Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ.ΟΣΟΙ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΓΕΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ  ΜΠΟΡΟΥΝ 'Η ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΓΡΟΤΙΚΟ?Ο ΝΟΜΟΣ ΛΕΕΙ :

"Αναστέλλουμε την υποχρέωση υπηρεσίας υπαίθρου των γιατρών για ειδίκευση και μόνο, σε όλες τις ιατρικές ειδικότητες, που αναφέρονται στο Π.Δ. 415/94, όπως τροποποιήθηκε με το 147/97 όμοιο και στο Π.Δ. 204/98, εκτός από την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής, για την οποία οι γιατροί απαλλάσσονται."

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΩΣ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΑΙ Ή ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΡΑΙΤΙΚΟ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

Είναι προαιρετικό το αγροτικό για τη Γενική Ιατρική. Έχω γνωρίσει αρκετούς ειδικευόμενους γενικούς γιατρούς που έκαναν αγροτικό στη διάρκεια της αναμονής τους.

Σημειώνω πάντως ότι και αν το κάνεις πριν την ειδικότητα, δε θα γλιτώσεις τους 10 (νομίζω) μήνες σε κέντρο υγείας που προβλέπει το πρόγραμμα εκπαίδευσης: ακόμα κι αν κάνεις αγροτικό σε ΚΥ, δε θα σου αναγνωριστεί ως εκπαίδευση στη γενική ιατρική. (με την επιφύλαξη για όλα αυτά ο μπάρμπας σου να μην είναι στην Κορώνη...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!!!

Μία ερωτησούλα:Δικαιούται ο αγροτικός στο τρίμηνο εκαπιδευτική άδεια; Εγώ ρώτησα και μου παν όχι. Αν υπάρχει και σχετική νομοθεσία για το αντίθετο θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον την παρέθετε γιατί οι αυθαιρεσίες στο νοσοκομείο που βρίσκομαι δίνουν και παίρνουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!!!

Μία ερωτησούλα:Δικαιούται ο αγροτικός στο τρίμηνο εκαπιδευτική άδεια; Εγώ ρώτησα και μου παν όχι. Αν υπάρχει και σχετική νομοθεσία για το αντίθετο θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον την παρέθετε γιατί οι αυθαιρεσίες στο νοσοκομείο που βρίσκομαι δίνουν και παίρνουν

Δικαιούσαι 6 ημέρες άδεια.Αλλά μόνο στο τρίμηνο, όχι μετά.Όσο είσαι στο τρίμηνο, θεωρούσαι ως δημόσιος υπάλληλος ιδιωτικού δικαίου.Μετά στο αγροτικό, γίνεσαι δημοσίου δικαίου.Ως ιδιωτικού δικαίου, δικαιούσαι ανά μήνα, 2 ημέρες άδεια.Στο αγροτικό, πρέπει να κλείσεις ένα χρόνο και εάν πάρεις παράταση, δικαιούσαι κανονικά άδεια (21 μέρες εάν δεν κάνω λάθος).Πήγαινε στο γραφείο προσωπικού του νοσοκομείου και πρέπει να σου επιβεβαιώσουν τα λεγόμενά μου.Αλλιώς και το ΥΥΚΑ, το ίδιο θα σου πει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα θέματα που αναπτύχθηκαν είναι πολλά ( και φλέγοντα).. :bloodomen: Θα προσπαθήσω να είμαι ως πιο σύντομος και συνάμα κατανοητός γίνεται... embaaa

Από την ως τώρα θητεία μου ως αγροτικός, έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα. Νόμοι για το αγροτικό μπορεί να υπάρχουν, αλλά είναι ασαφέίς κι επομένως η κάθε διοίκηση του νοσοκομείου ή διεύθυνση του Κ.Υ. τους ερμηνεύει όπως τους βολεύει.

