Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Έχω διαβάσει όλα όσα γράψατε και θέλω αν μπορείτε να μου διευκρινίσετε κάτι. Τελειώνω φέτος με το καλό και μετά μπαίνω στον αγώνα για εξεύρεση ειδικότητας. Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία ή παιδιατρική, και γνωρίζω ιταλικά, αλλά δε θα με πείραζε να αφιερώσω κάποιο χρονικό διάστημα να μάθω και γαλλικά αν υπάρχει κάποια ελπίδα για θέση στο γαλλόφωνο της Ελβετίας. Μπηκα στο fmh.ch και βρήκα λίστες με τη 'δημοτικότητα' κάθε ειδικότητας σε κάθε καντόνι. Αλλά επειδή μου το βγάζει στα γερμανικά μόνο, προσπάθησα να το μεταφράσω αλλά δεν είμαι σίγουρη για μερικά πράγματα σε 2-3 στήλες.

Θα εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται! :)

Στην πρώτη στήλη γράφει "Total Assistenzarztstellen" , που απ' ότι κατάλαβα είναι οι συνολικές θέσεις που δίνονται.

Στη δεύτερη λέει "KandidatInnen für ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - Facharzttitel" , εδώ εννοεί το συνολικό αριθμό όλων των υποψήφιων ή μηπως των Ελβετών;

Στην 3η στήλη γράφει "KandidatInnen für andere Facharztitel", εδώ για ποιους εννοεί;

switz.png

Uploaded with ImageShack.us

πχ για εσωτερικη παθολογια η πρωτη στηλη σημαινει ποσοι ειδικευονται αυτη τη στιγμη, 2η πσοι πανε να γινουν παθολογοι και η 3η ποσοι κανουν παθολογια αλλα θελουν να παρουν διαφορετικο τιτλο απο την παθολογια, πχ ποσοι κανουν το γενικο τους μερος ωστε μετα να παρουν εναν αλλο τιτλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά!

Μια ερωτησούλα που μπορεί να αφορά μόνο το καντόνι της Γενεύης...

Μήπως σας ήρθε ραβασάκι από το "γραφείο του πληθυσμού" για την κράτηση φόρου στη πηγή... και λίγο παρακάτω λέει ότι πρέπει να δηλώσετε κινητή και ακίνητη περιουσία στην Ελβετία και στο εξωτερικό για το 2012; Αν ναι... τι θα κάνετε;;; :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την πάπια - δε δηλώνεις τίποτα από τα ακίνητα που ίσως έχεις στην Ελλάδα. Τη πάτησα πέρσυ για να ζητήσω εξτρά χρήματα για ιατρικά έξοδα και μού ήρθε ραβασάκι 1300 φράγκα. Από μακριά και αγαπημένοι, μιας και φορολογείσαι ούτως ή άλλως απευθείας στον μισθό σου.

Μπάι δε γουέι, ήρθες από εδώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Merci Sith Lord :)

Το σκέφτηκα αλλά η αδελφή ψυχή με φόβισε λιγάκι.

Κατά τ'άλλα ναι είπα να περάσω μια βολτούλα... είμαστε που είμαστε πολλοί να γίνουμε περισσότεροι ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τίποτα- να σημειωθεί ότι αυτό ισχύει για όλα τα καντόνια, και για αυτό ξαφνικά βρίσκονται Πορτογάλοι με αναπηρική σύνταξη που έχουν 3 σπίτια emsanta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επομένως αυτό ( http://ge.ch/impots/system/files/documents/IS/is_quest_fiscal_fr_web.pdf ) είναι υποχρεωτικό για όλους;

Και αν ναι, τα χρήματα της μισθοδοσίας σου που έχεις στην τράπεζα (ότι σου έμεινε δηλαδή) τα ξανα-δηλώνεις και στα ξανα-φορολογούν; emsaddam

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα!

Τι κάνουμε; Ερωτησούλα για τους πιο παλιούς και έμπειρους

Μεταφράσεις από Γαλλικά σε Ελληνικά επίσημων εγγράφων πού κάνουμε;

Κατά προτίμηση καντόνι Γενεύης, αλλά και αλλού να είναι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Ευχαριστώ!

ΥΓ Τι λέτε για swiss greekmeds meeting? A la uk greekmeds... Μια σκέψη από το big boss (λύκος).

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σιγουρότατη, φαλάφελ. (Νοστιμότατο νικ, btw )

Λοιπόν για όσους χρειάζονται να μεταφράσουν κάποιο κείμενο καλύτερα ας κοιτάξουν να το κάνουν στην Ελλάδα. Ένα κείμενο περίπου 640 λέξεων (πάει με τη λέξη η χρέωση) εδώ μου ζήτησαν 250 φράγκα ενώ στην Ελλάδα 60 ευρώ. Και στους δύο το έστειλα με email και θα το είχαν έτοιμο σε 2 μέρες.

