Jump to content

ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ ΙΑΤΡΩΝ!!!


palaiologos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Last Reply
Μαγκες, φοβερη η ιδεα για τις εξετασεις γλωσσομαθειας, αυτος που την ειχε νομιζω οτι του αξιζει ενα λουκουμι. Ειλικρινα λυπαμαι που θα χαλασω το παρτι, ομως οι εν λογω κυριοι που θελουν να ουρησουν στο μνημα που χτιζουν για την Ελληνικη γλωσσα εχουν απολυτηριο λυκειου (αγορασμενο απο ιδιωτικο σχολειο βεβαιως-βεβαιως) το οποιο last time I checked θεωρειται οτι αποδεικνυει γνωσεις Ελληνικης.

Θέλω το λουκούμι μου... emfood

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τελευταιο (χρονικα) ποστ του παλαιολογου στο dikatsa.info :

Για να σας προσεχουν τα μεσα ενημερωσης και να ασκησετε πιεση καντε πορια στο κεντρο της Αθηνας. Φορεστε τις ιατρικες ποδιες ολοι για να κανετε εντυπωση. Καλεστε ο καθενας παπουδες, γιαγιαδες ολο το σοι να μαζευτειτε καπου 5000. Βαλτε αριστερα τους παπουδες με τις μαγκουρες και δεξια ιεροδουλες ανατολικου μπλοκ απο χρυση ευκαιρια. Στο κεντρο ο κυριος ογκος υποψηφιων και μπροστα ενα πανο που να λεει με μεγαλα γραμματα -καντε με γιατρο. Μπορστα μπροστα βαλτε τον Τσαλικη, θα κανει εντυπωση (και αυτος συναδελφος σας ηταν) Φτανετε στο υπουργειο υγειας, μπροστα σας τα ματ. Βλεπουν τις ιεροδουλες και χυμανε δεξια. Τους υπολοιπους τους καθαριζουν οι παπουδες με τις μαγγουρες και εσεις που χυματε μεσα !

Τα ιδια και στο ΣτΕ. Και στο τελος θα ακολουθησει σοου του τσαλικη. Και σιγουρα θα σας προσεχουν και θα πετυχει η προσφυγη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Άλεξ, αγοράκι μου πώς άλλαξες έτσι, τώρα τελευταία; Έχουν φουσκώσει τα στήθια σου, εδώ και κανά μήνα τώρα. Περίεργες τάσεις έχετε εκεί στο Βελιγράδι...

emkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το dentis.gr, σαιτ πτυχιουχων οδοντιατρικων σχολων εκτος ΕΕ...

Στειλτε τα ονοματα σας για να ξεκινησουμε να ακουγομαστε επιτελους!

Ειδατε οτι μολις αρχισεις να διεκδικεις τα δικαιωματα σου παροντος της αστυνομιας και των τηλεοπτικων μεσων,το πεπλο ομιχλης του δικατσα διαλυεται,αρχιζει ξαφνικα η ενημερωση .......

Μη φοβαστε,μη κρυβεστε,δεν διεκδικουμε κατι παραλογο,ειμαστε κι εμεις πολιτες αυτης της χωρας,με ισα δικαιωματα με ολους τους συμπατριωτες μας.Υπαρχουν νομοι που μεχρι προτεινως δε γνωριζαμε οι οποιοι μας βοηθουν στην επιτευξη των αιτηματων μας.

Δε μπορω να καταλαβω,μονο εμενα απασχολει το δικατσα και μερικους δεκαδες ακομα που το παλευουμε εδω και 6 μηνες?ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΕΠΑΝΑΠΑΥΕΣΤΕ?ΔΕ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝ ΔΕ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ ΜΑΖΙΚΑ,ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΩΜΕΝΟΙ,ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΣΜΕΝΟΙ ΟΠΩΣ ΤΩΡΑ,ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ.ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΠΟΥ Ο ΣΥΛΛΟΓΟΣ(DENTIS) ΕΙΧΕ ΣΥΝΑΝΤΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ,ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΥΣΕΙΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ(ΜΕΙΩΣΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ-ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,ΥΛΗ).

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ,ΙΑΤΡΟΥΣ-ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΥΣ,ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ ΕΝΩΘΕΙΤΕ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΟΧΙ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ,ΠΟΛΙΤΕΣ, ΑΝΘΡΩΠΟΙ......

ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ....

