Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Αυτό που σου καταλογίζεται είναι ότι έκανες τα στραβά μάτια για ηθικούς, αλλά όχι μόνο λόγους. Σε μια αυστηρή κριτική απέναντί σου, υπήρξες και θύμα, αλλά και θύτης του ίδιου σου του εαυτού.

Μακάρι να πάρεις τα χρήματά σου. Μακάρι όμως και να αλλάξεις μυαλά και να πάψεις να δέχεσαι το κάτι παραπάνω αδιαμαρτύρητα για οποιονδήποτε λόγο. Για να έχεις μετά και το ανάστημα να διεκδικείς το κάτι παραπάνω ως μέρος της συνολικής πραγματικής κατάστασης και όχι της προσωρινής προσωπικής διευκόλυνσης.

ΥΓ: Την ηθική την αναλογίστηκαν καθόλου όλοι όσοι γνωρίζουν ή και σε "εξαναγκάζουν" σε όλα όσα κάνεις? Just wondeing...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Τέλος δεν έχω ψάξει για να είμαι ειλικρινής αν υπάρχουν ευθύνες μου αν φύγω μέρες που δεν εργάζομαι. Πρώτον γιατί δεν είναι και εύκολο να μάθω, και δεύτερον γιατί δεν πρόκειται να το κάνω όπως προείπα. Ούτε απείλησα με κάτι τέτοιο. Όμως θα το ψάξω για εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία διότι αν ο άλλος σε φέρνει στο δίλλημα ή δουλεύεις ή αφήνεις το νησί ακάλυπτο (ακόμα και νόμιμα, όχι όμως ηθικά) τότε νομίζω πως μιλάμε για τον ορισμό της.

προφανως μιλας για την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ σου ηθικη.

εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και παλι θα το θεωρουσα και ηθικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να κάνω και γω τις απορίες μου, μιας και αποφοίτησα τώρα και δε ξέρω πολλά περί του θέματος.. Σκέφτομαι να κάνω άγονο αγροτικό σε νησί σε Κ.Υ. Ποιός είναι ο βασικός μισθός που παίρνουμε και πόσο οι εφημερίες? επίσης υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των εφημεριών που κάνουμε? δηλαδή μπορεί να ξεπεράσει τα 8 το μήνα ανάλογα με την έλλειψη του προσωπικού (καθώς θα τελειώνουν οι παλιοί αγροτικοί) ?? γενικά αν μπορείτε να με ενημερώσετε σ' αυτά τα θέματα θα είμαι ευγνώμων.. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να κάνω και γω τις απορίες μου, μιας και αποφοίτησα τώρα και δε ξέρω πολλά περί του θέματος.. Σκέφτομαι να κάνω άγονο αγροτικό σε νησί σε Κ.Υ. Ποιός είναι ο βασικός μισθός που παίρνουμε και πόσο οι εφημερίες? επίσης υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των εφημεριών που κάνουμε? δηλαδή μπορεί να ξεπεράσει τα 8 το μήνα ανάλογα με την έλλειψη του προσωπικού (καθώς θα τελειώνουν οι παλιοί αγροτικοί) ?? γενικά αν μπορείτε να με ενημερώσετε σ' αυτά τα θέματα θα είμαι ευγνώμων.. :)

μετα απο ολα τα παραπανω ποστ η ΠΡΩΤΗ σου επιλογη ειναι αγονο σε νησι?

ΓΙΑΤΙ??????

υπαρχουν δεκαδες αγονα στην ηπειρωτικη Ελλαδα με ευνοικοτερες συνθηκες εργασιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να κάνω και γω τις απορίες μου, μιας και αποφοίτησα τώρα και δε ξέρω πολλά περί του θέματος.. Σκέφτομαι να κάνω άγονο αγροτικό σε νησί σε Κ.Υ. Ποιός είναι ο βασικός μισθός που παίρνουμε και πόσο οι εφημερίες? επίσης υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των εφημεριών που κάνουμε? δηλαδή μπορεί να ξεπεράσει τα 8 το μήνα ανάλογα με την έλλειψη του προσωπικού (καθώς θα τελειώνουν οι παλιοί αγροτικοί) ?? γενικά αν μπορείτε να με ενημερώσετε σ' αυτά τα θέματα θα είμαι ευγνώμων.. :)

μετα απο ολα τα παραπανω ποστ η ΠΡΩΤΗ σου επιλογη ειναι αγονο σε νησι?

ΓΙΑΤΙ??????

