Jump to content

Γυναίκα και Ιατρική


Recommended Posts

emarup γυναίκα και ιατρική είναι πράγματα ασυμβίβαστα!! βάλτε το καλά στο κεφάλι!.... οπότε πες τις να μη πάει :P:P μη σε βλαστημάει και μια ζωή!
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 256
  • Created
  • Last Reply

Ααα της το είπα και αυτό. Της τα ανέλυσα όλα. Αλλά αυτές οι νέες γενιές και πιο ομόρφες είναι και πιο τσαχπίνες. Πιστεύω ότι θα έχουν πολύ καλύτερη φήμη και τύχη :P από εμάς :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupγυναίκα και ιατρική είναι πράγματα ασυμβίβαστα!! βάλτε το καλά στο κεφάλι!.... οπότε πες τις να μη πάει :P  :P μη σε βλαστημάει και μια ζωή!

γιατί ρε παιδια;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ειμαι και ΓΥΝΑΙΚΑ,και δεν καταλαβα το υπεροχα σεξιστικο σχολιο του συναδελφου περι ασυμβιβαστου(γιατροι γινομαστε οχι γιατροι-βουλυτες :P )

και προσπαθω να γινω γιατρος διοτι πιστευω πως απλα εχει μικροτερο ποσοστο ανεργιας σε σχεση με αλλες σχολες,επαναλαμβανω:Μικροτερο ποσοστο,διοτι ανεργια υπαρχει,και διοτι οσο να ναι,θα σωσω και καμμια ζωη.Αυτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω ειμαι και ΓΥΝΑΙΚΑ,και δεν καταλαβα το υπεροχα σεξιστικο σχολιο του συναδελφου περι ασυμβιβαστου(γιατροι γινομαστε οχι γιατροι-βουλυτες :P )

και προσπαθω να γινω γιατρος διοτι πιστευω πως απλα εχει μικροτερο ποσοστο ανεργιας σε σχεση με αλλες σχολες,επαναλαμβανω:Μικροτερο ποσοστο,διοτι ανεργια υπαρχει,και διοτι οσο να ναι,θα σωσω και καμμια ζωη.Αυτα

επαναλαμβάνω: γυναικα και ιατρική είναι πραγματα ασυμβίβαστα!

γιατι?αν σου πω, τοτε θα με πεις σεξιστή!

απλά γιατι η γυναικα είναι επιφορτισμένη από τη φύση της να κάνει και παιδιά..ποτε σκοπεύεις να τα κάνεις?? στα 35-40 που θα ξεμπερδέψεις??

αλλά και έστω το πάιζεις "η γυναικα τουρμπο" που όλα τα προλαβαίνει- σπίτι νοσοκομείο συζυγος ερωμένη, σεξαπίλ κλπ κλπ- τα παίδια για να τα φέρεις στο κόσμο αναλαμβάνεις και κάποιες υποχρεώσεις, να τα μεγαλώσεις να τα αναθρέψεις να, να , να ...ποιος θα τα κάνει αυτά? η μαμακα ή η πεθερούλα?

έδω μη σου πω ότι και για άντρες ετσι όπως έγινε είναι σχεδόν ακατάλληλη η ιατρική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επαναλαμβάνω: γυναικα και ιατρική είναι πραγματα ασυμβίβαστα!

γιατι?αν σου πω, τοτε θα με πεις σεξιστή!

απλά γιατι η γυναικα είναι επιφορτισμένη από τη φύση της να κάνει και παιδιά..ποτε σκοπεύεις να τα κάνεις?? στα 35-40 που θα ξεμπερδέψεις??

αλλά και έστω το πάιζεις "η γυναικα τουρμπο" που όλα τα προλαβαίνει- σπίτι νοσοκομείο συζυγος ερωμένη, σεξαπίλ κλπ κλπ- τα παίδια για να τα φέρεις στο κόσμο αναλαμβάνεις και κάποιες υποχρεώσεις, να τα μεγαλώσεις να τα αναθρέψεις να, να , να ...ποιος θα τα κάνει αυτά? η μαμακα ή η πεθερούλα?

έδω μη σου πω ότι και για άντρες ετσι όπως έγινε είναι σχεδόν ακατάλληλη η ιατρική...

