Jump to content

Ειδικότητα στη Γερμανία


Recommended Posts

Καλησπέρα 

Γνωρίζει κανείς κάποιο γραφείο ή  άτομο στην Αθήνα (δικηγορος κλπ ) που να ασχολείται με την αποστολή εγγράφων σχετικών με ειδικότητα

Κατι σαν γραφειο συμβουλευτικής ? 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Μιας και σύντομα παίρνω το πτυχίο μου στην Ελλάδα έχω ξεκινήσει να ψάχνω σε ποιο κρατίδιο να κάνω αίτηση για Approbation, δυστυχώς όμως δεν έχω ούτε κάποιο γνωστό στη Γερμανία ούτε μπορώ να πάω από τώρα εκεί, ώστε να μπορώ να δηλώσω μόνιμη κατοικία. Είναι κανείς που να έχει βγάλει πρόσφατα Approbation σε κρατίδιο χωρίς να έχει μόνιμη διεύθυνση κατοικίας στη Γερμανία? 

Είναι ιδέα μου ή το όλο σύστημα έχει δυσκολέψει απίστευτα τα τελευταία χρόνια? Όχι μόνο για το θέμα της εξέτασης που είναι πλέον σε όλα τα κρατίδια υποχρεωτικό, αλλά και από τις απαιτήσεις για να καταθέσει κάνεις χαρτιά για Approbation, πάντα έτσι ήταν? Έχω επικοινωνήσει προς το παρον με Niedersachsen να ρωτήσω, και μου απάντησαν με όχι και τόσο ευγενικό τρόπο ότι εάν δεν μένω στη χώρα Approbation δεν πρόκειται να βγάλω ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη και εγω ειμαι σε διαδικασία για Approbation  στις περιοχες Nordheim-Westphalen καθως και Berlin ( γνωρίζω γιατι σε μια απ αυτες ενδιαφερομαι ν δωσω ) αλλα και Baden -Wuttenberg δεν υπαρχει σαν προαπαιτούμενο η διεύθυνση. Τωρα για Niedersachsen που ανεφερες κοιταξα στα απαιτούμενα για Approbation και δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για διεύθυνση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23 λεπτά πριν, kostasalifier said:

Επειδη και εγω ειμαι σε διαδικασία για Approbation  στις περιοχες Nordheim-Westphalen καθως και Berlin ( γνωρίζω γιατι σε μια απ αυτες ενδιαφερομαι ν δωσω ) αλλα και Baden -Wuttenberg δεν υπαρχει σαν προαπαιτούμενο η διεύθυνση. Τωρα για Niedersachsen που ανεφερες κοιταξα στα απαιτούμενα για Approbation και δεν υπάρχει πουθενά αναφορά για διεύθυνση.

Τι να σου πω, επειδή είχα και κάποιες άλλες ερωτήσεις (τι χρόνο αναμονής υπάρχει από την έγκριση των εγγράφων μέχρι την ημέρα της εξέτασης) μου είπαν ότι θέλουν διεύθυνση μόνιμης κατοικίας γιατί έγγραφα μπορεί να μου σταλούν και ταχυδρομικά. Αλλά αφού το λες μάλλον θα πρέπει να ξανασκεφτώ την επιλογή μου . Εσύ, εάν επιτρέπεται, με ποιο κριτήριο διαλέξεις Bundesland ? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

στα απαραίτητα έγγραφα για Approbation ζητείται και το letter of good standing. Ωστόσο αν κάποιος έχει πάρει μόλισ πτυχίο και ξεκινήσει κατευθειαν τη διαδικασία για λήψη Approbation και δε έχει εξασκήσει το επάγγελμα του ιατρού στην Ελλάδα, χρειάζεται παρόλαυτα το letter of good standing ? Ισχύει πως αυτό το έγγραφο είναι μόνο για εκείνους που έχουν ασκήσει προηγουμένως το επάγγελμα στη χώρα προέλευσης τους και αποδεικνυει ουσιαστικά τη σωστή άσκηση του ιατρικού επαγγελματος ? 

θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 16/7/2018 at 9:32 ΜΜ, human said:

Καλησπέρα συνάδελφοι,

στα απαραίτητα έγγραφα για Approbation ζητείται και το letter of good standing. Ωστόσο αν κάποιος έχει πάρει μόλισ πτυχίο και ξεκινήσει κατευθειαν τη διαδικασία για λήψη Approbation και δε έχει εξασκήσει το επάγγελμα του ιατρού στην Ελλάδα, χρειάζεται παρόλαυτα το letter of good standing ? Ισχύει πως αυτό το έγγραφο είναι μόνο για εκείνους που έχουν ασκήσει προηγουμένως το επάγγελμα στη χώρα προέλευσης τους και αποδεικνυει ουσιαστικά τη σωστή άσκηση του ιατρικού επαγγελματος ? 

θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ευχαριστώ

όχι, δεν έχει σχέση με το αν έχεις ασκήσει το ιατρικό επάγγελμα. Ρώτα τον ιατρικό σου σύλλογο. 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα

Είμαι στο 6ο έτος ιατρικής στην Ελλάδα και ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στη Γερμανία . . .μιας και που πλησιάζουν οι μήνες για το πτυχίο , έχω αρχίσει να ψάχνω για κρατίδιο για approbation. Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες στα προηγούμενα ποστς ήταν πολύ χρησιμα. . .ήθελα να ρωτήσω καταρχήν κάποια συμβουλή με ποιο κριτήριο να διαλέξω κρατίδιο μιας και που δεν έχω κάποιον γνωστό, συγγενή κλπ στη Γερμανία. . .πχ σε ποιο είναι πιο "εύκολο" να βρει κάποιος θέση; (αν και αν δεν κάνω λαθος ανεξάρτητα από το κρατίδιο στο οποίο παίρνεις το approbation, μπορεις να εργαστεις σε οποιαδήποτε πόλη, σωστά;) επίσης σκέφτομαι για νευροχειρουργική ή αρχικά γενική χειρουργική-παιδοχειρουργική, μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια πληροφορία; ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδια 

Γνωριζει καποιος ποσο χρονο διαρκει στη Baden -Wurttemberg μεχρι να οριστει ημερομηνια εξετασης ?

Ισχυει το 3μηνο π εχω ακουσει?

Επισης μπορω να καθυστερησω εγω λιγο την ημερομηνια , δλδ να παω για επομενη εξεταση ? Μου εχουν πει οταν σταλει το μηνυμα για πληρωμη μπορω να τους πω να μπω σε επομενη εξεταση.

Και αν γνωριζει μεχρι ποσες φορες μπορει να δωσει καποιος.

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σας συνάδελφοι!

Έστειλα πριν από περίπου εναν μήνα τα χαρτιά μου για Approbation στο Ντυσσελντορφ. Ενώ όλα είναι πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα συνημμένα το καθένα με την μεταφραση του(και η σφραγιδα Χάγης εννοείται), μου στέλνουν τώρα οτι οι μεταφράσεις δε έχουν γίνει από το πρωτότυπο και δεν φαίνεται ποιο χαρτί πάει με ποιά μετάφραση ή ότι δεν είναι ξεκάθαρο αν ο μεταφραστής μου ειναι staatlich ver ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika -gt. Σημειώνω ότι οι μεταφράσεις έγιναν στο τμήμα του υποργείου εξωτερικών. Πήρα τηλέφωνο κι η υπάλληλος μου είπε απλά ότι πρέπει να κάνετε αυτά που σας γράψαμε, δεν μπορώ να σας βοηθήσω παραπάνω. Το επίσης εξοργιστικό ήταν ότι όταν ζήτησα να μου στείλουν τα χαρτιά πίσω να δω τι έγινε είπε ότι αυτό δεν γίνεται.

Ειχε κανένας ανάλογη εμπειρία ή ξέρει κάτι σχετικά μ' αυτό?

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ακριβως το ιδιο ετυχε σε μενα στη Βαυαρια. Δεν μπορεις να διανοηθεις γιατι.. Ειμαι στο δρομο, θα απαντησω εκτενως μετα.. Το προβλημα ειναι συνδυασμος της γερμανικης τυπολαγνειας με τον ελληνικο ωχαδελφισμο!! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά υπάρχει τρόπος να αποδεχθούν τις μεταφράσεις του Υπουργείου Εξωτερικών, έχει γραφεί σε ομάδα στο Facebook, αν το βρω θα το βάλω.

