Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

Χμ, καλά ανακαλώ τη βαριά κουβέντα, γιατί έχει μια βάση η σκέψη σου αλλά δεν έχω υπόψιν μου Γενικό Γιατρό να έχει παέι σε άγονο....Δεν νομίζω να μετράνε τόσο πολύ αυτά τα λεφτά, διότι όταν λέμε άγονο εννοούμε αυτό που θα λέγανε στην χώρα που σε φιλοξενεί...il culo del mondo!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply

Το να παίρνεις σχεδόν διπλά λεφτά είναι αρκετά δυνατό κίνητρο. ;)

Πάντως χάνουμε το νόημα, μιας που όλοι βάζουν πρώτα τα άγονα (γίνονται ανάρπαστα) και τα παίρνουν αυτοί που έχουν bonus (ΔΙΚΑΤΣΑδες με τρελά μόρια, Γενικοί, κλπ) δε νομίζω ν'αξίζει να ξοδεύονται οι 2 επιλογές μας σ'αυτά.

Γνώμη μου φυσικά. Απλά η πονεμένη ιστορία της πεταλουδάρας το αποδεικνύει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Εγώ εγκατέλειψα την αναζήτησή τους διότι για την περίπτωσή μου το θεωρώ απίθανο να μου σκάσει το άγονο....

Όμως και η πετ και πολλοί ακόμα σαν αυτήν που επιμένουν το ήξεραν από την αρχή ότι δεν θα είναι εύκολη υπόθεση και θέλει υπομονή. Τώρα ότι κατά την πορεία συμβαίνουν σημεία και τέρατα δεν μπορούσαν να το περιμένουν....

Τώρα το "διπλά λεφτά" δεν νομίζω ότι ισχύει. Όσον αφορά τους ανειδίκευτους η διαφορά είναι κάπου 600 euros. Αν όμως πας σαν επιμελητής Γενικός Γιατρός αλλάζουν και τα νούμερα έτσι;Ακόμα και αυτή η αναλογία δεν νομίζω να διατηρείται σε αυτά τα επίπεδα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα παίρνουν αυτοί που έχουν bonus (ΔΙΚΑΤΣΑδες με τρελά μόρια,

τι διαβολο; παλια πηγαιναν οι κομμουνιστες, τωρα οι δικατσαδες... :blink:

κατοχυρωμενα στο ανατολικο μπλοκ ειναι? :angry::angry:

κατω η συμφωνια της Γιαλτας embombemfurious

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευμενος ιατρος (ανεξαρτητου ειδικοτητας) που προσλαμβανεται σε αγονο και δυσπροσιτο μερος "απολαμβανει" τα εξης προνομια:

1. Μισθο αεροπαγιτη (!!!!!!!!). Για οσους δεν ξερουν, ο μισθος του αεροπαγιτη ειναι ο ανωτατος μισθος που μπορει να παρει καποιος δημοσιος υπαλληλος στην Ελλαδα.

2. Δυο μηνες κανονικης αδειας το χρονο (αντι για μια) και επιπλεον 15 μερες εκπαιδευτικη αδεια.

3. Υποχρεωτικη παραμονη στο "αγονο" για 5 χρονια. Μετα ο ιατρος εχει δικαιωμα να παρει μεταθεση σε οποιοδηποτε νοσοκομειο της χωρας θελει με βαθμο επιμελητη Α'.

4. Σε πολλα ιατρεια ειναι καλυμενη και η διαμονη.

Παρολα αυτα δεν παει κοσμος και αυτο γιατι ενας ιδιωτης π.χ. παιδιατρος βγαζει πιο πολλα. Μηπως θυμαται κανεις τι ειχε γινει στη Συμη; Δεν δεχονταν να παει κανεις Ελληνας και πηγε ενας Ιταλος.

