Jump to content

βάση 2.500 ερωτήσεων?????????ΜΟΝΟΟΟΟ


kanal

Recommended Posts

Δεν νομίζω εσείς πότες να δώσατε εξετάσεις χωρίς να έχετε ύλη για κάποιο μάθημα έτσι δεν είναι?

:splats: Φίλε μου όχι μια και δυο φορές,πάρα πολλές και πρώτα και καλύτερα τα μαθήματα της παθολογίας και της χειρουργικής και παιδιατρικής που δίνεται εσείς.Ενδεικτικά για το 6ο έτος=>Στην παθολογία Πάγκαλη είχαμε 3 μήνες για να διαβάσουμε όποιο σύγγραμμα θέλαμε από αυτά που μας έδιναν,κατά προτίμηση του ΔΕΠ,αλλά χωρίς καμιά έκπτωση.Χειρουργική που ήμουν Κωστάκη χωρίς καμιά περικοπή ήταν το τρίτομο του Σέχα και για να δεις τι πάει τι πάει ότι πράγμαται δεν είχαμε ύλη εγώ προσωπικά προτίμησα να διαβάσω το δίτομο του Παπαδημητρίου(=1500 σελίδες),για το οποίο είχαμε ένα μήνα καιρό.Παιδιατρική είχαμε χωρίς καμιά περικοπή το 3τομο των 2000 σελίδων του Nelson.Γυναικολογία για πλάκα είχαμε ένα μήνα καιρό για να διαβάσουμε χωρίς ύλη το πόνημα 800 σελίδων του Μιχαλά,το οποίο διάβαζαν και οι ειδικευόμενοι για να περάσουν τις εξετάσεις για ειδικότητα.Θα μπορούσα να συνεχίσω έτσι και για πολλά άλλα μαθήματα.Λοιπόν σε παρακαλά μην το παίζεις θιγμένος και μη λες εξυπνάδες για πράγματα που δεν γνωρίζεις και μην περιφρονείς αυτούς που κόπιασαν για να κάνουν κάτι στη ζωή τους.Ο Sovereign επειδή τον γνωρίζω από τη σχολή στις εξετάσεις καθόταν επί 3 μήνες που κρατούσε η εξεταστική 10-12 ώρες την ημέρα και έρχεστε να του πείτε ότι εσείς θα γίνετε και καλύτεροι γιατροί γιατί έχετε μεγαλύτερα φρύδια.Αν σε χαλάει το διάβασμα σε παρακαλώ μην κάνεις αυτήν την δουλειά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Last Reply
Ακριβώς, στο Ελλαδιστάν μπορείς να βαφτίσεις οποιονδήποτε βλάκα γιατρό γιατί απλά ο τίτλος του γιατρού δεν σημαίνει τίποτα και δεν συνοδεύεται από απαιτήσεις.

Αν πιστεύεις πως ένας βλάκας μπορεί να σώζει ζωές και να παίρνει τις ορθές αποφάσεις κάτω από πίεση βάλε έναν βλάκα να φροντίσει τους γονείς σου.

usmeds, εκεί που είσαι, δεν μπορεί, έχεις πάρε-δώσε με αμερικανούς medical students. Και είσαι εντυπωσιασμένος, δηλαδή, από την ευφυία τους;

Εγώ, τουλάχιστον, που διδάσκω και premeds και med students φοβάμαι για τη ζωή μου...

Αλλά μετα συνειδητοποιώ πως όλοι οι γιατροί τέτοιοι είναι: κάποιοι βλάκες που στρωθήκανε και μάθανε κάποια πράγματα, επειδή το σύστημα απλά φροντίζει να ξέρουν τι τους γίνεται (και αυτό, ακριβώς, είναι που λείπει από την ελλάδα.) Αυτό, όμως, δεν τους καθιστά και έξυπνους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Υπάρχει μια μικρή διαφορά μεταξύ Ευρώπης και Αμερικής που μάλλον δεν την έχεις αντιληφθεί ακόμα!

Great argument!!! Το ευ λέγειν σου αποδεικνύει, φαντάζομαι, την πνευματική ανωτερότητα όλων των Ευρωπαίων έναντι των Αμερικανών. Γι αυτό άλλωστε η Ιατρική είναι μπουρδέλο στην Αμερική, ενω στην Ελλάδα είναι παγκόσμιο μοντέλλο προς μίμηση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που αγνοείς είναι πως οι γιατροί στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα ιδιαιτέρως) ήταν πάντα ιδιαίτερα μορφωμένοι και όχι μόνο στα ιατρικά θέματα.

Παλιότερα αυτό ήταν εμφανέστατο. Μάντεψε γιατί έχει αρχίσει και χαλάει... :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό είναι το πρόβλημα με τους Ιατρούς (και γι΄αυτό είπα πριν πως στην Αμερική είναι ο περίγελος των PhDs): Είμαστε τόσο ημιμαθείς, που δεν συνειδητοποιούμε καν ότι δεν ξέρουμε τί μας γίνεται από επιστήμες...

:bloodomen: Μίλα για τον εαυτό σου.

Και τους του εξωτερικού να βγάζαμε από τη μέση, δηλαδή, ποιος σου εγγυάται ότι οι έλληνες απόφοιτοι (πολλοί από τους οποίους περνάνε με SOS, με κινητά, ή με σκονάκια, ή κάνουν χρόνια να περάσουν τις εξετάσεις πτυχίου, οπότε έχουν και χρόνια να βρεθούν στις κλινικές) ξέρουν τι τους γίνεται όταν βρεθούν στην ειδίκευση; Αυτοί δηλαδή δε σκοτώνουν;

:bloodomen: Δλδ εσύ δεν ζητάς να αποκλειστούν κι αυτοί από την ειδικότητα,αλλά αφού υπάρχουν επικίνδυνοι γιατροί στο σύστημα,ας βάλουμε ακόμα περισσότερους χωρίς ουσιαστικό έλεγχο.Εννοείται ότι η πλειοψηφία των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων είναι έτσι που τα περιγράφεις. :P

Πού στην Ιατρική χρειάζεται η αναλυτική σκέψη που χρειάζεται στις επιστήμες; Πουθενά! Μια απίστευτη περιπτοσιολογία είναι η Ιατρική, ένα ατελείωτο συνταγολόγιο, ένας καλομελετημένος αλγόριθμος. Τέχνη μπορεί να είναι, επιστήμη όμως δεν είναι. Ο τρόπος σκέψης και δράσης του γιατρού (επαναλμβάνω όμως, όχι ανακγαστικά και του ερευνητή-γιατρού) σε τίποτα δε μοιάζει με αυτόν του πραγματικού επιστήμονα.

:bloodomen: Αφού σε χαλάει η ιατρική,γιατί θες να γίνεις γιατρός;Γίνε επιστήμονας.

Να μού 'λεγες πως ένας που δεν άνοιξε ποτέ του βιβλίο δεν μπορεί να αποφασίασει ξαφνικά στα 25 του να γίνει φυσικός και νά 'χει την απαίτηση να γίνει και καλός (δηλ. να κάνει το μπαμ), θα σου πω ναι, χάθηκε το τραίνο. Αλλά δε νομίζω πως αυτό ισχύει και για τη ιατρική. Επαναλαμβάνω, όποιος θέλει μπορεί να γίνει ιατρός και μαλιστά, αν στρωθεί, και καλός.

:bloodomen: Κάλλιο αργά παρά ποτέ.Εξάλλου δεν χρειάζεται να έχεις ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις για να ασκήσεις την ιατρική.Θα μπορούσες λ.χ. πρώτα να γίνεις χειρουργός και μετά να μάθεις ανατομία.Και εννοείται ότι κάθε μέρα βλέπουμε άτομα που μαθαίνουν ότι άλλοι έμαθαν σε 6 χρόνια με άπειρο κόπο,να τα μαθαίνουν στα 25 τους,στο αγροτικό,με πολύ λιγότερο διάβασμα,και με ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις στο κεφάλι τους.Come to think of ο πατέρας της κοπέλας μου είναι από τους καλύτερους πυρηνικούς επιστήμονες στην Ελλάδα και σπούδασε λόγω ανέχειας στα 25 του-φυσική,όχι ιατρική.Εννοείται ότι ο λόγος που έχεις 6 χρόνια σπουδές στην ιατρική και 6 χρόνια ειδικότητα,εν όλω 12 χρόνια,σε σύγκριση με τα 4 χρόνια της φυσικής και άντε 1-2 για εξειδίκευση είναι ότι τα 6 χρόνια της ειδικότητας είναι για επανάληψη και όχι για να μάθεις καινούρια πράγματα που δεν ξέρεις ήδη από τη σχολή σου,ενώ στη φυσική λ.χ. τα μαθαίνουν μια κι όξω.

