Jump to content

Ειδικότητα στη Σουηδία


toto11

Recommended Posts

γεια σας παιδια εχω ρωτησει κατι αλλα δεν εχω ακομη λαβει απαντηση

ρωτω λοιπον τι χαρτια χρειαζονται για να μπορεσω να παρω αδεια εργασιας στη σουηδια

μηπως πρεπει να παω σουηδικη πρεσβεια η προξενειο η καποις ξερει να μου πει

τελος σεπτεμβρη λεω να φυγω να αρχισω μαθηματα εκει χωρις να γνωριζω καθολου σουηδικα και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν κανω καλα

μηπως ξερει και καποιος κανα βιβλιο για προετοιμασια μονος μου

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 959
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Αυτό που γενικά ισχύει στην Σκανδιναβια τα χαρτιά που θα χρειαστείς είναι:

- Aντίγραφο πτυχίου μεταφρασμένο είτε αγγλικά είτε σουηδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση. Και ότι αλλα χαρτιά έχεις από την σχολη σου

- Θα χρειαστείς από το ιατρικό σου σύλλογο το ''good standing''

- Βεβαίωση ότι έχειs εργαστεί για 6 μήνες με 1 χρόνο στην Ελλάδα (Δηλαδή βεβαίωση IKA τύπου E)--->Αυτό για να γραφτείς στο οργανισμό ασφάλισης, Αυτό αλλάζει ανά 6 μήνες η πολιτική τους για το ποσο χρόνο χρειάζεται να έχεις εργαστεί λόγο ότι μας έρχονται παρα πολλοί εδώ,πρεπει να παs σουηδικη πρεσβεια.

- Γενικά να ξέρεις ότι στη Στοχόλμη είναι δύσκολα να βρείς ανοικτή θέση σe ειδικότητα .Εκτος αν θέλεις κάτι σε ψυχιατρική.

-Γλώσσα υπάρχουν κέντρα που τι μαθαίνεις και στα βρίσκει αντίστοιχος ΟΑΕΔ.Αρκεί να έχεις εγγραφει στο ταμείο ανεργίας. Εδώ χρειάζεται να έχεις εργαστείς πιο μπροστά στη Ελλάδα καθώς σου δίνουν και ασφάλιση!!!!

Τσέκαρε στη πρεσβεία να δεις ακριβώς τι σου παρέχουν σα Ε.E

Ενδοκρινολογία είναι 6 χρονια, συνέντευξη, επίπεδο γλώσσας και πρακτική από 3 έως 6 μήνες σε εκεί νοσοκομείο.Μπορεί να χρειαστείς κάποια έξτρα μαθήματα να παρακολουθήσεις σε σχέση με το πως λειτουργούν τα πράγματα εδώ πάνω από πλευράς "γραφειοκρατίαs"

Όσο αφορά το επίπεδο είναι....παρα πολύ καλο.Δουλειά, συνθηκών εργασίας, και ποιότητας ζωής

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους! Επειδή έχω αρχίσει πολύ σοβαρά να σκέφτομαι το ενδεχόμενο ειδικότητας στην Σουηδία, μήπως υπάρχει κάποιος που να ξέρει οτιδήποτε για Γυναικολογία; Πόσο χρόνο διαρκεί η εκπαίδευση, αν βρίσκεις εύκολα θέση, επίπεδο εκπαίδευσης κτλ. Οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά, είναι ευπρόσδεκτη! emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι τον Finlando? Τι εννοείς ως παροχές της ΕΕ? Τι να ρωτήσουμε δηλαδή? Αν δεν έχεις εργαστεί καθόλου, τι να κάνεις για οργανισμό ασφάλισης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχας!!!

Σουηδια ειναι αλλη φαση και αλλο επιπεδο εκπαιδευσης.Γενικα την Ιατρικη Αθηνας την γνωριζουν και την εκτιμουν παρα πολυ.Αλλα

...

Με 90 ωρες μπορεις να πεις οτι θες να φας να πιεις αλλα δεν μπορεις να πεις θελω να κανω μια ΟΝΠ και να παρω ΕΝΥ.Κακα τα ψεμματα.Ηρθα Σουηδια και ναι ειναι ευκολο να βρεις ειδικοτητα.Στο νοσοκομειο που ειμαι εχει αλλους 5 ελληναρες.Ειμαστε και μαλιστα σε καλη υποληψη.Αλλα οταν ηρθα το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ηταν να καλυτερεψω τα σουηδικα μου.

