Jump to content

ΦΟΡΟΥΜ ΤΩΝ ΔΙΚΑΤΣΑΔΩΝ ΙΑΤΡΩΝ!!!


palaiologos

Recommended Posts

Δυστυχώς, αν και απόφοιτος Ελληνικού Πανεπιστημίου, θα συμφωνήσω με την άποψη πως όποιος θέλει να βρει εργασία ως Ιατρός στην Ελλάδα θα ήταν σωστό να δίνει εξετάσεις τύπου USMLE, ανεξάρτητα από το πού αποφοίτησε. Οι εξετάσεις αυτές είναι σχεδιασμένες ώστε να ελέγχουν αν ένας πτυχιούχος διαθέτει ένα ελάχιστο επίπεδο γνώσεων που απαιτείται για να εξασκήσει το επάγγελμα του Ιατρού.

Προσωπικά θα προτιμούσα να έχω ως Ιατρό μου τον γνωστό του tik-tak από την Τσεχία παρά κάποιο καλόπαιδο που πέτυχε μεταγραφή από ΤΕΙ στο πανεπιστήμιο Αθηνών και έκανε 8 χρόνια για να τελειώσει την σχολή με βαθμό πτυχίου 5.15. Ο πρώτος θα περνούσε τα USMLE σχετικά άνετα (μπορεί να μην αρίστευε αλλά θα τα περνούσε) ο δεύτερος πολύ αμφιβάλω. Όσο για τον γνωστό του tik-tak από την Βουλγαρία... απλά δεν θα πήγαινε στην Βουλγαρία διότι οι γονείς του θα ήξεραν πως δεν υπάρχει πιθανότητα να εξασκήσει το επάγγελμα του Ιατρού στην Ελλάδα

Εξ’άλλου με τον παραπάνω τρόπο θα υπήρχε και άμεση αποσυμφόρηση των ειδικοτήτων. Θέλω να ελπίζω πως κάποια στιγμή η ΕΕ θα αντιληφθεί το πρόβλημα και θα επιβάλλει ενιαίες εξετάσεις αυτού του τύπου σε όλα τα κράτη μέλη. Διότι αν περιμένουμε από το Ελληνικό κράτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 212
  • Created
  • Last Reply

Για την ιστορια και επειδη αναφερθηκαν σκορ 99% στο Usmle, να πω οτι ο μεσος ορος της βαθμολογιας των αποφοιτων Αμερικανικων πανεπιστημιων που "δινουν" πρωτη φορα Step 1 ειναι γυρω στο 63%. Ο Usmeds ας με διορθωσει αν κανω λαθοθ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν μιλάει απαξιωτικά για κανέναν adventurer, μια ερώτηση έκανα. Και απάντηση δεν πήρα. Δεν είναι μόνο η Αγγλία χώρα ΕΕ και από την στιγμή που θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις στα έξοδα φοιτητή φαρμακευτικής στην Αγγλία, φαντάζομαι θα μπορούσες να ανταπεξέλθεις στα έξοδα φοιτητή ιατρικής στην Γαλλία ή Γερμανία.

Δεν με νοιάζει και πολύ η δίκη σου ιστοριούλα, απλά ήταν μια εύκολη λύση οι παραδουνάβιες χώρες, απλά ίσως εσύ είσαι το χλωρό (που καίγεται μαζί με τα ξερά).

Υ.Γ. Εξακολουθώ να είμαι φοιτήτρια ιατρικής Ιωαννίνων. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.dikatsa.info/forum/

απο τα subfora "Ιατρικη", σημερα 2/12/2004 ~23:20:

Ευρωπαϊκή Ένωση = 7 threads - 12 posts

ΗΠΑ-Καναδάς-Αυστραλια = 1 thread - 4 posts

Υπόλοιπος Κόσμος = 1 thread - 5 posts

Υπόλοιπη Ευρώπη = 455 threads - 2191 posts - με πρωτο post 22/01/2003

απο που ειπαμε ερχονται οι δικατσαδες...???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για την ιστορια και επειδη αναφερθηκαν σκορ 99% στο Usmle, να πω οτι ο μεσος ορος της βαθμολογιας των αποφοιτων Αμερικανικων πανεπιστημιων που "δινουν" πρωτη φορα Step 1 ειναι γυρω στο 63%. Ο Usmeds ας με διορθωσει αν κανω λαθοθ.

