Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Εδω κοιταξες? http://www.rcpch.ac.uk/Training/Recruitment-into-Paediatrics/ST-Recruitment#Person_Specifications

Ναι με αυτα που εχεις μπορεις να κανεις κατευθειαν αιτηση για ST training, δε χρειαζεσαι Φ1/Φ2 οποτε εστω και λιγοι μηνες RMO ειναι καλυτερα απο το να μην εχεις καθολου UK experience.

Ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση για σενα γιατι για να κανεις αιτηση για ST1 πρεπει να εχεις μεχρι 18 μηνες εμπειρια στην ιδια ειδικοτητα αλλα απο την αλλη φετος βλεπω υπαρχουν 407 θεσεις ST1 και μονο 12 ST2...

Διαβασα στο link αυτο που ειπες για τους 18 μηνες.Αν δηλαδη εχω περισσοτερους μηνες προυπηρεσι α ΔΕΝ μπορω να κανω αιτηση για ST1?? Κ σιγα μη με παρουν στο ST2..ΩΡΑΙΑ.... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να κανω 3-4 μηνες RMO,να δωσω εν τω μεταξυ MRCPCH κ να αναζητησω μετα εκπαιδευτικη θεση st2..

MRCPCH indicative pass rates:

Part 1 A: the average pass rate is 66% (range 58 to 80%)

Part 1B: the average pass rate is 30% (range 13-41%)

Part 2 written: the average pass rate 60% (41 to 82%)

Clinical examination: the average pass rate 41% (11 to 77%)

1. CHECK the eligibility criteria for taking the exam, you may not even be eligible (not enough time spent in UK training posts/not enough WPBAs) :/

2. CHECK if overseas experience COUNTS as training for the purpose of a CCT/ application for a training post.

3. Depending on the situation, having more time to take the exams, rather than risking having to rush things and failing your ARCP (= potentially being kicked out of training) might be a good thing.

4.When you have eliminated the unbearable (return to Greece), wotever remains however unthinkable, (more years in training) becomes an option.

5.Theres an application scoring sheet in Dr Lecter's website.Have a look.TICK THE BOXES, that's MORE IMPORTANT that how good/experienced a doc you are. i.e. Get an audit done, get some 'management experience', 'teaching'.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=21639&st=55

greek experience+ uk ST1&2 (staff grade?)= greek exams (even without ever having attempted/passed MRCPCH)= greek specialization= practice in greece.i.e You do NOT need to do greece 1+2 and UK ST3 +4.

Find a peads trainee and pick their brain instead of relying on conjecture and greek-think.

Its gonna be tough and it depends on how much you are willing to sacrifice and what your ultimate goal is. If you are aiming to live/practice in the UK long term, the above apply. If not..start exploring the loopholes before you waste your time trying to do things the hard way.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...να κανω 3-4 μηνες RMO,να δωσω εν τω μεταξυ MRCPCH κ να αναζητησω μετα εκπαιδευτικη θεση st2..

MRCPCH indicative pass rates:

Part 1 A: the average pass rate is 66% (range 58 to 80%)

Part 1B: the average pass rate is 30% (range 13-41%)

Part 2 written: the average pass rate 60% (41 to 82%)

Clinical examination: the average pass rate 41% (11 to 77%)

1. CHECK the eligibility criteria for taking the exam, you may not even be eligible (not enough time spent in UK training posts/not enough WPBAs) :/

2. CHECK if overseas experience COUNTS as training for the purpose of a CCT/ application for a training post.

3. Depending on the situation, having more time to take the exams, rather than risking having to rush things and failing your ARCP (= potentially being kicked out of training) might be a good thing.

4.When you have eliminated the unbearable (return to Greece), wotever remains however unthinkable, (more years in training) becomes an option.

5.Theres an application scoring sheet in Dr Lecter's website.Have a look.TICK THE BOXES, that's MORE IMPORTANT that how good/experienced a doc you are. i.e. Get an audit done, get some 'management experience', 'teaching'.

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=21639&st=55

greek experience+ uk ST1&2 (staff grade?)= greek exams (even without ever having attempted/passed MRCPCH)= greek specialization= practice in greece.i.e You do NOT need to do greece 1+2 and UK ST3 +4.

Find a peads trainee and pick their brain instead of relying on conjecture and greek-think.