Παιδια κακα τα ψεμματα..Δεν εισαι και στην χωρα σου...Στην αρχη μιλανε και δεν καταλαβαινεις και τιποτα...Με τον καιρο το πραγμα γινεται πιο απλο..Αλλα οσον αφορα τα χρηματα μιλαμε ειναι τεραστια η διαφορα και το εργασιακο περιβαλλον σαφως πιο καλο και πιο ομορφο...(κακα τα ψεμματα).Συνεπως γιατι να μην το δοκιμασει κανεις?

 

Οτι θελετε ρωτηστε με!!!!!Μην πατε σε ατομα που δεν πρεπει με χρωματα στις μπλουζες τους...Αυτοι ειναι βολεμενοι απο καιρο!

 

emkafes που ειχαμε στο Καρμα!!!Πλουσιο τον καναμε!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ζωή δίχως αυτοκίνητο πως είναι στην Σουηδία? Αν εξαιρέσουμε την Στοκχόλμη όπου υπάρχει το metro, τι γίνεται στις άλλες πόλεις?

Τροποποιήθηκε από Iris-T
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχας!!!

Σουηδια ειναι αλλη φαση και αλλο επιπεδο εκπαιδευσης.Γενικα την Ιατρικη Αθηνας την γνωριζουν και την εκτιμουν παρα πολυ.Αλλα

...

Με 90 ωρες μπορεις να πεις οτι θες να φας να πιεις αλλα δεν μπορεις να πεις θελω να κανω μια ΟΝΠ και να παρω ΕΝΥ.Κακα τα ξεμματα.Ηρθα Σουηδια και ναι ειναι ευκολο να βρεις ειδικοτητα.Στο νοσοκομειο που ειμαι εχει αλλους 5 ελληναρες.Ειμαστε και μαλιστα σε καλη υποληψη.Αλλα οταν ηρθα το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ηταν να καλυτερεψω τα σουηδικα μου.

Παιδια κακα τα ψεμματα..Δεν εισαι και στην χωρα σου...Στην αρχη μιλανε και δεν καταλαβαινεις και τιποτα...Με τον καιρο το πραγμα γινεται πιο απλο..Αλλα οσον αφορα τα χρηματα μιλαμε ειναι τεραστια η διαφορα και το εργασιακο περιβαλλον σαφως πιο καλο και πιο ομορφο...(κακα τα ψεμματα).Συνεπως γιατι να μην το δοκιμασει κανεις?

Οτι θελετε ρωτηστε με!!!!!Μην πατε σε ατομα που δεν πρεπει με χρωματα στις μπλουζες τους...Αυτοι ειναι βολεμενοι απο καιρο!

emkafes που ειχαμε στο Καρμα!!!Πλουσιο τον καναμε!!!

Καλημέρα! Αφού είσαι ήδη στην Σουηδία ξέρεις τα πράγματα από πρώτο χέρι! Καταρχήν για την γλώσσα που αναφέρεις, πόσο καιρό περίπου χρειάζεται να παρακολουθήσεις μαθήματα εδώ στην Ελλάδα,σε φροντιστήριο ή ιδιαίτερα εννοώ, για να πεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στο νοσοκομείο; Εσύ πόσα μαθήματα έκανες; Η διαδικασία μέχρι να σε δεχθούν σε κάποια θέση είναι εύκολη; Ξέρω ότι δεν έχει εξετάσεις για να μπεις, αλλά με ποια κριτήρια γίνεται η επιλογή; Εγώ ενδιαφέρομαι για γυναικολογία και σκέφτομαι να κάνω πρώτα το αγροτικό ή και τη χειρουργική κ να φύγω μετά... Δεν ξέρω τι ειδικότητα κάνεις, αλλά αν μπορείς να μου πεις οτιδήποτε για γυναικολογία, θα με βοηθούσες πολύ. Ευχαριστώ προκαταβολικά για οτιδήποτε μπορέσεις να μου απαντήσεις! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημερα σε ολους στο site, πραγματικα η βοηθεια τεραστια απο τα προηγουμενα post. Ενδιαφερομαι για γενικη ιατρικη στη Σουηδια και θελω βοηθεια εαν καποιος κανει την ειδικοτητα πανω η γνωριζει για το πως εχουν τα πραγματα. Ας πουμε εαν αναγνωριζονται χρονια απο Ελλαδα, ποσο ειναι οι μισθοι, εαν μπορεις να βρεις θεση για γεν.ιατρικη σε μεγαλη πολη?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα φυσικά και μπορείς φίλε μου να βρεις θέση σε μεγάλη πόλη στην Σουηδία!

