Jump to content

Γυναίκα και Ιατρική


Recommended Posts

Πολύ χαίρομαι που εκφράζεστα λίγο Free αλλά έχω φτίαξει ειδικό TOPIC. Για αυτο.......... μπείτε και εκφραστείτε ελεύθερα..

Κακίες και μόνο κακίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 256
  • Created
  • Last Reply
@ΝΜ25

Έγραψες κάπου οτι ο σκοπός του ανθρώπου δεν είναι η αναπαραγωγή. Υποθέτω πώς ξέχασες τη λέξη 'μόνο', έτσι δεν είναι;

Όχι. Δεν την ξέχασα.

Σκοπός του ανθρώπου δεν είναι μόνο να πολλαπλασιάζεται. Σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνει ευτυχισμένος και να προσφέρει στον εαυτό του και τους άλλους, να είναι χρήσιμος, να δημιουργεί. Δεν μπορείς εσύ να ρχεσαι και να λες, ότι η άλλη είναι υποχρεωμένη να διαιωνίσει το είδος σου και άρα πρέπει να θέσει τις δικές τις επιθυμίες σε δεύτερη μοίρα. Είναι απλώς απάνθρωπο.... :antegeia:

Αφου υποθέτεις γιατί δεν ανατρέχεις; :huh:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πωωωωω μιση μερα δε μπηκα κ εχασα το ρινγκ :D :D

Δε καταλαβα ομως γιατι αλληλοτρωγεστε......τεσπα

Ααααααα δε νομιζω οτι χρειαζεται να υπενθυμισω οτι ΠΡΕΠΕΙ να μιλαμε κοσμια.....εεεε <_< ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

H κοσμιότητα δεν είναι πάντοτε αρετή, Γουίνυ. Μερικές φορές, άνθρωποι όντες, χρειαζόμαστε ένα καλό ξεκατίνιασμα :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως φαίνεται ότι δεν είσαι μάνα...... Υποτίθεται η μάνα για το παιδί της πέφτει και στη φωτιά.....

Τελοσπάντων...... Εγώ δε διαφωνώ με τη σύζυγο γιατρό, αλλά αυτό που είναι αδύνατον να συμβεί είναι

ΓΥΝΑΙΚΑ - ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΣ - ΜΕΓΑΛΟΕΡΕΥΝΗΤΡΙΑ - ΜΑΝΑ.

Ασυμβίβαστα.

Δηλαδή φαίνεται ότι εσύ .... είσαι μάνα? :blink: Φίλε μου δε σε καταλαβαίνω: το φορουμ βασικά αποτελείται από φοιτητές. Μανάδες θα βρεις σπάνια. Εγώ είμαι πτυχιούχος νομικής μόλις 1 χρόνου αλλά δουλεύω από τα 18 μου 2 δουλειές και σπούδασα 2 αντικείμενα παράλληλα με το ένα εκ των οποίων ασχολούμαι πλέον αποκλειστικά (όπερα).

Οκ δε λέω ότι έχω την ευθύνη ανθρωπινων ζωών, αλλά ξυπνάω το πρωί, μελετάω (η τεχνική της όπερας είναι η ίδια με τον ανώδυνο τοκετο=διαφραγματικές αναπνοές) κανά 2ωρο, μετά πάω στην υπηρεσία μου (χορωδία του Δ. αθηναίων=επαγγελματική χορωδία=δεν σαχλαραμαρίζω για την πλάκα μου), μετά έχω να παραδώσω λογαριασμούς-παρουσιολόγια κλπ όπου αν κάποιος απουσιάσει από την πρόβα του αδικαιολόγητα αυτός που θα πάρει το πτηνόν είμαι εγώ, μετά έχω να συνεννοηθώ με τις παραγωγές για βιογραφικά-φωτο-μετακινήσεις (στις συναυλίες εκτός έδρας), όπου την ευθύνη την έχω παλι εγώ (και πιστέψτε με, το να έχεις την ευθύνη 120 ατόμων είναι χειρότερο από συνοδός 5ήμερης), τρέχω καθημερινά για δικές μου δουλειές, πρέπει να έρχομαι σε επαφή με τους μεγαλύτερους λαλάκες που γέννησε η ανθρωπότητα (γιατί οι μαέστροι τη λαλακία την έχουν στο αίμα τους εγγενώς), και συν τοις άλλοις να είμαι ξεκούραστη γιατί το βράδυ έχω συχνά συναυλία και με τόσο τρέξιμο η φωνή ντεν βγκαίνει. Κι άμα δεν έχω φωνή θα με απολύσει ο δήμος γιατί πληρώνομαι για να τραγουδάω.

