Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Σας Ευχαριστω κι εγω Sov & Elpero για οσα γραψατε!! ειναι σημαντικα για εμας τους υπολοιπους που ακομη ψαχνομαστε...!!!

Καλη Αρχη τον Οκτωβρη Elpero! Φιλια στους φιλους μου τους Ελβετους!! emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Θέλω να στείλω γράμματα σε νοσοκομεία για να ζητήσω ειδικότητα και θα ήθελα να με συμβουλεύσετε, όποιος γνωρίζει, για τη μορφή που είναι καλό να έχει το γράμμα. Πολύ χρήσιμο και ενδιαφέρον θα ήταν για το topic να παρέθετε κάποιος που έχει στείλει τέτοιο γράμμα, το δικό του σαν πρότυπο (με σβησμένα φυσικά τα προσωπικά στοιχεία) για να πάρουμε μια ιδέα όσοι ενδιαφερόμαστε.

Το άλλο που ήθελα να ρωτήσω είναι πότε πιστεύετε οτι είναι καλό να στείλω, καθώς μέχρι το Νοέμβριο του 2009 θα είμαι στρατό και άρα μη διαθέσιμος για συνεντεύξεις κλπ. Ενδιαφέρομαι για το γαλλόφωνο τμήμα της Ελβετίας.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

KΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΕΛΒΕΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΝΕΥΡΟΧΕΙΡΟΥΡΓΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ AΣΤΡΟΚΥΤΤΩMATΩΝ. Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ 2ου ΒΑΘΜΟΥ ΑΣΤΡΟΚΥΤΤΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΡΗΖΕΙ ΑΜΕΣΗΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ (ΕΝΤΟΣ ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ).

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για γενική χειρουργική, άγγειοχ, νευροχ, και αναισθησιολογία ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια γεια σας

δεν ξερω αν εχει ειπωθει παλι στο site αλλα ενδιαφερομαι για ειδικοτητα ενδοκρινολογιασ σε καποιο γαλλικο νοσοκομειο τησ ελβετιας....αν καποιος ξερει το οτιδηποτε θα με βοηθουσε πολυ.Τελειωνω το αγροτικο μου τον αυγουστο και σκεφτομουν μετα να μεταναστευσω.Οτιδηποτε καποιος ξερει με αιτησεις που να ψαξω κ ολα τα σχετικα ασ μου πει.Κ αν καποιος αλλος ενδιαφερεται να το ψαξουμε μαζι ας στειλει .σκεφτομαι να κανω κ ενα διερευνητικο ταξιδι τον Απριλη. Αυτα ευχαριστω πολυ.............

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είχα ψάξει παλιά, σε ενδιαφέρει να βρεις να κάνεις κάπου Παθολογία σε πρώτη φάση- όσο για τις θέσεις Ενδοκρινολογίας, είναι ελάχιστες και περιμένουν πολλοί Ελβετοί για αυτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να περιμένεις περισσότερο απ'το 2046 που θα μπει ο 17ος της λίστας του Αττικού, δεν νομίζω φίλε μου!

Στείλε βιογραφικά για Παθολογία όπως σου είπε κι ο Sov που ξέρει κάτι παραπάνω από εμένα, διάβασε όλο το τόπικ και καλή επιτυχία!!!

Συμβουλή μου, να στείλεις όσα περισσότερα βιογραφικά, σε όσα περισσότερα νοσοκομεία μπορείς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλημερα σας

Ενδιαφερομαι για αναισθησιολογια στο γαλλικο τμημα της Ελβετιας. Εχω ηδη βρει τους καθηγητες στους οποιους πρεπει να απευθυνθω. Θα ηθελα εαν καποιος συναδελφος εχει προσωπικη εμπειρια να την μοιραστει μαζι μου οσον αφορα την ολη διαδικασια και εαν τα καταφερατε πως ειναι τα πραγματα εκει!

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ρωτήσω τον Sov όπως και τον El Pero που απ ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας το thread είναι εκεί, αφού λοιπόν αποφασίσεις και βρεις το νοσοκομείο που θέλεις έχει ειπωθεί ότι έρχεσαι σε επαφή με την κλινική. Προσωπικά με ενδιαφέρει το ιταλικό καντόνι, γνωρίζει λοιπόν κανείς ποια είναι η διαδικασία ακριβώς? Δηλαδή επικοινωνείς πρώτα με την κλινική ή με κάποιον αρμόδιο φορέα ο οποίος σου δίνει την άδεια εξασκήσεως στη χώρα και κατόπιν εσύ κάνεις τα υπόλοιπα. Έχω τσεκάρει τα link του forum αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν μιλώ γαλλικά ή γερμανικά και ενώ οι γενικότερες πληροφορίες υπάρχουν και στα ιταλικά οι πλέον ειδικές είναι μόνο στις δύο προηγούμενες γλώσσες.