Its gonna be tough and it depends on how much you are willing to sacrifice and what your ultimate goal is. If you are aiming to live/practice in the UK long term, the above apply. If not..start exploring the loopholes before you waste your time trying to do things the hard way.

Thank you very much,very useful information and advice.Thank you for your time and help

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους...μετα απο πολυ η για να ειμαι περισσοτερο ακριβης παρα πολυ καιρο ξαναγραφω στο forum ζητωντας βοηθεια....καλο θα ηταν βεβαιως αυτο να γινει απο ατομα που πραγματικα γνωριζουν και μπορουν να με βοηθησουν και οχι να προβουμε και παλι στο συνηθισμενο και ανουσιο chat που συμβαινει ορισμενες φορες απλα και μονο για εντυπωσεις....λοιπον πολλα γενικα εγραψα...μπαινω στο ψητο λοιπον...σε 3μηνες τελειωνω σε περιφερειακο νοσοκομειο τα 2 χρονια του γενικου μερους της παθολογιας...το κυριο μερος της ειδικοτητας που επελεξα ειναι η αλλεγιολογια και δυστυχως ξεκινα προς το παρον καπου στα τελη του 2014.σκεφτομαι λοιπον η μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης αποφασισα να ξενιτευτω και δη στην Αγγλια( μια και μια αποπειρα για Γερμανια ηταν ανεπιτυχης αφου η αλλεργιολογια δεν υφισταται ως κυρια ειδικοτητα στην Γερμανια...).και εδω ειναι που ζητω την βοηθεια σας...για να γινω πιο σαφης διαβασα το εν λογω topic αρκετες φορες για να καταλαβω απο που να αρχισω και που ακριβως να ψαξω αλλα ειτε αλλαξαν πολλα απο τοτε ειτε ειμαι πολυ αφελης και δεν καταλαβαινω ειτε κατι δεν κανω καλα ψαχνοντας για αλλεργιολογια στο uk...εχω μπει αρκετες φορες στο bmj τον τελευταιο μηνα αλλα ματαια...πουθενα αναφορα για αλλεργιολογια..μια ακομη σημαντικη ερωτηση μια και εννοιες οπως locum,ST1-4 δεν μου ειναι εφαμιλες, εγω εχοντας τελειωσει τα 2 χρονια παθολογιας στην Ελλαδα και ψαχνοντας για θεση ειδικευομενου αλλεργιολογιας στην αγγλια ποιες θεσεις πρεπει να κοιταω για να διεκδικησω...?η ακομη και πιο σωστα τι δυναμαι να διεκδικησω...?να πω εδω οτι ενδιαφερομαι μοναχα για θεση ειδικοτητας η και phd που να ειναι συναφες με την ειδικοτητα μου η ακομη και για τα 2...α και κατι αλλο...γιατι αρκετοι αναφερουν την διεκδικηση phd ως ευκολοτερη απο διεκδικηση θεσεως ειδικοτητος...για phd που μπορει να ψαξει κανεις?να πω επισης γιατι δεν ξερω αν βοηθα στα κριτηρια που ζητανε οτι ειμαι κατοχος als προ ετους...επειδη ειδα οτι σε καποιες θεσεις το ζητουσαν.επιπλεον θα παρακαλουσα για οσον το δυνατο γρηγορες απαντησεις απο τους αγαπητους συναδελφους που ειναι ηδη εκει γιατι εαν ειδα καλα στο bmj εκτος βεβαια και αν κανω τραγικο λαθος οι φετινες αιτησεις γινονται αποδεκτες εως 20 δεκεμβριου....μπορει να κανω και λαθος...συγχωρεστε με προκαταβολικα για την αφελεια μου και εκ των προτερων ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας...θα χαιρομουν πολυ τελος αν μιλουσα τηλ με καποιον απο τους συναδελφους που κανουν ηδη ειδικοτητα στην αγγλια..περιμενω λοιπον pm για να σας τηλ...ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα σε ολους...μετα απο πολυ η για να ειμαι περισσοτερο ακριβης παρα πολυ καιρο ξαναγραφω στο forum ζητωντας βοηθεια....καλο θα ηταν βεβαιως αυτο να γινει απο ατομα που πραγματικα γνωριζουν και μπορουν να με βοηθησουν και οχι να προβουμε και παλι στο συνηθισμενο και ανουσιο chat που συμβαινει ορισμενες φορες απλα και μονο για εντυπωσεις....λοιπον πολλα γενικα εγραψα...μπαινω στο ψητο λοιπον...σε 3μηνες τελειωνω σε περιφερειακο νοσοκομειο τα 2 χρονια του γενικου μερους της παθολογιας...το κυριο μερος της ειδικοτητας που επελεξα ειναι η αλλεγιολογια και δυστυχως ξεκινα προς το παρον καπου στα τελη του 2014.σκεφτομαι λοιπον η μαλλον για να ειμαι πιο ακριβης αποφασισα να ξενιτευτω και δη στην Αγγλια( μια και μια αποπειρα για Γερμανια ηταν ανεπιτυχης αφου η αλλεργιολογια δεν υφισταται ως κυρια ειδικοτητα στην Γερμανια...).και εδω ειναι που ζητω την βοηθεια σας...για να γινω πιο σαφης διαβασα το εν λογω topic αρκετες φορες για να καταλαβω απο που να αρχισω και που ακριβως να ψαξω αλλα ειτε αλλαξαν πολλα απο τοτε ειτε ειμαι πολυ αφελης και δεν καταλαβαινω ειτε κατι δεν κανω καλα ψαχνοντας για αλλεργιολογια στο uk...εχω μπει αρκετες φορες στο bmj τον τελευταιο μηνα αλλα ματαια...πουθενα αναφορα για αλλεργιολογια..μια ακομη σημαντικη ερωτηση μια και εννοιες οπως locum,ST1-4 δεν μου ειναι εφαμιλες, εγω εχοντας τελειωσει τα 2 χρονια παθολογιας στην Ελλαδα και ψαχνοντας για θεση ειδικευομενου αλλεργιολογιας στην αγγλια ποιες θεσεις πρεπει να κοιταω για να διεκδικησω...?η ακομη και πιο σωστα τι δυναμαι να διεκδικησω...?να πω εδω οτι ενδιαφερομαι μοναχα για θεση ειδικοτητας η και phd που να ειναι συναφες με την ειδικοτητα μου η ακομη και για τα 2...α και κατι αλλο...γιατι αρκετοι αναφερουν την διεκδικηση phd ως ευκολοτερη απο διεκδικηση θεσεως ειδικοτητος...για phd που μπορει να ψαξει κανεις?να πω επισης γιατι δεν ξερω αν βοηθα στα κριτηρια που ζητανε οτι ειμαι κατοχος als προ ετους...επειδη ειδα οτι σε καποιες θεσεις το ζητουσαν.επιπλεον θα παρακαλουσα για οσον το δυνατο γρηγορες απαντησεις απο τους αγαπητους συναδελφους που ειναι ηδη εκει γιατι εαν ειδα καλα στο bmj εκτος βεβαια και αν κανω τραγικο λαθος οι φετινες αιτησεις γινονται αποδεκτες εως 20 δεκεμβριου....μπορει να κανω και λαθος...συγχωρεστε με προκαταβολικα για την αφελεια μου και εκ των προτερων ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας...θα χαιρομουν πολυ τελος αν μιλουσα τηλ με καποιον απο τους συναδελφους που κανουν ηδη ειδικοτητα στην αγγλια..περιμενω λοιπον pm για να σας τηλ...ευχαριστω.

