Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Απ'ότι φαίνεται μου δίνουν κάποια θέση ειδικότητας - χωρίς όμως να μου έχουν δώσει ακόμα συμβόλαιο.

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανείς στα παρακάτω;

α. Τι χαρτιά χρειάζομαι για να βγάλω άδεια παραμονής στη χώρα; Όταν πάω δεν θα έχω ακόμα συμβόλαιο.

β. Τι χαρτιά χρειάζομαι για να με προσλάβουν στο νοσοκομείο; Χρειάζεται έλεγχος για ηπατίδιδες κλπ ή αρκεί το πιστοποιητικό υγείας;

γ. Τι χαρτιά χρειάζομαι για υπενοικίαση ή για ενοικίαση σπιτιού; Κάποιο που βρήκα μου ζητά αυτά (Avis d'imposition / Dernières quittances ou avis de foncier / Deux derniers bulletins de salaire) Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς τι είναι;

Επίσης αν έχει κανείς υπόψη του κάποιο σπίτι στη Γενεύη, θα του ήμουν πραγματικά υπόχρεος!

Τροποποιήθηκε από qwertyui
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Again at work, no greek:

a. Nothing- they're the ones that take care of that. You usually begin with a L permit, the permit that is reserved for seasonal workers (factory, hotel etc.), and after that, you get a B permit (more rights, possibility to become a permanent resident after 5 years).

b. Nothing in the beginning. I was asked for my vaccination papers ('vivliario igeias' written by my pediatrician in pencil...) after 1,5 years of work.

c. Ahhhhh...the pain. Contract, avis de poursuites (that you have no debts, which is quite difficult because you just arrive in Switzerland, but still you have to ask it in the Office Cantonal de Poursuites, about 40 CHF) and a recent bank statement of your or someone else's bank account, that would be nice.

As for apparts in Geneva...it is more of the 'albanian tourist' variety of jokes (and on a sadistic note, HOW exactly would you be grateful?).I have nothing in mind...but when will you be coming around? June or December?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Εχω κλείσει εισητήρια για 3.5 μήνες πριν το συμβόλαιο μου ώστε να βρω σπίτι και να εγκατασταθώ σαν άνθρωπος. Μίλησα με το service des étrangers και μου είπαν ότι επιτρέπεται εώς 3 μήνες να μείνω χωρίς οικον. δραστηριότητα. Σκοπεύω επομένως τον πρώτο μισό μήνα να τον "κρύψω". Πιστεύετε ότι θα μπορούσα να βγω γαλλία και να ξαναμπώ ή είναι καλύτερο να φαίνεται ότι ήρθα στους 3 μήνες ακριβώς από Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Ενδιαφέρομαι να συγκεντρώσω πληροφορίες για Ελβετία μια και σε λίγους μήνες παίρνω πτυχίο.

Ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω, όσους ξέρουν:

1. Πόσο είναι δύσκολο ή εύκολο να σε πάρουν για ειδικότητα στην Ελβετία; Έχω ακούσει ότι μετράνε οι γνωριμίες, άλλοι λένε για προϋπηρεσία. Τελικά τί ισχύει; Είναι τόσο εξωπραγματικό να σε επιλέξουν με ένα αγροτικό μόνον στο cv, έτσι;

2. Από πλευράς προϋπηρεσίας στην Ελλάδα ή αλλού, τί είναι αυτό που μετράει: αγροτικό, εργασία σε ιδιωτικό νοσοκομείο, ειδίκευση στο γενικό κομμάτι;

3. Για να αναγνωρίσουν το χρόνο ειδίκευσης στο γενικό μέρος της ειδικότητας, παίζει ρόλο αν έκανες το γενικό κομμάτι σε τριτοτέταρτο νοσοκομείο της εεληνικής περιφέρειας;

3. Τώρα που στη γειτονική Γερμανία υπάρχει σχετική ζήτηση γιατρών (λόγω έλλειψης Γερμανών γιατρών φαντάζομαι...), υπάρχουν άραγε περισσότερες διάθεσιμες θέσεις στην γερμονόφωνη Ελβετία; Γενικά πώς έχει επηρεαστεί η κατάσταση με τη ζήτηση θέσεων στην Ελβετία;

