Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

Χεμ. Οι ταυτόχρονες ερωτήσεις σε 3 θέματα (τελικά πρέπει να μετακομίσεις Βαρκελώνη; και γιατί ρωτάς για Ελβετία τότε; και η Σουηδία τι σχέση έχει; ) είναι λίγο ύποπτες.

Αλλά επειδή μπορεί να είναι και η παρανοειδής διαταραχή μου...

...μάλλον δεν διάβασες όλο το FMH - πέραν της λίστας των νοσοκομείων, υπάρχει και ένα άλλο αρχείο που περιγράφει τον τρόπο απόκτησης ειδικότητας, για κάθε ειδικότητα. Η σειρά με την οποία κάνεις αιτήσεις είναι άσχετη και αδιάφορη- μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα σε A, B και C (π.χ. έκανα σε Α και σε Β).

Προφανώς γίνεται με απευθείας μέηλ ή ψάχνοντας για τα αντίστοιχα σάιτ των κλινικών.

Αν θυμάμαι καλά, τα πτυχία από χώρες της ΕΕ αναγνωρίζονται αυτόματα (το έχει σε πολλές αγγελίες - "πτυχίο Ελβετίας ή ΕΕ"). Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω, περιμένω το !@$!#%$@#$ συμβόλαιο επιτέλους να εγκριθεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παιδια 2 ερωτησεις:

ψαχνω στο fmh αλλα δεν μπορω να βρω τα λινκ

1. με τις θεσεις καρδιολογιας στο γαλλοφωνο

2. για να κανω καρδιολογια πρεπει να βρω πρωτα την παθολογια κ μετα να ψαξω την καρδιολογια, δεν υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ολοκληρη η ειδικοτητα?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια, ψαχνω ενα πραγμα ενα μηνα κ εχω τρελαθει!!

καποιος να βρει το λινκ στο fmh για θεσεις στην καρδιολογια κ medecine interne ή medecine generale..

δεν μπορω να τα βρω με τπτ κ τα παλια link που εχουν δωθει ειναι ανενεργα.

ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την αρχική σελίδα του fmh κλικ στο "formation postgraduee Generalites" (πάνω αριστερά), και αρχίζεις και ψάχνεις ...

Π.χ. για θέσεις καρδιολογίας δες εδώ

Επίσης πληροφορίες για την ειδικότητα θα βρεις και εδώ και ακόμα περισσότερες λεπτομέρειες π.χ. για Γενεύη (αν το ψάξεις θα δεις ότι μπορείς να διαλέξεις όποιο νοσοκομείο θες και να δεις αυτές τις παραπάνω λεπτομέρειες) θα βρεις εδώ

Και τέλος, όχι δεν μπορεί να είναι ολόκληρη η ειδικότητα όπως θα διαπιστώσεις ρίχνοντας μια ματιά στα παραπάνω λινκ, αφού π.χ. για τα 4 χρόνια που είναι το ειδικό κομμάτι λέει "Durant sa formation spécifique, le candidat doit changer une fois d’établissement de formation postgraduée en cardiologie.". Αλλά ακόμα κι αν δε σε ανάγκαζαν να αλλάξεις νοσοκομείο, από τη στιγμή που η κατηγορία Α για καρδιολογία είναι 3 χρόνια, θα 'πρεπε να ήσουν πολύ τυχερός ώστε να ξαναβρεις θέση στο ίδιο νοσοκομείο για να κάνεις και τον 4ο χρόνο.

Ελπίζω να βοήθησα. :)

Τροποποιήθηκε από melian
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παίδες, να ρωτήσω εσάς που είχατε εμπειρία από συνεντεύξεις (ιδιαίτερα στο γαλλικό κομμάτι αυτής της χώρας): πόσο επίσημα είχατε ντυθεί για τη συνεντευξή σας;

Βασικά η ερώτηση είναι avec ou sans cravate?!

Merci

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και χωρίς να πας δεν έγινε κ τίποτα, αρκεί το ντύσιμό σου να δείχνει ότι σέβεσαι τον συνομιλητή σου και τη θέση του.

Άρα και ένα καλό πουκάμισο με σακάκι είναι αρκετό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να'σαι καλά βρε Sith Lord!