Έχεις σκεφτεί ότι τα παιδιά δεν τα μεγαλώνουμε μόνες μας? Λέω μήηηηηηηηηηηηπως.... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις σκεφτεί ότι τα παιδιά δεν τα μεγαλώνουμε μόνες μας? Λέω μήηηηηηηηηηηηπως.... emeleos

ναι, απλά η μητρότητα δεν μπορεί να αλλαχθεί με τιποτα. σαφώς και ο ρολος και η συμμετοχή του πατερα μπορεί να είναι ισαξια με της μητερας, αλλα ξαναλέω η μητρότητα είναι αποκλειστικό δικαίωμα και υποχρέωση της μανας, και στην ιατρική αυτό αιναι ασυμβιβαστο. και αστα τα ελεος κλπ....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τι λες φίλε μου, σιγά μη μας κλείσουν και στο υπόγειο να ξεσκατίζουμε μωρά.

Μια χαρά μεγαλώνουν τα παιδιά σήμερα με μαμά-μπαμπά-παπούδες κλπ.... χαλάρωσε! Η μητρότητα δεν είναι το παν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

επαναλαμβάνω: γυναικα και ιατρική είναι πραγματα ασυμβίβαστα!

γιατι?αν σου πω, τοτε θα με πεις σεξιστή!

Καλά ρε παιδί μου δηλαδή εγώ βγήκα ζαβό που έχω μάνα γιατρό; τόσα παιδιά εδώ μέσα, πες μου μας έχει μείνει κανα κουσούρι; (ξέρω για μένα θα πεις πως ναι...)

Και εφημερίες έκανε και σαν τρελλή δούλευε, και στο σχολέιο μου ερχόταν να δεί καθηγητές, και στα ωδεία μου με έτρεχε, κοντά μου ήταν πάντα όποτε τη χρειαζόμουνα, και δεν ήταν και καμία υπεράνθρωπη. Μια απλή καθημερινή μαμά.

Εσύ απ'ότι βλέπω έχεις το σεξιστικό στερεότυπο, του μητέρα μαμά και σπίτι άντε καμιά δουλίτσα της πλάκας.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Θεωρώ τις γυναίκες ισάξιες σε κάθε τομέα με τους άντρες. Και πολλές είναι και καλύτερες από εμάς. Τώρα το φυσικό ένστικτο της μητρότητας κτλ κτλ είναι θέμα επιλογής. Τί θέλει η κάθε γυναίκα από τη ζωή της; Πώς αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω της; Θέλει να γίνει μητέρα ή όχι; ε αυτό θα κάνει. Το calling της μητρότητας, είναι σχεδόν τι ίδιο ισχυρό με το αντίστοιχο του άντρα για την πατρότητα.

Είναι απλά υποτιμιτική η λογική σου για τις γυναίκες. Βγάζεις έξω ένα φαλλοκρατικό στυλάκι, έ η γυναίκα πρέπει να είναι μάνα να μένει σπιτι. ΟΥΓΚΑ ΜΠΟΥΓΚΑ. Εγώ ο άντρακλας θα φέρνει το φαί σπίτι. Τα πράγματα ευτυχώς δεν είναι ποιά έτσι.

Είναι θέμα ελεύθερης επιλογής, η οποία επηρεάζεται από χιλιάδες παράγοντες. Και είναι χυδαίο να καταδικάζεις ανθρώπους μόνο και μόνο από το πως έχουν διαμορφωθεί οι κοινωνικές σχέσεις εδώ και χιλιάδες χρόνια βάση των "φυσικών" διαχωρισμών αλλά κυρίως λόγω της επικράτησης του άντρα εδώ και χιλιάδες χρόνια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τι λες φίλε μου, σιγά μη μας κλείσουν και στο υπόγειο να ξεσκατίζουμε μωρά.

Μια χαρά μεγαλώνουν τα παιδιά σήμερα με μαμά-μπαμπά-παπούδες κλπ.... χαλάρωσε! Η μητρότητα δεν είναι το παν.

καλά μυαλά ευχομαι!