4. Πού είναι πιο δύσκολα από όλη την Ελβετία να σε επιλέξουν για ειδικότητα: στο γερμανόφωνο, στο γαλλόφωνο ή στο ιταλόφωνο κομμάτι; Είχα ακούσει ότι πολλοί Γάλλοι έρχονται στο γαλλόφωνο κομμάτι οπότε εκεί ο ανταγωνισμός είναι πιο έντονος, ισχύει;

5. Εκτός από προϋπηρεσία και γνωριμίες, τί άλλο μετράει για να σε επιλέξουν σε θέση ειδικευόμενου στην Ελβετία; Σύστατικές από Ελλάδα, μεταπτυχιακά, συνέδρια, εργασίες-παρουσιάσεις-δημοσιεύσεις ή κάτι ακόμα; Αν επίσης πας και εργαστείς Γερμανία πρώτα, αυξάνεις τις πιθανότητες να σε πάρουν στην Ελβετία;

6. Ποιες ειδικότητες στην Ελβετία έχουν μεγαλύτερη δυσκολία να σε επιλέξουν και για ποιες είναι ευκολότερο να σε προτιμήσουν; Το να ξεκινήσεις στην Ελβετία να κάνεις εκεί ακόμα και το γενικό κομμάτι της ειδικότητας είναι μια σκέψη άτοπη, εκτός τόπου και χρόνου;

7. Τί επιπέδου γαλλικά ή γερμανικά χρειάζεσαι; Γαλλικά Β2 ή Γερμανικά Β2;

Ευχαριστώ και συγνώμη για τον αριθμό των ερωτημάτων μου.

Τροποποιήθηκε από snowflake
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Grecruitment αναζητά για μεγάλη κλινική σε γερμανόφωνο καντόνι της Ελβετίας:

•Ιατρούς ΕΚΑΒ, με ειδικότητα Παθολογία, Γενική Παθολογία, Χειρουργική, Αναισθησιολογία και γνώσεις άμεσης ιατρικής και νοσηλευτικής φροντίδας ως συνοδοί

ασθενοφόρων και ελικοπτέρων.

Ενσωματωμένος θάλαμος με καθετήρα καρδιάς και εξοπλισμό νέας τεχνολογίας.

•Ειδικευόμενο Ραδιολογίας/Ακτινολογίας.

Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με δυνατότητα άμεσης εξέλιξης σε τμήμα της

κλινικής με δύο χώρους εξέτασης, μαστογραφία, υπέρηχοι, duplex, DAS, MS-CT και MRI

(1.5T) με την υποστήριξη μιας ομάδας 5 ακτινολόγων.

•Ειδικευόμενο Ιατρό Ψυχιατρικής.

Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με δυνατότητα εξέλιξης.

•Ειδικευόμενο Γενικής Ιατρικής.

Οι πελάτες μας προσφέρουν ενδιαφέρουσες και ποικίλες υπηρεσίες από όλους τομείς σε πολύ καλό εργασιακό κλίμα, χρηματοδοτούμενη μετεκπαίδευση και πακέτα ένταξης στην κοινωνία της κάθε πόλης (υποστήριξη σε αναζήτηση οικίας, νηπιαγωγείου, σχολείου, ψυχαγωγίας).

Αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο e-mail eleni.takidou@grecruitment.com επισυνάπτοντας το πτυχίο, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, βεβαίωση επαγγελματικών εμπειριών, συστατικές επιστολές και βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας.

Μπορείτε να βρείτε περισσότερες θέσεις εργασίας στην ηλεκτρονική μας σελίδα www.grecruitment.com.

Τροποποιήθηκε από Grecruitment.com
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

•Ειδικευόμενο Ιατρό Ψυχολογίας.

Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με δυνατότητα εξέλιξης.