Στην Αμερική, πρωτού καθιερωθεί το ECFMG, υπήρχαν αναρίθμητες περιπτώσεις "σκραπων" που δεν είχαν καν πτυχίο Ιατρικής αλλά πλαστογραφίες ή πτυχία από ανύπαρκτα πανεπιστήμια και παρόλαυτά ήταν "star-doctors." Και σήμερα ακόμη ακούγονται πού και πού περιπτώσεις μεγαλογιατρών που δεν πέρασαν ποτέ τα MCAT (Medical College Admission Test) ή τα πήγαν χάλια στις βασικές τους επιστήμες ως προπτυχιακοί αλλά έκαναν identity theft και μπήκαν με τους βαθμούς κάποιου άλλου που τύγχανε να έχει το ίδιο όνομα. Αυτοί όχι μόνο τα κατάφεραν να βγουν από την Ιατρική, αλλά γίναν και φίρμες (όταν τους πιάσαν -- όχι λόγω ιατρικόυ λάθους, άλλα κατά τύχη, λόγω γραφειοκταρικού κωλύματος, φυσικά τους καθαιρέσανε.) Αυτά και άλλα περιστατικά δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να σημαίνουν εκτός του ότι τα "αντικειμενικά" κριτήρια επιλογής των φοιτητών δεν είναι, τελικά, και τόσο αντικειμενικά... Και οτί και ο "σκράπας" μια χαρά γιατρός μπορεί να γίνει.

:bloodomen: Νομίζω ότι αυτή είναι η λύση για το πρόβλημά μας.Να γίνεται γιατρός όποιος νομίζει ότι το λέει η ψυχούλα του.Τι σπουδάζουμε;Αφού άλλοι έγιναν αστέρια χωρίς να ξέρουν τπτ και κυρίως χωρίς να χρειαστεί να διαβάσουν-που κακά!Αλλά πώς εξηγείται το ότι εσείς(είστε πολλοί;)ενώ κάνετε βασικές επιστήμες στη σχολή εξακολουθείτε να παραμένετε άσχετοι,όπως παραδεχτήκατε ήδη;

Y.Γ. Κάποιος που δεν ξέρει τη στοιχειώδη αντιβίωση όταν ξεκινήσει το αγροτικό ή την ειδικότητά του μπορεί πάρα πολύ εύκολα (ή και δύσκολα) να τη μάθει. Το θέμα είναι πως δύσκολα, τελικά, θα τελειώσει ειδίκευση χωρίς να ξέρει 5 βασικά πραγματα. Το θέμα είναι λοιπόν, το οτι εσύ τα 'εμαθες 3-4 χρόνια πριν τα μάθει αυτός; So what? Παρ'το κι ετσι: Εσύ μπορεί να σκοτώθηκες να τα μάθεις τότε, όμως αυτός θα σκοτωθεί ακόμη πιο πολύ να τα μάθει μέσα στο χαμό της ειδίκευσης. Οπότε, τελικά, αυτός μπορεί να σκοτωθεί πιο πολύ κι από σένα. Η σχετική ποσότητα της δουλειάς που βάζετε είναι αυτό που στ' αλήθεια σ'ενοχλεί λοιπόν;

:bloodomen: Εις μάτην η ιατρική εκπαίδευση.Αφού τα μαθαίνεις όλα στην ειδικότητα.Ή νομίζεις ότι τα μαθαίνεις.Όπως υπάρχουν αρχιτέκτονες που δεν σπούδασαν σε σχολή,θαυμάσιοι αυτοδίδακτοι πυρηνικοί επιστήμονες,πρακτικοί οδοντίατροι,αυτοσχέδιοι μουσικολόγοι,νέοι Τριβωνιανοί και Παπινιανοί που δεν πήγαν ποτέ σε νομική,νέοι Αννίβες και Ναπολέωντες που κερδίζουν τα γαλόνια τους στο πεδίο των μαχών,κ.ο.κ.Και είμαι σίγουρος ότι και τα 1.000 άτομα που έρχονται κάθε χρόνο από τις ανατολικές χώρες είναι παρεξηγημένες ιδιοφυίες in disguise.Catch me if you can...

catch_me_if_you_can.jpg

Απ όσο ξέρω, σε καμία μη-τριτοκοσμική χώρα δε θεωρείσαι άξιος ή ικανός να ασκήσεις ιατρική χωρίς επιπλέον κόσκινο. Στην Αμερική, τουλάχιστον, το να βγάλεις την ιατρική δε λέει τίποτα. Γίνεται να είσαι και ψιλοάσχετος και να περάσεις τα USMLE. (Πανάσχετος, βέβαια, δεν μπορείς να είσαι.) Το κατόρθωμα (και ο φόβος και ο τρόμος των πάντων) είναι η ειδικότητα -- γιατί εκεί σου βγάζουν το λάδι και περνάς δια πυρός και σιδήρου. Λογικό δεν είναι; Όταν είσαι φοιτητής μπορεί για κάποιο λόγο να τη σκαπουλάρεις και να περνάς τα μαθήματα χωρίς να πολυξέρεις τί σου γίνεται. Καμία σχολή δεν έχει μηχανισμούς που να μπορεί να αποτρέψει εξ' ολοκλήρου ένα τέτοιο ενδεχόμενο. Η Ελληνικές σχολές δε νομίζω πως αποτελούν εξαίρεση... Το ζήτημα είναι πως μπορεί στα μαθήματα να περνάς αλλά όταν έρχεται η ώρα της αλήθειας (δηλ. η πρακτική στις κλινικές) πρέπει να μην έχεις ευθύνες μέχρι να περάσεις από κόλαση και να αποδείξεις επανειλημμένα τον εαυτό σου. Αυτό είναι το ελάχιστο που οφείλει να κάνει το κράτος για να προστατεύσει τους πολίτες της. Και η λογική του τύπου "εδώ ελλάδα, εδώ τα πράγματα δεν είναι όπως έξω" μπορεί μεν να στέκει, αλλά αν δεν την αμφισβητήσουμε δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ (κάτι, βέβαια, που ίσως πολλοί να το θέλουν.)

:bloodomen: Και νομίζω με βάση τα παραπάνω γραφόμενα ότι ο σωστός έλεγχος των γιατρών ξεκινά με το να μην υπάρχουν εξετάσεις αυστηρές για όσους έρχονται απέξω.

Όλες οι άλλες χώρες, δηλαδή, που κοιτάνε και emotional maturity etc είναι ηλίθιες που ανοίγουν παράθυρο για βύσμα.

:bloodomen: Υποθέτω ότι την έχετε εσείς(πόσοι είστε ακριβώς;)και όλοι οι απόφοιτοι εξωτερικού και δεν την έχουν οι σπουδαγμένοι στην Ελλάδα.Πάντως σε ένα πράγμα έχεις δίκιο:μέχρι τώρα κόβονται όλοι αυτοί στο ΔΙΚΑΤΣΑ γιατί δεν υπάρχει maturity.Όταν λες ας πληρώνουν οι γονείς μου αντί να διαβάσω να περάσω και ας πληρώσω για να πάρω τα μαθήματα αντί να διαβάσω κι όταν λες ας κάτσω 3-4 χρονάκια για να περάσω μαθήματα που χρειάζονται 6 μήνες διάβασμα κι ας με τρέφουν οι γονείς μου στο μεταξύ,η ωριμότητα λείπει.Ωριμότητα που αν δεν την έχεις στα 20 σου δεν θα την αποκτήσεις ποτέ.Ανωριμότητα που καθιστά απαγορευτικό το να πλησιάσουν άρρωστο αυτοί οι "γιατροί" για τα επόμενα 10.000 χρόνια.

