Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

παιδια καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουρια στοφορουμ και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες οσον αφορα την ειδικοτητα στην ελβετια,κυριωσ στα ιταλικο κομματι.για καποιον του οποιου η αιτηση για ειδικοτητα εγινε δεκτη,θα ηθελα να ξερω ποσα χρηματα περιπου χρειαζονται για αρχη(ενοικιο,καπαρες,εγγραφη στον ιατρικο συλλογο κκαι ασφαλεια),και αν η πληρωμη ειναι ηδη απο τον πρωτο μηνα εργασιας η μετα απο 2-3 μηνες οπως εχω ακουσει απο καποιους.επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν μερη διαμονησ τυπου πανσιον,που ειναι πιο οικονομικα απο,τι τα ξενοδοχεια

επισης αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τι παιζει ιταλια για ειδικοτητα,ειμαι σε θεση να δωσω εγκυρες πληροφοριες.καλο βραδυ σε ολους

Συγγνώμη για το προηγούμενο λάθος που το ξαναπόσταρα! ενδιαφέρομαι πολύ για ειδικότητα στην Ιταλία, τώρα ξεκινάω να ψάχνω κι οποιαδήποτε ενημέρωση πολύ, πολύ ευπρόσδεκτη! pithikoeides@hotmail.com αν θέλεις να μου στείλεις, ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

παιδια καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουρια στοφορουμ και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες οσον αφορα την ειδικοτητα στην ελβετια,κυριωσ στα ιταλικο κομματι.για καποιον του οποιου η αιτηση για ειδικοτητα εγινε δεκτη,θα ηθελα να ξερω ποσα χρηματα περιπου χρειαζονται για αρχη(ενοικιο,καπαρες,εγγραφη στον ιατρικο συλλογο κκαι ασφαλεια),και αν η πληρωμη ειναι ηδη απο τον πρωτο μηνα εργασιας η μετα απο 2-3 μηνες οπως εχω ακουσει απο καποιους.επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν μερη διαμονησ τυπου πανσιον,που ειναι πιο οικονομικα απο,τι τα ξενοδοχεια

επισης αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τι παιζει ιταλια για ειδικοτητα,ειμαι σε θεση να δωσω εγκυρες πληροφοριες.καλο βραδυ σε ολους

Συγγνώμη για το προηγούμενο λάθος που το ξαναπόσταρα! ενδιαφέρομαι πολύ για ειδικότητα στην Ιταλία, τώρα ξεκινάω να ψάχνω κι οποιαδήποτε ενημέρωση πολύ, πολύ ευπρόσδεκτη! pithikoeides@hotmail.com αν θέλεις να μου στείλεις, ευχαριστώ!

Καλησπερα

Θες να ξαναγραψεις το email σου, επειδη σου στελνω και λέει ότι δεν παραδιδεται.

Μηπως κατι ειναι λαθος ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καλησπερα σε ολους.ειμαι καινουρια στοφορουμ και θα ηθελα καποιεσ πληροφοριες οσον αφορα την ειδικοτητα στην ελβετια,κυριωσ στα ιταλικο κομματι.για καποιον του οποιου η αιτηση για ειδικοτητα εγινε δεκτη,θα ηθελα να ξερω ποσα χρηματα περιπου χρειαζονται για αρχη(ενοικιο,καπαρες,εγγραφη στον ιατρικο συλλογο κκαι ασφαλεια),και αν η πληρωμη ειναι ηδη απο τον πρωτο μηνα εργασιας η μετα απο 2-3 μηνες οπως εχω ακουσει απο καποιους.επισης θα ηθελα να ξερω αν υπαρχουν μερη διαμονησ τυπου πανσιον,που ειναι πιο οικονομικα απο,τι τα ξενοδοχεια

επισης αν καποιος ενδιαφερεται να μαθει τι παιζει ιταλια για ειδικοτητα,ειμαι σε θεση να δωσω εγκυρες πληροφοριες.καλο βραδυ σε ολους

Συγγνώμη για το προηγούμενο λάθος που το ξαναπόσταρα! ενδιαφέρομαι πολύ για ειδικότητα στην Ιταλία, τώρα ξεκινάω να ψάχνω κι οποιαδήποτε ενημέρωση πολύ, πολύ ευπρόσδεκτη! pithikoeides@hotmail.com αν θέλεις να μου στείλεις, ευχαριστώ!