Λοιπόν μετά από τέτοια μέρα γυρνάω στο σπίτι μου κομμάτια κατά τις 11.30-12 τα μεσάνυχτα και ΝΑΙ θέλω έναν υπηρέτη (τη μαμά-το γκόμενο, δε με νοιάζει) από πίσω μου να με χαλαρώνει και μου τα έχει όλα έτοιμα. Και δεν το θέλω απλά, το αξιώνω.

(τα αναφέρω αυτά όχι για να μου πείτε μπράβο, αλλά για να κατανοήσουν μερικοί ότι το κάθε επάγγελμα έχει την δική του κούραση όπως πολύ σωστά έθεσε η Γουιν, και για να κατατοπίσω τους αμύητους ότι ένα επάγγελμα όπως η λυρική τέχνη σε μαμάει ανάποδα και γι'αυτό έχει βαρέα-ανθυγειινά ένσημα).

Και σιγά μην είναι η μοναδική μου φιλοδοξία η μητρότητα, όταν στα 26 μου ετοιμάζομαι να ανοίξω τα φτερά μου μετά από το τέλος των εγκύκλιων σπουδών μου και την εν δυνάμει αρχή μιας καριέρας. Και πριν πεταχτεί κάποιος, οι σπουδές μουσικής διαρκούν το λιγότερο 7ετία (εγώ αισίως φέτος 19 χρόνια).

Όλα καλα και ωραία αλλά όλα αυτα που περιγράφετε είναι φαινόμενα τησ εποχής μας... δεν συμβαίνει μόνο στισ γιατρίνες... και δεν δουλεύουν πολλές μόνο οι γιατροί.. ίσα ίσα ποθ πολλές φορές πάτε μόνο hospital και όλα καλα... ρωτήστε καικανα μηχανικό καιγενικά όλους στο ελευθερο επάγγελμα να δείτετι ωράριο έχουν... όσο για την εφημερία... χμ... πόσο είναι μια φορά την εβδομάδα; ε και; 

Ότι δουλειά και να κάνεις θα είσαι κουρασμένος... οι γιατροί πολλές φορές είστε σε ευνοημένοι γιατί δεν κουράζεστε τόσο όσο άλλοι...(αλλά αυτό είναι σχετικό φυσικά) άρα λοιπόν.. το θέμα των δουλειών.. του γαφητού των υποχρεώσεων..μπλα μπλα μπλα είναι το ίδιο για ΟΛΟΥΣ! Όλοι τρέχουμε απο το πρςί μέχρι το βράδυ και αν έχει κάποιος οικογένεια οι δουλειές και οι υποχρεώσεις μοιράζονται στα 2... και αυτά είναι επιλογές του ζευγαριού!

Όσο για το μαγείρεμα συγκεκριμέναα... έτσι όπως πάμε σε λίγο καιρό οι γυναίκες δεν θα ξέρετε να μαγειρέψετε  :P  :P  :P

αυταααααα

Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

Όσο για το τελευταίο, νταξ διαφωνώ :bloodomen: Στην αναγκη όλα τα κάνεις. Εγώ έμαθα να μαγειρεύω στα 12 όταν η μαμά έτρεχε στο νοσοκομείο τη γιαγιά μου, και ο φαδερ έτρεχε στη δουλειά και ποιος να μαγειρέψει? Ο αχαΐρευτος 8χρονος αδερφός μου?

Ναι, τώρα που γυρίζω σπίτι και με περιμένει μαμά+γιαγιά, ποιος ο λόγος να μαγειρέψω να σφουγγαρίσω και να σιδερώσω? Όχι όμως ότι δεν αναγνωρίζω την κούραση της μάνας μου, που πάει το πρωί στη δουλειά και γυρνώντας πρέπει να τρέχει πίσω από 2 άντρες (μπαμπάς+αδερφός) και να τους νταντεύει.... γιατί οκ εγώ όλη μέρα τρέχω και τουλάχιστον τα πραγματά μου μπορώ να τα κουλαντρίσω. Όταν όμως οι άλλοι 2 μέτρα μαντραχαλαίοι ο καθένας κάνουν σαν βρέφη "τι θα φορέσω σήμερα" "πού είναι οι γκρι κάλτσες" "τι θα φάμε"....εεεε ναι, μετά βγαίνουμε και λέμε ότι οι άντρες είναι άχρηστοι και μας ζητάτε και τα ρέστα.

