Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Υστερα απο ερωτηση μου σε μελος και μετα την (σωστη)προτροπη του θετω την ερωτηση μου εδω στο φορουμ για να να μπορουν να δουν τις απαντησεις ολοι.

Ενδιαφερομαι για ειδικοτητα ογκολογιας.Κατ'οπιν αιτησεων και μεσω γραφειου ευρεσεως(latitudes.com) εγινα δεκτος στην Ιρλανδια στα επειγοντα senior house officer LAS για αρχικα 6 μηνες με δυνατοτητα επεκτασης στους 12 μηνες.Δεν μπορω να πω οτι χαιρομαι ιδιαιτερως αντιθετως....

Απο οτι εμαθα τα επειγοντα εχουν:παθολογικα,χειρουργικα,ορθοπαιδικα και παιδιατρικα.

Μπορει να με διαφωτισει κανεις τι καθηκοντα εχει καποιος στην ανωτερω θεση?π.χ.

1.Ερχεται εμφραγμα η τροχαιο..το αναλαμβανεις μονος?

2.Με τα παιδιατρικα τι παιζει?εχοντας αποφοιτησει το 2008 οι ''μνημες''παιδιατρικης εχουν ψιλοσβησει

3.Απο ιατρικες πραξεις τι χρειαζεαται?πχ.τοποθετηση Μπιλαου κλπ?

4.Με τα ορθοπαιδικα τι περιμενουν?πχ σε καταγμα Colles,Montegia etc ---γυψο εχω βαλει μονο μια φορα!!

5.Με την θεραπευτικη τι παιζει?Δηλ.πολλες φορες τουλαχιστον σε εμενα συμβαινει μπορει να εχω την διαγνωση αλλα για την θεραπεια μπορει να χρειαστω συμβουλη

Σας ευχαριστω πολυ...κ ζητω συγνωμη που επικοινωνησα με πμ με καποια μελη ενω θα επρεπε εξαρχης να το γραψω δημοσιως για να το βλεπουν ολοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr Lecter, as always, has covered the topic comprehensively. emrockon

Some trimmings:

Someone posted a link to a great medical interview book a while back. It’s not specifically tailored to psych, but it should give you an idea about what sort of questions might crop up at the interviews and what is expected of you.

You may want to invest in the ‘oxford textbook of psychiatry’. It’s an easy read, it will give you the basic tools to practice psych in the UK, you’ll be able to read up on some key topics before the interview, and, it will even come useful when the time comes to take your exams.

www.superegocafe.com : rego is free. Paranoia runs rampant in this forum, and it’s more geared towards the asian psych community. However, there’s a section on interviews and it’ll give you some idea what to expect. Psych training in the UK is quite different from the way things work in Greece. There’s a LOT of hoops to jump through and thats excluding the exams...

Before the interview, talk to someone who’s done it before. You will get a lot further with the right coaching. Dr Lecter and I will be happy to oblige.

You don’t need to be in the UK to apply for jobs, but, it would be useful to have someone look over your application before you send it, esp if it involves ‘white spaces’.

I would advise you to avoid the British council at all costs. In my opinion they do not offer anything that you can’t find elsewhere, often for free. Back in my days they offered a medical CV writing service...AVOID. We can help you with that, and it won’t cost you a penny.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτα, δεν ειναι απαραιτητο να κανεις FY2, αρκει να βρεις καποιον διευθυντη σου απο Ελλαδα να σου υπογραψει τα competencies.IELTS δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται. Οι αιτησεις για CT1 για Αυγουστο 2010 τελειωσαν και οι επομενες αιτησεις θα ειναι για CT1 για Αυγουστο 2011 και γινονται περιπου στις 1-15 Ιανουαριου 2011 δηλαδη σε 4 μηνες. Εφοσον εχεις PhD και δημοσιευσεις/ συνεδρια πιστευω οτι σιγουρα θα σε καλεσουν για ιντερβιου γιατι το βιογραφικο σου ακουγεται παρα πολυ δυνατο αλλα στο ιντερβιου δυστυχως θα φανει αν δεν εχεις δουλεψει ποτε Αγγλια και εκει θα τα βρεις μπαστουνια οποτε σιγουρα θα βοηθησει πολυ να βρεις καποια θεση ειτε F2 (π.χ. λοκουμ F2) ειτε λοκουμ ψυχιατρικης πριν να κανεις αιτηση. Επισης βοηθαει παρα παρα πολυ να εχεις καποια ψυχιατρικη εμπειρια ειτε απο Ελλαδα ειτε απο Αγγλια ,εστω κι αν ειναι 2 εβδομαδες attachment.