Ο θεσμός του αγροτικού ξεκινά από τις αρχές της δεκαετίας του '60. Επομένως αρκετές σειρές νόμων έχουν ψηφιστεί που προσθέτουν κάτι καινούργιο (βλ. Κέντρα Υγείας), που υποτίθεται πως συμπληρώνουν τους προηγούμενους , αλλά δεν τους αναιρεί. Για παράδειγμα τα περισσότερα Π.Ι. απέχουν από απόσταση βολής από τα Κ.Υ. κι όσα δεν βρίσκονται τόσο κοντά γίνονται κέντρα εφημεριών. Από την άλλη εξακολουθεί να ισχύει το καθεστώς της 24ωρης ετοιμότητας. Επίσης ισχύει ακόμα το να φύγει κάποιος αγροτικός από την έδρα του ιατρείου του, ακόμα κι εκτός ωραρίου θα πρέπει πρώτα να έχει πάρει την άδεια από το Κ.Υ. Μερικοί μπορεί να θυμάστε την πρόσφατη περίπτωση ενός αγροτικού, σε ένα απομακρυσμένο χωριό της Ικαρίας, όπου του έγινε αναφορά από το νοσοκομείο γιατί άφησε το χωριό προκειμένου να πάρει υλικό από το νοσοκομείο. Ο ιατρός βέβαι, είχε κατηγορηθεί από την διοίκηση του νοσοκομείου ως υπαίτιος για την κινητοποίηση των κατοίκων που δεν τον άφηναν να πάει στο Κ.Υ. να εφημερεύσει. Ακραίο παράδειγμα, αλλά έχει συμβεί.

Σε γενικές γραμμές η νομοθεσία που διέπει τους αγροτικούς είναι πολύ αυστηρή, ασχέτως αν από μέρος σε μέρος εφαρμόζεται σε διαφορετικό βαθμό.Τώρα όσον αφορά τα παραπάνω ερωτήματα ,νομίζω πως ισχύουν τα εξής:

1ον Όσον αφορά τις διακομιδές, μεγάλο μέρος ευθύνης βαρύνει τον διευθυντή της κλινικής ή επιμελητή που υπογράφει το διακομιστήριο της μεταφοράς. Αν αυτός νομίζει πως ο αγροτικός μπορεί να μεταφέρει διασωληνωμένο , είναι δικιά του η ευθύνη αν κάτι βαλτώσει στον δρόμο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως ο αγροτικός θα κάθεται μπροστά πίνοντας φραπέ. Άλλωστε ο ιατρός που στέλνει το περιστατικό οφείλει να δώσει οδηγίες κι επιπλέον υποτίθεται πως ο ασθενής είναι σταθεροποιημένος για όσο χρόνο κρατήσει η διακομιδή. Δεν μπορεί να κατηγορηθεί ο αγροτικός που θα συνοδεύσει ασθενή με ρήξη ανευρύσματος και του πεθάνει στο δρόμο, αλλά ο χειρουργός που τον στέλνει χωρίς πρώτα να σταθεροποιήσει αιμοδυναμικά τον άρρωστο.

2ον Δεν υπάρχει πουθενά κατώτερο όριο εφημεριών. Άλλωστε δεν αναφέρεται πως οι αγροτικοί πρέπει να εφημερεύουν σε Κ.Υ. Ο θεσμός του αγροτικού είναι να "κλείνει" τρύπες του συστήματος. Έτσι σε Κ.Υ που δεν υπάρχουν επιμελητές κάνουν πολλές εφημερίες, από την άλλη αγροτικοί σε πολλά μέρη της χώρας εφημερεύουν από σαν ειδικευόμενοι παθολογίας και χειρουργικής, εώς στο μικροβιολογικό, μονάδα νεφρού ακόμα και ΜΕΘ, αν δεν επαρκούν οι ειδικευόμενοι στις αντίστοιχες κλινικές.Είναι επομένως λογικό σε μέρη που οι ειδικευμένοι κι οι ειδικευόμενοι είναι υπέραρκετοί οι αγροτικοί να περνούν σε 2η μοίρα.

3ον Με κάθε επιφύλαξη νομίζω πως ιατροί που έχουν μπεί ,ήδη,σε λίστα αναμονής για την ειδικότητα της γεν.ιατρικής δεν τους επιτρέπεται να κάνουν αγροτικό. Όσοι ειδικευόμενοι γεν.ιατροί έχουν κάνει αγροτικό είτε έκαναν προ του 2003 οπότε δεν δήλωνες ειδικότητα πριν από το αγροτικό, είτε είχαν δηλώσει άλλη ειδικότητα και μετά άλλαξαν τα χαρτιά τους για γεν.ιατρική.

Συνοψίζοντας, με βάση τη νομοθεσία το αγροτικό είναι χειρότερο από το στρατό. Εκεί τουλάχιστον παίζουν και άδειες και χρόνος εκτός υπηρεσίας. Αλλά είναι που θα πέσεις και κυρίως πως θα το χειριστείς. Βασικά όμως καλό κουράγιο!!!!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!!!

