Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Τα Κ.Υ. δεν χαρακτηρίζονται άγονα, οπότε το Κ.Υ. στο οποίο υπάγεται το Π.Ι. που βρίσκεσαι δεν ήταν άγονο.

Μάλλον αναφέρεσαι στο Π.Ι. που υπηρετείς το οποίο αποχαρακτηρίστηκε από άγονο σε κανονικό.

Στο ότι οι άγονοι "δεν πρέπει" να κάνουν εφημερίες αναφέρθηκα με την αιτιολογία πως δε μπορεί κάποιος αγροτικός να αμείβεται με 1350 ευρώ και κάποιοι άλλοι με 3000+ ευρώ.

Θα στο θέσω διαφορετικά το θέμα αν και αποφεύγω να αναφερθώ στα "προβλήματα" της εργασίας μου.

Όταν ξεκίνησα το αγροτικό (δεν έκανα τρίμηνο) πήγα στο νοσοκομείο για να ορκιστώ και στο Κ.Υ. να "ενημερωθώ". Η διευθύντρια μου είπε πως δε θα κάνω εφημερίες επειδή το Π.Ι. βρίσκεται μακρυά από το Κ.Υ. (60 χιλ., 30 λεπτά απόσταση). Εγώ το κατάλαβα στο ότι δεν ήθελε να μοιραστεί η πίτα σε περισσότερα άτομα.

Πριν λίγο καιρό έμαθα πως ο αγροτικός ιατρός του άγονου Π.Ι. που βρίσκεται σε απόσταση 30 χιλιόμετρα από το δικό μου πάνω στο βουνό και σε απόσταση 90 χιλιομέτρων από το Κ.Υ. ο οποίος αμείβεται με το επιπλέον επίδομα 550 ευρώ του άγονου κάνει εφημερίες, το οποίο σημαίνει πως φτάνει τα 2200-2500 ευρώ τουλάχιστον.

Δε θεωρώ λογικό να κάνει εφημερίες ένας συνάδελφος που αμείβεται ήδη με 550 ευρώ παραπάνω και όχι εγώ ή κάποιος άλλος που ανήκω και σε διθέσιο Π.Ι. και θα υπάρξει κάλυψη.

Αλλά άντε τώρα να κάτσω να συζητήσω με Δ/ντη Κ.Υ. και Δ/κτη Νοσοκομείου. Καλύτερα να συζητάω με τον dikaios3 που αξίζει να συνομιλείς μαζί του.

Δυστυχως Τασο μου κανεις λαθος. Ή τουλαχιστον κανεις ενα μικρο λαθος. Κατα 99% ναι τα Κ.Υ. δεν χαρακτηριζονται αγονα. Το δικο μου ομως στην Ιο, αλλο ενα στη Σαμοθρακη και αλλο ενα δεν θυμαμαι που, ηταν αγονα και αποχαρακτηριστηκαν και τα 3 μαζι. Η Ιος δεν εχει Π.Ι., εχει μονο ενα τριθεσιο (οσον αφορα αγροτικους) Κ.Υ. και αυτο ειναι ολο! Επειδη ειναι υπερβολη να χαρακτηριζεται ενα Κ.Υ. αγονο συμφωνω στον αποχαρακτηρισμο. Οι συνθηκες ομως ειναι πραγματικα αγονες. Το νησι ειναι αληθεια αγονο οπως και οι υπολοιπες αγονες κυκλαδες, με την διαφορα οτι εχει Κ.Υ. Τα 550 ευρω τα αξιζουμε περα για περα. Απο τους επομενους στ΄αληθεια θα λειψουν. Δεν θελω να βρεθω ποτε στη θεση τους το επομενο καλοκαιρι που δεν θα κοιμουνται ολη νυχτα και θα ασχολουνται με κυριολεκτικα βρωμοτουριστες!

