Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

Τελευταία μαθαίνω ότι Ειδικοί Ακτινολόγοι (γνωρίζω τουλάχιστον δύο) εξ Ελλάδος βρίσκουν θέσεις σε σουηδικά νοσοκομεία, ως Ειδικοί, με πολύ καλές αμοιβές και συνθήκες.

 

Εις εξ' αυτών μάλιστα παράτησε και την σιγουριά του Στρατού (ήταν στρατιωτικός ιατρός) για να πάει...

 

Kopritis, η αναφορά μου παραπάνω αφορούσε σε κάποιον/α που ψάχνει να κάνει ειδικότητα στη Σουηδία. Όσον αφορά την εργασία ως ειδικός, μιας που το έθιξες το ζήτημα και μπας και βοηθήσουμε καναν άλλο, έχω να πω δυο πράγματα μιας και λιγάκι τα ξέρω από τα "μέσα"

Άλλο πράγμα είναι να αναζητήσεις νοσοκομείο σαν ειδικός και άλλο σαν ειδικευόμενος.

Από ειδικούς έχουν μεγάλες ανάγκες από διάφορες ειδικότητες αλλά και πάλι αυτό εξαρτάται. Σε κωμόπολη-λέγε με και χωριό που βρίσκεται στα πολύ βόρεια (σχεδόν παγόβουνο!) βρίσκεις θέση σαν ειδικός αρκετά εύκολα και με καλές αποδοχές ΕΑΝ υπάρχουν και πάλι κάποιες προϋποθέσεις. Π.χ. για τους Ακτινολόγους πρέπει να έχουν αποδεδειγμένη εξειδίκευση σε κάτι (π.χ. MRI, μαστό κλπ) αλλιώς κλάφτα emschmoll Έχω γνωστή μου Ακτινολόγο, Ελληνίδα, εξειδικευμένη στο μαστό, η οποία έχει θέση Διευθύντριας σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο κοντά στη Στοκχόλμη ΑΛΛΑ έχει κάνει την ειδικότητα εκεί και έχει κάνει και 2 χρόνια εξειδίκευση εκεί.

Το "πολύ καλές αμοιβές" πάλι παίζει. Γνωστοί μου είναι στη Σουηδία ως ειδικοί (παθολόγος, οφθαλμίατρος) σε μια πόλη στου διαόλου τη μάνα και δηλώνουν πολύ ευχαριστημένοι με τις 4000 ευρώ περίπου που παίρνουν. Ναι, οι 4000 είναι ένα αστρονομικό ποσό για τα δεδομένα της Eλλάδας.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι, είτε ως ειδικός, είτε ως ειδικευόμενος, να καταφέρεις να πείσεις τον μελλοντικό εργοδότη σου να σου δώσει το ποσό που θες για τη θέση που θες. Εκεί είναι όλο το παιχνίδι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραβηγμένα όσο τα αναφέρει η Εlpi αλλά δεν απέχουν τρομερά.

ΓΕΝΙΚΑ , ο μισθος ειδικευόμενου φυσικά και δεν είναι 4.000 καθαρά (μιλάμε μόνο για καθαρά έτσι?(μεικτά μην το ψάχνετε, πάει πολύ ψηλότερα))

Παρόλα αυτά μπορεί να το πλησιάσει και να το πατήσει αυτό το ποσό ένας δυνατός ειδικευόμενος, με εμπειρία, που βγάζει πολύ δουλειά, και που εχει τα μπαλάκια να πατήσει γερά τα ευαίσθητα σημεία του εργοδότη του την ώρα των διαπραγματεύσεων (κάθε χρονιά γίνεται διαπραγμάτευση του μισθού, αν σε έχουν ανάγκη και το'χεις παίρνεις παραπάνω...)

Πάντα παίζει ρόλο το πόσο σε έχουν ανάγκη.

Μπορεί να κάνεις συμβόλαιο ακόμη και χωρίς να ξέρεις λέξη σουηδικά και να σου υπολογίσουν πχ 6 μήνες χωρίς κλινική παρουσία, μόνο εκμάθηση γλώσσας και μετά σταδιακή είσοδο στο πρόγραμμα. Συνήθως τότε πρόκειται για συμβόλαιο που το κοιτάς μετά από 4/5 χρόνια και αισθάνεσαι τρελά εκμεταλλευμένος, αλλά είναι μία πολύ ήπια αρχή, χωρίς τρελή πίεση.

Για δάσκαλο στην Αθήνα έχω εξαιρετικό, πείτε άμα είναι μέσω πμ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραβηγμένα όσο τα αναφέρει η Εlpi αλλά δεν απέχουν τρομερά.