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΕΝΟΧΗ,ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑΜΕ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΜΕ ΓΙ ΑΥΤΟ,ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ-ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ,ΤΟΥ ΔΙΚΑΤΣΑ-ΟΑΤΑΠ,ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ.....

Ε,ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ,Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ,ΤΑ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΑ ΣΤΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΖΩΗ ΜΟΥ,ΛΕΝΕ Ο Χ Ι..

ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΕΜΠΑΙΓΜΟ ΤΩΝ "ΚΥΡΙΩΝ"ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΜΕ/ΜΑΣ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΔΙΑΚΡΑΤΙΚΩΝ ΣΥΜΦΩΝΙΩΝ ΤΟΥΣ ΜΑΣ "ΔΡΟΜΟΛΟΓΗΣΑΝ" ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ,Ο Χ Ι ΣΤΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΓΚΥΡΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ ΜΑΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΗΤΑΝ ΤΑ "ΑΞΙΟΛΟΓΟΤΕΡΑ"ΒΑΣH ΛΙΣΤΑΣ ΔΙΚΑΤΣΑ,ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΗΚΑΝ ΣΕ ΑΧΡΗΣΤΑ ΠΑΛΙ ΒΑΣH ΛΙΣΤΑΣ ΤΟΥ ΔΙΚΑΤΣΑ .

ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙΤΕ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΔΕ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΣΤΗ ΨΥΧΗ ΣΑΣ ΑΥΤΗ Η ΑΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΦΟΡΕΩΝ,ΚΑΙ Ο ΕΜΠΑΙΓΜΟΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.....

ΕΛΑΤΕ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΣΤΙΣ 1 ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΘΟΥΜΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Ε Λ Α Τ Ε ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΜΕ ΣΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ,ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΘΕΣΗ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΡΩΤΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΙ "ΤΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ?"ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΜΗΧΑΝΟΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ,ΤΑ ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΚΟΛΠΑ ,ΤΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ,ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΓΡΑΠΤΩΝ,Η ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ....

ΤΟ ΔΙΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΚΑΤΙΖΕΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ...

ΜΗΠΩΣ ΗΡΘΕ Η ΣΕΙΡΑ ΤΟΥ?ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ...

ΓΙΑΝΝΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτούσιες αναδημοσιεύεις από τις ιστοσελίδες dentis.gr η virtual-dentistry.com απαγορεύονται, καθώς εναντιώνονται στο νόμο περί ηλεκτρονικής πνευματικής ιδιοκτησίας.

Παρακαλώ τον administrator να επιληφθεί επί του θέματος και να επεξεργαστεί το κείμενο, προϊόν υποκλοπής, που αναφέρετε αυτούσιο.

Ευχαριστώ

Dimitris.T

www.virtual-dentistry.com

webmaster

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το θέμα ενημερώθηκαν οι νομικοί μας σύμβουλοι, αλλά λόγω εορτών δεν μπορούν να απαντήσουν αμέσως.

Μέχρι τότε κρατάμε το ποστ ως είναι με κάθε επιφύλαξη. Μετά από τις συστάσεις τους θα πράξουμε αναλόγως.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτούσιες αναδημοσιεύεις από τις ιστοσελίδες dentis.gr η virtual-dentistry.com απαγορεύονται,  καθώς εναντιώνονται στο νόμο περί ηλεκτρονικής πνευματικής ιδιοκτησίας.

Δε γράφει πουθενά το site (πήρα και screenshots σε περίπτωση που το αλλάξετε) ότι τα λεγόμενά της είναι κατοχυρωμένα. Το μέλος Alex77 δεν παραβίασε κανένα νόμο απ'τη στιγμή που έβαλε τα λεγόμενα της Γιάννας σε παράθεση και απλά τα επαναδημοσίευσε εδώ και με δεσμό στην ιστοσελίδα προέλευσης.

Νομική πλάνη. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για το θέμα ενημερώθηκαν οι νομικοί μας σύμβουλοι, αλλά λόγω εορτών δεν μπορούν να απαντήσουν αμέσως.

Μέχρι τότε κρατάμε το ποστ ως είναι με κάθε επιφύλαξη. Μετά από τις συστάσεις τους θα πράξουμε αναλόγως.

Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ και εγώ καλές γιορτές

Δε γράφει πουθενά το site (πήρα και screenshots σε περίπτωση που το αλλάξετε) ότι τα λεγόμενά της είναι κατοχυρωμένα. Το μέλος Alex77 δεν παραβίασε κανένα νόμο απ'τη στιγμή που έβαλε τα λεγόμενα της Γιάννας σε παράθεση και απλά τα επαναδημοσίευσε εδώ και με δεσμό στην ιστοσελίδα προέλευσης.

Νομική πλάνη.

Χωρίς τη συγκατάθεση της/του συντάκτη του κειμένου η των/του ιδιοκτήτη της ιστοσελίδας.

Όλα όσα γράφονται στο διαδύκτιο τελούν ιδιοκτησία της συγκεκριμένης ιστοσελίδας του διαδυκτίου οπότε δεν αναγράφεται σε καμία ιστοσελίδα παντού το © παρά μόνο στο τέλος της το οποίο εκ του λογισμικού αναφέρεται σε ότι είναι γραμμένο πάνω από αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα όσα γράφονται στο διαδύκτιο τελούν ιδιοκτησία της συγκεκριμένης ιστοσελίδας του διαδυκτίου οπότε δεν αναγράφεται σε καμία ιστοσελίδα παντού το © παρά μόνο στο τέλος της το οποίο εκ του λογισμικού αναφέρεται σε ότι είναι γραμμένο πάνω από αυτό.

Γι'αυτό ακριβώς είπα ότι ήταν νομική πλάνη. Εγώ [εμείς] βρεθήκαμε σε πλάνη. Δεν γνωρίζω το νόμο που λες περί 'τα πάντα ανήκουν στην ιστοσελίδα'. Έχω κι εγώ ιστοσελίδες και δεν έχω κανένα πρόβλημα να αντιγράψει κάποιος αυτούσια πράγματα από εκεί. Από εκεί που τα πήρε πάντως ο Alex77 δεν είχε copyright. Τώρα αν το έχεις κρυμμένο στην τελευταία σελίδα είναι δικό σου θέμα. Βάλ'το στην κεντρική.

Όχι τίποτα, γιατί έχω πάρει κι εγώ κομμάτια απ'τον δικτυακό σας τόπο και τα 'φιλοξενώ' στο site μου όπου σχολιάζονται από άλλα άτομα εδώ και αρκετές μέρες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, για να μη παρεξηγηθούμε... Η θέση μου είναι εντελώς προσωπική και δεν συνερίζεται, ούτε υποστηρίζει/διαφωνεί με την επίσημη θέση που σου έδωσε το GreekMeds.gr μέσω του admin του.

Στο λέω εγώ απλά ως μέλος (1) γιατί έχω πάρει πολλά κομμάτια απ'το site σου και (2) γιατί γνωρίζω το ηλεκτρονικό δίκαιο πάνω στο θέμα αρκετά καλά.

Καλές γιορτές κι από μένα! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι'αυτό ακριβώς είπα ότι ήταν νομική πλάνη. Εγώ [εμείς] βρεθήκαμε σε πλάνη. Δεν γνωρίζω το νόμο που λες περί 'τα πάντα ανήκουν στην ιστοσελίδα'. Έχω κι εγώ ιστοσελίδες και δεν έχω κανένα πρόβλημα να αντιγράψει κάποιος αυτούσια πράγματα από εκεί. Από εκεί που τα πήρε πάντως ο Alex77 δεν είχε copyright. Τώρα αν το έχεις κρυμμένο στην τελευταία σελίδα είναι δικό σου θέμα. Βάλ'το στην κεντρική.

Όχι τίποτα, γιατί έχω πάρει κι εγώ κομμάτια απ'τον δικτυακό σας τόπο και τα 'φιλοξενώ' στο site μου όπου σχολιάζονται από άλλα άτομα εδώ και αρκετές μέρες.  :)

Δεν είναι νομική πλάνη το οτι δεν γνωρίζεις βασικούς νόμους και σύμβολα του διαδυκτίου.Δεν είναι κριμένο.Σε κάθε σελίδα οφείλει ο χρήστης να τη διαβάζει μέχρι τέλους και να κατανοεί τα διεθνή σύμβολα.Προς Θεού μην το πάρεις σαν επίθεση.Απλή παρατήρηση-παράκληση κάνω που θα ήθελα να ακουστεί. Καλό θα ήταν και στο site σου να προσέχεις τι βάζεις.