Οσον αφορα τις δικες σου εφημεριες, σταθηκες απλα πολυ ατυχος. Αυτο δεν σημαινει οτι ενας αγονος αγροτικος πρεπει να εξαιρεθει απο το προγραμμα εφημεριων μονο και μονο λογω του επιδοματος. Ειναι σχεδον ληστεια που εσυ εξαιρεθηκες. Το αν πρεπει ο αγονος να κανει εφημεριες ειναι αλλο καπελο. Σκεψου οτι τα 550 τα παιρνει ως κινητρο για να καλυψει την θεση που καλυπτει τα πρωινα και τις μερες που δεν εφημερευει, στις οποιες φανταζομαι δεν μπορει να απομακρυνθει και παρα πολυ. Αν θυμαμαι καλα, πρεπει να βρισκεται συνεχως σε αποσταση 20 λεπτων. Ετσι οριζεται η "ετοιμοτητα" του αγονου. Καπως ετσι ηταν και η δευτερη επιλογη μου στην Χιο. Η κοπελα εκει εβγαζε 2200 το μηνα και δεν μπορουσε να παει οποτε ηθελε στην χωρα της Χιου γιατι απειχε 1 ωρα. Εφημεριες ομως στο νοσοκομειο εκανε κανονικα. Νομιζω 3-4 το μηνα. Μην μπερδευουμε τις κωλοσυνθηκες ορισμενων (μη καβατζωμενων) αγονων και το επιδομα που αυτο τους αξιζει, με το αν πρεπει ή οχι να εφημερευουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει....Πόσες εφημερίες υποχρεούται απο το νόμο να κάνει ένας αγροτικός επιτέλους???

Βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.... :(

Από μηδέν μέχρι όσες θέλει και του επιτρέψει ο διευθυντής του. Πληρώνεται μέχρι το πλαφόν.

Ναι ,αλλα το πλαφον ποσο ειναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις εφημερίες μπορείς να εισπράξεις ισάξιο ποσό με το βασικό σου μισθό.

Δε νομίζω να ρωτήσεις κάτι σχετικά με το βασικό μισθό emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τις εφημερίες μπορείς να εισπράξεις ισάξιο ποσό με το βασικό σου μισθό.

Δε νομίζω να ρωτήσεις κάτι σχετικά με το βασικό μισθό emnysta

Ο μισθος μου ειναι 1320 αλλα μαζι με τα επιδοματα...Ο βασικος μισθος ποσο ειναι Τασο?..Sorry που σε ρωταω,αλλα εσυ εισαι παρα πολυ κατατοπισμενος και μας βοηθας πολυ σε πολλα θεματα..Εχω κανει 13 εφημεριες εκ των οποιων 3 Σαββατα και 10 καθημερινες με τη μια να ειναι Παρασκευη προς αργια και πιστευω οτι ειμαι κοντα στο πλαφον αλλα δεν μπορω να τα υπολογισω ακριβως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 μήνες λαμβάνεις κάποια χρήματα ως αποζημίωση για τις υπηρεσίες που προσφέρεις στο δημόσιο.

9 μήνες ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟΥΝ ΣΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ;

Ξέρω, ξέρω θα βρεθούν πάλι κάποιοι και θα πουν πως δεν είναι τρόπος απάντησης αυτός.

Αλλά κι εγώ θεωρώ πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΤΕΤΕ!!!!!!! emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τυχαινει να μην ξερω..Ειναι τοσο κακο Τασο???Παντως σε ευχαριστω ..Αν γνωριζει καποιος αλλος ,ας μου απαντησει παρακαλω αν θα ειμαι κοντα στο πλαφον με τις εφημεριες που εκανα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι; Έτσι σκέτο ευχαριστώ;

Δε θες να σου υπολογίσω τις 13 εφημερίες εκ των οποίων οι 3 Σαββάτο και οι 10 καθημερινές από τις οποίες η μία Παρασκευή με επόμενη μέρα αργία; :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι; Έτσι σκέτο ευχαριστώ;

Δε θες να σου υπολογίσω τις 13 εφημερίες εκ των οποίων οι 3 Σαββάτο και οι 10 καθημερινές από τις οποίες η μία Παρασκευή με επόμενη μέρα αργία; :anavwfwties:

αχαχαχαχχα Αν το κανεις και αυτο πραγματικα θα μεινω εκπληκτος απο το ποσο ενημερωμενος και αφοσιωμενος εισαι πανω στην ιατρικη και στην ενημερωση των συναδερφων...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναλυτικός πίνακας ωρών εργασίας εφημεριών.