:bloodomen: Το όλο ποστ μου αποπνέει μια ατμόσφαιρα Good Will Hunting:από τη μια μεριά το συντηρητικό ακαδημαϊκό establishment,που λέει ότι πρέπει να σπουδάσεις και πρέπει να διαβάσεις για να μπορέσεις να γίνεις γιατρός και οι προβληματικοί,αλλά ιδιοφυείς νέοι,που ενώ στο σχολείο ήταν σκράπες,είναι τόσο ιδιοφυείς που μπορούν στα 25 τους να κάνουν αυτό που οι καλοί,αλλά ηλίθιοι παπαγάλοι μαθητές,χρειάστηκαν 6(έξι) χρόνια για να καταφέρουν.Υπάρχει βέβαια και ο σχετικός διάλογος στην ταινία μεταξύ του Γουίλ και της γκόμενάς του,Σκάιλαρ που σπουδάζει ιατρική:

Γκόμενα του Γουίλ(Σκάιλαρ)-απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου:Δεν μπορώ να βγούμε απόψε,διαβάζω βιοχημεία.

Γουίλ-ΔΙΚΑΤΣΑς:Σιγά το μάθημα,είναι πολύ εύκολο,εγώ διαβάζω βιοχημεία για πλάκα.

Γκόμενα του Γουίλ(Σκάιλαρ)-απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου:Διαβάζεις βιοχημεία για πλάκα;Είσαι τρελός;

Γουίλ-ΔΙΚΑΤΣΑς:Έλα να σου λύσω τις ασκήσεις(στη Ρουμανία ο θείος ευρώς μας έλυνε όλα τα προβλήματα-τι θες και διαβάζεις;αφού θα τα μάθεις στην ειδικότητα)και πάμε έξω για καφέ.

Γκόμενα του Γουίλ(Σκάιλαρ)-απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου: .......

goodwillhunting.jpg

:bloodomen: Έλλην ΔΙΚΑΤΣΑς ενώ βάζει τα γυαλιά σε απόφοιτο ελληνικού πανεπιστημίου...

12817.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

usmeds, εκεί που είσαι, δεν μπορεί, έχεις πάρε-δώσε με αμερικανούς medical students. Και είσαι εντυπωσιασμένος, δηλαδή, από την ευφυία τους;

Μην προσπαθείς να συγκρίνεις τα ασύγκριτα...

Η νοοτροπία των φοιτητών εδώ είναι εντελώς διαφορετική.

Πληρώνουν για τις σπουδές τους και περιμένουν να μάθουν.

Θα στρωθούν στο διάβασμα διότι διαφορετικά δεν θα πετύχουν τους στόχους τους

Δεν είναι όλοι τους Αϊνστάιν αλλά βλάκας δεν είναι κανένας τους.

Όσοι ήταν βλάκες δεν έγιναν δεκτοί ή κόπηκαν κακήν κακώς από τα προκλινικά.

Α!!! Και εδώ που είμαι, κανέναν βλάκα φοιτητή, να προσπαθεί να με λαδώσει ΔΕΝ έχω δει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που αγνοείς είναι πως οι γιατροί στην Ευρώπη (και στην Ελλάδα ιδιαιτέρως) ήταν πάντα ιδιαίτερα μορφωμένοι και όχι μόνο στα ιατρικά θέματα.

Παλιότερα αυτό ήταν εμφανέστατο. Μάντεψε γιατί έχει αρχίσει και χαλάει... :splaaaats:

Το πώς ήταν οι γιατροί στην Ελλάδα δεν το αγνοώ, ούτε το αμφιβάλλω. Μα ήξερες (ή ξέρεις τώρα) πολλούς Ιατρούς στην Αμερική για να μπορείς να κρίνεις πόσο μορφωμένοι είναι ή ήταν οι γιατροί εκεί;;;

Από πού τα στοιχεία προς σύγκριση;

Εξάλλου, το ότι σε μερικούς 'Ελληνες γιατρούς αρέσει να φλυαρούν περι νεοπλατωνικής φιλοσοφίας για το Είναι και το Όν ή περί επίδρασης του Κουν στο νεοελληνικό θέατρο, δεν σημαίνει τίποτα για το επίπεδο της εξυπνάδας τους:

Πρώτον, γιατι τέτοια μόρφωση σπάνια είναι ουσιαστική. It's easily fakeable και συνήθως χρησιμοποιείται μόνο για μούρη.

Δεύτερον, γιατι άμα είσαι βλάκας, όσο Πλάτωνα και να διαβάσεις, πάλι βλάκας θα είσαι (δηλ. θα έχεις μηδενικό επεξεργαστικό λογισμό) -- απλά θα μπορείς να ξεγελάς κάποιους άλλους βλάκες που εντυπωσιάζονται εύκολα.

Τρίτον, γιατι όταν αναφέρομαι σε εξυπνάδα, δεν εννοώ κλίση σε αμπελοφιλοσοφίες, αλλά το είδος που μπορεί εύκολα να αποδειχθεί -- τον παραγωγικό λογισμό. Κι αυτός φαίνεται πολύ πιο εύκολα από οπουδήποτε αλλού στην επιστήμη. Αν είσαι στούρνο στην επιστήμη, δύσκολα μπορείς να με πείσεις οτι έχεις παραγωγικό λογισμό. Και η εμπειρία μου είναι οτι οι γιατροί ανά την υφήλιο είναι, ως επι το πλείστον, στούρνα στην επιστήμη...

Όσο για το πεσμένο επίπεδο, αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο -- και όχι μόνο στην Ιατρική. Εσύ το αποδίδεις στους ΔΙΚΑΤΣΑδες, εγώ όμως το αποδίδω γενικότερα στην "εκδημοκρατικοποίηση" της γνώσης: Παλιά ήταν όντως (ως επι το πλείστον) η διανοητική ελίτ που σπούδαζε. Αφού ήταν λίγοι αυτοί που τελειώναν ακόμη και το Γυμνάσιο. Τώρα κάνουμε social engineering, ρίχνουμε το επίπεδο, και όποιος βλάκας θέλει μπορεί να γίνει ό,τι θέλει, και να πετύχει. Αλλά από τη στιγμή που πετυχαίνει, σημαίνει πως το επάγγελμα που διάλεξε δεν απαιτεί ιδιαίτερη εξυπνάδα. Άρα παύει να υπάρχει ο λογισμός ¨ειμαι γιατρός άρα είμαι έξυπνος." Στην ελλάδα, όμως, επειδή μας αρέσει η μούρη, επιμένουμε να θέλουμε να αποκαλόυμαστε έξυπνοι, despite evidence to the contrary. Γι' αυτό και μισούμε τους ΔΙΚΑΤΣαδες: Μας θυμίζουν πως η λογική του ¨ειμαι γιατρός άρα είμαι έξυπνος " δεν ισχύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που ενοχλεί στους «Δικατσάδες» δεν είναι ο δείκτης νοημοσύνης τους αλλά η παντελής έλλειψη προσπάθειας από ένα μεγάλο μέρος τους να γίνουν τουλάχιστον ικανοποιητικοί σε αυτό που κάνουν.

Το ίδιο βλέπει κανείς και στα Ελληνικά πανεπιστήμια αλλά σε μικρότερο (ελπίζω) βαθμό. Ο χρόνιος φοιτητής που περνάει τα μαθήματα με το ταλιράκι και παίρνει πτυχίο στην δεκαετία είναι το κλασικό παράδειγμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φαγωθήκατε όλοι με εμάς από το δοαταπ και γενικά με όσους σπουδάσαμε εξω.για δεν λετε τιποτα για τους 700 πτυχιούχους που έρχονται κάθε χρόνο από Ευρώπη και γενικά από χώρες που δεν υπάρχει δοαταπ.η μήπως τα παιδιά αυτά δεν σας τρώνε τις θέσεις ε?

