Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Δείτε προηγούμενη δημοσίευσή μου για το πως να βελτιώσετε δωρεάν τα Γερμανικά σας online, με το να ακούτε λέξεις και φράσεις που δακτυλογραφείτε με τέλεια ελβετική προφορά!

Μην ταίζετε άλλο τα φροντιστήρια...

Θα πάθετε την πλάκα σας!

:rolleyes:

ΣΥΓΝΩΜΗ, ΕΠΙΔΗ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΠΟΙ ΔΗΜΗΣΙΕΥΣΗ ΣΑΣ ΜΙΛΑΤΕ ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΜΑΘΑΙΝΩ ΤΩΡΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΤΕ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να τον ενδιαφέρει η ψυχιατρική ενηλίκων ή γενικότερα, να κάνει ψυχιατρική ενηλίκων,minimum 1 χρόνο σαν κομμάτι άλλης ειδικότητας, ας μου στείλει πμ, να του δώσω το email του chef adjoint για να στείλει τα απαραίτητα έγγραφα. Η θέση ανοίγει στις 1/12/2011 και είναι θέση ειδικευόμενου στο νοσοκομείο,100% απασχόληση,στο καντόνι του Vaud, στo ψυχιατρικό νοσοκομείο της πόλης Yverdon-les-Bains .Απαραίτητη προυπόθεση η γνώση της γαλλικής γλώσσας (B1-B2)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γειά σας...Έχω στείλει CV και lettre de motivation για παθολογία σε 9 νοσοκομεία στη γαλλόφωνη Ελβετία και από τα 7 δεν έχω πάρει απάντηση...έχουν περάσει 20 μέρες από τότε...γενικά αργούνε τόσο πολύ να απαντήσουν??να ελπίζω ακόμα? Εάν δεν υπήρχαν θέσεις δεν θα έπρεπε να λάβω έστω τυπικά μια αρνητική απάντηση?...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω επαιρνα απαντησεις μεχρι και 1-2 μηνες μετα. απο μια κλινικη μαλιστα με πηανε τηλεφωνο 2,5 μηνες μετα!! φυσικα καποιοι δεν απαντησαν ποτε κ οσοι απαντησαν απαντησαν αρνητικα, αλλιως θα ημουν εκει τωρα :anavwfwties: παντως αν μπορεις στειλε και σε παραπανω κλινικες, σε οσες περισσοτερες μπορεις για την ακριβεια,και οχι μην περιμενεις να σου απαντηησουν την επομενη μερα, δεν ειναι τοσο τυπικοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17-30/10 φέτος είναι επίσημα διακοπές στην Ελβετία,στα περισσότερα καντόνια. Συνήθως οι διευθυντές παίρνουν διακοπές, αν όχι όλες τις μέρες,το λιγότερο μια εβδομάδα, καθώς τα σχολεία είναι κλειστά για να κάνουν διακοπές με την οικογένεια. Περίμενε μέχρι και το τέλος της άλλης εβδομάδας κι αν δεν έχεις νέα πάρε τηλ να ρωτήσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετε!

Σκέφτομαι να κάνω καμια αίτηση να κανω "ανταλλαγη" τύπου erasmus στη γερμανόφωνη Ελβετία. Βεβαια θελω να μείνω μόνο 2 μήνες για κάποια κλινική, αρα δεν εκανα αίτηση για υποτροφία erasmus placements.(μιας και είναι υποχρεωτικό να μείνεις 3+ μήνες)

Ανεξάρτητη πόσο εύκολο είναι να πάω? Να κάνω 50 αιτήσεις και όπου με παρουν? Θα βοηθούσε καθόλου να σε δεχτουν για ειδικότητα αργότερα αν σε "γνωριζαν" λίγο σε αυτο το 2μηνο ή παραμένει το ίδιο δύσκολο να σε πάρουν? emconfused Απο θέσεις γενικής χειρουργικής πώς είναι τα πράγματα?

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, θα ημουν παρα πολυ ευγνώμων σε όποιον απαντούσε έστω και μιση! :) Όποια πληροφορία έχετε γενικά για τις κλινικές 5ου-6ου ετους εκει θα ήταν ευπρόσδεκτη!

