Jump to content

βάση 2.500 ερωτήσεων?????????ΜΟΝΟΟΟΟ


kanal

Recommended Posts

Τροποποιείται το σύστημα εξετάσεων του ΔΟΑΤΑΠ (πρώην ΔΙΚΑΤΣΑ) για την αναγνώριση πτυχίων ιατρικής. Δημιουργείται ειδική βάση 2.500 ερωτήσεων με ευθύνη των ιατρικών σχολών που θα είναι διαθέσιμη στους υποψήφιους τρεις μήνες προ των εξετάσεων για την αναγνώριση τίτλων σπουδών του εξωτερικού.

Ο υφυπουργός Παιδείας Σπ.Ταλιαδούρος, ο οποίος συνεργάσθηκε με τους προέδρους των ιατρικών σχολών της χώρας, ανακοίνωσε ότι το σύστημα των εξετάσεων του ΔΟΑΤΑΠ για την αναγνώριση πτυχίων ιατρικών σχολών από χώρες μη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης τροποποιείται από την επόμενη εξεταστική περίοδο του Μαΐου 2006.

Η ηλεκτρονική τράπεζα ερωτήσεων θα είναι πολλαπλής επιλογής, για κάθε γνωστικό αντικείμενο. Οι ερωτήσεις θα έχουν κατάλληλα επεξεργαστεί ώστε να καλύπτουν πλήρως την ύλη του κάθε γνωστικού αντικειμένου χωρίς αλληλοκαλύψεις ή ασάφειες. Οι απαντήσεις των ερωτήσεων θα είναι επίσης διαθέσιμες στους υποψήφιους από την αρχή.

Σε κάθε εξεταστική περίοδο οι υποψήφιοι θα εξετάζονται τουλάχιστον σε 100 ερωτήσεις που θα προέρχονται από τη βάση των 2.500 ερωτήσεων.

Η πρώτη βάση θα είναι επίσης διαθέσιμη το Φεβρουάριο του 2006 προκειμένου η νέα μορφή εξετάσεων να εφαρμοσθεί κατά την περίοδο Μαΐου 2006. Οι επόμενες εξετάσεις του Δεκεμβρίου 2005 θα διεξαχθούν με βάση το ισχύον σύστημα.

απο το in.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 265
  • Created
  • Last Reply
Περαστε ολοι δηλαδη! Ειναι με τις απαντησεις;;; emquestion

ακομα και αν δεν ειναι θα βγουν αμεσως σε βιβλιαρακι...απο το 2006 θα τρελαθουν οι λιστες αναμονεις..οποιος προλαβει να παρει πτυχιο! :anavwfwties:

το ξεφτιλισανε παντως.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Περαστε ολοι δηλαδη! Ειναι με τις απαντησεις;;; emquestion

Ναι, με τις απαντήσεις! :splats:

Δείτε και δώ σχετικό άρθρο τού www.skairadio.gr

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...162entry90162

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To ίδιο σύστημα εξτάσεω έχει εφαρμοστεί στα μαθήματα της Οδοντιατρικής.Το ποσοστό επιτυχίας των εξεταζομένων είναι κοντά στο 90% σε κάθε μάθημα!

Αυτό πρακτικά σημαίνει ότι το Μαιο του 2006 θα πάρουν τίτλο ισοτιμίας ταυτόχρονα περίπου 1800 πτυχία!

Δε μιλάμε για αναμονή.Μιλαμε για καταδίκη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να μην έχω περάσει ωραία, ανέμελα παιδικά + εφηβικά

χρόνια, και κοιτούσα -σαν χαζός- να διαβάζω για να περάσω

σε αυτή τη σχολή ΝΟΜΙΜΑ;

Όλη η ιατρική πλέον και σε pocket-size με ΓΝΩΣΤΕΣ, ΑΠΑΝΤΗΜΕΝΕΣ

ερωτήσεις ειδικά για τους αγαπητούς μας δικατσάδες. Τέτοια

μεταχείριση που έχουν η δικατσάδες δεν έχει ούτε η queen of england.

Εγώ προτείνω να γνωρίζουν εξαρχής τα θέματα που θα τους βάλλουν

και όποιοι τα συμπληρώνουν πιο γρήγορα να περνάνε.... ε;

SOS-αρι-κοβανο-κουτσουμπο-photocopy και με τη σφραγίδα του

ελληνικού κράτους ώστε να μην πολυκουραστούν οι δικατσάδες.

Άλλωστε, τα πτυχία COPIES κτώνται; ε;

Εσείς οι δικατσάδες είστε μανούλες σε κάτι τέτοια.