Όχι αυτό δεν είναι αλήθεια!

Τα σκορ στο USMLE εκφράζονται πάνω σε καμπύλη και ΔΕΝ αποτελούν το ποσοστό των σωστών απαντήσεων (δηλ. Κάποιος με σκορ 84, δεν απάντησε σωστά στο 84% των ερωτήσεων)

Για να περάσει κανείς τις εξετάσεις, δηλαδή για να πάρει σκορ = 75, πρέπει να απαντήσει σωστά σε 60-70% των ερωτήσεων. Συνεπώς ο μέσος όρος των Αμερικάνων απαντά σωστά σε >70% των ερωτήσεων.

Αναλυτικές πληροφορίες στην διεύθυνση http://www.usmle.org/FAQs/faqusmlescores.htm

Το να περάσει κανείς αυτές τις εξετάσεις δεν είναι δα και κάποιο κατόρθωμα. Το 93% των Αμερικάνων και το 65% των αποφοίτων μη Αμερικάνικων σχολών τα καταφέρνει. Οι εξετάσεις αυτές απλά διασφαλίζουν το σύστημα από το να επιτρέψει σε κάποιον ανίκανο, αδιάβαστο ή άσχετο με την Αγγλική γλώσσα, να γίνει Ιατρός στην Αμερική...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Σωστον. Δικο μου το λαθοθ, μιας και μετετρεψα τον μεσο ορο σωστων απαντησεων (220/350 συμφωνα με το φυλλαδιο του 2004) σε ποσοστο %. Ξεχασα οτι υπαρχει ο καμπυλη factor.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο που ειπαμε ερχονται οι δικατσαδες...???

για να έχουμε και μια εικόνα εντός των χωρών του πρώην ανατολικού μπλοκ

Καταθέσεις Πρώην Ανατολικών Χωρών 2002

(στοιχεία από πρόσφατο σχέδιο νόμου)

Ρουμανία 37%

Βουλγαρία 27%

Σερβία-Μαυροβούνιο 11%

ΕΣΣΔ 9%

Ουγγαρία 6%

Τσεχία 5%

Σλοβακία 3%

Πολωνία 1%

Αλβανία 1%

Βοζνία-Ερζεγοβίνη 0%

και του 2003 δεν διαφέρουν πολύ οπότε δεν τα ξαναγράφω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.dikatsa.info/forum/

απο τα subfora "Ιατρικη", σημερα 2/12/2004 ~23:20:

Ευρωπαϊκή Ένωση = 7 threads - 12 posts

ΗΠΑ-Καναδάς-Αυστραλια = 1 thread - 4 posts

Υπόλοιπος Κόσμος = 1 thread - 5 posts

Υπόλοιπη Ευρώπη = 455 threads - 2191 posts - με πρωτο post 22/01/2003

απο που ειπαμε ερχονται οι δικατσαδες...???

Οχι οτι εχεις αδικο Σερλοκ, ομως αποκλειεις την περιπτωση το συγκεκριμενο σαιτ να εχει δημιουργηθει απο αποφοιτους πανεπιστημιου πρ. Αν. χωρ. (κατι που ισχυει)και να εχει γινει δημοφιλες κυριως σε τετοιους ?

Το GM συγκεντρωνει ως επι το πλειστον φοιτητες και αποφοιτους παν. Αθηνων. Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχουν αλλες ιατρικες σχολες εν Ελλαδι ?

Τσ, τσ, τσ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

που παλιά λέγεται ότι έκανε θραύση????????

Τώρα οχι????Ξαναψαξ' το.... emdevil

Δεν θέλω να απαξιώσω κανένα έπειτα έχω συγγενείς στο 6ο και δεν με συμφέρει κιόλας....χεχε

Δεν απαξιώνω πάντως κανένα...είναι απλά θέμα οπτικής γωνίας.

'Οσο για το αν η θέση μας είναι βαριά όπως λες συμφωνώ αλλά όχι όλοι...

