Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

@ everyone else

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. :)

Η αλήθεια είναι πως από τότε που τελείωσα με την ειδικότητα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και δεν με χαλάει να δίνω κάποιες πληροφορίες όποτε μπορώ. Έτσι και αλλιώς δεν λέω τίποτα που δεν θα το μάθει κανείς μόνος του. :P

Οι πληροφορίες αυτές δεν απευθύνονται μονάχα στους τελειωμένους αλλά σε όσους είναι ακόμα φοιτητές. Ποτέ δεν είναι πολύ νωρίς να ασχοληθεί κανείς με το ζήτημα. Οι περισσότεροι που γνωρίζω εδώ τα είχαν ψάξει από το δεύτερο με τρίτο έτος. Υπάρχουν όμως και κάποιοι που ασχολήθηκαν εντατικά με το που πήραν πτυχίο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η αστυπαλαια μου εδωσε μια πληροφορια που αξιζει τον κοπο να την υπογραμμισω:

τα διαφορα steps για USMLE μπορεις να τα δωσεις μονο μια φορα!!

Οποτε αν γραψεις ασχημα την πρωτη φορα μπορεις να πεις αντιο για αμερικη! emdevil

Οποτε προσοχη προσοχη και καλο διαβασμα!

emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ ξέρω τα ακόλουθα, τώρα μπορεί να κάνω και λάθος

1)Αν κοπείς μπορείς να τα ξαναδώσεις

2)Αν περάσεις αλλά δεν σου κάνει ο βαθμός μπορείς να τα ξαναδώσεις μετά από κάποια χρόνια, 6 νομίζω.

Ε αυτά :Ρ με κάθε επιφύλαξη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως τα λέει ο inliner είναι. :)

Οι περισσότερες πολιτείες για να σου δώσουν πλήρη άδεια θέλουν να έχεις περάσει και τα τρία steps μεσα σε έξι έτη.

Για να πάρεις ECFMG πρέπει να περάσεις το Step1 και Step2 (CK,CS) σε επτά.

(Δεν νομίζω όμως να υπάρχει κανείς που περίμενε τόσα χρόνια επίτηδες απλά για να βελτιώσει τον βαθμό του.)

Συνεπώς αν περάσεις μένεις με το βαθμό που πήρες... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα είναι πως δεν μπορείς να τα δώσεις για να βελτιώσεις τον βαθμό σου γιαυτό θα πρέπει ο καθένας να πάει όταν νιώθει έτοιμος. Υπάρχουν άπειρες τράπεζες ερωτήσεων για προετοιμασία και αναλόγως με το χρόνο που έχει κάνεις διαθέσιμο μπορεί να κάνει όσες ερωτήσεις θέλει. Αν όμως κάνεις το Καπλαν QBank που κάνουν όλοι οι φοιτητές και τα ποσοστά των σωστών ερωτήσεων είναι 70-75% θα γράψεις έναν καλό βαθμό. Επίσης υπάρχει και το NBME assessment test το οποίο είναι πολύ καλή προσομοίωση της πραγματικής εξέτασης και σχεδόν πάντα προβλέπει με μεγάλη ακρίβεια τον βαθμό που θα γράψεις τελικά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!Γραφω πρώτη φορά εδώ για αυτό συγχωρείστε εκ των προτέρων τις γκάφες μου.Ενδιαφέρομαι για γαστρεντερολογία στις ΗΠΑ.Αν κάποιος γνωρίζει σχετικά θα με ενδιέφερε πάρα πολύ να ακούσω ό,τι έχει να πει.Δεν έχω δώσει τα στεπς αλλά πολύ σύντομα σκοπεύω να αρχίσω προετοιμασία.Το θέμα είναι πως έχω χαθεί στην τόση πληροφορία και δεν ξέρω από πού να αρχίσω.Ευχαριστώ προκαταβολικά. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγαινε σε αυτό το πόστ και όπου καρδιολογία βάλε γαστρεντερολογία...

Αυτά τα δύο fellowships θεωρούνται τα πιο δύσκολα από τα παθολογικά διότι είναι επεμβατικά.