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γρήγορα γρήγορα:

1. Θέλεις να πας π.χ. ως εργαζόμενη για να καλύψεις μια δίμηνη τρύπα το καλοκαίρι (όπου ζητούνε αντικαταστάτες για να πάνε και αυτοί διακοπές με την ησυχία τους); Θέλεις απλά να μπεις στη κλινική για ένα δίμηνο και να παρακολουθείς; (και με τι στόχο; π.χ. να δεις το καθημερινό πρόγραμμα; κάποια τεχνική; να πάρεις απλά μυρωδιά; να βοηθήσεις σε κάποιο πρόγραμμα;)

2. Στέλνεις μέιλ στον καθηγητή (βλέπεις τις λίστες των ιδρυμάτων που δίνουν γενική χειρουργική στο www.fmh.ch) ή στον διευθυντή και τού εξηγείς τι θέλεις.

3. Προφανώς μη συστημένη είναι λιγότερο πιθανό, αλλά όχι απίθανο- και σίγουρα οποιαδήποτε εμπειρία σε ελβετικό έδαφος αυξάνει κατακόρυφα τη πιθανότητα να σε πάρουν μετά. Απλά να ξέρεις ότι σε 2 μήνες θα πρέπει να μάθεις τη τοπική γερμανική διάλεκτο, το οποίο είναι και καλό (γιατί αν θα έρθεις προς τα εδώ θα πρέπει να τη μάθεις( και κακό (γιατί θα υποφέρεις μέχρι να τη μάθεις).

4. Νομίζω αυτό που ψάχνεις λέγεται Unterassistenzarzt/ αν δεν έχεις πάρει πτυχίο και είσαι στα τελειώματα, σού δίνουν ένα κατιτίς συνήθως.

Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και επεξηγηματικά:

http://en.wikipedia.org/wiki/Schwyzertütsch

Τροποποιήθηκε από Sith Lord
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απαντηση. :)

Εγώ με την ιδιότητα της φοιτητριας θέλω να παω, να κανω κάποια κλινική εκεί(εκπαιδευτικα δλδ). Το ξέρω οτι 99% δεν θα μου την αναγνωρισουν στην σχολή εδω(ειδικά αν θελω χειρουργικη, δεν εχουν δείξει πολλά δείγματα κατανοησης τοσο καιρο...). Οι φιλες μου έστειλαν για γερμανια και ελαβαν απαντηση σε διαστημα ημερων(ειδικά ενας καθηγητης απαντουσε μεσα σε ωρες!Ο_Ο).

Για τη διαλεκτο των γερμανικών που μιλιεται εκει έχω ακούσει διαφορα χαριτωμένα...:P Ευχομαι να μην καταστρεψει οποιαδηποτε προσπαθεια επικοινωνίας!(εχω και χρονια απο τοτε που πηρα το πτυχιο των γερμανικων αρα χρειαζομαι να τα κανω ολα απο την αρχη οπως φαινεται...)

Με τη χειρουργική γενικά στην Ελβετία τι γίνεται? Σκοτωνονται για τις θέσεις όπως στην Αμερικη? :huh:

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σκέφτομαι να κάνω καμια αίτηση να κανω "ανταλλαγη" τύπου erasmus στη γερμανόφωνη Ελβετία. Βεβαια θελω να μείνω μόνο 2 μήνες για κάποια κλινική, αρα δεν εκανα αίτηση για υποτροφία erasmus placements.(μιας και είναι υποχρεωτικό να μείνεις 3+ μήνες)

Ανεξάρτητη πόσο εύκολο είναι να πάω? Να κάνω 50 αιτήσεις και όπου με παρουν? Θα βοηθούσε καθόλου να σε δεχτουν για ειδικότητα αργότερα αν σε "γνωριζαν" λίγο σε αυτο το 2μηνο ή παραμένει το ίδιο δύσκολο να σε πάρουν? emconfused Απο θέσεις γενικής χειρουργικής πώς είναι τα πράγματα?