Έπειτα επαναλαμβάνω οι ειδικευόμενοι δεν διαφέρουν και τόσο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά ξέρετε τί κατάλαβα;

Πως οι "φελλοί του εξωτερικού" κάνουν πιο πολύ ζημιά σε μας τους υπόλοιπους [σοβαρότερους] φοιτητές του εξωτερικού που παλεύουμε όχι μόνο για τους ίδιους λόγους που παλεύετε οι περισσότεροι εδώ μέσα, δηλαδή να υπάρχουν εξετάσεις και ασφαλιστικές δικλείδες να μην ευννοούνται οι άχρηστοι, αλλα και για ν'αποδείξουμε πως δεν είμαστε το ίδιο κάφροι και φυγόπονοι.

:(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατι αλλο που μπορει να καταλαβει καποιος που διαβαζει αυτα τα κουραστικα τοπιξ ειναι η σκληρη προσπαθεια που καταβαλλουν ορισμενοι να πεισουν (κυριως τους εαυτους τους) οτι υπαρχει "ασυμβιβαστο" μεταξυ του καλου γιατρου και του γιατρου που σπουδασε στο εξωτερικο, κανει ορθογραφικα λαθη, παιζει καλο εννιαμπαλο, "σκαλιζει" (που & που και ποτε δημοσιως) τη μυτη του κλπ κλπ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είναι ασυμβίβαστο, απλά ομολουμένως σπάνιο. Θα ήμουν ψεύτης αν καθόμουν να ευαγγελίζω το αντίθετο. Απλά δεν χρειάζεται να είμαστε όλοι στο στόχαστρο επί μονίμου βάσης για κάποιους νοματέους που χαλάν την πιάτσα.

Alex77, ίσως λιγότερος σαρκασμός και ειρωνία (από μέρους σου) να βοηθούσε περισσότερο αυτή τη σύγκλιση. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο που μας ερχονται οι δικατσαδες?

Αναγνωρισεις τιτλων Ιατρικης ανα χωρα προελευσης 1998-2003

Ρουμανια 2948 37,4%

Βουλγαρια 1974 25%

πρωην ΕΣΣΔ 637 8,1 %

ΣερβιαΜαυροβουνιο 621 7,9%

Ιταλια 302 3,8%

Αλλες χωρες 1409 17,9%

συνολο 7891

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

με ελαχιστη (προς το παρον :bloodomen: ) διαθεση ειρωνιας εχω μια απορια:

τι γινεται σημερα με τα πανεπιστημια του νοτου της ιταλιας?

_________

αυτο το "αλλες χωρες" μου ειναι αχωνευτο! παντως και ο Φιντελ εχει ανοιξει παραμαγαζο και πουλαει πτυχια ιατρικης στους αμερικανους - αλλα αυτοι εχουν το USMLE... (πανε παντως αρκετοι... βρε λες??)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν γνωρίζω. Αλήθεια.

Πριν 2-3 χρόνια είχαν ξεκληρήσει μια σπείρα πάντως. Το είχα δει στις ειδήσεις.

Βασικά πρόσεξε μια στοιχείωδη διαφορά:

Στις "Παραδουνάβιες Χώρες" είναι κανονικά μπλεγμένο το πανεπιστήμιο που επίσημα παραποιεί έγγραφα σε συνεργασία με τα φροντιστήρια που στέλνουν τα άτομα έξω. Έτσι φαίνονται να είναι γραμμένοι στο κανονικό τμήμα ενώ συνεχίζουν να είναι στα αγγλόφωνα. Όλος ο μηχανισμός του πανεπιστημίου είναι μπλεγμένος αλλά κάνει τα στραβά μάτια γιατί είναι $$$...

Στην Ιταλία τα πανεπιστήμια αν είσαι της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι δωρεάν (αν εξαιρέσεις τους 'φοιτητικούς φόρους' που πληρώνεις ανάλογα με το εισόδημα). Αυτό σημαίνει πως όταν στην Ιταλία δε γίνεται λαδιά επίσημα γιατί το πανεπιστήμιο δεν κερδίζει τίποτα, αντίθετα κινδυνεύει σε διασυρμό.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό δε σημαίνει πως δε δύναται να αγοραστούν μαθήματα, απλά πως η συνεννόηση γίνεται αποκλειστικά μεταξύ των φοιτητών και ορισμένων διεφθαρμένων καθηγητών. Και φυσικά σε πολύ μικρότερη κλίμακα.