Ωράριο εφημερίας: 1. καθημερινή από 15.30 έως 07.30 ήτοι 16ώρες 2. αργία από 07.30 έως 07.30 της επομένης, ήτοι 24 ώρες.

εργάσιμες: α: 8,β: 8

εργάσιμη προς αργία: α: 6,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

σάββατο: α: 14,5, β: 2, γ: 1,5, δ: 6

κυριακή: α:1,5 β: 6, γ: 14,5, δ: 2

αργία προς αργία: γ: 16, δ: 8

όπου:

α: πρωινό καθημερινής

β: βραδινό καθημερινής

γ: πρωινό αργίας

δ: βραδινό αργίας

σημ.: 06.00 έως 22.00 = πρωινό. 22.00 έως 06.00 νυχτερινό

ωρομίσθιο (μικτά):

α: 5,32€

β: 7,04€

γ: 7,65€

δ: 7,95€

έτσι έχουμε ημερομίσθιο εφημεριών (μικτά):

καθημερινή: 98,88€

εργάσιμη προς αργία: 107,835€

σάββατο: 150,395€

κυριακή: 177,045€

αργία προς αργία: 186€

ελπίζω να βοήθησα αρκετά.

σημ.: οι κρατήσεις είναι περίπου 29% επί των μικτών

Μισθοδοσία μη άγονου αγροτικού:

αναλογών μισθός: 1064,00 €

κίνησης: 35,00 €

κιν-απόδοσης: 100,00 €

νοσοκομειακό: 345,00 €

ετοιμότητας: 35,00 €

σύνολο αποδοχών: 1579,00 € μικτά

σύνολο κρατήσεων: 286,41 €

καθαρό πληρωτέο: 1292,59 €

Αυτή είναι η μισθοδοσία του Μαρτίου 09

Εξτρά επιδόματα, υπάρχουν: το οικογενειακό, το σπουδών και το εξομάλυνσης (το οποίο δεν δίνεται και για το οποίο κάνουμε αγωγή)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι με ενημέρωσαν πως συνέβη τροχαίο ατύχημα με το ασθενοφόρο του ΚΥ (μάλλον από μαγκιά του οδηγού!!!) στο οποίο τραυμαστίστηκαν σοβαρά δυο αγροτικοί γιατροί από το ΚΥ Ιστιαίας.

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο ας το καταθέσει και κυρίως ΑΣ ΛΥΘΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΜΙΔΕΣ ΤΩΝ ΑΓΡΟΤΙΚΩΝ.

Επίσημα εγώ έχω διαμαρτυρηθεί στο Υπουργείο και έχω καταγγείλει τα όσα αντιμετώπισα αλλά φωνή βοώντος...

Μήπως πρέπει να γίνει κάτι πιο δραστικό από όλους μας????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παιδια να ρωτησω μηπως μπορει καποιος να με βοη8ησει..

εχει δικαιωμα ο διοικητης του νοσοκομ στο οποιο ανηκει το κεντρο υγειας μ

να με καλεσει με το ζορι να κανω εφημεριες σε αλλο κεντρο υγειας με το οποιο δεν εχω καμια σχεση επειδη εχει ξεμεινει αυτο το κεντρο υγειας απο γιατρους... emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τασο σωσε με...με ενδιαφερει πολυ αυτο π ρωτησα απο πανω! emhelp

κ μια ερωτηση ακομα...εξισου σημαντικη!υπαρχει ελαχιστο εφημεριων για τουσ αγροτικους?

νομιζα οχι αλλα καποιοι μ λενε οτι πρεπει υποχρεςτικα να κανουμε τουλαχ 4 το μηνα για να αναγνωριστει μετα στην ειδικοτητα..ισχυει αυτο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Αγαπητέ Τάσο.

