Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Είναι να μην αρχίσει στραβά η μέρα!

Μάθαμε ότι με απόφαση του καινούριου διοικητή θα κοπεί μια εφημερια από όλους για ιανουάριο-φεβρουάριο 2010 προκειμένου να πληρωθούμε οι αγροτικοί.

Επίσης ότι δεν θα πληρωθούμε εφημερίες μαρτίου-απριλίου(αργιες πασχα.... emno )διότι η α/α διοικητης δεν είχε υπογράψει τα προγράμματα των εφημεριών!!

Και ρωτώ:

α)με τι κριτήριο θα κόψει μια εφημερία από όλους προκειμένου να πληρωθουν οι αγροτικοί,που αν είναι σωστο αυτό που ξέρω υπαγόμαστε σε άλλο ¨πακέτο¨πληρωμών απο τους ειδικευόμενους και τους επιμελητές?

β)Τι είδους εφημερία θα κόψει και από εμας προκειμένου να βγει το ποσό?Αργία η καθημερινή?Και βάσει ποιού νόμου?

γ)Υπάρχουν άτομα που κάνουν 10 εφημερίες το μήνα(ανάμεσα τους κι εγώ στο εργαστήριο,δεν έχει σημασία)προκειμένου να καλυφθούν οι βάρδιες και τώρα μου λένε μετά από 4 μήνες ότι ξενύχτησα τσάμπα??

ΓΙΑΤΙ???

δ)υπάρχει περίπτωση να χάσουμε δεδουλευμένα?

Πάντως γίνεται συνέλευση αυτή την ώρα και περιμένουμε αποφάσεις.Θα σας ενημερώσω,αν και νομίζω ότι μόνο στο δικό μας ένδοξο νοσοομείο γινονται αυτά. emdots

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Τα δεδουλευμένα δεν χάνονται όμως σε αυτή την περίπτωση ίσως χρειαστεί να κινηθείτε δικαστικά για να τα πάρετε. Για να γίνει αυτό και να μην είναι οικονομικά ασύμφορο καλό θα ήταν να κινηθείτε όλοι από κοινού.

Όσον αφορά τον Μάρτιο και τον Απρίλιο το γεγονός ότι δεν είχατε διοικητή δεν λέει κάτι. Λογικά κάποιος τον αναπλήρωνε και υπέγραφε τις εφημερίες(πχ διοικητής ιατρικής υπηρεσίας). Αλίμονο αν με τόσο φθηνές δικαιολογίες μπορούν να αφήνουν όλο το ιατρικό προσωπικό ενός νοσοκομείου απλήρωτο για μήνες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το θεμα μας συνεχιζεται.Ακομα δεν εχουμε πληρωθει και μαλλον θα παρουμε τις εφημηεριες Ιανουαριου και Φεβρουαριου χωρις περικοπες,αν και μαλλον θα τις κανουν στους επιμελητες αυτη τη μια που λενε προκειμενου να τα παρουμε εμεις.Ακομα βεβεαια τπτ και απο τη συνελευση δεν βγηκε ακρη.Απο την αλλη για τις υπολοιπες,μαλλον δεν χανονται δεδουλευμενα αλλα οπως ειπα,ο αντ'αυτου διοικητης δεν ειχε υπογραψει τα προγραμματα των εφημηεριων και ο καινουριος δεν ξερω πως το βλεπει,αν και κατι πηρε το αυτι μου για εκλογες του επιστημονικου συμβουλιου το οποιο δεν ξερω που κολλαει με το θεμα μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...
emhelpemhelp ξεκινισα πριν λιγεσ μερεσ αγροτικο σε γν με αλλουσ 3 αγροτικουσ.μασ λενε να μοιραστουμε τισ εφημεριεσ δια 3 δηλ 10!!το μηνα!!συνηθωσ ηταν τουλαχιστον 5-6 αγροτικοι και παλευοταν ι κατασταση...σε ολα αυτα να προσθεσουμε τισ σχεδον καθημερινες τωρα το καλοκαιρι διακομιδεσ για αθηνα που και αυτεσ βαραινουν τουσ αγροτικουσ...τι μπορουμε να αρνηθουμε?να διεκδικισουμε το πλαφον των 8 το μηνα?να αρνηθουμε διακομιδες?α και κατι ακομα...για τα σκ τι ισχυει?εχουν δικαιομα να μασ ζητηθει να εφημερευουμε καθε σκ??οποιαδηποτε βοηθειαααααααα καλοδεχουμενη....πραγματικα δεν ξερω μεχρι που μασ παιρνει να αρνηθουμε και ποια ακριβως τα δικαιω :( ματα μασ.........??
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές φορές απορώ γιατί δηλώνετε να κάνετε αγροτικό όταν δε γνωρίζετε τι πρέπει και τι μπορείτε να κάνετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