Το να αγοράσεις μαθήματα άμεσα (δηλαδή να τα σκάσεις στον καθηγητή σε ιδιωτικό επίπεδο) θεωρητικά γίνεται παντού, απλά το κασέ αλλάζει. Άμα είσαι ο γιός του Σουλτάνου του Μπρουνέι θεωρητικά και στο Χάρβαρντ μπορείς να λαδώσεις αν τους πχ. επεκτείνεις την ανατολική πτέρυγα της βιβλιοθήκης τους. ;) Και το έχω ακούσει να γίνεται και στην Ελλάδα ακόμα οπότε, ντάξει, το άμεσο μην το ψάχνεις.

Τέσπα το ζήτημα είναι πως Ιταλία δεν είναι από πίσω χωμένο το ίδιο το πανεπιστήμιο όπως γίνεται στις πρώην Ανατολικές χώρες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέσπα το ζήτημα είναι πως Ιταλία δεν είναι από πίσω χωμένο το ίδιο το πανεπιστήμιο όπως γίνεται στις πρώην Ανατολικές χώρες.

Παλιότερα, αν φοιτούσε κανείς σε ένα πανεπιστήμιο της Ιταλίας και είχε πρόβλημα με κάποιο μάθημα, μπορούσε να πάει να το περάσει σε ένα οποιοδήποτε άλλο ιταλικό πανεπιστήμιο και μετά του αναγνωριζόταν. :blink:

Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμη?

Πάντως θέλω να καταθέσω μια ερώτηση προς τα ΔΙΚΑΤΣόπαιδα: Δεν καταλαβαίνω ειλικρινά για ποιό λόγο πληρώνετε εσείς και η οικογένειά σας τόσα λεφτά για να καταλήξετε άνεργοι γιατροί. Εκτός απ'όσους έχουν μπαμπά γιατρό (ή ακόμα καλύτερα καθηγητή) και έτοιμο κύκλο, πελατεία κτλ-οπότε πρέπει οπωσδήποτε και με κάθε μέσο τα μπουμπουκάκια να κληρονομήσουν το μαγαζί.

Ή όσοι είχατε πάθος με την ιατρική, που δεν είστε και τόσοι...

Το λέω γιατί γνώρισα ρουμανόφερτους που φαντασιώνονται πόσο πολλά λεφτά θα "καθαρίζουν". Μα πού ζούνε? emranting

Υ.Γ.: Τώρα που το θυμήθηκα, μα γιατί τις λέτε πρώην ανατολικές? Δεν έχουν αλλάξει γεωγραφική θέση κατά την τελευταία γεωλογική περίοδο. Πείτε τις πρώην σοσιαλιστικές, αυτό εντάξει. Εμείς είμαστε χώρα της πρώην ΕΟΚ, γιατί άλλαξε όνομα & μορφή και τώρα τη λένε ΕΕ. Η ανατολική Ευρώπη δε μετονομάστηκε. Έτσι δεν είναι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παλιότερα, αν φοιτούσε κανείς σε ένα πανεπιστήμιο της Ιταλίας και είχε πρόβλημα με κάποιο μάθημα, μπορούσε να πάει να το περάσει σε ένα οποιοδήποτε άλλο ιταλικό πανεπιστήμιο και μετά του αναγνωριζόταν. :blink:

Ξέρει κανείς αν ισχύει ακόμη?

Αυτό βασικά μου ακούγεται λίγο ράδιο-αρβύλα. Με βάση τη νομοθεσία των ιταλικών πανεπιστημίων απαγορεύεται δια ροπάλου. Δεν μπορείς να περάσεις στο μητρώο σου μαθήματα από άλλη σχολή καλά καλά, από άλλο πανεπιστήμιο ακόμα χειρότερα. Εδώ καλά καλά εγώ στη Ρώμη που είμαι αν θελήσω να κάνω την πτυχιακή μου διατριβή στη 2η Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου μου (έχει δύο Ιατρικές) πρέπει να κάνω κανονική μετεγγραφή.

Αυτό που ξέρω ότι γίνεται είναι ότι στην Ιταλία πολλά άτομα κολλάνε σε μαθήματα και κάνουν μετεγγραφή σε άλλα πανεπιστήμια (με χαμηλότερη ακαδημαϊκή φήμη και δυσκολία) για να τα περάσουν. Αυτό δε σημαίνει ότι στα άλλα πανεπιστήμια τους τα χαρίζουν αλλά ούτε και πως μπορούν μετά μόλις περάσουν το "εμπόδιο" να γυρίσουν στο πανεπιστήμιο που ήταν χωρίς [ξανά] μετεγγραφή.