Είμαστε 4 αγροτικοί που μόλις κλείνουμε έναν μήνα στο νοσοκομείο όπου υπαγόμαστε για την τρίμηνη εκπαίδευσή μας..

Έχουν προκύψει τα εξής θέματα και αμέσως σκέφτηκα εσένα..

1ον.Εννοείται πως μας ζήτησαν(παρά τις αντιρρήσεις μας, όχι απο ευθυνοφοβία, αλλά επειδή δεν έχουμε κάνει καν ακόμη ούτε μία εφημερία στο νοσοκομείο!) ήδη να πάμε για εφημερίες στο Κ.Υ στο οποίο θα υπαγόμαστε μετά το τρίμηνο. Ψάχνοντας λίγο μέσα στο forum, καταλάβαμε οτι βάσει νόμου, θα ζητήσουμε έγγραφη απόσπαση απο τον διοικητή του νοσοκομείου..Αυτό οκ!

2ον.Mας ζητήσαν(πάλι απο το Κ.Υ) τους αριθμούς ΤΣΑΥ και το ΑΜΚΑ για να μας βγάλουν βιβλιάρια του ΙΚΑ...Τι σχέση έχει το βιβλιάριο του ΙΚΑ με τις εφημερίες? συνταγογραφούμε κανονικά στην εφημερία?Μπορούμε να βγάλουμε βιβλιάρια πρίν το τρίμηνο?(Κάτι πήρε το αυτί μας οτι θέλουν να μας βάλουν να συνταγογραφούμε εκ περιτροπής στο Κ.Υ τα πρωινά αντί να ερχόμαστε στο νοσοκομείο!)

και..

3ον.Μία συνάδελφο απο εμάς, η οποία έχει πάρει ένα διθέσιο Π.Ι που λειτουργεί και σαν εφημερείο,έχει φαγωθεί ο διευθυντής του ακατανόμαστου πάλι Κ.Υ, να βάζει όλους τους νυν αγροτικούς,να την παίρνουν τηλέφωνο και να της λένε να αρχίσει να κάνει εφημερίες εκεί μόνη της επειδή η άλλη συνάδελφος που έχει τελειώσει το τρίμηνο της, δεν μπορεί να κάνει 4 συνεχόμενα σαββατοκύριακα..Όσον αφορά στη ήδη τοποθετημένη στο Π.Ι συνάδελφο βρίσκω οτι είναι απόλυτα λογικό η κοπέλα να μην αντέχει να τα κάνει όλα μόνη της..Παρόλαυτά διαβάσαμε σε ενα φεκ(δεν θυμάμαι ακριβώς ποιό είναι αλλά θα το βρώ!) που είχες κατεβάσει, οτι τα εφημερεία λειτουργούν όταν απέχουν πάνω απο 20 χιλ.απο το Κ.Υ στο οποίο υπάγονται..ενώ το συγκεκριμένο απέχει μόλις 10 χιλ..οπότε μπορούν να ζητάνε κάτι τέτοιο και απο την εκεί συνάδελφο και απο την φίλη μας εδώ? μπορεί/ούν να αρνηθεί/ούν?

Αυτά εν ολίγοις...

Ελπίζω στο μέλλον οι απορίες αυτές να μην έχουν καν υπόσταση..γιατί πολύ προχειρότητα παίζει γενικώς και πολύ στο .. "μιλητό" γίνονται όλα και κανένας δεν παίρνει πραγματική ευθύνη!Αλλά μούρη ξέρει να πουλάει καλά...!!

Σ΄ευχαριστώ πολύ Τάσο εκ των προτέρων..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Βάσει του νόμου 3730/2008, άρθρο 23 (ΦΕΚ 262, τεύχος α', 23/12/2008)

4526000840_1026bee925_o.jpg σε εξαιρετικές περιπτώσεις και με αιτιολογημένη απόφαση του Διοικητή του Νοσοκομείου είναι δυνατόν να ξεκινήσεις στο Π.Ι. πριν την ολοκλήρωση της τρίμηνης εκπαίδευσης.