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη! Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έστειλα ένα e-mail με επισυναπτόμενο το βιογραφικό μου στην Bellinzona (Ιταλικό Καντόνι) για Παθολογία. Μετά μου απάντησε μία γραμματέας εκεί ότι θα την μελετούσε το Επιστημονικό Συμβούλιο της κλινικής και θα μου απαντούσαν. Είχα πάρει και τηλ στο νοσοκομείο και η γραμματέας μου είχε πει ότι παρότι το έστειλα τελευταία στιγμη (ήταν κάπου τέλη Φλεβάρη πέρυσι-αρχές Μάρτη αν δεν κάνω λάθος...)Μετά από μερικές μέρες, μου έστειλαν e-mail με αρνητική απάντηση.

Έτσι έληξε άδοξα, πριν καλά-καλά ξεκινήσει η λαμπρή μου καριέρα στην sweet Suisse! emcry

Χωρίς πλάκα όμως! Στείλε όσα περισσότερα βιογραφικά μπορείς στα νοσοκομεία που δίνουν την ειδικότητα που θες και καλή επιτυχία! :D

Τροποποιήθηκε από neurodiab
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι για ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ στο ΓΑΛΛΟΦΩΝΟ Τμήμα της Ελβετίας. Φαντάζομαι θα υπάρχει κι εκεί

αναμονή - όπως συμβαίνει παντού! -, αλλά μήπως ξέρει κάποιος κάτι πιο συγκεκειμένο? Κάποιος συνάδελφος που είναι

Γενεύη ή Λωζάννη?... Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποτέ είναι προτιμότερο να στείλω mail και να πάρω τηλέφωνα για να

κανονίσω κάποια συνέντευξη? Σε κάποια άλλα post έγραφαν ότι οι θέσεις ανοίγουν Οκτώβριο κι Απρίλιο και ότι οι συνεντεύξεις σε Γενεύη/ Λωζάννη γίνονται ένα χρόνο πριν σε πάρουν. Ισχύουν αυτά? Μπορεί μετά από κάποια συνέντευξη να σε δεχτούν άτυπα ως βοηθό για ένα διάστημα? Να δουν και τι ξέρεις και τι δουλειά κάνεις στην κλινική?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

PLEASE!!!!!! ..." οι θέσεις για ειδικότητα ανοίγουν Οκτώβριο κι Απρίλιο και οι συνεντεύξεις σε Γενεύη/

Λωζάννη γίνονται ένα χρόνο πριν σε πάρουν..." ... Μπορεί να μου πει κάποιος έστω αν ισχύουν αυτά??????? MERCI!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι κανένας ειδικευόμενος έλληνας που κάνει την ειδικότητά του στην Ελβετία? ειδικά στην γενεύη ψυχιατρική??

περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν 1-2 αλλά αν δεν αλλάξεις τον τίτλο υπόσχομαι να έρθω να σου ζητήσω αυτόγραφο. Εκτός αν ψάχνεις για έλληνες εκπαιδευόμενους στη swiss air

καλα ντε...μην βαρας ...θα σου ετοιμασω οσα αυτόγραφα θες...ψάχνω συγκεκριμένες πληροφορίες γι'αυτό ζητάω να μάθω....αν κάποιος που κάνει ψυχ στην γενεύη μπορεί να βοηθήσει θα χρωστάω χάρη...ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα έλα, αστειεύομαι. Απλά για την ιστορία, είναι Switzerland ή Suisse ή Confederation Helvetique (CH) και αν σκοπεύεις να τους γράψεις γράμμα ζητώντας θέση, καλό είναι να το έχεις υπ' όψιν, τίποτε παραπάνω.

Κατά τα άλλα μεταφέρω το θέμα σου στο αντίστοιχο θέμα της ειδικότητας στην Ελβετία, όπου και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αρκετοί που κάνουν ειδικότητα εκεί και θα τους εντοπίσεις πιο εύκολα αν διαβάσεις λίγο αυτό το θέμα.

Καλή επιτυχία :)

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έλα έλα, αστειεύομαι. Απλά για την ιστορία, είναι Switzerland ή Suisse ή Confederation Helvetique (CH) και αν σκοπεύεις να τους γράψεις γράμμα ζητώντας θέση, καλό είναι να το έχεις υπ' όψιν, τίποτε παραπάνω.

Κατά τα άλλα μεταφέρω το θέμα σου στο αντίστοιχο θέμα της ειδικότητας στην Ελβετία, όπου και θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν αρκετοί που κάνουν ειδικότητα εκεί και θα τους εντοπίσεις πιο εύκολα αν διαβάσεις λίγο αυτό το θέμα.

Καλή επιτυχία :)

ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

να ρωτήσω ρε παιδιά:

άμα κάνεις αίτηση από τώρα σου ζητάνε βιογραφικό; προσωπικά θα σκόπευα να κάνω προϋπηρεσία σε παθολογική κλινική ταυτόχρονα με γαλλικά(να τα ξαναθυμηθώ μιας και με delf1234 πριν από τόσο καιρό ας τα βράστα) και έπειτα να δοκιμάσω.