Καλησπερα

Θες να ξαναγραψεις το email σου, επειδη σου στελνω και λέει ότι δεν παραδιδεται.

Μηπως κατι ειναι λαθος ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδδια το μεηλ μου ειναι klonarivalentina@hotmail.com

καποιος απο εσας μου ζητησε πληροφοριες σε μαηλ προχθες,ονοματι νικος και απαντησα αλλα φαινεται να μην το εχει λαβει.δυστυχωσ δεν κρατησα το μεηλ του και ασ προσπαθησει ξανα να επικοινωνησει μαζιμου.λοιπον παιδα για ειδικοτητα τα πραγματα εχουν ωσ εξης..........

υπαρχουν εξετασεις στην ειδικοτητα μια φορα το χρονο.οι επομενες θα ειναι ταλη μαη η λιγο αργοτερα.για να εχει κανεις ελπιδεσ να περασει,θα εχει πρεπει πιο πριν να εχει βρει αναν καθηγητη που α τον βαλει στην ειδικοτητα.αν ο καθηγητης δεν θελει να σε βαλει,δεν περανσ με τιποτα.παιζει σημαντικο ρολο ο μεσος οροσ του πτυχιου,κυριωσ για να σε δεχτει ο καθηγητης να παρακολουθεις μαζι του.ωστοσο σε ειδικοτητες που δεν εχουν ζητηση,δεχονται και χαμηλοτερους μεσους ορους.ειδικοτητες οπωσ ενδοκρινολογια,παιδιατρικη ,παθολογια ειναι κορεσμενες,οπετε για να εχει κανεις ελπιδες θα πρεπει να βρει να παρακολουθει καθηγητη που εχει αρκετη εξουσια,και να κανει το χαμαλι αφιλοκερωδωσ για πολλεσ μερες την εβδομαδα,ισωσ και ολες,ειδικα αν εκεινη την περιοδο υπαρχουν και αλλοι που αναταγωνισζονται για την ιδια θεση.υπαρχουν σπανιες περιπτωσεις που μπηκαν παιδια χωρισ να εχουν παρακολουθησει με καθγητη,αλλα κυριωσ σε πολεις μικρεσ,η ακομη κα σε κεντρικες,και κυριωσ σε ειδικοτητες χωρισ μεγαλη ζητηση.και κυριωσ γιατιι σε αυτη την περιπτωση καποιοσ του σφυριξε οτι αυτη τη θεση τη δεδομενη χρονικη στιγμη και στην συγκεκριμενη κλινικη,δεν την διεκδικουσε σχεδον κανενασ η κανενασ.οι ειδικοτητες που δεν ειναι ιδιατερα κορεσμενες,ειναι η ιατρικη εργσασιεασ,η φυσιατρια,η ορθοπαιδικη και κατα καιρους η ραδιοθεραπεια.

για οποιν ενδιαφερεται ασ ζητησει παραπανω πληροφοριες.σασ χαιρετω

παιδια συγγνωμη τα παραπανω αναφερονταν για ιταλια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα!Μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα σε ποια γλώσσα(την τοπική ή την αγγλική) γίνονται τα μαθήματα της ειδικότητας;; Ξέρω ότι η επικοινωνία με το προσωπικό του νοσοκομείου και φυσικά με τους ίδιους τους ασθενείς γίνεται στην τοπική, αλλά δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει για τα μαθήματα όπου έχουμε να κάνουμε με εντελώς νέες γνώσεις και μπορεί ορολογία. Σας ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα!Μήπως μπορεί κάποιος να μου απαντήσει υπεύθυνα σε ποια γλώσσα(την τοπική ή την αγγλική) γίνονται τα μαθήματα της ειδικότητας;; Ξέρω ότι η επικοινωνία με το προσωπικό του νοσοκομείου και φυσικά με τους ίδιους τους ασθενείς γίνεται στην τοπική, αλλά δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει για τα μαθήματα όπου έχουμε να κάνουμε με εντελώς νέες γνώσεις και μπορεί ορολογία. Σας ευχαριστώ

Στην τοπική γλώσσα ή αγγλικά. Αυτό το "εντελώς νέες γνώσεις και ορολογία" θα το ... προσπεράσω!

Τροποποιήθηκε από qwertyui
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλημερα σας! γνωριζει κανεις αν στην Ελβετια δεχονται ατομα προερχομενα απο χωρα μη Ευρωπα'ι'κής Ενωσης, αλλα με ελληνικο πτυχιο ιατρικης??? Για ειδικοτητα εννοω.

