Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Το σενάριο λέει πως ο αγροτικός περιμένει το διορισμό του μέσα στον εν λόγω μήνα,έχει βάλει τις εφημερίες του στο νοσοκομείο του μαζεμένες στις αρχές του μήνα,έχει ενημερώσει το νοσοκομείο που είναι υπό διορισμό ως ειδικευόμενος από τον προηγούμενο μήνα, γνωρίζοντας πως είναι υπό διορισμό, ότι διορίζεται εντός του εν λόγω μήνα,το οποίο έχει έλλειψη ειδικευομένων οπότε και πέρνει απευθείας 7 εφημερίες προς το τέλος του μήνα γιατί του έχει έρθει εν τω μεταξύ το χαρτί του διορισμού αρχές του εν λόγω μήνα και έχει 10 εργάσιμες περιθώριο να παρουσιαστεί στο όριο και συγκεκριμένα στις 15-16 του εν λόγω μήνα..Να επισημάνω πως τα νοσοκομεία είναι διαφορετικά.

Τονίζω πως είναι σενάριο με πολλές προυποθέσεις και όχι πραγματικότητα το οποίο μπορεί να γίνει στη πράξη αλλά αναρωτιέμαι αν πληρώνονται όλες οι εφημερίες.Αν πληρώνονται δε βλέπω το λόγο να μην το κάνει κάποιος αν το θέλει,φαντάζομαι για οικονομικούς λόγους.Εξάλλου για ένα μήνα θα είναι.

Την απάντηση όμως νομίζω πως την ξέρω.. emquestion

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Αν πληρώνονται δε βλέπω το λόγο να μην το κάνει

Ο λόγος που δεν πρέπει να το κάνει είναι επειδή είναι ιατρός και ιατρός δεν ασκεί ιατρική με 14 εφημερίες το μήνα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Είναι εύκολο να γράψει κάποιος συνάδελφος ή να με παραπέμψει στο αντίστοιχο link,αν έχει γραφεί,του καθαρού ποσού που πληρώνεται αυτή τη στιγμή η εφημερία (καθημερινή-σάββατο-κυριακή-αργία) για τον αγροτικό?Ευχαριστώ. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι εύκολο να γράψει κάποιος συνάδελφος ή να με παραπέμψει στο αντίστοιχο link,αν έχει γραφεί,του καθαρού ποσού που πληρώνεται αυτή τη στιγμή η εφημερία (καθημερινή-σάββατο-κυριακή-αργία) για τον αγροτικό?Ευχαριστώ. emhelp

τη δεδομενη στιγμη ειναι 0 - 0 και 0 ΕΥΡΩ... :anavwfwties::splaaaats::rolleyes:

συνολο 411 ευρο.υπολογισε περιπου 50 μπορει κι λιγοτερα νομιζω η καθημερινη. βασικα αν βρεις το τροπο υπολογισμοθ των παλιων εκει ποθ εχει ως υπολογισμο ωρομισθιου το βασικος μισθος/200=5,3 ,να το κανεις βασικος μισθος/280= 3.9 κι το 3.9 το πολαπλασιαζεισ με συντελεστεσ 1 , 1.15. 1.25 αναλογα τα ωραρια..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Συνάδελφος με 7 εφημερίες, 2 αργίες πήρε 390 (τα 3 του Λοβέρδου δηλαδή). Εγώ με 8 εφημερίες, 3 αργίες, πήρα 411. Τα υπόλοιπα θα τα πάρουμε λέει από το νοσοκομείο χαχαχα χα.

Εδώ αναρωτιόμαστε το εξής και άκρη δεν έχουμε βγάλει. Από Μάρτιο θα μειωθούν κι άλλο οι εφημερίες των αγροτικών; 12%; 17%; 30%;;; Έχουμε λαλήσει, όποιος ξέρει ας δώσει τη φώτιση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρωτάω γιατί από συναδέλφους που τα συγκρίναμε, δε μπορούμε να επιβεβαιώσουμε τη ενιαία κλίμακα υπολογισμού αποζημίωσης εφημεριών.

Εγώ για 4 καθημερινές και 2 Σάββατα έλαβα 353 ευρώ, όταν συνάδεΛφος σε άλλο κέντρο υγείας με τις ίδιες ακριβώς εφημερίες και για τον ίδιο μήνα έλαβε 326 ευρώ.