Κι εμείς δημιουργούμε το πρόβλημα αν και πιστεύω τα τελευταία χρόνια δεν είναι καθόλου 700 κατ'έτος, κι έχει και πτωτικές τάσεις. Πάνε τα καραβάνια που πηγαίνανε Ιταλία και Γερμανία ανεπιστρεπτί. Το Ευρώ και η ακρίβεια, αλλά και οι συνεχείς διευκολύνσεις προς Ανατολάς έχουν αλλάξει την κατάσταση.

Αλλά το θέμα δεν είναι μονάχα το «έρχονται και μας τρώνε τις θέσεις» γιατί αμφιβάλλω πολύ αν οι περισσότεροι εδώ πέρα θεωρούν έναν φοιτητή Ιταλίας από αξιοπρεπή έδρα... "Μαμελούκο". Και το πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε για εκείνους από Ανατολάς που θα αποδείξουν την αξία τους στο ΔΙΚΑΤΣΑ περνώντας το με την πρώτη ή έστω δεύτερη, χωρίς να πληρώσουν ή να ανατρέξουν σε δικαστικά μέτρα.

Το πρόβλημά τους/μου/μας είναι οι φυγόπονοι που συνενώνονται και συνδικαλίζονται (λέγε με dikatsa.info) με σκοπό ν'ανατρέψουν τις εξετάσεις ολοκληρωτικά. Αν το κάναν απλά για να ξεσκεπάσουν τη βρωμιά ορισμένων καθηγητών-εξεταστών που τα παίρνουν να πω εντάξει, αλλά το κάνουν για να υπερκεράσουν τον μηχανισμό γενικότερα! :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτό είναι ελπίζω το τελευταίο Post στο οποιο θα απαντησω γιατι μερικοι εχουμε και δουλεια...

:bloodomen: Μίλα για τον εαυτό σου.

I do, και τουλάχιστον έχω το γνώθι σαυτόν...

:bloodomen: Δλδ εσύ δεν ζητάς να αποκλειστούν κι αυτοί από την ειδικότητα,αλλά αφού υπάρχουν επικίνδυνοι γιατροί στο σύστημα,ας βάλουμε ακόμα περισσότερους χωρίς ουσιαστικό έλεγχο.Εννοείται ότι η πλειοψηφία των αποφοίτων των ελληνικών πανεπιστημίων είναι έτσι που τα περιγράφεις. :P

Είδες πουθενά σε κανένα ποστ μου να ζητάω κάτι τέτοιο; Αυτό που είπα εγώ έιναι να περνάνε ΟΛΟΙ δια πυρός και σιδήρου πριν να μπορέσουν να έχουν ευθύνη για ασθενή. Να μη μας φταίνε μόνο οι ΔΙΚΑΤΣΑδες για το χάλι της ελληνικής υγείας...

:bloodomen: Αφού σε χαλάει η ιατρική,γιατί θες να γίνεις γιατρός;Γίνε επιστήμονας.

Αυτό κάνω. Εξ ου και MudPhud (=MD-PhD Αμερικανιστί)

:bloodomen: Κάλλιο αργά παρά ποτέ.Εξάλλου δεν χρειάζεται να έχεις ούτε τις στοιχειώδεις γνώσεις για να ασκήσεις την ιατρική.Θα μπορούσες λ.χ. πρώτα να γίνεις χειρουργός και μετά να μάθεις ανατομία.Και εννοείται ότι κάθε μέρα βλέπουμε άτομα που μαθαίνουν ότι άλλοι έμαθαν σε 6 χρόνια με άπειρο κόπο,να τα μαθαίνουν στα 25 τους,στο αγροτικό,με πολύ λιγότερο διάβασμα,και με ένα σωρό άλλες υποχρεώσεις στο κεφάλι τους.Come to think of ο πατέρας της κοπέλας μου είναι από τους καλύτερους πυρηνικούς επιστήμονες στην Ελλάδα και σπούδασε λόγω ανέχειας στα 25 του-φυσική,όχι ιατρική.Εννοείται ότι ο λόγος που έχεις 6 χρόνια σπουδές στην ιατρική και 6 χρόνια ειδικότητα,εν όλω 12 χρόνια,σε σύγκριση με τα 4 χρόνια της φυσικής και άντε 1-2 για εξειδίκευση είναι ότι τα 6 χρόνια της ειδικότητας είναι για επανάληψη και όχι για να μάθεις καινούρια πράγματα που δεν ξέρεις ήδη από τη σχολή σου,ενώ στη φυσική λ.χ. τα μαθαίνουν μια κι όξω.

'Αλλη μια απόδειξη του οτι οι περισσότεροι γιατροί δεν έχουν ιδέα πώς δουλεύει η επιστήμη!

Πρώτον, το να είσαι "ένας από τους καλύτερους φυσικούς στην ελλάδα" δεν σημαίνει τίποτα αφού σχεδόν όλοι τους είναι πάρε τον έναν και χτύπα το άλλον.

Δεύτερον, επεναλαμβάνω πως μπορείς άνετα να γίνεις πολύ καλός γιατρός αν ξεκινήσεις το διάβασμα στα 25 σου. Φυσικός όμως, με τίποτα.

Τρίτον, αν νομίζεις πως για να γίνεις καλός Φυσικός (ερευνητής παγκοσμίου διαμετρήματος, εννοώ -- όχι τα αστεία που συμβαίνουν στην ελλάδα) φτάνουν 6 χρόνια διαβάσματος, είσαι βαθεία νυχτωμένος: Επειδή γνωρίζω από κοντά τον κόσμο των φυσικών (έχω σπουδάσει και φυσική και ο άντρας μου είναι καθηγητής φυσικής στη ΝΥ) θα σου πω πως αυτοί διαβάζουν ΠΟΛΥ πιο πολύ από μας τους γιατρούς. Ο άντρας μου ξεκίνησε το ξενύχτι πάνω απ΄ τα βιβλία απο 11 χρονών (!!) και από τότε μέχρι σήμερα (27 χρόνια μετά) διαβάζει minimum 8 ώρες την ημέρα. Ποιος φτασμένος καθηγητής ιατρός το κάνει αυτό;;

:bloodomen: Νομίζω ότι αυτή είναι η λύση για το πρόβλημά μας.Να γίνεται γιατρός όποιος νομίζει ότι το λέει η ψυχούλα του.Τι σπουδάζουμε;Αφού άλλοι έγιναν αστέρια χωρίς να ξέρουν τπτ και κυρίως χωρίς να χρειαστεί να διαβάσουν-που κακά!Αλλά πώς εξηγείται το ότι εσείς(είστε πολλοί;)ενώ κάνετε βασικές επιστήμες στη σχολή εξακολουθείτε να παραμένετε άσχετοι,όπως παραδεχτήκατε ήδη;

Ποτέ δεν είπα "μπάτε σκύλοι αλέστε." Το επιχείρημα ειπώθηκε για να πω πως οι εξετάσεις μας και τα κριτήρια εισαγωγής δεν διασφαλίζουν ότι θα μπουν αναγκαστικά οι πιο έξυπνοι -- και άρα να μην το παίρνουν πάνω τους αυτοί που μπήκαν.

:bloodomen: Εις μάτην η ιατρική εκπαίδευση.Αφού τα μαθαίνεις όλα στην ειδικότητα.Ή νομίζεις ότι τα μαθαίνεις.Όπως υπάρχουν αρχιτέκτονες που δεν σπούδασαν σε σχολή,θαυμάσιοι αυτοδίδακτοι πυρηνικοί επιστήμονες,πρακτικοί οδοντίατροι,αυτοσχέδιοι μουσικολόγοι,νέοι Τριβωνιανοί και Παπινιανοί που δεν πήγαν ποτέ σε νομική,νέοι Αννίβες και Ναπολέωντες που κερδίζουν τα γαλόνια τους στο πεδίο των μαχών,κ.ο.κ.Και είμαι σίγουρος ότι και τα 1.000 άτομα που έρχονται κάθε χρόνο από τις ανατολικές χώρες είναι παρεξηγημένες ιδιοφυίες in disguise.Catch me if you can...