Φτάνει για σήμερα το μπινελίκι.

Αύριο πάλι. Σε καλό να μας μπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ME TIΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ;;;;;!!!!! emeek Εγω για πλακα το ειπα! Δεν περιμενα να ειναι αληθεια!!!! Μα ειναι εντελως αδικο! Ολα υπερ τους. :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

2500 mcq's για όλα τα μαθήματα? emeleos μάλλον πάμε κ για εξετάσεις στην ειδικότητα!

τα δικά μας λολυλούδια που ζουν για να κόβουν π.χ. βλάχος μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούν ΠΛΕΟΝ :antegeia:

το κορυφαίο είναι ότι όλες αυτές οι διευκολύνσεις (μάλτιπλ,σαφήνεια,απαντημένα,3 μήνες πριν κτλ. ) έγιναν σε συνεννόηση με τους προέδρους των εδώ ιατρικών σχολών!ακριβώς όπως συμπεριφέρονται κ σ'εμάς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα καλά οι «δημοσιογράφοι» που έγραψαν την «είδηση» ΔΕΝ παραξενεύτηκαν;

Απαντημένα θέματα για τους γιατρούς...

Ένα σχόλιο βρε άνθρωποι της ενημέρωσης.

Ένα σχόλιο για το παράδοξο, το τραγελαφικό, το σκανδαλώδες της είδησης που δημοσιεύετε :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι καθηγητες μας εδω τιποτα παιδια τους θα θελουν να βολεψουν παλι! Η ολη κατασταση μου θυμιζει τα σηματα για το διπλωμα οδηγησης. :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλο το ζουμί της υπόθεσης είναι η δημοσίευση της Λουκρητίας:

Οι καθηγητες μας εδω τιποτα παιδια τους θα θελουν να βολεψουν παλι! Η ολη κατασταση μου θυμιζει τα σηματα για το διπλωμα οδηγησης. mad.gif

Αρνούμαι να δεχθώ ότι πέρασα Ακτινολογία με την 4η (το μεγαλύτερο

αρνητικό μου ρεκόρ στην Ιατρική), έχοντας διαβάσει ΚΑΙ τις 4 φορές

και περνώντας μια εξαιρετικά ψυχοφθόρο διαδικασία

και την ίδια στιγμή

ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ να δίνει:

-ΛΙΓΑ

-ΑΠΑΝΤΗΜΕΝΑ

-ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ

σε τελειωμένους δικατσάδες για να αρχίσουν να δουλεύουν αμέσως

και να παρασιτούν εις βάρος του δημοσίου (+εις βάρος των ασθενών τους?)

Μιλούμε πλέον για ξεφτίλα δηλαδή.

Αντε περαστικά μας, κι ό,ποιος αντέξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

AΙΣΧΟΣ!!!

Η μόνη λύση θα ήταν να μπεί πλαφόν στον αριθμό των πτυχίων που θα αναγνωρίζονται (π.χ. τα πτυχία των 200 υποψηφίων με τη μεγαλύτερη βαθμόλογία) διαφορετικά...

Υ.γ. Μάιος οι εξετάσεις, βάλε κάνα 3μηνο μέχρι να βγούν αποτελέσματα και να δωθούν τα δικατσόχαρτα, ίσα ίσα που προλαβαίνουμε οι 6ετείς να τελειώσουμε πρίν έρθει ο τυφώνας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πάμε καλά..... δεν πάμε καθόλου καλά...

Θα ανεβάσουν κι'άλλο τεχνητά τις αναμονές, ΕΛΕΟΣ πια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε, όχι και τεχνητή η άνοδος τών αναμονών! Πραγματική, πραγματικότατη! Μήπως θέλεις να μείνουν τεχνηέντως απέξω τ΄ αδέλφια σου οι δικατσάδες; Σκέψου ότι μπορεί να ήσουν εσύ στη θέση τους! :splats:

Τελικά το ελληνικό κράτος διακατέχεται κι αυτό (ανεξαρτήτως κυβερνήσεως) από το σύνδρομο τού δικατσά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl...10/2005__161281

Tο νέο σύστημα αποφασίσθηκε από τον αρμόδιο υφυπουργό Παιδείας κ. Σπύρο Tαλιαδούρο, σε συνεργασία με τους προέδρους των επτά ιατρικών σχολών της χώρας και θα θέσει τέλος στις αντιδράσεις των πτυχιούχων, οι οποίοι έκαναν λόγο για... «αχανή ύλη» και άνισους όρους στην απόκτηση των πτυχίων σε σύγκριση με τους τελειοφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων.