ΓΕΝΙΚΑ , ο μισθος ειδικευόμενου φυσικά και δεν είναι 4.000 καθαρά (μιλάμε μόνο για καθαρά έτσι?(μεικτά μην το ψάχνετε, πάει πολύ ψηλότερα))

Παρόλα αυτά μπορεί να το πλησιάσει και να το πατήσει αυτό το ποσό ένας δυνατός ειδικευόμενος, με εμπειρία, που βγάζει πολύ δουλειά, και που εχει τα μπαλάκια να πατήσει γερά τα ευαίσθητα σημεία του εργοδότη του την ώρα των διαπραγματεύσεων (κάθε χρονιά γίνεται διαπραγμάτευση του μισθού, αν σε έχουν ανάγκη και το'χεις παίρνεις παραπάνω...)

Πάντα παίζει ρόλο το πόσο σε έχουν ανάγκη.

Μπορεί να κάνεις συμβόλαιο ακόμη και χωρίς να ξέρεις λέξη σουηδικά και να σου υπολογίσουν πχ 6 μήνες χωρίς κλινική παρουσία, μόνο εκμάθηση γλώσσας και μετά σταδιακή είσοδο στο πρόγραμμα. Συνήθως τότε πρόκειται για συμβόλαιο που το κοιτάς μετά από 4/5 χρόνια και αισθάνεσαι τρελά εκμεταλλευμένος, αλλά είναι μία πολύ ήπια αρχή, χωρίς τρελή πίεση.

Για δάσκαλο στην Αθήνα έχω εξαιρετικό, πείτε άμα είναι μέσω πμ

Καλησπέρα schumifer!

Περίπου τα ίδια πράγματα λέμε. Να πω μονο πως οι 4000 που ανέφερα αφορούν μισθό ειδικού και οχι ειδικευόμενου. Το 2010-2011 πάντως, ειδικευόμενος ψυχιατρικής σε όχι μεγάλη πόλη, έπαιρνε γύρω στα 3500 καθαρα. Το είδα με τα μάτια μου :) Βέβαια δεν είχε ξεκινήσει με τόσα γιατί όπως πολύ σωστά είπες όλα εξαρτώνται από την "διαπραγμάτευση" που θα κάνεις (είτε ως ειδικευόμενος, είτε ως ειδικός) με το νοσοκομείο.

Schumifer αν είσαι ήδη επάνω και έχεις την καλοσύνη, γράψε μερικά πράγματα για το τι ισχύει αυτή τη στιγμή όσον αφορά την κτήση ειδικότητας στη Σουηδία γιατί πολλοί συνάδελφοι ενδιαφέρονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά χαίρετε. Είμαι ειδικευόμενος ορθοπαιδικής στην Αθήνα περίπου στην μέση της ειδικότητας και σκέπτομαι να φύγω στην Σουηδία. Έχω βρει έναν επιμελητή στο Καρολίνσκα που με δέχεται για ένα άμισθο fellow. Μπορείτε να μου δόσετε καμιά πληροφορία για το πως βρίσκω διαμονή στην Στοκχόλμη??? Εκεί , ελπίζω να μπορέσω γρήγορα να μάθω και την γλώσσα. Επίσης, πόσα λεφτά πιστεύεται θα χρειαστεί να ξοδεύω για να επιβιώσω?
Ευχαριστώ.

Υ.Γ. Για την γλώσσα με βοηθούν πολύ Rosetta stone και Duolingo!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου φύγει χρήμα φίλε... Πες στον μπάρμπα να σε βοηθήσει με το σπίτι, διαμέρισμα κανονικό έτσι κι αλλιώς δε νομίζω ότι θα βρεις, για δωμάτιο μιλάμε.Φίλος χειρουργός στην Ουπσάλα έσκαγε 500 για ένα δωμάτιο σε ένα σπίτι με κοινή χρήση κουζίνας και μπάνιου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί δεν συνεχίζεις την Ειδικότητα κάποιους μήνες ακόμα κάνοντας μαθήματα με κάποια ιδαιτερού, ώστε όταν τελειώσεις με γλώσσα-χαρτιά κι σου απαντήσουν θετικά οι Σουηδοί να ανέβεις κατευθείαν για δουλειά ; Είναι χάλια τα ωράρια κι δεν βρίσκεις χρόνο για διάβασμα ;

Έχε υπόψιν σου ότι η Σουηδία είναι πολύ ακριβή χώρα για τα ελληνικά δεδομένα, κι π.χ ένα minimum 6μηνο να κάτσεις, μπορούν να σου φύγουν -οικονομικά διαβιώντας- κοντά 8-10 χιλιάρικα (σπίτι-διατροφή-μαθήματα γλώσσας). Μετά το 6μηνο θα βρεις σίγουρα θέση ;

Αν χρειαστείς να μείνεις παραπάνω, είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις κι άλλα χρήματα ;

Τα δεδομένα που αναφέρω είναι για Γερμανία, που είναι κι φθηνότερα.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα.