Επειδή το 'χω ψάξει (αλλά για τη γαλλόφωνη Ελβετία), θα σου πρότεινα πρώτα απ' όλα να πας να μιλήσεις στον υπεύθυνο ανταλλαγών της σχολής σου. Αυτός/ή μπορεί να στείλει ένα mail στον αντίστοιχο της σχολής στην Ελβετία και να ρωτήσει για τις λεπτομέρειες της ανταλλαγής που θες να κάνεις.

Π.χ. αυτό που λες για τους 2 μήνες μπορεί να μην ισχύει. Γιατί και πριν μπει η Ελβετία επίσημα στο πρόγραμμα erasmus, κάπου στο site του Université de Genève είχα βρει ότι για τις κλινικές ανταλλαγές το minimum είναι 3 μήνες και μάλιστα στην ίδια κλινική, και το είχα επιβεβαιώσει επικοινωνώντας με το Πανεπιστήμιο της Γενεύης. Βέβαια αυτά για Γενεύη, για τη γερμανόφωνη Ελβετία ψάξ'το!

Επίσης τι εννοείς 50 αιτήσεις?! huh.gif Οι ανταλλαγές γίνονται μόνο με ιατρικές σχολές, και 50 ιατρικές στην Ελβετία νομίζω δεν υπάρχουν! tongue.gif (αν δεν κάνω λάθος είναι 5, και στο γερμανόφωνο είναι μόνο οι 3 - Zürich, Berne, Basel )

Κατά τ' άλλα, μην πελαγώνεις με το αν είναι εύκολο να πας ή όχι, ή με το αν έχει νόημα για την ειδικότητα μετά! Προσπάθησέ το και θα δείξει! Τι έχεις να χάσεις; smile.gif

Άντε good luck! 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι έτσι για το γαλλόφωνο, ε για το γερμανόφωνο δεν θα είναι διαφορετικά..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aχ ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο ποστ!

Η αληθεια είναι ότι δεν έχω αρχίσει να ψάχνομαι ακόμα λόγω του οτι φοβάμαι το τι θα επακολουθησει όσον αφορά το άγχος της διαδικασίας...(ειδα τι πέρασαν οι γνωστοί με τη Γερμανία)

Χαχα πάντως μαλλον δεν εχω συνειδητοποιήσει οτι η Ελβετία είναι μικρή χώρα και δεν έχει 50 ιατρικές...:P Μόνο σε πανεπιστημιακό δλδ μπορείς να κάνεις elective? Το λέω διότι η μια φίλη μου θελει να παει σε μη πανεπιστημιακό για πιο ανεπισημη πρακτικη στη Γερμανια(δεν την νοιαζει δλδ να αναγνωριστεί, μιας και ειναι και καρδιοθωρακοχειρ που ετσι κι'αλλιως δεν θα αναγνωριζοταν).

Δλδ δεν μπορεις στην Ελβετία να πας για πρακτικη-ανεπισημο elective σε μη πανεπιστημιακό?

Και φυσικά όντως δεν έχω να χάσω τίποτα στελνοντας τουλαχιστον κάποιο mail(αλλα με φοβίζει η πιθανότατη αρνητική απαντηση :P). Συγγνώμη για τις πολλές και ίσως αφελείς ερωτήσεις μου, και χίλια ευχαριστώ πάλι για τις απαντησεις!! :)

Τροποποιήθηκε από samurai_pizza_dora
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και φυσικά όντως δεν έχω να χάσω τίποτα στελνοντας τουλαχιστον κάποιο mail(αλλα με φοβίζει η πιθανότατη αρνητική απαντηση