Δεν υπάρχει ειδικευόμενος Ιατρός Ψυχολογίας κύριε. Εκτός αν εννοείτε ψυχιατρικής, αλλά προφανώς δε γνωρίζετε τη διαφορά so...whatever.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗΣ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΩΣ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΑΛΛΙΚΑ. Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ, ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΣΤΟ sidirol@yahoo.fr

ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.

Υ.Γ το εν λογω νοσοκομειο μπορει να βρει και μονο του αντικαταστατες, κανουμε μια προσπαθεια να βοηθησουμε τους συμπατριωτες μας και νιωθουμε υποχρεοι γιατι κανουμε αλλαγη ποστου με μικρη προειδοποιηση χρονου στον εργοδοτη μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην νιώθετε ΤΟΣΟ υπόχρεοι, γιατί αν δε σεβαστείτε τις απαραίτητες προθεσμίες υποβολής παραίτησης, ο εργοδότης σας μπορεί απλά να σας μηνύσει. Επίσης τα νοσοκομεία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, να πεις στο διευθυντή μια ωραία πρωία ότι φεύγεις και να συμπληρώσεις ''μην αγχώνεσαι όμως, έχω κάποιον για σένα...'', γιατί το πιθανότερο είναι να μην ενθουσιαστεί καθόλου.

Φιλικά

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗΣ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΩΣ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΑΛΛΙΚΑ. Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ, ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΣΤΟ sidirol@yahoo.fr

ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.

Υ.Γ το εν λογω νοσοκομειο μπορει να βρει και μονο του αντικαταστατες, κανουμε μια προσπαθεια να βοηθησουμε τους συμπατριωτες μας και νιωθουμε υποχρεοι γιατι κανουμε αλλαγη ποστου με μικρη προειδοποιηση χρονου στον εργοδοτη μας

Τροποποιήθηκε από The X-Files
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μην νιώθετε ΤΟΣΟ υπόχρεοι, γιατί αν δε σεβαστείτε τις απαραίτητες προθεσμίες υποβολής παραίτησης, ο εργοδότης σας μπορεί απλά να σας μηνύσει. Επίσης τα νοσοκομεία δεν είναι ξέφραγο αμπέλι, να πεις στο διευθυντή μια ωραία πρωία ότι φεύγεις και να συμπληρώσεις ''μην αγχώνεσαι όμως, έχω κάποιον για σένα...'', γιατί το πιθανότερο είναι να μην ενθουσιαστεί καθόλου.

Φιλικά

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΕΛΛΗΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΗΣ ΑΠΟ 1 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΩΣ 1 ΙΟΥΝΙΟΥ 2012 ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΗΣ ΓΑΛΛΟΦΩΝΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΤΕ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΝΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΓΕΝΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΤΕ ΓΑΛΛΙΚΑ. Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ.

ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ, ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΕΛΝΟΝΤΑΣ ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΙ ΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΣΤΟ sidirol@yahoo.fr

ΓΡΑΨΤΕ ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΗΝΥΜΑ ΜΕΤΑ ΤΙΣ 24 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΡΓΑ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΗΝ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ.

Υ.Γ το εν λογω νοσοκομειο μπορει να βρει και μονο του αντικαταστατες, κανουμε μια προσπαθεια να βοηθησουμε τους συμπατριωτες μας και νιωθουμε υποχρεοι γιατι κανουμε αλλαγη ποστου με μικρη προειδοποιηση χρονου στον εργοδοτη μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν περιμενουμε να μας πει κανεις πως να αισθανομαστε. το σχολιο ειναι εντελως αχρηστο και δεν εξυπηρετει κανενα απολυτως σκοπο εκτως ισως καπου ειδους δυσανεξια του σχολιαστη στην εννοια της αλληλεγγυης. για να το λεμε ειναι γιατι κανονιστηκε ετσι.

Τροποποιήθηκε από sidirol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν περιμενουμε να μας πει κανεις πως να αισθανομαστε. το σχολιο ειναι εντελως αχρηστο και δεν εξυπηρετει κανενα απολυτως σκοπο εκτως ισως καπου ειδους δυσανεξια του σχολιαστη στην εννοια της αλληλεγγυης. για να το λεμε ειναι γιατι κανονιστηκε ετσι.