Ο άντρας είναι πώς θα εκπαιδευτεί. Άμα οι μαμάδες σας καλομαθαίνουν, τότε θα δυστυχήσετε αν δε βρείτε μια γυναίκα εξίσου ανατολίτισσα να σας καλομάθει κι αυτή.

emarright Όσο για τις κοσμιότητες των 2 τελευταίων σελίδων...έλεος ρε, είστε μορφωμένοι ενήλικες άνθρωποι εσείς? Δε βαρεθήκατε ακόμα?

Είπαμε, παράλληλοι μονόλογοι γίνονται εδώ μέσα. Θα με πείσει εμένα ο feticus ή ο andreas? Ντζούκου. Ούτε εγώ αυτούς. Ε ωραία, δε θα τακιμιάσουμε ποτέ. Θα βρουν αυτοί μια δασκάλα να τους πλένει τα πατζούρια (ακούς Νάντια? :lol: ) κι εγώ ένα μεγαλο-εφοπλιστή να μου πληρώνει τον μπάτλερ όταν θα γυρίζω ξεθεωμένη από τη Σκάλα του Μιλάνου. Νομίζω ότι έτσι είμαστε όλοι ευχαριστημένοι :lol::lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, επειδή όσο περνάει η ώρα όλο και κάποιος "μορφωμένος ενήλικας" θα βρεθεί να σχολιάσει τη γλώσσα του ακαλλιέργητου και αναιδή νεανίσκου ΝΜ25, ας τοποθετηθώ τώρα μια και καλή.

Δεν άρχισα να βρίζω ακατάπαυστα, αδιακρίτως και προπαντώς ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ.

Κάποιος με προκάλεσε και αυτό (χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω νέες ρήξεις ) ήταν:

α) οι πεποιθήσεις των φέτικους και βλάχος. Δεν προτίθεμαι να το παίξω δημοκρατικός- και καλά ότι δε με νόιάζει- άλλωστε, ως αριστερός, όπως και ο inliner, εκνευρίζομαι από διάφορες φασιστοειδείς επιθέσεις εναντίον οποιασδήποτε μειονότητας.

β) η υπεροψία με την οποία ο β. θεώρησε εμένα "μικρό" και "άπειρο".

γ) το αυθαίρετο συμπέρασμα και των δυο, ότι επειδή δε θεωρώ τις γυναίκες σαν τρύπα για να χώσω μέσα ό,τι τέλος πάντων διαθέτω, αυτό σημαίνει ότι είμαι γκέι (δηλαδή τον παιρνω).

Εμένα αυτές οι κοσμιότητες να μου λείπουν, αν είναι επιτίθεμαι πλαγίως και ύπουλα. Αν κάποιος με εκνευρίσει και η ευγένεια δεν επιτύχει το σκοπό της, τότε θα του πω "είσαι μαλάκας" κι όχι "μου δίνεις την εντύπωση συχνώς αυνανιζόμενου ατόμου". Άν το παίξει ξερόλας, θα του πω "είσαι παπάρας" κι όχι "δοκισίσοφος". Χωρίς emcensored.

Και σε τελευταία ανάλυση, όποιος από εσάς διαβάζει τις ταινιοκριτικές που γράφω κατά καιρούς (τώρα συχνότερα emgoal ) γνωρίζει ήδη κατά πόσο είμαι καλλιεργημένος ή όχι και τι είδους ελληνικά είμαι ικανός να μεταχειριστώ. Αυτό δε σημαίνει όμως, ότι είμαι "του σαλονιού". Καλό είναι κάποτε να ξεφεύγουμε από τη σεμνοτυφία μας, γιατί κι αυτό, αγαπητή Ιουλιέττα, ένδειξη ενηλικίωσης είναι.

This is NM25, last survivor of the Sexism-stromo, signing off.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-My mother told me that there are no real Monsters... But thre are...