amanda

ειναι υποχεωτικές οι εφημεριες για αναγνωριση χρονου ειδικοτητας?απο οσο ξερω οχι αλλα εχεις το ΦΕΚ? έχω μικρα παιδια συζυγο που εφημερευει και δεν θελω να κανω καμμια.είμαι τελευταιο ετος ειδικοτητας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

μπορουν να με υποχρεωσουν να κανω πανω απο 7 εφημεριες τον μηνα?

παντα ειχα την απορια γιατι ρωτατε ενα συγκεκριμενο αριθμο εφημεριων-διακομιδων που ειστε υποχρεωμενοι να κανετε τη μερα- το μηνα. γιατι δε ρωτησες αν μπορεις να κανεις πανω απο 8 ας πουμε?

πρακτικα τωρα αν εισαι σε εφημερια και ερθει περιστατικο υπαρχει περιπτωση να του πεις πως δεν το διακομιζεις γιατι εκανες ηδη 7 διακομιδες αυτο το μηνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μπορουν να με υποχρεωσουν να κανω πανω απο 7 εφημεριες τον μηνα?

παντα ειχα την απορια γιατι ρωτατε ενα συγκεκριμενο αριθμο εφημεριων-διακομιδων που ειστε υποχρεωμενοι να κανετε τη μερα- το μηνα. γιατι δε ρωτησες αν μπορεις να κανεις πανω απο 8 ας πουμε?

πρακτικα τωρα αν εισαι σε εφημερια και ερθει περιστατικο υπαρχει περιπτωση να του πεις πως δεν το διακομιζεις γιατι εκανες ηδη 7 διακομιδες αυτο το μηνα?

η ερωτηση ηταν γενικη..το 7 τυχαιο νουμερο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βάσει του νέου νόμου:

Η καταβολή της αποζημίωσης για τις εφημερίες, γίνεται με ξεχωριστή μισθοδοτική κατάσταση και σε περίπτωση μη πραγματοποίησης του συνόλου των ως άνω εφημεριών λόγω αδείας, απουσίας κ.λπ., μειώνεται αναλόγως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

με το νεο νόμο:

άρθρο 4, 1. Α. ν. :

i1432027_1.jpg

οπότε λογικά εμείς (ΚΥ περιοχής Κυκλάδων) θα βγάλουμε πρόγραμμα Σεπτέμβρη με αυτές τις εφημερίες, και τα κενά θα τα καλύψουν οι ειδικευμένοι (?). Πλάκα έχει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γράφει "κάνουν" 7 εφημερίες, αλλά λαμβάνουν αποζημίωση μηνιαίως για 7 εφημερίες.

Άρα κάνεις πάνω από 7 αν χρειαστεί και λαμβάνεις από το υπουργείο αποζημίωση για 7. Την αποζημίωση για πάνω από 7 εφημερίες θα την λάβεις :lol: από τα "έσοδα" emgoal του νοσοκομείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τι λέει ο νόμος;

,

ο νομος αναφερει μηνιαια αποζημιωση 500 που αντιστοιχει σε 7 εφημεριες, το θεμα ειναι αν ειναι λιγοτερες οι εφημεριες τι γινεται...

παιρνουμε κανονικα το επίδομα των 500 ευρω η πληρωνομαστε μονο αυτες που κανουμε??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΔΩ θα βρεις ολόκληρο το νόμο

Κι εδώ αναφέρει τι γίνεται σε περίπτωση λιγότερων εφημεριών

4860374899_28f293ea54.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσο για το ποσο των 500 πως το εβγαλες?