Μία ερωτησούλα:Δικαιούται ο αγροτικός στο τρίμηνο εκαπιδευτική άδεια; Εγώ ρώτησα και μου παν όχι. Αν υπάρχει και σχετική νομοθεσία για το αντίθετο θα ήμουν ευγνώμων σε όποιον την παρέθετε γιατί οι αυθαιρεσίες στο νοσοκομείο που βρίσκομαι δίνουν και παίρνουν

αυτό εξαρταται λιγο (εως πολυ...) και από το διευθυντη του Κ.Υ. αν θελει αυτος μπορει να δωσει εκπαιδευτικη αδεια. πχ εγω επαιρνα για παρακολουθηση ορισμενων συνεδριων. αρκει φυσικα να μη το παρακανεις...

βεβαια στο τελος μας εβαλε να υπηρετησουμε καποιες μερες παραπανω για τις αδειες αυτες.

αδεια ομως κανονικη πχ καλοκαιρινη δεν ειχαμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρρωτικές δεν λένε γιατί τις υπηρετείς στο τέλος.. :huh:

Πάντως εμένα μου κάνει εντύπωση, χωρίς να έχω νομικές γνώσεις βέβαια, πώς μπορεί ένα έγγραφο του ΥΥΚΑ , και συγκεκριμένα το 4205/21-4-05 να αναιρεί ή έστω να τροποποιεί το νόμο 3302/2004 :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τρίμηνο είσαι ειδικευόμενος. Επομένως δικαιούσαι, και οφείλεις να απαιτήσεις:

1) Το ανάλογο των 20 ημερών το χρόνο κανονικής άδειας, δηλαδή 5 μέρες εργάσιμες (20*3/12).

2) Το ανάλογο των 15 ημερών το χρόνο εκπαιδευτική άδεια για συνέδρια, στρογγυλοποιημένο προς τα πάνω, δηλαδή 4 μέρες (15*3/12).

3) Αναρρωτική άνευ αποδοχών, όπως και γενικά άδεια άνευ αποδοχών που υπηρετείς μετά

Εφόσον η διοίκηση αρνηθεί αιτιολογημένα να σου χορηγήσει άδεια, οφείλει τις ημέρες αυτές να τις πληρώσει διπλές. Επίσης, κανονικά οφείλει να σου προτείνει να σου χορηγήσει την κανονική άδεια καθώς τελειώνει το τρίμηνο, ως καλόπιστος εργοδότης...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρρωτικές δεν λένε γιατί τις υπηρετείς στο τέλος.. :huh:

Πάντως εμένα μου κάνει εντύπωση, χωρίς να έχω νομικές γνώσεις βέβαια, πώς μπορεί ένα έγγραφο του ΥΥΚΑ , και συγκεκριμένα το 4205/21-4-05 να αναιρεί ή έστω να τροποποιεί το νόμο 3302/2004 :blink:

Όπου τους παίρνει κάνουν μαγκιές... Κάποια στιγμή δε θα τους παίρνει όμως :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αναρρωτικές δεν λένε γιατί τις υπηρετείς στο τέλος.. :huh:

Γι' αυτό λοιπόν, την παίρνεις στο τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Το ανάλογο των 20 ημερών το χρόνο κανονικής άδειας, δηλαδή 5 μέρες εργάσιμες (20*3/12).

2) Το ανάλογο των 15 ημερών το χρόνο εκπαιδευτική άδεια για συνέδρια, στρογγυλοποιημένο προς τα πάνω, δηλαδή 4 μέρες (15*3/12).

Δεν πρέπει να έχεις κλείσει τουλάχιστον 1 χρόνο στον εργοδότη (εδώ: Δημόσιο) για να τ'απαιτήσεις αυτά; Κάποτε δεν ίσχυε έτσι; Το έχουν τροποποιήσει;

Γι' αυτό λοιπόν, την παίρνεις στο τέλος.

Μα και στο τέλος να την πάρεις δεν θα επιμηκυνθεί η θητεία σου ανάλογα;

-----------------------

Πάντως να πω ένα πράμα: Αν, απ'αυτά που έχω ακούσει να συζητούνται εδώ και από έξω απ'τους φίλους μου που έχουν κάνει αγροτικό, υπάρχει ένα πράγμα που αξίζει στην υπηρεσία υπαίθρου είναι αυτό του τριμήνου στο νοσοκομείο. Ντάξει για την εκπαιδευτική άδεια, αλλά για τρεις μήνες ψάχνεστε να βρείτε τί γίνεται με την κανονική; Υπάρχουν άλλοι 12 μήνες να βαράς μύγες και να σφραγίζεις βιβλιάρια μετά... για 5 μέρες να μαλώσεις με τη διοίκηση του νοσοκομείου δε λέει.