2. Τον αριθμό ΤΣΑΥ είσαι υποχρεωμένος να τον δώσεις στο νοσοκομείο για την μισθοδοσία. Στο Κ.Υ. ζήτησαν Α.Μ. και Α.Μ.Κ.Α. για να σας χρεώσουν συνταγολόγια του ΙΚΑ, αυτό γίνεται τώρα με τα νέου τύπου συνταγολόγια που στα Κ.Υ. οι γιατροί τα χρεώνονται ονομαστικά, όχι όπως τους γιατρούς του ιδρύματος (αυτό αναφέρεται και σε εγκύκλιο του ΙΚΑ προς τα Κ.Υ.).

3. Αγροτικός ιατρός δεν μπορεί να εφημερεύει μόνος του. Ο τρόπος εφημερίας στα Κ.Υ. και Π.Ι. αναφέρεται στο Φ.Ε.Κ. 78, τεύχος β', 29/1/2010.

Λόγω "πείρας" 10 μηνών από το αγροτικό θα σου συμβούλευα οποιαδήποτε κίνηση κάνεις να γίνει βάσει εγγράφου....ακόμα και αν σε ικετεύει ο διευθυντής σου.

Προσωπικά εμένα η διευθύντριά μου, μου ζήτησε τηλεφωνικά να καλύψω 2 όμορες κοινότητες που ανήκουν σε άλλο Π.Ι. και προθυμοποιήθηκα να εξυπηρετήσω, αφού ούτως ή άλλως πάλι σε μένα θα ερχόντουσαν ως κοντινότερο Π.Ι.

Όταν όμως έκανα καταγγελίες για την παράνομη συνταγογράφηση "συναδέλφου" καθώς και το ωράριο των ιατρών την ενόχλησα με αποτέλεσμα να μου κάνει αναφορά για "απογευματινά ιατρεία" στις κοινότητες αυτές.

Όταν απευθύνθηκα σε αυτήν μου είπε πως θα έπρεπε να μου δοθεί έγγραφη απόφαση για την μετακίνησή μου εκεί για να αποζημιωθώ για τις μετακινήσεις μου (τρεις κι εξήντα.....).

Επειδή καταλαβαίνεις μερικά άτομα είτε λέγονται διοικητές είτε διευθυντές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΣΑ, ότι κάνεις θα πρέπει να είναι μετά από έγγραφη εντολή.

Στη χώρα μας δυστυχώς το "μιλητό" και ο ωχαδερφισμός (απάθεια και αδιαφορία) είναι προσόντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα Π.Ι. που εχουν τον χαρακτηρισθει ως ''αγροτικα εφημεριας'' και στα οποια δεν εχει συσταθει οργανικη θεση ειδικευμενου ιατρου,τις εφημεριες τις κανουν οι αγροτικοι ιατροι που υπηρετουν εκει.Και γι΄αυτο το λογο τα Π.Ι αυτα ειναι διθεσια.Ο καταλογος με τα εν λογω Π.Ι υπαρχει στο ΦΕΚ που αναφερεται παραπανω οπως και σε καθε ΦΕΚ για τις εφημεριες ιατρων.

Τωρα οσον αφορα το θεμα της αποστασης των 10 χλμ που αναφερει ο συναδερφος εναντι των 20χλμ που αναφερει ο νομος,εχει να κανει με το γεγονος οτι στον υγειονομικο χαρτη της χωρας δεν εχουν επελθει οι αναλογες αλλαγες που επρεπε τα τελευταια χρονια μετα την δημιουργια νεων κεντρων υγειας.

Λογω ''πειρας''12 μηνων σε τετοιο Π.Ι, καλο κουραγιο ευχομαι σε οσους συναδερφους κανουν το αγροτικο τους σε Π.Ι εφημεριας στα οποια δεν υπαρχει οργανικη θεση ειδικευμενου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...

