Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Μαθαίνω από φίλο που έψαξε λίγο το θέμα της Ψυχιατρικής στην Ελβετία (γαλλόφωνα καντόνια),ότι η ειδικότητα εκεί δεν έχει πολλά να ζηλέψει από τα ελληνικά κακώς κείμενα.

Εκπαίδευση μηδέν έως στην καλύτερη περίπτωση ανεπαρκής (για μάθημα ούτε λόγος ή μάλλον 1 φορά την εβδομάδα σε πανεπιστημιακό!!),γιατροί αδιάφοροι για τον ειδικευόμενο,ευθυνόφοβοι,να συνταγογραφούν παιδικές δοσολογίες (καλά,αυτό μπορεί να χει να κάνει και με τη συνολική τους κουλτούρα),να τον αφήνουν μόνο του σε εφημερία,ν'αυτοσχεδιάζει και να βγάζει το φίδι απ'την τρύπα με μόνη υποστήριξη την τηλεφωνική επικοινωνία και γενικά μια κατάσταση που συνοψίστηκε στη φράση "οι ψυχιατρικές κλινικές στην Ελβετία δεν είναι κολέγια - κάνεις μόνος σου ό,τι νομίζεις κι εύχεσαι να σου βγει σωστό".

Τα παραδείγματα που επικαλέστηκε ήταν από ένα πολύ μεγάλο πανεπιστημιακό νοσοκομείο κι από ένα μικρότερο,όπου και είχε γνωριμίες.Κανένας δεν ανέφερε ότι ήταν ικανοποιημένος και μάλιστα ο ένας έκατσε αρκετά χρόνια,μέχρι ν'ανοίξει η θέση εδώ,όπου και γύρισε.

Συγγνώμη,αλλά μια τέτοια χάλια συναντάς άνετα και στην Ελλάδα,για να μην πω ότι υπάρχουν και κλινικές εδώ,που μπροστά τους οι ελβετικές δεν πιάνουν μία σε θέματα εκπαίδευσης κι οργάνωσης (κι όμως!!!) .

Αξίζει,λοιπόν,να μπει κανείς στη διαδικασία να κάνει ένα τέτοιο βήμα;Να το κάνει για τα χρήματα;Για την εμπειρία;Για να περάσει κάπως η αναμονή;Ή μήπως πράγματι υπάρχουν και καλές κλινικές όπου μπορεί κανείς να εκπαιδευτεί σωστά;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

η περιγραφή σου ταιριάζει στην πλειοψηφία των νοσοκομείων και της Γερμανίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν ο φίλος σου δεν είμαι εγώ, θα μπορούσε να είμαι, αφού τα ίδια λέω! Κυρίως στηρίζεσαι στην αυτο-εκπαίδευση (με το δικό σου προσωπικό μεράκι) και φυσικά η τακτική είναι η σκάσε και κολύμπα, μέχρις ότου ανέβεις στη τροφική αλυσίδα.

Αλλά παρόλα αυτά αξίζει τον κόπο, γιατί στην Ελβετία, όπως και σε κάθε χώρα που βγαίνεις από το στενό κύκλο, αυξάνονται κατά τι οι πιθανότητες να βρις τον εαυτό σου...

Καλές κλινικές: πρέπει να υπάρχουν στο γερμανόφωνο (υπόψην 2-3) και σε μέρη όπου δε το περιμένει κανείς! (Δες π.χ, πού βρίσκεται το Brig, που έχει εξαιρετική κλινική στη συστημική).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Έχοντας δουλέψει σαν γιατρός σε διαφορετικά μέρη της Σουηδίας, κυρίως αλλά όχι μόνο στο χώρο της ψυχιατρικής, μπορώ να πω ότι η περιγραφή του bender ταιριάζει και για τις συνθήκες ειδικότητας στη Σουηδία. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την κουλτούρα του συστήματος και λογικές συνεχούς μείωσης του κόστους και ότι οι όποιες διακυμάνσεις μεταξύ των διαφόρων νοσοκομείων είναι μικρές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ενδιαφέρομαι να συνεχίσω την ειδικότητα μου στην ψυχιατρική σε γερμανόφωνο καντόνι της Ελβετίας και έχω την εξής απορία.