Θα μου πείτε, δικαίωμα είναι, αλλά εγώ μιλάω για το εκπαιδευτικό αποτέλεσμα. :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δημόσιο ως ΝΠΙΔ είναι ο εργοδότης και η σύμβαση ιδιωτικού δικαίου, επομένως δικαιούσαι από την πρώτη μέρα.

Τώρα συζητάμε για το τι μπορεί να κάνει ο καθένας: για ποιο λόγο σε μια κλινική που δε σου δίνουν σημασία να σπαταλάς κι άλλες μέρες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι μετά από το τρίμηνο, στο αγροτικό πάλι το νοσοκομείο που είναι ΝΠΔΔ είναι ο εργοδότης, αλλά η σύμβαση είναι δημοσίου δικαίου! Κι ερωτώ, ο νόμος αναφέρει ρητώς, πως κάθε μισθωτός δικαιούται άδεια από την πρώτη μέρα, γιατί το ΥΚΚΑ έστειλε αυτήν την εγκύκλιο? emnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Έχω μια κρίσιμη απορία που αφορά όλους τους village doctors.

Πότε λήγει το εβδομαδιαίο ωράριό μας βάσει του νόμου? Παρασκευή στις 3 το απόγευμα ή Σάββατο στις 7 το πρωί?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρασκευή στις 12 το βράδυ. Παρασκευή απόγευμα τεχνικά υποχρεούσαι να είσαι στην περιοχή ευθύνης σου. Και το ωράριο ξεκινά Δευτέρα 8 το πρωί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαράντο ευχαριστώ πολύ. Όμως είσαι 100% σίγουρος? Ο διευθυντής του ΚΥ μου, ισχυρίζεται οτι το ωράριό μας λήγει στις 7 η ώρα το πρωί του Σαββάτου!!!

Έχεις υπόψιν σου κανένα ΦΕΚ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως και σε εμάς το ίδιο μας λένε. 7,30 το πρωϊ της Δευτέρας εώς 7,30 το πρωϊ του Σαββάτου. Μάλιστα κι ένα βιβλιαράκι που μας έδωσαν από το ΠΕΣΥΠ τα ίδια λέει. Θα κοιτάξω να βρω αν το βιβλιαράκι έχει το ΦΕΚ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρει κανένας αν η απαλλαγή αγροτικού θα αλλάξει? Για την ώρα ισχύει για αυτούς που έχουν κάνει εγγραφή εώς και το 89-90.Ξέρει κανείς αν θα τραβήξουν το όριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για το άν θα τραβήξουν το όριο δεν το γνωρίζω. Αυτό που φαίνεται πάντως είναι πως σιγά-σιγά το αγροτικό καθίσταται προαιρετικό, μιας κι όλο περισσότερι γενικοί ιατροί καταλαμβάνουν θέσεις αγροτικών ιατρείων και κέντρων υγείας. Έτσι σε 5-6 χρόνια στα περισσότερα αγροτικά ιατρεία θα βρίσκονται γενικοί ιατροί, άρα θα πάψει να είναι και υποχρεωτικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σήμερα μου ήρθε ο διορισμός για αγροτικό και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος να μου πει τί ακριβώς πρέπει να κάνω με το ΙΚΑ και το ΤΣΑΥ. Να παρουσιαστώ πρώτα στο νοσοκομείο και μετά να γραφτώ ή το ανάποδο; Γνωρίζω ότι για να γραφτεί κανείς σε κάποιο από τα παραπάνω ταμεία, θα πρέπει να καταθέσει το έγγραφο της πρόσληψής του από το εκάστοτε νοσοκομείο. Σημειωτέον ότι πήρα τηλέφωνο στο νοσοκομείο και τα μόνα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν προς το παρόν είναι υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από την εφορία και εγγραφή στον τοπικό ιατρικό σύλλογο. Δεν μου είπαν κάτι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΙΚΑ θέλει βεβαίωση ανάληψη υπηρεσίας. Στο ΤΣΑΥ γράφεσαι όποτε θες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.