Να΄ναι οι κρατήσεις, να'ναι άλλο, ουδείς γνωρίζει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για όσους δεν κατάλαβαν πάντως μιλάμε για 3,2€ την ώρα, μην πω και λιγότερο (αναλόγως τι ώρα θα βάλουμε ότι ξεκινάει η εφημερία). Ομορφάααντρα μου Λοβέρδεεε πότε θα μαζευτούμε να σου χαρακώσουμε τα μούτρααα;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου μπήκε ο 1ος μισθός, 1 ημέρα πριν συμπληρωθεί μήνας από τότε που ανέλαβα υπηρεσία, 1500 ευρώ (1517,55 για την ακρίβεια)

Ξέρετε αν αυτό είναι για 2 ή 3 15θήμερα ή τέλος πάντων πόσο θα παίρνω το μήνα?

Έχω άγονο αγροτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου μπήκε ο 1ος μισθός, 1 ημέρα πριν συμπληρωθεί μήνας από τότε που ανέλαβα υπηρεσία, 1500 ευρώ (1517,55 για την ακρίβεια)

Ξέρετε αν αυτό είναι για 2 ή 3 15θήμερα ή τέλος πάντων πόσο θα παίρνω το μήνα?

Έχω άγονο αγροτικό.

Πως γίνεται να σε πλήρωσαν προτού κλείσει μήνας? Απο αυτά που ξέρω, πληρώνεσαι στα τέλη του επόμενου μηνα απ'οταν ανέλαβες (δηλ 1 μηνα+)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα!!

Πληρωμή αγροτικού 320 ευρώ δεκαπενθήμερο και εφημερίες από τον Νοέμβρη 377 ευρώ!!!

Έλεος!!!

Υπάρχει ελάχιστος υποχρεωτικός αριθμός εφημεριών???Τουλάχιστον να κοιμόμαστε σπίτι μας αφού δεν αξίζει καν τον κόπο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Σήμερα ενημερωθήκαμε από τη διοίκηση του νοσοκομειου τηλεφωνικα, πως ελλειψει χρηματων, ο διοικητης αποφασισε την μείωση του αριθμού των εφημεριών όλων των ιατρών (κάθε βαθμίδας). Πρακτικά, και λόγω αγόνου, μικρό αντικτυπο έχει στην ετοιμότητα μας, αλλα τέλοσπάντων....Το περιμεναμε ότι κάπως έτσι θα αρχίσει να εξελίσσεται η ιστορία...Μετα τις εκλογές άραγε τι????

ΥΣ. Τώρα πείστηκα πως πρέπει τελικά να φυτεψω ντοματουλες κολοκυθάκια κι άλλα συναφή στον περιγυρω του αγροτικού ιατρείου μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά κάνει και τις μειώνει.άλλα πως θα εφημερεύουμε ακριβώς;;;;ένας γιατρός;;;εμείς Σέρρες κάθε μήνα καλούμαστε για υπεράριθμες εφημερίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια ειμαι αγροτικοσ ιατροσ εδω κ 4 μερεσ σε κεντρο υγειασ.με βαζουν εφημερια χωρισ τον πρωτο μηνα να εκπαιδευτω με αλλον συναδελφο επισησ αγροτικο χωρισ παρουσια επιμελητη.μπορουμε να ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ?????????????ΑΠΑΝΤΗΣΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

γνωριζει κανεις τι γινεται με τα χρηματα αν εχεις παρει 2 σαββατοκυριακα κ 1 αργια κ 3 καθημερινες μες το μηνα??τις δινουν ως καθημερινες αυτες που περισσευουν??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

ειναι λιγο ασαφες το παρακατω αρθρο αλλα αφηνει να εννοηθει οτι θα αυξηθει η πληρωμη της εφημεριας στα νησια???