Βασικα θα ενδιαφερομουν κ για αλλες χωρες αν γνωριζει κανεις.... (δεν ξερω αν το ερωτημα μου εντασσεται σ'αυτο το topic , αλλα ειμαι καινουρια στο forum )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απ΄όσο γνωρίζω δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα με την άδεια παραμονής στη χώρα.

Έχει κανείς να μου προτείνει καμία καλή εταιρεία για βασική ασφάλεια υγείας ; Γαλλόφωνο κομμάτι αν παίζει κανένα ρόλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλημερα!! Θα ηθελα να μου πει αν γνωριζει κανεις τι παιζει με τις πληρωμες στο γαλλικο καντονι?? Εγινα δεκτη σε νοσοκομειο εκει και δε ξερω πληρωνεσαι κατευθειαν η μετα απο καποιο χρονικο διαστημα?? στην αρχη σου βρισκουν αυτοι καπου να μεινεις ?? Για την ασφαλεια ποσα ειναι τα λεφτα?? αν ξερει καποιος please ας απαντησει ευχαριστωωω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

qwertyui η CSS συνήθως έχει τις καλύτερες τιμές, αλλά τα ελέγχουμε τα πάντα στο comparis.ch. emshifty

marin κατά κύριο λόγο το νοσοκομείο σε πληρώνει μετά το πρώτο μήνα εργασίας σου, εκτός και αν σού έχουν πει εκ των προτέρων ότι περνάς δοκιμαστική περίοδο. Κατά 90% δε σου βρίσκουν αυτοί, αλλά στις μικρές πόλεις σού προτείνουν κάποιο ξενώνα δίπλα στο νοσοκομείο. Για την υποχρεωτική ασφάλεια υπολόγισε γύρω στα 300 φράγκα το μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια σας παιδιά. όποιος ενδιαφέρεται για ειδικότητα ψυχιατρικής στην πανεπιστημιακή κλινική τις βέρνης (γερμανόφωνο κομμάτι) ας μου στείλει μήνυμα. Απαραίτητες γνώσεις γερμανικών επιπέδου b2-b1.

Εγώ είμαι εδώ από τον ιούνιο, έχει αρκετή δουλειά πολύ καλό πρόγραμμα εκπαίδευσης, μισθός πολύ ικανοποιητικός, ζωή όμως μέτρια. Για περισσότερες πληροφορίες, pm me.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μισθος ποσα νεττο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καθαρα στο χερι χωρις φορους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μισθός περίπου 4800 (1 chf = 0.8 euro) φράγκα, καθαρά. Το κόστος ζωής ακριβότερο (με 2500-3000 είσαι πολύ άνετα).

α τώρα κατάλαβα τι έγραψες netto και όχι νεπο

Τροποποιήθηκε από destrakto
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Εχω ακούσει πως όσο καλά Γερμανικά και να μιλάει κανείς, τα Switscher Dütsch είναι εντελώς ακατανόητα.

Φαντάζομαι πως ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ψυχιατρικούς ασθενείς, η δυσκολία στην επικοινωνία θα είναι επιπρόσθετη.

'Εχει κανείς εμπειρία επί του θέματος? Είναι όντως έτσι ή πρόκειται για υπερβολές?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα schweizerdeutsch είναι διάλεκτος των γερμανικών και μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι κάθε καντόνι έχει σχεδόν τη δική του διάλεκτο. Όταν ήρθα στην αρχή έπιανα μονο λέξεις, με το καιρό συνηθίζεις. Μετά από 2 μήνες και 8 μαθήματα μπορώ να πω ότι ανάλογα τη διάλεκτο πιάνω από 50-80% (από το 20% αρχικά). Το καλο είναι ότι όλοι μαθαίνουν "κανονικά" γερμανικά (hochdeutsch) στο σχολειό και αν τους ζήτησης μιλάν γερμανικά ,δεν το κάνουν ίσως ευχάριστα αλλα το κάνουν. Επίσης λόγω της πολυπολιτισμικότητας υπάρχουν αρκετοί ασθενείς που δε μιλάν καθόλου γερμανικά.(πχ είναι από γαλλόφωνο ιταλόφωνο καντόνι η μετανάστες) Σε αυτές τις περιπτώσεις : μιλάς αγγλικά, σε βοηθάει συνάδελφος γιατρός, νοσοκόμος, ψυχολόγος ή "παρραγγελνεις" μεταφραστή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΓΕΙΑΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΓΝΑΘΟΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΟΦΩΝΟ ΤΜΗΜΑ? ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σας παιδιά