Υπάρχει κάποιος παραλογισμός στη διατύπωση ή μού φαίνεται; Ή, μήπως μάς δουλεύουν; :angry:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι γεγονος δυστυχως παιδια.Το διαβασα πριν απο λιγο στην Καθημερινη!!!Βγηκε ο κ.Ταλιαδουρος και ειπε οτι θα τους δωσει 2500 ερωτησεις για καθε μαθημα,με τις απαντησεις!!!!!!!Εγω θα ηθελα να πω μονο πως αυτο που εγινε σημερα ειναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ για τα ατομα που σπουδαζουν ιατρικη στην Ελλαδα,γι`αυτους που διαλεξαν μια χωρα της Ε.Ε(των 15 και οχι των 25)αλλα ακομη και γι`αυτο το 10/15% απ`αυτους που πηγαν να σπουδασουν σε Τσεχια,Ρουμανια κ.λ.π και περασαν το ΔΙΚΑΤΣΑ χωρις καμια δυσκολια,χωρις δηλαδη να κανουν 3/4/5χρονια για να περασουν 2 ΜΑΘΗΜΑΤΑ!!!!!!Αλλα δεν ειδατε τι εγινε με τις εξετασεις τις οδοντιατρικης?????????Απο εκει που πενουσε 1 στους 10,ξαφνικα στην τελευταια εξεταστικη τους, με τις ερωτησεις (500!!!!!!!!!!!!!!!!! για καθε μαθημα)περασαν 9 στους 10!!!!Και το λυπηρο της ολης καταστασης ειναι οτι βγηκαν και απο επανω!!!!!Χλευαζαν ολους εμας και βεβαια τονιζαν το γεγονος πως επιτελους φανηκε η αληθεια,το οτι τελικα ολοι ειναι ατομα με επιστημονικο υποβαθρο και οτι τοσα χρονια το συστημα τους αδικουσε καταφορα!!!!Βεβαια μου δημιουργηθηκε ευλογα η απορια.....ΚΑΛΑ,ΟΙ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΒΟΛΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΑΠΑΘΕΙΣ???????????καλη μου φιλη,φοιτητρια οδοντιατρικης του Α.Π.Θ,μου ειπε πως υπαρχουν παιδια,καθηγητων ,πολιτικων αλλα και μελων του οδ. συλλογου που δινουν εξετασεις στο ΔΟΑΤΑΠ,γι`αυτο και δεν εγινε τιποτα!!!!!!!!!!!!!Πολυ φοβαμαι πως το ιδιο συμβαινει και με την ιατρικη!!!!!ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΡΩΤΩ:ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΝΑΣ ΙΑΤΡΟΣ,Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΟΥ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ,ΝΑ ΕΛΕΓΧΕΤΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΖΩΕΣ, ΜΟΝΟ ΑΠΟ 4/5 ΑΡΑΔΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ?????????????????????????????????ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ,ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ Θ`ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ 80%.ΑΥΤΟ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟ????????ΕΛΕΟΣ!!!ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ!!!!!!!!!!!ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ Μ@Λ@Κ@Σ(μιας και το Ελληνικο κρατος μου θυμιζει καθε μερα πως επιβιωνει ο πονηρος,αυτος που επιτυγχανει τα παντα δια της πλαγιας οδου!!!!)

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl.../10/2005_161281

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι οι ιατρικοί σύλλογοι και τα κόμματα κι οι κολοΣΦΙχτες, όλοι μαζί τους είναι (ιδιωτικά μικροσυμφεροντάκια).

Μόνο εδώ μέσα έχει ακουστεί τεκμηριωμένη αντίθετη άποψη κι αυτό μάς έκανε αυτομάτως εμπαθείς emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articl...10/2005__161281

Υπάρχει κάποιος παραλογισμός στη διατύπωση ή μού φαίνεται; Ή, μήπως μάς δουλεύουν; :angry:

'' οι πρόεδροι των 7 Ιατρικών σχολών της χώρας σσυμφώνησαν'' !!!

Το παράλογο είναι προφανές, γιαυτό και δεν το σχολιάζει κανείς στην Ελλάδα ...

Σε λίγο θα ζητάμε και δεξαμενή ερωτήσεων (με τις απαντήσεις φυσικά) και για να τελειώσουμε την ειδικότητα ))) Τι ξεφτίλα είναι αυτή ???