Καποτε ηταν πολυ ευκολο να παρει κανεις αγονο. Εγω πηρα το 2000 με την πρωτη αιτηση και με ενα μοριο. Και το πηρα για την περιπετεια. Γιατι τοτε η ειδικοτητα που κανω (ορθοπεδικη) δεν ειχε αναμονη. Και περασα υπεροχα. Και δεν το αλλαζω με τιποτα. Μονη μου σε ενα νησακι του Αιγαιου με 100 κατοικους. Η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης μου! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να πω την αληθεια διακοπες εκανα. Αν εξαιρεσεις το ψυχολογικο αγχος μην συμβει κατι και δεν μπορεσω να ανταπεξελθω και το γεγονος οτι για εναν χρονο δεν το κουνησα απο εκει (αφησα την Αθηνα με εναν μιζερο ηλεκτρικο και το αεροδρομιο στο Ελληνικο και γυρισα πισω και βρηκα μετρο και αεροδρομιο στα Σπατα!) κατα τα αλλα ηταν υπεροχα.

Κατα την διαρκεια της θητειας μου στο αγροτικο εκανα τα εξης:

1. Ξεγεννησα αγελαδα! (αελια στην τοπικη διαλεκτο)

2. Εκανα "πρωκτοπλαστικη" σε 2 γουρουνακια που γεννηθηκαν με ατρησια πρωκτου.

3. Εμβολιασα καμποσα κατσικοπροβατα.

4. Εκανα θεραπεια σε δυο κατσικακια που ειχαν μολυνθει απο τετανο.

5. Ανακαλυψα γιατι τα....κολοκυθακια του κυρ Γιαννη κιτρινιζαν και εδωσα την καταλληλη...θεραπεια.

Εκτος των αλλων:

1. Εμαθα να ψαρευω καλαμαρια και χταποδια με πετονια.

2. Εμαθα τα ονοματα των ανεμων και ποτε φυσαει τι.

3. Εμαθα την ντοπια διαλεκτο και την χρησιμοποιουσα για να συνενοηθω με τους γεροντοτερους.

4. Εκανα πολλους φιλους και κανεναν εχθρο.

5. Μα πανω απο ολα ενιωσα δεος με το γεγονος οτι αυτοι οι ανθρωποι ειναι τοσο περηφανοι για τον τοπο τους και τον υπερασπιζονται με τοσο παθος...

Και ας ειναι μονο 9 τετραγωνικα χιλιομετρα.....

Αχ! Μακαρι να ξαναγυριζα πισω! -_-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Μισθο αεροπαγιτη (!!!!!!!!). Για οσους δεν ξερουν, ο μισθος του αεροπαγιτη ειναι ο ανωτατος μισθος που μπορει να παρει καποιος δημοσιος υπαλληλος στην Ελλαδα.

αρεοπαγίτης Ενδιαφέροντα πάντως όσα λες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρεοπαγίτης Ενδιαφέροντα πάντως όσα λες.

Ωχ! Συγνωμη! Θα πηρε πολυ...αερα απο οτι φαινεται! emoops

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κτηνιατρική ορθοπαιδική είπαμε κάνεις ή απλά το θεωρείς σίγουρο ότι θα έχεις να κάνεις με ασθενείς-ζώα; :P

Η «πρωκτοπλαστική» μου φάνηκε απίστευτο. Δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το κάνω. Εδώ μια φορά είδα σε άνθρωπο- σε μια απ'τις φοιτητικές εφημερίες- μια πρόπτωση ορθού, κι εσύ το έκανες σε χοίρο;

Ντάξει... all the money. :splaaaats:

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι η αερομεταφορά πάγου σε ερημικές περιοχές ήταν τόσο προσοδοφόρο επάγγελμα. :P:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1. Αν αποφάσιζα να κάνω αλήθεια κάτι τέτοιο ακόμα θα διόρθωνα…

2. Ήταν λάθος η λέξη και όχι ένα ορθογραφικό λάθος

3. Ήταν σοβαρό λάθος

4. Δεν είμαι καλά σήμερα. Βαρέθηκα την μίζερη μου φύση...

