Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΙΑΤΡΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΡΙΜΗΝΗ ΠΡΟΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΟΜΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΩΝ ΕΦΗΜΕΡΙΩΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΝΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ, ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ. ΚΑΝΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΞΕΚΑΘΑΡΙΖΕΙ ΟΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ. ΤΟΥΣ ΖΗΤΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ, ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ Ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ, ΟΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΟΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ Ή ΟΧΙ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

μηπως θες εγγραφο και για το αν ειναι υποχρεωτικο να πηγαινεις το πρωι στο ιατρειο σου ή να εξεταζεις ασθενεις?

εφοσον υπαρχουν αναγκες εννοειται οτι υποχρεουσαι να εφημερευσεις για να τις καλυψεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο διευθυντης του ΚΥ μας είπε οτι η οδηγία από το διοικητή του νοσοκομείου είναι να κάνουν όλοι τις 7 εφημερίες. Αν κάποιος για οποιονδήποτε προσωπικό λόγο δεν θέλει να κάνει το σύνολο των εφημεριών, πρέπει να το δηλώσει με υπεύθυνη δήλωση. Στη δήλωση θα πρέπει να γράφει και το λόγο για τον οποίο αρνείται (π.χ. λόγοι υγείας, οικογενειακοί, αδυναμία μετακίνησης κτλ). Στην περίπτωση αυτή, το επίδομα θα μειώνεται ανάλογα.

Φαντάζομαι πως θα υπάρχει ένας αριθμός εφημεριών που θα πρέπει απαραίτητα να κάνεις ώστε να καλύπτονται οι ανάγκες του ΚΥ. Μου φαίνεται δύσκολο να καταφέρεις να μην κάνεις καμία εφημερία. Γιατί δεν έκανες τρίμηνο? Έχεις κάνει τμήμα ειδικότητας?

Στο δικό μας ΚΥ εφημέρευαν μέχρι τώρα 2 άτομα μαζί (επιμελητής και αγροτικός). Πλέον εφημερεύουν ταυτόχρονα από 3 εώς και 6 άτομα, με συνηθέστερη σύσταση 2 επιμελητές και 2 αγροτικοί. Αυτό είναι πολύ καλό γιατί η δουλειά μοιράζεται και η εφημερία κυλάει πολύ πιο χαλαρά από ότι πριν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΜΗΝΟ. ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΚΥ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΑΝΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ, ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΟΠΟΙΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΚΑΝΕ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΝΟΜΟ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατί συνεχίζεις να "φωνάζεις"; ;)

θα λαμβάνεις το ίδιο ποσό "επίδομα εφημέρευσης" εσύ με 0 εφημερίες με τους συναδέλφους σου που θα κάνουν 10 εφημερίες;

Λογικό είναι να μοιράζονται οι εφημερίες ισάξια σε όλους τους συναδέλφους και να πληρώνονται το ίδιο ποσό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Πλεον με τον καινουργιο νομο στα αγονα αγροτικα ποσες εφημεριες θα πληρωνονται?585 $ οπως και οι αλλοι αγροτικοι?με το επιδομα αγονου τι εγινε?καταργηθηκε?δηλ. ο ιατρος που κανει αγονο θα παιρνει ται ιδια λεφτα με τους αλλους αγροτικους δηλ. 1200 $ μισθο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάνε μία ανασύνταξη των όσων ρωτάς στο μυαλουδάκι σου και μετά αποφάσισε τι πρέπει να ρωτήσεις. Τα έχεις τόσο μπερδεμένα όλα που ότι και να σου απαντήσει ο οποιοσδήποτε συνάδελφος δε θα καταλάβεις τίποτα. Το θέμα των ρεπό απορώ πως δε το έθεσες στο παραπάνω post σου :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τασο,με αφορμη την νεα προκηρυξη αγροτικων ιατρων ,και επειδη παρα πολλοι συναδερφοι γνωριζουν οτι παντα ειμαι προθυμος να τους βοηθησω και να τους δωσω συμβουλες για ο,τι τους απασχολει,με πηραν τηλεφωνο και μου ειπαν να τους συστησω μερικα αγροτικα αλλα επειδη πολλα δεδομενα εχουν αλλαξει δραστικα μεσα σε λιγους μηνες και ειδικα σε θεματα μισθων και εφημεριων,πηρα το θαρρος να ρωτησω πως ακριβως εχουν τα πραγματα με τα αγονα,με τα επιδοματα κτλ...Δεν μπορω να πω σε καποιον να παει πχ. σε ενα αγονο που πραγματικα γνωριζω απο παλιους συναδερφους οτι ηταν ανεχτα και ξαφνικα να παει το παιδι να το δηλωσει και μετα να μαθει οτι καταργηθηκε το επιδομα αγονου!!!Επισης υπαρχουν αγροτικα που κανεις 9 με 10 εφημεριες αλλα τουλαχιστον τις πληρωνεσαι και αλλα που κανεις 6-7..Αν λοιπον το επιδομα ειναι πλεον 585 $ θα του συστησω να παει στο δευτερο αγροτικο....Γι'αυτο ηθελα να μαθω πως εχουν πλεον τα πραγματα στην μετα ΔΝΤ εποχη για τους αγροτικους....Θα εκτιμουσα πολυ αν καποιος συναδερφος εχει το χρονο και τη διαθεση να απαντησει στα 2-3 ερωτηματα που εθεσα πιο πριν διοτι ετσι θα βοηθηθουν πολλα παιδια στο να διαλεξουν ενα αγροτικο που ταιριαζει στα 'θελω' του καθενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο που γραφεται οτι θα καταργηθει το επιδομα αγονου απο που προερχεται???