Δεν βλέπω λόγο να τα βάζει κανείς με καμιά κατηγορία συναδέλφων - είμαστε όλοι υπεύθυνοι αν δεν βγούμε να φωνάξουμε για αυτό το ΑΙΣΧΟΣ !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πρόεδροι τών 7 ιατρικών σχολών συμφώνησαν άραγε πως η ύλη π.χ. τής παθολογίας ήταν "αχανής"...;;;

Μα σ΄αυτήν ακριβώς την "αχανή" ύλη εξετάζονται οι 6ετείς ου μην αλλά και οι 4ετείς!!! Μήπως πρέπει οι 2500 ερωτήσεις να μπουν στο πρόγραμμα σπουδών τής ιατρικής σχολής;

άνισους όρους στην απόκτηση των πτυχίων σε σύγκριση με τους τελειοφοίτους των ελληνικών πανεπιστημίων.

Μα, ο υποψήφιος τού ΔΟΑΤΑΠ διεκδικεί ισοτιμία πτυχίου (το πτυχίο το έχει ήδη) και δεν μπορεί να συγκρίνεται με έναν τελειόφοιτο ο οποίος επιτέλους είναι προπτυχιακός!! Μήπως στις ενδεχόμενες εξετάσεις για ειδικότητα οι επιτυχόντες τού ΔΟΑΤΑΠ διεκδικήσουν ιδιαίτερη (σαφέστερη και λιγότερη αχανή) ύλη διαφορετική από αυτή τών τελειοφοίτων τών ελληνικών πανεπιστημίων; Ας το σκεφτούν κι αυτό! :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

fegarw σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου!έτσι ευννοούνται οι τουρίστες κ αδικούνται όλοι όσοι προσπάθησαν! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιά μια στιγμή

- Εσείς δεν είστε που ζητάτε δεξαμενή ερρωτήσεων για τις εξετάσεις εισόδου σε ειδικότητα?

- Εσείς δεν είστε που θέλετε να εξεταστείτε σε ανατομίες , φυσιολογίες , ζωγραφικές , μπαλέτο κλπ?

- Εσείς δεν είστε που θέλετε την δεξαμενή να δίδεται 6 μήνες νωρίτερα , να είναι της τάξης των 2000 το μάθημα και απαντημένες?

- Εσείς δεν είστε που κάτι τέτοια (εξετάσεις πολλαπλών επιλογών τσ τσ τσ ) τα έχετε για πλάκα?

- ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΙΚΟΤΕΡΟ = εσείς δεν είστε που βάσει του ανεκδιήγητου μαθηματικού τύπου μοριοδότησης που προτείνατε για την εφαρμογή εξετάσεων έναρξης ειδικότητας θέλετε και +15 ΜΟΡΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΣΤΕ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ υποστηρίζοντας μάλιστα την πρόταση σας αυτή με μία ολόκληρη παράγραφο γεμάτη ισχυρισμούς περι διασφάλισης της επένδυσης του κράτους προς εσάς και διάφορες άλλες μλκίες?ΤΙ ΕΓΙΝΕ? ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΙΖΕΤΕ ΚΑΙ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΤΕ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ , ΔΙΚΑΤΣΑΔΕΣ ,ΧΑΣΑΠΗΔΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΣΤΑ ΙΣΙΑ? ΕΣΕΙΣ ? ΟΙ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ ?

Κανείς δεν έγινε καλός ιατρός κύριοι επειδή διάβασε επί ένα χρόνο μια φορά στα 17 του...Και επίσης κανείς δεν θα γίνει ιατρός πρίν τελειώσει ΚΑΙ την ειδικότητα...ΚΑΙ ΑΥΤΟ πολλοί απο εσάς (ειδικά σε τούτο εδώ το φόρουμ) καλά θα κάνουν να το χωνέψουν κάποια στιγμή...είναι επικίνδυνο για τους ασθενείς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ζουζουλομάρες... εμείς δεν ζητήσαμε εξεταστική μπαλέτου... αλλού αυτά!!!

Αν με το ''εσείς'' εννοείς το υπόμνημα του συλλόγου, μπορούν να απαντήσουν τα μέλη του ... αλλά εδώ δεν είμαστε όλοι μέλη, και μερικοί είναι ειδικευμένοι και άρα (σύμφωνα με τη λογική σου ''αληθινοί γιατροί'').

Σαν ειδικευμένη λοιπόν εγώ λέω ότι αυτός ο τρόπος επιλογής είναι αίσχος ! Είναι η προσωπική μου άποψη ! Και θεωρώ ότι είναι ντροπή για όλους τους γιατρούς, απ΄όπου και αν τελείωσαν τη σχολή να το δεχτούν αδιαμαρτύρητα .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.