Ο ένας χρόνος του αγροτικού μπορεί να αναγνωριστεί εκεί ως χρόνος ειδικότητας?

Ξέρω ότι αναγνωρίζεται μισθολογικά ως προ'υ'πηρεσία αλλά θέλω να μάθω αν μπορεί να απαλλαγεί κανείς από το Fremdjahr, έχοντας κάνει αγροτικό στην Ελλάδα.

Αυτό είναι κάτι που το καθορίζει ο Chefarzt, η MEBEKO ή κάποιος άλλος κρατικός φορέας?

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα ΔΕΝ χρειάζεται η άδεια άσκησης. Πτυχίο και η βεβαίωση του ιατρικού συλλόγου (το good standing, ότι δεν διώκεσαι ποινικά) και είσαι έτοιμος. Και βέβαια πτυχίο Β2 σε μια απτις γλώσσες της χώρας (γερμανικά, γαλλικά ή ιταλικά)

Τροποποιήθηκε από Alpenwolf
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαθαίνω από φίλο που έψαξε λίγο το θέμα της Ψυχιατρικής στην Ελβετία (γαλλόφωνα καντόνια),ότι η ειδικότητα εκεί δεν έχει πολλά να ζηλέψει από τα ελληνικά κακώς κείμενα.

Εκπαίδευση μηδέν έως στην καλύτερη περίπτωση ανεπαρκής (για μάθημα ούτε λόγος ή μάλλον 1 φορά την εβδομάδα σε πανεπιστημιακό!!),γιατροί αδιάφοροι για τον ειδικευόμενο,ευθυνόφοβοι,να συνταγογραφούν παιδικές δοσολογίες (καλά,αυτό μπορεί να χει να κάνει και με τη συνολική τους κουλτούρα),να τον αφήνουν μόνο του σε εφημερία,ν'αυτοσχεδιάζει και να βγάζει το φίδι απ'την τρύπα με μόνη υποστήριξη την τηλεφωνική επικοινωνία και γενικά μια κατάσταση που συνοψίστηκε στη φράση "οι ψυχιατρικές κλινικές στην Ελβετία δεν είναι κολέγια - κάνεις μόνος σου ό,τι νομίζεις κι εύχεσαι να σου βγει σωστό".

Τα παραδείγματα που επικαλέστηκε ήταν από ένα πολύ μεγάλο πανεπιστημιακό νοσοκομείο κι από ένα μικρότερο,όπου και είχε γνωριμίες.Κανένας δεν ανέφερε ότι ήταν ικανοποιημένος και μάλιστα ο ένας έκατσε αρκετά χρόνια,μέχρι ν'ανοίξει η θέση εδώ,όπου και γύρισε.

Συγγνώμη,αλλά μια τέτοια χάλια συναντάς άνετα και στην Ελλάδα,για να μην πω ότι υπάρχουν και κλινικές εδώ,που μπροστά τους οι ελβετικές δεν πιάνουν μία σε θέματα εκπαίδευσης κι οργάνωσης (κι όμως!!!) .

Αξίζει,λοιπόν,να μπει κανείς στη διαδικασία να κάνει ένα τέτοιο βήμα;Να το κάνει για τα χρήματα;Για την εμπειρία;Για να περάσει κάπως η αναμονή;Ή μήπως πράγματι υπάρχουν και καλές κλινικές όπου μπορεί κανείς να εκπαιδευτεί σωστά;

Θα συμφωνήσω πως η κατάσταση είναι κάπως έτσι με μερικές εξαιρέσεις ή την τύχη να πέσεις από το πουθενά σε καλό επιμελητή. Γενικά θα έλεγα πως αξίζει γιατί: ξεκινάς την ειδικότητα σου άμεσα, γράφεις ειδικότητα οπότε, πληρώνεσαι πολύ καλά, μπαίνεις σχετικά εύκολα, δεν έχεις να χάσεις τίποτα αν δεν έχεις εναλλακτικό σχέδιο, μπορεί να πετύχεις κάπου καλά, στην τελική θα μάθεις κάποια πράγματα και μόνο από την επαφή με τους ασθενείς. Αυτά είναι τα θετικά. Τα αρνητικά είναι πολλά, αλλά αν ξέρεις γιατί ήρθες και τι σκοπό έχεις δεν πετάς στα σύννεφα. Προσαρμόζεσαι όπως μπορείς και προσπαθείς να δώσεις τον καλύτερο σου εαυτό.