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231363405

Αυξήσεις στις υπερωρίες γιατρών και νοσηλευτών στα νησιά

Κίνητρα για να καλυφθούν τα κενά που υπάρχουν σε άγονες και νησιωτικές περιοχές δίνει το υπουργείο Υγείας με τις αυξήσεις στις υπερωρίες γιατρών και νοσηλευτών.
Οι αυξήσεις αυτές προβλέπονται σε νομοσχέδιο που θα κατατεθεί την επόμενη εβδομάδα στη Βουλή, όπως προανήγγειλε ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας Λεωνίδας Γρηγοράκος.
O κ. Γρηγοράκος κάλεσε και τους δήμους να συνεισφέρουν στην προσπάθεια αυτή, φροντίζοντας να υπάρχει μια αξιοπρεπής διαμονή για τους αγροτικούς γιατρούς.
Αφορμή ήταν επίκαιρες ερωτήσεις της βουλευτού των Ανεξάρτητων Ελλήνων, Μαρίνας Χρυσοβελώνη και του ανεξάρτητου βουλευτή Πάρι Μουτσινά, για τα προβλήματα στον χώρο της υγείας και ειδικότερα των νησιωτικών περιοχών, με αποτέλεσμα πολλές φορές να κινδυνεύουν ζωές, όπως τόνισαν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας εκθέσω και εγώ την ιστορία μου από ένα άγονο νησάκι, κοντά σε μεγάλο νησί. Πριν καν διοριστώ, μου είπαν από το Κ.Υ. ότι οι εφημερίες που θα "γράφω" είναι τα ΣΚ και αργίες ώστε να μην φεύγω αυτές τις μη εργάσιμες από το νησί, δεδομένου ότι δεν υπάρχει πλέον επίδομα ετοιμότητας (νομίζω ήταν 500-600Ε). Τα εξτρά θα τα πλήρωνε το νοσοκομείο μέχρι ενός ολικού πλαφόν εφημεριών(τα μεικτά των εφημεριών δε μπορούν να υπερβαίνουν να υπερβαίνουν τα μεικτά του μισθού, απλά οι εφημερίες έχουν περισσότερες κρατήσεις). Αυτό γίνονταν ως τον Ιούλιο αν και υπήρχαν και μια δυο μέρες σίγουρα κάθε μήνα που δεν πληρώνονταν λόγω πλαφόν. Αλλά εντάξει, ήξερα που έρχομαι οπότε γαργάρα. Τον Αύγουστο το έναμιση ΣΚ δεν θα πληρώνονταν σίγουρα αλλά λόγω υποστελέχωσης πάλι δεν είπα τπτ. Ο Αύγουστος με 5 ΣΚ και 1 αργία και ο Σεπτέμβρης πληρώθηκαν από το κράτος αλλά οι εξτρά λέει δεν θα αποζημιωθούν.. Δλδ για τον Αυγουστο πληρώθηκα 5 από τις 11 μέρες που εφημέρευσα.. Τον Σεπτέμβρη έχασα 3 μέρες.. Όλα αυτά βέβαια τα ενημερώθηκα μετά από δική μου τυχαία επικοινωνία με τη μισθοδοσία τον Οκτώβρη..

Ένα κίνητρο για να έρθω ήταν και τα λίγα αυτά χρήματα κάθε μήνα. Τώρα παίρνουμε τα ίδια με την κοπέλα που έχει αγροτικό σε αεροδρόμιο.. Εγώ είμαι στις επάλξεις κάθε μέρα όποτε του καπνίσει του καθενός χωρίς εξτρά αποζημίωση, δεν έφυγα τις μέρες που τυπικά δεν μπορούσαν να με αποζημιώσουν, ζητάω άδεια από Σεπτέμβρη και δέχομαι τα όχι λόγω υποστελέχωσης.. Και μετά από όλα αυτά το νοσοκομείο λέει δεν αποζημιώνω?? Και μάλιστα χωρίς πρότερη ενημέρωση? Σου λέει, ας δουλέψει ο μαλ...ς full season, να φτάσει στα όριά του ημιάϋπνος 9-10 μέρες και μετά 2 μήνες θα πάρει χαμπάρι ότι του τα κόψαμε και δε θα ασχοληθεί κανείς.. Γιατί δεν στέλνουν έγγραφο πότε θα γίνονται οι εφημερίες, βολεύει το μιλητό και το αόριστο.

Πλέον είπα τέλος. Έκανα έγγραφο σε Δ.Υ.Πε και Κ.Υ.. Από εδώ και πέρα μέρα που δεν αμείβομαι να στέλνουν αντικαταστάτη, ώστε να πάω καμιά βόλτα να ξελαμπικάρω και επειδή το δικαιούμαι στην τελική. Αν δεν στέλνουν αντικαταστάτη θα τους κυνηγήσω για εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία, γιατί για λόγους ηθικής δεν μπορώ να σηκωθώ να φύγω χωρίς αντικατάσταση με το νησί ακάλυπτο. Επίσης να με ενημερώνουν εγγράφως πριν αρχίσει ο μήνας ποιές εφημερίες θα κάνω και θα αποζημιωθούν.