Καλές γιορτές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πες μου ό,τι θες και νομίζεις, δεν παρεξηγούμαι. Ίσα ίσα, δεν θέλω να διαπράξω κάποιο αδίκημα.

Σου ξαναλέω όμως, το διαδίκτυο ΔΕΝ έχει κάποιο εννιαίο νόμο. Υπάρχει η παγκόσμια netiquette ναι, αλλά το τί γράφεται και τί μπορεί να αντιγραφεί/επικολληθεί κάπου αλλού είναι θέμα εθνικών δικαίων (στο μεγαλύτερο βαθμό τουλάχιστον) και δε μπορείς να κάνεις εσύ τίποτα γι'αυτό.

Ως χρήστης διάβασα τη σελίδα που ήταν η δήλωση ως τέλους. Και δεν είδα κανένα σύμβολο. Αλλά και να είχες σύμβολα αυτά πάλι δε θα μου λέγαν τίποτα στη συγκεκριμένη περίπτωση για τον απλό λόγο πως είναι λεγόμενα από κάποιο χρήστη, όχι συντάκτη. Άρα ο ίδιος θα πρέπει να τα 'βαπτίσει' copyrighted αν είναι να ισχύουν έτσι.

Τι εννοώ; Με παράδειγμα... :)

Αν αύριο ένας πολιτικός, καλλιτέχνης, πυροσβέστης, ιατρός, κλπ κάνει στα "Νέα" ή στην "Καθημερινή" μια δήλωση (καλή ώρα όπως η Γιάννα) στα πλαίσια ενός άρθρου (καλή ώρα όπως η ανακοίνωσή σου στο forum σου) και εγώ πάρω τη δήλωση αυτούσια και την μεταφέρω κάπου αλλού, να είσαι σίγουρος ότι δεν παραβιάζω κανένα νόμο εκτός κι αν ο server που βρίσκεται το board σου βρίσκεται (φυσική τοποθεσία) στη Βόρεια Κορέα. Ίσα ίσα, θα παραβίαζα νόμους αν άλλαζα τα λεγόμενά της ή τεμάχιζα μονάχα τα σημεία που μ'ενδιέφεραν.

Αυτό που έκανε η Γιάννα και μετέφερε ο Alex77 ήταν απλά μία δήλωση. Αν τα έκανε σε μια εφημερίδα και εγώ τα αντέγραφα στο site μου πάλι δεν θα μπορούσαν να μου κάνουν τίποτα γιατί δεν είναι λόγια της συντακτικής επιτροπής αλλά λόγια ενός 3ου προσώπου. Ουσιαστικά έχω κάθε δικαίωμα να σχολιάσω ό,τι θέλω απ'αυτήν καθότι δεν είναι άρθρο. Τα λεγόμενα κάποιου είναι πνευματική ιδιοκτησία μονάχα όταν πληρούν ορισμένες συνθήκες. Αν δε συνέβαινε αυτό ουσιαστικά θα καταλύονταν κάποιες βασικές αρχές της Δημοκρατίας όπως η ελευθερία του λόγου.

Οποιοσδήποτε έχει δικαίωμα να πει κάτι και άλλο τόσο ο άλλος να το σχολιάσει φτάνει μονάχα να μην το αλλοιώσει και μετατρέψει. Ουσιαστικά θα περίμενα να παρεξηγηθείς αν έβλεπες το quote αλλαγμένο ή λειψό, όχι ολόκληρο και με link στην αρχική πηγή.

Αν και όλα αυτά που λέμε τώρα εδώ είναι επουσιώδη γιατί η σελίδα της 'ανακοίνωσης' δεν είχε καν copyright και βρισκόταν σε... forum, δηλαδή δημόσιο χώρο συζητήσεων.

Δηλαδή αν αύριο πει ο Καραμανλής κάτι και εγώ το διαβάσω στην Καθημερινή και το αντιγράψω αυτούσιο (τη δήλωση μόνο, όχι το άρθρο) εδώ δηλώνοντας ότι το διάβασα στην Καθημερινή θα κινδυνεύω απ'τους δικηγόρους της εφημερίδας για καταπάτηση copyright; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρότι δεν είμαι εγώ ο νομικός σύμβουλος, και οι πραγματικοί μας δικηγόροι θα εξετάσουν με ιδιαίτερη προσοχή το θέμα μετά τις διακοπές τους, θα καταθέσω την πρόχειρη προσωπική μου άποψη.

