Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Καλημέρα από Liverpool. Τη Δευτέρα έχω την 1η μου συνέντευξη για δουλειά (Α&Ε κοντά στο Birmingham) και είμαι "ελαφρώς" αγχωμένος. Θα μπορούσε κάποιος να με συμβουλέψει σχετικά, όπως:

*Κλασικές ερωτήσεις αν υπάρχουν (Να υποθέσω ότι ο κύριος όγκος των ερωτήσεων έχει να κάνει με το βιογραφικό ή γίνεται και κάτι σαν εξέταση με στόχο τον έλεγχο της επιστημονικής κατάρτισης του υποψηφίου?),

*Ερωτήσεις "παγίδες",

*Αν υπάρχουν κάποια σημεία "κλειδιά", τα οποία θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα (αρχικός χαιρετισμός?),

*Είναι απολύτως απαραίτητο το dress code? και

*Οποιαδήποτε tips θεωρείται ότι μου είναι χρήσιμα.

Ελπίζω να ανταποκριθεί κάποιος εμπρόθεσμα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α&Ε κοντά στο Birmingham είναι σαν να δίνεις πρώτες βοήθειες στην Ομόνοια στις 3 το πρωϊ. Δεν περιμένεις καλύτερα μπας και βγει κάτι άλλο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ώπα βρε παλιέ, πώς τα λες έτσι; Εκτός από ένα άντε δυο κέντρα (City Hospital and Heartlands) όπου η φυματίωση και το τραύμα (stabbings/shootings) είναι η καθημερινότητα τ'άλλα α+ε δεν πολυ-διαφέρουν σε περιστατικά από την υπόλοιπη Αγγλία. Και αυτά είναι κέντρο Birmingham. Είναι να μην σου βγει το όνομα τελικά...

Αdo, εντελώς φιλική συμβουλή, αν το α+ε είναι στο Good Hope KEEP AWAY. Είσαι εντελώς unsupported. Δεν έχεις SpR αλλά middle grade οι οποίοι συγκεκριμένοι ειναι επικίνδυνοι, όταν θυμούνται να έρχονται στη δουλειά... Γενικότερα το νοσοκομείο είναι γνωστό και ως ΝΟ ΗΟΡΕ. Έκανα ροτεσιον εκεί ως ΣΤ1 και δεν ήταν λίγες οι νύχτες όπου ήμουν η med SpR o/c και ο Cons not on site... Μπορώ να σου δώσω πολλά παραδείγματα malpractice από εκείνο το νοσοκομείο και αν πραγματικά δε θέλεις να ρισκάρεις το registration σου καλυτερα να μην πας.

Τώρα αν είναι για άλλο νοσοκομείο :rolleyes: αν και δεν έχω εμπειρία από α+ε συνεντεύξεις σε γενικές γραμμές:

1)Dress code εννοείται ότι υπάρχει. Κουστουμαρισμένος χωρίς δεύτερη κουβέντα, σε οποιοδήποτε interview.

2)Ανάλογα με το επίπεδο μάλλον θα σε ρωτήσουν τι θα έκανες σε διάφορα clinical scenarios για να δουν communication skills, teamworking skills, prioritisation etc. Αν είναι για junior doctor post να θυμάσαι να λες πως θα ζητάς seniors' advice οταν δεν είσαι σιγουρος. Επίσης μπορεί να σε ρωτήσουν για ethics and law- πότε μπορείς να κάνεις section a mentally ill patient, when do you suspect abuse in a child and what do you do κτλ.

3)Το βιογραφικό δεν νομίζω να τους πολυενδιαφέρει εκτός αν έχεις background in emergency medicine. Εξάλλου σαν ειδικότητα δεν είναι και πολύ academic.

Μην αγχώνεσαι έχεις αρκετές πιθανότητες να την πάρεις τη δουλειά αν τηρείς βασικές προ'υ'ποθέσεις. Συνήθως α+ε οι περισσότεροι το αποφεύγουν λόγω των τρελών shifts and its stressful nature, which when unsupported is even worse.

Καλή επιτυχία, αν και αν είναι για το No Hope την παίρνω πίσω την ευχή!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Α&Ε κοντά στο Birmingham είναι σαν να δίνεις πρώτες βοήθειες στην Ομόνοια στις 3 το πρωϊ...