Ειλικρινά δεν νομίζω να βρει κανείς θέση σε αυτά αν δεν έχει τελειώσει residency internal medicine στις ΗΠΑ και μάλιστα με καλά scores και συστατικές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ευχαριστώ usmeds για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου έδωσες.Βασικά αν πάω ΗΠΑ σίγουρα θα πάω από την αρχή για internal medicine.αυτό που θα θελα να ρωτήσω είναι αν χρειάζονται τα παρα πολύ καλά scores για internal medicine.και πού κυμαίνονται αυτά που χρειάζονται.κι αν όχι τόσο γιατί μετά θα χρειαστούν τα καλά scores για να αρχίσω fellowship GI αφού θα έχω ήδη δοκιμαστεί 3 χρόνια.οι συστατικές τότε δεν θα αρκούν?δηλαδή τα scores θα μας στιγματίζουν?είμαι τεταρτοετής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να δώσω για το 1 στο πέμπτο έτος με προετοιμασία παράλληλα με τις κλινικές.θα'ταν σωστή κίνηση?ή μήπως βιάζομαι? emhehe

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tα scores σε ακολουθούν παντού και πάντα. -_-

Με >85 Internal Medicine πρέπει να βρεις κάπου ειδικά αν έχεις και κλινική εμπειρία (electives κτλ).

Τώρα για το fellowship σαφώς μετράνε τα scores και αν έχεις >90 θα βρεις αυτό που θέλεις.

Ωστόσο δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες περί δοκιμασίας. Είναι απόλυτα θεμιτό να χρησιμοποιήσεις τις συστατικές επιστολές που θα πάρεις και ιδίως τις γνωριμίες που θα κάνεις. Ειδικά αν τα πας καλά με τους γαστρεντερολόγους στο πρόγραμμά σου και κάνεις και κανένα paper μαζί τους μπορείς να ελπίζεις και χωρίς «άριστα» scores.

Το πρώτο step να το δώσεις σε καιρό που μπορείς να του αφιερώσεις πολύ διάβασμα, διότι αυτό ουσιαστικά καθορίζει και τις πιθανότητες σου να τα καταφέρεις. Πάντως οι περισσότεροι το δίνουν κάπου μεταξύ τέλος τετάρτου και πτυχίου.

Καλό βέβαια είναι να το έχεις δώσει πριν κάνεις clerkship διότι στα περισσότερα προγράμματα το ζητάνε.

Το αν θα πας καλά δεν εξαρτάται από το πότε θα το δώσεις.

Τέσσερα μόνο πράγματα χρειάζονται:

- Καλό μυαλό

- Άριστη γνώση αγγλικών

- Σωστή επιλογή βιβλίων και μεθόδων επαλήθευσης των δυνατοτήτων σου και

- Διάβασμα

Σου εύχομαι να τα έχεις !! :)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης βλεπω οτι ολα τα residency programs ζητανε 3 συστατικες επιστολες τουλαχιστον πριν πας εκει.Αυτες απο που υποτιθεται οτι πρεπει να τις εχεις???απο Ελλαδα?αν κανεις εκει observership θα σου δωσουν πιστευω αν και ειπαμε οτι δεν μετρανε και τοσο!!Δηλαδη τελικα οταν πρωτοπας εκει πχ για interview αυτοι θα κοιταξουν καθολου κατι αλλο εκτως απο τα scores(υποτιθεται οτι εχεις πολυ καλα),και δεν μιλαω για εμφανιση η τροπος που παρουσιαζεις τον εαυτο σου.θα μετρησει αν εχεις κανει καθολου ειδικοτητα εδω ελλαδα?Πχ ενα χρονο.Και οι συστατικες ποσο μετρανε τελικα και απο ποιον πρεπει να εχεις?

Και κατι αλλο ειδα οτι το score το usmle το βγαζουν και σε τριψηφιο αριθμο το 210 περιπου ποσο ειναι???

emthanxemthanx:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι συστατικές επιστολές είναι ένα από τα πράγματα που κοιτάνε στην αίτηση σου.

Δεν αρκεί να έχεις κάνει elective κτλ. πρέπει να έχεις και την συστατική που λέει πως έκανες καλή δουλειά.