Αστεράκι μου, κάτι ξέρεις εσύ. :)

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους

θα ηθελα να ρωτησω το ποσο εφικτο ειναι να ξεκινησει καποιος την ειδικοτητα της ψυχιατρικης με μονη προυπηρεσια το αγροτικο κ ενα επιπεδο γλωσσας αρκετα καλο.οντως το γαλλοφωνο μερος της χωρας ειναι προσβασιμο για τη συγκεκριμενη ειδικοτητα?ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If you don't send your application, you'll never know! (as a matter of fact, it's feasible.)

That's why I suggested that ni-me's post should be made a sticky: questions like that indicate the lack of initiative.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

παιδια 2 ερωτησεις:

1. εχω delf A1-4, το οποιο πηρα κ πριν χρονια, εστω οτι επικοινωνω με μαιλ κ μου λενε να παω για συνεντευξη,

τι επαρκεια πρεπει να εχω, τι ζητουν απο πτυχια κ αν υπαρχει καποια διαλλακτικοτητα στην αρχη? (γαλλοφωνο)

2. λογω της μη επαρκης γνωσης των γαλλικων, αδυνατώ να βρω τις διεθυνσεις( τα μαιλ) των παθολογικων κλινικων στο γαλλοφωνο

(παρεμπιπτοντως τα μαιλ των καρδιολογικων κλινικων τα βρηκα)

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια 2 ερωτησεις:

1. εχω delf A1-4, το οποιο πηρα κ πριν χρονια, εστω οτι επικοινωνω με μαιλ κ μου λενε να παω για συνεντευξη,

τι επαρκεια πρεπει να εχω, τι ζητουν απο πτυχια κ αν υπαρχει καποια διαλλακτικοτητα στην αρχη? (γαλλοφωνο)

2. λογω της μη επαρκης γνωσης των γαλλικων, αδυνατώ να βρω τις διεθυνσεις( τα μαιλ) των παθολογικων κλινικων στο γαλλοφωνο

(παρεμπιπτοντως τα μαιλ των καρδιολογικων κλινικων τα βρηκα)

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

http://www.fmh.ch/files/pdf3/wbs_innere_medizin.pdf

Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει καθολου, μπορεις απο εκει να γκουγκλαρεις τα νοσοκομεια και ενδεχομενως να βρεις τα μεηλ.

Παρεπιμπτοντως εχω ενα σχολιο, διαβαζω κατα καιρους διαφορες γελοιες ερωτησεις που γινονται στα τοπικς για ειδικοτητα στο εξωτερικό, πραγματα που μπορεις να βρεις ευκολοτατα στο ιντερνετ η που μπορεις να μαθεις πανευκολα στελνοντας μαιλ στις γραμματειες των πανεπιστημιων η των νοσοκομειων και ηθελα απλα να σας προειδοποιησω οτι με αυτη τη νοοτροπια, του στυλ βαριεμαι να ψαξω η ντρεπομαι να στελω μαιλ η δεν μιλαω καλα τη γλωσσα, δεν προκειται να πατε πουθενα, ακομη και αφου σε παρουν, ειναι τοοοσο τεραστια η γραφειοκρατεια, διαδικασιες, χαρτια μεταφρασεις κτλ που μου φαινεται αδιανοητο να τα καταφερει καποιος που ειναι ανικανος να βρει η που βαριεται να ψαξει πεντε βασικες πληροφοριες.

Σημειωνω βεβαια οτι εμενα προσωπικα το greekmeds με βοηθησε πολύ οταν ημουν στο ψαξιμο, αλλα μερικες φορες διαβαζω ερωτησεις που πραγματικα δειχνουν οτι ορισμενοι δεν εχουν καμια προθεση να το κυνηγησουν και απλα σπαταλουν το χρονο τους αλλα και το χρονο αυτων που μπαινουν στον κοπο να απαντησουν. Δεν μιλαω προσωπικα για εσενα barney, αν κατι σε δυσκολευει με χαρα να βοηθησω, αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι με επιπεδο delf1 δεν μπορεις να διαβασεις ενα γαλλικο site. Στην τελικη υπαρχει και το google translate! λιγο ασυναρτητο καμια φορα, αλλα το γενικο νοημα το πιανεις.