Διευκρινίζω πως είμαι χειρουργός, οπότε το θέμα δεν το κατέχω 100%. Παρόλα αυτά, έχω γνώση του συστήματος, οπότε τα παρακάτω ελπίζω να βοηθούν:

1. Τα person specification για αλλεργιολογία (που ξεκινά στο ST3) βρίσκονται εδώ. http://www.mmc.nhs.uk/pdf/PS%202011%20ST3%20Allergy.pdf

Όπως βλέπεις χρειάζεσαι MRCP και 2 χρόνια core medical training για να κάνεις αίτηση.

2. Εφόσον δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία στην Αγγλία, τον χρόνο παθολογίας στην Ελλάδα μπορείς να τον πουλήσεις (με κατάλληλες διατυπώσεις) για να καλύψεις τα Foundation Competencies (F1/2). Στην καλύτερη περίπτωση, θα μπορείς να κάνεις αίτηση για Core Medical Training year 1 (CMT1). Αυτό ΔΕΝ σου προεξοφλά ότι θα προχωρήσεις πάνω από το ST3 - πόσο μάλλον ότι θα κάνεις αλλεργιολογία. To να βρεις ST3 αλλεργιολογίας κατευθείαν είναι σχεδόν αδύνατο. ΟΜΩΣ, αυτό δεν ισχύει για LAT/LAS ST3 αλλεργιολογίας, στα οποία παίρνεις την ίδια εκπαίδευση και μπορείς να τις αναγνωρίσεις στην Ελλάδα με κατάλληλη διατύπωση.