Για ενδοκρινολογία τι παίζει; πρέπει να κάνω παθολογια πρώτα και αν ναι πόσα χρόνια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

3 χρόνια.

http://www.fmh.ch/fr/data/pdf/endokrinolog..._internet_f.pdf

Μερικά πράγματα αρκεί να τα γκουγκλάρεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

καλησπέρα! μήπως γνωρίζει κάποιος τι παίζει με ειδικότητα καρδιολογίας στο γαλλόφωνο τμήμα? κάπου διάβασα οτι είναι 2 έτη παθολογία και 4 καρδιολογία. ξέρει κανείς αν έχεις κάνει την παθολογία Ελλάδα αν μπορείς να συνεχίσεις εκεί με καρδιολογία? ή πρέπει να κάνεις κι εκεί από την αρχή παθολογία? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ακολουθεί μεγάλο ποστ:

Μόλις γύρισα από μεγάλο ταξίδι για συνεντεύξεις στη χώρα των σοκολατούχων γελάδων ακριβείας. Θα σας παραθέσω όσες πληροφορίες μού έρχονται στο μυαλό.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Καταρχήν είναι μια ακριβή χώρα, για αυτό φροντίστε να έχετε κάποιον γνωστό να μείνετε, ώστε να απαλλαγείτε από το κόστος της διαμονής (αν και τα 60 ευρώ σε ξενοδοχείο 4* στη Ζυρίχη δεν είναι άσχημα, ήταν η εξαίρεση, καθότι πλήρωσα και 120 για 3* στη Γενεύη...).

Επίσης - με το που φτάνετε στον σταθμό των τρένων, το πρώτο πράγμα που κάνετε είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλετε κάρτα 1/2 (HalbTax, Demi-Tarif) , θα κάνετε πολλή οικονομία. Αν είστε επίσης για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, δείτε και αυτή των απεριορίστων διαδρομών για 4/8 μέρες. Θα κάνετε ταχύτατα απόσβεση. Όλες οι μετακινήσεις γίνονται με τρένα και αστικά, τα οποία έχουν καταπληκτική ακρίβεια (και ακρίβεια). ΜΗΝ κυκλοφορείτε χωρίς εισιτήριο - το πρόστιμο είναι επώδυνο (70-80 φράγκα).

Το φαγητό είναι επίσης ένα οδυνηρό ζήτημα. Η σίγουρη λύση είναι όπου βρείτε COOP, στο εστιατόριο, να ζητήσετε το πιάτο ημέρας (12-14 φράγκα) για μεσημεριανό, θα χορτάσετε αρκετά. Όπως επίσης και για κεμπάπ σε τούρκους (θεωρητικά αμφίβολης γεύσης, αλλά ένα μίνιμουμ ποιότητας υπάρχει), αλλά το σκορβούτο παραμονεύει στη γωνία.

Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και οτιδήποτε πρόβλημα και να έχετε, θα σας βοηθήσουν σε όποια γλώσσα και προσπαθήσετε.

ΟΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Καταρχήν ήταν 3/4 για ειδικότητα ψυχιατρικής, και 1/4 για ερευνητική θέση. Πήγα και στο γερμανόφωνο και στο γαλλόφωνο ως γνώστης και των δύο γλωσσών. Έστειλα περίπου 8 αιτήσεις, όπου σε 2 χτυπούσα σε θέσεις που δεν είχα τα απαιτούμενα προσόντα (αλλά για την πλάκα), και στη μία δεν πήγα γιατί προέκυψε καλύτερη ευκαιρία για την ίδια μέρα, και στο άλλο περιμένω ακόμα απάντηση. Γενικά θα σας απαντήσουν από 2 μέρες (σε γαλλόφωνο) μέχρι 1 μήνα (γερμανόφωνο πανεπιστημιακό).

Γενικά (γνωρίζετε ότι) η ψυχιατρική είναι η πιο εύκολη ειδικότητα, μιας και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ιδρύματα που δίνουν ειδικότητα (αν δείτε π.χ. στο FMH μεταξύ νευρο και ψυχ, η δεύτερη έχει ΠΟΛΥ περισσότερες θέσεις).

Συζητώντας με τον διευθυντή σε γαλλόφωνη κλινική, τα πράγματα είναι διαφορετικά μεταξύ των δύο τμημάτων: οι γερμανοί κατεβαίνουν στη γερμανόφωνη και γεμίζουν τις κενές θέσεις, ενώ στο γαλλόφωνο είναι μικρότερη η ζήτηση, μιας και είναι και μικρότερος ο αριθμός των αποφοίτων από τις σχολές της Γενεύης και Λωζάννης. Ακόμα και στην άσκηση του επαγγέλματος, το γαλλόφωνο είναι πιο κοντά στην ψυχιατρική της κοινότητας (ευρωπαϊκή παράδοση), ενώ το γερμανόφωνο στην ιδρυματική. Αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους πολλούς.

