Jump to content

[αγροτικός] Εφημερίες αγροτικών ιατρών : αμοιβές,φορολογία,πλαφον


drWatkins

Recommended Posts

Γειά χαρά!!

Τελικα, στην καθαρή πραγματικότητα της «μισθοδοσίας»,

*)Μέχρι πόσες εφημερίες <εννοείται πάντα σε "ενεργό εφημερία"§1>

θα τις πληρωθεί κανονικά ο Αγροτικός??...

*)Αυτό που συνηθέστατα λένε οι Ειδικευμένοι και κυρίως οι Επιμελητές,

οτι θα πληρωθούμε αργότερα(...) τις όποιες extra εφημερίες,

έχει κάποια βάση αλήθειας ή ειναι εντελώς παραμύθια??...

§1-Τελικά, αυτές οι εφημερίες "ετοιμότητας", ειδικά για τους αγροτικούς,

είναι απλώς ένας τρόπος, «και καλά»,

νομότυπου χωσίματος για ενδεχόμενη διακομιδη??

Γιατί αν προκύψει η ανάγκη διακομιδής,

ο ειδικευόμενος <ελπίζω έμπειρος...> που εφημερεύει,

δεν υπαρχει λόγος να διακομίσει, γιατί αφενός, προκύπτει κενό στ εφημερία,

και αφετέρου «...δεν δικαιούται άλλης αποζημίωσης...»??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 278
  • Created
  • Last Reply

Δεν υφίσταται ο όρος εφημερίες ετοιμότητας για τους αγροτικούς. Οι αγροτικοί κάνουν μόνο ενεργείς εφημερίες. Και πληρώνονται με ανώτατό όριο τις αποδοχές του μήνα. Και 30 εφημερίες να κάνεις, θα πάρεις το λεγόμενο "πλαφόν". Το οποίο έχει αναλυθεί και σε άλλα κομμάτια του forum. Μια μικρή αναζήτηση θα σε βοηθήσει περισσότερο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει....Πόσες εφημερίες υποχρεούται απο το νόμο να κάνει ένας αγροτικός επιτέλους???

Βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει....Πόσες εφημερίες υποχρεούται απο το νόμο να κάνει ένας αγροτικός επιτέλους???

Βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.... :(

Όσες ορίζει το πρόγραμμα, το οποίο καταρτίζεται με βάση τις εκάστοτε ανάγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπαρχει νοσοκομειο που πληρωνει 12 εφημεριες το μηνα σε αγροτικους?αυτο ειναι εντος ελληνικης επικρατεις η μιλαμε για αλλο διαπλανητικο συστημα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει....Πόσες εφημερίες υποχρεούται απο το νόμο να κάνει ένας αγροτικός επιτέλους???

Βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.... :(

Από μηδέν μέχρι όσες θέλει και του επιτρέψει ο διευθυντής του. Πληρώνεται μέχρι το πλαφόν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, όποιος ξέρει ας μου απαντήσει....Πόσες εφημερίες υποχρεούται απο το νόμο να κάνει ένας αγροτικός επιτέλους???

Βρίσκομαι στα πρόθυρα νευρικής κρίσης.... :(

Από μηδέν μέχρι όσες θέλει και του επιτρέψει ο διευθυντής του. Πληρώνεται μέχρι το πλαφόν.

Ρε παιδια για να καταλάβω κατι γιατι θα τρελαθω με όσα ακουω και διαβάζω σε αυτο το φορουμ

Ειστε αγροτικοί ιατροι. Αλλα δεν δικαιουστε το ρεπο τις αυξησεις και οτι αλλο υπάρχει στην κλαδικη.

Αρα η κλαδική δεν σας περιλαμβάνει. Τι σημαινει αυτο?????????!!!!!!!!

Ευρωπαική νομοθεσία 2 εφημεριες για τους ειδικους και 4 για τους ανειδίκευτους!!!!!!!!!!!!

κατεβάστε προγραμμα με 4 εφημερίες και αφήστε τους διευθυντες να ψαχνονται!!!!!!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΞΥΠΝΗΣΤΕ

ΣΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΠΑΛΙΟ!!!!

ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙΤΕ

ΑΑΑΑΑ

Αν θυμαμαι καλα απο τον καιρο που εκανα αγροτικο ο μισθος του αγροτικου καθοριζεταιμε βαση

το βασικό μισθο του Επ Β οπότε και στην κλαδική που δεν σας αναφερει να μην λεεί για αυξησεις αγροτικών τις αυξήσεις τις δικαιουστε με βάση τον βασικό του Επ Β. Νομιζω οτι ο βασικός του αγροτικού ειναι το 70% του Επ Β για ψαξτε το λιγο