Χρειάζεσαι μία που λέγεται “Dean’s Letter” που είναι αρκετά σημαντική για τους Αμερικάνους διότι περιέχει μία σύνοψη της πορείας του φοιτητή στην σχολή του και συνήθως είναι δισέλιδη ή ακόμα και τρισέλιδη.

Τώρα στην Ελλάδα τέτοια επιστολή δεν πρόκειται να σου γράψει ο πρόεδρος της σχολής σου. Συνεπώς θα πρέπει να συμβιβαστείς με μία τυπική επιστολή που θα ζητήσεις από την το γραφείο του προέδρου.

Πάντως τα περισσότερα προγράμματα που παίρνουν ξένους ξέρουν πως τα Dean’s Letters απ’έξω δεν είναι όπως τα δικά τους. :)

Οι άλλες επιστολές πρέπει να είναι τουλάχιστον 3-4.

Σημασία έχει να είναι καλές και να μην γράφουν πράγματα που μπορεί να εκληφθούν ως αρνητικά. Ίσως έχει περισσότερη σημασία το τι λένε παρά το ποιος το λέει. -_-

Έτσι αν μπορείς να βρεις επιστολή από έναν επίκουρο καθηγητή που να είναι ενθουσιώδης ίσως να είναι καλύτερα από μια τυπική του καθηγητή της έδρας.

Μην πάρεις όμως επιστολή από ειδικευόμενο. :P

Καλό είναι να είναι από ανθρώπους σχετικούς με την ειδικότητα σου. Αν πας για παράδειγμα για ορθοπεδική μπορεί μία επιστολή να είναι από χειρουργό αλλά όχι από ενδοκρινολόγο. :P

Όσες περισσότερες είναι από την Αμερική (μέσω των clerkship, elective, observership) τόσο το καλύτερο. Πάντως θυμήσου και τι είπαμε πριν για το περιεχόμενο τους.

Μία τουλάχιστον πρέπει να είναι από Ελλάδα. Προσπάθησε να βρεις κάποιον καθηγητή στην έδρα που να έχει κάνει έξω. Πάρε καλό βαθμό στο μάθημα και ζήτα να τον δεις για να πάρεις επιστολή. Πήγαινε με τα σκορ από USMLE για να καταλάβει πως είσαι σοβαρός.

Ορισμένοι (Αμερικάνοι αλλά και Έλληνες) είναι τόσο απασχολημένοι που μπορεί να σου ζητήσουν να τους γράψεις κάτι για τον εαυτό σου για να το χρησιμοποιήσουν σαν πρότυπο ή μπορεί να σε στείλουν στην γραμματέα τους. Αν σου κάτσει τέτοια ευκαιρία μην την χάσεις και γράψε ότι καλύτερο μπορείς. :rolleyes:

Λεπτομέρειες για τα scores θα βρεις εδώ

Από την σελίδα αυτή και τα links της βλέπεις πως το 210 είναι ένας βαθμός περίπου ίσος με τον μέσο όρο που παίρνουν οι Αμερικάνοι. Συνεπώς θα πρέπει να το θεωρήσεις σαν ένα απόλυτο μίνιμουμ που θα πρέπει να πάρεις για να έχεις κάποια ελπίδα. ;)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx usmeds για την αμεσοτητα της απαντησης.Παντως στα περισσοτερα προγραμματα της γυναικολογιας ειδα οτι ζητανε παντα 3 συστατικες.Στα preliminary programs ειναι πιο ευκολο να σε δεχτουνε ερχομενος απο εξω?Δηλαδη αξιζει να κανεις καποιες αιτησεις και σε αυτα ωστε να εχεις μια καβατζα σωστα?μετα αν τα πας εκει καλα πιστευω θα μπορεις να βρεις το προγραμμα που θες στην ειδικοτητα σου ετσι δεν ειναι?? ;)

Οι osteopathic την αμερικη σε τι μοιρα ειναι?φανταζομαι καλυτερη απο τη δικη μας γιατι ειδα αρκετους στα προγραμματα.