Οσο για την αλλη ερωτηση σου, δεν ξερω αν στην ελβετια ζητανε καποιο συγκεκριμενο πτυχιο, αλλα οτι πτυχιο και να εχεις θα πρεπει να μπορεις να συννενοηθεις στη συνεντευξη, να τους καταλαβαινεις και να σε καταλαβαινουν, θα ελεγα οτι αν εχεις delf 1 με εντατικη εξασκηση, μαθηματα, γαλλικη τηλεοραση και ραδιοφωνο νυχθημερον για 2-3 μηνες θα εισαι καλα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια 2 ερωτησεις:

1. εχω delf A1-4, το οποιο πηρα κ πριν χρονια, εστω οτι επικοινωνω με μαιλ κ μου λενε να παω για συνεντευξη,

τι επαρκεια πρεπει να εχω, τι ζητουν απο πτυχια κ αν υπαρχει καποια διαλλακτικοτητα στην αρχη? (γαλλοφωνο)

2. λογω της μη επαρκης γνωσης των γαλλικων, αδυνατώ να βρω τις διεθυνσεις( τα μαιλ) των παθολογικων κλινικων στο γαλλοφωνο

(παρεμπιπτοντως τα μαιλ των καρδιολογικων κλινικων τα βρηκα)

ΘΑ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ αν καποιος μπορουσε να με βοηθησει.

http://www.fmh.ch/files/pdf3/wbs_innere_medizin.pdf

Δεν ξερω αν αυτο σε βοηθαει καθολου, μπορεις απο εκει να γκουγκλαρεις τα νοσοκομεια και ενδεχομενως να βρεις τα μεηλ.

Παρεπιμπτοντως εχω ενα σχολιο, διαβαζω κατα καιρους διαφορες γελοιες ερωτησεις που γινονται στα τοπικς για ειδικοτητα στο εξωτερικό, πραγματα που μπορεις να βρεις ευκολοτατα στο ιντερνετ η που μπορεις να μαθεις πανευκολα στελνοντας μαιλ στις γραμματειες των πανεπιστημιων η των νοσοκομειων και ηθελα απλα να σας προειδοποιησω οτι με αυτη τη νοοτροπια, του στυλ βαριεμαι να ψαξω η ντρεπομαι να στελω μαιλ η δεν μιλαω καλα τη γλωσσα, δεν προκειται να πατε πουθενα, ακομη και αφου σε παρουν, ειναι τοοοσο τεραστια η γραφειοκρατεια, διαδικασιες, χαρτια μεταφρασεις κτλ που μου φαινεται αδιανοητο να τα καταφερει καποιος που ειναι ανικανος να βρει η που βαριεται να ψαξει πεντε βασικες πληροφοριες.

Σημειωνω βεβαια οτι εμενα προσωπικα το greekmeds με βοηθησε πολύ οταν ημουν στο ψαξιμο, αλλα μερικες φορες διαβαζω ερωτησεις που πραγματικα δειχνουν οτι ορισμενοι δεν εχουν καμια προθεση να το κυνηγησουν και απλα σπαταλουν το χρονο τους αλλα και το χρονο αυτων που μπαινουν στον κοπο να απαντησουν. Δεν μιλαω προσωπικα για εσενα barney, αν κατι σε δυσκολευει με χαρα να βοηθησω, αλλα δυσκολευομαι να πιστεψω οτι με επιπεδο delf1 δεν μπορεις να διαβασεις ενα γαλλικο site. Στην τελικη υπαρχει και το google translate! λιγο ασυναρτητο καμια φορα, αλλα το γενικο νοημα το πιανεις.

Οσο για την αλλη ερωτηση σου, δεν ξερω αν στην ελβετια ζητανε καποιο συγκεκριμενο πτυχιο, αλλα οτι πτυχιο και να εχεις θα πρεπει να μπορεις να συννενοηθεις στη συνεντευξη, να τους καταλαβαινεις και να σε καταλαβαινουν, θα ελεγα οτι αν εχεις delf 1 με εντατικη εξασκηση, μαθηματα, γαλλικη τηλεοραση και ραδιοφωνο νυχθημερον για 2-3 μηνες θα εισαι καλα

Καταρχας να σε ευχαριστησω παρα πολυ που απαντησες και στις δυο ερωτησεις που εκανα.