εχει ακουσει εχει διαβασει καποιος επισημα κατι???

αν καποιος γνωριζει επισημα κατι ας το αναφερει.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερεύω σε Κ.Υ. με το νέο νόμο για τις 7 εφημερίες δεν επαρκούν οι επιμελητές για να καλύψουν όλο το μήνα (είναι 3). Ούτως ή άλλως ήταν πάντα σε ετοιμότητα..... αλλά είχαμε τηλεφωνική κάλυψη. Τώρα μας εγκρίθηκαν 9 εφημερίες στις οποίες εφημέρευαν μόνο 1 ή 2 ( αναλόγως της μέρας) αγροτικοί ιατροί, χωρίς κάποιον ειδικευμένο σε ενεργώ ή ετοιμότητα εφημερία .

Ψάχνω αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ για το αν μπορεί ένας αγροτικός να εφημερεύσει μόνος του σε Κ.Υ. χωρίς κάλυψη ειδικευμένου ιατρού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερεύω σε Κ.Υ. με το νέο νόμο για τις 7 εφημερίες δεν επαρκούν οι επιμελητές για να καλύψουν όλο το μήνα (είναι 3). Ούτως ή άλλως ήταν πάντα σε ετοιμότητα..... αλλά είχαμε τηλεφωνική κάλυψη. Τώρα μας εγκρίθηκαν 9 εφημερίες στις οποίες εφημέρευαν μόνο 1 ή 2 ( αναλόγως της μέρας) αγροτικοί ιατροί, χωρίς κάποιον ειδικευμένο σε ενεργώ ή ετοιμότητα εφημερία .

Ψάχνω αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ για το αν μπορεί ένας αγροτικός να εφημερεύσει μόνος του σε Κ.Υ. χωρίς κάλυψη ειδικευμένου ιατρού.

απαγορευεται να εφημερευει ανειδικευτος μονος του..οποιος εχει το φεκ ας το παραθεσει να βοηθησουμε τον συναδελφο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εφημερεύω σε Κ.Υ. με το νέο νόμο για τις 7 εφημερίες δεν επαρκούν οι επιμελητές για να καλύψουν όλο το μήνα (είναι 3). Ούτως ή άλλως ήταν πάντα σε ετοιμότητα..... αλλά είχαμε τηλεφωνική κάλυψη. Τώρα μας εγκρίθηκαν 9 εφημερίες στις οποίες εφημέρευαν μόνο 1 ή 2 ( αναλόγως της μέρας) αγροτικοί ιατροί, χωρίς κάποιον ειδικευμένο σε ενεργώ ή ετοιμότητα εφημερία .

Ψάχνω αν υπάρχει κάποιο ΦΕΚ για το αν μπορεί ένας αγροτικός να εφημερεύσει μόνος του σε Κ.Υ. χωρίς κάλυψη ειδικευμένου ιατρού.

ΦΕΚ Β 78 2010

Β. ΚΕΝΤΡΑ ΥΓΕΙΑΣ

Καθημερινά θα εφημερεύει σε ενεργό εφημερία ένας

γενικός ιατρός ή παθολόγος και ένας παιδίατρος εφό−

σον υπηρετεί.

Σε περίπτωση που δεν υπηρετεί παιδίατρος ή ο αριθ−

μός των υπηρετούντων παιδιάτρων δεν επαρκεί, μπορεί

να εφημερεύει αντ’ αυτού γενικός ιατρός σύμφωνα με

τις ανάγκες.

Επιπλέον μπορεί ανάλογα με τις ανάγκες να εφημε−

ρεύει και άλλος ένας ιατρός ή το πολύ δύο συνολικά

ιατροί προερχόμενοι από τις κατηγορίες, Γενικής Ιατρι−

κής της παρ.1 του άρθρου 26 του Ν.2519/1997 (ΦΕΚ165/97

τ. Α΄) αγροτικών ιατρών, επιμελητών άνευ ειδικότητας

ή ειδικευομένων.

