Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

You didn't waste my time!

I enjoy pointless forum banter. :rolleyes:

No Q is too dumb in my book.I thought sarcasm was the name of the game...

...as for wit:

“Quotation is a serviceable substitute for wit.”

Oscar Wilde

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post, αν και πολλές φορές έχω βρεθεί να τριγυρνώ στο site σε αναζήτηση πληροφοριών. Τούτη τη φορά χρειάζομαι βοήθεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων γι' αυτό. Ενδιαφέρομαι, προφανώς, για ειδικότητα στη Βρετανία. Έχω τελειώσει το αγροτικό μου και ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμία σχετική επαγγελματική εμπειρία πλην εργασίας σε μονάδα τεχνητού νεφρού (ασχετο!)

Καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, οπότε δε θα με πείραζε να παραμείνω για όσο διάστημα χρειαστεί ακόμα και άμισθη (ελπίζω όχι για πάντα), σαν observer. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια παιδέματος σε άσχετες δουλειές, πραγματικά δε θέλω σε καμία περίπτωση να ασχοληθώ με κάτι που δεν έχει σχέση με την ψυχιατρική.

Η πληροφόρησή μου ως τώρα είναι αποσπασματική, από το νετ. Οι απορίες μου είναι οι εξής:



  1. Για να πάει κάποιος στη Βρετανία απαιτείται να κινήσει τις διαδικασίες εγγραφής στο GMC και να διαθέτει το πτυχίο της γλώσσας. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον. Κάνω λάθος;
  2. Απαιτείται να έχω ήδη 18 μήνες προϋπηρεσία για να κάνω αίτηση για CT1? Η διατύπωση ήταν 18 months or less. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εκδηλώσω ενδιαφέρον και στην παρούσα φάση της παντελούς έλλεψης επαγγελματικής εμπειρίας στην ψυχιατρική;
  3. Αν υποθέσουμε ότι πρέπει να κινηθώ στο NHS για κάποιο διάστημα προκειμένου να είμαι eligible για αίτηση στο CT1, "πιάνεται" σαν επαγγελματική εμπειρία ο χρόνος που κάνω, π.χ. σε locum?
  4. Είμαι διατεθειμένη να πάω απλά και μόνο να παρακολουθώ, άμισθη. Κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε τη θέση μου; Θα "πιανόταν" με κάποιον τρόπο σαν επαγγελματική εμπειρία, έχτω και για να μου ανοίξει το δρόμο προς μία θέση που θα μετρούσε ως επαγγελματική εμπειρία για να μπω στην ειδικότητα; ή έστω που να μου δώσει ένα πλεονέκτημα στα locums?
    Τέλος, υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα. Ποιες θέσεις από τις παραπάνω αντιστοιχούν και δύναται να αναγνωριστούν στην Ελλάδα ως χρόνος ειδικότητας;

Ομολογώ πως οι γνώσεις μου για το πως να κινηθώ είναι ελάχιστες και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post, αν και πολλές φορές έχω βρεθεί να τριγυρνώ στο site σε αναζήτηση πληροφοριών. Τούτη τη φορά χρειάζομαι βοήθεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων γι' αυτό. Ενδιαφέρομαι, προφανώς, για ειδικότητα στη Βρετανία. Έχω τελειώσει το αγροτικό μου και ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμία σχετική επαγγελματική εμπειρία πλην εργασίας σε μονάδα τεχνητού νεφρού (ασχετο!)

Καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, οπότε δε θα με πείραζε να παραμείνω για όσο διάστημα χρειαστεί ακόμα και άμισθη (ελπίζω όχι για πάντα), σαν observer. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια παιδέματος σε άσχετες δουλειές, πραγματικά δε θέλω σε καμία περίπτωση να ασχοληθώ με κάτι που δεν έχει σχέση με την ψυχιατρική.

Η πληροφόρησή μου ως τώρα είναι αποσπασματική, από το νετ. Οι απορίες μου είναι οι εξής:



  1. Για να πάει κάποιος στη Βρετανία απαιτείται να κινήσει τις διαδικασίες εγγραφής στο GMC και να διαθέτει το πτυχίο της γλώσσας. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον. Κάνω λάθος;
  2. Απαιτείται να έχω ήδη 18 μήνες προϋπηρεσία για να κάνω αίτηση για CT1? Η διατύπωση ήταν 18 months or less. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εκδηλώσω ενδιαφέρον και στην παρούσα φάση της παντελούς έλλεψης επαγγελματικής εμπειρίας στην ψυχιατρική;
  3. Αν υποθέσουμε ότι πρέπει να κινηθώ στο NHS για κάποιο διάστημα προκειμένου να είμαι eligible για αίτηση στο CT1, "πιάνεται" σαν επαγγελματική εμπειρία ο χρόνος που κάνω, π.χ. σε locum?
  4. Είμαι διατεθειμένη να πάω απλά και μόνο να παρακολουθώ, άμισθη. Κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε τη θέση μου; Θα "πιανόταν" με κάποιον τρόπο σαν επαγγελματική εμπειρία, έχτω και για να μου ανοίξει το δρόμο προς μία θέση που θα μετρούσε ως επαγγελματική εμπειρία για να μπω στην ειδικότητα; ή έστω που να μου δώσει ένα πλεονέκτημα στα locums?
    Τέλος, υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα. Ποιες θέσεις από τις παραπάνω αντιστοιχούν και δύναται να αναγνωριστούν στην Ελλάδα ως χρόνος ειδικότητας;

Ομολογώ πως οι γνώσεις μου για το πως να κινηθώ είναι ελάχιστες και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ

Κοιταξε εδω για πληροφοριες για αιτηση για CT1:

http://www.rcpsych.ac.uk/training/nationalrecruitment/applicationsforpsychiatry.aspx

Δε χρειαζεται να εχεις προυπηρεσια στην ψυχιατρικη αλλα χρειαζεται να τους δειξεις οτι εχεις μια καλη ιδεα για το πως δουλευει η ψυχιατρικη στην Αγγλια και αυτη την ιδεα μπορεις να την αποκτησεις με clinical attachment (αμισθη) ή με λοκουμ. Επισης οπως ειχα εξηγησει παλιοτερα, αν καποιος παει στο ιντερβιου χωρις να εχει καθολου εμπειρια απο το Αγγλικο συστημα ειναι απιθανο να του δωσουν θεση. Επισης πρεπει να εχεις τα Foundation competencies τα οποια μπορει να στα υπογραψει καποιος διευθυντης σου απο Ελλαδα ( π.χ. απο το Αγροτικο) αλλιωτικα θα πρεπει να κανεις F2 για ενα χρονο στην Αγγλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο μου post, αν και πολλές φορές έχω βρεθεί να τριγυρνώ στο site σε αναζήτηση πληροφοριών. Τούτη τη φορά χρειάζομαι βοήθεια και ευχαριστώ εκ των προτέρων γι' αυτό. Ενδιαφέρομαι, προφανώς, για ειδικότητα στη Βρετανία. Έχω τελειώσει το αγροτικό μου και ενδιαφέρομαι για ψυχιατρική. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω καμία σχετική επαγγελματική εμπειρία πλην εργασίας σε μονάδα τεχνητού νεφρού (ασχετο!)

Καταλαβαίνω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, οπότε δε θα με πείραζε να παραμείνω για όσο διάστημα χρειαστεί ακόμα και άμισθη (ελπίζω όχι για πάντα), σαν observer. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από τόσα χρόνια παιδέματος σε άσχετες δουλειές, πραγματικά δε θέλω σε καμία περίπτωση να ασχοληθώ με κάτι που δεν έχει σχέση με την ψυχιατρική.

Η πληροφόρησή μου ως τώρα είναι αποσπασματική, από το νετ. Οι απορίες μου είναι οι εξής:



  1. Για να πάει κάποιος στη Βρετανία απαιτείται να κινήσει τις διαδικασίες εγγραφής στο GMC και να διαθέτει το πτυχίο της γλώσσας. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον. Κάνω λάθος;
  2. Απαιτείται να έχω ήδη 18 μήνες προϋπηρεσία για να κάνω αίτηση για CT1? Η διατύπωση ήταν 18 months or less. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να εκδηλώσω ενδιαφέρον και στην παρούσα φάση της παντελούς έλλεψης επαγγελματικής εμπειρίας στην ψυχιατρική;
  3. Αν υποθέσουμε ότι πρέπει να κινηθώ στο NHS για κάποιο διάστημα προκειμένου να είμαι eligible για αίτηση στο CT1, "πιάνεται" σαν επαγγελματική εμπειρία ο χρόνος που κάνω, π.χ. σε locum?
  4. Είμαι διατεθειμένη να πάω απλά και μόνο να παρακολουθώ, άμισθη. Κάτι τέτοιο θα διευκόλυνε τη θέση μου; Θα "πιανόταν" με κάποιον τρόπο σαν επαγγελματική εμπειρία, έχτω και για να μου ανοίξει το δρόμο προς μία θέση που θα μετρούσε ως επαγγελματική εμπειρία για να μπω στην ειδικότητα; ή έστω που να μου δώσει ένα πλεονέκτημα στα locums?
    Τέλος, υπάρχει πάντα η περίπτωση να ανοίξει η θέση μου στην Ελλάδα. Ποιες θέσεις από τις παραπάνω αντιστοιχούν και δύναται να αναγνωριστούν στην Ελλάδα ως χρόνος ειδικότητας;

Ομολογώ πως οι γνώσεις μου για το πως να κινηθώ είναι ελάχιστες και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια.