Οσον αφορα την ερωτηση που εκανα για την επαρκεια της γλωσσας, αυτο που ηθελα ειναι καποιος που ειναι ηδη στην Ελβετια και γνωριζει ακριβως τις απαιτησεις, να μου δωσει μια πιο συγκεκριμενη εικονα. Επειδη οπως ειπα το επιπεδο μου ειναι χαμηλο( ισως κ λογω πολυετους αποχης) και επειδη κυριως ελπιζω σε λιγους μηνες να τελειωνω απο τη σχολη, ηθελα να γνωριζω τι ακριβως χρειαζεται ετσι ωστε να παρω την αποφαση μου.

Οσον αφορα την ερωτηση μου για τις παθολογικες κλινικες μαλλον εχεις δικιο για το πλημελες της αναζητησης μου, απλα οταν καποιος δεν ειναι κ εντελως σιγουρος για το τι διαβαζει, δεν θεωρω τοσο ασχημο να ζητα βοηθεια απο καποιον που πιθανον να γνωριζει καλυτερα.

Πραγματικα ευχαριστω πολυ για τις απντησεις σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το κομπλεξ σε ολο του το μεγαλειο.απο τι φαινεται μερικοι ξεχασαν πολυ γρηγορα την αγωνια που ειχαν πριν κανουν το επομενο "ΒΗΜΑ".α ρε ελληναρες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα ρωτάς το πόσο εφικτό είναι. Ας πούμε ότι έχουμε την εφικτοκλίμακα *τρέιντμαρκ πληζ*, και στο 0 θα τοποθετούσες την ειδικότητα στην Ελλάδα (ό,τι κ αν δηλώσεις θα έρθει η σειρά σου) και στο 10 το Johns Hopkins για την υπερυποεξειδίκευση με νομπελίστα supervisor.

Αν σου πω ότι είναι στη μέση, τι θα καταλάβεις; Δεν είναι καλύτερο να δοκιμάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Δείτε προηγούμενη δημοσίευσή μου για το πως να βελτιώσετε δωρεάν τα Γερμανικά σας online, με το να ακούτε λέξεις και φράσεις που δακτυλογραφείτε με τέλεια ελβετική προφορά!

Μην ταίζετε άλλο τα φροντιστήρια...

Θα πάθετε την πλάκα σας!

:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνηθισμενη απο το facebook ποθ γράφω με greeklish, εκανα κι εδώ το ίδιο λάθος!Να επαναλάβω: Ενδιαφέρομαι για ενδοκρινολογία στη γαλλόφωνη Ελβετία. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μια λίστα με τα πανεπιστήμια που δίνουν την ειδικότητα της ενδοκρινολογίας και της παθολογίας σε όλη τη γαλλόφωνη ελβετία; Στο site του FMH έχει λίγα μόνο κεντρικά...μόνο αυτά είναι;Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνηθισμενη απο το facebook ποθ γράφω με greeklish, εκανα κι εδώ το ίδιο λάθος!Να επαναλάβω: Ενδιαφέρομαι για ενδοκρινολογία στη γαλλόφωνη Ελβετία. Μήπως ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ μια λίστα με τα πανεπιστήμια που δίνουν την ειδικότητα της ενδοκρινολογίας και της παθολογίας σε όλη τη γαλλόφωνη ελβετία; Στο site του FMH έχει λίγα μόνο κεντρικά...μόνο αυτά είναι;Ευχαριστώ!

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω πλήρως, η ενδοκρινολογία είναι μια από τις ειδικότητες όπου είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις θέση.Ο λόγος είναι ότι υπάρχουν εξαιρετικά λίγες θέσεις και ο ανταγωνισμός πολύ μεγάλος.Παθολογία είναι κάπως πιο εύκολο. Γενικά, δεν υπάρχουν άλλα νοσοκομεία πέρα από αυτά του site FMH (Γενεύη και Λωζάνη για ενδοκρινολογία).