...τραύμα (stabbings/shootings) είναι η καθημερινότητα...

Ηρεμήστε λίγο ρε παιδιά!

70 θάνατοι ανά έτος υπάρχουν σε ολόκληρο το U.K., από πυροβόλα όπλα.

Θέλετε να μας πείτε οτι στο Birmingham είναι άστοχοι και πυροβολούν κάθε μέρα δεκάδες τραυματίζοντάς τους μόνο και στέλνοντάς τους στο Νοσοκομείο?

Χα χα χα χα.

Τροποποιήθηκε από karanti_maria
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν πρώτη μέρα στην MAU και θα ήθελα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

Οι junior doctors δεν αναλάμβαναν μόνοι τους περιστατικά, θα έλεγα το απέφευγαν διότι δεν θεωρούσαν οτι μπορούν να πάνε σε όλη τη Δ/Δ και την κλινική εξέταση.

Εμένα με άφησαν με ασθενείς, γιατί είδαν ότι μπορούσα.

ΑΛΛΑ, F1 μόλις 1 εβδομάδας (όχι εγώ) έκανε σήμερα ΜΟΝΟΣ ( με απλή επίβλεψη ) 2 LPs. Και το πέτυχε με την πρώτη!!!!

Εγώ όσες φορές στην Ελλάδα ζήτησα, ( πριν το χειρουργείο σε αναισθησιολόγους γιατί στην Ελλάδα αν ξέρουν ( λίγο ) κάποιοι είναι αυτοί να κάνουν LPs ) , μου ρίξαν άκυρο... ( Είσαι μικρός ακόμα...)

Αυτά για να ξέρουμε πόσο πίσω είμαστε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou, εκανες τοσες ερωτησεις και τοσα ατομα σου απαντησαν, πες τους κι ενα ευχαριστω δεν κοστιζει τιποτα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις άδικο...

Χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Μεγάλη μου παράλειψη που δεν ευχαρίστησα πιο νωρίς για όλη τη βοήθεια, από τότε πού άρχισα να σας "πρήζω" με τις ερωτήσεις μου.

Έχω ψιλοφρικάρει τωρα στην αρχή, όλα μου φαίνονται δύσκολα, δεν έχω σπίτι, δεν έχω λογαριασμό, τα μαγαζιά κλείνουν νωρίς και δε προλαβαίνω να κάνω καμία δουλειά (πχ να ψάξω σπίτι), οι αποστάσεις μεγάλες και θέλει αμάξι που δεν έχω, δεν είναι κανείς "ξένος" και νίωθω σα τη μύγα μες το γάλα, όταν γυρνάω σπίτι το κεφάλι μου είναι καζάνι γιατί ακόμα είναι κουραστικό να μιλάω και να σκέφτομαι αγγλικά, υπάρχουν χιλιάδες πράγματα που πρέπει να μάθω για το σύστημα τους, μου λείπουν απίστευτα οι δικοί μου και οι φίλοι μου, το πρωί που ξυπνάω αναρωτιέμαι τι θέλω εγώ εδώ κτλ κτλ...

Τους παλιότερους τους θυμίζει τιπότα αυτό...?

Anyway, many many thanks again.

Αν βρω σπίτι τελικά είστε όλοι προσκαλεσμένοι για... σερφ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τί μου θυμήζεις τώρα...όταν πρωτοήρθα το 2003 τα ίδια ακριβώς ένιωθα και εγώ.

Μετά από τόσα χρόνια, κάθε φορά που μπαίνω στο αεροπλάνο στο Βενιζέλος με πιάνει ένα πλάκωμα, ακόμα και τώρα.

Όλοι τα έχουμε ζήσει αυτά...κουράγιο τα 7 πρώτα χρόνια είναι δύσκολα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Albou, εδώ σπίτι αλλάζουμε και καταλαβαίνουμε τι θα πει στηθάγχη... πόσο μάλλον ν'αλλάξεις χώρα, νοσοκομείο, κουλτούρα κτλ.