Στις συνεντεύξεις είναι φιλικοί (καμία σχέση με τους εδώ μπόγιες), σου εξηγούν καταρχήν το τι περιλαμβάνει η θέση (αν είναι π.χ. νοσοκομειακή ή εξωτερικών ιατρείων), τι ασθενείς βλέπουν (μπορεί π.χ. σε άλλο να παραπέμπονται οι εξαρτήσεις και σε άλλο η ψυχογηριατρική), τι ευκαιρίες εκπαίδευσης προσφέρουν κοκ. Οι ερωτήσεις είναι πιο γενικές (γιατί σας ενδιαφέρει η ειδικότητα, έχετε ασχοληθεί με το κλινικό της κομμάτι, με το θεωρητικό, γιατί θέλετε να έρθετε σε μας). Ιατρική να ρωτήσουν δεν πολυπρόκειται (εκτός από την ερώτηση του $1 εκατομμυρίου στο γερμανόφωνο: "Σας έρχεται ασθενής που λέει ότι δεν θέλει να ζήσει άλλο. Πώς τον αντιμετωπίζετε;"), αλλά καλό είναι να δείχνετε πως ακόμα και αν δεν γνωρίζετε κάτι (π.χ. ψυχοφαρμακολογία), είστε ΠΡΟΘΥΜΟΣ να μάθετε. Κανένας δεν περιμένει να γνωρίζετε τα πάντα, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να δείξετε ενδιαφέρον και όχι "να έρθω να γράψω δυο χρόνια και να σηκωθώ να φύγω", ανθρώπους να τους βγάλουν τη δουλειά θέλουν.

Φυσικό είναι επίσης ότι η γλώσσα που γίνεται η συνέντευξη είναι του εκάστοτε καντονιού, το οποίο σημαίνει ότι στα γερμανόφωνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα (τα Hochdeutsch που μάθατε...αφήστε τα στην είσοδο, και προσαρμοστείτε εξ'αρχής). Τα γαλλικά του γαλλόφωνου είναι φυσιολογικά (ίσως και πιο αργά σε σχέση π.χ. με του Παρισιού).

Ακόμα και να μην σας κάνουν άμεσα πρόταση, να γνωρίζετε ότι πάλι θα βρουν μια λύση (π.χ. από το γερμανόφωνο μου πρότειναν να κάτσω 1-1,5 μήνα σαν επισκέπτης, να προσαρμοστώ στη γλώσσα του καντονιού και μετά να με προσλάβουν). Είναι ευγενικοί και δεν προσβάλλουν, αρκεί να δουν ότι υπάρχει αντίστοιχη διάθεση και από απέναντι.

Δύο συμβουλές:

Α. ΜΗΝ ΘΙΞΕΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ στη συνέντευξη. Καταρχήν κάνει κακή εντύπωση (ότι έρχεστε μόνο για τα φράγκα και όχι για να προσφέρετε. Έχουν ζήτημα με την εργασιακή νοοτροπία), και κατά δεύτερον ΔΕΝ ξέρουν, η δουλειά τους είναι η Ιατρική. Ο διευθυντής του γαλλόφωνου πήρε μπροστά μου τηλέφωνο τον διευθυντή του Ανθρώπινου Δυναμικού για το νούμερο, ενώ εγώ επέμενα ότι δεν είναι ανάγκη να το μάθω.

Β. Διακριτικά κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, μπορείτε να θίξετε ότι έχετε και αλλού συνεντεύξεις / προτάσεις. Αμέσως κάνει τον υποψήφιο πιο ενδιαφέροντα (γιατί προφανώς κάτι έχουν δει οι άλλοι διευθυντές για να καλέσουν τον υποψήφιο για συνέντευξη), και προσπαθούν να σε προσελκύσουν. Ας μην ξεχνάτε ότι δεν διαλέγουν μόνο αυτοί εσάς, αλλά και εσείς αυτούς - θέλουν να έχουν και ένα καλό ίματζ.

Στείλτε λοιπόν παντού αιτήσεις, και καλή σας επιτυχία.

Να ευχαριστήσω από εδώ τον el pero και τα άλλα παιδιά για τις συμβουλές τους, και να πω ότι είμαι πρόθυμος στο να απαντήσω σε απορίες, υπό δύο όρους:

α) Να διαβάσετε πρώτα προσεκτικά όλο το θέμα

και β) να διαβάσετε το FMH.

Η νοοτροπία "μασημένη τροφή" καλό είναι να εξαλειφθεί από μέσα σας μια και καλή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακολουθεί μεγάλο ποστ:

Μόλις γύρισα από μεγάλο ταξίδι για συνεντεύξεις στη χώρα των σοκολατούχων γελάδων ακριβείας. Θα σας παραθέσω όσες πληροφορίες μού έρχονται στο μυαλό.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Καταρχήν είναι μια ακριβή χώρα, για αυτό φροντίστε να έχετε κάποιον γνωστό να μείνετε, ώστε να απαλλαγείτε από το κόστος της διαμονής (αν και τα 60 ευρώ σε ξενοδοχείο 4* στη Ζυρίχη δεν είναι άσχημα, ήταν η εξαίρεση, καθότι πλήρωσα και 120 για 3* στη Γενεύη...).