Πέραν του ότι όλοι στη διοίκηση θελουν να κάνουν δωρεάν υγεία σε βάρος άλλων, μας κοροϊδεύουν κιόλας. Η απάντηση του νοσοκομείου προφορικά είναι ότι δεν έγιναν οι κατάλληλες ενέργειες προέγκρισης εξτρά εφημεριών από το Κ.Υ.. Το Κ.Υ. λέει έκανε ότι κάθε μήνα. Άρα μάλλον το νοσοκομείο είχε πάντα πάτημα τυπικό και ενώ κάλυπτε ως τον Ιούλιο, τώρα αποφάσισε να μαζέψει τα οικονομικά του.. Όπως και να έχει ή χρήματα ή αντικαταστάτη.. Βαρέθηκα να είμαι θύμα.

Να σας μείνει ότι τα γραπτά μένουν. Προσπαθήστε να καλύπτεστε με χαρτιά όσο μπορείτε, γιατί πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα σας ρίξουν ευθύνες ή γενικώς θα σας ρίξουν γιατί δεν είναι γραμμένα κάπου διαδικαστικά που φαίνονται αυτονόητα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ηθικο διδαγμα

δεν δηλωνουμε μικρα "αγονα" νησακια γιατι το δικιο σου δεν το βρισκεις ουτε γραπτα.

ευτυχως τοσα αγροτικα μενουν κενα σε καθε προκηρυξη οποτε ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@doctorstam

Ακόμα και με τις υποσχέσεις που σου έδωσαν, δεν σου πληρώνουν την καθημερινή εφημέρευση.

Δλδ σου υποσχέθηκαν επιπλέον 200-300€ (τόσα είναι τα επιπλέον χρήματα 2-3 Σ-Κ) και γι' αυτά τα χρήματα μας γράφεις εδώ την εμπειρία σου.

Το ότι είσαι non-stop τις καθημερινές, απίκο στο νησάκι και πρέπει να τρέχεις στις 01:00 τα μεσάνυχτα στην γριούλα που ανέβασε πίεση, πως αμοίβεται ; Προφανώς, ΔΕΝ αμοίβεται. Π.χ κοπέλα σου όπως και οποιοσδήποτε αγροτικός κάνει αγροτικό σε ΚΥ ή μη άγονο, μετά το πέρας του ωραρίου πάει σπίτι του ή για καφέ.

Το καλοκαίρι που έτρεχες όλη μέρα-κάθε μέρα με τα ατυχήματα, τα θλαστικά, τα αλλεργικά πως πληρωνόσουν ; Ή μήπως δεν σε ενοχλούσε επειδή υπήρχαν κάποια "τυχερά" και τώρα τον χειμώνα που κόπηκαν αυτά και δεν σου δίνουν άδεια να πας να δεις στην κοπέλα σου ενοχλείσαι περισσότερο ;

Δεν διαφωνώ με όσα γράφεις και καλά κάνεις και διεκδικείς όσα διεκδικείς, αλλά κάποια πράγματα στα άγονα νησάκια είναι γνωστά εκ των προτέρων, και τέτοια είναι η συνεχής εφημέρευση, η αυξημένη ευθύνη καθώς είσαι ουσιαστικά μόνος και μπορεί να σκάσει κυριολεκτικά το οτιδήποτε και μέχρι να το διακομίσεις η ευθύνη είναι πάνω σου, η αδυναμία τήρησης συγκεκριμένου ωραρίου... ΔΥ, η δυσκολία χορήγησης άδειας, όπως και η απομόνωση, η οποία είναι ιδιαίτερα δύσκολη στα νησιά τον χειμώνα.

Την ίδια ώρα θα δεις τους εκπαιδευτικούς να παίρνουν 19ημέρες άδεια για Χριστούγεννα-Πρωτοχρονιά και τα Σ-Κ να βολτάρουν για καφέ στο μεγαλύτερο νησί, τους αστυνομικούς του οικείου Σταθμού να κάθονται (άτυπα) στο νησί εναλλαξ και τον υπόλοιπο καιρό να είναι σπίτια τους, τους λιμενικούς να κάνουν βάρδιες και να φεύγουν, και εσύ ο μοναδικός ιατρός του νησιού που υποχρεούται να εφημερεύει NON STOP κάθε μέρα, να αμοίβεσαι με τα ίδια χρήματα (ή να παίρνεις ελάχιστα παραπάνω) απ' όλες τις ανωτέρω κατηγορίες ΔΥ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@doctorstam

Με σεβασμό στην απλήρωτη εργασία σου, θα ήθελα να προσθέσω ωστόσο ότι δεν είσαι άμοιρος ευθυνών για το γενονός ότι βρέθηκες στην άδικη αυτή κατάσταση.