Όσων αφορά την έκδοση άδειας επαγγέλματος: ως "diploma with an official stamp" θεωρείται το πιστοποιητικό πτυχιούχου ή το (κίτρινο) πτυχίο στην καθαρεύουσα;

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας !

Με λένε Γιώτα και έχω τελειώσει μόλις Ιατρική...ενδιαφέρομαι να κάνω ειδικότητα στη Σουηδία και θα θελα βοήθεια σε κάποια πράγματα! Πρώτον έχει ακούσει κανένας σας για κάποιες εταιρίες που σε βοηθάνε να μάθεις τη γλώσσα και να βρεις δουλειά ? Όπως η Medicarrera για παράδειγμα).Αν ναι θεωρείται πως είναι αξιόλογες ? Δεύτερον αν κάποιος πάει στη Σουηδία για να μάθει τη γλώσσα στο  SFI μπορεί κάποιος να μου πει περίπου πόσα θα είναι τα έξοδά του ας πούμε για ένα χρόνο ? Τέλος μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή για το cv μου ? Με ποια κριτήρια σε διαλέγουν για ειδικότητα δεδομένου ότι δεν υπάρχει προϋπηρεσία ακόμα και σε εξεζητημένες ειδικότητες όπως ψυχιατρική 

                                                                                                                                                                                   

Ευχαριστώ !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο τραβηγμένα όσο τα αναφέρει η Εlpi αλλά δεν απέχουν τρομερά.

ΓΕΝΙΚΑ , ο μισθος ειδικευόμενου φυσικά και δεν είναι 4.000 καθαρά (μιλάμε μόνο για καθαρά έτσι?(μεικτά μην το ψάχνετε, πάει πολύ ψηλότερα))

Παρόλα αυτά μπορεί να το πλησιάσει και να το πατήσει αυτό το ποσό ένας δυνατός ειδικευόμενος, με εμπειρία, που βγάζει πολύ δουλειά, και που εχει τα μπαλάκια να πατήσει γερά τα ευαίσθητα σημεία του εργοδότη του την ώρα των διαπραγματεύσεων (κάθε χρονιά γίνεται διαπραγμάτευση του μισθού, αν σε έχουν ανάγκη και το'χεις παίρνεις παραπάνω...)

Πάντα παίζει ρόλο το πόσο σε έχουν ανάγκη.

Μπορεί να κάνεις συμβόλαιο ακόμη και χωρίς να ξέρεις λέξη σουηδικά και να σου υπολογίσουν πχ 6 μήνες χωρίς κλινική παρουσία, μόνο εκμάθηση γλώσσας και μετά σταδιακή είσοδο στο πρόγραμμα. Συνήθως τότε πρόκειται για συμβόλαιο που το κοιτάς μετά από 4/5 χρόνια και αισθάνεσαι τρελά εκμεταλλευμένος, αλλά είναι μία πολύ ήπια αρχή, χωρίς τρελή πίεση.

Για δάσκαλο στην Αθήνα έχω εξαιρετικό, πείτε άμα είναι μέσω πμ

Πού ακριβως συμβαίνει αυτο το πράγμα ρε παιδιά??Πού κάνεις τέτοια συμβόλαια χωρίς να ξέρεις καν τη γλώσσα?Μ ενδιαφέρει πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είμαι ειδικευόμενος στην ορθοπεδική στο πρώτο χρόνο ειδικότητας στην Ελλαδα και θ ηθελα ν ρωτησω ποσό εφικτό είναι να συνεχίσω την ειδικότητα αυτη στη Σουηδία έχοντας ολοκληρώσει και το  B två στη γλωσσομάθειά... Υπάρχουν θέσεις γ ορθοπεδική γενικότερα ,ακόμα κ έξω από κεντρικές πόλεις, οι οποιες είναι εφικτός στόχος?ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Τροποποιήθηκε από seeya
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Πλέον οι Σουηδοί ζητούν C1, αν και προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για Σουηδία το γράφω καθώς βλέπω ότι ουδείς μπαίνει στον κόπο να ενημερώσει το φόρουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 27/5/2016 at 2:22 ΜΜ, kopritis said:

Πλέον οι Σουηδοί ζητούν C1, αν και προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι για Σουηδία το γράφω καθώς βλέπω ότι ουδείς μπαίνει στον κόπο να ενημερώσει το φόρουμ.