Καλά,μη κλαις, μείναμε όλοι άφωνοι από την "αλληλεγγύη"...:P

Τροποποιήθηκε από The X-Files
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας σταματήσει η αντιδικία εδώ, γιατί δε προσφέρει και τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

φυσικα και θα σταματησει εδω, δεν περιμενα τετοια αντιδραση και δεν την καταλαβαινω καθολου ουτως η αλλως

Τροποποιήθηκε από sidirol
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο φορουμ αλλά το έχω κοιτάξει αναλυτικά και έχω μία απορία.

θελω να κάνω ΩΡΛ στο γαλλόφωνο τμήμα της Ελβετίας.

Στο fmh.ch είδα ότι χρειάζομαι

• 2 ans au moins doivent être accomplis dans une clinique ORL de catégorie A.

• 2 ans au maximum peuvent être accomplis dans une clinique ORL de catégorie B.

• 1 année au maximum peut être accomplie dans une clinique ORL de catégorie C.

Κοιτώντας στα νοσοκομεία που δίνουν ΩΡΛ ( http://fmh.ch/files/pdf6/wbs_orl.pdf ), για την κατηγορία Β δεν υπάρχει γαλλόφωνο νοσοκομείο.

Αυτό σημαίνει οτι πρέπει αναγκαστικά να μάθω και γερμανικά για αυτό το διαστημα που θα είμαι στο Β?

Έχει συναντήσει κάποιος αλλος στην ειδικότητα του αντίστοιχο θέμα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, αναφέρεται στο μάξιμουμ που μπορείς να κάνεις εκεί...άρα πρέπει να κάνεις τα πάντα σε Α, και μάξιμουμ έναν χρόνο σε C.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H Grecruitment αναζητά για κλινική σε γερμανόφωνο καντόνι της Ελβετίας:

Ειδικευόμενη/ο Ιατρό στον κλάδο τής Χειρουργικής

Προσφέρεται ενδιαφέρον περιβάλλον εργασίας με σύγχρονες μεθόδους αποθεραπείας στους δραστήριους τομείς της Γενικής Χειρουργικής, Χειρουργικής της Κοιλιακής Χώρας και Τραυματολογίας και λαπαροσκοπικής και αθροσκοπικής διάγνωσης και αποκατάστασης. Η κλινική ασχολείται με την Ορθοπεδική, ΩΡΛ, Γυναικολογία, Μαιευτική και Αναισθησιολογία.

Ο πελάτης μας προσφέρει πολύ καλό εργασιακό κλίμα, χρηματοδοτούμενη μετεκπαίδευση και πακέτα ένταξης στην κοινωνία της πόλης (υποστήριξη σε αναζήτηση οικίας, νηπιαγωγείου, σχολείου, ψυχαγωγίας). Για τον πρώτο μήνα διατίθεται και δυνατότητα διανυκτέρευσης στους κοιτώνες τις κλινικής.

Αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο Email: eleni.takidou@grecruitment.com επισυνάπτοντας το πτυχίο, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, βεβαίωση επαγγελματικών εμπειριών, συστατικές επιστολές και βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η επικοινωνία και η εκδήλωση ενδιαφέροντος γίνεται κατευθείαν με τις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και συγκεκριμένα με τον διευθυντή τους. Στην Ελβετία πάνε (εκτός εξαιρέσεων) άτομα που έχουν κάποια γνωριμία με συγκεκριμένο Διευθυντή, καθώς όλα περνάνε από το χέρι του. Σε γενικές γραμμές και αυτή η χώρα έχει δυσκολέψει για τις περισσότερες ειδικότητες και πάλι εκτός εξαιρέσεων (πχ Ψυχιατρική, Γηριατρική).

Η εκπαίδευση είναι ΠΟΛΥ καλή, τα χρήματα είναι περισσότερα από τις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, η αναγνώριση γίνεται αυτόματα (καθώς οι ντιρεκτίβες αναφέρονται πάντα σε EEC+SW) και τα ωράρια είναι μάλλον μεγαλύτερα από τα μέσα πχ αγγλικά ή σουηδικά. Από ζωή μέτρια τα πράγματα, καθώς μιλάμε για μια χώρα συντηρητική και εξαιρετικά, μα εξαιρετικά ήσυχη.