Όσο για την συνάντηση λέμε για Σάββατο 16 Μαρτίου στις 13:00 στην Γενεύη Gare Cornavin μπροστά από το πρώτο ταξί στην πιάτσα.

Αν έχετε άλλες προτάσεις εδώ είμαστε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά! Έχω έρθει στο Lugano στο ιταλόφωνο καντόνι της Ελβετίας για να κάνω χειρουργική μερικές βδομάδες και να δω πως έχουν τα πράγματα κι απο κοντά μιας και είχα την Ελβετία στις επιλογές μου για ειδικότητα. Θα σας πω από τα λίγα που έζησα μέχρι τώρα εδώ πώς μου φάνηκε, όχι για να παραπονεθώ απλά για να μου πείτε κι όσοι είστε ήδη Ελβετία αν ισχύει το ίδιο κι εκεί που είστε εσείς, γιατί εδώ είναι μικρή πόλη και δεν εχω παει στις υπολοιπες ακομη να συγκρίνω. (εγώ ενδιαφέρομαι για καρδιολογία αλλά δεν μπόρεσα πριν και βρήκα τώρα ευκαιρία με τη χειρουργική έστω να δω πώς έχουν τα πράγματα).

Το νοσοκομείο δεν αντιλέγω μου άρεσε, αρκετά οργανωμένο κτλπ αλλά εκείνο που με ανησυχεί είναι το ωράριο και όση ζωή σου απομένει έξω από το νοσοκομείο. Οι ειδικευόμενοι που γνώρισα, όχι μόνο χειρουργική, δουλεύουν από τις 7.30-20.30 κάθε μέρα, μπαράκια και καφέ μηδενικά, άντε να έχει 2-3 κι αυτά μισοάδεια. Μέχρι τώρα έχω την εντύπωση δηλαδή ότι απλά δουλεύεις και μαζεύεις λεφτά, τίποτε άλλο.

Δεν ψάχνω για τρελλή ζωή και ξενύκτια αλλά εδω μου φανηκε υπερβολικά άφαντη η ζωή τους, γενικά των Ελβετών όχι μόνο των ειδικευόμενων. Μήπως έχω λάθος εντύπωση ρε παιδιά; Ας με διαψεύσει κανείς που είναι σε μεγαλύτερες πόλεις εδώ εστω :)

Επαναλαμβάνω πως φιλικά τα λέω γιατί έχει αρχίσει σχεδόν να με τρομάζει αυτή η μοναξιά τους εδώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχαχ Γιατρος δεν επελεξες να γινεις στη ζωη σου????Το μονο που θα κανεις λοιπον ειναι να δουλευεις ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να διαβαζεις.....ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΡΕ.Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ..Εξω εχει μονο δουλεια κακα και νανι...Και ειδικα στην Ελβετια οπου ολοι τους ειναι ξενερωτοι...Εχω ενα φιλο που κανει ειδικοτητα εκει και μου λεει οτι η ζωη του ειναι ακριβως οπως την περιγραφεις εσυ (Συγγνωμη αν σε απογοητευω...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

χαχαχαχ Γιατρος δεν επελεξες να γινεις στη ζωη σου????Το μονο που θα κανεις λοιπον ειναι να δουλευεις ΟΛΗ ΜΕΡΑ και να διαβαζεις.....ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ ΡΕ.Η ΖΩΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΟΥ..Εξω εχει μονο δουλεια κακα και νανι...Και ειδικα στην Ελβετια οπου ολοι τους ειναι ξενερωτοι...Εχω ενα φιλο που κανει ειδικοτητα εκει και μου λεει οτι η ζωη του ειναι ακριβως οπως την περιγραφεις εσυ (Συγγνωμη αν σε απογοητευω...)