Ο νόμος τους άλλαξε στις 15 Απριλίου. Το ωραίο είναι πως δεν υπήρχε απολύτως καμία προειδοποίηση στη σελίδα του socialstyrelsen, κάτι που δεν συνηθίζεται στις χώρες που θεωρούνται "σοβαρές"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι σίγουρο το C1? To δέχονται άραγε και να έχεις κάνει το μάθημα στο folkuniversitetet?

Γιατί εγώ όπως τα καταλαβαίνω δέχονται σίγουρα μόνο το TISUS που νομίζω αντιστοιχεί σε C2 όχι C1...

Τους πήρα και τηλέφωνο στο socialstyrelsen ( 1+ ώρα αναμονή και 25 ευρώ λογαριασμός!!) για να μου πουν ότι δεν μπορούν να δώσουν υπεύθυνα απάντηση. Την είπα ευγενικά στην υπάληλο για την απότομη αλλαγή τους και την έπιασε αμηχανία. Δεν μπορούσε να μου δώσει επαρκή εξήγηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδιά μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με την ειδικότητα Νευροχειρουργικής στη Σουηδία ; Ποιο είναι γενικά το επίπεδο, αν υπάρχουν θέσεις για ξένους και ποια είναι η προοπτική ανέλιξης;

 Είναι εξίσου δύσκολο με Αμερική Αγγλία να βρεις θέση;Τι προσόντα χρειάζονται;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι πρώτες εντυπώσεις από τα νοσοκομεία, τη χώρα, τους ανθρώπους, τους μισθούς και το επίπεδο ζωής άριστες. Με βλέπω να κυκλοφορώ με το χαμόγελο μόνιμα κολλημένο στα χείλη, κάτι που είχε αρκετά χρόνια να συμβεί (κι έχουν δει πολλά τα μάτια μου, σε διάφορες χώρες...)

Ο "ήλιος του μεσονυχτίου" θαυμάσια εμπειρία, ανυπομονώ να μπει ο χειμώνας για να ζήσουμε και την εμπειρία της "πολικής νύχτας"! Και το περίφημο "Βόρειο Σέλας", φυσικά...

Πάω να διαλέξω παγοπέδιλα, γιατί αυτός ο χειμώνας προβλέπεται φ α ν τ α σ τ ι κ ό ς. (Κατρούγκαλε, Πολάκη και λοιποί στην "πατρίδα" έχετε γεια, είστε μια κακή ανάμνηση πια και μόνο...).

Αποτέλεσμα εικόνας για swedish flag

Περισσότερες και πιο αναλυτικές εντυπώσεις (εκ των έσω) καθώς και διαφορές στην ιατρική εκπαίδευση, ιατρική πρακτική και γενικά στους ρυθμούς ζωής μεταξύ Ελλάδας, Αγγλίας, ΗΠΑ και Σουηδίας εντός ολίγων ημερών.

ΥΓ. Πολλούς χαιρετισμούς και χίλιες ευχαριστίες στον agkomahontas για την πολύτιμη βοήθειά του!

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 minutes ago, sjjggst said:

Ο "ήλιος του μεσονυχτίου" θαυμάσια εμπειρία, ανυπομονώ να μπει ο χειμώνας για να ζήσουμε και την εμπειρία της "πολικής νύχτας"! Και το περίφημο "Βόρειο Σέλας", φυσικά...

Τόλμα να το πεις αυτό και εκεί επάνω. Θα βγουν και θα σε πάρουν στο κυνήγι με τα folley.

11 minutes ago, sjjggst said:

Πάω να διαλέξω παγοπέδιλα, γιατί αυτός ο χειμώνας προβλέπεται φ α ν τ α σ τ ι κ ό ς. (Κατρούγκαλε, Πολάκη και λοιποί στην "πατρίδα" έχετε γεια, είστε μια κακή ανάμνηση πια και μόνο...).

Ζακέτα να πάρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

15 minutes ago, Elpi said:

Τόλμα να το πεις αυτό και εκεί επάνω. Θα βγουν και θα σε πάρουν στο κυνήγι με τα folley.

Ζακέτα να πάρεις.

Τα παλικάρια δεν φοβούνται το κρύο. Έχουμε κάνει και στρατό στον Έβρο, στην προκάλυψη Κυρία μου. Το Βόρειο Πόλο θα φοβηθούμε τώρα?

