτές σε όλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

Αν κάνει κανείς πχ 2 χρόνια Παθολογία στην Ελλάδα και μάθει και Σουηδικά στο διάστημα αυτό και έχει και διδακτορικό (ναι ναι, αμα περιμένεις αιώνες μέχρι ν'ανοίξει η θέση σου όλο και κάτι προλαβαίνεις να κάνεις τελικά)υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί κάτι εκεί ψηλά στο Βορρά; Καταλαβαίνω ότι θα θέλουν να σε "δοκιμάσουν" για κανά τρίμηνο-εξάμηνο για να δουν αν θέλουν να σου προσφέρουν θέση... Anyway, άμα τελικά στην προσφέρουν τη ρημάδα ξεκινάς ειδικότητα από το μηδέν; Εννοώ (αν και φαντάζομαι την απάντηση που θα πάρω) ότι αυτά τα 2 χρόνια Παθολογίας θα ληφθούν υπ'όψιν; Αναγνωρίζονται (έστω ο ένας χρόνος) και συνεχίζεις για την ειδικότητα που σ' ενδιαφέρει;;; Απλά ονειρεύομαι κι ελπίζω;;;

Και τώρα άλλη (μια) ερώτηση: η Ρευματολογία θεωρείται κορεσμένη ειδικότητα στη Σουηδία;; (διότι στην Ελλάδα την λες υπερκορεσμένη και είσαι και επιεικής στον χαρακτηρισμό)

Τροποποιήθηκε από Abby
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρταται μονο απο τον διευθυντη σου εαω σου αναγνωρησει καποια χρονια.

Θεσεις ακομα υπαρχουν απο οτι εχω ακουσει.Και υπαρχουν διευθυνσεις στο inet που μπορεις να δεις αν υπαρχουν θεσεις και σε ποιες ειδικοτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας παρακαλώ, ενδιαφέρομαι να κάνω γενική ιατρική στην Σουηδία. Μπορεί κάποιος να μου δωσει πληροφορίες;

Να κ ενας ρεαλιστης!

Το πιο ευκολο πραγμα,παρε την αδεια απο το socialstyrelsen μαθε για κανα χρονο Σουηδικα στο κρατικο σχολειο η κανε ταχυρρυθμα σε καποιο ιδιωτικο ινστιτουτο οπως το folkuniversitet και μετα στειλε σε ολα τα vardcentral~Κεντρο υγειας δηλαδη~ της Σουηδιας αιτησεις για προσληψη.

Ολο και καποιος χριστιανος θα βρεθει να σε προσλαβει.

Κατα την γνωμη μου ειναi η καλυτερη ειδικοτητα που μπορει καποιος να κανει στη Σουηδια απο πλευρας επαγγελματικης αποκαταστασης,εαν εχεις σκοπο να παραμεινεις Σουηδια .Αλλα προσεξε! η γενικη ιατρικη της Σουηδιας δεν εχει καμια σχεση με την κοροιδια που λεγεται γενικη ιατρικη στην Ελλαδα...

Τροποποιήθηκε από filpolis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.