Καθόλου εις μάτην η εκπαιδευση. Εις μάτην να κάθομαι να τυπώνω γιατί προφανώς δεν κατάλαβες καθόλου αυτό που έλεγα...

:bloodomen: Και νομίζω με βάση τα παραπάνω γραφόμενα ότι ο σωστός έλεγχος των γιατρών ξεκινά με το να μην υπάρχουν εξετάσεις αυστηρές για όσους έρχονται απέξω.

Πιο σωστα: Αυστηρότατες εξετάσεις για όλους -- του εξωτερικού και μη. Αφού συμφωνήσαμε οτί η πλειοψηφία βγαίνει από τις ελληνικές σχολές με ΣΟΣ και σκονάκια.

:bloodomen: Το όλο ποστ μου αποπνέει μια ατμόσφαιρα Good Will Hunting:από τη μια μεριά το συντηρητικό ακαδημαϊκό establishment,που λέει ότι πρέπει να σπουδάσεις και πρέπει να διαβάσεις για να μπορέσεις να γίνεις γιατρός και οι προβληματικοί,αλλά ιδιοφυείς νέοι,που ενώ στο σχολείο ήταν σκράπες,είναι τόσο ιδιοφυείς που μπορούν στα 25 τους να κάνουν αυτό που οι καλοί,αλλά ηλίθιοι παπαγάλοι μαθητές,χρειάστηκαν 6(έξι) χρόνια για να καταφέρουν.

Δεν πιστεύω σε ιδιοφυίες. Είναι τίτλος που θα απέδιδα σε πολύ λιγους, μια φορά κάθε 50-150 χρόνια περίπου (βλέπε Galois, Abel, Euler, Mozart, Dirac, Boltzmann και τέλος πάντων σίγουρα όχι σε κανέναν έλληνα των τελευταίων 2000 ετών). Δεν σχολάζω την εν λόγω ταινία γιατί είναι προιόν του αντι-διανοητισμού που επικρατεί στην Αμερική και ως εκ τούτου την αντιπαθώ τα πλείστα.

Το σχόλιό μου, επαναλαμβάνω, πήγαινε για να δείξει ότι δεν είναι αναγκαστικά οι έξυπνοι αυτοί που περνάνε τις εξετάσεις και οι βλάκες αυτοί που μένουν απ΄ έξω.

Αλλά εδώ σταματάω, κι αποσύρομαι απο τη συζήτηση, γιατί προφανώς δεν γίνομαι κατανοητή κι έτσι απλώς χάνω το χρόνο μου. Για όποιον ενδιαφέρεται για μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη από αυτήν που μπορώ εγώ να εκθέσω, ας διαβάσει το βιβλίο του Schmidt "Disciplined Minds"...

MudPhud Over and Out

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πιστεύω σε ιδιοφυίες. Είναι τίτλος που θα απέδιδα σε πολύ λιγους, μια φορά κάθε 50-150 χρόνια περίπου (βλέπε Galois, Abel, Euler, Mozart, Dirac, Boltzmann και τέλος πάντων σίγουρα όχι σε κανέναν έλληνα των τελευταίων 2000 ετών

Εεε, κι εμείς είχαμε τον Καραθεοδωρή! :)

(αν και δε σπούδασε Ελλάδα)

----------

Πάντως σε γενικές γραμμές σωστά και καλά τα λες γι'αυτό θα σε παρακαλούσα να το σκεφτείς σοβαρά πριν φύγεις απ'το board/thread. Χρειαζόμαστε όλες τις απόψεις, ιδιαίτερα αυτές πέρα απ'τον Ατλαντικό σε κάποιο MSTP. Μείνε! :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεε, κι εμείς είχαμε τον Καραθεοδωρή! :)

(αν και δε σπούδασε Ελλάδα)

----------

Πάντως σε γενικές γραμμές σωστά και καλά τα λες γι'αυτό θα σε παρακαλούσα να το σκεφτείς σοβαρά πριν φύγεις απ'το board/thread. Χρειαζόμαστε όλες τις απόψεις, ιδιαίτερα αυτές πέρα απ'τον Ατλαντικό σε κάποιο MSTP. Μείνε! :mellow:

My thoughts exactly )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ξαναγράψω αυτό που έχω γράψει και αλλού και πολλές φορές.

1) Σχετικά με την αχανή ύλη συμφωνώ με όσα είπε ο Νέφσκυ ότι δηλαδή ΝΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΧΑΝΗ ΥΛΗ!!! Και ειδικά στο 6ο έτος γίνεται πόλεμος με τα συγγράματα...παθολογία απλά δεν είχε ύλη...τα πάντα από όλα τα έτη μπορούσαν να ρωτήσουν (από βιοχημεία-με την μορφή αλλαγών στις βιοχημικές εξετάσεις αίματος. από ακτινολογία, φαρμακολογία-παρενέργειες αλληλεπιδράσεις μέχρι νοσολογία μέχρι σημειολογία μέχρι ότι θες. Στην χειρουργική δε, εγώ ειδικά, και τα περιεχόμενα διάβασα)

2) Έχουμε ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να υπερασπιστούμε ως κλάδος τα συμφέροντά μας είτε κάνοντας συλλόγους είτε κάνοντας διαμαρτυρίες , εξώδικα, υπομνήματα ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!! Δεν είναι ρατσισμός!!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ! Δεν καταλαβαίνω την λογική που μας ρωτάτε γιατί το κάνετε;;;; Έχουμε κάθε δικαίωμα να ζητάμε την καλύτερη εκπαίδευση ΠΡΩΤΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ που το δικαιούμαστε καθώς ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΡΙΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΓΙΑ ΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ μέσα από την γνωστή διαδικασία, πώς να γίνει!!!!! Μόλις τελειώσει με αυτούς που πληρώνει για να τους κάνει γιατρούς ας ασχοληθεί και με τους άλλους...κανένα πρόβλημα

3) Και αν το νο2 σας φαίνεται παράλογο και ρατσιστικό και δεν ξέρω τί άλλο, στην τελική εξετάσεις ζητάμε οι δόλιοι!!!! Αν αξίζει κάποιος θα φανεί μέσα από τις εξετάσεις....ορίστε δίνουμε ευκαιρία σε όλους να δείξουν τί αξίζουν και τί όχι. Και σε αυτό είμαστε παράλογοι;

Αλλά εσείς (οι απέξω) ότι και να πούμε ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ! Εξετάσεις δεν θέτε, να πριμοδοτούμαστε δεν θέτε...τί θέτε; Να φύγουμε εμείς και να μείνετε εσείς; Ε δεν γίνεται και δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ!

Ο ΣΑΙΕΠ ξεκίνησε μια προσπάθεια να βάλει μια τάξη στο όλο σύστημα, να ξεκουνήσει τους ιθύνοντες και να ξυπνήσει λίγο το κοιμισμένο σύστημα και το ΔΣ κάνει εξαιρετική δουλειά. Keep up the good work guys...εμείς είμαστε μαζί σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Αλλη μια απόδειξη του οτι οι περισσότεροι γιατροί δεν έχουν ιδέα πώς δουλεύει η επιστήμη!

Πρώτον, το να είσαι "ένας από τους καλύτερους φυσικούς στην ελλάδα" δεν σημαίνει τίποτα αφού σχεδόν όλοι τους είναι πάρε τον έναν και χτύπα το άλλον.