Επίσης - με το που φτάνετε στον σταθμό των τρένων, το πρώτο πράγμα που κάνετε είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλετε κάρτα 1/2 (HalbTax, Demi-Tarif) , θα κάνετε πολλή οικονομία. Αν είστε επίσης για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, δείτε και αυτή των απεριορίστων διαδρομών για 4/8 μέρες. Θα κάνετε ταχύτατα απόσβεση. Όλες οι μετακινήσεις γίνονται με τρένα και αστικά, τα οποία έχουν καταπληκτική ακρίβεια (και ακρίβεια). ΜΗΝ κυκλοφορείτε χωρίς εισιτήριο - το πρόστιμο είναι επώδυνο (70-80 φράγκα).

Το φαγητό είναι επίσης ένα οδυνηρό ζήτημα. Η σίγουρη λύση είναι όπου βρείτε COOP, στο εστιατόριο, να ζητήσετε το πιάτο ημέρας (12-14 φράγκα) για μεσημεριανό, θα χορτάσετε αρκετά. Όπως επίσης και για κεμπάπ σε τούρκους (θεωρητικά αμφίβολης γεύσης, αλλά ένα μίνιμουμ ποιότητας υπάρχει), αλλά το σκορβούτο παραμονεύει στη γωνία.

Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και οτιδήποτε πρόβλημα και να έχετε, θα σας βοηθήσουν σε όποια γλώσσα και προσπαθήσετε.

ΟΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Καταρχήν ήταν 3/4 για ειδικότητα ψυχιατρικής, και 1/4 για ερευνητική θέση. Πήγα και στο γερμανόφωνο και στο γαλλόφωνο ως γνώστης και των δύο γλωσσών. Έστειλα περίπου 8 αιτήσεις, όπου σε 2 χτυπούσα σε θέσεις που δεν είχα τα απαιτούμενα προσόντα (αλλά για την πλάκα), και στη μία δεν πήγα γιατί προέκυψε καλύτερη ευκαιρία για την ίδια μέρα, και στο άλλο περιμένω ακόμα απάντηση. Γενικά θα σας απαντήσουν από 2 μέρες (σε γαλλόφωνο) μέχρι 1 μήνα (γερμανόφωνο πανεπιστημιακό).

Γενικά (γνωρίζετε ότι) η ψυχιατρική είναι η πιο εύκολη ειδικότητα, μιας και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ιδρύματα που δίνουν ειδικότητα (αν δείτε π.χ. στο FMH μεταξύ νευρο και ψυχ, η δεύτερη έχει ΠΟΛΥ περισσότερες θέσεις).

Συζητώντας με τον διευθυντή σε γαλλόφωνη κλινική, τα πράγματα είναι διαφορετικά μεταξύ των δύο τμημάτων: οι γερμανοί κατεβαίνουν στη γερμανόφωνη και γεμίζουν τις κενές θέσεις, ενώ στο γαλλόφωνο είναι μικρότερη η ζήτηση, μιας και είναι και μικρότερος ο αριθμός των αποφοίτων από τις σχολές της Γενεύης και Λωζάννης. Ακόμα και στην άσκηση του επαγγέλματος, το γαλλόφωνο είναι πιο κοντά στην ψυχιατρική της κοινότητας (ευρωπαϊκή παράδοση), ενώ το γερμανόφωνο στην ιδρυματική. Αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους πολλούς.

Στις συνεντεύξεις είναι φιλικοί (καμία σχέση με τους εδώ μπόγιες), σου εξηγούν καταρχήν το τι περιλαμβάνει η θέση (αν είναι π.χ. νοσοκομειακή ή εξωτερικών ιατρείων), τι ασθενείς βλέπουν (μπορεί π.χ. σε άλλο να παραπέμπονται οι εξαρτήσεις και σε άλλο η ψυχογηριατρική), τι ευκαιρίες εκπαίδευσης προσφέρουν κοκ. Οι ερωτήσεις είναι πιο γενικές (γιατί σας ενδιαφέρει η ειδικότητα, έχετε ασχοληθεί με το κλινικό της κομμάτι, με το θεωρητικό, γιατί θέλετε να έρθετε σε μας). Ιατρική να ρωτήσουν δεν πολυπρόκειται (εκτός από την ερώτηση του $1 εκατομμυρίου στο γερμανόφωνο: "Σας έρχεται ασθενής που λέει ότι δεν θέλει να ζήσει άλλο. Πώς τον αντιμετωπίζετε;"), αλλά καλό είναι να δείχνετε πως ακόμα και αν δεν γνωρίζετε κάτι (π.χ. ψυχοφαρμακολογία), είστε ΠΡΟΘΥΜΟΣ να μάθετε. Κανένας δεν περιμένει να γνωρίζετε τα πάντα, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να δείξετε ενδιαφέρον και όχι "να έρθω να γράψω δυο χρόνια και να σηκωθώ να φύγω", ανθρώπους να τους βγάλουν τη δουλειά θέλουν.