:huh: Η πνευματική ιδιοκτησία αποκτάται αυτόματα και χωρίς καμία δήλωση, νομική ρήτρα ή απειλή μέτρων σε περίπτωση προσβολής της. Η προστασία της πνευματικής ιδιοκτησίας από διεθνείς συνθήκες και εγχώριους νόμους αποσκοπεί στην προστασία της πρωτότυπης δημιουργίας και στη διασφάλιση των δικαιωμάτων του δημιουργού έναντι σε όσους επιθυμούν να εκμεταλλευτούν το έργο του προς ίδιον κέρδος.

:huh: Όμως δε νοείται πνευματική ιδιοκτησία σε μη πρωτότυπο περιεχόμενο, σε μια δήλωση που γίνεται δημόσια και απευθύνεται σε όλους. Η ρήτρα πνευματικής ιδιοκτησίας που περιλαμβάνουν κάποια προγράμματα portal για το περιεχόμενο είναι γενική, ώστε να καλύπτει ιστοσελίδες με πρωτότυπη, ατομική πνευματική δημιουργία (λχ αποσπάσματα βιβλίων, άρθρα, εικόνες και γενικά περιεχόμενο που ο δημιουργός δε θα ήθελε να δει αντιγραμμένο από άλλον που να το παρουσιάζει ως δικό του).

:huh: Εδώ δεν έχουμε φυσικά καμία τέτοια περίπτωση. Δεν υπάρχει καμία "υποκλοπή" (σαφώς ατυχής έκφραση), γιατί δεν έχουμε τηλεφωνική ή άλλη ιδιωτική συνομιλία. Δεν υπάρχει καμία "δημιουργία", δεν υπάρχει καμία πρόθεση (ούτε καν τρόπος) εκμετάλλευσής της. Δεν υπάρχει καν λογοκλοπή, που θα το λέγαμε ενδεχομένως αν ο Alex77 δεν έβαζε το quote και παρουσίαζε τα λεγόμενα της "Γιάννας" ως προσωπικές του απόψεις.

:rolleyes: Θα μπορούσε να αμφισβητηθεί ενδεχομένως αν η παράθεση δημοσιευμάτων από εφημερίδες αποτελεί παραβίαση του copyright, εφόσον οι εκδότες των εφημερίδων αυτών έχουν κέρδος από τους δικτυακούς τόπους όπου υπάρχουν τα δημοσιεύματα στο πρωτότυπο και βλάπτονται από την αναδημοσίευση περιεχομένου σε άλλες ιστοσελίδες (πχ το Greekmeds, το virtual-dentistry.com και άλλες). Δε νομίζω πάντως να μπορεί να υποστηριχθεί με αξιώσεις αυτή η άποψη, ιδίως προκειμένου για την επίτευξη αποζημίωσης σε κάποιο δικαστήριο εντός ή εκτός Ελλάδας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παραθέτω ασχολίαστο το αρ.2 του Ν.2121/1993 "περί Πνευματικής Ιδιοκτησίας"

Άρθρο 2

Αντικείμενο του δικαιώματος

1. Ως έργο νοείται κάθε πρωτότυπο πνευματικό δημιούργημα λόγου, τέχνης ή επιστήμης, που εκφράζεται με οποιαδήποτε μορφή, ιδίως τα γραπτά ή προφορικά κείμενα, οι μουσικές συνθέσεις, με κείμενο ή χωρίς, τα θεατρικά έργα, με μουσική ή χωρίς, οι χορογραφίες και οι παντομίμες, τα οπτικοακουστικά έργα, τα έργα των εικαστικών τεχνών, στα οποία περιλαμβάνονται τα σχέδια, τα έργα ζωγραφικής και γλυπτικής, τα χαρακτικά έργα και οι λιθογραφίες, τα αρχιτεκτονικά έργα, οι φωτογραφίες, τα έργα των εφαρμοσμένων τεχνών, οι εικονογραφήσεις, οι χάρτες, τα τρισδιάστατα έργα που αναφέρονται στη γεωγραφία, την τοπογραφία, την αρχιτεκτονική ή την επιστήμη.