τόνισα ότι δεν ψάχνω τρελό γλέντι αλλά κάτι λογικό, για να αποφύγω τέτοιου είδους απαντήσεις όπως τη δική σου αλλά απ' ότι φαίνεται ήταν αναπόφεκτο. Δεν μετάνιωσα για τις επιλογές μου, απλά πιστεύω ότι μπορώ να είμαι κάπου που το νοσοκομείο θα είναι εξίσου καλό απλά θα είμαι πιο ευχαριστημένη εγώ προσωπικά τουλάχιστον γιατί θα έχω έστω 1-2 ώρες παραπάνω ή κάπου να πάω να κάτσω να πιω ενα καφε να δω τον έξω κόσμο. Δεν με απογοητεύεις μην αγχώνεσαι :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσα λεφτά παίρνουνε εκεί που είσαι οι ειδικευομενοι χειρουργικης; περιπου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πόσα λεφτά παίρνουνε εκεί που είσαι οι ειδικευομενοι χειρουργικης; περιπου;

Νομίζω πως αρχικά παίρνουν γύρω στα 4000 φράγκα και μετά κάθε χρόνο ανεβαίνει ο μισθός, αλλά το κόστος ζωής είναι υπερβολικά ψηλό. Είναι όμως αρκετά τα λεφτά για να βάλεις και στην άκρη αν μένεις ειδικά στις εστίες (600-700 ευρώ το δωμάτιο κάθε μήνα). Σκέφτομαι να το ψάξω για 1 χρόνο αν ειναι να πάρω εμπειρία και να μου μείνουν λίγα λεφτά αλλά δε θα θελα να μεινω εδώ για όλη την ειδικότητα προσωπικά τουλάχιστον

Αν θέλεις μπορώ να ρωτήσω και να σου πω περισσότερα ή πιο σίγουες πληροφορίες από βδομάδας

Τροποποιήθηκε από v1ss1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

εγώ έχω να θέσω μια ερώτηση σχετικά με την αναγνώριση μετά το τέλος της ειδικότητας στην Ελβετία. Συγκεκριμένα για ψυχιατρική ενδιαφέρομαι.

Ενώ στο Free Persons Movement που υπεγράφη τον 10/2011 μεταξύ EU και Suisse περιλαμβάνεται ο τίτλος ειδικότητας της Ελβετίας, στο Annex V 5.1.2 της οδηγίας 2005/36/ΕC δεν περιλαμβάνουν την Ελβετία σαν χώρα.

Υπάρχει κάποιος που να έχει αναγνωρίσει την ειδικότητα του εδώ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομίζω πως πρέπει να βρεις εάν η συνθήκη του 2011 που αναφέρεις (δεν την γνωρίζω) μεταξύ ΕΕ και Ελβετίας έχει περάσει στην Ελληνική Νομοθεσία (συνήθως με κάποιο Προεδρικό Διάταγμα, όπως η 2005/36/EC). Σε αντίθετη περίπτωση, οι κοινοτικές οδηγίες δεν λένε τίποτα από μόνες τους και δεν έχουν νομική ισχύ μέχρι το αντίστοιχο Κράτος-Μέλος να τροπολοιήσει ανάλογα την κείμενη νομοθεσία του.

Είχα μείνει στο ότι η αναγνώριση των επαγγελματικών δικαιωμάτων ιατρών, μηχανικών κτλ εντός EU καθορίζεται σαφώς από την 2005/36/EC.

Όσοι είναι Ελβετία λογικά θα έχουν υπόψη το αντίστοιχο ΠΔ ή τη νομοθετική πράξη με τα οποία η ειδικότητα εκεί αναγνωρίζεται αυτόματα στην Ελλάδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το link που ανέβασες φαίνεται ότι ισχύει για την Ελβετία ότι και για τα Κράτη-Μέλη και ο τίτλος ειδικότητας αναγνωρίζεται αυτόματα.

Νομίζω όμως πως το καλύτερο και πιο επίσημο που έχεις να κάνεις είναι να καταθέσεις μία έγγραφη αίτηση στο Υπουργείο Υγείας, με αριθμό πρωτοκόλλου, όπου θα ζητάς να σε ενημερώσουν εγγράφως εάν αναγνωρίζεται ο ελβετικός τίτλος ειδικότητας στην Ελλάδα.

Θεωρητικά, θα σου απαντήσουν εγγράφως εντός 15 ημερών πώς "ναι, αναγνωρίζεται βάση της 2011/702/EU, που ισχύει στην Ελληνική Επικράτεια από αα/ββ/2011 με το ΠΔ 2011/χψω κτλ.". Πρέπει δηλαδή η κοινοτική οδηγία να έχει περάσει στην ελληνική νομοθεσία με κάποιο τρόπο, ώστε να έχει ισχύ.

Το Υπουργείο Υγείας θα ξέρει (τα πάντα ξέρει, άλλο που μας γράφουν και δεν απαντάνε γιατί βαριούνται).