Γνωρίζω πολλούς [Έλληνες] εσωτερικούς μετεγγραφείς στην Ιταλία και οι περισσότεροι απλά όπως έρχονται πάνε. Μέχρι να αποφασίσουν να διαβάσουν κανονικά, απόδειξη ότι απλά δε στρώνονται!! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά ζητώ ΙΣΗ αντιμετώπιση. Τα ίδια μέτρα τα ίδια σταθμά. Να υπάρχει μόνο μια και μόνο εξέταση για ‘ντόπιους’ και ‘αλλοδαπούς’ φοιτητές. Αν όχι κάτι τέτοιο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ένα σύστημα ΣΤΑΘΕΡΟ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. ΕΛΕΟΣ τόσο δύσκολο είναι;

Φωτιά άναψα πάλι  emdevil αλλά θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει διάθεση από κάποιους τουλάχιστον για διάλογο και μου αρέσει όταν γίνεται κάτι τέτοιο.

Κακία δεν κρατάμε κατανόηση ζητάμε ανθρώπινη πρώτα και μετά συναδελφική.

'Ολες οι απόψεις είναι καλοδεχούμενες εφ'όσον υπάρχει διαθεση διαλόγου και όχι δικαστηρίου.

Υγεία σε όλους και καλό διάβασμα. (Το 10000000 χωρίς το 1 ίσον 0)

emrockon  emthanx

Να πω κάτι και ας μην είμαι γιατρός. ΙΣΗ αντιμετώπιση και ΙΣΑ δικαιώματα αγαπητέ μου δε σημαίνει ΙΔΙΑ. Σημαίνει ΑΝΑΛΟΓΑ.

Διότι όπως ισχύει τόσο εδώ όσο και στην υπόλοιπη ΕΕ, ΙΣΑ δικαιώματα σημαίνει "τα όμοια ομοίως αντιμετωπίζονται, ενώ τα ανόμοια ανομοίως". (αυτή τη στιγμή γράφω στυγνά με νομικούς όρους, είμαι απόφοιτος νομικής Αθηνών)

Λοιπόν για να ζητάς ΙΣΗ αντιμετώπιση θα έπρεπε τυπικά και νομικά να έχεις εξομοιωθεί πλήρως με έναν ντόπιο απόφοιτο ιατρικής. Και διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι μεταξύ των σκοπών της εξέτασης του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι και η πιστοποίηση ότι το πτυχίο που πήρες το πήρες επειδή διάβασες κι όχι επειδή ο μπαμπάς σου είναι μεγαλο-ελαιοπαραγωγός στην Καλαμάτα.

Οπότε νομίζω ότι η αξίωση ΙΣΗΣ αντιμετώπισης απλά ισοπεδώνει τα πάντα... Σορρυ κιόλας, αλλά όταν η πλειοψηφία των "εισαγόμενων" σου προκύπτει ψιλο-μούφα (τώρα θα πέσουν όλοι να με φάνε), τι πιο λογικό και αναμενόμενο να θεσπίσεις εξετάσεις αναγνώρισης? Δείτε το στατιστικά και μόνο. Και δε μιλάω μόνο για ιατρική, απλά το ζήτημα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις με τους γιατρούς, γιατί η ανεργία στους γιατρούς είναι μεγαλύτερη, και γιατί πώς να το κάνουμε, η πλειοψηφία των αλλοδαπών φοιτητών προέρχεται από χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ (γι'αυτούς που αναρωτιούνται, πρώην λόγω και καλά πτώσης του υπαρκτού σοσιαλισμού....αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)...γιατί λόγω βιοτικού επιπέδου είναι πιο εύκολο να πιστέψεις ότι με μια μπουκάλα λάδι περνάς μάθημα στη Βουλγαρία παρά στην Πάρμα, και γιατί οι καθηγητές της Κραϊόβα χρειάζονται την εν λόγω μπουκάλα για να σε περάσουν, ενώ οι αντίστοιχοι στο Χάρβαρντ θα χρειαστούν ίσως μια Ρολλς Ρόυς το λιγότερο... <_<