2. Νοούνται επίσης ως έργα οι μεταφράσεις, οι διασκευές, οι προσαρμογές και οι άλλες μετατροπές έργων ή εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης, καθώς και οι συλλογές έργων ή συλλογές εκφράσεων της λαϊκής παράδοσης ή απλών γεγονότων και στοιχείων, όπως οι εγκυκλοπαίδειες και οι ανθολογίες και οι βάσεις δεδομένων, εφόσον η επιλογή ή η διευθέτηση του περιεχομένου τους είναι πρωτότυπη. Η προστασία των έργων της παρούσας παραγράφου γίνεται με την επιφύλαξη των δικαιωμάτων στα προϋπάρχοντα έργα, που χρησιμοποιήθηκαν ως αντικείμενο των μετατροπών ή των συλλογών.

2α. Αντικείμενο προστασίας είναι και οι βάσεις δεδομένων οι οποίες λόγω της επιλογής ή διευθέτησης του περιεχομένου τους αποτελούν πνευματικά δημιουργήματα. Η προστασία αυτή δεν εκτείνεται στο περιεχόμενο των βάσεων δεδομένων και δεν θίγει κανένα από τα δικαιώματα που υφίστανται στο περιεχόμενο αυτό. Ως βάση δεδομένων νοείται η συλλογή έργων, δεδομένων ή άλλων ανεξάρτητων στοιχείων, διευθετημένων κατά συστηματικό ή μεθοδικό τρόπο και ατομικώς προσιτών με ηλεκτρονικά μέσα ή με άλλο τρόπο.

3. Με την επιφύλαξη των διατάξεων του κεφαλαίου 7 του παρόντος νόμου, θεωρούνται ως έργα λόγου προστατευόμενα κατά τις διατάξεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας τα προγράμματα ηλεκτρονικών υπολογιστών και το προπαρασκευαστικό υλικό του σχεδιασμού τους. Η προστασία παρέχεται σε κάθε μορφή έκφρασης ενός προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή. Οι ιδέες και οι αρχές στις οποίες βασίζεται οποιοδήποτε στοιχείο προγράμματος ηλεκτρονικού υπολογιστή, περιλαμβανομένων και εκείνων στις οποίες βασίζονται τα συστήματα διασύνδεσής του, δεν προστατεύονται κατά τον παρόντα νόμο. Ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικού υπολογιστή θεωρείται πρωτότυπο εφόσον είναι προσωπικό πνευματικό δημιούργημα του δημιουργού του.

4. Η προστασία του παρόντος νόμου είναι ανεξάρτητη από την αξία και τον προορισμό του έργου, καθώς και από το γεγονός ότι το έργο προστατεύεται ενδεχομένως και από άλλες διατάξεις.

5. Η προστασία του παρόντος νόμου δεν εκτείνεται σε επίσημα κείμενα με τα οποία εκφράζεται η άσκηση πολιτειακής αρμοδιότητας και ιδίως σε νομοθετικά, διοικητικά ή δικαστικά κείμενα, καθώς και στις εκφράσεις της λαϊκής παράδοσης, στις ειδήσεις και στα απλά γεγονότα ή στοιχεία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα αυτά είναι γνωστά. Το θέμα είναι το τι είναι βάση δεδομένων στο λειτουργικό σου. Και τον τίτλο βάση δεδομένων το δίνει το λειτουργικό σου.

Όσο για τις δημοσιές ανακοινώσεις. Με απλά λόγια. Αν είναι εφημερίδα κυβερνήσεως η ανακοίνωση άλλης δημοσιάς αρχής σε επίσημο χώρο πρέπει να δημοσιεύσεις όλο το κείμενο και το που ακριβώς βρίσκετε. Όταν αφορά αλλά δεν μπορείς να αναδημοσιεύσεις αυτούσια κείμενα. Εξαιρούνε τα δελτία τύπου.

κοινός αν αναδημοσιεύσεις κείμενο από την καθημερινή ναι μπορούν να σου ζητήσουν ότι θέλουν ακόμα και αν πεις από που το βρήκες. Εκτός της πρώτης σελίδας.

Τέλος πάντων δεν είναι το θέμα να πάμε δικαστικά γιατί αν είχα τέτοιο σκοπό θα το είχα κάνει ήδη .Μια παράκληση είναι να μην αντιγράφονται κομμάτια από τη σελίδα ,εδώ, για τους δικούς μου λογούς (ως webmaster και οχι προσωπικούς).