υπαρχουν δεκαδες αγονα στην ηπειρωτικη Ελλαδα με ευνοικοτερες συνθηκες εργασιας.

Γιατί είναι κομάντο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να κάνω και γω τις απορίες μου, μιας και αποφοίτησα τώρα και δε ξέρω πολλά περί του θέματος.. Σκέφτομαι να κάνω άγονο αγροτικό σε νησί σε Κ.Υ. Ποιός είναι ο βασικός μισθός που παίρνουμε και πόσο οι εφημερίες? επίσης υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των εφημεριών που κάνουμε? δηλαδή μπορεί να ξεπεράσει τα 8 το μήνα ανάλογα με την έλλειψη του προσωπικού (καθώς θα τελειώνουν οι παλιοί αγροτικοί) ?? γενικά αν μπορείτε να με ενημερώσετε σ' αυτά τα θέματα θα είμαι ευγνώμων.. :)

Από 1/1/2015 957 μεικτά( κάπου 790 καθαρά) μιας και ήρθε η ανάπτυξη και 350-400 καθαρά οι εφημερίες. Οι εφημερίες βγαίνουν με βάση το ιατρικό προσωπικό που είναι διαθέσιμο, οπότε ναι μπορεί να ξεπεράσει και τις 8 εφημερίες και το πιο πιθανό είναι τις παραπάνω να μην τις πληρωθείς κιόλας... Άγονο σε νησί ήθελες, άγονο σε νησί ήθελα κι εγώ, καλά να πάθουμε και οι δυο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ έχω κάποιους λόγους να κάνω άγονο σε νησι.. συγκεκριμένα θα κάνω στην Κω, που στην τελευταία προκήρυξη έγινε άγονο, και είμαι κάτοικος της Κω.. οπότε με βολεύει καλύτερα απο την ηπειρωτική Ελλάδα ή όποιο άλλο απομακρυσμένο χωριό!!

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ήθελα να κάνω και γω τις απορίες μου, μιας και αποφοίτησα τώρα και δε ξέρω πολλά περί του θέματος.. Σκέφτομαι να κάνω άγονο αγροτικό σε νησί σε Κ.Υ. Ποιός είναι ο βασικός μισθός που παίρνουμε και πόσο οι εφημερίες? επίσης υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των εφημεριών που κάνουμε? δηλαδή μπορεί να ξεπεράσει τα 8 το μήνα ανάλογα με την έλλειψη του προσωπικού (καθώς θα τελειώνουν οι παλιοί αγροτικοί) ?? γενικά αν μπορείτε να με ενημερώσετε σ' αυτά τα θέματα θα είμαι ευγνώμων.. :)

Από 1/1/2015 957 μεικτά( κάπου 790 καθαρά) μιας και ήρθε η ανάπτυξη και 350-400 καθαρά οι εφημερίες. Οι εφημερίες βγαίνουν με βάση το ιατρικό προσωπικό που είναι διαθέσιμο, οπότε ναι μπορεί να ξεπεράσει και τις 8 εφημερίες και το πιο πιθανό είναι τις παραπάνω να μην τις πληρωθείς κιόλας... Άγονο σε νησί ήθελες, άγονο σε νησί ήθελα κι εγώ, καλά να πάθουμε και οι δυο...

σ ευχαριστώ πολυ!! κανονικά οι εφημερίες που κάνουμε πόσες είναι (εκτός τις υπερωρίες)? δηλαδή πόσες πληρωνόμαστε κανονικά?.. επίσης κάτι άλλο, υπάρχει ένας μήνας εκπαίδευσης? κάτι τέτοιο είχα διαβάσει.. Ή ξεκινάμε αμέσως τις εφημερίες??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να σας εκθέσω και εγώ την ιστορία μου από ένα άγονο νησάκι, κοντά σε μεγάλο νησί. Πριν καν διοριστώ, μου είπαν από το Κ.Υ. ότι οι εφημερίες που θα "γράφω" είναι τα ΣΚ και αργίες ώστε να μην φεύγω αυτές τις μη εργάσιμες από το νησί, δεδομένου ότι δεν υπάρχει πλέον επίδομα ετοιμότητας (νομίζω ήταν 500-600Ε). Τα εξτρά θα τα πλήρωνε το νοσοκομείο μέχρι ενός ολικού πλαφόν εφημεριών(τα μεικτά των εφημεριών δε μπορούν να υπερβαίνουν να υπερβαίνουν τα μεικτά του μισθού, απλά οι εφημερίες έχουν περισσότερες κρατήσεις). Αυτό γίνονταν ως τον Ιούλιο αν και υπήρχαν και μια δυο μέρες σίγουρα κάθε μήνα που δεν πληρώνονταν λόγω πλαφόν. Αλλά εντάξει, ήξερα που έρχομαι οπότε γαργάρα. Τον Αύγουστο το έναμιση ΣΚ δεν θα πληρώνονταν σίγουρα αλλά λόγω υποστελέχωσης πάλι δεν είπα τπτ. Ο Αύγουστος με 5 ΣΚ και 1 αργία και ο Σεπτέμβρης πληρώθηκαν από το κράτος αλλά οι εξτρά λέει δεν θα αποζημιωθούν.. Δλδ για τον Αυγουστο πληρώθηκα 5 από τις 11 μέρες που εφημέρευσα.. Τον Σεπτέμβρη έχασα 3 μέρες.. Όλα αυτά βέβαια τα ενημερώθηκα μετά από δική μου τυχαία επικοινωνία με τη μισθοδοσία τον Οκτώβρη..