Κοιτα εδω για λεπτομερειες σχετικα με τη διαδικασια της αιτησης για CT1:

http://www.rcpsych.a...psychiatry.aspx

Γενικα για δουλειες κοιτα:

http://www.jobs.nhs.uk/index.html

http://careers.bmj.c...ctors-jobs.html

Wicked για δωσε μας κι εσυ τα φωτα σου.

Επειδή η συγκεκριμένη πληροφορία μου φάνηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα, μήπως θα μπορούσα να έχω κάποια έξτρα διευκρίνηση? Βρήκα ένα λινκ για το πιστοποιητικό που πρέπει να υπογράψει ο consultant για τις F2 competencies και στο οποίο αναφέρεται πως πρέπει να έχεις δουλέψει 24 μήνες για τον συγκεκριμένο εργοδότη που θα σου υπογράψει το χαρτί. Σκεφτόμουν να ζητήσω από τον διευθυντή του ΚΥ που υπηρετούσα μέχρι πριν λίγο καιρό αλλά όπως καταλαβαίνετε υπηρέτησα μόνο 9+2(παράταση) μήνες. Αν μου υπογράψει μόνο τα competencies αρκεί ή απαιτείται ολόκληρη η δήλωση? emstupid

Εκ των προτέρων οι ευχαριστίες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@eldykarios και λοιπούς ενδιαφερόμενους.

Το σύστημα που έχετε τα μεγαλύτερα κενά δεν είναι ούτε το αναπνευστικό, ούτε το κυκλοφορικό ούτε το ουροποιητικό. Το σύστημα που δεν ξέρετε κ δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε ούτε να βασικά του προβλήματα είναι το NHS. Όπως μπορεί να σκοτώσετε κάποιον επειδή δεν διαγνώσατε το NSTEMI του, μπορεί κ να τον σκοτώσετε αγνοώντας τον μηχανισμό follow up, τις υπηρεσίες που παρέχει ο GP (τι θα κάνεις τον ασθενή που έχει πιθανή κακοήθεια?), και την παραπομπή που αρμόζει (ψάχνεις πνευμονολόγο για την πνευμονία και καρδιοχ για να βάλει παροχέτευση στον πνευμοθώρακα?).

Φίλε edykarios.

1. Πας νοσοκομείο το λιγότερο 2 βδομάδες πριν ξεκινήσεις και ακολουθείς κάποιον ξεψαρωμένο στην ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΒΑΘΜΙΔΑ. Σκιά του γίνεσαι λέμε (shadowing). Βλέπεις τι γράφει, πώς το γράφει, τι εξηγεί (safety netting), που κάνει referrals, ποιον ρωτάει για βοήθεια, ποια συστήματα (intermediate care, rapid access, district nurses, thrombolysis nurse, OT, PT) χρησιμοποιεί.

2. Παίρνεις το oxford handbook of accident and emergency medicine και το μαθαίνεις απ' έξω. Αυτή την ιατρική χρειάζεσαι στα επείγοντα. Και μόνο αυτή. (πάρε κ το oxford handbook for the foundation programme αμα έχεις χρόνο, σου μαθαίνει το σύστημα και όχι ιατρική) ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ (και μην το ανοίγεις μπροστά στον ασθενή, στο γραφειάκι, μην γίνουμε κ ρόμπα)

3. Να έχεις υπ' όψιν ότι θα είσαι άχρηστος μέχρι να μάθεις το σύστημα. Κάνε μια χάρη στον εγωισμό σου κ πήγαινε 2 βδομάδες νωρίτερα να δεις πως δουλεύουν!

Αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις (κ εδω και στα πμ)

Ακομα βεβαια το σκεφτομαι και δυστυχως δεν υπαρχει κατι αλλο στον οριζοντα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Dr Lecter, as always, has covered the topic comprehensively. emrockon

Some trimmings:

Someone posted a link to a great medical interview book a while back. It’s not specifically tailored to psych, but it should give you an idea about what sort of questions might crop up at the interviews and what is expected of you.