Υπάρχουν αρκετά vårdcentral μέσα και γύρω από τις μεγάλες πόλεις, δε νομίζω να βρεις ιδιαίτερες δυσκολίες.

Λεπτομέρειες για μισθούς κτλ. ας δώσει κάποιος που ξέρει καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη βλεπω οτι το θεμα των μισθων απασχολει,και δικαιως,πολυ κοσμο ενημερωνω.

Το τι μισθο θα παρει καποιος εξαρταται απο το νοσοκομειο,την κλινικη και σε ποιο σημειο της Χωρας βρισκεται.

Αυτο το τελευταιο ειναι το πιο βασικο καθως στο Βορρα οπου η ζητηση ειναι μεγαλυτερη και οι καιρικες συνθηκες πιο δυσκολες ενας μπορει να ξεκινησει και με 24000 κορονες καθαρα το μηνα τουτεστιν γυρω στα 2500 ευρω χωρις εφημεριες.

Στο νοτο οπου ο καιρος ειναι πιο ηπιος και η ζητηση μεγαλυτερη εγω για παραδειγμα παιρνω καθαρα 2100 ευρω και θεωρουμαι κακοπληρωμενος.Αυτα ειναι τα δυο

ορια πανω κατω.Ακομα αυτονοητο ειναι οτι σε μεγαλες πολεις τα χρηματα ειναι κατα κανονα λιγοτερα απο οτι σε μικρες.Παντως δεν υπαρχει περιπτωση καποιος να πεσει κατω απο 2100 αντε 2000 ευρω.

Με τις εφημεριες τα χρηματα μπορουν ακομα και να διπλασιαστουν.

Τελoς κατα τη γνωμη μου τα παγια εξοδα του μηνος μαζι με ενα αξιοπρεπες σπιτι δεν μπορουν να ξεπερασουν τα 1200/1300 ευρω.Αλλωστε η δουλεια ειναι τετοια που τις καθημερινες το μονο που θελεις ειναι να πας σπιτι να χαζεψεις στο ιντερνετ ,φαι κακα και νανι.Με λιγα λογια το ρητο ΄΄η χρονο εχεις η χρηματα΄΄ επιβεβαιωνεται και παλι.

Για να τελειωνω με τους μισθους εδω δεν σου λειπει τιποτα και βαζεις και στην ακρη.Οικογενειες εκει οπου δουλευει μονο ο ενας ζουν ανετα με αυτα τα χρηματα.

Αυτα

Τροποποιήθηκε από nucmed
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

TI ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΩ ΣΕΝΑΡΙΟ?

-ΓΝΩΣΗ ΣΟΥΗΔΙΚΩΝ:ΛΙΓΑ

-ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ:ΗΔΗ ΣΤΟ 2 ΧΡΟΝΟ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΘΕΣΗ Γ.ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΠΟΥ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ?ΣΤΟ ΠΙΟ ΒΟΡΕΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΖΗΤΗΣΗ

ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΨΑΞΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κυρίως σε όσους ήδη έχουν πάει Σουηδία και γνωρίζουν την κατάσταση απο πρώτο χέρι.

Σκέφτομαι για ειδικότητα γενικής ιατρικής. Επειδή όλοι ή σχεδόν όλοι ανεβαίνουν και συνεχίζουν εκεί την εκμάθηση-τελειοποίηση της γλώσσας θα ήθελα να ρωτήσω αν τα μαθήματα τα πληρώνουμε απο την τσέπη μας ή μας τα πληρώνει και το νοσοκομείο ή κέντρο υγείας όπου δουλεύουμε. Σε μεγάλες ή μικρές πόλεις είναι ευκολότερο να σου τα πληρώνουν;

Όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το σεναριο που προτινεις ειναι πολλα υποσχομενο. εδω εχει παρα πολλες θεσεις για γενικη ιατρικη. ειναι μια ειδικοτητα που οι σουηδοι δεν θελουν να κανουν. μπορεις να βρεις ευκολα δουλεια αν οχι σε μεγαλη πολη, λιγο εξω απο μεγαλη πολη και μπορεις να πηγαινοερχεσαι καθε μερα. με τη γλωσσα δεν ειναι καθολου απαιτητικοι, απλως οσο καλυτερα μιλας τοσο το καλυτερο για σενα τον ιδιο.