Και πριν πεταχτεί κανείς να μου πει ότι μιλάω έξω απ'το χορό, δηλώνω ότι έχω πατέρα γιατρό Θεσσαλονίκης, ξαδέρφια και ανήψια γιατρούς Αθηνών και Θεσσαλονίκης, αλλά όμως και θείο γιατρό Ιταλίας, και ξαδέρφες γιατρίνες Βουκουρεστίου. Όλες τις απόψεις ξέρω. Και συγκεκριμένα οι ξαδέρφες μου έκαναν 10 χρόνια να τελειώσουν στο Βουκουρέστι, πλήρωσαν αδρά για να αποφοιτήσουν, και στο ΔΙΚΑΤΣΑ μέχρι να περάσουν αυτά τα ελάχιστα μαθήματα έκαναν καμιά 5ετία γιατί τάχα μου "ήταν δύσκολα". Και όταν πέρασαν φυσικά λάδωσαν και εκεί.

Αυτά. Το ζήτημα είναι συνισταμένη 2-3 παραγόντων. Απλά τα πράγματα. Μην παραθέτετε διπλοσέντονα για να πείσετε οι μεν τους δε, δε θα το καταφέρετε.

ΥΓ: Δεν ισοπεδώνω τα πάντα. Αλλά όλοι εσείς που διαρρυγνύετε τα ιμάτιά σας για το επίπεδο των γνώσεών σας, στο χέρι σας είναι πολύ απλά να το αποδείξετε περνώντας τις εξετάσεις με τη μία <_<

ΥΓ2: Δεν έχω καταλάβει γιατί οι (ημεδαποί) δικηγόροι να εξετάζονται εφ'όλης της ύλης (και πολλές φορές σε πράγματα που ουδέποτε διδάχθηκαν-πχ πόσα μεγαρόσημα χρειάζονται για μια αίτηση στο Πρωτοδικείο) για να πάρουν μια απλή άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, και σεις το κάνετε ανατολικό ;) (sic) ζήτημα για 2 τρισάθλια μαθηματάκια.... emeleos Και υποτίθεται ότι ο άλλος σου εμπιστεύεται την ιδια του τη ζωή!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατ'αρχην, οι συζητησεις -εδω ή οπουδηποτε αλλου- δεν εχουν ως σκοπο να καταληξουμε καπου ομοφωνα ή πλειοψηφικα. Γινονται για να εκθετουμε τις αποψεις μας και -ενιοτε- να εκτονωνομαστε.

Η λογικη της ισης και της ιδιας μεταχειρησης -οπως θες πεσ'το- εχει να κανει με το οτι σε ενα επαγγελμα οπως η ιατρικη, δεν πρεπει να προτιμαται αυτος που εχει τις καλυτερες διασυνδεσεις, αλλα αυτος που ειναι πιο ικανος. Παρομοια, αυτο που υποστηριζουν οι υγιως σκεπτομενοι "δικατσαδες" ειναι οτι δεν ειναι σωστο να θεωρειται καποιος καλυτερος επειδη ειναι αποφοιτος Ελληνικου πανεπιστημιου. Επισης, οι προαναφερομενοι, δεν ειναι καθολου χαρουμενοι με το να εχουν "φαει" τα καλυτερα χρονια τους στο εξωτερικο για να σπουδασουν, και κατοπιν να επιστρεφουν σε μια χωρα των 60.000 γιατρων (και των εξευτελιστικων μισθων -αλλο θεμα αυτο). Και μην ακουσω τα συνηθη σχολια για το ποσο "γαμ@@@τα την περνανε οι δικατσαδες στο εξωτερικο" (δεν αναφερομαι σ'εσενα Juliette) γιατι ειναι υπερβολες. Και εν παση περιπτωσει, τι ακριβως εκανε ο δικατσας παραπανω απο τον φοιτητη Ελληνικου πανεπιστημιου.

Νομιζω οτι οι υγιως σκεπτομενοι αποφοιτοι -απ'οπου κι αν προερχονται- συμφωνουν με την υπαρξη αξιολογητικου μηχανισμου. Ειτε αυτος αξιολογει το τι εμαθα εγω στο Βελιγραδι, ειτε τι καποιος αλλος στο Μιλανο ή στην Αθηνα ή στα Γιαννενα.