You may want to invest in the ‘oxford textbook of psychiatry’. It’s an easy read, it will give you the basic tools to practice psych in the UK, you’ll be able to read up on some key topics before the interview, and, it will even come useful when the time comes to take your exams.

www.superegocafe.com : rego is free. Paranoia runs rampant in this forum, and it’s more geared towards the asian psych community. However, there’s a section on interviews and it’ll give you some idea what to expect. Psych training in the UK is quite different from the way things work in Greece. There’s a LOT of hoops to jump through and thats excluding the exams...

Before the interview, talk to someone who’s done it before. You will get a lot further with the right coaching. Dr Lecter and I will be happy to oblige.

You don’t need to be in the UK to apply for jobs, but, it would be useful to have someone look over your application before you send it, esp if it involves ‘white spaces’.

I would advise you to avoid the British council at all costs. In my opinion they do not offer anything that you can’t find elsewhere, often for free. Back in my days they offered a medical CV writing service...AVOID. We can help you with that, and it won’t cost you a penny.

Dr Lecter, as always, has covered the topic comprehensively. emrockon

Some trimmings:

Someone posted a link to a great medical interview book a while back. It’s not specifically tailored to psych, but it should give you an idea about what sort of questions might crop up at the interviews and what is expected of you.

You may want to invest in the ‘oxford textbook of psychiatry’. It’s an easy read, it will give you the basic tools to practice psych in the UK, you’ll be able to read up on some key topics before the interview, and, it will even come useful when the time comes to take your exams.

www.superegocafe.com : rego is free. Paranoia runs rampant in this forum, and it’s more geared towards the asian psych community. However, there’s a section on interviews and it’ll give you some idea what to expect. Psych training in the UK is quite different from the way things work in Greece. There’s a LOT of hoops to jump through and thats excluding the exams...

Before the interview, talk to someone who’s done it before. You will get a lot further with the right coaching. Dr Lecter and I will be happy to oblige.

You don’t need to be in the UK to apply for jobs, but, it would be useful to have someone look over your application before you send it, esp if it involves ‘white spaces’.

I would advise you to avoid the British council at all costs. In my opinion they do not offer anything that you can’t find elsewhere, often for free. Back in my days they offered a medical CV writing service...AVOID. We can help you with that, and it won’t cost you a penny.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημέρα σε όλους!

ζητώ συγγνώμη για τα παραπάνω- είχα τεχνικό πρόβλημα!

Αγαπητή WW σε ευχαριστώ για τη βοήθεια και φυσικά για τη διάθεση προσφοράς!

η αλήθεια είναι ότι το BC ζητά 400E για το reg GMC και άλλα 600Ε για το cv-portfolio-6 applications.

εννοείται οτιδήποτε επιπλέον χρεώνεται extra - ένας Θεός ξέρει πόσο!

δεν τους αδικώ-επιχείρηση είναι!

εννοείται πως θα ήθελα να γλιτώσω αυτά τα χρήματα (αν και για να ξέρουν όλοι οι ενδιαφερόμενοι χρειάζεται ΙΕLTS)

και καθε βοήθεια είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!!!

θα μπορούσα να επικοινωνώ μαζί σου/σας με άλλο τρόπο ώστε να μην επιβαρύνω το site με όγκο?

ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

eldykarios πρώτα απ'όλα πολύ καλή επιλογή ειδικότητας, μπράβο! ;)

Πρέπει όμως να σου πω, μη χάνεις το χρόνο σου και τη φαιά σου ουσία στα επείγοντα αν θέλεις να κάνεις ογκολογία. Το μόνο που θα βοηθήσει είναι να μπεις στο συστημα και να βγάλεις λίγα χρήματα.

Είτε διαλέξεις med onc or clin onc στο βιογραφικό σου θα φανούν καλύτερα rotations in renal medicine, respiratory, acute medicine, ITU, gastroenterology αντε και καρδιολογία. Μέσα απο αυτά τα ροτεσιονς θα μπορέσεις να χτίσεις πορτφολιο και να καλύψεις αυτά τα κουτάκια όπως θα δεις παρακάτω στα αττατσμεντς.

Αν σκοπός σου είναι να μείνεις στο νησί προσπάθησε να πάρεις θέση σε Foundation Programme/CMT ανάλογα με τα προσόντα κτλ (έχουν χιλιοειπωθεί σ'αυτό το τοπικ).