Ειναι άκυρο αυτό που ισχυρίζονται οι Γερμανοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον, συμβαινει το εξης: οι μεταφρασεις του Υπ. Εξωτερικων εχουν "μιση" σφραγιδα στην πισω πλευρά της τελευταίας σελίδας η οποία ταυτίζεται μόνο με την αντίστοιχη θέση της άλλης "μισής" σφραγίδας  που εχει η πίσω πλευρά της τελευταίας σελίδας του αρχικου εγγράφου που μεταφράστηκε. Ο υπαλληλος στο ΚΕΠ Μοναχου δεν το αποδεχοταν με τιποτα για να κανω ακριβη αντιγραφα. Ευτυχώς ο υπαλληλος στην υπηρεσια της Regierung ηξερε να κανει αυτο το" παζλ" και τα δεκτηκε, υπενθυμιζοντας μου το ρισκο να χαθουν τα γνησια μου εγγραφα στη διαδικασία. 

 

Οταν ρωτησα στο Προξενειο Μοναχου (υπαγεται στο Υπ. Εξωτερικων οπως κι η Μεταφραστικη Υπηρεσια) αν μπορουν να μου δωσουν μια βεβαιωση οτι "έτσι αντιστοιχίζονται τα μεταφρασμένα έγγραφα από Ελλάδα" ακουσα τα τυπικα "ΠΡΕΠΕΙ να τα δεκτουν οι Γερμανοι, τι ειναι αυτα" κοκ που ομως δεν εχουν καμια αξια. 

Η μοναδικη περιπτωση να γλυτωσει καποιος την ταλαιπωρια ειναι να ζητησει απτη μεταφραστικη υπηρεσια να συρραψει γνησιο εγγραφο και μεταφραση ΜΑΖΙ και μεταξυ της τελευταιας σελιδας του γνησιου και της πρωτης του μεταφρασμενου να μπει σφραγιδα πανω αριστερα (στο σημειο που συρραπτονται). 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα  ,

είμαι νέος ιατρός , αποφοίτησα φέτος τον Ιούλιο από την Ιατρική Ιωαννίνων . Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Ορθοπαιδικής και ειδικότερα τις αθλητικές κακώσεις .

Έχω ξεκινήσει εντατικά μαθήματα Γερμανικών ώστε τον Μάιο-ιούνιο του 2019 να δώσω για το Β2 και το φθινόπωρο  για C1 . Θα μπορούσε κάποιος/α με εμπειρία στη διαδικασία να μου εξηγήσει τι χρειάζεται για να κάνω αίτηση για Approbation , πόσο δύσκολη είναι η εξέταση γλωσσικής επάρκειας , αν σε κάποιο κρατίδιο είναι δυσκολότερη - ευκολότερη καθώς και το τι παίζει με τις ειδικότητες ; θα χρειαστώ 2 χρόνια γενική χειρουργική και 4 όρθοπαιδικής ;  Μπορώ να βρω θέση σε πανεπιστημιακή κλινική στην ορθοπαιδική κυρίως με ενδιαφέρει η γενική ας γίνει και σε μικρότερο με συμμετοχή σε ερευνητικό πρόγραμμα , συστατικές από καθηγητές και ενασχόληση ως ιατρός ακαδημιών/ομάδας και συμμετοχή ως ιατρού ομάδας σε ευρωπαϊκό παιχνίδι ;, - συμμετοχή ως επιβλέπων - βοηθός σε χειρουργεία εδώ στην Ελλάδα  αλλά όχι αγροτικό ή ειδικότητα στην Ελλάδα ; Η Φρανκφούρτη ως επιλογή είναι καλή ; Θα με ενδιέφερε πόλη με πολυτεχνείο ή κοντά της ώστε να το συνδυάσουμε με την κοπέλα μου που θέλει να συνεχίσει τις σπουδές της .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 11/20/2017 at 11:43 PM, andromeda said:

Πλέον αρκετά φροντιστήρια παρέχουν (με το αζημίωτο) μαθήματα προετοιμασίας, κάποια από αυτά ειναι καλά. Εγώ ως απόφοιτη ελληνικής σχολής επέλεξα το αρκετά εξασκημένο κατά τη διάρκεια των σπουδών προσωπικό διάβασμα. Ο χρόνος προετοιμασίας είναι φυσικά σχετικός . Για καθημερινό εντατικό διάβασμα με καλό επίπεδο γερμανικών σαν προαπαιτούμενο 4-6 βδομάδες θεωρώ ότι αρκούν . Υλικό προετοιμάσιας μπορεί να βρει κανείς:

 στο fb: Fachsprachenprüfung Münster ( κρυφό γκρουπ, καθότι ανέβαζουν aktuelle παλια θέματα και ολόκληρα βιβλία για προετοιμασία, πρέπει λοιπόν για να το δεις να σε κάνει κάποιος άλλος add)

βιβλία ( πολλά εκ των οποίων στο προαναφερόμενο γκρουπ σε μορφή pdf για κατέβασμα): η σειρά 50 Fälle ( κυρίως Innere Medizin) πολύ καλό για προετοιμασία και για ξεσκόνισμα βασικών ιατρικών γνώσεων, καθότι στην εξέταση οι ιατρικές γνώσεις με τις γνώσεις ιατρικής ορολογίας δυστυχώς η ευτυχώς δεν ξεχωρίζονται εύκολα).

τέλος παραθέτω ένα pdf ενός συναδέλφου που είχε συγκεντρωτικά κάποια στάνταρ θέματα και λίγο λεξιλόγιο.

Όλα αυτά από τότε που έδωσα εγώ τις εξετάσεις , ενάμιση χρόνο πριν. Πιθανώς τώρα να υπάρχει και πιο up to date υλικό.

Vorbereitung fur Fachsprachprufung(1).pdf

Ξέρουμε κανέναν για να μας βάλει στο γκρουπ ? καλησπέρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα συναδελφοι, εχει κανεις πληροφοριες σχετικα με την ειδικοτητα της θωρακοχειρουργικης στην γερμανια ? Οποιαδηποτε γνωση θα μου ηταν χρησιμη, σας ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θέλω να κάνω Hospitation για κάποιους μήνες ενώ προετοιμάζομαι για τις εξετάσεις Approbation. Μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να μου πει τι έγγραφα πρέπει να έχω στο email και να μου προτείνει κάποιο νοσοκομείο; Ή οποίες άλλες πληροφορίες ή συμβουλές έχετε πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά! Είμαι φοιτήτρια στο 6ο έτος Ιατρικής και δεν εχω αποφασίσει ακόμα την ειδικότητα που θα κάνω. Απο τα πρωτα χρονια στην Ιατρική μου αρεσε ιδιαίτερα η γενική χειρουργική, προβληματίζομαι όμως σχετικά με την αποκατάσταση μετά την ειδικότητα. Ανάμεσα σε γενική χειρουργικη, γυναικολογία (με εξειδίκευση τα γυναικολογικά-ογκολογικα χειρουργεία) και επεμβατική καδριολογια, τι θα λεγατε να επιλέξω; 

Γενικα προσανατολίζομαι στο να κανω ειδικοτητα στο εξωτερικο, Γερμανία ή ελβετια!

Ευχαριστώ πολυ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

10 ώρες πριν, AlexandraPal said:

Ανάμεσα σε γενική χειρουργικη, γυναικολογία (με εξειδίκευση τα γυναικολογικά-ογκολογικα χειρουργεία) και επεμβατική καδριολογια, τι θα λεγατε να επιλέξω; 

Γενικα προσανατολίζομαι στο να κανω ειδικοτητα στο εξωτερικο, Γερμανία ή ελβετια!

Ευχαριστώ πολυ!

Αυτή την απάντηση μόνο εσύ μπορείς να τη δώσεις. Τι ποιότητα ζωής θέλεις;

Στη γενική χειρουργική θα ιδρώσεις αίμα στα επείγοντα και στις κλινικές πριν πιάσεις μαχαίρι, και όταν αρχίσεις θα χρειαστείς πολλά χρόνια μέχρι να γίνεις ολίγον ανεξάρτητη. Η νυχτερινή δουλειά θα γίνει δεύτερη φύση σου.

