Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Ο όρος πλαφόν αναφέρεται στο ύψος των επιπρόσθετων αποδοχών που έχει ένας υπάλληλος, πέραν των τακτικών αποδοχών του. Σύμφωνα με το Συνταγμα της Ελλαδας, οι επιπρόσθετες απολαβές δεν μπορούν να υπερβαίνουν τις τακτικές. Όποτε μιλάμε για αποδοχές μιλάμε για το σύνολό τους, τα "μεικτά". Οι τακτικές αποδοχές είναι 1500 ευρώ (στο χέρι 1200 φερ ειπείν) για κάποιον μήνα; Οι επιπρόσθετες απολαβές δεν μπορούν να είναι πάνω από 1500 ευρώ για αυτόν τον μήνα που μιλάμε.

Στην περίπτωση του αγροτικού, το πλαφόν για τον άγονο είναι Βασικός μισθός (1064ευρω) + Κίνητρο απόδοσης (100ευρω) + Νοσοκομειακό (310ευρω) + κίνητρο άγονου (550ευρω) + εξοδα κινησης (35ευρω, 70ευρω αν καλυπτεις και ομορο Π.Ι.) + ετοιμοτητας (35ευρω ή 50ευρω αναλόγως της τοποθεσιας του αγροτικου) + προβληματικη/παραμεθορια περιοχη (0ευρω, 40ευρω, 50 ευρω ή 120 ευρώ αναλόγως με το χωριο).

Οι εφημερίες μικτά είναι:

καθημερινη: 98.88ευρω

σαββατο: 150.40ευρω

κυριακή 177.05ευρω

καθημερινη προ αργιας: 107.84ευρω

αργία προ αργίας: 186.00ευρω

Οπότε μπορεί κανείς να υπολογίσει.

Αν ο βασικός μιθός είναι 1104, ανεβαίνει λίγο η αξία κάθε εφημερίας. Όποιος θέλει ας μου πει να τα αναρτησω.

Επισης, απο 1-1-09 το νοσοκομειακο γίνεται 345ευρω.

Πρακτικά, το πλαφόν του αγονου είναι πάνω απο 2100ευρω, αναλογως με την προυπηρεσία (μισθολογικο κλιμακιο) και την τοποθεσια του χωριου.

Αν κάνεις 15 καθημερινες και 2 σ-κ είναι το πλαφον περιπου. λογικα, δεν υπάρχει κανεις που να κανει ΤΟΣΕΣ εφημεριες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά ας μου απαντήσει όποιος ξέρει : Στο ΚΥ που είμαι σε λίγο θα μείνουμε 2 αγροτικοί να καλύπτουμε τις εφημερίες όλου του μήνα. Ξέρω το πλαφόν πόσο είναι κλπ αλλά θα ήθελα αν ξέρει κανείς αν έχω το δικαίωμα να αρνηθώ να κάνω τόσες πολλές εφημερίες (περίπου 2 σαβ-κυρ κ 8 καθημ), αν δηλαδή με καλύπτει κάποιος νόμος γιατί την απόφαση του συλλόγου στο οποίο ανήκουμε σαν ΚΥ κ λέει 7 εφημερίες ο διευθυντής μας δεν τη δέχεται. Να πω επίσης ότι εφημερεύουμε χωρίς νοσηλεύτρια, είναι μία που δουλεύει οπότε σπάνια την πετυχαίνεις κ οι άλλες 2 είναι σε άδεια, κ ότι κάποιες εφημερίες τις κάνουμε χωρίς να υπάρχει εφημερίο (καταλαμβάνεται από τους επιμελητές που εφημερεύουν...) . Άν μπορούμε να ¨πατήσουμε¨ σε κάτι απ όλα αυτά για να αρνηθούμε.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην κοινοτική νομοθεσία. Τα περί εξαίρεσης των αγροτικών είναι @@. Η νομοθεσία διαχωρίζει τους γιατρούς σε εκπαιδευόμενους και μη εκπαιδευόμενους, όχι σε κλίμακες και καθεστώτα εργασίας. Οπότε ανάλογα με το τι σε θεωρούν εκεί, μπορείς να εργαστείς μέχρι 48 ή 56 ώρες την εβδομάδα. Αν σου απαντήσουν ότι το υπουργείο συμφώνησε με την οενγε μπορείς να πεις ότι η κοινοτική νομοθεσία είναι ανώτερη από οποιαδήποτε συλλογική σύμβαση και επιπλέον ότι στην ανακοίνωσή του το υπουργείο μιλάει για εθελοντικά όποιος κάνει πάνω από 6 εφημερίες κτλ.