Αν θες κάτι παραπάνω, ρώτα.

Ποσος ειναι ο μισθος ειδικευμένου ιατρου στην Ελβετια?Πανω απο 10.000 ευρω καθαρα το μηνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η επικοινωνία και η εκδήλωση ενδιαφέροντος γίνεται κατευθείαν με τις κλινικές που σε ενδιαφέρουν και συγκεκριμένα με τον διευθυντή τους. Στην Ελβετία πάνε (εκτός εξαιρέσεων) άτομα που έχουν κάποια γνωριμία με συγκεκριμένο Διευθυντή, καθώς όλα περνάνε από το χέρι του. Σε γενικές γραμμές και αυτή η χώρα έχει δυσκολέψει για τις περισσότερες ειδικότητες και πάλι εκτός εξαιρέσεων (πχ Ψυχιατρική, Γηριατρική).

Η εκπαίδευση είναι ΠΟΛΥ καλή, τα χρήματα είναι περισσότερα από τις περισσότερες Ευρωπαϊκές χώρες, η αναγνώριση γίνεται αυτόματα (καθώς οι ντιρεκτίβες αναφέρονται πάντα σε EEC+SW) και τα ωράρια είναι μάλλον μεγαλύτερα από τα μέσα πχ αγγλικά ή σουηδικά. Από ζωή μέτρια τα πράγματα, καθώς μιλάμε για μια χώρα συντηρητική και εξαιρετικά, μα εξαιρετικά ήσυχη.

Αν θες κάτι παραπάνω, ρώτα.

Ποσος ειναι ο μισθος ειδικευμένου ιατρου στην Ελβετια?Πανω απο 10.000 ευρω καθαρα το μηνα?

Α) Η αναγνώριση δεν γίνεται παντού αυτόματα, γιατί η Ελβετία δεν έχει υπογράψει τις ντιρεκτίβες για όλες τις ειδικότητες με την ΕΕ. Αν μπει κάποιος στο FMH θα δει περισσότερα για την αναγνώριση για κάθε μια από τις ειδικότητες.

Β) Τα λεφτά είναι καλύτερα από τις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αγγίζουν καν τα 10.000 ευρώ το μήνα. Για έναν πρωτοδιοριζόμενο (δηλ. μόλις απόφοιτο της Ιατρικής), ο μέσος μισθός σε ένα πανεπιστημιακό νοσοκομείο είναι περίπου 5000 ευρώ ΜΙΚΤΑ. Σε μη πανεπιστημιακά νοσοκομεία είναι ακόμη χαμηλότερα. Επιπλέον, και ΠΑΡΑ πολύ σημαντικό, κάποιος θα πρέπει να υπολογίσει το τεράστιο κόστος ζωής σε σχεδόν κάθε ελβετική πόλη. Λ.χ., για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, ένα σάντουιτς από το δρόμο στη Ζυρίχη στοιχίζει περίπου 8 φράγκα (δηλ. κάπου 7 ευρώ). Μία γκαρσονιέρα στοιχίζει περίπου 1200-1500 φράγκα. Άρα, κάποιος δε θα πρέπει να κοιτάει τον απόλυτο αριθμό του μισθού του, αλλά και το κόστος ζωής. Και όπως μου είχε πει και εμένα κάποιος, σε κανένα μέρος του κόσμου ο ειδικευόμενος δεν γίνεται πλούσιος....Αυτά και ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουρια στοφορουμ και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες οσον αφορα την ειδικοτητα στην ελβετια,κυριωσ στα ιταλικο κομματι.για καποιον του οποιου η αιτηση για ειδικοτητα εγινε δεκτη,θα ηθελα να ξερω ποσα χρηματα περιπου χρειαζονται για αρχη(ενοικιο,καπαρες,εγγραφη στον ιατρικο συλλογο κκαι ασφαλεια),και αν η πληρωμη ειναι ηδη απο τον πρωτο μηνα εργασιας η μετα απο 2-3 μηνες οπως εχω ακουσει απο καποιους.επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν μερη διαμονησ τυπου πανσιον,που ειναι πιο οικονομικα απο,τι τα ξενοδοχεια