Συζητήστε με τους νομικούς σας και πράξτε ανάλογα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πέρα από ο,τιδήποτε άλλο έχω δύο σχόλια...

πρώτα από όλα ο καθένας ιδιοκτήτης ενός forum θα έπρεπε να χαίρεται όταν βλέπει quoted text από το δικό του παρέα με link, γιατί έτσι μέσω των spider bots των διαφόρων search engines γίνεται ακομη πιο γνωστό. Ειδικά το greekmeds.gr αποτελεί πολύ συχνά τόπο επίσκεψης του googlebot (σχεδόν μόνιμο) οπότε βρίσκονας link μιας άλλης σελίδας την επισκέπτεται και αυτή συχνότερα

δεύτερο και τελευταίο δεν έχω καταλάβει ακόμη αν η ένστασή σου είναι σε νομική ή προσωπική βάση. Πάντως για το μεν 1ο να σου δώσω ένα παράδειγμα. Το λεξικό του Μπαμπινιώτη είναι κατοχυρωμένο πνευματικά. Αν εγώ πάρω και αντιγράψω το γράμμα Κ τότε αυτό συνιστά παραβίαση. Αν όμως στα πλαίσια μιας δημόσιας συζήτησης (και τα fora αυτό ακριβώς είναι τις περισσότερες φορές) πάω και γράψω ότι ξέρετε κάτι, για την λέξη που συζητάμε ο Μπαμπινιώτης στην σελίδα Χ λέει ότι "Αεροπλάνο=.......", αυτό δεν συνιστά παραβίαση.

Ειδικά για τις βάσεις δεδομένων πνευματικό δημιούργημα νοείται ο τρόπος με τον οποίο οργανώνεται και εμφανίζεται. Το περιεχόμενό της εξετάζεται ξεχωριστά.

Εξάλλου για να υποστηρίξει κάποιος παραβίαση πνευματικής ιδιοκτησίας θα πρέπει τις περισσότερες φορές να έχει οικιοποίηση έργου (στην παρούσα δεν υπάρχει), διαστρέβλωση περιεχομένου (στην παρουσα δεν υπάρχει), διαφυγόντα κέρδη (στην παρούσα δεν υπάρχει).

Στα πλαίσια τέλος της επιστημονικής συζήτησης αλλά και γενικά της οποιαδήποτε συζήτησης ο νόμος επιτρέπει την παράθεση στοιχείων από άλλες πηγές, εφ'όσων δεν υπάρχει διαστρέβλωση και αναφέρεται η πηγή τους. Κλασικό παράδειγμα οι παραπομπές σε εργασίες ιατρικές, όχι μόνο πρωτότυπες αλλά και reviews (ανασκοπήσεις) οι οποίες ουσιαστικά γράφουν για 500 άλλες εργασίες διασκορπισπέμενς σε πολλά περιοδικά, άλλες κατοχωρωμένες από τους δημιουργους τους, άλλες από τα ίδια τα περιοδικά.

τελοσπάντων, για την νομική πλευρά του θέματος περιμένω μια "ειδική" απάντηση από τους νομικούς μας. Τα παραπάνω είναι απλώς πώς εγώ αντιλαμβάνομαι τα πράγματα, αλλά δεν είμαι και ειδικός.

Μετά από αυτήν θα λάβουμε υπόψιν και την προσωπική πλευρά.

Καλό υπόλοιπο εορτών!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε αρχηγε GReek, εγω δεν καταλαβαινω ποιοι ειναι οι δικοι σου λογοι -αλλα οχι προσωπικοι- ως webmaster που σε εκαναν να ενοχληθεις. Και οι οποιοι δεν ισχυουν στην περιπτωση του dikatsa.info, αφου και εκει υπαρχουν αυτουσια κειμενα απο το dentis. Τι σε χαλασε ρε αγορι μου και θες να με τρεχεις στα δικαστηρια χρονιαρες μερες ? Ειμαι ενας δικατσας που μετεφερε τις αποψεις μιας δικατσους σε ενα φορουμ αντι-δικατσαδων. What is the problem ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@KostantinosMD

H μόνη διαφορά είναι ότι η συγκεκριμένη σελίδα εξυπηρετεί έναν νομικά κατωχηρομενο σύλλογο. Και φυσικά τα 33 hits από το greekmeds προσωπικά δεν με χαλάνε. Αλλά ως webmaster πρέπει να είναι και εγώ καλυμμένος σε ότι αφορά το site για το σύλλογο. Η συγκεκριμένη δημοσίευση νομικά με αφήνει ακάλυπτο. Και πάλι σου εξηγώ ότι είναι παράκληση και με καλή διάθεση.