-This is true..... Most of the times

emardown

----Aliens----

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλά είπα την αποψη μου ότι γυναίκες- ιατρική= ΑΣΥΜΒΙΒΑΣΤΑ. δικαιωμα μου αν το πιστεύω.Σωστά? εβλαψα κανέναν? προς τι ο πολεμος?

:wacko:

Δικαιωμα σου να το πιστευεις, πως κατεληξες σε αυτο συμπερασμα ομως ? Ζητω συγγνωμη αν ηδη εχεις παραθεσει τα επιχειρηματα σου επι τουτου, ομως για κανε μια σουμα αν μπορας.

Πραγματικα θελω να καταλαβω τι ακριβως σε κανει να το πιστευεις αυτο.

Μην ειναι η στατιστικη ? Δηλαδη ξερεις 10 γυναικες γιατρους που και οι δεκα ειναι ασχετες ? Μην ειναι κατι αλλο ?

Εγω παντως εχω εντελως διαφορετικες ενδειξεις. Και δεν το λεω υιοθετωντας το στυλακι του "αντρα που κατανοει τη συγχρονη γυναικα και το ρολο της στην κοινωνια" που υιοθετω αμα θελω να ριξω καμια φεμινιστρια. Το λεω βασει παραδειγματων και αποδειξεων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

-My mother told me that there are no real Monsters... But there are...

-This is true..... Most of the times

emardown

----Aliens----

Newt:...but there are. Why do they tell little kids that?

Ripley: Because most of the time it's true

Παρόλα αυτά σε συγχαίρω!!! :D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τες πάντων...

Είναι το αγάπημένο μου έργο..

Και αυτή η αγαπημένη μου πρόταση...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρομοίως. Εμένα είναι οι εξής:

-Bishop!!! Goddamn you!

-You always were an asshole Gorman...

-Elevator to hell! Goin' dowwn!!!

-C'mon people, they don't pay us by the hour, so move it!

-GET AWAY FROM HER, YOU BITCH!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Look I'm telling you.. Its something moving down here and it isn't us..

απο το ίδιο έργο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοίτα, επειδή όσο περνάει η ώρα όλο και κάποιος "μορφωμένος ενήλικας" θα βρεθεί να σχολιάσει τη γλώσσα του ακαλλιέργητου και αναιδή νεανίσκου ΝΜ25, ας τοποθετηθώ τώρα μια και καλή.

Δεν άρχισα να βρίζω ακατάπαυστα, αδιακρίτως και προπαντώς ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ.

Κάποιος με προκάλεσε και αυτό (χωρίς να θέλω να πυροδοτήσω νέες ρήξεις ) ήταν:

α) οι πεποιθήσεις των φέτικους και βλάχος. Δεν προτίθεμαι να το παίξω δημοκρατικός- και καλά ότι δε με νόιάζει- άλλωστε, ως αριστερός, όπως και ο inliner, εκνευρίζομαι από διάφορες φασιστοειδείς επιθέσεις εναντίον οποιασδήποτε μειονότητας.

β) η υπεροψία με την οποία ο β. θεώρησε εμένα "μικρό" και "άπειρο".

γ) το αυθαίρετο συμπέρασμα και των δυο, ότι επειδή δε θεωρώ τις γυναίκες σαν τρύπα για να χώσω μέσα ό,τι τέλος πάντων διαθέτω, αυτό σημαίνει ότι είμαι γκέι (δηλαδή τον παιρνω).

Εμένα αυτές οι κοσμιότητες να μου λείπουν, αν είναι επιτίθεμαι πλαγίως και ύπουλα. Αν κάποιος με εκνευρίσει και η ευγένεια δεν επιτύχει το σκοπό της, τότε θα του πω "είσαι μαλάκας" κι όχι "μου δίνεις την εντύπωση συχνώς αυνανιζόμενου ατόμου". Άν το παίξει ξερόλας, θα του πω "είσαι παπάρας" κι όχι "δοκισίσοφος". Χωρίς emcensored.

Και σε τελευταία ανάλυση, όποιος από εσάς διαβάζει τις ταινιοκριτικές που γράφω κατά καιρούς (τώρα συχνότερα emgoal ) γνωρίζει ήδη κατά πόσο είμαι καλλιεργημένος ή όχι και τι είδους ελληνικά είμαι ικανός να μεταχειριστώ. Αυτό δε σημαίνει όμως, ότι είμαι "του σαλονιού". Καλό είναι κάποτε να ξεφεύγουμε από τη σεμνοτυφία μας, γιατί κι αυτό, αγαπητή Ιουλιέττα, ένδειξη ενηλικίωσης είναι.