δεν το πες απ την αρχή ότι θελεις υπηρετικό προσωπικό να σου μεγαλώσει την οικογένεια.. μαλλον διακρίνω αδυναμία! να ναι καλά το κορόιδο η μαμα σου...!

υπάρχει και απλούστερη λυση: μη κάνεις παιδιά και ασχολήσου με την ιατρική. ή με το πιάνο σου. η με ότι θέλεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Αυτό θα κάνω, θενκ γιου. Και αν εσύ αποκαλείς αδυναμία το να ασχολείται μια γυναίκα με τα πάντα (και για τα παιδιά με μια υποστήριξη από το σόι) σορρυ εγώ το βλέπω απλά σαν μια διευρυμένη οικογένεια :antegeia:

Άμα εσύ παντρευτείς και βλέπεις τη γυναικα σου να ασφυκτιά, πες στους παπούδες "μη βοηθάτε, γιατί το παιδί δεν είναι αξεσουάρ να το κυκλοφορώ στους απανταχού συγγενείς" <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε παιδί μου δηλαδή εγώ βγήκα ζαβό που έχω μάνα γιατρό; τόσα παιδιά εδώ μέσα, πες μου μας έχει μείνει κανα κουσούρι; (ξέρω για μένα θα πεις πως ναι...)

Και εφημερίες έκανε και σαν τρελλή δούλευε, και στο σχολέιο μου ερχόταν να δεί καθηγητές, και στα ωδεία μου με έτρεχε, κοντά μου ήταν πάντα όποτε τη χρειαζόμουνα, και δεν ήταν και καμία υπεράνθρωπη. Μια απλή καθημερινή μαμά.

Εσύ απ'ότι βλέπω έχεις το σεξιστικό στερεότυπο, του μητέρα μαμά και σπίτι άντε καμιά δουλίτσα της πλάκας.

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Θεωρώ τις γυναίκες ισάξιες σε κάθε τομέα με τους άντρες. Και πολλές είναι και καλύτερες από εμάς. Τώρα το φυσικό ένστικτο της μητρότητας κτλ κτλ είναι θέμα επιλογής. Τί θέλει η κάθε γυναίκα από τη ζωή της; Πώς αντιλαμβάνεται τον κόσμο γύρω της; Θέλει να γίνει μητέρα ή όχι; ε αυτό θα κάνει. Το calling της μητρότητας, είναι σχεδόν τι ίδιο ισχυρό με το αντίστοιχο του άντρα για την πατρότητα.

Είναι απλά υποτιμιτική η λογική σου για τις γυναίκες. Βγάζεις έξω ένα φαλλοκρατικό στυλάκι, έ η γυναίκα πρέπει να είναι μάνα να μένει σπιτι. ΟΥΓΚΑ ΜΠΟΥΓΚΑ. Εγώ ο άντρακλας θα φέρνει το φαί σπίτι. Τα πράγματα ευτυχώς δεν είναι ποιά έτσι.

Είναι θέμα ελεύθερης επιλογής, η οποία επηρεάζεται από χιλιάδες παράγοντες. Και είναι χυδαίο να καταδικάζεις ανθρώπους μόνο και μόνο από το πως έχουν διαμορφωθεί οι κοινωνικές σχέσεις εδώ και χιλιάδες χρόνια βάση των "φυσικών" διαχωρισμών αλλά κυρίως λόγω της επικράτησης του άντρα εδώ και χιλιάδες χρόνια...

αντε να μαγειρέψεις...και κοιτα να πετάξεις και βυζιά για να θηλάσεις τα παιδιά σου...

ο φιλος σου, ο ουγκα μπουγκα!! emafro emafro

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τον μικρό τα είπαμε και στο μσν...Οι επιλογές μιας γυναίκας στην ιατρική είναι οι εξής 3

1) Να βρεις έναν μεγαλογιατρό 40άρη-50άρη να στα ετοιμάσει όλα κι εσύ να κάτσεις σπιτάκι σου να νταντεύεις παιδιά

2) Να μην κάνεις οικογένεια και να ξυπνήσεις 40άρα-50άρα, μεγαλογιατρός μεν αλλά χωρίς ωάρια δε