3. ALS για παθολογικές ειδικότητες και ATLS για χειρουργικές, είναι απολύτως απαραίτητα. Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε χωρίς αυτά.

4. phD προκυρήσσονται από τα πανεπιστήμια, οπότε εάν ξέρεις το πανεπιστήμιο που σε ενδιαφέρει ψαξε στο jobs section/postgraduate.

5. Υπάρχουν ACF, CL jobs που συνδυάζουν clinical και research. Μακριά από αυτές - ούτε εκπαίδευση της προκοπής θα πάρεις, ούτε έρευνα αξιόλογη θα κάνεις, και τα λεφτά είναι μισα. Και 2-3 χρόνια added στον χρόνο ειδικότητας.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλημέρα, διαβασα τιςσελίδες αλλά ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει. Θα μπορούσε κάποιος ναμε βοηθήσει΄;Έχω κάνει αγροτικό και δουλεύω δύο χρόνια σε ιδιωτική ψυχιατρική κλινική στην ελλάδα. Παράλληλα κάνω διδακτορικό.Ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω ειδικότητα ψυχιατρικής στην αγγλία;μπορώ να μπώ σε ΦΥ2 ή τέλοσπάντων σε ποιο στάδιο θα καταταχθώ με βάση αυτά που έχω κάνει ως τώρα;Θα σας ήμουν πολυ ευγνώμων αν με βοηθούσατε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλημέρα, διαβασα τιςσελίδες αλλά ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει. Θα μπορούσε κάποιος ναμε βοηθήσει΄;Έχω κάνει αγροτικό και δουλεύω δύο χρόνια σε ιδιωτική ψυχιατρική κλινική στην ελλάδα. Παράλληλα κάνω διδακτορικό.Ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να κάνω ειδικότητα ψυχιατρικής στην αγγλία;μπορώ να μπώ σε ΦΥ2 ή τέλοσπάντων σε ποιο στάδιο θα καταταχθώ με βάση αυτά που έχω κάνει ως τώρα;Θα σας ήμουν πολυ ευγνώμων αν με βοηθούσατε...Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Βασικα δεν ειναι απαραιτητο να εχεις κανει ΦΥ2 εφοσον καποιος διεθυντης σου υπογραψει οτι εχεις αποκτησει ολες τις δεξιοτητες (competencies) του ΦΥ2, αλλα το προβλημα για σενα ειναι οτι επιτρεπεται να εχεις κανει μεχρι 18 μηνες ψυχιατρικη (σε εμμισθη θεση) για να μπορεις να κανεις αιτηση για CT1 ενω εσυ εχεις κανει 2 χρονια απο οτι λες (ισως θα μπορουσες να πεις οτι εκανες τους πρωτους εξι μηνες ως αμισθη- clinical observer).

Ο ανταγωνισμος για CT1 ειναι μικρος και γιαυτο φετος ειπαν οτι θα δωσουν ιντερβιου σε ολους οσους κανουν αιτηση γιατι δεν περιμενουν πολλες αιτησεις αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα παρουν τον οποιονδηποτε, αμα δεν τους κανει καποιος θα προτιμησουν να αφησουν κενη τη θεση.

Οποτε ρεαλιστικα, αν δεν εχεις δουλεψει ποτε στην Αγγλια θα ηταν καλυτερο να εκανες 1 χρονο FY2 πρωτα για να εξοικειωθεις με το συστημα και να μπορεις να σταθεις καλα στο ιντερβιου για το CT1 το οποιο δεν ειναι και τοσο απλο για καποιον που δεν γνωριζει το αγγλικο συστημα.

Kοιταξε εδω: http://www.rcpsych.ac.uk/training/nationalrecruitment/applicationsforpsychiatry.aspx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα παιδια,

αν και μετα απο πολυυυ καιρο ξαναποσταρω εδω,θα ηθελα τη βοηθεια σας κυριως απο οσους εχουν εμπειρια απο τις χειρουργικες ειδικοτητες.