This is NM25, last survivor of the Sexism-stromo, signing off.

Εμένα μη μου τα λες γιατί περιέργως αν και εχουμε διαφωνήσει στο παρελθόν, συμφωνώ μαζί σου. Απλά η ένδειξη ενηλικίωσης δεν είναι να ξεφεύγουμε από τη σεμνοτυφία μας (γιατί ουδόλως περί τέτοιας πρόκειται, όπως θα έλεγα αν ήμουν δικηγόρος)....είναι να διατηρούμε την ψυχραιμία μας όταν οι υπόλοιποι κατακαημένοι δεν το μπορούν και αφρίζουν ;)

Κάτσε λοιπόν να απολαύσεις το θέαμα (και μπράβο για την παράθεση διαλόγων από το Αλιεν, αλλά.....εγώ που δε μ'αρέσουν τα σπλάττερ έχω άλλη αγαπημένη ταινία....να πω να πω?) :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Juliette

κι εγώ ένα μεγαλο-εφοπλιστή να μου πληρώνει τον μπάτλερ όταν θα γυρίζω ξεθεωμένη από τη Σκάλα του Μιλάνου.

νόμιζα ότι ήταν βιομήχανος αυτός που υπονοείς!

@NM25

ως αριστερός, όπως και ο inliner, εκνευρίζομαι από διάφορες φασιστοειδείς επιθέσεις εναντίον οποιασδήποτε μειονότητας.

είνια οι γυναίκες μειονότητα; :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστός. Άστοχο.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Juliette

νόμιζα ότι ήταν βιομήχανος αυτός που υπονοείς!

Γιατί βιομήχανος? Δεν υπονοώ κανέναν. Εξάλλου ο Ωνάσης εφοπλιστής ήταν :P Και η θάλασσα μ'αρέσει περισσότερο από τις βιομηχανικές ζώνες :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ή επειδή μεσω αυτών που λέω μερικές θεώρησαν ότι τις θεωρώ αποτυχημένες και τσατιστηκαν λογικο δεν είναι.??

απλά πρέπει να μάθουν να δέχονται την άλλη αποψη...γι αυτό επιμένω πως με τετοια μυαλά, αντρα δε βρισκουν.

λες και εχουν πιασει τον παπα απ τα @@!!!ήμαρτον!

γι αυτο να προσέχεις αγαπητη μου τι γραφεις,,,

.... δεν πιανουμε εναν υπολογιστή στα χέρια και δεν ξερουμε τι λέμε...

να μη σε στειλω και εσενα στην κουζίνα σου... :P  :P  :P

Αααα σορρυ τώρα το είδα αυτό.... (εμ είναι και 2½ σελίδες κοσμητικά, τα βαριέμαι και τα προσπερνάω)....

Αγόρι μου, ποιος σου είπε ότι με τέτοια μυαλά δε βρίσκουμε άντρα? Απλά να μας λείπουν οι "άντρες" του είδους σου.

Κι άμα εσύ θεωρείς τις γυναίκες με τέτοια μυαλά αποτυχημένες, μάθε ότι αυτές δε θεωρούν αυτούς με μυαλά σαν τα δικά σου καν άντρες :antegeia:

Στείλε μας τώρα στην κουζίνα μας, γιατί τα γουστάρουμε τα αντριλίκια, και μας εξιτάρει να μας βαράτε με το ρόπαλο και να μας σέρνετε απ'τα μαλλιά στη σπηλιά. Ούγκα :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή φαίνεται ότι εσύ .... είσαι μάνα? :blink: Φίλε μου δε σε καταλαβαίνω: το φορουμ βασικά αποτελείται από φοιτητές. Μανάδες θα βρεις σπάνια. Εγώ είμαι πτυχιούχος νομικής μόλις 1 χρόνου αλλά δουλεύω από τα 18 μου 2 δουλειές και σπούδασα 2 αντικείμενα παράλληλα με το ένα εκ των οποίων ασχολούμαι πλέον αποκλειστικά (όπερα).