Α και τελος η ερευνα αν κανεις εκει θα βοηθησει?Ποια ειναι τα προαπαιτουμενα ομως..?? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γειά!έχω κι εγώ άλλη μια ερώτηση.τι γνωρίζετε για ψυχιατρική στις ΗΠΑ?Και τι σκορς απαιτούνται στην προκειμένη?Ευχαριστώ πολύ. :unsure:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα preliminary programs ειναι πιο ευκολο να σε δεχτουνε ερχομενος απο εξω?

...

Α και τελος η ερευνα αν κανεις εκει θα βοηθησει?Ποια ειναι τα προαπαιτουμενα ομως..??

Κατά σειρά προτίμησης άμα δεν βρεις την θέση που θέλεις θα συνιστούσα:

- Preliminary θέση (αν έχει η ειδικότητα σου)

- Θέση σε ειδικότητα συγγενή με την δική σου

- Κάτσε στα αυγά σου

- «Έρευνα»

Η έρευνα στην Αμερική δεν έχει τόση σημασία όσο έχει στην Ευρώπη.

Συμπληρώνει απλά το βιογραφικό σου και ίσως να παίζει κάποιο ρόλο σε ένα μεγάλο πανεπιστημιακό πρόγραμμα ή σε ειδικότητες όπως η νευροχειρουργική.

Αν έχεις ένα-δύο paper στα αγγλικά είναι υπεραρκετά.

Στην πλειοψηφία των προγραμμάτων δεν παίζει μεγάλο ρόλο.

Ειδικευόμενο προσλαμβάνουν, όχι research assistant.

Αν βοηθήσει κάπου αυτό θα είναι για να κάνεις γνωριμίες σε ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Πάντως τα εργαστήρια τους είναι γνωστά νεκροταφεία για αποτυχημένους ξένους υποψηφίους.

Συνεπώς δεν θα την συνιστούσα εκτός και αν είναι να κάνεις πραγματικά σοβαρή δουλειά κάπου και να πάρεις ένα διδακτορικό (PhD)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι osteopathic την αμερικη σε τι μοιρα ειναι?φανταζομαι καλυτερη απο τη δικη μας γιατι ειδα αρκετους στα προγραμματα.
Οι Doctors of Osteopathy (D.O.) είναι σαφώς σε καλύτερη μοίρα από οποιονδήποτε Foreign Medical Graduate.

Νομίζω πως αφού τελειώσουν τη σχολή τους πρέπει να κάνουν έναν επιπλέον χρόνο PGY1 (transitional) πριν εξομοιωθούν με τους MD, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Οι κανονισμοί αυτοί είναι διαφορετικοί από πολιτεία σε πολιτεία.

Πάντως δεν δίνουν USMLE αλλά έχουν δικές τους εξετάσεις (επίσης δύσκολες).

Περισσότερα εδώ:

http://www.nbome.org

http://www.aacom.org

http://www.academyofosteopathy.org

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γειά!έχω κι  εγώ άλλη μια ερώτηση.τι γνωρίζετε για ψυχιατρική στις ΗΠΑ?Και τι σκορς απαιτούνται στην προκειμένη?Ευχαριστώ πολύ.  :unsure:
Η ψυχιατρική δεν θεωρείται από τις δύσκολες ειδικότητες.

Θα έλεγα πως είναι πιο δύσκολη από Internal Medicine και Family Practice αλλά πιό εύκολη από τις χειρουργικές...

Στατιστικά στοιχεία για σχεδόν όλες τις ειδικότητες στην Αμερική θα βρεις ΕΔΩ

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μαλιστα για preliminary που να κοιταξω για την γυναικολογια???

αλλιως ας κοιταξω για κατι σε γενικη χειρουργικη λογικα...