Αυτό που μπορείς να κάνεις λοιπόν είναι να υπογράψεις την καθιερωμένη φόρμα (υπάρχει σε αυτό το φόρουμ) πρωτοκόλλησέ τη στη γραμματεία του κέντρου υγείας και ας κάνουν κανένα αστείο να σε υποχρεώσουν, θα μπορείς να μηνύσεις τον διευθυντή σου. Αν ψάξεις το φόρουμ θα δεις πολύ αναλυτικές οδηγίες για όλα σου τα ερωτήματα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μου απάντησαν ότι δεν ισχύει η κοινοτική οδηγία....απλά.

Εσύ υπέγραψε την δήλωση και αν σε υποχρεώσουν για παραπάνω εφημερίες, τότε αν μπορούν ας πήσουν τον εισαγγελέα ότι δεν ισχύει η οδηγία!!!!

Στο αγροτικό ο ιατρός μετά το πρώτο τρίμηνο κατέχει μή εκπαιδευτική θέση οπότε 2-4 εφημερίες τον μήνα και άμα θέλουν!!!!

Δεν μπορούν να αρνηθούν να πρωτοκολλησουν την αίτησή σου(μπορεί να σου πούν καμία τέτοια βλακία).

Κάνε και ένα τηλέφωνο στον εισαγγελέα της περιοχής και πές του να μή φήγει διακοπές γιατί του ετοιμάζεις πελατεία!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά ευχαριστώ για τη βοήθεια! δεν ήθελα να φτάσουν εκεί τα πράγματα, τα ΚΥ είναι μικρά κ όλοι μαζί δουλεύουμε αλλά αν δε γίνεται αλλιώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γεια σας.

Ήθελα να ρωτήσω μήπως ξέρει κανείς να μου πει αν υπάρχει ένας ελάχιστος αριθμός εφημεριών (4 το μήνα;) που πρέπει να κάνει ένας αγροτικός στο τρίμηνο εκπαίδευσης, έτσι ώστε να του το αναγνωρίσουν σαν ειδικότητα.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σου

ναι υπαρχει και ειναι αυτος που ειπες( 4 το μηνα)

βεβαια,αν δεν ειστε και πολλοι αγροτικοι στο νοσοκομειο,παιζει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να κανεις εως και τον διπλασιο αριθμο η και παραπανω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανείς δεν κοιτάζει τίποτα.

Δεν υπάρχει κάποιος νόμος ή απόφαση που να ορίζει ως ελάχιστο αριθμό εφημεριών τις 4 εφημερίες τον μήνα!Είναι ένας άγραφος νόμος-απόφαση του ΚΕΣΥ που ούτε καν οι κύριοι εκεί δεν κοιτουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σε γενικες γραμμες εχεις δικιο,δεν το πολυκοιτανε

για το τυπικο ομως της υποθεσης,θεωρειται ως ελαχιστο οριο ο αριθμος 4 εφημεριες το μηνα

αν κανενας λεπτολογος και υπερβολικα τυπολατρης θελει να το ψαξει και να σου κανει ιστοριες μετα,γιατι να του δωσεις το οποιο δικαιωμα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΩΤΕΡΟ ΟΡΙΟ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΦΗΜΕΡΙΩΝ.

Ο νόμος ορίζει πως πρέπει να συμμετάσχεις......αλλά πουθενά δεν έχω διαβάσει να αναφέρει σε πόσες εφημερίες ανά μήνα πρέπει να συμμετάσχεις για να σου αναγνωριστεί η ειδικότητα.

Υπάρχουν ειδικευόμενοι που δεν κάνουν εφημερίες και δεν έχουν κανένα πρόβλημα με την αναγνώριση της ειδικότητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο,εσυ ξερεις καλυτερα

στο νοσοκομειο που ημουνα,τοσο στο τριμηνο οσο και στην ειδικοτητα,δεν θυμαμαι ουτε εναν ειδικευομενο παντως που δεν εκανε εστω και μια εφημερια το μηνα