Εφημερίες ενεργείς, μικτή ή ετοιμότητας μπορούν

να καθορίζονται σε καθημερινή βάση ανάλογα με τις

ανάγκες και να περιλαμβάνουν έναν ειδικευμένο γιατρό

ανά υφιστάμενη ειδικότητα.

...

Αυτά που περιγράφεις είναι παράνομα για ΚΥ. Με ένα χαρτί στην εισαγγελία ότι οι εφημερίες είναι μη ασφαλείς και παράνομες, και παράθεση του ΦΕΚ, θα λυθεί το θέμα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτά που περιγράφεις είναι παράνομα για ΚΥ. Με ένα χαρτί στην εισαγγελία ότι οι εφημερίες είναι μη ασφαλείς και παράνομες, και παράθεση του ΦΕΚ, θα λυθεί το θέμα..

το πιστευεις αυτο? μακαρι να λυνονταν ετσι απλα!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

THNX !

Αλλά και πάλι 2 αγροτικοί ιατροί τι διαφορά έχουν από έναν αγροτικό γιατρό;

Δηλαδή που θα βασισθούν για να φέρουν εις πέρας την εφημερία τους;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το πιστευεις αυτο? μακαρι να λυνονταν ετσι απλα!!!!!!

έχει γίνει στο δικό μου ΚΥ προ ενός έτους σε παρόμοια περίπτωση. όταν ο εισαγγελέας παρενέβη μετά από μια καταγγελία από αγροτικούς, τότε κοπήκαν όλα αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

απο τους συναδελφους που υπηρετούν τώρα πληρώθηκε κανείς τις εφημερίες σεπτεμβρίου?οι ειδικοί μας στο κυ τις εχουν πληρωθεί παντως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια αγροτικός. Δεν εχω πληρωθεί ακόμα.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 129, αναφέρεται ότι πληρωνώμαστε αποζημίωση για 5 καθημερινές, 1 Σάββατο και 1 Κυριακή.

Έχω κάνει εφημερίες: 1 αργία, 2 Σάββατα και 1 Κυριακή. Θα πληρωθώ κανονικά αυτές τις μέρες ή μόνο 1 Σάββατο, 1 Κυριακή και τις υπόλοιπες ως καθημερινές;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κάνει εφημερίες: 1 αργία, 2 Σάββατα και 1 Κυριακή. Θα πληρωθώ κανονικά αυτές τις μέρες ή μόνο 1 Σάββατο, 1 Κυριακή και τις υπόλοιπες ως καθημερινές;

θα τις πληρωθεις ολες κανονικα.

απορια--πως σε χωσανε ετσι? καμια καθημερινη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω κάνει εφημερίες: 1 αργία, 2 Σάββατα και 1 Κυριακή. Θα πληρωθώ κανονικά αυτές τις μέρες ή μόνο 1 Σάββατο, 1 Κυριακή και τις υπόλοιπες ως καθημερινές;

θα τις πληρωθεις ολες κανονικα.

απορια--πως σε χωσανε ετσι? καμια καθημερινη?

ειναι πολυ πιθανο να μην τις πληρωθεις κανονικα τις εφημεριες. Κανονικα πληρωνονται οσοι κανουν 5 εργασιμες ,ενα σαββατο κ μια κυριακη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ξέρει κανείς υπεύθυνα να απαντήσει από δική του εμπειρία? Γιατί ακόμα και ο νόμος ερμηνεύεται ποικιλοτρόπως, έτσι ασαφής που είναι ή που τον κάνουμε, έστω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε εμάς έχει ξεκαθαρίσει το γραφείο προσωπικού, ότι πληρώνεται έως το ποσόν που αντιστοιχεί 5 καθημερινες+1 σαββατο+1 κυριακή.

Παιδιά που έχουν κάνει π.χ. 2 Κυριακές+1 σάββατο+2 καθημερινές, πληρώθηκαν κανονικά το ποσόν που αντιστοιχεί σε αυτό.

Το θέμα είναι να μην ξεπεραστεί το πλαφόν του ποσού που αντιστοιχεί στο 5+1+1 (=κάπου 600 ευρά?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει τύχει παρόμοια περίπτωση σε συνάδελφους πριν λίγο καιρό, έκαναν δύο αργίες για να καλυφθούν οι ανάγκες του κέντρου υγείας. Τα παιδιά πληρώθηκαν κανονικά μέσω του υπουργείου τις 5 καθημερινές, το Σάββατο και την μία αργία και τις επιπλέον, τις πληρώθηκαν κανένα δίμηνο-τρίμηνο από το νοσοκομείο. Άλλωστε και η νομοθεσία έτσι προβλέπει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.