το πιο κλασσικο site www.platsbanken.se για να ψαξεις για δουλεια

καλη τυχη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν σου πληρώνει πλέον καμία κλινική μαθήματα γλώσσας. Νομίζω αυτοί οι καιροί πέρασαν χωρίς επιστροφή... Πλέον υπάρχουν αρκετοί έλληνες εδώ, στα εργοστάσια παραγωγής σουηδόφωνων ελλήνων ιατρών (βλ. folkuniversitetet) που βρίσκουν έτοιμο υλικών για απευθείας κατανάλωση...!

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση κυρίως σε όσους ήδη έχουν πάει Σουηδία και γνωρίζουν την κατάσταση απο πρώτο χέρι.

Σκέφτομαι για ειδικότητα γενικής ιατρικής. Επειδή όλοι ή σχεδόν όλοι ανεβαίνουν και συνεχίζουν εκεί την εκμάθηση-τελειοποίηση της γλώσσας θα ήθελα να ρωτήσω αν τα μαθήματα τα πληρώνουμε απο την τσέπη μας ή μας τα πληρώνει και το νοσοκομείο ή κέντρο υγείας όπου δουλεύουμε. Σε μεγάλες ή μικρές πόλεις είναι ευκολότερο να σου τα πληρώνουν;

Όποιος μπορεί ας μου δώσει κάποιες πληροφορίες.

Ευχαριστώ πολύ και καλή τύχη σε όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα των χειρουργικών ειδικοτήτων που νομίζω οτι δεν έχει αναλυθεί ικανοποιητικά.

Γιατί είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα στις χειρουργικές ειδικότητες? οκ έχουν μεγάλη ζήτηση,δε μπορεί όμως θα υπαρχούν τρόποι να μπείς στο σύστημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να 'μαι κι εγω και σ'αυτό το thread για ειδικοτητα εξω!

Παρακαλω πολύ, αν καποιος εχει να μου δωσει πληροφοριες για οφθαλμολογια στη σουηδια, θα το εκτιμουσα αφανταστα. 2 χρονια μετα την αποφοιτηση μου εχω ψαξει παντου αλλα δεν εχω βρει την παραμικρη ακρη! Αυτο που κυριως με ενδιαφερει ειναι αν καποιος γνωριζει λεπτομερειες για το επιπεδο της εκπαιδευσης εκει και κατα βαση αν υπαρχει δυνατοτητα χειρουργικης εκπαιδευσης. Το ρωταω αυτό, γιατι μετα απο πολυ ψαξιμο στη Γερμανια, διαπιστωσα ο ιδιος οτι το να μπει κανεις ως ειδικευομενος στο χειρουργειο ειναι όνειρο θερινης νυκτος. Ακριβως το ιδιο ισχυει στην ελβετια, ενω το να βρει κανεις θεση οφθαλμολογιας στην αγγλια, οπου η εκπαιδευση ειναι καλυτερη, ειναι μαλλον ουτοπια.

Ας με σωσει καποιος τον φτωχο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

emiloveyou

Επαναλαμβανω το post για να μη με ξεχασετε!!! Η βοηθεια οποιουδηποτε ξερει κατι ειναι πολυτιμη!!!

Λοιπον απο γνωστη μου που ειχε ψαξει για οφθαλμολογια σουηδια μου ειπε οτι δεν ειναι δυσκολο να σε δεχτουν.πρεπει ομως να δουλεψεις 1 χρονο πριν την ειδικοτητα σε κατι ερευνητικα προγραμματα η κατι τετοιο και να μαθεις τη γλωσσα πολυ καλα.ο χρονος για ληψη ειδικοτητας ειναι 4 χρονια αλλα αν θελεις να μαθεις και χειρουργεια 5 χρονια.δηλαδη υπολογιζεις συνολικα 6 χρονια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ανοίξω το θέμα των χειρουργικών ειδικοτήτων που νομίζω οτι δεν έχει αναλυθεί ικανοποιητικά.

