Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι που πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους.

Όπως είναι γνωστό, βάση τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα που ισχύει μόνο για τους αγροτικούς, άδεια μπορούμε να πάρουμε μόνο άμα έχουμε ολοκληρώσει ένα χρόνο υπηρεσία.Αυτό σημαίνει ότι μετά τον χρόνο μπορούμε να ζητήσουμε 21 μέρες κανονική άδεια.Δεν ξέρω εάν αλλού την δίνουνε εάν την ζητήσεις, πάντως εδώ που είμαι, ξέρω ότι δεν το κάνουν.Εννοείται ότι εάν δεν την πάρεις αυτή την άδεια, την χάνεις.Αυτό το τσέκαρα και με το νοσοκομείο που είναι να ξεκινήσω ειδικότητα, αλλά το παραδέχτηκαν τελικώς και το γραφείο προσωπικού στο νοσοκομείο όπου ανήκω τώρα.Και ερωτώ....εάν δεν μου την δώσουν όλη την άδεια, είναι υποχρεωμένοι να με αποζημιώσουν, όπως γίνεται συνήθως!?Υπάρχει κάποιος νόμος που να το αναφέρει αυτό?

Ευχαριστώ

πρακτικα δεν σε αποζημιωνουν.

δεν ξερω κανενα περιστατικο που να εχει γινει.

υπαρχει νομος αλλα δεν εφαρμοζεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

γεια σας παιδια μονο μια ερωτηση θελω να κανω

Δικαιουμαστε τελικα αδεια κατα την διαρκεια τοθ Αγροτικοθ στους 12 μηνες?

Κανονικη αδεια εννοω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το Γ.Ν.Κορίνθου που υπάγομαι δε δίνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι στην διακριτικη ευχερια του νοσοκομειου να ερμηνευσει κατα τοδοκουν το νομο

πρακτικα δινονται απο τον διευθυντη του κεντρου υγειας οπου υπαγεσαικατα βουληση (αν σε πηγαινει θα την κοπανας συνεχεια αν οχι αποχερετα την την αδεια που χανεις)

κυνηγα 3μερες αναρρωτικες,εκπαιδευτικες, αιμοδοτικες αυτες δεν μπορουν να τις κοψουν με τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα αποτελέσματα βγαίνουν συνήθως 4 εβδομάδες μετά τη λήξη της εκάστοτε προκήρυξης!!Οπότε δεδομένου,ότι η τελευταία προκήρυξη έληγε στις 18 αυγούστου,να περιμένεις τα αποτελέσματα γύρω στις 15 σεπτεμβρίου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως ξέρει κανείς πότε βγαίνουν τα αποτελέσματα της προκήρυξης του Αυγούστου?

Χθες που ρώτησα στο υπουργείο μου είπαν σε 20ημέρες το πιο αισιόδοξο σενάριο emsplats ...το βλέπω σε κανα μήνα γιατί λείπουν σε άδειες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πρακτικα δεν σε αποζημιωνουν.

δεν ξερω κανενα περιστατικο που να εχει γινει.

υπαρχει νομος αλλα δεν εφαρμοζεται

Πρέπει να τους πας στη διάρκεια ή και μετά την ολοκλήρωση του αγροτικού στα δικαστήρια. Δε φαίνεται να υπάρχει άλλη λύση αν δε στη δίνουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μήπως ξέρουμε ποιος ακριβώς είναι αυτός ο νόμος!?Θέλω να τον επισυνάψω στην αιτησή μου, να δω τι θα μου πούνε!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

μπορει καπιοσς να μου γραψει ακριβως το νομο που λεει για το αν η οχι δικαιουμαστε Κανονικη Αδεια οι Αγροτικοι Ιατροι?

ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχει αν ψάξεις σχετικό τόπικ την τελευταία εβδομάδα

προσωπικά πιστεύω, μην ψάχνεις για τυφλοσούρτια

δούλεψε όσο μπορείς περισσότερο στο τρίμηνο στο νοσοκομείο

δώσε σημασία στη θεραπευτική και δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω

ίσως μόνο μια καλή επανάληψη στο ΗΚΓ για να ξεμπλέκεις γρήγορα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα

μπορει καπιοσς να μου γραψει ακριβως το νομο που λεει για το αν η οχι δικαιουμαστε Κανονικη Αδεια οι Αγροτικοι Ιατροι?