Εύχομαι να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα.

Ξερει κανενας αν για να σε δεχτουν για ειδικοτητα στην Eλβετια ( στο ειδικο κομματι) ειναι απαραιτητο το διδακτορικο οπως το θεωρουν αυτοι ( Dr.med.)? Εχοντας κανει δυο χρονια παθολογιας στην Ελλαδα και θελοντας να συνεχισω εξω εκανα αιτηση σε γερμανοφωνη περιοχη και στη συνεντεξη ο καθηγητης μου προτεινε 1 χρονο ερευνα (με μισθο 50 % του κανονικου ) 2 χρονια παλι παθολογια και 2 χρονια το ειδικο κομματι. Οταν συμφωνησα μου ειπε στν απαντηση του με την γραμματεα του οτι μπορει να μου προσφερει ενα συμβολαιο για ενα χρονο ερευνα .Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας απο αναλογη περιπτωση ? Μπορει να βασιστει κανεις στο αρχικη του προσφορα οτι μετα θα με παρει για παθολογια και την υπολοιπη ειδικοτητα? Συνιθιζεται αυτο?

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εχω ακριβώς την ίδια απορία!

Είναι εφικτό στην Ελβετία να συνεχίσει καποιος το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας, έχοντας τελειώσει το γενικό εδω?!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"το διδακτορικο οπως το θεωρουν αυτοι ( Dr.med.)?" "Ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανενας απο αναλογη περιπτωση ? Μπορει να βασιστει κανεις στο αρχικη του προσφορα οτι μετα θα με παρει για παθολογια και την υπολοιπη ειδικοτητα?"

Δεν "το θεωρούν αυτοί"! Αυτό είναι το διδακτορικό (doctor of medicine)! Δεν ξέρω πώς τα έχεις καταλάβει στην Ελλάδα, αλλά αν νομίζεις ότι το dr. med δεν είναι (το κανονικό) διδακτορικό, έχεις καταλάβει λάθος.

Φυσικά και δεν "μπορείς να βασιστείς" στην προσφορά τους. Στα γερμανόφωνα κράτη ΔΕΝ είσαι δημόσιος υπάλληλος, μέρα μπαίνει-μέρα βγαίνει να παίρνεις τον μισθό σου και να κααααααθεσαι! Η προσφορά που σου έχει κάνει είναι άριστη. Αν δεν το έχεις καταλάβει αυτό που σου λέει είναι, "ξεκίνα σε εμάς με ένα διδακτορικό για να δούμε πώς δουλεύεις, και αν μας κάνεις, αλλά και σου κάνουμε, θα συνεχίσεις μετά με ειδικότητα". Εκτός και αν είναι ο ύψιστος μαλάκας, τέτοιος που δεν έχει ξαναϋπάρξει στην οικουμένη, τελειώνοντας το διδακτορικό σου, και εφόσον το θέλεις ακόμα, θα συνεχίσεις με ειδικότητα στο τμήμα του.

Έτσι λειτουργεί η γερμανόφωνη Ελβετία (αλλά, φυσικά, και η Γερμανία).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω ακριβώς την ίδια απορία!

Είναι εφικτό στην Ελβετία να συνεχίσει καποιος το ειδικό κομμάτι της ειδικότητας, έχοντας τελειώσει το γενικό εδω?!

Φίλος. Εφικτό είναι. Πιθανό δεν είναι. Άρα πρέπει να δοκιμάσεις. Από τη στιγμή που δεν γράφουν εργοδότες εδώ, αλλά άνθρωποι σαν εσένα που είτε ψάχνουν, είτε έψαξαν και βρήκαν, δεν θα πάρεις καμία απάντηση στην οποία θα μπορείς να βασίσεις επιλογές καριέρας. Δοκιμάζουμε και μαθαίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δικιο έχεις,

και ήδη το έχω δοκιμάσει με αιτήσεις που έχω αρχίσει να κάνω.

Αλλά δεν περίμενα να απαντησουν εργοδότες,

αλλά μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που έχει κάνει κάτι ανάλογο.

Αυτό ψάχνω και ρωτάαω το ίδιο σε διάφορα posts!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.