Ευχαριστώ

Κοιταξε εδω για πληροφοριες για αιτηση για CT1:

http://www.rcpsych.ac.uk/training/nationalrecruitment/applicationsforpsychiatry.aspx

Δε χρειαζεται να εχεις προυπηρεσια στην ψυχιατρικη αλλα χρειαζεται να τους δειξεις οτι εχεις μια καλη ιδεα για το πως δουλευει η ψυχιατρικη στην Αγγλια και αυτη την ιδεα μπορεις να την αποκτησεις με clinical attachment (αμισθη) ή με λοκουμ. Επισης οπως ειχα εξηγησει παλιοτερα, αν καποιος παει στο ιντερβιου χωρις να εχει καθολου εμπειρια απο το Αγγλικο συστημα ειναι απιθανο να του δωσουν θεση. Επισης πρεπει να εχεις τα Foundation competencies τα οποια μπορει να στα υπογραψει καποιος διευθυντης σου απο Ελλαδα ( π.χ. απο το Αγροτικο) αλλιωτικα θα πρεπει να κανεις F2 για ενα χρονο στην Αγγλια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους με υγεία και τύχη..

Κι από εμένα...

Κουράγιο παιδιά, έχετε δύσκολο έργο, αλλά βρίσκεστε στο σωστό δρόμο και στη σωστή Χώρα!

Μην αφήνετε τη νοσταλγία να σας είναι σύμβουλος...

"Την ξενιτειά, την ορφανιά, την πίκρα, την αγάπη, τα τέσσερα τα ζύγιασαν, βαρύτερα ειν' τα ξένα."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καλησπερα!Ψαχνω εδω και μια ωρα να βγαλω ακρη με κατι και δεν γινεται.

εχω παρει το πτυχιο μου,εκανα προσφατα full registration με το gmc και σε λιγο καιρο θα κανω αιτησεις για f2 μαλλον η locum αν δεν βρω κατι.

η ερωτηση ειναι η εξης: απαιτειται να εχει κανεις πτυχιο IELTS για να ξεκινησει δουλεια στην Αγγλια???Το ζηταν στις συνεντευξεις απαραιτητα???Και αν ναι με τι βαθμο???(παρεπιμπτοντως,δεν εχω proficiency,αλλα μιλαω καλα αγγλικα γενικως)

Ας απαντησει καποιος που εχει ξεκινησει δουλεια πανω η τελως παντων ξερει στα σιγουρα γιατι οπως καταλαβαινετε επειγει η κατασταση....

Τhanks....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

¨οσο και να προσπαθήσει να σε πείσει το Βρετανικό συμβούλιο, ΔΕ χρειάζεται κανένα IELTS.

Το έχουν συνήθως στο απαιτούμενα στις αγγελίες, αλλά δε θα σου το ζητήσουν.

Αλλά σίγουρα μπορούν κατα τη διάρκεια των συνετνευξεων να αξιολογήσουν τη γλωσσική σου επάρκεια!\...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες.απλα να ρωτησω γιατι στο site του foundation programme γραφει αυτα??? :

What are the English language requirements for entry into the Foundation Programme?

The English language requirements for Foundation Programme 2011 are set out as follows:

 A signed and stamped Medical School Dean’s Statement 2011* confirming all of the following:

o that the entire primary medical qualification undertaken by the

applicant is being taught/was taught in English

o that all examinations undertaken by the applicant during his/her

primary medical qualification will be/were in English

o that the applicant’s primary medical qualification will include/included

a significant amount of contact with patients in English.

OR

 a valid academic IELTS** certificate confirming a minimum score of 7.5 in each of the four domains: reading, writing, listening and speaking.

Please note that no other form of English language proficiency will be accepted.

* The Medical School Dean’s Statement for Foundation Programme 2011 can be found under the “How to Apply” section of our website.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I had the same question 8 months ago. ( I dont have IELTS but I do have Proficiency -the American one )

Now I am on a training F1.

They NEVER asked for language qualifcations, and I can only assume that my language skills were adequate enough ( after 3 parts of interview/exams )to give the job

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ σας και πάλι από την περιοχή του Surrey..κοντά στο αεροδρόμιο του Gatwick(για τους μη γνωρίζοντες).