ευχαριστω

Ν2683/99

Αρθρο 48

δεν δικαιουνται οι αγροτικοι αδεια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια καποιο χρησιμο βιβλιο για την περιοδο του αγροτικού;

Γενικά ως αγροτικός, και με την ασχετοσύνη που επικρατεί στην ελληνική επαρχία, και τα ελάχιστα να προσφέρεις θα θεωρηθεί αρκετό. Λόγοι που κάποιος μπορεί να γίνει ρεζίλι όμως, σε ώρα επείγοντος, είναι όντως το ΗΚΓ, που είπε και ένας συνάδελφος (βλ. βιβλίο Παπαζάχου, αλλά και το αγαπημένο μου Making sense of the ECG- Houghton) και από εκεί και πέρα υπάρχουν βιβλία που έχουν αναφερθεί στο αντίστοιχο τμήμα του site. Εγώ θα συμπλήρωνα και το Oxford Handbook of Clinical Medicine, το οποίο ίσως είναι λίγο πιο κλινικό, αλλά εκτός από το να γράφουμε συνταγές θα χρειαστεί μία στο τόσο να προετοιμάσουμε ή να διακομίσουμε ένα περιστατικό στο νοσοκομείο με τον σωστότερο δυνατό τρόπο. Ή, ακόμα πιο συχνά, θα μας ρωτήσουν σχετικά με μία πάθηση στο ιατρείο ή στο καφενείο, και με σύμβουλο το OHCM ή το "Κλινική Συμβουλή σε 5'" θα μπορούμε να δώσουμε μια ενημερωμένη απάντηση.

Κατά τη γνώμη μου, βιβλία με οδηγίες τύπου "Οσφυαλγία: 1 amp Voltaren+ 1amp Muscoril δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως, αφού για όλα αυτά μπορεί κανείς να κρατήσει σημειώσεις στο τρίμηνο ή να ρωτήσει παλιότερους (σιγά και την φιλοσοφία που θέλει δηλαδή).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ν2683/99

Αρθρο 48

δεν δικαιουνται οι αγροτικοι αδεια

Σαν δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή, μετά το πέρας του ενός έτους δεν δικαιούμαστε κανονική άδεια !? :blink::blink::blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σαν δημόσιοι υπάλληλοι δηλαδή, μετά το πέρας του ενός έτους δεν δικαιούμαστε κανονική άδεια !? :blink::blink::blink:

ναι δικαιουσαι, αλλα περαν του ενος ετους πρεπει να πεις "αντιο" γιατι και να θελεις να παρεις αδεια την 366 μερα (επειδη π.χ. εχεις παρει αναρρωτικη) θα ερθει ο διορισμος του αλλου και πρεπει να φυγεις.επι το πλειστον εχεις να κανεις με πιθανες παρατασεις κτλ αλλα αυτα ειναι για αργοτερα.

αδεια παντως δεν δικαιουσαι, εκτος εαν εχεις δουλεψει στο δημοσιο στο παρελθον. (απιθανο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι δικαιουσαι, αλλα περαν του ενος ετους πρεπει να πεις "αντιο" γιατι και να θελεις να παρεις αδεια την 366 μερα (επειδη π.χ. εχεις παρει αναρρωτικη) θα ερθει ο διορισμος του αλλου και πρεπει να φυγεις.επι το πλειστον εχεις να κανεις με πιθανες παρατασεις κτλ αλλα αυτα ειναι για αργοτερα.

αδεια παντως δεν δικαιουσαι, εκτος εαν εχεις δουλεψει στο δημοσιο στο παρελθον. (απιθανο)

Σχεδόν πάντα πέρνεις 1-1,5 μήνες παράταση μέχρι να έρθει ο επόμενος αγροτικός.Έτσι και σε μένα θα έχω 40 μέρες παράταση, άρα χαλαρά πέρνω την κανονική μου άδεια.Αυτό που ρωτάμε όλοι είναι....ποιος είναι ο νόμος ακριβώς που λέει ότι άμα δεν σου την δώσουν πλήρως, πρέπει να σε αποζημιώσουν!?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχεδόν πάντα πέρνεις 1-1,5 μήνες παράταση μέχρι να έρθει ο επόμενος αγροτικός.Έτσι και σε μένα θα έχω 40 μέρες παράταση, άρα χαλαρά πέρνω την κανονική μου άδεια.Αυτό που ρωτάμε όλοι είναι....ποιος είναι ο νόμος ακριβώς που λέει ότι άμα δεν σου την δώσουν πλήρως, πρέπει να σε αποζημιώσουν!?

κοιτα τελικα δεν ειμαι σιγουρος. νομιζω οτι δεν ισχυει για δημοσιους υππαληλους αλλα για ιδιωτικου δικαιου.

με βαση το αρθρο περι αδειων, ο δημοσιος υππαληλος που δικαιουται αδεια οφειλει να την παρει.

ο τριμηνιτης ειναι ιδιωτικου δικαιου, και μαλλον δικαιουται αποζημιωση.

θα ψαξω να βρω τον νομο και θα σου πω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιτα τελικα δεν ειμαι σιγουρος. νομιζω οτι δεν ισχυει για δημοσιους υππαληλους αλλα για ιδιωτικου δικαιου.

με βαση το αρθρο περι αδειων, ο δημοσιος υππαληλος που δικαιουται αδεια οφειλει να την παρει.

ο τριμηνιτης ειναι ιδιωτικου δικαιου, και μαλλον δικαιουται αποζημιωση.