Αλλά θα τα θυμάσαι όλα αυτά τα Χριστούγεννα και θα σου φαίνεται ένα ψέμα. Περνάει ο καιρός απίστευτα γρήγορα. Μην ανησηχείς όλα στο τέλος θα πάνε καλά. Επιμονή και υπομονή χρειάζεται.

Η αλήθεια πάντως να λέγεται σ'αυτή τη χώρα a little thank you every now and then will get you a long way. From the patient letting you examine him/her(!!!!) to someone handing over change... Συνηθεια είναι που όταν πας στην Ελλάδα και σου "ξεφεύγει" θα σε κοιτουν λες και είσαι αστροναύτης.

Αν βρω σπίτι τελικά είστε όλοι προσκαλεσμένοι για... σερφ! :)

Αυτό ήταν να μην το πεις... Το κρατάω!!!! Κυρίες (μα που είστε όλες σας καλέ; Άντε να πω και δεσποινίδες :anavwfwties: ) και κύριοι προτείνω το επόμενο γμ ριγιουνιον να γίνει Κορνουάλλη (αν είμαστε ακόμα εδώ...)!!!

Και είναι να μην μου τάξεις... :P

Άντε καλημερούδια!

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, και κάτι άλλο.

Άπο περιέργεια, οι υπόλοιποι γιατροί που δεν έβλεπαν ασθενείς μόνοι τους εχθές... τι ακριβώς έκαναν στο ΜΑU???!!!

Ο συγκεκριμένος Φ1 is advanced for his level for LPs. I remember that LP was a desirable competence in F2 for us. But as CM trainee you had to be competent. Και επειδή στην Ελλάδα την κάνουν οι αναισθησιολόγοι σο γουάτ?! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπομονη albou, σιγουρα ειναι δυσκολα στην αρχη για ολους αυτους τους λογους που αναφερεις αλλα θα φτιαξουν τα πραγματα. Θα ελεγα οτι ο πρωτος μηνας ειναι ο πιο δυσκολος. Η αληθεια ειναι οτι και οι Αγγλοι F1 κατα βαθος ειναι και αυτοι φοβισμενοι κι ας μην το δειχνουν. Η συμβουλη μου ειναι να ρωτας για οτι δεν ξερεις ακομα κι αν σου φαινεται απλο ή χαζο, μην ντρεπεσαι, μην ανησυχεις για το τι θα πουν οι αλλοι. Κι επισης ποτε μην ξεχνας το χιουμορ, βοηθαει παρα πολυ οταν εισαι αγχωμενος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, και κάτι άλλο.

Άπο περιέργεια, οι υπόλοιποι γιατροί που δεν έβλεπαν ασθενείς μόνοι τους εχθές... τι ακριβώς έκαναν στο ΜΑU???!!!

Ο συγκεκριμένος Φ1 is advanced for his level for LPs. I remember that LP was a desirable competence in F2 for us. But as CM trainee you had to be competent. Και επειδή στην Ελλάδα την κάνουν οι αναισθησιολόγοι σο γουάτ?! :P

The rest just did "xamalodouleies", like chasing results and prescribing drugs, fluids and TTOs. ( This is what you call clercing right)

From my experience in greek hospitals, excepts from OT where they have to train them to perform LPs , I dont think that anyone else except anaesthiosoligist know how to perform one.

What I havent mentioned before is apart from everything else, what really bothers me is that I sometimes look stupid because I'm not fluent enough ( I thought I was ). Making silly mistakes is such a pain...

Τροποποιήθηκε από albou
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

W hen I was an F1 the Consultant Physician asked me to do an LP.

I told him that I want to become an Orthopaedic Surgeon. He immediately asked the girl F1 standing next to me to do it............................

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό ήταν να μην το πεις... Το κρατάω!!!! Κυρίες (μα που είστε όλες σας καλέ; Άντε να πω και δεσποινίδες :anavwfwties: ) και κύριοι προτείνω το επόμενο γμ ριγιουνιον να γίνει Κορνουάλλη (αν είμαστε ακόμα εδώ...)!!!

Και είναι να μην μου τάξεις... :P

Άντε καλημερούδια!

Το έταξα και κρατώ τις υποσχέσεις μου!

Οργανωθείτε και ελάτε! Θα χαιρόμουν πολύ να γνωρίσω όλους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Update regarding opening a bank account.