Επεμβατική καρδιολογία τα ίδια. Εδώ θα ασχολείσαι μέχρι τα 70 με το να προσπαθείς να ανοίξεις στις 03.00  τα στεφανιαία των 85 χρονων. Μπόνους η ακτινοβολία και το ότι πολλοί θα σου πεθάνουν ότι και να κάνεις. Εγώ που δουλεύω σε αυτόν τον τομέα σε πανεπιστημιακό στην πιο φιλελεύθερη χώρα του κόσμου σε θέματα φύλου, μπορώ να σου πω ότι δεν έχουμε ούτε μια γυναίκα που να εφημερεύει ως επεμβατική καρδιολόγος.

Από ογκολογική Γυναικολογία δεν ξέρω και πολλά για να σχολιάσω.

Τροποποιήθηκε από Χειροπράκτωρ
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.  Υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να κάνει αυτή τη στιγμή Νευρολογία στη Γερμανία, να ρωτήσω κάποιες πληροφορίες? Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/11/2018 at 11:07 ΠΜ, Medicos said:

Καλησπέρα, θέλω να κάνω Hospitation για κάποιους μήνες ενώ προετοιμάζομαι για τις εξετάσεις Approbation. Μπορεί κάποιος που το έχει κάνει να μου πει τι έγγραφα πρέπει να έχω στο email και να μου προτείνει κάποιο νοσοκομείο; Ή οποίες άλλες πληροφορίες ή συμβουλές έχετε πάνω στο θέμα είναι ευπρόσδεκτες.

Κοιτάξτε όλοι το εξής παράδοξο: ειδικά στις τελευταίες σελίδες του thread πέρα από μερικούς χρήστες-"διαμάντια" που πέρα από απορίες που λύνουν,  καταθέτουν και τα προσωπικά τους βιώματα (κατ εμε  αυτά έχουν περισσότερη βαρύτητα), οι πιο πολλοί πλέον ζητούν μόνο πληροφορίες για προβλήματα εξατομικευμένα που αντιμετωπίζουν! Μη  παρεξηγηθώ από την μια πλευρά είναι καλό αυτό, σε ερωτήσεις που ίσως δεν έχουν απαντηθεί! Από την άλλη όμως έχει αλλάξει άρδην το τοπίο από το 2017 !! Πλέον ζητάνε εξετάσεις FSP (πέρα από τα πιστοποιητικά γλωσσικής επάρκειας)  ΠΑΝΤΟΥ, με αποτέλεσμα η είσοδος ενός Έλληνα αποφοίτου ιατρικής ή ενός ειδικευόμενου στην γερμανική αγορά εργασίας να καθυστερεί! Πέρα από την γλώσσα πρέπει ο κόσμος να φροντίσει για έξοδα για βιβλία ορολογίας και σχετικό υλικό, πιθανών φροντιστηρίων για το FSP στην ΓΕΡΜΑΝΙΑ (το Mibeg δεν είναι πανάκεια δυστυχώς), ενοίκια-έξοδα διαμονής κλπ κλπ! Παλιότερα κόσμος ανέβαινε να κάνει μόνο γλώσσα και παράλληλα έτρεχε η διαδικασία έκδοσης του Approbation οπότε η αποχή τους από την κλινική πρακτική δεν ξεπερνούσε τους λίγους μήνες (max 6-8 μήνες αν ξεκινούσαν από το μηδέν για Γερμανία), συνεπώς δεν ξεχνούσαν τελείως αυτά που μάθαιναν από σχολή ή από την ειδικότητα!!! Πλέον όμως για να βγάλεις το Approbation πρέπει να κατοχυρώσεις την γλώσσα (Β2-Γ1) ΚΑΙ ΜΕΤΑ να εστιάσεις σε ιατρική ορολογία για επίπεδο Β2-Γ1 + προετοιμασία για το FSP σε κάποια κρατίδια+ μερικά Hospitation στο μεσοδιάστημα για να τσεκάρεις επίπεδο ετοιμότητας για εξετάσεις! Κοινώς ανεβαίνουν τα κόστη ενώ με τις εξετάσεις, απαιτείται περισσότερο χρονικό διάστημα στην Γερμανία από πριν, ενώ είναι πιθανόν κάποιος να ξαναπροσπαθήσει δεύτερη ή και τρίτη φορά μέχρι να πάρει άδεια (άλλα τόσα ευρώ να πληρώσεις κλπ κλπ). Η επόμενη εξέταση δεν είναι κάθε μήνα αλλά μέσος όρος 3-6 μήνες αργότερα ανάλογα το κρατίδιο! Εκεί τι κάνεις τότε; Μένεις και δουλεύεις part-time όπου βρεις δουλειά στην Γερμανία μέχρι να βγει το Approbation ή φεύγεις Ελλάδα, κάνεις ένα μικρό κομμάτι ειδικότητας για την κλινική εμπειρία και παράλληλα ξαναδιαβάζεις και δίνεις εξετάσεις στην Γερμανία μέσα στις άδειες σου; Τι budget χρειάζεται πάνω - κάτω κάποιος με Β2 από Ελλάδα για να φτάσει επίπεδο Γ1 και να κάνει τα υπόλοιπα για το FSP;