Είμαι κοντά στο πτυχίο κι όπως καταλαβαίνετε με τρώει το σαράκι του " που στο καλό θα πάω μετά"

κι εκεί που ήμουν ήσυχη (ας τα λέμε) ότι στην Ελβετία θα βρω θέση για ειδικότητα στην Ψυχιατρική (εδώ Ιταλία το απέκλεισα για πολλούς λόγους)

πληροφορήθηκα προχθές πως ΚΑΙ η Ψυχιατρική είναι κορεσμένη ειδικότητα και μόνο με πολύυυυυ τύχη βρίσκεις... emrip

Περιττό να σας πω πως έχασα τον ύπνο μου και την λίγη ψυχραιμία που μου είχε απομείνει όντας τελειόφοιτη !!

Ξέρεις κανείς αν αυτό ισχύει ; Παντού το ίδιο ; Όντως οι πιθανότητες αυξάνουν αν πάω να δουλέψω σ'ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο για κανά 2άρι χρόνια;

Το ρωτάω γιατί φίλη μου ιταλίδα πήγε στο Lugano και μου είπε πως για βοηθό σε παίρνουν αμέσως, τα λεφτά ήταν καλά αλλά για Cardiologia που ήθελε εκείνη να κάνει θα έπρεπε να περιμένει πολύ και πάλι δύσκολα θα την έπαιρναν γιατί το μέσον πήγαινε σύννεφο...

Καλό κουράγιο σε όλους μας και μη ξεχνάμε ΓΙΑ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΕΙΣ !!!

ΥΓ Συγχωρέστε τα όποια λάθη μου Είμαι ήδη 12 χρόνια εκτός Ελλάδας and counting...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

διαβασα 15 σελίδες και έριξα πολύ γέλιο. παιδια τα πραγματα ειναι απλουστατα. το σαιτ λεγεται fmh. εκει υπαρχουν ολα τα νοσοκομεια που δινουν τις ειδικοτητες που ψαχνετε. υπαρχουν ακομα και τα ονοματα των καθηγητων για να στειλετε. τα νοσοκομεια εχουν σαιτ για να βρειτε τις διευθυνσεις τους. ΜΗΝ ακουτε κανεναν απο δω μέσα. Αν ξερετε γαλλικα ή γερμανικα ή ιταλικά στείλτε παντου. και οτι απορια εχετε εκφρασει εδω θα σας τη λυσει η απαντηση που σιγουρα θα ερθει, θετική ή αρνητική. Δηλαδη θα σας πουν ειτε σορρυ δεν ενδιαφερομαστε, ειτε εχω μια θεση για το 2015, ειτε ελα τωρα να ξεκινησεις ΑΝΑΛΟΓΑ με τις αναγκες τους. Μην μπλεκεται το μυαλο σας με αυτα που ακουτε εδω, οτι πχ αν κανατε πολύ ηλιοθεραπεια το καλοκαιρι δε θα σας προσλαβουν στην ελβετια και σε καθε περιπτωση αγνοηστε τους φωτεινους παντογνώστες που σουλατσαρουν στο φορουμ και μοιραζουν τις θεσεις λες και ειναι διευθυντες κλινικών. Δεν θα σας προσλάβει κανεις επειδη το λεει ο ταδε εδω μέσα ούτε θα σας απορριψει κανεις επειδη το θελει ο δείνα. Αναλαβετε τις απαραιτητες πρωτοβουλίες και ολες οι απορίες σας θα λυθούν στην απαντηση που θα σας στειλει η γραμματεια της κλινικής. Πολλά λεγονται και πολλά ακουγονται για κατι που περνάει μονο απ το χερι του εκαστοτε chef. αρα μην ακουτε τπτ και κανεναν, καντε αυτο που πρεπει και θα λυθουν ολες σας οι απορίες. sorry για το κατεβατο, αλλα νισαφι με τις απαντησεις μερικών που νομιζουν οτι ειναι γραμματείς και βάλε των εκει κλινικών. Ακομα κι αν αυτα που λενε ισχυουν, ισχυουν για την περιπτωση τους που ειναι διαφορετική απο οποιουδηποτε αλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες επειδή από αυτά που διάβασα και αυτά που είδα και εγώ προηγούμενη προυπηρεσία στην Ελβετία μετράει όσο να πεις θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει αν υπάρχουν θερινά τμήματα για φοιτητές από άλλες χώρες στα νοσοκομεία(κάτι τέτοιο για παράδειγμα υπάρχει στην Αγγλία)...το ψαξα από ιντερνετ δε βρήκα κάτι στην πρεσβεία δεν ξέρανε η helmsic με τις ανταλλαγές δεν έχει θέση για ελβετία ποτε μέχρι τώρα(στην δικιά μου τη σχολή τουλάχιστον ) και για erasmus το ίδιο...Ενδιαφέρομαι για το γερμανόφωνο τμήμα. Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν πάλι σας ενδιαφέρουν οι πιθανότητες πρόσληψης και αντι να ρωτάτε εδώ, στο fmh στην κατηγορία demographie medicale θα δείτε αναλυτικά και για το κάθε νοσοκομείο τι αριθμός ειδικευομενων δουλεψε το προηγούμενο ετος και στη συνεχεια αναλυτικά πόσοι απο αυτούς ειχαν ελβετικό δίπλωμα ιατρικής, ποσοι διπλωμα ΕΕ και ποσοι εκτός ΕΕ. προσφατα το ανακαλυψα. αρα υπαρχουν ολα εκει μεσα. αν πχ για τη δερματολογια που ρωτανε πολλοι δουλευαν περισυ 2 ατομα ενας γενευη, ενας λωζανη-τυχαιος αριθμος- τότε αυτό σημαινει οτι δεν υπαρχουν πολλες θεσεις ή δεν υπαρχουν πολλοί υποψηφιοι, μαλλον ομως το πρωτο. και παλι ολα ειναι υποθετικά, η απαντηση στο ενδιαφερον σας για μια θεση θα ερθει απ τον διευθυντη της κλινικής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