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει

Για να σε δεχτούν για ειδικότητα στην Ελβετία είναι απαραίτητη η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ;

Δεν αρκεί μόνο το πτυχίο;

(παίρνω πτυχίο τον Μάη και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι το Νοέμβρη-Φεβρουάριου για να κάνω το Esame di Stato)

Τροποποιήθηκε από giolanda1981
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει

Για να σε δεχτούν για ειδικότητα στην Ελβετία είναι απαραίτητη η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ;

Δεν αρκεί μόνο το πτυχίο;

(παίρνω πτυχίο τον Μάη και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι το Νοέμβρη-Φεβρουάριου για να κάνω το Esame di Stato)

Δηλ. στην Ελλάδα νομίζεις ότι αρκεί μόνο το πτυχίο; Για να ξεκινήσεις ειδικότητα οπουδήποτε χρειάζεσαι άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος και στην Ελλάδα ειδικά για τους πτυχιούχους Ιταλίας ζητούν και το Esame di Stato. Παρεμπιπτόντως, πάλι εξάμηνο έγινε; Δεν είχε μειωθεί στους τρεις μήνες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την Ελλάδα το ξέρω, απλά είχα μια μικρή ελπίδα για Ελβετία emrip

Είναι 2 φορές το χρόνο για 3 μήνες Εγώ για λίγο δε πρόλαβα αυτή που γίνεται τώρα και θα πρέπει να περιμένω το Νοεμβρη-Δεκέμβρη-Γενάρη να κάνω τις κλινικές και το Φεβρουάριο για το Esame

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να ξεκινήσεις ειδικότητα στην Ελβετία ΔΕΝ χρειάζεται να έχεις πάρει την abilitazione. Και στο λέω από πείρα γιατί ξεκίνησα να δουλεύω χωρίς να έχω κάνει esame di stato. Οταν θέλησεις να γράφτεις στο FMH για αναγνώριση των χρόνων δουλειάς τότε σου ζητάνε την abilitazione. Το νοσοκομείο στη συνέντευξη σου ζητάει μόνο το πτυχίο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ! emshy

Δηλαδή εσείς τι πιστεύετε; Με το που πάρω το πτυχίο το Μάη να δοκιμάσω για Ελβετία ; (εννοείται πως θα ρωτήσω πρώτα για τον αν ειναι απαραίτητη η abilitazione)

Ή ριψοκινδυνεύω και καλύτερα να περιμένω μέχρι το Φεβρουάριο του 2014 για την abilitazione ;

Ουφ θα σκάσω !!!!

Τροποποιήθηκε από giolanda1981
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευόμενη/ος Ιατρός για την ειδικότητα της Ψυχιατρικής

H Grecruitment αναζητά για Ψυχιατρική Κλινική στη Ζυρίχη, Ελβετία Ειδικευόμενη/ο Ιατρό για την ειδικότητα της Ψυχιατρικής.

Η κλινική δραστηριοποιείται στον χώρο Ψυχικών Διαταραχών και Ψυχοθεραπευτικών Μέτρων και διαθέτει μια Κλινική Ημέρας και δύο Κέντρα για Αντιμετώπιση Επείγων Ψυχιατρικών Περιστατικών συμπεριλαμβανόμενης και μιας πτέρυγας Memory Clinic.

O/η υποψήφιος/α Ιατρός θα έχει τη δυνατότητα να γνωρίσει τον ενδιαφέρον χώρο της Ψυχιατρικής και Ψυχοθεραπείας και να αποκομίσει γνώσεις και από Εσωτερική Παθολογία και Γηριατρική.

Αποστείλετε το βιογραφικό σας σημείωμα στο Email: info@grecruitment.com επισυνάπτοντας το πτυχίο, άδεια εξάσκησης επαγγέλματος, βεβαίωση επαγγελματικών εμπειριών, συστατικές επιστολές και βεβαίωση γλωσσικής επάρκειας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Μία ερώτηση για όποιον ξέρει

Για να σε δεχτούν για ειδικότητα στην Ελβετία είναι απαραίτητη η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ;

Δεν αρκεί μόνο το πτυχίο;

(παίρνω πτυχίο τον Μάη και μετά πρέπει να περιμένω μέχρι το Νοέμβρη-Φεβρουάριου για να κάνω το Esame di Stato)

Γνωρίζω άτομο που δουλεύει 3 χρόνια στο τμήμα μας χωρίς να έχει αναγνώριση του πτυχίου του (από Τυνησία) και το μόνο πρόβλημα που έχει είναι να μην μπορεί να προχωρήσει βαθμολογικά (να γίνει επιμελητής). Του λείπει η παθολογία για να γίνει η αναγνώριση.

Προσωπικά μου ζήτησαν την αναγνώριση του πτυχίου (κάπου CHF 650 κοστίζει) μαζί με όλα τα χαρτιά του διορισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.