Θα ενημερώσω για τις εξελίξεις, γιατί μας λένε κάτι κουλά εδωπέρα..Πώς μου τη σπάει η όλη κατάσταση χρόνια τώρα δεν περιγράφεται...και οι περισσότεροι δεν κάνουν τίποτα..!!Γι αυτό η Ελλαδάρα και οι Ελληνάρες δεν αλλάζουν με τίποτα..και τώρα μας τρέχουν κανονικά με τα ΔΝΤ και οι ευρωπαίοι μας μουτζώνουν επισήμως και με άπλετη ικανοποιήση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο Γ.Ν. Διδυμοτείχου συμβαίνει το εξής κωμικοτραγικό: Η καρδιολογική κλινική, η οποία δεν έχει ειδικευόμενους ιατρούς αλλά μόνο 4 ειδικούς, χρειάζεται αγροτικούς ιατρούς για τις εφημερίες. Μέχρι τώρα έβρισκαν κάθε χρόνο κάποια άτομα τα οποία πήγαιναν οικειοθελώς γιατί θα έκαναν καρδιολογία ή κάποια άλλη ειδικότητα για την οποία θα τους χρησίμευε να μάθουν κάποια πράγματα από την κλινική (πχ γενική ιατρική). Φέτος όμως υπάρχουν μόνο 7 νέοι αγροτικοί από τους οποίους όλοι θα κάνουμε άσχετες ειδικότητες και εν πάσει περιπτώσει δεν μας ενδιαφέρει να κάνουμε εφημερίες σε μία κλινική όπου θα πρέπει να αναλαμβάνουμε μόνοι μας τα περιστατικά ενώ ο ειδικός είναι στο σπίτι του και απλά σου δίνει οδηγίες από το τηλέφωνο (και σε ενεργό εφημερία και καλά) και σε βρίζει που τον ενόχλησες.

Μας λένε λοιπόν ότι αν δεν έρθετε με τη θέλησή σας θα πάρουμε άτομα με το ζόρι. Εμείς δεν ενδίδουμε φυσικά και είμαστε διατεθειμένοι να το τραβήξουμε το θέμα αν χρειαστεί.

Από την άλλη η διοίκηση του νοσοκομείου έβγαλε φιρμάνι και αποφάσισε να κόψει 122 ευρώ από τις εφημερίες όλων των ιατρών για τον Δεκέμβριο του 2009 και υπάρχει ισχυρό ενδεχόμενο από τον Ιανουάριο και μετά να κόψουν 10% από όλες τις εφημερίες, παρά την απόφαση του υπουργείου να μην ισχύσει η περικοπή των επιδομάτων και στις εφημερίες των ιατρών. Και το λυπηρό είναι ότι υπήρξαν πολλοί οι οποίοι αντί να διεκδικήσουν τα χρήματά τους θεώρησαν ως βέλτιστη λύση να αυξήσουν τον αριθμό των εφημεριών τους για να καλύψουν τα χαμένα.

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αρχίσουμε να διεκδικούμε κάποια πράγματα και να μην γινόμαστε έρμαια στην αυθαιρεσία του καθενός :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν χθές ο Διευθυντής της παθολογικής κλινικής του Νοσοκομείου,που παρεπιπτόντως είναι και πολύ καλός άνθρωπος,όταν πήγαμε να του εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας για το Κ.Υ, μας είπε οτι το Κ.Υ υπάγεται στο ίδιο δοιηκιτικό "σχήμα"να το πώ?με το νοσοκομείο οπότε πρόκειται για εσωτερική μετακίνηση και δεν χρειάζεται έγγραφη εντολή γιατί δεν διακόπτουμε το τρίμηνο μας..απλώς θα εφημερεύουμε στο Κ.Υ αντί του νοσοκομείου...είναι δηλαδή σαν να σου λένε σήμερα πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία για συνταγογράφηση!!ψάχνω την άκρη..αλλά δεν είναι εύκολο να την βρεί κανείς...που θα πάει όμως?

Πάντως η συνάδελφος για το απομακρυσμένο Π.Ι αρνήθηκε να αναλάβει απο τώρα να εφημερεύει..και ο ευθυνόφοβος διευθυντής του Κ.Υ το δέχτηκε...(ας έκανε κι αλλιώς!)