Ένα κίνητρο για να έρθω ήταν και τα λίγα αυτά χρήματα κάθε μήνα. Τώρα παίρνουμε τα ίδια με την κοπέλα που έχει αγροτικό σε αεροδρόμιο.. Εγώ είμαι στις επάλξεις κάθε μέρα όποτε του καπνίσει του καθενός χωρίς εξτρά αποζημίωση, δεν έφυγα τις μέρες που τυπικά δεν μπορούσαν να με αποζημιώσουν, ζητάω άδεια από Σεπτέμβρη και δέχομαι τα όχι λόγω υποστελέχωσης.. Και μετά από όλα αυτά το νοσοκομείο λέει δεν αποζημιώνω?? Και μάλιστα χωρίς πρότερη ενημέρωση? Σου λέει, ας δουλέψει ο μαλ...ς full season, να φτάσει στα όριά του ημιάϋπνος 9-10 μέρες και μετά 2 μήνες θα πάρει χαμπάρι ότι του τα κόψαμε και δε θα ασχοληθεί κανείς.. Γιατί δεν στέλνουν έγγραφο πότε θα γίνονται οι εφημερίες, βολεύει το μιλητό και το αόριστο.

Πλέον είπα τέλος. Έκανα έγγραφο σε Δ.Υ.Πε και Κ.Υ.. Από εδώ και πέρα μέρα που δεν αμείβομαι να στέλνουν αντικαταστάτη, ώστε να πάω καμιά βόλτα να ξελαμπικάρω και επειδή το δικαιούμαι στην τελική. Αν δεν στέλνουν αντικαταστάτη θα τους κυνηγήσω για εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία, γιατί για λόγους ηθικής δεν μπορώ να σηκωθώ να φύγω χωρίς αντικατάσταση με το νησί ακάλυπτο. Επίσης να με ενημερώνουν εγγράφως πριν αρχίσει ο μήνας ποιές εφημερίες θα κάνω και θα αποζημιωθούν.

Πέραν του ότι όλοι στη διοίκηση θελουν να κάνουν δωρεάν υγεία σε βάρος άλλων, μας κοροϊδεύουν κιόλας. Η απάντηση του νοσοκομείου προφορικά είναι ότι δεν έγιναν οι κατάλληλες ενέργειες προέγκρισης εξτρά εφημεριών από το Κ.Υ.. Το Κ.Υ. λέει έκανε ότι κάθε μήνα. Άρα μάλλον το νοσοκομείο είχε πάντα πάτημα τυπικό και ενώ κάλυπτε ως τον Ιούλιο, τώρα αποφάσισε να μαζέψει τα οικονομικά του.. Όπως και να έχει ή χρήματα ή αντικαταστάτη.. Βαρέθηκα να είμαι θύμα.

Να σας μείνει ότι τα γραπτά μένουν. Προσπαθήστε να καλύπτεστε με χαρτιά όσο μπορείτε, γιατί πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα σας ρίξουν ευθύνες ή γενικώς θα σας ρίξουν γιατί δεν είναι γραμμένα κάπου διαδικαστικά που φαίνονται αυτονόητα..