και μιλαω για ενα νοσκομειο που ειμαστε 48 ειδικευομενοι της ιδιας ειδικοτητας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γνωρίζω ότι όλα αυτά έχουν συζητηθεί πολλές φορές αυτά αλλά επειδή δεν υπάρχει καθόλου χρόνος και επειδή από μια γρήγορη ματιά δε βρήκα τίποτα, μπορεί κάποιος να μου παραθέσει τα link ή να μου απαντήσει αν γνωρίζει στο εξής ερώτημα:

υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα από το ξεκίνημα του τριμήνου στο νοσοκομείο που δεν μπορουν να μας υποχρεώσουν να κάνουμε εφημερίες ή διακομιδές;

ή πιο συγκεκριμένα: είναι νόμιμο από την πρώτη μέρα που ξεκινάμε να κάνουμε εφημερία ή διακομιδή? μπορούμε να αρηθούμε? (απ'ότι θυμάμαι από παλιές συζητήσεις μέλλον όχι) αλλά:

υπάρχει νόμος που λέει ότι εκπαίδευση γίνεται μόνο σε παθολογική ή χειρουργική κλινική;

υπάρχει νόμος που λέει ότι οι αγροτικού δε διακομίζουν από νοσοκομείο (μικρότερο) σε νοσοκομείο(μεγαλύτερο)

υπάρχει νόμος πουνα λέει ότι δεν μπορεί να κρατάει το ΤΕΠ ένας μόνο γιατρός αλλά απο 2 και πάνω?

όποια βοήθεια πολύτιμη..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Ας επαναφερω τη συζητηση στο θεμα....Εφημεριες.Εχω μολις κλεισει ενα μηνα απο την 3μηνη εκπαιδευση και μαθαινω σημερα οτι θα κληθουμε μεσα στον Ιουνιο να καλυψουμε με εφημεριες το κεντρο υγειας οπου ανηκουμε...Ρε παιδια δεν ειναι παραλογο? Εγω προσωπικα δε νιωθω ακομα οτι θα μπορεσω να ανταπεξελθω τοσο νωρις,ειδικα τωρα τους καλοκαιρινους μηνες,που θα γινεται πανικος απο κοσμο...Μπορει κανεις να αρνηθει η κατι τετοιο θα χειροτερευε τη θεση του?Ευχαριστω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας επαναφερω τη συζητηση στο θεμα....Εφημεριες.Εχω μολις κλεισει ενα μηνα απο την 3μηνη εκπαιδευση και μαθαινω σημερα οτι θα κληθουμε μεσα στον Ιουνιο να καλυψουμε με εφημεριες το κεντρο υγειας οπου ανηκουμε...Ρε παιδια δεν ειναι παραλογο? Εγω προσωπικα δε νιωθω ακομα οτι θα μπορεσω να ανταπεξελθω τοσο νωρις,ειδικα τωρα τους καλοκαιρινους μηνες,που θα γινεται πανικος απο κοσμο...Μπορει κανεις να αρνηθει η κατι τετοιο θα χειροτερευε τη θεση του?Ευχαριστω....

Άπαξ και πάρεις απόφαση στα χέρια σου που σε καλούν να υπηρετήσεις εφημερίες στο ΚΥ (λόγω έκτακτων υπηρεσιακών αναγκών), δεν μπορείς να αρνηθείς να πας. Μην αγχώνεσαι πάντως, είναι πολύ πιθανό στο ΚΥ οι εφημερίες σου να είναι πολύ πιο ξεκούραστες απ' ότι στο νοσοκομείο που είσαι καλοκαιριάτικα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι απόψεις σας για τον νέο Νόμο για τις εφημερίες... επειδή ήμουν και Grenoble, έχω χάσει επεισόδια, οπότε ίσως να έχει ήδη συζητηθεί το συγκεκριμένο θέμα..

Διαβάζοντας λιγάκι κι άλλα τόπικ όσον αφορά τους αγροτικούς, τις εφημερίες και τα ρεπό... και ξαναδιαβάζοντας ξανά και ξανά το ΦΕΚ που βάζω εδώ... αυτό που μου άρεσε πολύ είναι ότι για το κάθε Π.Ι. υπάρχει τοποθετημένος ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟΣ Ιατρός! Τέλεια! Θα εφημερεύουμε παρεούλα! Θα συζητάμε τα περιστατικά! Θα μας καθοδηγεί εμάς τους ταπεινούς ανειδίκευτους αγροτικούληδες!

fek_20681_efimeries.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΕΩΣ ΠΟΣΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΠΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ.

ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΦΕΚ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.