Τροποποιήθηκε από Mr Bungle
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δωρεάν μαθήματα και πιστοποιήσεις Γερµανικής γλώσσας, στη Γερμανία, για φοιτητές/φοιτήτριες της Ιατρικής και για ιατρούς!

Πληρωμένα εισιτήρια, διαμονή, διατροφή, δίδακτρα, εξέταστρα, ξεναγήσεις!

Αυτό θα πει οργάνωση.

Καλή τύχη, παιδιά.

http://isth.gr/image...hool-German.pdf

http://www.wipdaf-de...se-muenster.de/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαθαίνω από φίλο που έψαξε λίγο το θέμα της Ψυχιατρικής στην Ελβετία (γαλλόφωνα καντόνια),ότι η ειδικότητα εκεί δεν έχει πολλά να ζηλέψει από τα ελληνικά κακώς κείμενα.

Εκπαίδευση μηδέν έως στην καλύτερη περίπτωση ανεπαρκής (για μάθημα ούτε λόγος ή μάλλον 1 φορά την εβδομάδα σε πανεπιστημιακό!!),γιατροί αδιάφοροι για τον ειδικευόμενο,ευθυνόφοβοι,να συνταγογραφούν παιδικές δοσολογίες (καλά,αυτό μπορεί να χει να κάνει και με τη συνολική τους κουλτούρα),να τον αφήνουν μόνο του σε εφημερία,ν'αυτοσχεδιάζει και να βγάζει το φίδι απ'την τρύπα με μόνη υποστήριξη την τηλεφωνική επικοινωνία και γενικά μια κατάσταση που συνοψίστηκε στη φράση "οι ψυχιατρικές κλινικές στην Ελβετία δεν είναι κολέγια - κάνεις μόνος σου ό,τι νομίζεις κι εύχεσαι να σου βγει σωστό".

Τα παραδείγματα που επικαλέστηκε ήταν από ένα πολύ μεγάλο πανεπιστημιακό νοσοκομείο κι από ένα μικρότερο,όπου και είχε γνωριμίες.Κανένας δεν ανέφερε ότι ήταν ικανοποιημένος και μάλιστα ο ένας έκατσε αρκετά χρόνια,μέχρι ν'ανοίξει η θέση εδώ,όπου και γύρισε.

Συγγνώμη,αλλά μια τέτοια χάλια συναντάς άνετα και στην Ελλάδα,για να μην πω ότι υπάρχουν και κλινικές εδώ,που μπροστά τους οι ελβετικές δεν πιάνουν μία σε θέματα εκπαίδευσης κι οργάνωσης (κι όμως!!!) .

Αξίζει,λοιπόν,να μπει κανείς στη διαδικασία να κάνει ένα τέτοιο βήμα;Να το κάνει για τα χρήματα;Για την εμπειρία;Για να περάσει κάπως η αναμονή;Ή μήπως πράγματι υπάρχουν και καλές κλινικές όπου μπορεί κανείς να εκπαιδευτεί σωστά;

Κανω ειδικοτητα παθολογιας σε ενα μικρο χωριο στο γαλλοφωνο τμημα της Ελβετίας. Σε καποια απο τα οποια λες συμφωνω και σε καποια διαφωνω. Οσον αφορα το θεμα εκπαιδευση δεν εχω κανενα παραπονο, 10-12 ωρες την εβδομαδα ειναι αφιερωμενες σε αυτο, διαβασμα καρδιογραφηματος, μαθημα ακτινολογιας, παρουσιαση αρθρου απο τους assistant, διαλεξεις απο τους επιμελητες κ σιγουρα μια φορα το μηνα μας μιλαει καποιος απο Λωζανη ή Γενευη.