5. Η φιλία μαζί σου δοκιμάζεται… :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το σχόλιο δεν το έγραψα μονάχα για να σε πειράξω.

Το ανορθόγραφο κειμενάκι μου προκαλεί και ξενίζει.

Πάντως ζητώ συγγνώμη και ελπίζω να φτιάξουν τα κέφια σου σύντομα

emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειδικευμενος ιατρος (ανεξαρτητου ειδικοτητας) που προσλαμβανεται σε αγονο και δυσπροσιτο μερος "απολαμβανει" τα εξης προνομια:

1. Μισθο αεροπαγιτη (!!!!!!!!). Για οσους δεν ξερουν, ο μισθος του αεροπαγιτη ειναι ο ανωτατος μισθος που μπορει να παρει καποιος δημοσιος υπαλληλος στην Ελλαδα.

2. Δυο μηνες κανονικης αδειας το χρονο (αντι για μια) και επιπλεον 15 μερες εκπαιδευτικη αδεια.

3. Υποχρεωτικη παραμονη στο "αγονο" για 5 χρονια. Μετα ο ιατρος εχει δικαιωμα να παρει μεταθεση σε οποιοδηποτε νοσοκομειο της χωρας θελει με βαθμο επιμελητη Α'.

4. Σε πολλα ιατρεια ειναι καλυμενη και η διαμονη.

Παρολα αυτα δεν παει κοσμος και αυτο γιατι ενας ιδιωτης π.χ. παιδιατρος βγαζει πιο πολλα. Μηπως θυμαται κανεις τι ειχε γινει στη Συμη; Δεν δεχονταν να παει κανεις Ελληνας και πηγε ενας Ιταλος.

Καποτε ηταν πολυ ευκολο να παρει κανεις αγονο. Εγω πηρα το 2000 με την πρωτη αιτηση και με ενα μοριο. Και το πηρα για την περιπετεια. Γιατι τοτε η ειδικοτητα που κανω (ορθοπεδικη) δεν ειχε αναμονη. Και περασα υπεροχα. Και δεν το αλλαζω με τιποτα. Μονη μου σε ενα νησακι του Αιγαιου με 100 κατοικους. Η ωραιοτερη εμπειρια της ζωης μου! :D

Τα παραπάνω τα έχω ακούσει,δεν ξέρω κάποιον που να τα έχει κάνει, να τον ρωτήσω αν πραγματικά ισχύουν.

Εσύ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

διότι όταν λέμε άγονο εννοούμε αυτό που θα λέγανε στην χώρα που σε φιλοξενεί...il culo del mondo!

στη χώρα που τον φιλοξενεί θα έλεγαν:

«in capo al mondo» ή «in culo ai lupi»

πάντως καλά τα μίξαρες....

:P:blink::rolleyes:;)

ενημερωτικά.....

B)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα παραπάνω τα έχω ακούσει,δεν ξέρω κάποιον που να τα έχει κάνει, να τον ρωτήσω αν πραγματικά ισχύουν.

Εσύ;

Θα ήταν καλό να βλέπαμε και την επίσημη νομοθεσία για αυτό. Στον Οδηγό Ιατρικής Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του Πέππα δε λέει τίποτα για το θέμα.

Ξέρει κανείς το ΦΕΚ που τα λέει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήταν καλό να βλέπαμε και την επίσημη νομοθεσία για αυτό. Στον Οδηγό Ιατρικής Επαγγελματικής Σταδιοδρομίας του Πέππα δε λέει τίποτα για το θέμα.

Ξέρει κανείς το ΦΕΚ που τα λέει;

Εχω καπου το συγκεκριμενο ΦΕΚ και απο χθες ψαχνω να το βρω. Μολις το βρω θα σας ενημερωσω.