Πήγα στη Lloyds και με το γράμμα απο το HR που έλεγε ότι δουλεύω στο trust και με το διαβατήριο μου άνοιξα λογαριασμό.

ΟΥΦ, και το είχα σίγουρο ότι δε θα πληρωθώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοκίνητο πάρε, αλλά στο πολύ φτηνό (autotrader.co.uk μεγάλη λύση, και confused.com ή κάτι αντίστοιχο για την ασφάλεια). Σπίτι μην ψάξεις τον πρώτο μήνα - κάτσε στο accommodation, πιο εύκολα τα πράγματα. Μετά, αν θα'σαι σίγουρα εκεί 6+μήνες ψάξε μέσω νετ (πχ rightmove). Δεν μπορείς να κάνεις συμβόλαιο για λιγότερο!

Το άλλο πρόβλημα είναι ότι δε θα σου κάνουν συμβόλαιο για κινητό και δε θα σου βγάζουν πιστωτική λόγω credit rating - γίνε καρτοκινητάνθρωπος (O2 δίνει δωρεάν 200 λεπτά για Ελλάδα με 30 λίρες top-up, vodafone και t-mobile χρεώνουν τα τηλέφωνα Ελλάδα 5p/λεπτό σταθερά και 15p/λεπτό κινητά, three έχει δωρεάν skype και internet).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...vodafone και t-mobile...

Εγώ είχα τη Lyca Mobile, μια πάμφθηνη καρτοκινητή με έδρα την Ινδία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους!

Έχοντας τελειώσει ό,τι εκκρεμότητες είχα στο Ελλάδα και αναζητώντας την επόμενη ενασχόληση, τον τελευταίο καιρό μπαίνω συχνά στο ΓΜ και ειλικρινά έχω εντυπωσιαστεί από τη διάθεση όσων γράφετε και προσφέρετε σε όλους τους υπόλοιπους. Θα αρχίσω λοιπόν δίνοντας συγχαρητήρια σε εσάς που δεν κρατάτε τις πληροφορίες για τον εαυτό σας αλλά τις διαχέετε, ευχόμενη να είμαι και εγώ καποτε σε θέση να το κάνω επίσης.

Διάβασα τα post των τελευταίων 2 ετών ώστε να μην κουράσω κανέναν σας με επανάληψη ερωτήσεων και σχολίων. Εμαθα πολλά πράγματα ομολογώ, όμως έχω ερωτήσεις σχετικά με την Ψυχιατρική.

Έχω κάνει Παθολογία και αγροτικό και έχω phD στο Neuroscience-Neuropharmacology με papers και αρκετες συμμετοχές σε συνέδρια abroad.

Σε αυτή τη φάση θα ήθελα να κάνω μια προσπάθεια να δουλέψω στο ΗΒ γι αυτό και σας συμβουλεύομαι.

Κατά τη γνώμη όσων γνωρίζετε σχετικά, τι θέση θα μπορούσα να βρώ? σημειώνω ότι έχω πολλή μικρή εμπειρία σε κλινική!

CT1 θα ήταν δύσκολο?

καλύτερα να άρχιζα με FY2 ή με locum psych?

Είδα ότι υπάρχουν rounds τα οποία έχουν λήξει για φέτος και διάβασα και το ποστ του Dr Lecter για τα vacancies στο London οπότε αξίζει να ξεκινήσω τώρα τις διαδικασίες (μεταφράσεις, reg with GMC etc.)? μπορώ να κάνω αίτήσεις από εδώ?