Οσον αφορα το θεμα εργασια κυριως μιλωντας για τα επειγοντα...Ναι συνηθως εισαι μονος, ναι ακομα και με ανωτερο να εισαι απλα εκτελεις χωρις να καταλαβαινεις πολυ τι γινεται, ναι οταν εισαι μονος αυτοσχεδιαζεις κ κυριως ανατρεχεις στα βιβλια για να δεις τι θα κανεις,

Εγω εχω μεγαλυτερο προβλημα γιατι ειμαι σε μικρο χωριο και οταν δουλευω νυχτα ειμαι μονος μου για ολο το νοσοκομειο και βλεπω τα παντα, χειρουργικη παθολογια, παιδιατρικη, ενω κανω ειδικοτητα παθολογιας!!! Και φυσικα παντα κανεις τον ακτινολο, δεν σου φερνει κανεις την ακτινογραφια με το ραβασακι απο κατω της διαγνωσης, κι αμα την δεις την πνευμονια την ειδες....για τα καταγματα δε το συζητω ΚΑΝ, απλα ευχεσαι να μη σου ξεφυγε τπτ.Πρεπει μαλλον να παρουμε αποφαση οτι στην Ελβετια απλα καλυπτουμε τα κενα τους κ απλα επωφελουμαστε απο την εκπαιδευση που παιρνουν οι ντοπιοι. Εγω ειμαι ενα ξαμηνο εδω, αν αντεξω θα κατσω κανα 2 χρονια και μετα πισω Ελλαδιτσα. Αν βρω θεση σε μεγαλο νοσοκομειο θα συνεχισω ελβετια. Ξερω παντως οτι σε μεγαλα νοσοκομεια οπως της Λωζανης η εκπαιδευση ειναι σουπερ

Τροποποιήθηκε από MGMD
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημέρα! Έκανα αιτηση για θεση Παθολογιας (ενδιαφερομαι για Γαστρεντερολογια) στο γερμανοφωνο κομματι της Ελβετιας και πηρα θετικη απαντηση. Σε μια εβδομαδα εχω τη συντεντευξη. Θα ηθελα καποιος ο οποιος εχει περασει αυτη τη διαδικασια να με βοηθησει. Κατ'αρχας ποση ωρα διαρκει η συνεντευξη, τι ρωτανε,αν κανουν ερωτησεις πανω στην ιατρικη. Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη που μπορει να βοηθησει και να μην την εχω σκεφτει ειναι καλοδεχουμενη! Τελος ποτε μαθαινεις για το τελικο αποτελεσμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Έκανα αιτηση για θεση Παθολογιας (ενδιαφερομαι για Γαστρεντερολογια) στο γερμανοφωνο κομματι της Ελβετιας και πηρα θετικη απαντηση. Σε μια εβδομαδα εχω τη συντεντευξη. Θα ηθελα καποιος ο οποιος εχει περασει αυτη τη διαδικασια να με βοηθησει. Κατ'αρχας ποση ωρα διαρκει η συνεντευξη, τι ρωτανε,αν κανουν ερωτησεις πανω στην ιατρικη. Οποιαδηποτε αλλη συμβουλη που μπορει να βοηθησει και να μην την εχω σκεφτει ειναι καλοδεχουμενη! Τελος ποτε μαθαινεις για το τελικο αποτελεσμα?

Καταρχάς μπράβο! Το ότι σου είπαν ναι στην αίτηση είναι το 90%! Δεν ξέρω πού έκανες αίτηση και αν τώρα ξεκινάς ειδικότητα, τα πράγματα όμως εξαρτώνται από το πού έχεις κάνει αίτηση (παν/κό κέντρου ή επαρχία?), τι βιογραφικό έχεις, τι σκοπό έχεις δηλώσει ότι έχεις (πχ ερευνητικά?) και φυσικά τι ανάγκες έχουν τη δεδομένη στιγμή! Αν ξεκινάς τώρα ειδικότητα προφανώς στη συνέντευξη θα πείτε πολύ γενικά πράγματα (του τύπου αν μπορείς να δουλεύεις σε ομάδα, αν έχεις αντοχές κτλ). Ερωτήσεις ιατρικής δε θα σου κάνουν (αλλά και να πέσεις στην εξαίρεση, μην κολώσεις ούτε στο παραμικρό, απάντα ό,τι ξέρεις), η συνέντευξη λογικά θα πάρει κάνα 15-20λεπτο, δεν έχετε να πείτε δα την ιστορία της ζωής σας.