Η ογκολογία στο νησί είναι αρκετά κλειστή ειδικότητα κάτι σαν club between friends θα έλεγα.Αν δε σε ξέρουν από "μικρό" ή αν δεν έχεις σουπερ βιογραφικό λιγάκι χλωμά τα πράγματα... Φέτος για τα midlands υπήρχαν 2 ΝΤΝς για παθολογική ογκολογία και ένα προβλέπεται ν'ανοίξει τον χειμώνα/άνοιξη αλλά είναι σχεδόν σίγουρο πως θα δοθεί σε μία trainee από τα midlands που δεν πήρε θέση φέτος και τώρα κάνει LAT στο Λονδίνο... H ακτινοθεραπευτική που εδώ έχει πιο πολύ prestige απ'οτι στην Ελλάδα (απ'οτι εχω καταλάβει) έχει πιο πολλά ΝΤΝς αλλά έχει και πιο πολλούς που τη ζητούν. There was nationwide recruitment for clin onc organised by KSS deanery. Not sure about the numbers- rumour has it 3:1.

Γιατί όμως βρε καλέ/ή μου να'ρθεις εδώ;! Ξέρεις τι παει να πει Αυγουστιάτικα να μην έχει ξημερώσει από το μαύρο σύννεφο, να βγαίνεις από το σπίτι και να μυρίζει η μούχλα απο τη βροχή; Είναι να σε πιάνει η καρδιά σου... και να λες εγώ τι κάνω εδώ (albou δεν είσαι μόνος) και ας έχεις περάσει τη μιση σου ζωή (παρα ένα χρόνο) σ'αυτη τη παλιοχώρα... Δεν λυπάσαι τα νιάτα σου; Αύτή η ειδικότητα αν μη τι άλλο σε μαθαίνει να ξεζουμας τη ζωή λεπτο προς λεπτό, να μην αφήνεις τίποτα να σου την στερεί. Γιατί λοιπόν να μπεις σ'αυτό το λούκι; Αν κάνω ένα ψυχικό ας είναι αυτό: Ξανασκέψου το.

Ουφ έχω σκάσει σήμερα και είπα να ξεσπάσω εδώ...

PS 2010 ST3 Medical Oncology_1.pdf

Shortlist Scoresheet Medical Oncology ST3.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω, αλλά υπομονή...

Κάποτε εξαντλείται και αυτή... τέλος παντων.

Πάντως και εγώ μικρούλα είμαι albou... emblush Έχω ακόμα μέχρι τα ...άντα αρκετό καιρό emcolgate

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ ότι είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω, αλλά υπομονή...

Κάποτε εξαντλείται και αυτή... τέλος παντων.

Πάντως και εγώ μικρούλα είμαι albou... emblush Έχω ακόμα μέχρι τα ...άντα αρκετό καιρό emcolgate

Μη μασάς. Όταν έχετε πρόβλημα θα σας λέω εγώ τις απαλεψιές μου και θα σκέφτεστε, τελικά μια χαρά είμαι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους..

σημερα επεστρεψα απο αγγλια και με δεχτηκαν επισης για FY1 non training για ενα χρονο(αιματολογια-παθολογια-χειρουργικη) στο Dundee..

επειδη εχω μπερδυτει λιγο ,πιο ειναι καλυτερο

Ιρλανδια ως Senior House Officer LAS A&E ή στο Dundee FY1 LAS(ποιο εχει τις καλυτερες προοπτικες?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις ολους..

σημερα επεστρεψα απο αγγλια και με δεχτηκαν επισης για FY1 non training για ενα χρονο(αιματολογια-παθολογια-χειρουργικη) στο Dundee..

επειδη εχω μπερδυτει λιγο ,πιο ειναι καλυτερο

Ιρλανδια ως Senior House Officer LAS A&E ή στο Dundee FY1 LAS(ποιο εχει τις καλυτερες προοπτικες?)

Εννοείται το FY1, που είναι σχετικό και με την ειδικότητα που θες. Συγχαρητήρια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

eldykarios ένα rotation στην αιματολογία είναι απαραίτητο ιδιαίτερα για παθολογική ογκολογία. Ξεχάστηκα και δεν το έβαλα στη λίστα προχθες. Oops. Συγγνώμη.

Παρόλα αυτά να θυμάσαι πως είναι LAS post. Αν θες να μείνεις για ειδικότητα εδώ πρέπει να χτυπήσεις training number.