Εχω ηδη 3 1/2 χρονια προυπηρεσια στην ορθοπαιδικη εχοντας κανει το μεγαλυτερ κομματι στην Ελβετια.Αν καποιος ηθελε να μεταπηδησει στο Αγγλικο συστημα,τοτετ ποιες εκπαιδευτικες θεσεις πρεπει να προσπαθησει να δει? ST1 ή πιο χαμηλα.Ρεαλιστικα υπαρχουν δυνατοτητες για καποιον που εχει εκπαιδευθει εκτος Αγγλιας να βρει μια εκπαιδευτικη θεση?απο οσο διαβασα στο φορουμ, εχω την εντυπωση οτι μαλλον οχι.Απλα θα ηθελα την εκτιμηση και οσων δουλευουν μεσα στο συστημα.Και για να ειμαι πιο ακριβης ο λογος που θα ηθελα να μετακομισω Αγγλια ειναι και εκπαιδευτικος αλλα και οικογενειακος.Ευχαριστω!

Τροποποιήθηκε από TheDude
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναλαμβάνω η συνάντηση έχει οριστεί για,

18.12.10, London Bridge Underground Station (Borough High Street Exit) στις 13:00.

Όσοι πιστοί προσέλθετε..

Υ.Γ.: Ελπίζω τα χιόνια να μη σταθούν εμπόδιο στην αθρόα προσέλευση !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Επαναλαμβάνω ότι η συνάντηση έχει οριστεί για

18.12.10, London Bridge Underground Station

(Borough High Street Exit) στις 13:00.

Όσοι πιστοί προσέλθετε..

Υ.Γ.: Ελπίζω τα χιόνια να μη σταθούν εμπόδιο στην αθρόα προσέλευση !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να επισημάνω ότι οι παλιοί και οι Λονδρέζοι έλαμπαν δια τησ απουσίας τους....:(

Όντως προσωπικά χάρηκα πολύ που μπόρεσα να παραβρεθώ!

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να επισημάνω ότι οι παλιοί και οι Λονδρέζοι έλαμπαν δια τησ απουσίας τους....:(

Όντως προσωπικά χάρηκα πολύ που μπόρεσα να παραβρεθώ!

Προσωπικά, κάτι το χιόνι, κάτι ο ζεστός καφές + τηλεόραση στο κρεβάτι με κράτησαν στο μαγευτικό Birmingham.

Δεσμεύομαι για το επόμενο όμως.

Επίσης καταγγέλω τους Λονδρέζους που δεν πηραν ένα μετρό βρε παιδί μου να πάνε :) :)

Στο επόμενο λοιπόν.

Ανδρέας

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou from Cornwall did you read that? The wicked witch from London was snowed in :splaaaats:

And let's be fair there was a rep for the oldies :P and Londoners :anavwfwties: .

It was really nice to meet you all!

See you in Feb (let's make it early Feb, so I make it :P )

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou from Cornwall did you read that? The wicked witch from London was snowed in :splaaaats:

Sarcasm:a comic, absurd, or incongruous quality (Albou's determination vs my cowardice ) used to convey scorn or insult.

Albou can read forum posts by himself, no need to focus his attention.

If I misunderstood your intentions, I do apologize :P

http://www.youtube.com/watch?v=ktCc9QPbU7w

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Are you in da mood for some pre-Christmas entertainment kiddo?

I’ll gladly spank YOU to vent some steam!

B)

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou from Cornwall did you read that? The wicked witch from London was snowed in :splaaaats:

Sarcasm:a comic, absurd, or incongruous quality (Albou's determination vs my cowardice ) used to convey scorn or insult.

Albou can read forum posts by himself, no need to focus his attention.

If I misunderstood your intentions, I do apologize :P

http://www.youtube.com/watch?v=ktCc9QPbU7w

No, I should be apologising, I didn't expect you to answer my rhetorical question... sorry for wasting your time.

At least you know what sarcasm is and I suspect you have a definition for wit too. So you can tell one from the other.

My bitchiness ends here. I normally grin and bear it. I've been spending way too long with the A+E nurses this week on gen med on call. I've even managed to get one of them so upset that her Consultant came to speak to my consultant, ending up in my consultant ringing their director... emblush At least now, we are not allowed to see patients in a+e unless they're in resus :)

Cadaverouli you should have come to our a+e. Great show...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.