θα ψαξω να βρω τον νομο και θα σου πω

Στο τρίμηνο είμαστε ιδιωτικού δικαίου, για αυτό και για κάθε μήνα πέρνουμε από 2 μέρες κανονική άδεια.Σαν Ιατροί Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου, θεωρούμαστε δημόσιοι υπάλληλοι, οπότε δικαιούμαστε κανονική άδεια μετά το πέρας του ενός έτους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο τρίμηνο είμαστε ιδιωτικού δικαίου, για αυτό και για κάθε μήνα πέρνουμε από 2 μέρες κανονική άδεια.Σαν Ιατροί Υπόχρεου Υπηρεσίας Υπαίθρου, θεωρούμαστε δημόσιοι υπάλληλοι, οπότε δικαιούμαστε κανονική άδεια μετά το πέρας του ενός έτους.

ναι αυτο ισχυει.εσυ εννοεις οτι εαν δεν θελεις να παρεις την αδεια μετα απο ενα χρονο που την δικαιουσαι ως δημοσιος υππαληλος;

ισχυουν τα παρακατω

"η υπηρεσια στην οποια ανηκει ο υππαληλος χορηγει υποχρεωτικα σε αυτον μεσα στο δευτερο εξαμηνο καθε ετους την κανονικη αδεια που δικαιουται και εαν ακομα δεν την ζητησει"

και

"επιτρεπεται να μην χορηγειται, να ανακαλειται ή να περιοριζεται για να αντιμετωπιστουν εκτακτες αναγκες της υπηρεσιας"

οπως και

"η αδεια που δεν χορηγηθηκε ,χορηγειται υποχρεωτικα το επομενο ετος"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ εννοώ ότι εδώ στο νοσοκομείο δεν είναι πρόθυμοι να μας δώσουν πλήρως την κανονική άδεια, αφού δεν μεταφέρεται αλλού, χάνετε.Το τελευταιο μου το επιβεβαίωσε και το γραφείο προσωπικού του νοσομείου όπου ανήκω τώρα, αλλά και του νοσοκομείου στο οποίο θα πάω όταν ανοίξει η θέση μου.

Είναι κοινώς γνωστό, ότι εφόσον η υπηρεσία δεν σου χορηγεί πλήρως την άδεια που δικαιούσαι και ενώ εσύ την ζητάς, πρέπει να στην αποζημιώση.Αυτό ψάχνω, την διάταξη που λέει ότι αφού δεν θα μου την χορηγήσουν, τουλάχιστον να μου την πληρώσουν.Υπόψιν αυτό πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό είναι κοινή πολιτική σε όλα τα νοσοκομεία (γλυτώνουν πολύ χρήμα έτσι).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ εννοώ ότι εδώ στο νοσοκομείο δεν είναι πρόθυμοι να μας δώσουν πλήρως την κανονική άδεια, αφού δεν μεταφέρεται αλλού, χάνετε.Το τελευταιο μου το επιβεβαίωσε και το γραφείο προσωπικού του νοσομείου όπου ανήκω τώρα, αλλά και του νοσοκομείου στο οποίο θα πάω όταν ανοίξει η θέση μου.

Είναι κοινώς γνωστό, ότι εφόσον η υπηρεσία δεν σου χορηγεί πλήρως την άδεια που δικαιούσαι και ενώ εσύ την ζητάς, πρέπει να στην αποζημιώση.Αυτό ψάχνω, την διάταξη που λέει ότι αφού δεν θα μου την χορηγήσουν, τουλάχιστον να μου την πληρώσουν.Υπόψιν αυτό πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό είναι κοινή πολιτική σε όλα τα νοσοκομεία (γλυτώνουν πολύ χρήμα έτσι).

εγω προσωπικα δεν ειχα προβλημα με αδεια αλλα στην περιπτωση μου ηταν αλλες οι συνθηκες.

ψαξε στον κωδικα ιδιωτικου δικαιου.εκει σιγουρα καπου αναφερεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω θα ηθελα να ρωτησω εαν ο αγροτικος μπορει να παρει αδεια ανευ αποδοχων για οικογενειακους λογους π.χ. ανατροφη παιδιου μεχρι 6 ετων διχως γνωμη υπερησιακου συμβουλιου.

κατα ποσο ειναι αφικτο και που πρεπει να απευθυνθει;

Τροποποιήθηκε από Anything
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι κοινώς γνωστό, ότι εφόσον η υπηρεσία δεν σου χορηγεί πλήρως την άδεια που δικαιούσαι και ενώ εσύ την ζητάς, πρέπει να στην αποζημιώση.Αυτό ψάχνω, την διάταξη που λέει ότι αφού δεν θα μου την χορηγήσουν, τουλάχιστον να μου την πληρώσουν.Υπόψιν αυτό πιστεύω μας ενδιαφέρει όλους, γιατί είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό είναι κοινή πολιτική σε όλα τα νοσοκομεία (γλυτώνουν πολύ χρήμα έτσι).

Συνάδελφοι έχω την εντύπωση ότι κουράσατε το θέμα της άδειας...

Το επίδομα αδείας που κατατίθεται κάθε Ιούλιο στο λογαριασμό των αγροτικών είναι ακριβώς για αυτόν το λόγο... Για την άδεια που θα παίρναμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.