Γιατί είναι τόσο δύσκολα τα πράγματα στις χειρουργικές ειδικότητες? οκ έχουν μεγάλη ζήτηση,δε μπορεί όμως θα υπαρχούν τρόποι να μπείς στο σύστημα.

Φίλε μου, κάποιοι παρουσίασαν τα πράγματα λίγο διαφορετικά από ότι είναι...

Εγώ το ξαναλέω, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα για τις χειρουργικές ειδικότητες, αλλά άμα κάποιος στοχεύει θέσεις του στυλ Καρολίνσκα, Uppsala ή Lund 100% θα δυσκολευτεί.

Η επαρχία και κυρίως η Βόρεια Σουηδία είναι ανοιχτές για ΟΛΕΣ τις ειδικότητες! Όσοι πιστοί, προσέλθετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια αν μπορειτε να μου πειτε καποιος ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα της Ουρολογιας και της Ορθοπαιδικης και ποσα απο αυτα ειναι γενικης χερουργικης...Ηρθε η ωρα και για μενα να ρισκαρω. :anavwfwties: :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας παιδια.θα θελαμε να σας ρωτησουμε και εμεις καποια πραγματα.

1)καρδιολογια

στη σουηδια κανεις 3 χρονια καρδιολογια,ενω στην ελλαδα ειναι 4.

αναγνωριζονται επομενως στην ελλαδα ως πληρη ειδικοτητα η πρεπει να κανεις αλλο ενα ετος στην ελλαδα?

η επεμβατικη καρδιολογια απαιτει επιπλεον ετη εξειδικευσης στη σουηδια η συμπεριλαμβανεται στην ειδικοτητα?

2)ορθοπαιδικη

α)ποσα χρονια απαιτουνται για τον τιτλο?

β)υπαρχει δυνατοτητα εξειδικευσης κατα τη διαρκεια της ειδικοτητας η γινεται αργοτερα?

3)εχουμε καθολου ελπιδες η να ασχοληθουμε με την εκτροφη ταρανδων ισως???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά! Μια και εμείς έχουμε αποφασίσει να ανέβουμε Σουηδία τον Οκτώβριο, θα θέλαμε να ρωτήσουμε αν έχει κανείσ κάποιο σπίτι διαθέσιμο για ένα ζευγάρι στην Ουψάλα από μέσα Οκτωβρίου, ή αλλιώς αν μπορεί να μας πει πώς και πού θα βρούμε. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια κατι ασχετο ... υπαρχουν ειδικα φροντιστηρια σουηδικων στην Θεσσαλονικη που ειναι για γιατρους?Σε βοηθουν και στην ευρεση εργασιας?

Επαναφερω την ερωτηση του συναδελφου, μια και απ οτι ειδα εμεινε αναπαντητη! Ειδα οτι εγινε συζητηση σε προηγουμενες σελιδες για καποια τηλεφωνα στην Αθηνα, σχετικα με την εκμαθηση Σουηδικων. Αν καποιος εχει αναλογες πληροφοριες για Βορεια Ελλαδα, ας κανει τον κοπο να τις μοιραστει μαζι μας. Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για φέτος δεν ξέρω, αλλά πέρυσι γίνονταν μέσα Σεπτεμβρίου και τα μαθήματα άρχιζαν αρχές Οκτωβρίου. Πάντως πέρνα από τη λέσχη που θα έχουν βγάλει το πρόγραμμα. Μια συμβουλή...Πήγαινε στις εγγραφές πάση θυσία, γιατί εγώ πέρυσι τις έχασα, και έπρεπε να χιλιοπαρακαλέσω για να με γράψουν. Βασικά το θέμα είναι να διαλέξεις τις μέρες που σε βολεύουν γιατί έχει τμήμα Δευτέρα-Τετάρτη και τμήμα Τρίτη-Πέμπτη. Παρεπιπτόντως είναι 3 ώρες την ημέρα με διάλειμμα στα μισά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι έγινε ρε παιδιά, πήρε φωτιά το τόπικ!!! Προβλέπεται μαζική εισαγωγή γιατρών από την Ελλάδα το επόμενο τρίμηνο. Έχω επικοινωνήσει τηλεφωνικώς και μέσω πρ.μηνυμάτων τουλάχιστον με 10 άτομα που σκοπέυουν να ανέβουν.

Τροποποιήθηκε από Mrs. Miniver
(κατά λάθος διπλό ποστ)
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.