Και εξηγούμαι. Είναι γνωστό ότι τουλάχιστον απο το 2010 (υπουργία Ξενογιαννακοπούλου, βαριέμαι να ψάχνω ΦΕΚ και νόμους τώρα) έχει ψηφιστεί το πλαφόν εφημέρευσης. Το γνωστό σε όλους ως 5+1+1. Τέλος. Τα υπόλοιπα είναι υπερβάσεις.
Στην τραγελαφική πραγματικότητα που ζούμε ωστόσο, θα συναντήσει κανείς πλείστα όσα παραδείγματα απο προσωπικές εμπειρίες και όχι μόνο, όπου κανείς δεν ασχολείται με τέτοιες ασήμαντες λεπτομέρειες περι του τι είναι νόμιμο και ποιοι είναι οι κανόνες του "παιχνιδιού". Ούτε καν απο τους ενδιαφερόμενους. Δηλαδη τους συναδέλφους.

Και για να μην πλατειάζω.... Τα χρήματα που μπορεί να πάρει ο αγροτικός νόμιμα αυτή τη στιγμή απο εφημερίες είναι ~400€. Μοιράστε τα σε εφημερίες και όσες βγαίνουν. Καθημερινές ή αργίες. Αν κάποιος θέλει να κάνει 11 αργίες, ας τις κάνει. Περίπου τις 5 βγαίνει να πληρωθεί. Τι να κάνουμε τώρα, δηλαδή? Και απορώ και εξίσταμαι γιατί η δόλια προσέγγιση κάποιων, αλλα και η αδιαφορία -και δε μιλώ για σενα τώρα απαραίτητα, δε σε ξέρω κιόλας- για να βγάλουν κάποια €€€€ παραπάνω πρέπει κάποια στιγμή να "πληρώνεται". Δε φταίει κανένας άλλος που μπορεί να επηρεάζεται άμεσα ή έμμεσα.

Εν τέλει και σε μία φράση. Διεκδικήστε τα δικαιώματά σας, ναι. Κι εγώ μαζί και πολύ ένθερμα. Αλλά στο υπάρχον πλαίσιο, γιατί μετά προκύπτουν άλλα θέματα που θα πρέπει να γράψω άλλα τόσα για να τα αναλύσω....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν περιπτώσεις που κάποιος μπορεί να πληρωθεί ΕΜΜΕΣΑ κάποια παραπάνω χρήματα, αλλά αυτά ΔΕΝ είναι ΝΟΜΙΜΗ αποζημίωση εφημέρευσης.

Π.χ το αν πηγαίνεις τις Κυριακές στους αγώνες της τοπικής ομάδας (40€ έπαιρνα εγώ) ή έχεις συμφωνήσει με ντόπιους φορείς να σου πληρώνουν extra εφημερίες, είναι καθαρά εξω-υπηρεσιακά και άτυπα deals, καθ' όλα θεμιτά την εποχή που ζούμε.

Αλλά όταν πήγαινες στο νησί γνώριζες ότι ο μισθός σου θα είναι 950€ (παραμεθόριος) + 330-400€ εφημερίες. End of story.

Απορία: αν αποφασίσεις αυθαίρετα (μιας και δεν σου λένε ποιό Σ-Κ σου αποζημιώνουν) το τελευταίο Σ-Κ του μήνα να απουσιάσεις απ΄το νησί και σκάσει έκτακτο περιστατικό και ψάχνουν τον γιατρό και δεν τον βρίσκουν και υπάρξει αναφορά στην Προϊστάμενη Αρχή (Κ.Υ), σε καλύπτει η νομοθεσία ;