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το πλαφον για τις εφημεριες των αγροτικών?ειναι σε συναρτηση με το βασικο μισθο του αγροτικου πχ.καποιο ποσοστο αυτου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι ειναι συναρτηση του μισθου (με τον καινουριο νομο λεει δεν υπαρχει πλαφον) και αναλογα με ποσα ατομα τις μοιραζεσαι. Δεν σου πλαφοναρουν ολα τα νοσοκομεια. Οικονομικοι λογοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν το εχω ψαξει πολυ ρε Τασο. Δεν ξερω αν ειναι νομος, υπουργικη αποφαση ή οτιδηποτε αλλο. Το θεμα ειναι οτι μεχρι περυσι στο αγονο πληρωνονταν μεχρι 14 εφημεριες ενω τωρα πληρωνομαστε 16 με 17.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να υπάρχει ούτε νόμος, ούτε υπουργική απόφαση μα ούτε οτιδήποτε άλλο.

Δηλαδή εσύ που είσαι σε άγονο κάνεις 16-17 εφημερίες και τις πληρώνεσαι...3000-3500 ευρώ περίπου μηνιαίως;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε νομίζω να υπάρχει ούτε νόμος, ούτε υπουργική απόφαση μα ούτε οτιδήποτε άλλο.

Δηλαδή εσύ που είσαι σε άγονο κάνεις 16-17 εφημερίες και τις πληρώνεσαι...3000-3500 ευρώ περίπου μηνιαίως;

στο κ.υ.που ημουν επρεπε το ακαθαριστο ποσο των εφημεριων να ειναι ισο με το ακαθαριστο του μισθου μαζι με τα επιδοματα!δεν μπορουμε να πουμε αριθμο εφημεριων γιατι αλλο ποσο παιρνεις τις καθημερινες και αλλο σ/κ και αργιες.ειχαμε φτασει πολλες φορες στο σημειο να τις υπολογιζουμε με σκοπο να καλυψουμε τα κενα.χωρις αμφιβολια παντως,οι αγονοι μπορουσαν να κανουν περισσοτερες...
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άγονοι κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνουν καμία. Έχουμε παρεξηγήσει μερικές έννοιες μερικοί.

Όσο αφορά τα όσα γράφεις παραπάνω είναι ο νόμος που ισχύει για όλους τους ιατρούς και αφορά το πλαφόν. Δεν είναι κάποιος νέος νόμος, αλλά νόμος του 1998 4161679990_9d7cff1375_o.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι Τασο μου. Βγαζω περιπου 3000 ευρω. Ειμαι η τελευταια φουρνια αγροτικων που το κανει αυτο στην Ιο, γιατι το Κ.Υ. που ειμαι αποχαρακτηριστηκε απο αγονο πριν απο 2 μηνες. Στην επομενη προκηρυξη η Ιος δεν θα προσδιοριζεται ως αγονη. Πληροφοριακα το λεω για οσους ενδεχομενως να ενδιαφερονται. Συμφωνω με peonia. Λογω του επιδοματος του αγονου, ανεβαινει το οριο εφημεριων στους αγονους αγροτικους, σε συγκριση με τους μη αγονους, οι οποιοι αν δεν κανω λαθος δικαιουνται μεχρι 14 περιπου.

Γιατι οι αγονοι δεν δικαιουνται ουτε μια εφημερια; Λογω της ετοιμοτητας; Αν δεν ημουν ο κλασικος Ελληνας που στηριζει το κρατος με το φιλοτιμο του, και αν τα λεφτα μου δεν ηταν τοσο καλα, θα το ειχα ψαξει πολυ καλα τι σημαινει ετοιμοτητα και τι οχι. Τωρα δεν με ενδιαφερει γιατι ουτως ή αλλως περναω απο το Κ.Υ. ακομα και για βολτα, ποσο μαλλον οταν εχουμε σοβαρο περιστατικο με τα παιδια και μαζευομαστε και οι τρεις για υποστηριξη. Κατι τετοια μου ελεγε και ο διευθυντης μου για ετοιμοτητες, αλλα λογω των συνθηκων δεν αντιδρω αρνητικα, γιατι ολοι εκει ειμαστε μια οικογενεια. Μια απομονωμενη οικογενεια που πρεπει να επιβιωσει πανω σε μια κοτρωνα που προεξεχει απο το Αιγαιο η οποια λεγεται Ιος. Δεν με νοιαζει οτι δεν εχουμε αεροδρομιο, με νοιαζει που εχουμε ελικοδρομιο το οποιο λειτουργει μονο την ημερα, γιατι οι εξυπνοι δεν ενεργοποιησει τα νυχτερινα φωτα προσγειωσης του ελικοπτερου, οποτε το ΕΚΑΒ σου λεει ή να περιμενεις να ξημερωσει ή να τον πας στην Σαντορινη ΑΝ εχει πλοιο για να φυγει απο εκει. Μολις πριν 4-5 μερες διεκομισα ενα ΟΕΜ στην Σαντορινη γιάυτον ακριβως τον λογο! Το τι κουνημα εκανε το γαμημενο το πλοιο, δεν περιγραφεται. Κοιμηθηκα μεσα στο Κ.Υ. Σαντορινης στις 4, ξυπνησα στις 6 για να προλαβω το πλοιο να γυρισω πισω και οταν επιτελους ξαναπατησα το ποδι μου στην Ιο στις 9:30 το πρωι, ευτυχως τα παιδια εδειξαν κατανοηση και μου ειπαν να παω να ξεκουραστω γιατι το ιδιο μεσημερι εφημερευα! Και ποια ειναι η αμοιβη της διακομιδης; 40 ευρω! Οσο εμετο και να κανεις στο πλοιο, οσες ωρες και να ταξιδευεις (διακομιδες στην Αθηνα διαρκουν 10 ωρες!) Βγαζω αρκετα, αλλα τα βγαζω ευρω-ευρω! Οι αγονοι δικαιουνται τα λεφτα τους! Υπ'οψιν οτι στην Ιο δεν γραφουμε φασον...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα Κ.Υ. δεν χαρακτηρίζονται άγονα, οπότε το Κ.Υ. στο οποίο υπάγεται το Π.Ι. που βρίσκεσαι δεν ήταν άγονο.