Εδώ είσαι φάουλ: στείλε και ό,τι κάτσει. Αν είναι η πρώτη επαγγελματική χυλόπιτα της ζωής σου, να είναι νωρίς και με λιγότερο ρίσκο...αν δε σού κάτσει, τότε να το ευχαριστηθείς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το 'χω ψάξει για ανταλλαγή που να μην αναγνωρίζεται καθόλου από τη σχολή μου, γτ προσωπικά θέλω ο ένας από τους 3 ή 4 μήνες που θα πάω να αναγνωριστεί. Αλλά ακόμα κι αν δε σε ενδιαφέρει να αναγνωριστεί καθόλου η κλινική άσκηση που θα κάνεις εκεί, πρέπει να ρωτήσεις πρώτα στη δική σου τη σχολή (την επιτροπή ανταλλαγών συγκεκριμένα) αν δέχονται ανταλλαγή σε μη-πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Και πάλι βέβαια, επειδή η επιτροπή -απ' ότι ξέρω- συνεδριάζει μόνο όταν έχεις κάνει ήδη επίσημη αίτηση, και δεν νομίζω να βγάλεις άκρη ψάχνοντας το κάθε μέλος της επιτροπής και ζητώντας τη γνώμη του, και πάλι ο υπεύθυνος/συντονιστής ανταλλαγών θα σου πει αν γίνεται αυτό ή τουλάχιστον αν το 'χει ξαναζητήσει κάποιος και έχουν δεχθεί ή αρνηθεί. Αααααν λοιπόν πάρεις θετική απάντηση από τη σχολή εδώ, μετά επικοινωνείς και με τη σχολή ή το νοσοκομείο στην Ελβετία. Και όταν λέω επικοινωνείς, δεν εννοώ προσωπικά! Εγώ είχα πάει στην υπεύθυνη ανταλλαγών και είχε στείλει εκείνη το mail, χωρίς να αναφέρει καν το όνομά μου (π.χ. "μια φοιτήτριά μας στο τάδε έτος θέλει να παρακολουθήσει την τάδε κλινική στο τάδε νοσοκομείο από τότε μέχρι τότε, γίνεται; τι χρειάζεται να κάνουμε;").

Επομένως μην αγχώνεσαι προκαταβολικά, chill out cool10.giftongue.gif και πήγαινε στο γραφείο διεθνών ανταλλαγών της σχολής σου να τα συζητήσεις όλα αυτά! smile.gif

Υ.Γ.: Γτ πιθανότατη αρνητική απάντηση;; Ανταλλαγή ζητάς, όχι να σε προσλάβουν!!! Και η Ελβετία γενικά δέχεται τέτοιες ανταλλαγές (γι' αυτό τελικά μπήκε και στο πρόγραμμα erasmus) οπότε έτσι κι αλλιώς αν ζητήσεις να μάθεις κάποιες λεπτομέρειες για την ανταλλαγή και τη διαδικασία, απλά θα σου απαντήσουν επί αυτών, δε θα σε απορρίψουν πριν καν κάνεις αίτηση! Το "ναι/όχι" των ελβετών δλδ, θα 'ναι το τελευταίο που θα μάθεις, αφού πρώτα έχεις κάνει αίτηση και τα σχετικά, και έχεις περάσει από την επιτροπή ανταλλαγών της σχολής σου! Απλά ξεκίνα να το ψάχνεις γτ εμένα π.χ. μου 'χαν στείλει την αίτηση που πρέπει να συμπληρώσω και μου είχαν πει ότι οι γραφειοκρατικές διαδικασίες θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί το αργότερο 6 μήνες πριν την ημερομηνία που θέλω να ξεκινήσω! (υπάρχουν και deadlines δλδ, κι ας μην είναι erasmus)

Τροποποιήθηκε από melian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλιστα! Νομιζα οτι επειδή δεν ήθελα ούτε υποτροφία ούτε αναγνώριση δεν θα χρειαζόταν να ανακατευτώ με την επιτροπή ανταλλαγών. Αλλα μετά μπήκα στα sites των πανεπιστημιων που μου έδωσες και είδα οτι δεν δεχονται ανεξαρτητους αν δεν υπάρχει διμερης συμφωνια(που το πανεπιστημιο πατρων έχει μόνο με αλβανίες-βοσνιες-αιγυπτο-μπαγκλαντες κλπ)...

Αρα η μόνη ελπίδα είναι να βρω τον υπεύθυνο των ανταλλαγών στη σχολή μου και να τον ρωτήσω τι μπορεί να γίνει. Ελπιζω να αρχίσω να βγάζω άκρη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπερα, εχς τελειωσει 1 χρονο χειρουργικης στη γαλλοφωνη ελβετια, γνωριζει μηπως κανεις να μου πει τι χαρτια χρειαζονται για την αναγνωριση αυτου του χρονου στην Ελλαδα??Κσερω οτι πρεπει να κανω μια λιστα χειρουργειων, αλλα μοιυ ειπαν κ για ενα χαρτι που να λεει οτι η κλινικη ειναι αναγνωρισμενη κ οτι εχω δουλεψει 100% σαν ειδικευμονενη….??