Οκ δε λέω ότι έχω την ευθύνη ανθρωπινων ζωών, αλλά ξυπνάω το πρωί, μελετάω (η τεχνική της όπερας είναι η ίδια με τον ανώδυνο τοκετο=διαφραγματικές αναπνοές) κανά 2ωρο, μετά πάω στην υπηρεσία μου (χορωδία του Δ. αθηναίων=επαγγελματική χορωδία=δεν σαχλαραμαρίζω για την πλάκα μου), μετά έχω να παραδώσω λογαριασμούς-παρουσιολόγια κλπ όπου αν κάποιος απουσιάσει από την πρόβα του αδικαιολόγητα αυτός που θα πάρει το πτηνόν είμαι εγώ, μετά έχω να συνεννοηθώ με τις παραγωγές για βιογραφικά-φωτο-μετακινήσεις (στις συναυλίες εκτός έδρας), όπου την ευθύνη την έχω παλι εγώ (και πιστέψτε με, το να έχεις την ευθύνη 120 ατόμων είναι χειρότερο από συνοδός 5ήμερης), τρέχω καθημερινά για δικές μου δουλειές, πρέπει να έρχομαι σε επαφή με τους μεγαλύτερους λαλάκες που γέννησε η ανθρωπότητα (γιατί οι μαέστροι τη λαλακία την έχουν στο αίμα τους εγγενώς), και συν τοις άλλοις να είμαι ξεκούραστη γιατί το βράδυ έχω συχνά συναυλία και με τόσο τρέξιμο η φωνή ντεν βγκαίνει. Κι άμα δεν έχω φωνή θα με απολύσει ο δήμος γιατί πληρώνομαι για να τραγουδάω.

Λοιπόν μετά από τέτοια μέρα γυρνάω στο σπίτι μου κομμάτια κατά τις 11.30-12 τα μεσάνυχτα και ΝΑΙ θέλω έναν υπηρέτη (τη μαμά-το γκόμενο, δε με νοιάζει) από πίσω μου να με χαλαρώνει και μου τα έχει όλα έτοιμα. Και δεν το θέλω απλά, το αξιώνω.

(τα αναφέρω αυτά όχι για να μου πείτε μπράβο, αλλά για να κατανοήσουν μερικοί ότι το κάθε επάγγελμα έχει την δική του κούραση όπως πολύ σωστά έθεσε η Γουιν, και για να κατατοπίσω τους αμύητους ότι ένα επάγγελμα όπως η λυρική τέχνη σε μαμάει ανάποδα και γι'αυτό έχει βαρέα-ανθυγειινά ένσημα).

Και σιγά μην είναι η μοναδική μου φιλοδοξία η μητρότητα, όταν στα 26 μου ετοιμάζομαι να ανοίξω τα φτερά μου μετά από το τέλος των εγκύκλιων σπουδών μου και την εν δυνάμει αρχή μιας καριέρας. Και πριν πεταχτεί κάποιος, οι σπουδές μουσικής διαρκούν το λιγότερο 7ετία (εγώ αισίως φέτος 19 χρόνια).

Δε θα μπορούσα να τα πω καλύτερα.

Αν και δεν πολυκατάλαβα γιατί κουράστηκες να τα γράψεις όλα αυτά θα σου εξηγήσω καλύτερα τι εννοώ:

Δεν είπα ότι η μητρότητα είναι ο αυτοσκοπός σου στα 26 σου...

Είπα ότι από τη στιγμή που μία γυναίκα θα κάνει παιδί, ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Αν διαφωνείς ρώτα τη μητέρα σου...

Και στο ολίγον τι ειρωνικούλι υφάκι σου, σου απαντάω ότι ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΑΝΑ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα ότι από τη στιγμή που μία γυναίκα θα κάνει παιδί, ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Αντε παλι.

Τι θα πει αυτο ρε παιδακι μου ? Δεν πρεπει να ασχολειται μια μητερα με τον εαυτο της και την καριερα της ? Ή εννονεις πως δεν προλαβαινει ? Πολλες προλαβαινουν, πως να το κανουμε δηλαδη ? Αλλες δεν προλαβαινουν και ή παρατανε τη δουλια τους ή το παιδι σε νταντα/γιαγια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακά τα ψέματα ζευγάρι ιατρός-ιατρίνα δε βγαίνει καλά. Ιδιαίτερα αν έχουν και οι δύο χειρουργικές ειδικότητες στριμόκωλα τα πράγματα από πλευράς ωραρίου. Καλά αν είναι και νοσοκομειακές, βαρειές ειδικότητες με άτσαλες εφημερίες σχεδόν ασύμβατο.