Από τον περασμένο φεβρουάριο έως και σήμερα δεν υπάρχει μήνας που να μην έχω ξεπεράσει το πλαφόν των εφημεριών(5+2) κάνοντας έως και 10 εφημερείες λόγω έλλειψης ιατρών για την κάλυψη εφημερειών στο νοσοκομείο και το κέντρο υγείας του νησιού.Έως και τον ιούλιο τα χρήματα καταβάλονταν κανονικά.Ύστερα από τυχαία και εγώ ερώτηση στη μισθοδοσία έμαθα ότι υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθώ τις εξτρά εφημερείες ή ακόμη και όλες καθώς εφημέρευε και στα 2 νοσηλευτικά ιδρύματα του νησιού και δεν έχω συγκεκριμένη θέση.Οι διοικούντες μου υπόσχονται ότι όλο αυτό θ αλλάξει καθώς κάθε μέρα περνάω και σπάω μπάλες κανονικά στην μισθοδοσία και τον διοικητή αλλά και πάλι άγνωστο τι θα συμβεί.Σε λίγες μέρες φεύγω γιατί άνοιξε η θέση μου για ειδικότητα και ψάχνω τρόπο να βεβαιωθω πως θα καταβληθούν τα χρήματα.Μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό για την απλήρωτη εργασία πως μπορεί να τους πλήξει?είμαι διατεθείμένος να φτάσω στα άκρα

p.s αγροτικό ποτέ ξανά,μόνο το καλοκαίρι αξίζει γιατί βγάζεις γούστα αλλά τίποτα άλλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι διοικούντες μου υπόσχονται ότι όλο αυτό θ αλλάξει καθώς κάθε μέρα περνάω και σπάω μπάλες κανονικά στην μισθοδοσία και τον διοικητή αλλά και πάλι άγνωστο τι θα συμβεί.Σε λίγες μέρες φεύγω γιατί άνοιξε η θέση μου για ειδικότητα και ψάχνω τρόπο να βεβαιωθω πως θα καταβληθούν τα χρήματα.Μπορείς να μου εξηγήσεις αυτό για την απλήρωτη εργασία πως μπορεί να τους πλήξει?είμαι διατεθείμένος να φτάσω στα άκρα

θα ηθελα περισσοτερες λεπτομερειες επι του συγκεκριμενου σκηνικου.......please!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο να σου πω όσον αφορά τον εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία..

Προς το παρών περιμένω απάντηση σχετικά με αυτό από το νομικό τμήμα της Υ.Πε. και ζήτησα εγγράφως από τον ιατρικό σύλλογο που δεν έχει νομικό σύμβουλο να ζητήσει απάντηση από το νομικό σύμβουλο του Π.Ι.Σ. 1ον αν υπάρχει κάποιο νομικό κόλλημα στο να φεύγω από το νησί όταν δεν εφημερεύω και 2ον αν συνιστά εξαναγκασμό σε απλήρωτη εργασία η μη αντικατάστασή μου σε μέρες για τις οποίες δεν αποζημιώνομαι.

Προφανώς η όποια απάντηση δεν θα αφορά εμένα μόνο και μου είπαν από τον ιατρικό σύλλογο ότι θα το κοινοποιήσουν εδώ τουλάχιστον.

Για τις εφημερίες που μου έκοψαν πετάει ο ένας το μπαλάκι στον άλλο. Το νοσοκομείο μου έστειλε απάντηση ότι δεν ζητήθηκε από το Κ.Υ. προέγκριση των υπερβατικών και το κέντρο υγείας μου λέει ότι υπάρχει απόφαση για κάποια άγονα του νομού από το 2012 που λέει ότι θα αποζημιώνονται 9 ή 10 εφημερίες. Επειδή λοιπόν δεν μου είχαν στείλει έγγραφο που να λέει κάνε αυτές τις εφημερίες να τους το τρίψω δεν ξέρω αν μπορώ πλέον τυπικά να τα ζητήσω. Θα μου πουν δε σου δώσαμε "εντολή" να μείνεις εκεί.. Βέβαια ούτε αντικαταστάτη για να εφημερεύσει έστειλαν...

Περιμένω να φύγω με άδεια για να ρωτήσω και φίλη μου δικηγόρο πλέον αν και δεν ξέρω αν θα βρω άκρη..

Για οτιδήποτε νεότερο θα ενημερώσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Τελικά υπήρξε κάποιο νεότερο doctorstam ;

Κατάφερες και έφευγες απ΄το νησί όταν δεν εφημέρευες ή σου πλήρωναν τις επιπλέον εφημερίες και όλα καλά ;

Το θέμα αφορά πολύ κόσμο όπως καταλαβαίνεις, και ελπίζω να μην περιστρέφονται όλα γύρω απ' τις 2 επιπλέον εφημερίες (~120€) καθώς θα ήταν ξεφτίλα για τον κλάδο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Από ένα σημείο και μετά η ενασχόληση με αυτό το θέμα το μόνο που απέφερε ήταν εκνευρισμός. Επίσης ξεκίνησα ειδικότητα πλέον και ο χρόνος-διάθεση έχει περιοριστεί. Για αυτό και κακώς δεν έχω αναφερθεί ξανά στο ζήτημα.