Αυτά προς το παρόν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν χθές ο Διευθυντής της παθολογικής κλινικής του Νοσοκομείου,που παρεπιπτόντως είναι και πολύ καλός άνθρωπος,όταν πήγαμε να του εκφράσουμε τις αντιρρήσεις μας για το Κ.Υ, μας είπε οτι το Κ.Υ υπάγεται στο ίδιο δοιηκιτικό "σχήμα"να το πώ?με το νοσοκομείο οπότε πρόκειται για εσωτερική μετακίνηση και δεν χρειάζεται έγγραφη εντολή γιατί δεν διακόπτουμε το τρίμηνο μας..απλώς θα εφημερεύουμε στο Κ.Υ αντί του νοσοκομείου...είναι δηλαδή σαν να σου λένε σήμερα πήγαινε στα εξωτερικά ιατρεία για συνταγογράφηση!!ψάχνω την άκρη..αλλά δεν είναι εύκολο να την βρεί κανείς...που θα πάει όμως?

Πάντως η συνάδελφος για το απομακρυσμένο Π.Ι αρνήθηκε να αναλάβει απο τώρα να εφημερεύει..και ο ευθυνόφοβος διευθυντής του Κ.Υ το δέχτηκε...(ας έκανε κι αλλιώς!)

Αυτά προς το παρόν!

Στο ίδιο διοικητικό σχήμα με το νοσοκομείο ανήκουν και όλα τα Κ.Υ. της περιοχής, της υγειονομικής περιφέρειας που υπάγεστε. Αυτό τι σημαίνει; Ότι σήμερα εδώ, αύριο εκεί, μεθαύριο παραπέρα;... Τι βλακείες είναι αυτές; Υπάγεστε στο Π.Ι. στο οποίο διορίζεστε. Απλά, το πρώτο τρίμηνο το κάνετε σαν εκπαίδευση στο νοσοκομείο όπως προβλέπεται. Βάσει της ευγκυκλίου, προβλέπεται να κάνετε εφημερίες στο Κ.Υ. και πριν την ολοκλήρωση του τριμήνου, κατόπιν δικαιολογημένης απάντησης της διοίκησης του νοσοκομείου. Φυσικά και για κάθε μετακίνηση πρέπει να υπάρχει έγγραφη εντολή από τη διοίκηση. Όλα τα υπόλοιπα είναι βλακείες. Στο προφορικό δεν υπάρχει τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Achille ακούω με ευχαρίστηση αυτά που λές...μα που θα βρώ την επίμαχη εγκύκλιο(αυτή περι των εφημεριών σε Κ.Υ πριν την ολοκλήρωση του τριμήνου και κατόπιν δικαιολογημένης απάντησης του διοικητή?)ή αναφέρεσαι στο ΦΕΚ(ΦΕΚ 262,τεύχος α',23/12/2008) στο οποίο με έχει παραπέμψει ήδη ο Τάσος?γιατί εαν έχω καταλάβει καλά αυτό το ΦΕΚ μιλάει για τη περίπτωση διακοπής τριμήνου ή την μεταφορά του στο τέλος της υπηρεσίας υπαίθρου..(και παρακαλώ συγχώρεσέ με για την απειρία μου στην ερμηνεία των νόμων...ευελπιστώ να βελτιωθώ σύντομα..)Παρόλαυτά καταλαβαίνω οτι μπορούμε να ζητήσουμε τουλάχιστον να κοινοποιηθεί επίσημα με χαρτί διοικητή πότε εφημερεύουμε στο Κ.Υ και γιατί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν!Πήγαμε σήμερα στον δοιηκητή του νοσοκομείου ,ο οποίος παρεπιπτόντως είναι και νέος διοικητής(μόλις ορκίστηκε!),του ζητήσαμε την έγγραφη εντολή του για τις εφημερίες μας και δεν υπήρξε πρόβλημα...είπε θα το κάνει.. εντός εβδομάδος..καλά τα νέα πιστεύω..

Σ'ευχαριστώ forea για την βοήθεια... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.