3) Να γίνεις η γνωστή ημίτρελη γιατρίνα που θα τρέχει από την εφημερία στον παιδικό, μετά να πάρεις την Μπουλίτσα από το σχολείο, να πας να πάρεις τους βαθμούς, να ρίξεις ένα κοκκινιστό στον φούρνο, να ξαναγυρίσεις ξεθεωμένη στο νοσοκομείο, να πας το σουκου να δεις την ΄μητέρα΄στο χωριό γιατί πεθύμησε τον κανακάρη της και τα εγγόνια, να πλύνεις, να απλώσεις, να σιδερώσεις, να έχεις να διαβάσεις και τα τελευταία review, να φωνάζουν τα μικρά, να τα ακούς από διευθυντή, επιμελητή, άντρα, παιδιά, πεθερικά, ασθενείς, συγγενείς και τον φύλακα που άφησες το αυτοκίνητο παράνομα...και μην μου πείτε δεν γίνονται...εγώ ένα έκτο έτος που ήμουν και μόνη μου κι όχι με οικογένεια κι αν δεν έστελνε τάπερ η μαμά θα είχα λιμοκτονήσει.

φυσικά υπάρχουν και ειδικότητες πιο χαλαρές...επιλογές είναι αυτές :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω αντίρρηση να μείνω σπίτι να μεγαλώσω τα παιδιά ,αλλά σκέφτομαι που θα βρεί ο άντρας μου τόσα χρήματα για να με πληρώνει... και εξηγούμαι :

μια γυναίκα που έχει έναν άντρα με τέτοιες ιδέες,κοινώς φαλλοκράτη, όταν μένει σπίτι κάνει όλα τα ακόλουθα :

σύζυγος,ερωμένη,μαμά,καθαρίστρια,πλύστρα,μαγείρισσα,μασέζ,δασκάλα...

ξέχασα κάτι;

8 λειτουργήματα στα οποία φυσικά δεν υπάρχει 8ωρο ούτε 5θήμερο !

έστω ότι κοιμάται 8 ώρες τις υπόλοιπες 16- δύο 8ωρα δηλαδή-είναι στο πόδι και τρέχει να τα προλάβει όλα!

14 8ωρα/εβδομάδα---- 56 8ωρα/μήνα Χ 8 (λειτουργήματα)=448 8ωρα/μήνα

Ένας υπάλληλος δουλεύει 20 8ωρα/μήνα(αν δεν του κάτσει καμιά αργία)

Αρα έχουμε : 448/20 = 22.4

Μια γυναίκα δουλεύει (το λιγότερο) όσο 22.4 υπάλληλοι και αν έπαιρνε έναν βασικό μισθό 600 ευρώ,θα έπρεπε να αμοίβεται με περίπου 13440 ευρώ/μήνα

Αν λοιπόν ο φαλλοκράτης άντρας που πιστεύει πως η γυναίκα πρέπει να είναι στο σπίτι, μπορεί να με πληρώνει με το παραπάνω ποσό,καθώς και να πληρώνει όλα τα έξοδα του σπιτιού και των παιδιών(αφού εκείνος είναι ο άντρας και το καμάρι του σπιτιού...) τότε εγώ προσωπικά δεν θα είχα καμία αντίρρηση να μείνω με τα παιδάκια μου στο σπίτι και να κάνω όλα τα παραπάνω.

Οχι όμως να μένω σπίτι να κάνω όλα τα παραπάνω αμισθή μια ζωή,χωρίς ούτε ένα ένσημο για τα γεράματα...και να έρθει μια μέρα -που εγω θα έχω άσπρα μαλλιά,ρυτίδες και ίσως κάποια κιλά παραπάνω, και του κυρίου δεν θα του σηκώνεται ούτε με βιάγκρα- να βρεί μια βουλγάρορωσσίδα που θα του δείξει λίγο μπούτι και εκείνος θα χάσκει ( μια που τίποτα άλλο δεν θα μπορεί να κάνει),να της τα γράψει όλα και να μείνω εγώ μαζί με τα παιδιά μου,στους 5 δρόμους και στα 10 πεζοδρόμια !

Ε όχι! Αυτό πάει πολύ αγαπητέ μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτα τα ταπερ εχουν σωσει ζωες, μεγαλη εφευρεση :lol:

Μέχρι κι εγώ που τα έβριζα παλιότερα έγινα φαν...