Γενικά, για να μην κουράζω όλους, όποιος έχει τη διάθεση να μου δώσει πληροφορίες ευπρόσδεκτος!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα, δεν ειναι απαραιτητο να κανεις FY2, αρκει να βρεις καποιον διευθυντη σου απο Ελλαδα να σου υπογραψει τα competencies.IELTS δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται. Οι αιτησεις για CT1 για Αυγουστο 2010 τελειωσαν και οι επομενες αιτησεις θα ειναι για CT1 για Αυγουστο 2011 και γινονται περιπου στις 1-15 Ιανουαριου 2011 δηλαδη σε 4 μηνες. Εφοσον εχεις PhD και δημοσιευσεις/ συνεδρια πιστευω οτι σιγουρα θα σε καλεσουν για ιντερβιου γιατι το βιογραφικο σου ακουγεται παρα πολυ δυνατο αλλα στο ιντερβιου δυστυχως θα φανει αν δεν εχεις δουλεψει ποτε Αγγλια και εκει θα τα βρεις μπαστουνια οποτε σιγουρα θα βοηθησει πολυ να βρεις καποια θεση ειτε F2 (π.χ. λοκουμ F2) ειτε λοκουμ ψυχιατρικης πριν να κανεις αιτηση. Επισης βοηθαει παρα παρα πολυ να εχεις καποια ψυχιατρικη εμπειρια ειτε απο Ελλαδα ειτε απο Αγγλια ,εστω κι αν ειναι 2 εβδομαδες attachment.

Κοιτα εδω για λεπτομερειες σχετικα με τη διαδικασια της αιτησης για CT1:

http://www.rcpsych.a...psychiatry.aspx

Γενικα για δουλειες κοιτα:

http://www.jobs.nhs.uk/index.html

http://careers.bmj.c...ctors-jobs.html

Wicked για δωσε μας κι εσυ τα φωτα σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό εννοούσα όταν έδινα συγχαρητήρια!

Dr Lecter δεν έχω λόγια!

Αυτό θα πει immediate response!!!

Όταν λες "διευθ από Ελλάδα" εννοείς το Δ/ντη του ΚΥ Αγροτικο, στην Π/Θ, τον καθ-Επιβλέποντα του διδακτορικού ή να ψάξω τον καθηγητή της Ψυχ/κης στη σχολή?

Πόσες συστατικές θα χρειαστώ?

Όσο για IELTS do not worry, θα μιλήσω με Βρετ. Συμβούλιο!

Γενικά πάντως λέω να ανέβω μόλις ετοιμαστούν τα χαρτιά μου και να ψάχνω!

Το πολύ πολύ να φάω ό,τι οικονομίες έκανα και να γυρίσω πίσω...κλαψ!!!

Thank you so much!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Το πολύ πολύ να φάω ό,τι οικονομίες έκανα και να γυρίσω πίσω...

Σιγά ρε να να μη γυρίσεις από την Αγγλία με λιγότερα χρήματα!

Καλό κι αυτό!

Σε συμβουλεύω να κάνεις, επί πληρωμή, μερικά ψυχιατρικά workshops μερικών μηνών, εγκεκριμένα από τον Ιατρικό Σύλλογο, για να πάρεις απίστευτη εμπειρία και πόντους!

Εδώ στην Ελλάδα δε θα βρεις τίποτα τέτοιο, και αξίζουν τα (λίγα) χρήματά τους.

Στη δική μου χειρουργική ειδικότητα, εκπαιδεύεσαι από τους καλύτερους του Πλανήτη, για ένα χρόνο, με καθημερινά χειρουργεία, με χρήση της τελευταίας λέξης της τεχνολογίας, στο Κέντρο του Λονδίνου, με 4000 λίρες!

Έχεις δικαίωμα και να μείνεις σε φθηνούς κοιτώνες του Νοσοκομείου!

Τουλάχιστον θα μπορείς να λες "μετεκπαιδευθείσα στο Λονδίνο" ...

Καλή επιτυχία.

Αφού τελειώσεις, με την πρώτη σου locum δουλειά, θα πάρεις πίσω τα λεφτά που θα έχεις ξοδέψει, σε ένα μόνο μήνα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λες "διευθ από Ελλάδα" εννοείς το Δ/ντη του ΚΥ Αγροτικο, στην Π/Θ, τον καθ-Επιβλέποντα του διδακτορικού ή να ψάξω τον καθηγητή της Ψυχ/κης στη σχολή?

Πόσες συστατικές θα χρειαστώ?

Οπως λεει στο λινκ που σου εστειλα πρεπει να ειναι καποιος γιατρος που επεβλεψε την κλινικη σου εργασια (οχι το PhD) για τουλαχιστον 3 μηνες κατα τα τελευταια 3 χρονια.

Για τις αιτησεις συνηθως χρειαζονται τρεις referees/συστατικες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.