Μετά από ερώτηση στη νομική υπηρεσία του Ι.Σ.Α. έλαβε ο εδώ ιατρικός σύλλογος απάντηση που κοινοποίησε με e-mail. Σύμφωνα με αυτή και με τις διατάξεις τις οποίες αναφέρει ¨δεν είναι σύννομη, άλλως είναι καταχρηστική η απαίτηση από κάθε αγροτικό ιατρό, όπως και κάθε ιατρό του ΕΣΥ, να παρέχουν τις υπηρεσίες τους εκτός του ωραρίου τους και ενώ δεν εφημερεύουν. Οποιαδήποτε δε, υπερωριακή απασχόληση θα πρέπει να αποζημιώνεται κατά τα προβλεπόμενα στις σχετικές διατάξεις. Ειδάλλως οι γιατροί υποχρεούνται σε οιονεί ή πραγματική καταναγκαστική εργασία η οποία απαγορεύεται από το άρθρο 22 παρ. 4 του Συντάγματος. Η υγειονομική κάλυψη των αναγκών του πληθυσμού πρέπει να γίνεται σε ορθολογική βάση και όχι με κουρασμένους και υπερφορτωμένους γιατρούς, γεγονός που όχι μόνο προσβάλει συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματά τους, αλλά και εγκυμονεί ιδιαίτερους κινδύνους για τη δημόσια υγεία.

Επίσης αναφέρει: "Πέραν του ωραρίου υποχρεούνται (Αγροτικοί, όπως και όλοι οι γιατροί του ΕΣΥ) να παρίστανται στη θέση ευθύνης τους και να παρέχουν τις υπηρεσίες τους όταν έχουν εφημερία ή άλλη κατά νόμον προβλεπόμενη υπερωριακή εργασία. Και στις δύο αυτές περιπτώσεις που υποχρεούνται να εργάζονται πέραν του ωραρίου δικαιούνται συμπληρωματικής αμοιβής, όπως προβλέπεται κατά νόμον."

Βέβαια δίκην σχολίου αναφέρει κιόλας ότι πληρώνουν οι γιατροί τις ελλείψεις του κράτους και ότι είναι λογικό από τη μεριά του ασθενή σε ένα απομακρυσμένο σημείο να σε αναζητήσει αν είσαι ένας γιατί η ασθένεια δε μπορεί να περιμένει..

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι ο νόμος σε καλύπτει.. Μέχρι να γίνει η μαλακία όπου δεν ξέρω εκεί τι θα γίνει, καθώς αν χαθεί κάποιος δεν ξέρω τι θα πει ο εκάστοτε εισαγγελέας.

Στην δική μου περίπτωση πάντως από τη μία έχασα τα εξτρά χρήματα του 4μήνου εκείνου και από την άλλη τους ενημέρωσα ότι αν το πρόγραμμα δεν έχει εφημερία σε όλες τις αργίες(και αποζημιωθώ εννοείται για αυτές) θα φύγω με αντικαταστάτη, ειδάλλως θα κινηθώ νομικά(όχι ότι ήξερα ακριβώς τι θα έκανα αλλά μάλλον θα μιλούσα με τον εισαγγελέα). Βέβαια όπως είπα και τότε, δεν θα άφηνα το νησί έτσι και για τους κατοίκους αλλά και για μένα φυσικα. Αλλά θα προσπαθούσα να τους τρίξω τα δόντια τουλάχιστον. Τελικά λήφθηκε απόφαση από τη ΔΥΠΕ να αποζημιωθούν οι υπερβατικές εφημερίες του επόμενου διμήνου και μου είπαν ότι το ίδιο θα συνέβαινε και για το επόμενο δίμηνο. Υπάρχει ακόμα βέβαια μια ασάφεια για το τελευταίο δίμηνο και καθότι ούτως ή άλλως ακόμα δεν έχουν πληρωθεί οι εφημερίες από τότε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό ξεκίνημα στην Ειδικότητα, αλλά το πρόβλημα παραμένει, και ατομικές ενέργειες όπως η δική σου δεν δημιουργούν αρκετούς πονοκέφαλους στους αρμόδιους ώστε να δοθεί λύση στο πρόβλημα και να αλλάξει η αναχρονιστική νομοθεσία για την Υπηρεσία Υπαίθρου.

