Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Θα προτιμούσα ασφαλώς κάποιος από τους παλαιότερους, να πρότεινε τον ακριβή τόπο και χρόνο της συνάντησης. Παρ' όλα αυτά, προτείνω Σάββατο 18η Δεκεμβρίου στο Λονδίνο κάπου κοντά στο Liverpool Street tube station (περιοχή με πολλές και καλές επιλογές).

Παρακαλώ όποιον έχει αντίρρηση, να τη συνοδεύσει με ανάλογη πρόταση.

Thank you..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Important info on this year's specialty recruitment:

http://www.mmc.nhs.uk/pdf/Quick%20Guide%20to%20recruitment%20in%202011%20FINAL%20SMALL%20WEB.pdf.pdf

PS Ado, I should be able to make it that day. It's my sister's b'day, so I'll be in London anyway.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Gmits et al I suggest we meet at 12 noon at the London Bridge underground station on Borough High sreet exit and then we could grab lunch in any of the nearby eateries.

Pretty flexible for time and place if anyone else has other suggestions.

Londoners welcome, of course :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρίσκω την ιδέα του pas moi για London Bridge Underground εξίσου καλή με το Liverpool Street Underground Station.

Επομένως αν δεν έχει κάποιος αντίρρηση η συνάντηση ορίζεται για,

18.12, London Bridge Underground Station, 13:00.

Όσοι πιστοί προσέλθετε..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Exmmm.... gouhou gouhou.

rolleyes.gif

Ας δούμε πόσοι είμαστε από Londino, πόσοι από Birmingham, πόσοι από Yorkshire κτλπ και μετα κανονίζουμε.

Π.χ. είμαστε 3 από Birmingham :)

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ μέσα είμαι!

Υ.Γ. αν και είχατε πει ότι θα με επισκεφτείτε εδώ ( στην ακρη του κόσμου ) θα κάνω την καρδιά μου πέτρα!

Αντρέα δε ξέρω αν είναι εφικτό για εμένα να πάω κάπου αλλού εκτός απο Λονδίνο...

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ μέσα είμαι!

Υ.Γ. αν και είχατε πει ότι θα με επισκεφτείτε εδώ ( στην ακρη του κόσμου ) θα κάνω την καρδιά μου πέτρα!

Αντρέα δε ξέρω αν είναι εφικτό για εμένα να πάω κάπου αλλού εκτός απο Λονδίνο...

Albou έχεις δίκιο, αλλά εκεί είναι για καλοκαιράκι και να το κάνουμε τριήμερο, αφού θα'ρθούμε που θα'ρθούμε τόσο δρόμο να το ευχαριστηθούμε λιγάκι, να κάνουμε και καμιά βουτίτσα ;).

Το εκπληκτικό είναι πως οι Λονδρέζοι που είχαν ξεσηκωθεί και μποϊκοτάρισαν την προηγούμενη συνάντηση τώρα το παίζουν τρελοί. :P Έτσι είναι...

Αντρέα τον Μάη την κάναμε εδώ, να μην είμαστε άδικοι.

Αdo σε περιμένει μια γλυκιά έκπληξη (χε,χε).

Παίδες να πουμε στο Borough High street exit γιατί ο σταθμός είναι τεράστιος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα

Δεν είναι ακριβώς νέο μέλος και έχω διαβάσει σχεδόν και τις 123 σελίδες, αλλά θα ήθελα να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση σε κάτι (παρεπιπτόντως κάποιες υπηρεσίες στο site του GMC are currently unavailable due to maintenance):

Οι Ελληνικές Ταυτότητες έχουν κάποια θεωρητική ημερομηνία λήξης? (!!!)

Προσπαθούσα να κάνω την εγγραφή μου στο GMC και επέλεξα αντί για αριθμό διαβατηρίου (το οποίο απλά δεν έχω ανανεώσει από το 2004 - όχι ότι θα μου πέσει βαρύ να το κάνω...) να βάλω το ID number. Παρακάτω όμως ζητάει ημερομηνία έκδοσης (οκ) και ημερομηνία λήξης.

Υποθέτω ότι όταν έφτιαξαν αυτή τη φόρμα είχαν στο μυαλό τους τα passport numbers, αλλά από τη στιγμή που επιλέγει κανείς να βάλει το ID number, τι γίνεται με το Expiration Date? Εν τω μεταξύ σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες οι ID έχουν όντως ημερομηνία λήξης.

Έτσι μου έρχεται να βάλω Exp Date 11/11/2079 και ΝΑΙ, ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ "Never" - Θέλει νούμερο emcolgate

Τροποποιήθηκε από Raggy
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι αστυνομικες ταυτοτητες θεωρητικα ληγουν σε 15 χρονια απο την ημερομηνια εκδοσης τους συμφωνα με την νομοθεσια αλλα στην πραξη δεν νομιζω οτι το ελεγχει κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε....nevermind....

Μόλις βρήκα στο mail μου αυτο: "Your GMC reference number" etc etc

Μου φαίνεται πολύ περίεργο, γιατί την ώρα που συμπλήρωνα το application δεν το έκανε δεκτό και έβγαζε error ζητώντας έγκυρη ημερομηνία λήξης...