Μήπως θα έπρεπε εκτός Υ.ΠΕ και Κ.Υ να ενημερώσεις και την αρμόδια Εισαγγελία ώστε να μην βρεθείς εκτεθειμένος ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν αποφάσισα να έρθω στο νησί, ήξερα για αυτά τα 400Ε των εφημεριών και για τα επιπλέον 150-180Ε των υπερβατικών εφημεριών που το προηγούμενο διάστημα αποζημίωνε(έστω χρωστούμενα και κάποτε θα πληρωθούν) το νοσοκομείο. Όλο αυτό το θέμα και ο θυμός που επιφέρει έχει να κάνει με το γεγονός ότι δεν με ενημέρωσε κανείς για το ότι θα πάψουν να αποζημιώνουν και όχι για τα χρήματα αυτά. Δεν το ψάχνω καν αν υπάρχει τρόπος να τα πάρω τελικά. Δεν έχει το νοσοκομείο χρήματα? Ας πει, παιδιά δεν υπάρχει φράγκο. Ή κάντε τουμπεκί για το καλό του τόπου ή συνεννοηθείτε με το κέντρο υγείας.. Αντ΄ αυτού πρώτα δούλεψα και μετά μου είπαν δεν αποζημιώνω..

Απο κει και πέρα προφανώς όταν ήρθα, ήξερα ότι κάποια πράγματα ισχύουν ή θα τα εφαρμώσω.

Το ότι είμαι on call καθημερινές που δεν αμοίβομαι για πέραν του ωραρίου, δεν πληρώνεται.

Το ότι αν περισσεύουν μέρες στο μήνα που δεν μπορούν λόγω συνολικού πλαφόν(μεικτά εφημεριών ως μεικτά μισθού) να τις αποζημιώσουν δεν θα σηκωθώ να φύγω.

Το ότι δεν πρόκειται να ζητήσω άδεια μέρες εορταστικές ή 15Αύγουστο για να χώσω κάποιον π δεν φταίει. Και γενικά δεν θα παίρνω άδεια όποτε θέλω.

Το ότι όπως και να έχει δεν θα αφήσω το νησί κενό, χωρίς αντικαταστάτη για ηθικούς λόγους

Ότι ορισμένες φορές θα τρέμει το φιλοκάρδι μου.

Ότι πιθανά θα μου τη δώσει η μοναξιά.

Το ζύγι στην απόφαση να έρθω εδώ ήταν οριακό και ελπίζω ιατρικά να μη το μετανοιώσω. Όμως ακόμα και τώρα δεν έκανα φασαρία για το Νοέμβρη αν και 2 ΣΚ θα τα δουλέψω στο τσάμπα γιατί τελευταία στιγμή κάποιον θα έχωνα άσχημα.

Το ότι είμαι θύμα και δέχτηκα κάποια πράγματα γιατί έτσι είναι, δε σημαίνει ότι πρέπει να δεχτώ τα πάντα.

Όσον αφορά τα εξτραδάκια, δεν ξέρω τι εικόνα έχετε αλλά στην πραγματικότητα δεν υπολογίζονται. Να το πω απλά, βγαίνει ο καπνός του μήνα κάποιους μήνες (και κανένα κουλουράκι :P). Εννοείται ότι δεν πήγα ούτε για αστείο να ζητήσω χρήματα από δήμο ή δεν ξέρω ποιόν άλλο για εξτρά μέρες γιατί δεν είναι του χαρακτήρος μου και γιατί ήξερα πόσα θα παίρνω όταν πήρα την απόφαση να έρθω. Άσχετά αν τελικά θα παίρνω λιγότερα. Παρεπιπτόντως άλλος συνάδελφος σε άγονο του νομού πήρε και μάλιστα με καλό κοστολόγιο... Αλλά ποιός είμαι εγώ για να κρίνω τα πιστεύω του καθενός. Πάντως μου κάνει εντύπωση που κάποιος σκέφτεται ότι τα θυμήθηκα τώρα π χειμώνιασε επειδή το καλοκαίρι γινόμουν πλούσιος.. Όπως προείπα, άλλοι άλλαξαν την κατάσταση και όχι εγώ.

Τέλος δεν έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής αν υπάρχουν ευθύνες μου αν φύγω μέρες που δεν εργάζομαι. Πρώτον γιατί δεν είναι και εύκολο να μάθω, και δεύτερον γιατί δεν πρόκειται να το κάνω όπως προείπα. Ούτε απείλησα με κάτι τέτοιο. Όμως θα το ψάξω για εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία διότι αν ο άλλος σε φέρνει στο δίλλημα ή δουλεύεις ή αφήνεις το νησί ακάλυπτο (ακόμα και νόμιμα, όχι όμως ηθικά) τότε νομίζω πως μιλάμε για τον ορισμό της.

Ξέχασα. Ο περιπτεράς κερνάει και δεν τον έχω εξετάσει ποτέ. Άλλοι που έρχονται, να μη σας πω τι κερνάνε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.