Μια συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να ρωτήσεις ακριβώς ό,τι απορίες έχεις στη συνέντευξη, δηλαδή

ωράριο, μισθό, εκπαιδευτικό πρόγραμμα, αν έχεις δυνατότητα να μείνεις σε κατοικίες που προσφέρει το νοσοκομείο (αν σε ενδιαφέρει), αν υπάρχει δυνατότητα για έρευνα, πόσες εφημερίες και τί τύπου υπάρχουν (πχ 12ωρες όπως συνηθίζεται?), αν παίρνεις ρεπό, αν οι υπερωρίες πληρώνονται ή αν παίρνεις ρεπό, γενικά ΟΛΑ όσα σε ενδιαφέρουν.

Επίσης, μπορείς να θέσεις χωρίς δισταγμό τους δικούς σου προβληματισμούς (πχ ότι στην αρχή μπορεί να χρειάζεσαι βοήθεια απτους συναδέλφους να σου μιλάνε γερμανικά και όχι ελβετικα μέχρι να αρχίσεις να τα πιάνεις)

έχε υπόψη ότι οι Ελβετοί δεν είναι σαν τους Γερμανούς, δηλαδή να σου λένε ακριβώς ό,τι σκέφτονται, είτε καλά είτε κακά (αλλά εμείς οι Έλληνες είμαστε συνηθισμένοι σε αυτό, έτσι?). Επειδή όμως υπάρχουν πολλοί Γερμανοί γιατροί, τη γνωρίζουν τη νοοτροπία και μπορείς να το "εκμεταλλευτείς" και να γίνεις για λίγο Γερμανός στη συνέντευξη και να ρωτήσεις ευθέως τα πάντα!

Απάντηση λογικά θα πάρεις μέσα σε ένα μήνα ή λιγότερο.

Καλή επιτυχία !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις συμβουλές σου! Έκανα αίτηση σε επαρχιακό μικρό νοσοκομείο και τώρα ξεκινώ ειδικότητα. Αν ξέρεις κάτι άλλο όχι μονο για τη συνέντευξη αλλά και για τη κατάσταση που πιθανώς θα αντιμετωπίσω (σε περίπτωση που γίνω δεκτή) θα βοηθούσε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα στο γκρουπ! Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος εχει την διαθεση και το χρονο να μου απαντησει,ευχαριστω εκ των προτερων... Σκεφτομαστε με τον αρραβωνιαστικο μου να παμε για ειδικοτητα στην Ελβετια για γενικη χειρουργικη. Θα θελαμε να μαθουμε περιπου τι παιζει, οπως πχ ωραρια, μισθοι, εφημεριες,συνθηκες εργασιας και διαθεσιμοτητα θεσεων, Ενδιαφερομαστε για τη Γερμανοφωνη Ελβετια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!

Μολις τελείωσα την σχολή (ορκιζομαι αυριο!) και ενδιαφέρομαι για γενική χειρουργική στο ιταλόφωνο κομμάτι της Ελβετίας. Θα ήθελα να ρωτήσω αν το νοσοκομείο του Lugano δίνει πληρη ειδικότητα η όχι. Μήπως πρέπει να ξεκινησω την ειδικότητα στο ιταλόφωνο κομμάτι και μετά να στραφώ προς το γαλλόφωνο ή γερμανόφωνο; Ακόμα και αν δινει το ιταλόφωνο πληρη ειδικότητα θα μου προτείνατε να την εκτελέσω εκει;

Ευχαριστώ και συγνώμη αν ρωτάω κατι που ήδη έχει αναφερθει αλλα δεν μπορώ να βγάλω άκρη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα στο γκρουπ! Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος εχει την διαθεση και το χρονο να μου απαντησει,ευχαριστω εκ των προτερων... Σκεφτομαστε με τον αρραβωνιαστικο μου να παμε για ειδικοτητα στην Ελβετια για γενικη χειρουργικη. Θα θελαμε να μαθουμε περιπου τι παιζει, οπως πχ ωραρια, μισθοι, εφημεριες,συνθηκες εργασιας και διαθεσιμοτητα θεσεων, Ενδιαφερομαστε για τη Γερμανοφωνη Ελβετια.