Θα έλεγα πήγαινε Dundee αλλά keep an eye out for other jobs with a training number. Μάλλον στο άμεσο μέλλον θα βρεις για Φ2 και πάνω γιατί δύσκολα να παραιτηθεί κάποιος Φ1 (αφού χρειάζονταi να το ολοκλρώσουν για να πάρουν το full registration). Επίσης αν πας στο Dundee προμηθεύσου και λίγα αντικαταθληπτικά για τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται...

albou θα ήταν μεγάλη αχαριστία να λέμε πως δεν είμαστε καλά εδώ. Όντως υπάρχουν και χειρότερα και σε πιο σημαντικούς τομείς από την καριέρα. Απλά ήμουν φρέσκια από Ελλάδα και όσο να'ναι με παίρνει από κάτω κάθε φορά που επιστρέφω. Πιστεύω είναι κάτι που όσα χρόνια και να περάσουν αυτή η αλλαγή πάντα μου καθεται καπως.

Αnyways, sήμερα εδώ έχει έναν ήλιο εδώ μουυυυυυυυυυρλια. Ότι πρέπει για brunch στον κήπο αργότερα.

Τις καλημέρες μου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης αν πας στο Dundee προμηθεύσου και λίγα αντικαταθληπτικά για τον δύσκολο χειμώνα που έρχεται...

I agree, Scotland is rough in the winter, but Dundee has statistically the most sunshine in all of Scotland. Also, Ninewells Hospital is one of the leading hospitals in the country.

And with regards to oncology, the guy who discovered p53 did it there and there's loads of cancer research going on

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το FY1 LAS που μπορει να με βγαλει?

Βασικα στην συνεντευξη μου ειπαν οτι ειμαι overqualified για αυτη την θεση κα μου προσφεραν FY2 αλλα κατ'οπιν συζητησης μου προτειναν να κανω FY1 για να εχω μελλοντικες προοπτικες ενδεχομενως.

Επισης οσον αφορα την ιρλανδια ειχα κανει statement of Letter of Offer στο latitudes γραφειο ευρεσεως δουλειας...δεν εχω υπογραψει ακομα συμβολαιο....για να το αρνηθω τι να κανω?υπαρχει περιπτωση να με κυνηγησουν νομικα ζητωντας αποζημιωση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η συνεντεξη ειχε τα εξης μερη

1.Αρχικα σε ρωτανε 2-3 πραγματα πανω στο βιογραφικο σου...πολυ απλα ...σε συτο το τμημα μπορει να ρωτησει καποιος εαν γνωριζεις τι ειναι το clinical audit

2.ερωτηση γνωσης...απο τις συνεντευξεις που πηγα μου εδιναν ενα χαρτι με την κλινικη περιπτωσηξ..πχ. ασθενης μπλα μπλα προσερχεται με πονο στο στηθος...μπλα μπλα...εχει αυτα τα ζωτικα και αυτο ειναι το ηλεκτροκαρδιογραφημα του...τι κανεις λοιπον?

Προσωπικα μου επεσαν τα εξης

--εμφραγμα μυοκαρδιου(κατωτερο και οπισθιο) μαζι με υπερκαλιαιμια

--αναφυλακτικο σοκ

--αιμορραγια γαστρεντερικου

--διαβητικη κετοξεωση...αυτη ηταν ως εξης...μου ειπαν προφορικα..προσερχεται στα επειγοντα κοπελα 26 ετων με ταχυπνοια και διαχυτο κοιλιακο αλγος..απλα ετσι..και μου εδωσαν να διαβασω τα αερια αιματος...

--αντιμετωπιση υπερκαλιαιμιας

--υπερκοιλιακη ταχυκαρδια

Σε ολους τους αλγοριθμους θελουν και δοσολογιες.

Ειναι δυο οι consultants.Ο ενας αναλαμβανει την εισαγωγη στην συνντευξη και υστερα ο αλλος κανει τις κλινικες ερωτησεις και σημειωνει τι λες.Ο πρωτος συνηθως απλα παρακολουθει και εκτιμει την ικανοτητα γλωσσας.Εμενα μου ετυχε περιπτωση που ο πρωτος κοιταζε συνεχεια κατω αντιθετα απο εμενα και απλα ακουγε για να εκτιμησει εαν με καταλαβαινει η οχι...

Γενικα στις συνεντευξεις για θεση επειγοντων ειναι λιγο πιο στριφνοι και σε μαρκαρουν στενα.