Για τον μισθο ειναι σιγουρο γιατι ηξερα γενικο γιατρο σε αγονο αγροτικο και επερνε καπου 4000 ε το μηνα. Μετα αυτος παραιτηθηκε και πηγε σε μερος που βγαζει τα διπλασια απο "τυχερα"....(!) :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άμα ξέρεις το νούμερο, θα στο βρω εγώ. Το έχω χτίσει το et.gr :D

Αμ δε το θυμαμαι το νουμερο. Ειναι παλιο, περιπου πενταετιας ισως και πιο παλιο.

Θα ψαξω παντως στο χαος του σπιτιου μου να το βρω. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Την ψιλιάστηκα ότι θα εννοούσε αυτό. Απλά μου έκανε λίγο εντύπωση το υπεροβολικά αισιόδοξο «γλιτώνεις 4-5 χρόνια». Ντάξει, δεν είναι τόσο μη λέμε χαζά. Και μιας που τα άγονα γίνονται ανάρπαστα και κατά κανόνα τα παίρνουν οι Γενικοί Ιατροί, πιστεύω πλέον δεν αξίζει να τα περιμένεις.

Έχεις δηλώσει Παθολογική ειδικότητα τελευταία; Η αναμονή της Παθολογίας είναι γύρω στα 5 χρόνια στην καλύτερη περίπτωση. Πόσο λοιπόν γλυτώνεις από την αναμονή του ειδικού μέρους; 5 χρόνια τουλάχιστον. Επομένως τι δεν λέμε; Χαζά. :)

Δεν τα παίρνουν γενικοί ιατροί τα άγονα, αυτό μάλιστα, είναι χαζό:D

Αντιθέτως, αν κάποιος άντρας επιλέξει να πάει πρώτα στρατό, μια χαρά το χτυπάει το άγονο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χμ, λοιπόν φαίνεται πως κάτι δεν είχα καταλάβει καλά.

Δηλαδή θες να μου πεις πως με το άγονο δεν περιμένεις την αναμονή για το ειδικό μέρος; Εγώ αυτό που είχα καταλάβει ήταν πως απλά δηλώνεις το γενικό και ειδικό μέρος την ίδια στιγμή οπότε σε σχέση μ'έναν που δεν είχε άγονο απλά κέρδιζες έναν χρόνο επειδή ακριβώς ήταν σα να έκανες μια χρονιά πριν την αίτηση.

Τί παίζει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν: Ειδικό μέρος κανονικά δηλώνεις αμέσως μετά το διορισμό για το γενικό. Αν έχεις άγονο, δηλώνεις ειδικό μετά το τρίμηνο. Επομένως γλυτώνεις την αναμονή του γενικού μέρους, που στην Παθολογία είναι πλέον τεράστια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αχεμ, αυτό ήταν που δεν ήξερα. Νόμιζα πως τουλάχιστον για το γενικό μέρος ήταν μικρή η αναμονή.

Σ'ευχαριστώ. :)

Κάτι ξέρει η πεταλουδάρα λοιπόν... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι μικρή... Εδώ συμβαίνει το κουλό να θες 6 μήνες Παθολογίας για Ψυχιατρική, να συμπληρώνεις 3 με το τρίμηνο και για τους άλλους 3 να πρέπει να περιμένεις 3-4 χρόνια. Τόοοοοτε μόνο μπορείς να δηλώσεις επόμενο κομμάτι, δηλαδή Νευρολογία, οπότε τόοοοτε δηλώνεις το επόμενο, δηλαδή Ψυχιατρική. Σου βγαίνει η... ψυχή με λίγα λόγια.

Γιαυτό και το ΚΕΣΥ/ Υπουργείο επεξεργάζεται πατέντα ώστε να μπαίνουν υπεράριθμοι όσοι θέλουν μέχρι 6 μήνες Παθολογίας για άσχετη ειδικότητα.

Παιδιά, το σύστημα της επετηρίδας έχει ξοφλήσει, έχει καταντήσει αναχρονιστικό, γραφικό και ανέκδοτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.