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα παιδια !θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι παιζει με τις συνεντευξεις στο γαλλοφωνο κομματι?καπου διαβασα για ερωτησεις κλειστου τυπου στο πρωτο μέρος της συνεντευξης?? μπορει καποιος να διευκρισει?? ρωτανε πανω στην ειδικότητα η περιοριζονται στο βιογραφικο σου?? καθε απαντηση ,συμβουλη η διευκρινινση ευπροσδεκτη ευχαριστω πολυ εκ των προτερων :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

marin ελπίζω να μην έχω καθυστερήσει πολύ.

Η συνεντευξη είναι σε πολύ χαλαρό περιβάλλον με καφεδάκι. Συζητάς το βιογραφικό σου, γιατί θέλεις να δουλέψεις στο συγκεκριμένο νοσοκομείο, γιατί όχι κάπου αλλού αν ήδη κάνεις κάποιο μέρος της ειδικότητας σε αλλο νοσοκομείο.

Σε ρωτούν τι απεκόμισες από αυτά που έχεις κάνει στο βιογραφικό σου και πώς αυτά μπορούν να σε βοηθήσουν στο μέλλον.

Στο τέλος της συνέντευξης λίγο πολύ θα σου πουν πως έχεις πάει και αν πραγματικά σε θέλουν θα δημιουργηθεί η θέση για εσένα, κάπως. Αυτό που πρεπει να γνωρίζετε είναι πως οι περισσότερες συνεντεύξεις πλεον γίνονται για θέσεις Δεκ '12 και παραπέρα...

Μετά απο τον chef θα έχεις μια μικρή κουβεντούλα με το γραφείο προσωπικού ο οποίος σου λέει εν ολίγοις τι χαρτιά θα χρειαστεί να φέρεις αν σου δωθεί η θέση και σε τι επίπεδο θα αρχισεις να πληρώνεσαι (αν δεν έχεις κανει ποτέ σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο αρχίζεις απο το βασικό μισθό δλδ χωρίς χρονοεπίδομα). Τουλαχιστον ετσι μου είπε εμενα, αφού μου ζήτησε βεβαίωση από τα νοσοκομεία που έχω περάσει ότι είναι πανεπιστημιακά.

Αφού τελειώσαμε τη συνέντευξη με πήγε ενα γύρο στο νοσοκομείο και με σύστησε σε αλλους ειδικευομενους, όπως επίσης και στην κλινική.

Αυτά εν συντομία.

Τώρα έχω και εγώ δυο ερωτησεις με τη σειρα μου για τους ήδη εν Ελβετία, αν έχετε την καλωσύνη.

1) Μεταξύ πανεπιστημιακού Λωζάνης και Γενεύης πιο από τα δυο θα προτιμούσατε και γιατί. (Ας υποθέσουμε πως η ειδικότητα είναι εξίσου καλή και στα δύο)

2) Σας ζητήσανε τεστ γλώσσας μαζί με το συμβόλαιο; Αν ναι τι περίπου είναι; Ο τύπος στο γραφείο προσωπικού δεν μου έλεγε πολλά όταν κάναμε την κουβεντούλα μας. Αρκέστηκε στο ότι "διαρκεί μερικές ώρες και είναι γραπτό τεστ." Πιστεύω στην πορεία θα δώσει περισσότερες λεπτομέριες αλλά αν γνωρίζει κανείς θα βοηθούσε.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(at work, English)

1. It really depends on the branch you want to take, do some research on the field and you'll find out. It's also a matter of cities (Lausanne is supposed to be more human than Geneva), salary (around 800 CHF more for Geneva, which is more or less equalized by the HUGE cost of living) and friends (Greeks are everywhere anyway). Working hours are more or less the same (ie, a lot). Cultural life is (supposed to be) richer in Lausanne, more student city, but Geneva is nice for weekend breaks (train-airport-autoroute for France)

2. No, such a test wasn't asked, but I know they have a preference for BULATS (www.bulats.org).

Hope I was constructive :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΓΛΩΣΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΗ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ? ΕΙΝΑΙ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΓΕΝΙΚΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sith Lord ευχαριστώ πολύ. Ήσουν κατατοπιστικότατος και σε αυτό το ποστ σου αλλά και σε εκείνο που εξηγείς τι σε ρωτήσανε εσένα στη συνέντευξή σου. Πάνω σε εκείνο έκανα τη δικιά μου προετοιμασία.