Καλησπέρα παιδιά.. Για τη γερμανόφωνη ελβετία κάποια γενικά πράγματα που ισχύουν είναι ότι τα ωράρια είναι μεγαλύτερα απτης Αγγλίας πχ, οι μισθοί είναι αναλογικά (σε σχέση και με το υψηλό κόστος ζωής) καλύτεροι απτων άλλων χωρών και οι εφημερίες είναι λογικά διαμορφωμένες στα περισσότερα νοσοκομεία. Απόσο γνωρίζω, όσο πιο επαρχία πηγαίνεις, τόσο λιγότερο ιδανική είναι η κατάσταση μάλλον. Οι συνθήκες εργασίας είναι γενικά καλές αλλά όπως είπα, έχει πολλές ώρες εργασίας (ανάλογα και το συμβόλαιο που υπογράψεις). Τώρα για χειρουργική νομίζω ότι δεν είναι πραγματικά καλή ιδέα, καθώς οι ειδικευόμενοι δεν κάνουν πολλά πράγματα, αγγλία/γερμανία είναι καλύτερα απο αυτή την άποψη απότι λένε και γνωστοί μου.

Διαθεσιμότητα δε νομίζω να στο απαντήσει κανείς, εξαρτάται και σε τι φάση είναι το νοσοκομείο όταν κάνεις αίτηση. Αν σε ενδιαφέρει κάνε αίτηση και αμα φας χυλόπιτα δοκιμάζεις αλλού, έτσι δεν είναι?

Για το ιταλόφωνο κομμάτι που αναφέρουν πολλά παιδιά στο ποστ, παιδιά ουσιαστικά είναι μόνο το Λουγκάνο το οποίο είναι μια μικρή κωμόπολη, και ουσιαστικά έχει συνθήκες παρόμοιες με ιταλίας (και μισθούς απόσο έχω ακούσει αντίστοιχους), δεν νομίζω ότι αξίζει να πας στην απομόνωση αν μπορείς να πας ιταλία κάπου αλλου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα στο γκρουπ! Θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και οποιος εχει την διαθεση και το χρονο να μου απαντησει,ευχαριστω εκ των προτερων... Σκεφτομαστε με τον αρραβωνιαστικο μου να παμε για ειδικοτητα στην Ελβετια για γενικη χειρουργικη. Θα θελαμε να μαθουμε περιπου τι παιζει, οπως πχ ωραρια, μισθοι, εφημεριες,συνθηκες εργασιας και διαθεσιμοτητα θεσεων, Ενδιαφερομαστε για τη Γερμανοφωνη Ελβετια.

Καλησπέρα παιδιά.. Για τη γερμανόφωνη ελβετία κάποια γενικά πράγματα που ισχύουν είναι ότι τα ωράρια είναι μεγαλύτερα απτης Αγγλίας πχ, οι μισθοί είναι αναλογικά (σε σχέση και με το υψηλό κόστος ζωής) καλύτεροι απτων άλλων χωρών και οι εφημερίες είναι λογικά διαμορφωμένες στα περισσότερα νοσοκομεία. Απόσο γνωρίζω, όσο πιο επαρχία πηγαίνεις, τόσο λιγότερο ιδανική είναι η κατάσταση μάλλον. Οι συνθήκες εργασίας είναι γενικά καλές αλλά όπως είπα, έχει πολλές ώρες εργασίας (ανάλογα και το συμβόλαιο που υπογράψεις). Τώρα για χειρουργική νομίζω ότι δεν είναι πραγματικά καλή ιδέα, καθώς οι ειδικευόμενοι δεν κάνουν πολλά πράγματα, αγγλία/γερμανία είναι καλύτερα απο αυτή την άποψη απότι λένε και γνωστοί μου.