Προσφατα βγηκαν στο φως ολα αυτα που γνωριζαμε χρονια οσοι εχουμε "μπλεξει" με το Δικατσα. Πλεον αυτα που συζηταγαμε και υποπτευομασταν ειναι αποδεδειγμενα. Και αυτο για το οποιο μιλαω δεν ειναι η ακαδημαικη δυσκολια των εξετασεων, ειναι η διαθφορα του Δικατσα.

Θα μου πεις, ο υψηλος βαθμος αποτυχιας σε εξετασεις που επρεπε να δυσκολευουν μονο οσον αφορα την διαφορετικη γλωσσα ή το διαφορετικο συστημα, ειναι ενα θεμα. Σαφεστατα και ειναι. Ομως αν δεν υπηρχαν οι τοσοι κομπιναδοροι που ξεγελασαν το (σαθρο, σαθρεστατο) συστημα, δεν θα μιλαγαμε τοσο πολυ για το επιπεδο των αποφοιτων αυτων των σχολων. Θα μας απασχολουσε μονο το θεμα της ανεργιας. Και εκει θα φαινοταν το τρομερο λαθος και η τεραστια ευθυνη των φοιτητων Ελληνικων πανεπιστημιων, οι οποιοι αντισταθηκαν σε συστημα αξιολογησης τους. Και οι οποιοι το μονο επιχειρημα που εχουν να παραθεσουν οσον αφορα την αυτονοητα καλυτερη ποιοτητα τους, ειναι το οτι περασαν με πανελληνιες.

Ξαναλεω οτι το υψηλο ποσοστο αποτυχιας στις εξετασεις του Δικατσα, αποδεικνυει οτι η πλειοψηφια των αποφοιτων παν. π. Αν. χ. δεν εχουν καλο επιπεδο γνωσεων. Ομως, αυτο δεν αποδεικνυει οτι ολοι οι "Ελληνες" ειναι καλυτεροι απο τους ξενους. Σε αυτο ακριβως το λεπτο σημειο αναφερεται η λογικη της ισης μεταχειρησης. Και επισης στο να υπαρχουν εξετασεις αναγνωρισης πτυχιου ΔΙΚΑΙΕΣ και ΔΙΑΦΑΝΕΙΣ.

Με επιασε παλι ο ρητορικος μου οιστρος, σορι, φταιει το οτι εβλεπα Λοβερδο πριν λιγο στην του-βου. :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξαναλεω οτι το υψηλο ποσοστο αποτυχιας στις εξετασεις του Δικατσα, αποδεικνυει οτι η πλειοψηφια των αποφοιτων παν. π. Αν. χ. δεν εχουν καλο επιπεδο γνωσεων. Ομως, αυτο δεν αποδεικνυει οτι ολοι οι "Ελληνες" ειναι καλυτεροι απο τους ξενους.

δεν εχεις δικιο διοτι τα θεματα του Δικατσα ειναι επιπεδου 4ου δικου μας ετους - αρα τεκμηριωνεται η δικη μας "ανωτεροτητα" σε αυτο το σημειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΛΑΤΕ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΙΚΑΤΣΑ ΚΑΙ ΓΡΑΨΤΕ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΤΕ ΤΟ ΓΡΑΠΤΟ ΣΑΣ (ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΘΑ ΠΕΡΝΑΓΑΤΕ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.

ΕΚΤΟ ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΑΙΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΕΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ. ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙΤΕ ΟΛΟΙ. Η ΙΑΤΡΙΚΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ, ΠΑΣΠ-ΔΑΠ ΚΑΙ ΑΗΔΙΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΒΑΝΗ ΚΑΙ ΤΟ VOLCANO. ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΕΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ, ΕΞΟΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ, ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΣΧΗΜΕΣ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΞΕΝΗ ΧΩΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΕ ΞΕΝΗ ΓΛΩΣΣΑ.

ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ?

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ. ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ? ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΕΞΩ ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ.

ΑΥΤΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γιατι ναρθω? - ταδωσα στο 4ο τα δικα σας σου ειπα - βρε μπελαααας :lol:

ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΘΑ ΦΑΝΕΙΤΕ ΟΛΟΙ.

το υστατο επιχειρημα του βλακα emeleos

ΠΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΚΟΤΣΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ?

ειχα τα @@ να μπω και να τελειωσω Αθηνα - τελος παντων θαρχισουμε ξανα το ιδιο παραμυθακι??

:antegeia::antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.