Ειχες αναφερει και σε ενα ποστ κατι για κατι residency που κανεις λιγο απο ολα...με αυτα τι παιζει??? emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή η ειδικότητα που κάνεις λίγο από όλα είναι Transitional year ( PGY-1) και γενικά είναι δύσκολο να το βρεις γιατί οι θέσεις είναι λίγες και γιατί πηγαίνουν οι αμερικάνοι με τους καλύτερους βαθμούς καθώς δεν έχει πολύ δουλειά και πολύ τρέξιμο. Επίσης ίσως να μην θέλεις να το κάνεις γιατί δεν αναγνωρίζεται σαν PGY-1 για την ειδικότητα που θέλεις να κάνεις μετά. Αλλά αν θέλεις απλώς να ξεκινήσεις και μετά να δεις τι θα κάνεις και βρεις θέση φυσικά και θα πας. Όπως και θα πας σε οποιαδήποτε PGY-1 θέση βρεις κενή αν δεν κάνεις match πουθενά και μετά βλέπεις. Δες το παρακάτω link http://www.prep4usmle.com/resources/129 για να δεις ποια νοσοκομεία είχαν κενές θέσεις το 2005. Κοίταξε και τη λίστα του 2004 για να κάνεις συγκρίσεις. Η πρόταση μου είναι πως αν θες πραγματικά να κάνεις ειδικότητα στην Αμερική και δεν έχεις τις απαραίτητες συστατικές απο Αμερικάνους γιατρούς και τα τρομερά σκορ δεν είναι κακό να κάνεις 1-2 χρόνια σε αυτά τα νοσοκομεία. Θα πληρωνεσαι κανονικά, ο χρόνος σου θα αναγνωρίζεται στην Ελλάδα και θα έχεις την ευκαιρία να πάρεις πιο καλές επιστολές και να κάνεις αίτηση ξανά. Δεν λέω πως είναι εύκολο να φύγεις από την Ελλάδα έχοντας μόνο αυτό αλλά μου είναι επίσης δύσκολο να δεχτώ τη δικαιολογία πως αν δεν πάρουν στη Mayo clinic or Harvard δεν θα πας. Είναι καλύτερα να είσαι στην αναμονή στην Ελλάδα και να δουλεύεις στα Laserline?

Επίσης σε αυτό το link http://www.ama-assn.org/ama/pub/category/2997.html θα δεις στατιστικά στοιχεία για το ποσοστό των ξένων σε κάθε ειδικότητα και γενικά τα προγράμματα για όλες τις ειδικότητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα links της astypalaia είναι χρησιμότατα (ειδικά το πρώτο)

Που το ξετρύπωσες βρε; :P

Κανονικά μόνο όσοι είναι εγγεγραμμένοι στο match κάθε έτους έχουν πρόσβαση στα στοιχεία με τις κενές θέσεις.

Ας είναι καλά το διαδίκτυο. ;)

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτές δεν είναι οι θέσεις που μείναν κενές μετά το match μόνο, είναι αυτές που εμείναν κενές και μετά το scrable, γιαυτό και τις δημοσιεύουν.Πάντως αυτοί που γράφουν αυτή τη λίστα σίγουρα έχουν μεγαλύτερη πρόσβαση στα αρχεία του match σε σχέση με κάποιον που απλώς έκανε αίτηση. Πάντως οποιοι και αν είναι, χιλιάδες ειδικευόμενοι τους ευγνωμονούν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αστυπαλαια πολυ καλο το λινκ οντως και γενικα ολες οι επεξηγησεις.... emthanxemthanx

Δεν εχω καταλαβει πολυ καλα ειναι ποια ειναι η διαδικασια αφου περασεις τα step και παρεις το EFCMG certificate,απο εκει και περα δηλαδη τι κανεις?...Την ολη πορεια μεχρι να κανεις match σε καποιο προγραμμα που εσυ θες.Μπορεις δηλαδη να ελπιζεις οτι μετα τα στεπ οτι σε ενα χρονο θα ξεκινησεις κατι εκει η να κανεις τα πρωτα interviews τουλαχιστον?

Σχετικα με το αν θα πας εστω και αν δεν βρεις θεση για αυτο που θες καλα δεν το συζηταω δηλαδη τι καλυτερο εχεις να κανεις ελλαδα??αγροτικο η να δουλευειες ξεμπαρκα?Απλα μετα το θεμα ειναι να μπορεις να μετακινηθεις σε κατι αλλο! ;)

Αληθεια αυτα τα νοσοκομεια που ειδα με κενες θεσεις ειναι πιο περιφεριακα λιγοτερο καλα ας πουμε?μερικα φαινοντουσαν κεντρικα και σε μεγαλες πολεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν εχω καταλαβει πολυ καλα ειναι ποια ειναι η διαδικασια αφου περασεις τα step και παρεις το EFCMG certificate,απο εκει και περα δηλαδη τι κανεις?...Την ολη πορεια μεχρι να κανεις match σε καποιο προγραμμα που εσυ θες.