εγω το υπολογισα για τους ειδικευομενους περιπου στα 700 κατι καθαρα (5καθημερινες 1 σαββατο 1 αργια)

αν κανω λαθος κανενα 20ρικο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσο για το ποσο των 500 πως το εβγαλες?

εγω το υπολογισα για τους ειδικευομενους περιπου στα 700 κατι καθαρα (5καθημερινες 1 σαββατο 1 αργια)

αν κανω λαθος κανενα 20ρικο...

για τους ειδικευομενους καλα το υπολογισες αλλα ο τιτλος του φορουμ ειναι "Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Αναλυτικός πίνακας ωρών εργασίας εφημεριών.

Ωράριο εφημερίας: 1. καθημερινή από 15.30 έως 07.30 ήτοι 16ώρες 2. αργία από 07.30 έως 07.30 της επομένης, ήτοι 24 ώρες.

εργάσιμες: α: 8,β: 8

εργάσιμη προς αργία: α: 6,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

σάββατο: α: 14,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

κυριακή: α:1,5 β: 6, γ: 14,5, δ: 2

αργία προς αργία: γ: 16, δ: 8

όπου:

α: πρωινό καθημερινής

β: βραδινό καθημερινής

γ: πρωινό αργίας

δ: βραδινό αργίας

σημ.: 06.00 έως 22.00 = πρωινό. 22.00 έως 06.00 νυχτερινό

ωρομίσθιο (μικτά):

α: 5,32€

β: 7,04€

γ: 7,65€

δ: 7,95€

έτσι έχουμε ημερομίσθιο εφημεριών (μικτά):

καθημερινή: 98,88€

εργάσιμη προς αργία: 107,835€

σάββατο: 150,395€

κυριακή: 177,045€

αργία προς αργία: 186€

ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

σημ.: οι κρατήσεις είναι περίπου 29% επί των μικτών

Μισθοδοσία μη άγονου αγροτικού:

αναλογών μισθός: 1064,00 €

κίνησης: 35,00 €

κιν-απόδοσης: 100,00 €

νοσοκομειακό: 345,00 €

ετοιμότητας: 35,00 €

σύνολο αποδοχών: 1579,00 € μικτά

σύνολο κρατήσεων: 286,41 €

καθαρό πληρωτέο: 1292,59 €

Αυτή είναι η μισθοδοσία του Μαρτίου 09

Εξτρά επιδόματα, υπάρχουν: το οικογενειακό, το σπουδών και το εξομάλυνσης (το οποίο δεν δίνεται και για το οποίο κάνουμε αγωγή)

Τάσο ή όποιος άλλος γνωρίζει, δεν ύπαρχει αναλυτικός πίνακας μισθοδοσίας βασικού και εφημερειών που να είναι πιο πρόσφατος απο αυτόν του Μαρτίου 2009; μετά τις περικοπές στη μισθοδοσία και στα επιδόματα στον ευρύτερο δημόσιο τομέα μήπως οι αποδοχές μας έχουν μειωθέι τελικά; είμαι νεοδιόριστος (ξεκινάω 3-μηνη εκπαίδευση σε 15 μέρες περίπου) οπότε δεν έχω δυνατότητα να το βρώ απο μόνος μου,ακόμα! Επίσης αν ξέρει κάποιος να μας πεί πότε καταβάλεται ο πρώτος μισθός (πιθανό να έχει ξαναγίνει η ερώτηση αλλά δε βρίσκω απάντηση στο forum και επίσης κολάει χρηστικά με τη πιο πάνω ερώτηση μου). Ευχαρηστώ για τη προσοχή σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο μισθός δεν μειώθηκε, αλλά μόνο μερικά από τα επιδόματα.

Κάπου έχει αναφερθεί ποια είναι τα επιδόματα μετά τη μείωση.

Επίσης ο πρώτος μισθός είναι ανάλογα το αν πληρώνει το νοσοκομείο ανά 15νθήμερο ή ανά μήνα, εάν διοριστείς πριν σταλούν οι καταστάσεις μισθοδοσίας τότε θα πληρωθείς άμεσα, αν όχι τότε στο επόμενο 15νθήμερο ή στο τέλος του επόμενου μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.