Αυτα...

Βοηθαει τα το ACLS,BLS και τα βιβλιαρακια οξφορδης

3.Σε ρωτανε μετα τι περιμενεις εσυ απο αυτην την θεση(και γενικα τι σκοπο εχεις) και υστερα τι εχεις εσυ να τους προσφερεις.

4.Χαιρετουρες βγαινεις

5. Μολις τελειωσουν ολοι οι υποψηφιοι,σας ξαναφωναζουν εναν εναν για να ανακοινωσουν το αποτελεσμα σου και να δωσουν feedback.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης επειδη εγω προσωπικα ειχα προβλημα ...το βιογραφικο πρεπει να ειναι αυτης της μορφης πανω κατω

PERSONAL DETAILS:

Surname:

Name:

Gender:

Date of Birth:

Place of Birth:

Nationality:

Address:

Postcode:

Town:

Country:

Telephone:

Fax number:

Mobile:

Email:

QUALIFICATION:

-/- - -/- Degree (ptychio) in Medicine, National and Kapodistrian University of Athens, year.... Greece.

Grade: ‘’....’’ (... out of 10).

-/- Licence to practice Medicine, Registration Number: ..... Hellenic Republic, Prefectural Authority of Athens/Pireaus, Sector of ....., Directorate of Health and Public Hygiene, Department of Health Services Greece.

-/- General Medical Council, Full Registration in process, Reference Number: ..... Name of Registration:

POSTGRADUATE QUALIFICATION EXPERIENCE:

................

.................

..................

Previous posts:

.......................

.............................

...............................

INTERNSHIP TRAINING – (F1 Equivalent):

During the sixth year of my medical training I have spent:

-/-/- – -/-/- Propedeutic Pediatrics II of P. and Aglaia Kyriakou Children’s Hospital, Thivon street, Athens, 11527,Greece.

Duties: The training was of 10 weeks..................................................

-/-/- - -/-/- Propedeutic Psychiaty of Aeginition University Hospital, 72-72 Vassilis Sophias Avenue, Athens, Greece.

Duties: The training was of 4 weeks. I was able to ................................................

-/-/- - -/-/- Propedeutic Surgery I of Hippokration General Hospital in Athens, Vassilis Sophias Avenue 144, Greece.

Duties: The training was of 7 weeks (280 hours). I gained experience in ................................................

-/-/---/-/- Propedeutic Obstetrics-Gynaecology III of Attikon Hospital, Rimini 1 street, Athens, Greece

Duties: The training was of 7 weeks (280 hours). I was able to familiarize myself with ..............................................

-/-/- - -/-/- Propedeutic Medicine II of Attikon Hospital, Rimini 1 street, Athens, Greece.

Duties: The training was of 12 weeks (480 hours). During our training I gained experience in ...........................

-/-/- - -/-/- Forensic Medicine and Toxicology Department of Kappodistriakon University, 75 M. Asias street, Athens, Greece.

Duties: The training was of 1 week (65 hours). I was able to familiarize myself with the principles of forensic medicine...........................................

CLINICAL AUDIT:

.....................

......................

.........................

........................

.......................

COURSES:

-/- (BLS/AED), Basic Life Support and Automated External Defibrillation provider Greek Society of CPR, Greece.

-/- (ACLS), Advanced Cardio Life Support, Provider Greek Society of CPR, Greece.

-/- (ATLS), Advanced Trauma Life Support, Provider Committee On Trauma-American College of Surgeons, Greece.

-/- (BLS), Basic Life Support, Greece.

-/- (ALSO) Advanced Life Support in Obstetrics

-/- (APLS) Advanced Pediatric Life Support

RESEARCH ACTIVITIES:

...............................

...............................

...............................

TEACHING EXPERIENCE:

...................

............

........................

PUBLICATION:

.................................

............................

PRESENTATIONS:

..................................

..................................

...................................

CONFERENCES:

.......................................

.....................................

......................................

LANGUAGES:

Greek (native)

English (fluently)

- Certificate of Proficiency in English, University of Cambridge, UK

IT SKILLS:

Excellent knowledge of Microsoft Office: Windows, Word, Excel, PowerPoint and Internet navigation.

SUITABILITY FOR F2 POST:

...........................

...........................

...............................

..............................

REFERENCES

1.

................

...............

2.

....................

.....................

....................

3.

................

.................