Η ειδικότητα είναι το ίδιο καλή και στα δύο. Όπως λες η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη στη Λωζάνη από τη μία, αλλά ο πληθυσμός σαφώς μικρότερος σε σχέση με Γενεύη για την ειδικότητα μου. Δεν γνώριζα αν υπήρχαν άλλες σημαντικές διαφορές.

@ aparadekth έχω το (παλιό) DALF όλες τις ενότητες από το 2003. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά.

4 εβδομάδες πριν την συνέντευξη ξεκίνησα προφορικά γαλλικά με την παλιά μου καθηγήτρια. Σύνολο 6 2ωρα. Άκουγα συνεχώς εκπομπές γαλλικές ραδιόφωνο/τηλεόραση. Διάβαζα μόνο γαλλικές εφημερίδες και περιοδικά (ιατρικά της ειδικότητας μου και Marie Claire). Δεν χρειάζεται πολύ για να τα ξαναθυμηθείς.

Το μόνο που θα άλλαζα είναι να πήγαινα καμμία εβδομάδα πριν την συνέντευξη για διακοπές σε μέρος που μιλούν τη γλώσσα για πιο πολύ εξάσκηση.

ΥΓ Στην αρχή του θρεντ γινόταν λόγος περί κονέ κτλ. Στην δικιά μου περίπτωση καμμία σχέση. Ένα βιογραφικό, ένα συνοδευτικό γράμμα σε άσχετο χρόνο τον Οκτώβριο,η πρόσκληση για συνέντευξη ήρθε μέσα στην εβδομάδα (προσφέρθηκαν να την κάνουμε και Σάββατο αν δεν μπορούσα καθημερινή). Υπήρχε μια θέση για τον Ιούνιο και μια για Δεκέμβριο και δεν ξέρω πόσοι υποψήφιοι στο ένα νοσοκομείο, ενώ στο άλλο 2 θέσεις για 12 υποψήφιους για τον Ιούνιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επιτρέπεται να ρωτήσω για ποια ειδικότητα ενδιαφέρεσαι?

Τροποποιήθηκε από greekmedgirl
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ionamygdalou1111 ευχαριστω πολυ!!

Θα ηθελα επισης να ρωτησω αν στο βιογραφικο σας ειχατε κατι απο προυπηρεσια (αγροτικο, μεροσς ειδικοτητας) και αν ειναι απαραιτητο για ελβετια. Εχω ακουσει οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο χωρις καθολου προυπηρεσια να σε παρουν..Απο την εμπειρια σας ισχυει? (το να εχεις κανει μερος ειδικοτητας ξερω σιγουρα οτι μετραει πολυ, το αγροτικο ομως? )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ionamygdalou1111 ευχαριστω πολυ!!

Θα ηθελα επισης να ρωτησω αν στο βιογραφικο σας ειχατε κατι απο προυπηρεσια (αγροτικο, μεροσς ειδικοτητας) και αν ειναι απαραιτητο για ελβετια. Εχω ακουσει οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο χωρις καθολου προυπηρεσια να σε παρουν..Απο την εμπειρια σας ισχυει? (το να εχεις κανει μερος ειδικοτητας ξερω σιγουρα οτι μετραει πολυ, το αγροτικο ομως? )

Το ενδιαφέρον μου ήταν για θέση formation spécifique, το non-spécifique κομμάτι το έχω ήδη κάνει. Οπότε ήταν προαπαιτούμενη η προυπηρεσία.

Όσο για το αγροτικό και το ρόλο του δε γνωρίζω. Φίλος φίλου είπε πως το αναγνώρισαν ως μέρος παθολογικής ειδικότητας, αν βοηθάει σε κάτι.

Τροποποιήθηκε από ionamygdalou1111
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.