:splats: Ναι,τον ξέρεις και προσωπικά και ξέρεις ότι είναι άσχετος,όπως και όλους σχεδόν τους φυσικούς στην Ελλάδα. :splats: Άσε μας ρε φίλε.Αν μπήκες να πουλήσεις πνεύμα στο φόρουμ των γιατρών και δεν είσαι γιατρός τράβα παραπέρα να παίξεις μπάλα.Εδώ είναι για τα μεγάλα παιδάκια.Αν είσαι γιατρός και λες τέτοιες σοφίες για το πώς στα 25 σου γίνεσαι γιάτρακλας,άλλαξε επάγγελμα και μην σκοτώνεις τον κόσμο σαν το σκυλί στ'αμπέλι γιατί οι άσχετοι γιατροί τα λένε αυτά και πίστεψέ με έχω γνωρίσει πάρα πολλούς από δαύτους που λένε τα ίδια με σένα.Τουλάχιστον κρατήσου μακριά από τις βλαβερές ταινίες του Χόλυγουντ.Διάβασε και κανένα ιατρικό σύγγραμμα για αλλαγή από τη Βίβλο(;!) του disciplined minds.Και κάνε κανά διάλλειμμα στην 8ωρη καθημερινή πνευματική σου απασχόληση για να ασχοληθείς και με την ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και ειδικά στο 6ο έτος γίνεται πόλεμος με τα συγγράματα...παθολογία απλά δεν είχε ύλη...τα πάντα από όλα τα έτη μπορούσαν να ρωτήσουν (από βιοχημεία-με την μορφή αλλαγών στις βιοχημικές εξετάσεις αίματος. από ακτινολογία, φαρμακολογία-παρενέργειες αλληλεπιδράσεις μέχρι νοσολογία μέχρι σημειολογία μέχρι ότι θες. Στην χειρουργική δε, εγώ ειδικά, και τα περιεχόμενα διάβασα)

Γιατί έξω τί φαντάζεσαι πως γίνεται; Το 6ο έτος είναι παντού εφόλης της ύλης. Αν δεν είναι, κάτι δεν πάει καλά... :unsure:

Βέβαια για λόγους καθαρά διαδικαστικούς σου λένε Harrison και Schwartz.

Τα παιδιά που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ έχουν κάνει 6ο έτος στη χώρα που τελείωσαν φαντάζομαι, δεν είναι σωστό να συγκρίνεις τα δύο. Πάντως κι εγώ είμαι κατά της περιορισμένης βάσης ερωτήσεων. 2500 είναι σχετικά λίγες.

2) Έχουμε ΑΝΑΦΑΙΡΕΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να υπερασπιστούμε ως κλάδος τα συμφέροντά μας είτε κάνοντας συλλόγους είτε κάνοντας διαμαρτυρίες , εξώδικα, υπομνήματα ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!!! Δεν είναι ρατσισμός!!! ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ!

Σίγουρα. Αλλά όχι όταν κάποιος πέφτει σε παραλογισμούς. Σου ζητάω απλά να επικαλεσθείς την πνευματική σου ειλικρίνεια. Σ'έναν ιδανικό κόσμο πρέπει να ζητάμε να γίνεται το σωστό όχι αυτό που συμφέρει την «συντεχνία» μας. Ξέρω τώρα θα μου πεις πως δε ζούμε σε ιδανικό κόσμο, αλλά άμα είσαι όντως ανώτερη, ξέρεις ότι θα πετύχεις ανεξάρτητα απ'το τι κάνει το λεφούζι από κάτω. :)

3) Και αν το νο2 σας φαίνεται παράλογο και ρατσιστικό και δεν ξέρω τί άλλο, στην τελική εξετάσεις ζητάμε οι δόλιοι!!!! Αν αξίζει κάποιος θα φανεί μέσα από τις εξετάσεις....ορίστε δίνουμε ευκαιρία σε όλους να δείξουν τί αξίζουν και τί όχι. Και σε αυτό είμαστε παράλογοι;

Αλλά εσείς (οι απέξω) ότι και να πούμε ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ! Εξετάσεις δεν θέτε, να πριμοδοτούμαστε δεν θέτε...τί θέτε; Να φύγουμε εμείς και να μείνετε εσείς; Ε δεν γίνεται και δεν πρόκειται να γίνει ΠΟΤΕ!

Ο ΣΑΙΕΠ ξεκίνησε μια προσπάθεια να βάλει μια τάξη στο όλο σύστημα, να ξεκουνήσει τους ιθύνοντες και να ξυπνήσει λίγο το κοιμισμένο σύστημα και το ΔΣ κάνει εξαιρετική δουλειά. Keep up the good work guys...εμείς είμαστε μαζί σας.

Κι εγώ μαζί σας υπέρ των:

  • Εξετάσεων στο ΔΙΚΑΤΣΑ σε πανελλαδικό επίπεδο, αδιάβλητες χωρίς πεπερασμένη ύλη.
  • Εξετάσεων Ιατρικής Ορολογίας στα ελληνικά γι'αυτούς που έρχονται απ'έξω, ακόμα και εντός ΕΕ.
  • Εξετάσεων για ειδικότητα χωρίς προστατευτισμούς, ποσοστώσεις, και θέσεις επετηρίδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί έξω τί φαντάζεσαι πως γίνεται; Το 6ο έτος είναι παντού εφόλης της ύλης. Αν δεν είναι, κάτι δεν πάει καλά... :unsure:

Βέβαια για λόγους καθαρά διαδικαστικούς σου λένε Harrison και Schwartz.

Τα παιδιά που δίνουν ΔΙΚΑΤΣΑ έχουν κάνει 6ο έτος στη χώρα που τελείωσαν φαντάζομαι, δεν είναι σωστό να συγκρίνεις τα δύο. Πάντως κι εγώ είμαι κατά της περιορισμένης βάσης ερωτήσεων. 2500 είναι σχετικά λίγες.

Σίγουρα. Αλλά όχι όταν κάποιος πέφτει σε παραλογισμούς. Σου ζητάω απλά να επικαλεσθείς την πνευματική σου ειλικρίνεια. Σ'έναν ιδανικό κόσμο πρέπει να ζητάμε να γίνεται το σωστό όχι αυτό που συμφέρει την «συντεχνία» μας. Ξέρω τώρα θα μου πεις πως δε ζούμε σε ιδανικό κόσμο, αλλά άμα είσαι όντως ανώτερη, ξέρεις ότι θα πετύχεις ανεξάρτητα απ'το τι κάνει το λεφούζι από κάτω. :)

Κι εγώ μαζί σας υπέρ των:

  • Εξετάσεων στο ΔΙΚΑΤΣΑ σε πανελλαδικό επίπεδο, αδιάβλητες χωρίς πεπερασμένη ύλη.

  • Εξετάσεων Ιατρικής Ορολογίας στα ελληνικά γι'αυτούς που έρχονται απ'έξω, ακόμα και εντός ΕΕ.

  • Εξετάσεων για ειδικότητα χωρίς προστατευτισμούς, ποσοστώσεις, και θέσεις επετηρίδας.

Prof. ξέχασες και ένα τελευταίο: εξετάσεις για την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος και για τους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων ))) Μακάρι να δίναμε όλοι τις ίδιες ... με τα ίδια θέματα θα βλέπαμε επιτέλους ποιός έχει δίκιο να θεωρεί ότι είναι καλύτερος σε γνώσεις της ιατρικής και όχι ... στην έκθεση (αφού όλοι την έκθεση φαίνεται να αντιπαθούσαν περισσότερο )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που θέλω να πω συνάδελφοι είναι πως δεν σας πιάνουμε εμείς τις θέσεις για τα αγροτικά και την ειδικότητα εμείς τα τελευταία 4 χρόνια που είναι αυτό το χάλι στο δικατσα-δοαταπ περάσαμε άντε το πολύ 1000 άτομα ενώ από οπουδήποτε αλλού έρχονται 700 το χρόνο χωρίς δικατσα και να μην αναλύσουμε πώς παίρνονται πτυχία σε Ιταλία και στην Ευρώπη γενικά ακόμα και στην Ελλάδα η τα ξεχνάτε τα δικά σας τα σκάνδαλα εδώ?

Αλλά στην Ελλάδα του 2005 όταν η ΤV πυροβολεί σκοτώνει και εμάς μας ρίξανε λάσπη τόνους λάσπη ενώ εσείς εδώ στον κάφρο , για να γίνει επιτελούς αυτήν η αξιολόγηση των ελληνικών σχολών…..

Να μπούνε εξετάσεις στην ειδικότητα αλλά αξιοκρατικά όχι όπως το αμαρτωλό δοαταπ.