.................

Το FY2 equivalent δηλαδη το δικο μας εκτο ετος...μην το κανετε copy paste απο καποιον....απλα δειτε το σαν σκελετο και βαλτε δικες σας σαλτσες γιατι εχει τυχει να πεσουν βιογραφικα με τα ιδια ακριβως σε αυτο το τμημα και δεν κανει καλη εντυπωση

Τροποποιήθηκε από eldykarios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το FY1 LAS που μπορει να με βγαλει?

Βασικα στην συνεντευξη μου ειπαν οτι ειμαι overqualified για αυτη την θεση κα μου προσφεραν FY2 αλλα κατ'οπιν συζητησης μου προτειναν να κανω FY1 για να εχω μελλοντικες προοπτικες ενδεχομενως.

Επισης οσον αφορα την ιρλανδια ειχα κανει statement of Letter of Offer στο latitudes γραφειο ευρεσεως δουλειας...δεν εχω υπογραψει ακομα συμβολαιο....για να το αρνηθω τι να κανω?υπαρχει περιπτωση να με κυνηγησουν νομικα ζητωντας αποζημιωση?

eldykarios,συγχαρητήρια! και καλό ξεκίνημα!

Ηθελα να σε ρωτήσω, αν δεν γίνομαι αδιάκριτη, πως έκανες αίτηση για FY1..

Και ρωτάω επειδή προσωπικά έχω μπερδευτεί πολύ και δε ξέρω πως να βρω μία άκρη για να ξεκινήσω να δουλεύω στο νησί..Συγκεκριμένα, πρόσφατα ανακάλυψα ότι δε μπορώ να στείλω τα χαρτιά μου για το κύμα FY2 του Σεπτεμβρίου καθώς δε δέχονταν άτομα με full registration στο GMC:S Από την άλλη, το κόβω χλωμό να μου απαντήσουν για συνέντευξη άμεσα ως ST1 (από αιτήσεις μέσω του NHS), γιατί δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία.. Συμπληρώνω αιτήσεις για όσες θέσεις ταιριάζουν τα προσόντα μου με το person specification (ST1,F2 standalone, locum), αλλά δεν έχω λάβει καμία απάντηση και έχω αρχίσει να ανησυχώ..

Δε ξέρω πως θα μπορούσα να το κυνηγήσω καλύτερα..Οπότε παιδιά, όποιος μπορεί να δώσει κάποια πρακτική συμβουλή, θα βοηθήσει πολύ-πιστέψτε με!!!

(Να σημειώσω ότι ενδιαφέρομαι για παιδιατρική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα Ολγα!Σε ευχαριστω πολυ!Και εγω μην νομιζεις εκανα 80-90 αιτησεις και με φωναξαν σε 5...Λοιπον επειδη δεν ειχα γνωστο και ειχα προβλημα σοβαρο πηγα στο ΒρετανικοΣυμβουλιο..εδωσα 600 ευρω και με βοηθησαν στο να φτιαξω το βιογραφικο και εκαναν 3 αιτησεις (απο τις οποιες δεν απαντησε κανεις) και με εγραψαν και σε ενα γραφειο ευρεσεως locum.Ειναι το latitudes.com.....αμα θες σου στελνω ενα μαιλ να επικοινωνησιες μαζι τους...εμενα επειδη αρνηθηκα την ιρλανσια θα με διωξουν αν οχι χειροτερα.Το γραφειο θα ψαχνει συνεχεια για εσενα εκει που θες....

Την θεση αυτη την βρηκα τελειως τυχαια μονος...μπηκα εδω--->http://www.jobs.scot.nhs.uk/ApplySearch/index.aspx και απλα εκανα αιτηση......

Ολες τις αλλες αιτησεις τις εκανα απο το nhsjob

Τροποποιήθηκε από eldykarios
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ, eldykarios!!! Η απάντηση σου ήταν κατατοπιστικότατη! Όποτε έχεις χρόνο, στείλε μου αν μπορείς, το mail για το latitudes...

Και πάλι καλή αρχή στο νέο σου ξεκίνημα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..εδωσα 600 ευρω και με βοηθησαν στο να φτιαξω το βιογραφικο και εκαναν 3 αιτησεις ...και με εγραψαν και σε ενα γραφειο ευρεσεως locum

...wot any desperate man woulda done...

wot they are counting on...

This is daylight robbery if you ask me.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.