Κάτι απ' ότι φαίνεται αποθηκεύτηκε κάπου και το δέχτηκαν, υποθέτω υπάρχει πιθανότητα να μου ζητήσουν διευκρινήσεις από κοντά.

Τέλος καλό όλα καλά :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως θα γίνει να επιβεβαιώσουμε ποιοι θα έρθουν?

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμενα με θέλετε?? Είμαι ψαράκι στο Λονδίνο (διανύω το πρώτο τρίμηνο) αλλά παρακολουθώ χρόνια το foroum.. Συνεπώς count me in.. έτσι για να ανεβάσω και τον ντόπιο πληθυσμό των οικοδεσποτών!!

I will be coming. We can verify attendance through the forum.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα..ηθελα να ρωτησω το εξης:οι θεσεις RMO μετρανε σαν προυπηρεσια στην Αγγλια(για να βρεις μετα εκπαιδευτικη θεση).Ρωταω γιατι εμαθα(δεν ειμαι σιγουρη για την αξιοπιστια της πληροφοριας ομως) οτι μετραει κ οτι προσλαμβανεσαι σχετικα ευκολα,με οτι αυτο συνεπαγεται(μπαινεις στο κλιμα βασικα).

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα..ηθελα να ρωτησω το εξης:οι θεσεις RMO μετρανε σαν προυπηρεσια στην Αγγλια(για να βρεις μετα εκπαιδευτικη θεση).Ρωταω γιατι εμαθα(δεν ειμαι σιγουρη για την αξιοπιστια της πληροφοριας ομως) οτι μετραει κ οτι προσλαμβανεσαι σχετικα ευκολα,με οτι αυτο συνεπαγεται(μπαινεις στο κλιμα βασικα).

ευχαριστω εκ των προτερων

Ναι μετρανε ως προυπηρεσια αλλα το να κανεις F1 ή F2 αντι για RMO ειναι σιγουρα καλυτερο αν θες να βρεις εκπαιδευτικη θεση μετα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

British lawmakers have approved a controversial plan to triple university tuition fees.

The plan to raise the cap on tuition fees to 9,000 pounds ($14,000) was approved.

http://news.yahoo.com/s/ap/20101209/ap_on_bi_ge/eu_britain_tuition_tangle

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα..ηθελα να ρωτησω το εξης:οι θεσεις RMO μετρανε σαν προυπηρεσια στην Αγγλια(για να βρεις μετα εκπαιδευτικη θεση).Ρωταω γιατι εμαθα(δεν ειμαι σιγουρη για την αξιοπιστια της πληροφοριας ομως) οτι μετραει κ οτι προσλαμβανεσαι σχετικα ευκολα,με οτι αυτο συνεπαγεται(μπαινεις στο κλιμα βασικα).

ευχαριστω εκ των προτερων

Ναι μετρανε ως προυπηρεσια αλλα το να κανεις F1 ή F2 αντι για RMO ειναι σιγουρα καλυτερο αν θες να βρεις εκπαιδευτικη θεση μετα.

Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.Αλλα το θεμα ειναι οτι εχω 4 χρονια προυπηρεσια στην ελλαδα(2 αγροτικο κ 2 ειδικοτητα).Οποτε σκεφτομουν να κανω 3-4 μηνες RMO,να δωσω εν τω μεταξυ MRCPCH κ να αναζητησω μετα εκπαιδευτικη θεση st2.Εφικτο η ουτοπικο?

Παντως μετα το πολιτισμικο σοκ που επαθα επιστρεφοντας Ελλαδα απο συνεδριο στο Λονδινο η αναγκη να φυγω ειναι τοσο μεγαλη που θα παω οπουδηποτε σε οποιαδηποτε θεση για αρχη κ στην πορεια πιστευω οτι θα βρω το δρομο μου.

ευχαριστω κ παλι..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από άποψη εμπειρίας, νομίζω τ ογροτικό δε μετράει καθόλου, ενώ για το 1ο μέρος της ειδικότητας πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο που το έκανες.

Δε ξέρω αλλά νομίζω δύσκολο το ST2 με τη μια.

Δοκίμασε να βρείς κάποιο FTST1 για αρχή ή αλλιώς Φ2. ( F1 αν δε βρίσκεις τιποτα άλλο. )

Συμβουλή, αν θες να μείνεις και να προχωρήσεις, stick to training posts.

Επίσης όπως θα καταλάβεις σύντομα δεν είναι μόνο οι εξετάσεις που μετράνε.

Its all about filling the boxes...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εδω κοιταξες? http://www.rcpch.ac.uk/Training/Recruitment-into-Paediatrics/ST-Recruitment#Person_Specifications

Ναι με αυτα που εχεις μπορεις να κανεις κατευθειαν αιτηση για ST training, δε χρειαζεσαι Φ1/Φ2 οποτε εστω και λιγοι μηνες RMO ειναι καλυτερα απο το να μην εχεις καθολου UK experience.

Ειναι λιγο μπερδεμενη η κατασταση για σενα γιατι για να κανεις αιτηση για ST1 πρεπει να εχεις μεχρι 18 μηνες εμπειρια στην ιδια ειδικοτητα αλλα απο την αλλη φετος βλεπω υπαρχουν 407 θεσεις ST1 και μονο 12 ST2...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.