Σε συνδυασμό με την κατάψυξη... άσε δεν λες τπτ :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω αντίρρηση να μείνω σπίτι να μεγαλώσω τα παιδιά ,αλλά σκέφτομαι που θα βρεί ο άντρας μου τόσα χρήματα για να με πληρώνει... και εξηγούμαι :

μια γυναίκα που έχει έναν άντρα με τέτοιες ιδέες,κοινώς φαλλοκράτη, όταν μένει σπίτι κάνει όλα τα ακόλουθα :

σύζυγος,ερωμένη,μαμά,καθαρίστρια,πλύστρα,μαγείρισσα,μασέζ,δασκάλα...

ξέχασα κάτι;

8 λειτουργήματα στα οποία φυσικά δεν υπάρχει 8ωρο ούτε 5θήμερο !

έστω ότι κοιμάται 8 ώρες τις υπόλοιπες 16- δύο 8ωρα δηλαδή-είναι στο πόδι και τρέχει να τα προλάβει όλα!

14  8ωρα/εβδομάδα---- 56  8ωρα/μήνα  Χ 8 (λειτουργήματα)=448  8ωρα/μήνα

Ένας υπάλληλος δουλεύει 20 8ωρα/μήνα(αν δεν του κάτσει καμιά αργία)

Αρα έχουμε : 448/20 = 22.4

Μια γυναίκα δουλεύει (το λιγότερο) όσο 22.4 υπάλληλοι και αν έπαιρνε έναν βασικό μισθό 600 ευρώ,θα έπρεπε να αμοίβεται με περίπου 13440 ευρώ/μήνα

Αν λοιπόν ο φαλλοκράτης άντρας που πιστεύει πως η γυναίκα πρέπει να είναι στο σπίτι, μπορεί να με πληρώνει με το παραπάνω ποσό,καθώς και να πληρώνει όλα τα έξοδα του σπιτιού και των παιδιών(αφού εκείνος είναι ο άντρας και το καμάρι του σπιτιού...) τότε εγώ προσωπικά δεν θα είχα  καμία αντίρρηση να μείνω με τα παιδάκια μου στο σπίτι και να κάνω όλα τα παραπάνω.

Οχι όμως να μένω σπίτι να κάνω όλα τα παραπάνω αμισθή μια ζωή,χωρίς ούτε ένα ένσημο για τα γεράματα...και να έρθει μια μέρα -που εγω θα έχω άσπρα μαλλιά,ρυτίδες και ίσως κάποια κιλά παραπάνω, και του κυρίου δεν θα του σηκώνεται ούτε με βιάγκρα-  να βρεί μια βουλγάρορωσσίδα που θα του δείξει λίγο μπούτι και εκείνος θα χάσκει ( μια που τίποτα άλλο δεν θα μπορεί να κάνει),να της τα γράψει όλα και να μείνω εγώ μαζί με τα παιδιά μου,στους 5 δρόμους και στα 10 πεζοδρόμια !

Ε όχι! Αυτό πάει πολύ αγαπητέ μου.

......μου δινεις ιδεες.... B)

αα! αυτά πέστα και στον αντρούλη σου πριν παντρευτείς,,, και όταν παντρευτείς,,, και αν θα σε παίρνει να τα πεις... emcatemcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να μη τα πεί βρε homo feticus? emeleos

Που κάνει λάθος?

Πείτε απλά οτι σας αποστόμωσε και δεν έχετε τι να πείτε!!!! :splaaaats:

lonestar έδωσες ρέστα!!!! emclapping emclapping emclapping

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ας τα πει, ας τα πει.....

εγω πάντως μιλησα... :bloodomen::bloodomen:

μετα που θα κανει παρεούλα τη μαμα της δεν θα φταιω εγώ, η το "παλιογουρουνι μπουρ μπουρ μπουρ"... :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε και αν μίλησες?

Σύνελθε λιγάκι...βρίσκεσαι στην Ελλάδα του 2005 και όχι του 1800!!!! :antegeia:

επειδη ξερω που βρισκομαι γι αυτο τα λέω... δε θελω να μεινετε γεροντοκορες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.