 @Medicos Είχες νέα σε pm; Γενικά από τότε που μπήκε το Approbation με την εξέταση FSP στο προσκήνιο λίγοι ζητούν πληροφορίες για Γερμανία και ακόμη λιγότεροι απαντούν γιατί έχει αλλάξει το τοπίο! Με ενδιαφέρει το θέμα και η εμπειρία του οποιοδήποτε από το στάδιο "Γερμανικά σε επίπεδο Β2" μέχρι να πάρει την Approbation, ειδικά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο. Κανένα νέο αίμα να συνεισφέρει στο φόρουμ τι έχει ζήσει, να δώσει tips & tricks ή να αποφύγει τίποτα pitfalls; Προσωπικά έχω 2 διαφορετικά παραδείγματα που η μια κοπέλα έμενε ένα χρόνο στο Ντίσσελντορφ και δούλευε part-time delivery girl μέχρι να πάρει το Approbation (και μάλιστα μετά από γενικό κομμάτι), ενώ η άλλη όντας ομογενής από Γερμανία (επίπεδο Γερμανικών Γ1 χαλαρά), σπούδασε Ελλάδα  και ξεκίνησε γενικό κομμάτι παθολογικής ειδικότητας και εκεί απλά διάβαζε μόνη της για το FSP στο Μόναχο παράλληλα με ειδικότητα και το πέρασε με την δεύτερη φορά (ποσοστά επιτυχίας στο Μόναχο πλέον διαβάζω στην Aerzteblatt λίγο κάτω από το 50%).

Ο οποιοσδήποτε δει αυτό το μήνυμα και ξεκίνησε για διαδικασία για Approbation μετά τον Απρίλη του 2017, τον θερμοπαρακαλώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να γράψει την δική του εμπειρία εδώ πέρα. Είναι σοβαρό αυτό που ζητάω διότι οι περισσότεροι απόφοιτοι ιατρικής που θα θέλουν να ανηφορίσουν πρέπει να ζυγίσουν πολλά για το φευγιό για Γερμανία, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ. Το timing εξόδου παίζει ρόλο και χρήζει εξατομίκευσης, με γνώμονα το "όσο νωρίτερα έξω, τόσο καλύτερα"! :) :) :) :) 

Υ.Γ: για τις εμπειρίες συναδέλφων που έζησαν κάτι παρόμοιο με αυτό που ζητώ έχω βρει σε ολόκληρο το facebook (στα γνωστά γκρουπ γιατρών για Γερμανία) μόνο 3-5 άτομα που έφυγαν από το 2016 μέχρι σήμερα και ήταν πρόθυμα να απαντήσουν (τους οποίους έχω ευχαριστήσει ήδη). Κοινός τόπος σε αυτές τις 3-5 εμπειρίες είναι κάνε γλώσσα από Ελλάδα όσο μπορείς, και μετά φρόντισε να μείνεις πάνω από 3 μήνες Γερμανία για να κάνεις μέχρι επίπεδο Γ1 γλώσσα+ FSP course + Μερικά Hospitation για να λυθεί η γλώσσα σου σε νοσοκομείο! Αν περάσεις με την πρώτη την εξέταση καλώς, αλλά αν το budget δεν αρκεί, τότε γύρνα Ελλάδα για λίγο να ξεκινήσεις ειδικότητα ή να δουλέψεις κάπου στον χώρο της υγείας και να πηγαινοέρχεσαι όταν σε καλούν για το FSP! Οι πιο πολλοί Έλληνες αυτή την στιγμή στην Γερμανία δεν το έχουν ζήσει αυτό που λέω συνεπώς όσο φιλότιμες προσπάθειες και να κάνουν, δεν έχει βαρύτητα η συμβουλή κάποιου που έφυγε το διάστημα μέχρι και το 2016! Φιλότιμη στήριξη προσφέρει μέχρι στιγμής ο Σύλλογος Ελλήνων Γιατρών Γένεσις και γκρουπ αλλοδαπών από όλο τον κόσμο στο facebook, που πέρα από το FSP οι πιο πολλοί από αυτούς έχουν να μεριμνήσουν για βίζες, Kenntnisspruefung exam για αναγνώριση του πτυχίου τους από Ινδία/Κίνα/Ρωσία κλπ! Συνεπώς παίδες που μπαίνετε και ρωτάτε απορίες εδώ πέρα, αν είστε Γερμανία ή φεύγετε για Approbation, σας παρακαλώ γράψτε και εδώ πέρα.....το οτιδήποτε! :D :D :D :D 

