Jump to content

ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ ΙΑΤΡΩΝ!!!


palaiologos

Recommended Posts

emarup Αααα, καλααα. Καλη Ντακοτα εισαι και συ. :lol:

καλη κ αξιοπιστη :lol:

δεν μου απαντας ομως: ποια απαντηση διορθωσαν ως σωστη οι διορθωτες?

(οχι τι γραφει το λυσαρι του dikatsa.gr - δεχομαι σαν μεγαλυτερη πιθανοτητα πως αυτος που μορφοποιουσε το pdf μαυρισε με bold κατα λαθος το 9% παρα οτι προτεινε σαν σωστο το 9%)

Επισης: ποσοι απο σας τα ξυραφια του Veligradium απαντησαν 18% (ακομα κι αν τους τοπιασαν για λαθος)??

Δεχομαι επισης πως καποιος μπορει να τα μπερδεψει μεταξυ 9 κ 18% - ποιοι απο εσας απαντησαν 5,12,24% (scripta manent - να τα ψαξουμε?)

Επισης θα εκτιμουσα μια απαντησουλα για το πως θα πληρωσουν αυτοι που σας κλεβουν τη ζωη σας

empleaseemthanxemkiss

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Last Reply

Κατ'αρχην, αυτο που συνεβη ειναι οτι καποιοι "κοπηκαν" στις εξετασεις με 48.5 επειδη απαντησαν "18%" στην ερωτηση για το ποσοστο σωματικης σωματικης επιφανειας που αντιπροσωπευει το κατω ακρο. Αυτο γατι οι διορθωτες -απο λαθος- θεωρησαν ως σωστη την απαντηση "9%".

Σε αυτους -και αφου καποιοι απο αυτους αναζητησαν το δικιο τους- σταλθηκε επιστολη απο το Δικατσα, η οποια τους εξημερωνε για το λαθοθ και για το οτι πλεον θεωρειται οτι εχουν "περασει" το μαθημα.

Εγω δε λεω οτι οσοι περασαν "με τη βαση" πρεπει να ειναι ενθουσιασμενοι, λεω ομως οτι αυτο το περιστατικο ειναι ενδεικτικο της ανικανοτητας αυτων που διενεργουν τις εξετασεις. (εδω περιμενω να κανεις ενα πικροχολο σχολιο)

Μετα απο αυτη τη συντομη παρενθεση, σε αφηνω Τατιανα να συνεχισεις το παραληρημα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emthanx Αλεξια, μου λειπουν τα μπαλκονια σου emkiss

εγω συμφωνω μαζι σου πως στο δικατσα γινεται της πουτανας - παιζουνε με τις "σωστες απαντησεις" οπως οι πολιτικοι με τα κουκια - και το δικιο τους το βρισκουνε τελικα στο δικαστηριο - αλλα αυτο δεν ειναι ιατρικη, ειναι κατι αλλο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά οι του ΔΙΚΑΤΣΑ μην ξανοίγεστε...Δεν είναι ερώτηση για πτυχίο το πώς συμπληρώνουμε το ιστορικό ενός ασθενή με εγκαύματα...3ο άντε βαριά 4ο ένα ρημαδοιστορικό ξέρουμε να το γράφουμε. Σωστά; :)

3ο έτος δε μαθαίνει κανείς στην Αθήνα επίσημα ιστορικό...στο δε 4ο έτος μαθαίνεις - τουλάχιστον στο Ζ εξάμηνο - το τυπικό ιστορικό...για εγκαύματα δεν έχει ακουστεί τίποτα φέτος... ( μιλάω για τη δικιά μου κλινική τουλάχιστον ) :blink:

Υ.Γ. Για να μάθουμε και τπτ, τι έξτρα χρειάζεται να συμπληρώσουμε στο ιστορικό ενός εγκαυματία; :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα Γιάννενα έχουμε από το 3ο έτος χειρουργική :) Αλλά και στο 4ο έτος μαθαίνεις για εγκαυματίες ασθενείς. Στον Σμπαρούνη που είχα εγώ, πρώτος τόμος, κανόνας του Wallace, εγκαύματα 1ου, 2ου, 3ου βαθμού κ.ά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

notbad, o Σμπαρούνης έχει μέσα ξεχωριστό πρωτόκολλο για την συμπλήρωση ιστορικού 'εγκαυματία'; :blink:

Άλλο να γράφει για τους διάφορους βαθμούς, αυτά τα γράφει οποιοδήποτε βιβλίο [προπαιδευτικής] χειρουργικής. Αλλά και πιο νωρίς, εγώ Ιταλία (μαζί με τη κατηγοριοποίηση κρυοπαγημάτων) τα είδα στην Φυσιοπαθολογία / Γενική Παθολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά τότε τα έμαθα και από το βιβλίο του Σμπαρούνη. Αν τα έμαθες πιο νωρίς, συγχαρητήρια.:) Το θέμα δεν είναι πότε θα τα μάθεις αλλά να μπορείς να αντιμετωπίσεις έναν εγκαυματία...σωστά; ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξέρω ότι στην Ιταλία τα πάντα λειτουργούν με πρωτόκολλο για τους γιατρούς. :)Όλες οι διαγνώσεις, θεραπείες κλπ. Κάτι τέτοιο εδώ δεν υπάρχει. Εννοώ μια αυστηρή διαδικασία καθορισμένη εκ των προτέρων που ακολουθούν πανελληνίως όλοι οι γιατροί. Ένα πρωτόκολλο λοιπόν στον Σμπαρούνη δεν υπάρχει. ;)Υπάρχει όμως κεφάλαιο για τα εγκαύματα και όποιος το μάθει μπορεί να συμπληρώσει το φυλλάδιο του ιστορικού για τον εγκαυματία και να αντιμετωπίσει το περιστατικό.:)

Και έτσι κινούμαστε σε όλες τις περιπτώσεις.Μαθαίνουμε από τα textbooks και στην κλινική πράξη εφαρμόζουμε τις γνώσεις μας.:)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε συ notbad, μην το παίρνεις πατριωτικά. emdontgetit

Αυτό ήθελα απλά. Είχα ρίξει μια γρήγορη ματιά τον Σμπαρούνη του αδερφού μου (πριν 3-4 χρόνια βέβαια) και απλά δε θυμόμουν αν είχε ξεχωριστό αλγόριθμο για τους εγκαυματίες. Και μπερδεύτηκα όχι τίποτα άλλο γιατί με μπέρδεψε το post πιο πριν:

3ο έτος δε μαθαίνει κανείς στην Αθήνα επίσημα ιστορικό...στο δε 4ο έτος μαθαίνεις - τουλάχιστον στο Ζ εξάμηνο - το τυπικό ιστορικό...για εγκαύματα δεν έχει ακουστεί τίποτα φέτος...

Υ.Γ. Για να μάθουμε και τπτ, τι έξτρα χρειάζεται να συμπληρώσουμε στο ιστορικό ενός εγκαυματία;  :withstupid:

Θέωρησε το θέμα κλειστό, εγώ δεν κατάλαβα. emcat

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικά...πέρα από το γενικότερο μπίρι-μπίρι...υπάρχει στον ορίζοντα καμία απάντηση εκπαιδευτικού περιεχομένου;

Φχαστώ. :unsure:

Υ.Γ. Ώρες ώρες αυτό το φόρουμ μου θυμίζει παιδιά δημοτικού που συναγωνίζονται ( & ενίοτε συναγκωνίζονται ;) ) για το ποιος κατουράει μακρύτερα... emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά πότε το πήρα πατριωτικά; Απλά απάντησα. Η σημειολογία της φατσούλας ξαναχτυπά...γμτ. Κοιτάξτε τα εντιταρισμένα ποστς να δείτε με τί ύφος έγραψα όσα έγραψα...

7 αν θες να σου κάνω κανα ιδιαίτερο ΟΚ αλλιώς δεν έχει γνώσεις από ινετ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως γελάω συνέχεια με τα τελευταία posts της Notbad... Έχει πάθει πανικό η κακομοίρα, που την παρεξηγούν συνέχεια, και βάζει όλη την ώρα :) ... :D:D:Demrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το επικό forum www.dikatsa.info/forum, το οποίο περιέχει μερικά από τα πιο επικά threads ever. Δηλώνω θαυμαστής του.

Πάμε:

"Αυτα που λετε για την ορθογραφια πρεπει να καταλαβετε καλα οτι τα εχω χεσμενα τελειως.ειναι σαν να μου λετε οτι γιατι γραφω με μαυρο μελανι.

η ελληνικη ορθογραφια ειναι μια ακομα μαλακια που εχει μινει στο πιο ξευτιλισμενο συστημα παιδιας της ευρωπης..

ουτε στα γερμανικα ουτε στα γαλικα ουτε στα ρωσικα Θα βρεις 5 <<ι>> τι ειναι οι αλλοι λαοι που εχουν απλοποιησει την ορθογραφια τους, μαλακες και εμεις οι ελληνες ειμαστε τα σαινια η μηπως οι αλλοι λαοι στερουντε επιστημωνικων και λογοτεχνικων επιτευματων"

Δεν αναφέρω nick κτλ, όμως κάλλιστα προσφέρομαι να γυρίσω τις παραπάνω προτάσεις ταινία επικών διαστάσεων. Epic λέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarupemypoklinomai Ούτε να απαντήσω δεν έχω κουράγιο.... είναι απόλαυση!!!!! :lol:
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάλι δεν αντέχω να τα διαβάσω. Πλύση εγκεφάλου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι εξετάσεις για ειδικότητα και κουραφέξαλα μου λέτε...