thanos13 υπάρχει η δυνατότητα να βρεις θέση ως Unterassistent. Λέγεται αλλιώς και Unterhund (Uhu). Δεν είναι θερινά τμήματα για φοιτητές από άλλες χώρες αλλά δέχονται και φοιτητές εξωτερικού. Οι Γερμανοί για παράδειγμα το κάνουν κατά κόρον. Αρκεί να γνωρίζεις τη γλώσσα. Επικοινώνησε μόνος σου απευθείας με τις γραμματείες των κλινικών που σε ενδιαφέρουν ανεξάρτητα από helmsic, πρεσβείες κτλ και ρώτησε τους αν υπάρχει ελεύθερη θέση για το χρονικό διάστημα που σε ενδιαφέρει. Για περισσότερες πληροφορίες δοκίμασε τα και επιλέγοντας ως χώρα την Ελβετία. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τη βοήθεια και τις πληροφορίες! Έχω διαβάσει όλα όσα γράψατε και θέλω αν μπορείτε να μου διευκρινίσετε κάτι. Τελειώνω φέτος με το καλό και μετά μπαίνω στον αγώνα για εξεύρεση ειδικότητας. Ενδιαφέρομαι για καρδιολογία ή παιδιατρική, και γνωρίζω ιταλικά, αλλά δε θα με πείραζε να αφιερώσω κάποιο χρονικό διάστημα να μάθω και γαλλικά αν υπάρχει κάποια ελπίδα για θέση στο γαλλόφωνο της Ελβετίας. Μπηκα στο fmh.ch και βρήκα λίστες με τη 'δημοτικότητα' κάθε ειδικότητας σε κάθε καντόνι. Αλλά επειδή μου το βγάζει στα γερμανικά μόνο, προσπάθησα να το μεταφράσω αλλά δεν είμαι σίγουρη για μερικά πράγματα σε 2-3 στήλες.

Θα εκτιμούσα αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει για να καταλάβω τι ακριβώς γίνεται! :)

Στην πρώτη στήλη γράφει "Total Assistenzarztstellen" , που απ' ότι κατάλαβα είναι οι συνολικές θέσεις που δίνονται.

Στη δεύτερη λέει "KandidatInnen für ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - Facharzttitel" , εδώ εννοεί το συνολικό αριθμό όλων των υποψήφιων ή μηπως των Ελβετών;

Στην 3η στήλη γράφει "KandidatInnen für andere Facharztitel", εδώ για ποιους εννοεί;

switz.png

Uploaded with ImageShack.us

Τροποποιήθηκε από v1ss1
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.