Κι εγω θα ειχα την ιδια απορια! :unsure:

Αν δηλαδη ξεκινησω για διαβασμα τωρα μεχρι ποτε εχω προθεσμια να δωσω για step 1 2CS and 2CK;

Αν καταλαβα καλα για νευρολογια το επομενο match του San Francisco ειναι ιανουαριο 2006. Οποτε πρεπει να δωσω αυτα τα steps εντος ιανουαριου για να κανω match για τις θεσεις του ιουλιου 2006;

Επισης πρεπει να τα δωσω ολα αυτα τα steps η πχ το step 2CK μπορω να το αναβαλλω για αργοτερα;

Επισης δεν καταλαβα αν χρειαζεται να εχεις πτυχιο αγγλικων στυλ TOEFL η αλλο η αν φτανει αν τα μιλας τα αγγλικα καλα στο interview.

emthanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, οι αιτήσεις για ειδικότητα=συμμετοχή στο match γίνονται κάθε χρόνο ταυτόχρονα για όλες τις ειδικότητες Σεπτέβριο -Οκτώβριο 2005, συνεντεύξεις Νοέμβριο-Ιανουάριο, match τον Μαρτιο ή τον Ιανουάριο για κάποιες ειδικότητες, ξεκινάς PGY-1 Ιούλιο 2006 και PGY-2 Ιούλιο 2007 (ναι, κάνεις αίτηση και για τα 2 το 2005) ή αν η ειδικότητα σου δεν έχει preliminary ξεκινάς τον Ιούλιο 2006 κανονικά. Για να εξετάσουν τα προγράμματα την αίτηση σου καλό είναι να έχεις το ECFMG certificate όταν κάνεις την αίτηση, αν δεν το έχεις τουλάχιστον να έχεις scores from Step 1 AND step 2 και να έχεις δώσει το CS και απλώς να περιμένεις αποτελέσματα. Αν δεν έχεις το certificate by the end of January you are automatically withdrawn from the Match. Τα αποτελέσματα για step 1 and 2 take about 4 weeks to be issued and for CS about 6 weeks, after you have passed all the tests ECFMG will issue the certificate . Βασικά για να προλάβεις αυτό το match θα πρεπει να έχεις περάσει ήδη step 1 and step 2 or at least one of them and have an exact date for taking the other within the next month and you must have already an exact date for CS . Sorry, for writing in english but it gets on my nerves having to switch all the time!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν περάσεις CS δεν χρειάζεσαι TOEFL. Δεν θέλω να φανώ επικριτική αλλά κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για να κάνει ειδικότητα στην Αμερική και να δώσει τα steps δεν πρόκειται να βρει τις απάντησεις του εδώ. Go to www.ecfmg.org and www.usmle.org, download and print the 2005 bulletin of information, go to www.nrmp.org and read all the information. I would also advise you to read the previous 270 posts because these questions have been answered before.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι ρε παιδιά,δεν θα διαφωτιστούμε από εδώ για τα steps αλλά είναι μια πάρα πολύ καλή αρχή ωστέ αυτές οι συζητήσεις εδώ να αποτελούν μια βάση για περαιτέρω διερεύνηση από τον καθένα προσωπικά.και ήδη εσείς θα γνωρίζετε πάρα πολύ καλά πως οι συμβουλές από προσωπικές εμπειρίες του καθενός,ιδιαίτερα από ανθρώπους που έχουν παρόμοιες ανησυχίες και πορείες,είναι ανεκτίμητες.πολλές φορές τα tips είναι αυτά που κάνουν την διαφορά...κι ας μην το ξεχνάμε όταν βρισκόμαστε σε πλεονεκτική θέση...you were there too. emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.