επισης αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τι παιζει ιταλια για ειδικοτητα,ειμαι σε θεση να δωσω εγκυρες πληροφοριες.καλο βραδυ σε ολους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2012

Οι Ελβετοί δεν θέλουν παραπάνω διακοπές!

ΚΑΤΑΨΗΦΙΣΑΝ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ ΜΕΙΩΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

elvetoi-dimopsifisma660.jpgΔιακοπές; «Ευχαριστώ δεν θα πάρω» ήταν η απάντηση των Ελβετών πολιτών σε πρόταση για αύξηση της ετήσιας άδειάς τους από τέσσερις σε έξι βδομάδες.

Το ερώτημα τέθηκε σε δημοψήφισα μετά από πρόταση των συνδικάτων. Ωστόσο οι πολίτες γύρισαν την πλάτη στην πρόταση με το 66,5% να απαντά αρνητικά. Μόνη εξαίρεση αποτέλεσε το καντόνι της Ζυρίχης όπου το «ναι» πλειοψήγφισε οριακά με μόλις 52,6%!

Δεν είναι, πάντως, η πρώτη φορά που οι Ελβετοί απορρίπτουν προτάσεις για μείωση του χρόνου εργασίας, ενώ κατά της πρότασης των συνδικάτων είχαν εκφραστεί τόσο η κυβέρνηση όσο και η αντιπολίτευση.

Οι Ελβετοί πολίτες τάχθηκαν, εξάλλου, υπέρ του να τεθούν περιορισμοί στην κατασκευή

<A name=more>δεύτερης κατοικίας με ποσοστό 50,6%.

Yπενθυμίζεται πως η Ελβετική συνομοσπονδία διαθέτει ένα πρωτοποριακό σύστημα άμεσης δημοκρατίας με τακτικά δημοψηφίσματα, το οποίο εφαρμόζεται από το 1847 ως αποτέλεσμα μιας σύντομης εμφύλιας σύρραξης μεταξύ Καθολικών και Προτεσταντών. Τα καντόνια, λόγω της καθολικής τους πλειοψηφίας σε αντίθεση με τις προτεσταντικές πόλεις απέκτησαν διευρημένα δικαιώματα προκειμένου να σταματήσουν οι εχθροπραξίες και να επέλθει ισορροπία στο πολιτικό σύστημα. Έτσι τους τελευταίους δύο αιώνες εφαρμόζεται ένα σύστημα με συχνά δημοψηφίσματα που αφορούν μια τεράστια γκάμα θεμάτων για τα οποία οι Ελβετοί πολίτες έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο

Είναι ένα παράδειγμα γι αυτους που ρωτανε σχετικά με το σκεπτικό και τον τρόπο ζωης στην Ελβετία..

Τροποποιήθηκε από asteraki21
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουρια στοφορουμ και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες οσον αφορα την ειδικοτητα στην ελβετια,κυριωσ στα ιταλικο κομματι.για καποιον του οποιου η αιτηση για ειδικοτητα εγινε δεκτη,θα ηθελα να ξερω ποσα χρηματα περιπου χρειαζονται για αρχη(ενοικιο,καπαρες,εγγραφη στον ιατρικο συλλογο κκαι ασφαλεια),και αν η πληρωμη ειναι ηδη απο τον πρωτο μηνα εργασιας η μετα απο 2-3 μηνες οπως εχω ακουσει απο καποιους.επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν μερη διαμονησ τυπου πανσιον,που ειναι πιο οικονομικα απο,τι τα ξενοδοχεια

επισης αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τι παιζει ιταλια για ειδικοτητα,ειμαι σε θεση να δωσω εγκυρες πληροφοριες.καλο βραδυ σε ολους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.