Μάλλον αναφέρεσαι στο Π.Ι. που υπηρετείς το οποίο αποχαρακτηρίστηκε από άγονο σε κανονικό.

Στο ότι οι άγονοι "δεν πρέπει" να κάνουν εφημερίες αναφέρθηκα με την αιτιολογία πως δε μπορεί κάποιος αγροτικός να αμείβεται με 1350 ευρώ και κάποιοι άλλοι με 3000+ ευρώ.

Θα στο θέσω διαφορετικά το θέμα αν και αποφεύγω να αναφερθώ στα "προβλήματα" της εργασίας μου.

Όταν ξεκίνησα το αγροτικό (δεν έκανα τρίμηνο) πήγα στο νοσοκομείο για να ορκιστώ και στο Κ.Υ. να "ενημερωθώ". Η διευθύντρια μου είπε πως δε θα κάνω εφημερίες επειδή το Π.Ι. βρίσκεται μακρυά από το Κ.Υ. (60 χιλ., 30 λεπτά απόσταση). Εγώ το κατάλαβα στο ότι δεν ήθελε να μοιραστεί η πίτα σε περισσότερα άτομα.

Πριν λίγο καιρό έμαθα πως ο αγροτικός ιατρός του άγονου Π.Ι. που βρίσκεται σε απόσταση 30 χιλιόμετρα από το δικό μου πάνω στο βουνό και σε απόσταση 90 χιλιομέτρων από το Κ.Υ. ο οποίος αμείβεται με το επιπλέον επίδομα 550 ευρώ του άγονου κάνει εφημερίες, το οποίο σημαίνει πως φτάνει τα 2200-2500 ευρώ τουλάχιστον.

Δε θεωρώ λογικό να κάνει εφημερίες ένας συνάδελφος που αμείβεται ήδη με 550 ευρώ παραπάνω και όχι εγώ ή κάποιος άλλος που ανήκω και σε διθέσιο Π.Ι. και θα υπάρξει κάλυψη.

Αλλά άντε τώρα να κάτσω να συζητήσω με Δ/ντη Κ.Υ. και Δ/κτη Νοσοκομείου. Καλύτερα να συζητάω με τον dikaios3 που αξίζει να συνομιλείς μαζί του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω τασο συμφωνω μαζι σου στο θεμα των αγονων!αλλα οταν δεν βγαινουν οι εφημεριες δεν γινεται αλλιως...

δεν βγαίνουν οι εφημερίες όταν κάνουν κάποιοι ημέτεροι εφημερίες. Αν κάνουν όλοι όσοι θέλουν τότε βγαίνουν και παραβγαίνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι άγονοι κανονικά δεν θα έπρεπε να κάνουν καμία. Έχουμε παρεξηγήσει μερικές έννοιες μερικοί.

Όσο αφορά τα όσα γράφεις παραπάνω είναι ο νόμος που ισχύει για όλους τους ιατρούς και αφορά το πλαφόν. Δεν είναι κάποιος νέος νόμος, αλλά νόμος του 1998 4161679990_9d7cff1375_o.jpg

Δηλαδη βασει αυτου δε πρεπει το συνολο των αποζημιωσεων εφημεριων να ξεπερνα τα 1300 κατι που ειναι ο βασικος(στο μη αγονο)καθε μηνα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις εσύ 1300 ευρώ βασικό μισθό; Μήπως έχεις 1104 ευρώ;

Εννοουσα μαζι με τα διαφορα επιδοματα 1300 κατι(χωρις τα συγκεκριμενα επιδοματα: οικογενειακο,εορτων,αδειας που γραφει στο νομο που αναφερεις τασο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.