Και κάτι ακόμα από τα μικρά ποστ που κανετε εδώ μεσα φαινετε ποσό διαβάζετε και σεις και σκοτώνεστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια που είπες για πραγματικές γνώσεις ιατρικής αντί για Έκθεση, ας ρίξω λίγο ακόμα λάδι στη φωτιά:

Συνάδελφοι από Ιταλία που γνώρισα στο Στρατό είχαν μηδενική πρακτική εμπειρία. Σε ερώτησή μου γιατί συμβαίνει αυτό, μου απαντούσαν "δεν μας αφήνουν στην Ιταλία να αγγίξουμε ασθενή μέχρι να πάρουμε άδεια άσκησης".

Εγώ δεν ξέρω πολλά από Ιταλία, αλλά είχαν δίκιο; Μπορεί να ήταν απλά οι συγκεκριμένοι αδιάφοροι;

Υποσημείωση που πρέπει να ακολουθεί μάλλον όλα τα posts μου: Δεν ρωτάω υπονοώντας κάτι, ούτε είμαι εμπαθής, ούτε ρατσιστής, ούτε τίποτα. Απλά σας παρακαλώ απαντήστε μου χωρίς να βριστούμε. ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ! :D

Αυτό που θέλω να πω συνάδελφοι είναι πως δεν σας πιάνουμε εμείς τις θέσεις για τα αγροτικά και την ειδικότητα εμείς τα τελευταία 4 χρόνια που είναι αυτό το χάλι στο δικατσα-δοαταπ περάσαμε άντε το πολύ 1000 άτομα ενώ από οπουδήποτε αλλού έρχονται 700 το χρόνο χωρίς δικατσα και να μην αναλύσουμε πώς παίρνονται πτυχία σε Ιταλία και στην Ευρώπη γενικά ακόμα και στην Ελλάδα η τα ξεχνάτε τα δικά σας τα σκάνδαλα εδώ?

Και κάτι ακόμα από τα μικρά ποστ που κανετε εδώ μεσα φαινετε ποσό διαβάζετε και σεις και σκοτώνεστε.

Μερικοί από εμάς δουλεύουμε και δεν είμαστε φοιτητές, mister. Ειδικά όλοι όσοι έχουν κάνει πρόσφατα μεγάλα posts εδώ είναι είτε ειδικευμένοι εξ Αμερικής (παίζει να χει ψιλιοδιαβάσει αυτός ο τύπος), είτε ειδικευόμενοι και αγροτικοί στην Ελλάδα.

Όσο για την πρώτη σου πρόταση και σε συνέχιση της πρότασης του Prof. Wizard για εξέταση ιατρικής ορολογίας, προτείνω και εξέταση των στοιχειωδών γνώσεων ελληνικού συντακτικού. Ελπίζω μεθαύριο οι γνωματεύσεις σου να μην είναι τόσο ακραία χαωτικές.

Επίσης, περιμένω με αγωνία να μου πεις πώς παίρνονται τα πτυχία στην Ιταλία γιατί είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε άλλο thread με συναδέλφους από Ιταλία και μπορεί να μας βοηθήσεις. Αυτό με τα ελληνικά σκάνδαλα δεν το σχολιάζω γιατί, όπως έχει ειπωθεί, είμαι υιός μεγαλογιατρών και έχω βρώμικη τη γούνα μου. Και τι γούνα, 25.000 euros ακατέβατα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σίγουρα. Αλλά όχι όταν κάποιος πέφτει σε παραλογισμούς. Σου ζητάω απλά να επικαλεσθείς την πνευματική σου ειλικρίνεια. Σ'έναν ιδανικό κόσμο πρέπει να ζητάμε να γίνεται το σωστό όχι αυτό που συμφέρει την «συντεχνία» μας. Ξέρω τώρα θα μου πεις πως δε ζούμε σε ιδανικό κόσμο, αλλά άμα είσαι όντως ανώτερη, ξέρεις ότι θα πετύχεις ανεξάρτητα απ'το τι κάνει το λεφούζι από κάτω. :)

Καταρχήν χαίρομαι που συμφωνούμε ότι το να ζητάμε ως 'συντεχνία' όπως λες όσα εμείς πιστεύουμε ότι είναι σωστό για εμάς δεν είναι ούτε ρατσιστικό ούτε άδικο ούτε 'δεν σκεφτόμαστε τα καημένα τα ξενάκια μας'. Αυτά μας σκέφτονται όταν πάνε στο ΣτΕ ή παίρνουν βάση ερωτήσεων;;; δεν νομίζω...

Επιπλέον ο ΣΑΙΕΠ αλλά και εδώ κι ένα χρόνο αρκετοί από εμάς φωνάζουμε εξετάσεις εξετάσεις εξετάσεις (και μάλιστα άμεσα αν γίνεται και χθες να είχαν μπει). Κι αυτό λογικό.

Πίσω από την ιδέα της μοριοδότησης υπάρχει συγκεκριμένη σκέψη και πίστεψέ με δεν είναι τόσο το να διασφαλιστούμε ως συντεχνία. Σκέψου το λίγο κι ίσως καταλάβεις γιατί μπήκε η διάταξη. Όσα μέλη του ΣΑΙΕΠ ήταν στην γενική συνέλευση ξέρουν γιατί μπήκε η μοριοδότηση.

Αλλά παραλογισμός ή όχι έχουμε δικαίωμα να το ζητάμε...όπως οι του ΣτΕ αναγνώρισαν τα πτυχία τους μέσω αυτής της διαδικασίας...είχαν δικαίωμα, το έκαναν και δυστυχώς δικαιώθηκαν. Όπως με την τράπεζα ερωτήσεων...όπως με τόσα άλλα που φορτωνόμαστε ως συντεχνία χωρίς να κουνηθεί κανείς! Ε λοιπόν ο ΣΑΙΕΠ έχει έρθει για να υπάρχει μια φωνή που σε όλους τους παραλογισμούς που υπάρχουν εναντίον μας...βρε αδερφέ δεν είμαστε άπραγοι μπροστά σε όσα γίνονται! Θέλουμε να έχουμε λόγο! Κακό είναι αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Prof. ξέχασες και ένα τελευταίο: εξετάσεις για την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος και για τους απόφοιτους των ελληνικών πανεπιστημίων ))) Μακάρι να δίναμε όλοι τις ίδιες ... με τα ίδια θέματα θα βλέπαμε επιτέλους ποιός έχει δίκιο να θεωρεί ότι είναι καλύτερος σε γνώσεις της ιατρικής και όχι ... στην έκθεση (αφού όλοι την έκθεση φαίνεται να αντιπαθούσαν περισσότερο )))

Μέσα. :)

Οι περισσότερες σοβαρές χώρες διαχωρίζουν το πτυχίο απ'την άδεια άσκησης επαγγέλματος. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα και η ΑΑΕ είναι ένα πολύ καλό φίλτρο εφόλης της ύλης για να καθορίσει ποιός έχει δικαίωμα να ασκεί αυτοδύναμα την ιατρική και ποιός όχι, ανεξάρτητα απ'το πόσο χρόνια του πήρε να τελειώσει ή το ίδρυμα που τελείωσε.

Αυτό που θέλω να πω συνάδελφοι είναι πως δεν σας πιάνουμε εμείς τις θέσεις για τα αγροτικά και την ειδικότητα εμείς τα τελευταία 4 χρόνια που είναι αυτό το χάλι στο δικατσα-δοαταπ περάσαμε άντε το πολύ 1000 άτομα ενώ από οπουδήποτε αλλού έρχονται 700 το χρόνο χωρίς δικατσα και να μην αναλύσουμε πώς παίρνονται πτυχία σε Ιταλία και στην Ευρώπη γενικά ακόμα και στην Ελλάδα η τα ξεχνάτε τα δικά σας τα σκάνδαλα εδώ?

Άντε πάλι με τους 700 εξ Ιταλίας. :rolleyes:

Καλά το post μου πριν δεν το είδες; Σταμάτα να λες ό,τι να'ναι, οι αριθμοί σου είναι λανθασμένοι!

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...pic=9630&st=80#

Συνάδελφοι από Ιταλία που γνώρισα στο Στρατό είχαν μηδενική πρακτική εμπειρία. Σε ερώτησή μου γιατί συμβαίνει αυτό, μου απαντούσαν "δεν μας αφήνουν στην Ιταλία να αγγίξουμε ασθενή μέχρι να πάρουμε άδεια άσκησης".