Διαθεσιμότητα δε νομίζω να στο απαντήσει κανείς, εξαρτάται και σε τι φάση είναι το νοσοκομείο όταν κάνεις αίτηση. Αν σε ενδιαφέρει κάνε αίτηση και αμα φας χυλόπιτα δοκιμάζεις αλλού, έτσι δεν είναι?

Για το ιταλόφωνο κομμάτι που αναφέρουν πολλά παιδιά στο ποστ, παιδιά ουσιαστικά είναι μόνο το Λουγκάνο το οποίο είναι μια μικρή κωμόπολη, και ουσιαστικά έχει συνθήκες παρόμοιες με ιταλίας (και μισθούς απόσο έχω ακούσει αντίστοιχους), δεν νομίζω ότι αξίζει να πας στην απομόνωση αν μπορείς να πας ιταλία κάπου αλλου!

Θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές για το θέμα Ιταλία-Ελβετία, έχω όμως να προσθέσω ότι υπάρχει μία διαφορά ανάμεσα σε Ιταλία και Ελβετία...στη πρώτη περιμένεις τουλάχιστον κανα χρόνο να γίνουν οι εξετάσεις στις οποίες μετράνε ένα σωρο πράγματα (βαθμός πτυχίου, θέμα πτυχιακής εργασίας και βέβαια τέλεια εξέταση και πάλι δεν φτάνουν τις περισσότερες φορές) ενω στη δεύτερη διαπραγματεύεσαι τη θέση και αν σε κρίνουν κατάλληλο σε προσλαμβάνουν με συμβόλαιο εργασίας το οποίο μπορείς να αθετήσεις όποτε βρείς καλύτερη ευκαιρία. Όλα αυτά δεν είναι και λίγο πράγμα.

Άρα όσοι συνάδελφοι θέλουν να δουλέψουν στο εξωτερικό, η ταπεινή μου γνώμη είναι να κοιτάνε πάντοτε για το καλύτερο σε όποιο επίπεδο επιθυμούν αρκεί να μη πέφτουν με τα μούτρα σε περιπτώσεις όπου δενμπορουν να ξεφύγουν χωρίς να πληρώσουν τεράστιο κόστος.

Τροποποιήθηκε από DocMedGeorge
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και εννοείται πως κόστος δεν είναι μόνο το χρηματικό....!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, μενει καποιος στην περιοχη της Βερνης? Να μου δωσει καποιες πληροφοριες.Ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον έχει ήδη ξεκινήσει ειδικότητα με γενικό και ειδικό μέρος στο γαλλόφωνο τμήμα της Ελβετίας αν υπάρχει περίοδος αναμονής από το ένα στο άλλο. Αν,πιο συγκεκριμένα, υπάρχει πιθανότητα να περιμένει κανείς κάποια χρόνια αφού ολοκληρώσει την Παθολογία στην Ελβετία για να ξεκινήσει το ειδικό μέρος. Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα! Γνωριζει κανεις 1. τι χαρτια πρεπει να ζητησω απο το νοσοκομειο στην Ελβετια για την αναγνωριση του χρονου ειδικοτητας που εχω κανει εδω(για να αναγνωρισω την ασκηση της ελβετιας στηνΕλλαδα) και 2. τι διαδικασια πρεπει να κανω-που πρεπει να παω, για να τα επικυρωσω πριν την μεταφραση στα ελληνικα;.

Ειμαι στο καντονι της Βερνης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γυρνας Ελλάδα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει καποιος που εργαζεται στο γερμανοφωνο καντονι της Ελβετιας, αν η προυπηρεσια χρειαζεται και σφραγιδα χαγης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυπικά, ΟΛΑ τα μη ιδιωτικά έγγραφα χρειάζονται σφραγίδα της Χάγης. Δηλαδή τα πάντα, εκτός από το CV σου που το γράφεις μόνη σου. Άσχετα σε ποια χώρα ή σε ποιο γεωγραφικό διαμέρισμα θα το χρησιμοποιήσεις. Δες στο Google ποιες είναι οι 100+ χώρες που έχουν υπογράψει την αντίστοιχη συμφωνία και απαιτουν Apostille/Hague convention stamp (σίγουρα η Ελβετία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.