Θεωρώ ότι έφτασε η ώρα για μία ακόμη συνάντηση, συνέχεια της προηγούμενης. Μετά από κάποιες σκέψεις και συζητήσεις, καταλήξαμε για το

Σάββατο 12 Φεβρουαρίου στο Birmingham.

Παρακαλώ τους "ντόπιους" να δώσουν τα "φώτα" τους και τις ιδέες τους για το που και πότε..

Thank you..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το καλό να μας'ρθείτε!!!! Εννοείται πως και θα σας περιμένουμε στο πανέμορφο Birmingham μας. emcrybaby emcrybaby emcrybaby

Μάλλον θα βρεθούμε στο κέντρο (βολεύει αφού υποψιάζομαι θα'ρθείτε με τρένο)... Να πούμε αρχικά λοιπόν στις 12:30μμ στο συντριβάνι (at the bottom of the steps), στην αρχή της New Street. Βέβαια είναι flexible η ώρα και το μέρος...

Looking forward to seeing you all again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.

Γνωρίζετε αν είναι εύκολο για κάποιον να ξεκινήσει ειδικότητα δερματολογίας στο ΗΒ ,σε σύγκριση με άλλες ειδικότητες;

Αν έχει κάνει αγροτικό και το κομμάτι της παθολογίας στην Ελλάδα είναι πιο εύκολο;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Extremely competitive specialty...

That's all I know I am afraid,

I think there is at least one dermatology registrar working in the UK that is a member of greekmeds...

May be he will be able to help you.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω με gmits. Πολυ ανταγωνιστικη ειδικοτητα η δερματολογια. Χρειαζεται να κανεις την παθολογια Αγγλια 2 χρονια (CT1-CT2) να παρεις το MRCP και παλι δυσκολο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Cornwall --> Birmi 121 P single ticket.

Μας γδύνει καλά η firstgreatwesern. Λυπάμαι παιδιά, μόλις πλήρωσα εξετάσεις και 1 course, και είμαι λίγο broke...

Next time..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Warning:

Long post, if you are bored scroll to the bottom.

• Interview Qs focus more on activities, audits, volunteer work, policies yadda yadda than pure medical knowledge (not surprising, college exams assess knowledge). Extra experience in Greece over the bare minimum is –sadly- not very useful

• If you want to train in the UK the first thing you gotta do is understand the system. Training these days is competency and grade divided and assessed. Having worked x years in Greece in internal medicine doesn’t mean that you can apply for an x+1 grade internal medicine post in the UK.

• Just coz dermatology or child psych/et c is a distinct entity in Greece it doesn’t mean that the same applies in the UK. Do some research or you may be in for an unpleasant surprise…

• There are interesting loopholes for those who are not planning to complete their training in the UK . Not all NHS jobs are ‘training jobs’. Almost all paying jobs are potentially recognised as ‘training’ in Greece. Note that I am not commenting on the morality of following this path, just pointing out its existence.

• IF YOU WANT TO TRAIN IN THE UK LEAVE GREECE EARLY. If you leave it too late/start training in Greece, you quickly reach the point when its not worth the effort to even try…

@Lila : I’m not a dermatology trainee but I’d like to point out the following:

As per Dr Lecters post: dermatology CCT = 2 years CMT + 4y ST dermatology

Your CV makes you eligible for a CMT job (core medical training), you are not eligible for an ST3 in dermatology. Assuming you get the job (coz if you don’t you’d have to consider applying for an FY2, which means one extra year spent in training, probably not doing much dermatology, and does NOT guarantee you a CMT job), you’d have to pass the MRCP (or wotever its called these days) to be eligible to apply (no job guaranteed) to dermatology.

Even best case scenario (CMT+MRCP+ST derma) you are looking at 6 years of training abroad…if you wanna spend the rest of your life here, fine. If ultimately you are planning to go back you’ll have a nice CV full of management experience , audits, teaching experience, no more than 1 publication (whilst you greekie friends in greece will prolly have hundrends)…stuff that’s useless if you want a job in a greek hospital and worthless if you wanna open your own surgery. Plus, by the time you are done, you won’t know anyone (important) in Greece.

Summary of opinion:

Unless you have 3+ years of Annamoni in Greece I’d say forget it, it’s not worth it to even try.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να μάθω τι γινεται με την παθολογια τελικά στην αγγλία?είναι τόσο ανταγωνιστική όπως οι χειρουργικές ειδιότητες ή άλλες όπως η δερματολογία για παράδειγμα.Θα εκτιμούσα αν κάποιος που κάνει ειδικότητα στιν παθολογία να μου έστελνε ένα πμ.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.