Αυτό το είχες ξαναπεί και σου είχα πει πως είναι μεγάλη μούφα. Εγώ απ'το 3ο έτος αγγίζω ασθενείς. :)

Που να δεις τώρα που γράφω την πτυχιακή μου... ουσιαστικά μόνο υπογραφή δεν μπορώ να βάλω, όλα τ'άλλα γίνονται.

Εγώ δεν ξέρω πολλά από Ιταλία, αλλά είχαν δίκιο; Μπορεί να ήταν απλά οι συγκεκριμένοι αδιάφοροι;

Υποσημείωση που πρέπει να ακολουθεί μάλλον όλα τα posts μου: Δεν ρωτάω υπονοώντας κάτι, ούτε είμαι εμπαθής, ούτε ρατσιστής, ούτε τίποτα. Απλά σας παρακαλώ απαντήστε μου χωρίς να βριστούμε. ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ! :D

Όχι, όπως δεν έχουν δίκιο και αυτοί που λένε το θειικό (που άκουγα πολύ... παλιότερα!) πως ο Πάπας δεν αφήνει τις νεκροτομές! Χεχεεχ. Πού; Στη χώρα που επανέφερε συστηματικά τη μελέτη των πτωμάτων μετά τα ελληνιστικά χρόνια και δημιούργησε τα πρώτα Ανατομεία του Μεσαίωνα. Και με την παπική βούλα!

Όσο για την πρώτη σου πρόταση και σε συνέχιση της πρότασης του Prof. Wizard για εξέταση ιατρικής ορολογίας, προτείνω και εξέταση των στοιχειωδών γνώσεων ελληνικού συντακτικού. Ελπίζω μεθαύριο οι γνωματεύσεις σου να μην είναι τόσο ακραία χαωτικές.

Ελληνική Ιατρική Ορολογία το θεωρώ απαραίτητο για οποιονδήποτε έχει τελειώσει έξω, ιδιαίτερα το βασικό μέρος (και σε κάποιο βαθμό την ειδικότητα), ανεξάρτητα αν είναι Στάνφορντ ή Οδησσός. Δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω ένα τέτοιο exam μπαίνοντας στην Ελλάδα αύριο-μεθαύριο πριν εξασκήσω. Εξάλλου θα το περνούσα 99%... τόσο άσχετος δεν είμαι, φροντίζω να μαθαίνω και στη γλώσσα μου τους όρους.

Για το συντακτικό μου δεν θα το σχολιάσω. Γράφω παθιασμένα και δεν κάνω proof-reading τις περισσότερες φορές. Please PM me με κάποια παραδείγματα που γέλασες ή δεν ήμουν σαφής.

Επίσης, περιμένω με αγωνία να μου πεις πώς παίρνονται τα πτυχία στην Ιταλία γιατί είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση σε άλλο thread με συναδέλφους από Ιταλία και μπορεί να μας βοηθήσεις. Αυτό με τα ελληνικά σκάνδαλα δεν το σχολιάζω γιατί, όπως έχει ειπωθεί, είμαι υιός μεγαλογιατρών και έχω βρώμικη τη γούνα μου. Και τι γούνα, 25.000 euros ακατέβατα.

Δες εδώ.

http://www.greeklaws.com/fora/index.php?showtopic=19290

Δηλαδή έλεος. emeleos

(ξέρω δεν είναι ιατρική, αλλά πάλι σε σχολή αιχμής να τ'ακούς αυτά...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μπορώ να μιλήσω για όλα τα παιδιά που τελείωσαν Ιταλία, γιατί έγιναν πολλές και σημαντικές αλλαγές στο σύστημα εκπαίδευσης από το 1988 και μετά. Την εποχή που σπούδασα εγώ, οι δυνατότητές μας για κλινική άσκηση ήταν πολύ περιορισμένες, αφού είχαμε την υποχρέωση να είμαστε όλα τα πρωινά στις παραδόσεις και τα απογεύματα δεν προσφέρονταν ιδιαίτερα για το σκοπό αυτό. Τα συγγράματα ήταν ... λίγο μεγάλα και οι απαιτήσεις στη θεωρητική κατάρτιση υψηλές, αλλά στο πρακτικό μέρος προσωπικά δεν έμεινα ικανοποιημένη.

Ευτυχώς υπήρχαν οι τελευταίοι 6-7 μήνες (μετά το πτυχίο) όπου ελεύθεροι πια από παραδόσεις και παρουσίες, είχαμε τη δυνατότητα να παρακολουθούμε (και να εφημερεύουμε) στα επείγοντα. Δεν το κρίνω αρκετό αλλά ευτυχώς που υπήρχε και αυτή η περίοδος, που είναι και η καλύτερη που θυμάμαι )))

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σχόλιο για το συντακτικό δεν πήγαινε στον Wizard. Άλλον έκανα quote.

Καληνύχτα σε όλους και όλες, πάω για ποτάκι ΚΑΙ με αποφοίτους Ρουμανίας. Τι ρατσισμός κι αυτός Θεέ μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς + 15 άνω η συζήτηση κατήντησε για ακόμη μία φορά γραφική... Κανείς δεν απαντά-σχολιάζει πάνω σε αυτά που έχουν προαναφερθεί ο καθένας γράφει τα δικά του διοχετεύοντας το μένος του δια του πληκτρολογίου στο δίκτυο... Ειδικά οι μπράβοι του φόρουμ (και παρατρεχάμενοι της Πάσπ?) αλλά και ο τσαγάκιας εκσφενδονίζουν βλακείες και ψεύδη προς πάσα κατεύθυνση και με ιλιγγιώδη ταχύτητα προκειμένου να εισπράξουν το χειροκρότημα των οπαδών τους...Δεν έχω άλλο χρόνο να χάσω εδώ μέσα υπάρχουν καλύτερα πράγματα να ασχοληθεί κανείς αντί να παρασιτεί σε ένα κακοσχεδιασμένο φόρουμ με ένα μάτσο ιδιοφυίες της δεκάρας που πίνουν τσάγια... (ακόμη και κάποια βιβλιογραφία που έπεσε στο τραπέζι σε κάποια φάση είναι κατά 60% ανελειπής και αυτό αποδεικνύει πόσο καλοί ιατροί είναι ορισμένοι στα λόγια)

Οσο για τον φίλο (θα τον ονομάσω εγώ) τσαγάκια που με προσέβαλε αναφερόμενος στο ότι σπούδασα ιατρός στο εξωτερικό ειρωνικά να ξέρει ότι εγώ δεν είμαι η Τατιάνα τω φόρουμ και γράφω εδώ για να εκθέσω τις απόψεις μου και όχι για να εμπλακώ σε προσωπικές αντιπαραθέσεις...Θέλω να πώ ότι΄αν θέλεις να μιλήσουμε επι προσωπικού και να με προσβάλεις - χλευάσεις ή κάτι άλλο μπορείς να μου στείλεις ένα προσωπικό μύνημα να συναντηθούμε κάπου Αθήνα ή και αλλού (θα έρθω εγώ) και να τα πούμε... να σε κεράσω και ένα χαμομήλι βρε αδερφέ

για τα +15 των κορυφαίων τίποτα δεν θα πούμε????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ελεος πια βρε παιδια! Ποτε θα σταματησετε επιτελους να τρωγεστε; Επιτελους βαλτε ενας τελος στις κακοηθειες και τις αλληλοκατηγοριες και οι μεν και οι δε! Καλως η κακως, τα πραγματα εχουν ως εχουν και για το οφελος ολων μας, τα δεχομαστε και κοιταμε μπροστα. Μαθετε να συνεργαζεστε (ανεξαρτητα το που τελειωσατε), γιατι η ιατρικη ειναι ενα καθολα ομαδικο ''αθλημα'' και παντα για το καλο του εκαστοτε νοσουντα (που υποφερει στην κλινη). Μην ξεχνατε μερικοι εναν ορκο που δωσατε ή θα δωσετε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.