 

Εδιτ: Πώς κάνω like στον εαυτό μου?

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

13 minutes ago, sjjggst said:

Τα παλικάρια δεν φοβούνται το κρύο. Έχουμε κάνει και στρατό στον Έβρο, στην προκάλυψη Κυρία μου. Το Βόρειο Πόλο θα φοβηθούμε τώρα?

Αλέξη, εσύ?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολιτισμικό σοκ, χωρίς άλλα σχόλια...Έτσι, για να αρχίσουμε να ξετυλίγουμε το κουβάρι των διαφορών της χώρας μας και της Σουηδίας. 

 

Σουηδέζα υπουργός παραιτείται επειδή ήταν στο όριο σε αλκοτέστ

aida_hadzialic.13.8.708.jpg?itok=iP_wD-b


Την παραίτησή της από τη θέση της υπουργού Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ανακοίνωσε η Σουηδέζα Αϊντα Χαντζιάλιτς, η οποία συνελήφθη να οδηγεί υπό την επήρεια αλκοόλ.
Πρόκειται για το νεαρότερο μέλος που είχε ποτέ υπουργικό συμβούλιο στη χώρα. Η Χαντζιάλιτς ανακοίνωσε το Σάββατο ότι μετά δείπνο τη σταμάτησε η αστυνομία στη γέφυρα που συνδέει τη Δανία με τη Σουηδία και στο αλκοτέστ που διενεργήθηκε το αλκοόλ στο αίμα της ήταν 0,2 γρ. ανά λίτρο αίματος.
 
Αυτό είναι και το νόμιμο όριο αλκοόλ για την οδήγηση στη Σουηδία, το οποίο θεωρείται χαμηλό σε σύγκριση με άλλες χώρες, αναφέρει το Reuters. «Επέλεξα να παραιτηθώ γιατί πιστεύω ότι αυτό που έκανα είναι σοβαρό», είπε η Σοσιαλδημοκράτης πολιτικός. «Ηταν το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου», πρόσθεσε, ενώ ανέφερε ότι είχε πιει δύο ποτήρια κρασί, τέσσερις ώρες πριν τη σταματήσει η αστυνομία.
 
Η 29χρονη έγινε η νεαρότερη υπουργός της Σουηδίας όταν επελέγη ως μέλος του κεντροαριστερού κυβερνητικού συνασπισμού το 2014. Η Χαντζιάλιτς έφτασε στη χώρα ως πρόσφυγας από τη Βοσνία, όταν ήταν πέντε ετών, με την οικογένειά της.
 


 
 
 
 
Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περίμενε μερικά χρονάκια και θα τους μάθεις καλά. Όσο για την υπουργό που παραιτήθηκε επειδή είχε 0.2 promille...καραγκιοζιλίκια στυλ Σ. Αραβίας. Η εννοια "Υπό τη επήρεια αλκοόλ" με 0.2 promille σε Καυκασιους πληθυσμούς, ιδιαίτερα Βαλκάνιους, είναι ανύπαρκτη και αντιεπιστημονική :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

54 minutes ago, suomi said:

Περίμενε μερικά χρονάκια και θα τους μάθεις καλά. Όσο για την υπουργό που παραιτήθηκε επειδή είχε 0.2 promille...καραγκιοζιλίκια στυλ Σ. Αραβίας. Η εννοια "Υπό τη επήρεια αλκοόλ" με 0.2 promille σε Καυκασιους πληθυσμούς, ιδιαίτερα Βαλκάνιους, είναι ανύπαρκτη και αντιεπιστημονική :)

Με μια πρώτη εντύπωση, οι Σκανδιναβοί μου φαίνονται πολύ καλύτεροι σε συμπεριφορά από τους Αγγλάρες, κι αυτό προς το παρόν μου φτάνει για να κάνει την καθημερινότητά μου ευχάριστη και την προσαρμογή μου ομαλή. Πόσο χειρότεροι μπορεί να αποδειχθούν στο μέλλον, πια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!!

Σκεφτομαι να κανω ειδικότητα (νευρολογία) στη Σουηδία αλλα δε γνωρίζω  καθολου τι κοιτάνε στο βιογραφικο. Σκεφτόμουν να παω elective καθώς φαντάζομαι θα βοηθά. Αλλα δεν ξερω καθολου σε ποια νοσοκομεία να ψάξω. Το μονο που ξερω ειναι το Καρολίνσκα . Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει κι αλλα;

ευχαριστω ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.