Πάντως εγώ προτιμώ career woman, από το Γογουλίνι... :)

(άσχετο αν το Γογουλίνι θα γούσταρα να το κουτουπώνω πολύ άσχημα!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε παλι.

Τι θα πει αυτο ρε παιδακι μου ? Δεν πρεπει να ασχολειται μια μητερα με τον εαυτο της και την καριερα της ?

Θα πει ακριβώς αυτό που είπα ότι μία γυναίκα αφού γίνει μάνα, βάζει πρώτα το παιδί της και μετά τον εαυτό της....

Ότι δεν πρέπει να ασχολείται με τον εαυτό της ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΑ οπότε μη μου βάζεις λόγια (ή καλύτερα γραπτά) που δεν έγραψα

Ότι δεν μπορεί να έχει καριέρα, ΔΙΑΦΩΝΩ. Μπορεί να έχει όση καριέρα τις επιτρέπει το 8ωρο - 10ωρο. Παραπάνω, κάτι θα πάει στραβά. Δεν είπα να μη δουλεύει η μητέρα, απλά δεν μπορεί να λείπει συνέχεια.

Και όσοι διαφωνούν να ρωτήσουν τις μανάδες τους...

Αυτά είναι η άποψή μου, και καλά θα κάνουν όσες έχουν σχέδια του τύπου: ΘΑ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩΝΤΑΣ - ΛΕΙΠΟΝΤΑΣ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΦΗΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΝΤΑΝΤΑΔΕΣ/ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ να ενημερώνουν τους μέλλοντες σύζυγους από πριν.....

Γιατί πιστεύω πως κάθε άνθρωπος που πρόκειται να ανοίξει ένα σπίτι, οφείλει να ενημερώνει το σύντροφό του για τα σχέδιά του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Και δε μου λες, o μέλλοντας σύζυγος που στέκεται σ'αυτό; Αυτός μπορεί να λείπει δηλαδή όσες ώρες θέλει; Πάντως παραπάνω από τη γυναίκα του, γιατί αυτός δεν είναι τόσο "απαραίτητος", έτσι;;; Αυτός δε χρειάζεται να πολυφροντίζει τα παιδιά...

Όταν δουλεύεις στα πλαίσια 8ώρου, σπάνια σου δίνεται η δυνατότητα να ανελιχθείς στο επάγγελμα σου. Κατά συνέπεια, αυτό που μας λες είναι, "η γυναίκα να δουλεύει για να συνεισφέρει το κατιτίς, αλλά να αφήσει τις προαγωγές και τα αξιώματα στον άντρα, γιατί αυτή υποχρεούται να φροντίσει τα παιδιά της, ενώ αυτός δε δεσμεύεται καθόλου".

Όταν ένα παιδί έχει αγάπη, φροντίδα και υποστήριξη, ΔΕ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ανεξάρτητα από το ποιος γονιός το φροντίζει περισσότερες ώρες. Εκτός κι αν για σένα φροντίδα=θηλασμός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακομα υπαρχει η νοοτροπια "η γυναικα κανει τα παντα".Ελατε ρε σεις....πειτε μου οτι αστειευεστε.Γι'αυτο καλυτερα να συζει καποιος πρωτα για να βλεπει τα πραγματα πως ειναι στην καθημερινοτητα.

Τα παιδια απ'οσο θυμαμαι απ'αυτα που εχω κατα καιρους διαβασει το κανουν 2......μαμα-μπαμπας.Αρα για το παιδι τρεχουνε και οι 2.....ο καθενας οπου μπορει.Σιγουρα δε μπορει να το θηλασει ο πατερας αλλα να αλλαξει κανα παμπερς μπορει νομιζω.

Εγω ελπιζω να εχω τη δυνατοτητα μιας γιαγιας να με βοηθαει.....οχι να τρεχει να ψωνιζει,να πλενει,να μαγειρευει.......αλλα να του λεει κανα παραμυθι,να το βγαζει βολτα κ να δειχνει τι ομορφο εγγονι εχει.....Βασικα και οι θειοι/ες να το κανουν .......εγω μια χαρα περναγα με τους μπαρμπαδες μου.....εεεεεεμαθα πραγματα :Pemdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.