Όντες φυσικά "περαστικοί" οι περισσότεροι ιατροί δεν αναλώνονται σε επίμονες προσπάθειες για να γίνει κάτι, κάνουν κινήσεις όσο είναι αγροτικοί, και όταν λήξει η θητεία τους, δεν ασχολούνται πλέον με το ζήτημα, κάτι λογικό.

Το σωστό θα ήταν να ασχολούνταν με το θέμα οι Ενώσεις των Γενικών Ιατρών, μιας και οι αγροτικοί ασκούν κι αυτοί Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας, αλλά το αίτημα θα έκανε "τζιζ" μιας κι οι Γενικοί Γιατροί δεν θέλουν να έχουν οποιαδήποτε σχέση με τους Αγροτικούς για να ξεπλύνουν την ρετσινιά του "αγροτικού" που τους έχει κολλήσει πολύς κόσμος, πράγμα παράλογο κι κοντόφθαλμο κατ' εμέ, καθώς το ότι έχει καταντήσει το αγροτικό μη-ελκυστικό για τους νέους ιατρούς έχει σαν αποτέλεσμα να επιβαρύνονται οι ίδιοι, αναγκαζόμενοι να καλύπτουν δυσπρόσιτα Π.Ι, όπως π.χ το δικό σου τώρα που έφυγες, μιας και θεωρώ απίθανο να το πήρε νέος αγροτικός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Άκουσα πως μερικές ΥΠΕ έδωσαν εφημερίες του πρώτου τριμήνου του '15 - αλλά δεν ξέρω αν αφορά αγροτικούς ή νοσοκομειακούς γιατρούς.

Μπήκαν οι εφημερίες κανενός; Αν ναι πείτε και σε ποιά ΥΠΕ ανήκετε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άκουσα πως μερικές ΥΠΕ έδωσαν εφημερίες του πρώτου τριμήνου του '15 - αλλά δεν ξέρω αν αφορά αγροτικούς ή νοσοκομειακούς γιατρούς.

Μπήκαν οι εφημερίες κανενός; Αν ναι πείτε και σε ποιά ΥΠΕ ανήκετε.

Στο ΠΓΝ Αλεξανδρούπολης μπήκαν οι πρώτοι 3 μήνες.

Γενάρης και Μάρτης περικόπηκαν μόνο οι εφημερίες ειδικών.

Τον Φλεβάρη μόνο ειδικευομένων. Μια εφημερία απο τον καθέναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Είναι ένα αίσχος αυτό που γίνεται με τις εφημερίες μας,πόσο θα συνεχιστεί ακόμα ο εμπαιγμός και η απλήρωτη εργασία;Φτάνουμε σιγά σιγά τους 6 μήνες απλήρωτοι επειδή"υπαρχει μπέρδεμα με τις ΔΥΠΕ"ενώ η πλειοψηφία των νοσοκομείων έχει πληρωθεί.Άμα δεν έχετε ανάγκη τους ιατρούς στα Κέντρα Υγείας κλείστε τα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Υπάρχουν ακόμα αγροτικοί ή ειδικοί της 4ης ΥΠΕ, οι οποίοι να εξακολουθούν να παραμένουν ως σήμερα με τελείως απλήρωτες εφημερίες για το 2015, λόγω του χθεσινού, "τυχαίου" τεχνικού λάθους των υπαλλήλων?

Αν ναι, στείλτε μου pm. Ήλθε η ώρα να σφίξουν λίγο οι κώλοι στην Πλατεία Αριστοτέλους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλα,εδω υπαρχουνε συναδελφοι που αποτι ακουγεται και μαλλον ετσι θα ειναι δλδ,δεν θα πληρωθουνε εγκαιρως την μισθοδοσια τους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Τελικά πληρώθηκαν σε κανέναν οι Εφημερίες πρώτου 3μήνου;;;

Στην 4η ΥΠΕ σε νοσοκομειακούς και ΚΥ. Μεθαύριο στις 13 Αυγούστου αναμένουμε και το 2ο τρίμηνο. Έχει βουίξει ο τόπος. Αν δεν έχει φτάσει στα "αυτιά" της ΥΠΕ...κακό του κεφαλιού της.

Εσύ σε ποιά ΥΠΕ είσαι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.