Φυσικό είναι επίσης ότι η γλώσσα που γίνεται η συνέντευξη είναι του εκάστοτε καντονιού, το οποίο σημαίνει ότι στα γερμανόφωνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα (τα Hochdeutsch που μάθατε...αφήστε τα στην είσοδο, και προσαρμοστείτε εξ'αρχής). Τα γαλλικά του γαλλόφωνου είναι φυσιολογικά (ίσως και πιο αργά σε σχέση π.χ. με του Παρισιού).

Ακόμα και να μην σας κάνουν άμεσα πρόταση, να γνωρίζετε ότι πάλι θα βρουν μια λύση (π.χ. από το γερμανόφωνο μου πρότειναν να κάτσω 1-1,5 μήνα σαν επισκέπτης, να προσαρμοστώ στη γλώσσα του καντονιού και μετά να με προσλάβουν). Είναι ευγενικοί και δεν προσβάλλουν, αρκεί να δουν ότι υπάρχει αντίστοιχη διάθεση και από απέναντι.

Δύο συμβουλές:

Α. ΜΗΝ ΘΙΞΕΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ στη συνέντευξη. Καταρχήν κάνει κακή εντύπωση (ότι έρχεστε μόνο για τα φράγκα και όχι για να προσφέρετε. Έχουν ζήτημα με την εργασιακή νοοτροπία), και κατά δεύτερον ΔΕΝ ξέρουν, η δουλειά τους είναι η Ιατρική. Ο διευθυντής του γαλλόφωνου πήρε μπροστά μου τηλέφωνο τον διευθυντή του Ανθρώπινου Δυναμικού για το νούμερο, ενώ εγώ επέμενα ότι δεν είναι ανάγκη να το μάθω.

Β. Διακριτικά κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, μπορείτε να θίξετε ότι έχετε και αλλού συνεντεύξεις / προτάσεις. Αμέσως κάνει τον υποψήφιο πιο ενδιαφέροντα (γιατί προφανώς κάτι έχουν δει οι άλλοι διευθυντές για να καλέσουν τον υποψήφιο για συνέντευξη), και προσπαθούν να σε προσελκύσουν. Ας μην ξεχνάτε ότι δεν διαλέγουν μόνο αυτοί εσάς, αλλά και εσείς αυτούς - θέλουν να έχουν και ένα καλό ίματζ.

Στείλτε λοιπόν παντού αιτήσεις, και καλή σας επιτυχία.

Να ευχαριστήσω από εδώ τον el pero και τα άλλα παιδιά για τις συμβουλές τους, και να πω ότι είμαι πρόθυμος στο να απαντήσω σε απορίες, υπό δύο όρους:

α) Να διαβάσετε πρώτα προσεκτικά όλο το θέμα

και β) να διαβάσετε το FMH.

Η νοοτροπία "μασημένη τροφή" καλό είναι να εξαλειφθεί από μέσα σας μια και καλή.

Πολύτιμες οι πληροφοριες ππου μας εδωσες και ελπιδοορα ακουγονται τα πραγματα...διαβασα ολα τα ποστ και κοιταξα το FMH. Επειδη με ενδιαφερει ιδιαιτεραειδικοτητα στο γαλλικο κομματι της ελβετια ηθελα να ρωτησω, ποσο πιθανον ειναι να γινεις δεκτος σε συνεντευξη και να σε παρουν ως ειδικευομενο εαν δεν εχεις δημοσιευσεις αλλα μονο το πτυχιο σου?? δηλαδη προφανως οι δημοσιευσεις αποτελουν ενα μπονους, ομως υπαρχει ελπιδα χωρις αυτες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξαρτάται πάντοτε για ποια ειδικότητα μιλάμε!

Ψυχιατρική σε παίρνουν έτσι και "σου κάνουν και γιορτούλα" που έχει πει ο Sovereign πιο πάνω (εξαρτάται και από τις συγκυρίες).

Για τις υπόλοιπες ειδικότητες οτιδήποτε εξτρά είναι κέρδος. Συστατικές - εργασίες - παρουσιάσεις - εκπαιδευτικά προγράμματα - ανταλλαγές, όλα είναι δεκτά.

Το βιογραφικό είναι πάντοτε στο χέρι σας να το παρουσιάσετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, υπάρχουν πολλά βιβλία για να γράψετε ξενόγλωσσο βιογραφικό, motivation / cover letter, και τι ρωτάνε στις συνεντεύξεις.

Συγνώμη πάντως που δεν είμαι πιο ακριβής, δεν ξέρω και παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ακολουθεί μεγάλο ποστ:

Μόλις γύρισα από μεγάλο ταξίδι για συνεντεύξεις στη χώρα των σοκολατούχων γελάδων ακριβείας. Θα σας παραθέσω όσες πληροφορίες μού έρχονται στο μυαλό.

ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ

Καταρχήν είναι μια ακριβή χώρα, για αυτό φροντίστε να έχετε κάποιον γνωστό να μείνετε, ώστε να απαλλαγείτε από το κόστος της διαμονής (αν και τα 60 ευρώ σε ξενοδοχείο 4* στη Ζυρίχη δεν είναι άσχημα, ήταν η εξαίρεση, καθότι πλήρωσα και 120 για 3* στη Γενεύη...).

Επίσης - με το που φτάνετε στον σταθμό των τρένων, το πρώτο πράγμα που κάνετε είναι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να βγάλετε κάρτα 1/2 (HalbTax, Demi-Tarif) , θα κάνετε πολλή οικονομία. Αν είστε επίσης για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, δείτε και αυτή των απεριορίστων διαδρομών για 4/8 μέρες. Θα κάνετε ταχύτατα απόσβεση. Όλες οι μετακινήσεις γίνονται με τρένα και αστικά, τα οποία έχουν καταπληκτική ακρίβεια (και ακρίβεια). ΜΗΝ κυκλοφορείτε χωρίς εισιτήριο - το πρόστιμο είναι επώδυνο (70-80 φράγκα).

Το φαγητό είναι επίσης ένα οδυνηρό ζήτημα. Η σίγουρη λύση είναι όπου βρείτε COOP, στο εστιατόριο, να ζητήσετε το πιάτο ημέρας (12-14 φράγκα) για μεσημεριανό, θα χορτάσετε αρκετά. Όπως επίσης και για κεμπάπ σε τούρκους (θεωρητικά αμφίβολης γεύσης, αλλά ένα μίνιμουμ ποιότητας υπάρχει), αλλά το σκορβούτο παραμονεύει στη γωνία.

Οι άνθρωποι είναι ευγενικοί και οτιδήποτε πρόβλημα και να έχετε, θα σας βοηθήσουν σε όποια γλώσσα και προσπαθήσετε.

ΟΙ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΕΙΣ

Καταρχήν ήταν 3/4 για ειδικότητα ψυχιατρικής, και 1/4 για ερευνητική θέση. Πήγα και στο γερμανόφωνο και στο γαλλόφωνο ως γνώστης και των δύο γλωσσών. Έστειλα περίπου 8 αιτήσεις, όπου σε 2 χτυπούσα σε θέσεις που δεν είχα τα απαιτούμενα προσόντα (αλλά για την πλάκα), και στη μία δεν πήγα γιατί προέκυψε καλύτερη ευκαιρία για την ίδια μέρα, και στο άλλο περιμένω ακόμα απάντηση. Γενικά θα σας απαντήσουν από 2 μέρες (σε γαλλόφωνο) μέχρι 1 μήνα (γερμανόφωνο πανεπιστημιακό).

Γενικά (γνωρίζετε ότι) η ψυχιατρική είναι η πιο εύκολη ειδικότητα, μιας και υπάρχουν ΠΟΛΛΑ ιδρύματα που δίνουν ειδικότητα (αν δείτε π.χ. στο FMH μεταξύ νευρο και ψυχ, η δεύτερη έχει ΠΟΛΥ περισσότερες θέσεις).

Συζητώντας με τον διευθυντή σε γαλλόφωνη κλινική, τα πράγματα είναι διαφορετικά μεταξύ των δύο τμημάτων: οι γερμανοί κατεβαίνουν στη γερμανόφωνη και γεμίζουν τις κενές θέσεις, ενώ στο γαλλόφωνο είναι μικρότερη η ζήτηση, μιας και είναι και μικρότερος ο αριθμός των αποφοίτων από τις σχολές της Γενεύης και Λωζάννης. Ακόμα και στην άσκηση του επαγγέλματος, το γαλλόφωνο είναι πιο κοντά στην ψυχιατρική της κοινότητας (ευρωπαϊκή παράδοση), ενώ το γερμανόφωνο στην ιδρυματική. Αλλά αυτές είναι λεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους πολλούς.

Στις συνεντεύξεις είναι φιλικοί (καμία σχέση με τους εδώ μπόγιες), σου εξηγούν καταρχήν το τι περιλαμβάνει η θέση (αν είναι π.χ. νοσοκομειακή ή εξωτερικών ιατρείων), τι ασθενείς βλέπουν (μπορεί π.χ. σε άλλο να παραπέμπονται οι εξαρτήσεις και σε άλλο η ψυχογηριατρική), τι ευκαιρίες εκπαίδευσης προσφέρουν κοκ. Οι ερωτήσεις είναι πιο γενικές (γιατί σας ενδιαφέρει η ειδικότητα, έχετε ασχοληθεί με το κλινικό της κομμάτι, με το θεωρητικό, γιατί θέλετε να έρθετε σε μας). Ιατρική να ρωτήσουν δεν πολυπρόκειται (εκτός από την ερώτηση του $1 εκατομμυρίου στο γερμανόφωνο: "Σας έρχεται ασθενής που λέει ότι δεν θέλει να ζήσει άλλο. Πώς τον αντιμετωπίζετε;"), αλλά καλό είναι να δείχνετε πως ακόμα και αν δεν γνωρίζετε κάτι (π.χ. ψυχοφαρμακολογία), είστε ΠΡΟΘΥΜΟΣ να μάθετε. Κανένας δεν περιμένει να γνωρίζετε τα πάντα, αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να δείξετε ενδιαφέρον και όχι "να έρθω να γράψω δυο χρόνια και να σηκωθώ να φύγω", ανθρώπους να τους βγάλουν τη δουλειά θέλουν.