@Alex77

Δεν είπε κανείς ότι θα σε τρέχω στα δικαστήρια. Δεν έχω τέτοια πρόθεση και στην τελική για εμένα είσαι απλά ένα nick οπότε και δεν μπορώ να σου κάνω τίποτα. Για αυτό και παρακάλεσα τον admin να διορθώσει το ποστ σου .

Όσο για το dikatsa.info οι δημοσιεύσεις έγιναν από εμάς και δεν υπήρχε το site στη σημερινή του μορφή

@All δεν είμαι τρελλός.Απλά θέλω να είμαι 100% νόμιμος. Αν ήταν οποιοδήποτε άλλο φορούμ που δεν είχε ανταπόκριση σε σύλλογο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τις δημοσιές ανακοινώσεις. Με απλά λόγια. Αν είναι εφημερίδα κυβερνήσεως η ανακοίνωση άλλης δημοσιάς αρχής σε επίσημο χώρο πρέπει να δημοσιεύσεις όλο το κείμενο και το που ακριβώς βρίσκετε. Όταν αφορά αλλά δεν μπορείς να αναδημοσιεύσεις αυτούσια κείμενα. Εξαιρούνε τα δελτία τύπου.

κοινός αν αναδημοσιεύσεις κείμενο από την καθημερινή ναι μπορούν να σου ζητήσουν ότι θέλουν ακόμα και αν πεις από που το βρήκες. Εκτός της πρώτης σελίδας.

Λοιπόν κολλητέ θα κάνω το εξής.

Αύριο θα πάρω την Καθημερινή και θα βρω μια δήλωση του Καραμανλή, θα την πάρω αυτούσια (βλέπε αντιγράψω) και θα την βάλω σε μια από τις ιστοσελίδες μου. Θα γράψω και από κάτω: από Καθημερινή 28/12/04.

Θα σου δώσω μετά το URL της σελίδας ώστε να δεις ότι είναι παρόμοιο με αυτό που έκανε ο Alex77 (πήρε μία δήλωση από... forum) και σου επιτρέπω να με καταγγείλεις στους δικηγόρους της Καθημερινής. Ειλικρινά! Μη σου πω ότι θα τους το στείλω προκλητικά κι εγώ ο ίδιος. Να δεις που δεν θα μπορούν να μου πουν τίποτα. Δεν έκλεψα άρθρο, δήλωση (βλέπε δημοσιοποίηση) 3ου προσώπου πήρα. Δηλαδή φαντάζεσαι τα Νέα να πουν μετά στην Καθημερινή ξέρετε εμείς βγάλαμε το φύλλο μας στις 4:30 άρα απαγορεύεται να βγάλετε εσείς τη δήλωση γιατί κυκλοφορείτε στις 5:30.

Το προνόμιο που είχε το site σου είναι φανερό, είχες πρώτος τη δήλωση της Γιάννας, από κει και πέρα εμείς μπορούμε εδώ ελεύθερα να τη σχολιάσουμε απ'τη στιγμή που ζούμε σ'ένα ελεύθερο έννομο δημοκρατικό κράτος. Ούτε συκοφαντική δυσφήμιση κάνουμε ούτε σου κλέβουμε αδημοσιεύτη πνευματική ιδιοκτησία που μπορεί να έχεις οικονομικό όφελος.

Αν ίσχυαν αυτά που λες θεωρητικά θα μπορούσα να σε καταγγείλω που έκανες quote το post μου παραπάνω χωρίς την άδειά μου (ή των admins του Greekmeds.gr).

Για να είμαι και σίγουρος... this post © by Wizard & associates :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαλιστα. Απ'οτι καταλαβα η Γιαννα ανηκει σε καποια σεχτα που δεν θελει να δημοσιευονται τα λεγομενα τους σε καποια φορουμ. Εγω τον σβηνω τον πυρινο λογο της Γιαννας σε ενδειξη καλης θελησης γιατι θελω πραγματικα να μου εξηγησει καποιος απο αυτους που αντιπροσωπευεις τι ακριβως τους ενοχλησε.

Meeeery Christmas.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.