Το μόνο που χρειάζεται είναι υποχρεωτικές εξετάσεις γλωσσομάθειας στα Ελληνικά για όσους έχουν πτυχίο από το εξωτερικό ώστε να κοπεί το 50% των ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ.

Δεν κάνω πλάκα. Κάτι τέτοιο επιτρέπεται και προβλέπεται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Εξάλλου και στην Αμερική υπάρχουν αρκετές πολιτείες που για σου δώσουν άδεια ζητάνε, εκτός του ECFMG, και TOEFL από τους απόφοιτους ξένων σχολών.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΜΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΣΕΣ ΚΑΝΤΗΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΗΓΗΘΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ....

ΡΕ ΣΟΒΕΡΕΙΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΝΑ ΒΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΝΤΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ???

:bloodomen:B)emdevil:angry::P:P

από τη μια χτυπιόμουνα στο πάτωμα από τα γέλια από την άλλη έφριζα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΡΕ ΣΕΙΣ ΑΜΑ ΤΟ ΔΕΙ ΑΥΤΟ Ο ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟΣΕΣ ΚΑΝΤΗΛΕΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΗΓΗΘΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥΣ....

ΡΕ ΣΟΒΕΡΕΙΝ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΝΑ ΒΙΡΟΥΣ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΝΤΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΛΥΤΟΝΙΚΟ???

:bloodomen:  B)  emdevil  :angry:  :P  :P

από τη μια χτυπιόμουνα στο πάτωμα από τα γέλια από την άλλη έφριζα....

Μάλλον έναν καλό Spell Checker θέλει το παλικάρι...

Παρεμπιπτόντως για όσους έχουν Αγγλικό Office συνιστώ ανεπιφύλακτα το http://www.neurosoft.gr/download/main.asp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εξάλλου και στην Αμερική υπάρχουν αρκετές πολιτείες που για σου δώσουν άδεια ζητάνε, εκτός του ECFMG, και TOEFL από τους απόφοιτους ξένων σχολών.

Χαχα, θα ήταν γαμάτο αλλά κρίμα που δεν είναι ακριβώς έτσι. Ζητάν TOEFL μονάχα αν δεν σου είναι μητρική γλώσσα. Αν και κάποιοι έτσι όπως γράφουν πραγματικά σου δημιουργεί την απορία αν είναι Έλληνες πολίτες... :lol:

edit: Διαβάζοντας καλύτερα το post σου είδα ότι λες "αρκετές". Πού μπορώ να βρω μια λίστα με ποιές; στο site του ECMFG;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχα, θα ήταν γαμάτο αλλά κρίμα που δεν είναι ακριβώς έτσι. Ζητάν TOEFL μονάχα αν δεν σου είναι μητρική γλώσσα. Αν και κάποιοι έτσι όπως γράφουν πραγματικά σου δημιουργεί την απορία αν είναι Έλληνες πολίτες... :lol:

edit: Διαβάζοντας καλύτερα το post σου είδα ότι λες "αρκετές". Πού μπορώ να βρω μια λίστα με ποιές; στο site του ECMFG

Από προσωπική εμπειρία γνωρίζω πως το Οχάιο, πριν από δύο χρόνια, ζητούσε TSE (Test of Spoken English) από ΟΛΟΥΣ τους απόφοιτους ξένων σχολών ανεξάρτητα αν ήταν πολίτες ή όχι.

Η λίστα με τις διευθύνσεις των Medical Boards είναι εδώ

http://www.fsmb.org/members.htm

Θέλει λίγο ψάξιμο για να βρεις τις προϋποθέσεις για κάθε πολιτεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαγκες, φοβερη η ιδεα για τις εξετασεις γλωσσομαθειας, αυτος που την ειχε νομιζω οτι του αξιζει ενα λουκουμι. Ειλικρινα λυπαμαι που θα χαλασω το παρτι, ομως οι εν λογω κυριοι που θελουν να ουρησουν στο μνημα που χτιζουν για την Ελληνικη γλωσσα εχουν απολυτηριο λυκειου (αγορασμενο απο ιδιωτικο σχολειο βεβαιως-βεβαιως) το οποιο last time I checked θεωρειται οτι αποδεικνυει γνωσεις Ελληνικης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.