Φυσικό είναι επίσης ότι η γλώσσα που γίνεται η συνέντευξη είναι του εκάστοτε καντονιού, το οποίο σημαίνει ότι στα γερμανόφωνα είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα (τα Hochdeutsch που μάθατε...αφήστε τα στην είσοδο, και προσαρμοστείτε εξ'αρχής). Τα γαλλικά του γαλλόφωνου είναι φυσιολογικά (ίσως και πιο αργά σε σχέση π.χ. με του Παρισιού).

Ακόμα και να μην σας κάνουν άμεσα πρόταση, να γνωρίζετε ότι πάλι θα βρουν μια λύση (π.χ. από το γερμανόφωνο μου πρότειναν να κάτσω 1-1,5 μήνα σαν επισκέπτης, να προσαρμοστώ στη γλώσσα του καντονιού και μετά να με προσλάβουν). Είναι ευγενικοί και δεν προσβάλλουν, αρκεί να δουν ότι υπάρχει αντίστοιχη διάθεση και από απέναντι.

Δύο συμβουλές:

Α. ΜΗΝ ΘΙΞΕΤΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ στη συνέντευξη. Καταρχήν κάνει κακή εντύπωση (ότι έρχεστε μόνο για τα φράγκα και όχι για να προσφέρετε. Έχουν ζήτημα με την εργασιακή νοοτροπία), και κατά δεύτερον ΔΕΝ ξέρουν, η δουλειά τους είναι η Ιατρική. Ο διευθυντής του γαλλόφωνου πήρε μπροστά μου τηλέφωνο τον διευθυντή του Ανθρώπινου Δυναμικού για το νούμερο, ενώ εγώ επέμενα ότι δεν είναι ανάγκη να το μάθω.

Β. Διακριτικά κατά τη διάρκεια της συνέντευξης, μπορείτε να θίξετε ότι έχετε και αλλού συνεντεύξεις / προτάσεις. Αμέσως κάνει τον υποψήφιο πιο ενδιαφέροντα (γιατί προφανώς κάτι έχουν δει οι άλλοι διευθυντές για να καλέσουν τον υποψήφιο για συνέντευξη), και προσπαθούν να σε προσελκύσουν. Ας μην ξεχνάτε ότι δεν διαλέγουν μόνο αυτοί εσάς, αλλά και εσείς αυτούς - θέλουν να έχουν και ένα καλό ίματζ.

Στείλτε λοιπόν παντού αιτήσεις, και καλή σας επιτυχία.

Να ευχαριστήσω από εδώ τον el pero και τα άλλα παιδιά για τις συμβουλές τους, και να πω ότι είμαι πρόθυμος στο να απαντήσω σε απορίες, υπό δύο όρους:

α) Να διαβάσετε πρώτα προσεκτικά όλο το θέμα

και β) να διαβάσετε το FMH.

Η νοοτροπία "μασημένη τροφή" καλό είναι να εξαλειφθεί από μέσα σας μια και καλή.

Καλησπέρα σε όλους!

Πολύ ενδιαφέροντα και χρήσιμα καταρχήν αυτά τα στοιχεία.

Ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική παιδοψυχιατρική αλλά είμαι τελείως άσχετος με το ελβετικό σύστημα. Μιλάω Γαλλικά/Γερμανικά με επάρκεια ανκαι ενδιαφέρομαι κυρίως για γαλλόφωνο.

Έψαξα στο FMH αλλά μάλλον κάτι δεν καταλαβαίνω. δηλαδή παραθέτουν τα νοσοκομεία που δίνουν ειδικότητα αλλά λένε και πόσα χρόνια δίνει το καθένα αν είμαι σωστός. Οπότε τί πρέπει να κάνουμε?να στείλουμε ανάλογα με τα χρόνια πρώτα σε ένα πχ αν δίνει 3 χρόνια από τα 6 και μετά που θα συμπληρωθούν ξανακάνουμε΄αίτηση για το άλλο?

Και αυτό γίνεται με απευθείας εμαιλ στους καθηγητές/κλινικές?

και ποιά η γραφειοκρατική διαδικασία αν σε πάρουν εκεί, για να αναγνωρίσεις το πτυχίο? και για άδεια εργασίας κλπ.

Ευχαριστώ παιδιά και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.