Τροποποιήθηκε από louis c.k
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Είμαι νευρολόγος και δουλεύω στην Γερμανία εδώ και 12 χρόνια, παράλληλα είμαι και μέλος του τμήματος A608 της AHEPA (την γνωστή οργάνωση της διασποράς που έχτισε το νοσοκομείο ΑΧΕΠΑ στην Θεσσαλονίκη)

 Ή εταιρία στην οποία εργάζομαι (Rhön Klinikum) προσφέρει εδώ και μερικά χρόνια με το πρόγραμμα European Scholarship την δυνατότητα σε γιατρούς της ΕΕ και εκτός ΕΕ μιας "υποτροφίας" για διάστημα 6-9 μηνών. Συμπεριλαμβάνονται μαθήματα Γερμανικών, διαμονή, διατροφή και Hospitation παράλληλα με ένα "χαρτζιλίκι" γύρω στα 400€ τον μήνα για να καλυφθούν τα έξοδα του υποψηφίου. Προϋπόθεση είναι πιστοποιητικό Γερμανομάθειας Β1, το Β2 είναι πλεονέκτημα. Μετά το εξάμηνο και την επιτυχή εξέταση γλώσσας εξασφαλίζεται θέση εργασίας. 

Με την συνεργασία της AHEPA τμήματος A608 στην Γερμανία εξασφαλίσαμε θέσεις στο πρόγραμμα για το 2019 για μέχρι τρεις νέους Ελληνόφωνους γιατρούς. Το Ελληνικό διαβατήριο είναι πλεονέκτημα αλλά όχι απαραίτητη προϋπόθεση, σπουδές στην Ελλάδα το ίδιο. Τα μέλη της AHEPA ή συγγενείς τους θα προτιμηθούν (συμπεριλαμβάνονται και τα online μέλη, με national membership από την ahepa.org/join )

Προσφέρονται οι ειδικότητες: Νευρολογική, Αναισθησιολογία, Καρδιολογική, Καρδιοχειρουργική, χειρουργική χειρός, Ψυχοσωματική ιατρική, Παθολογία, γενική χειρουργική. Οι παραπάνω ειδικότητες προσφέρονται πλήρεις, για όλη τους την διάρκεια.

Φυσικά μετά το τέλος του Scholarship και την πρόσληψη προσφέρεται και η δυνατότητα ευρέσεως κατοικίας στην περιοχή.

Για πληροφορίες αποστείλετε προσωπικό μήνυμα. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ εύλογη η απορία του Λούη.

Δυστυχώς το φόρουμ έχει γίνει σε μεγαλό βαθμό, μπαίνω, κτυπάω (παίρνω τις πληροφορίες που θέλω) και φεύγω. Ούτε καν δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν την εμπειρία τους για να βοηθηθούν άλλοι συνάδελφοι, να μην μιλήσουμε για την καθημερινότητα αργότερα, πόσο ικανοποιημένοι είναι απ το επιπεδο της εκπαίδευσης κτλ΄.

Στο δια ταύτα: είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ διαδικασία να ανέβει κάποιος Γερμανία και να τα κάνει όλα εκεί. Να μην μιλήσω για το σενάριο δεν γνωρίζω γρι γερμανικά και ανεβαίνω Γερμανία. Εκεί μιλάμε για 1 χρόνο διαμονής στους Φριτς, κάτι που μεταφράζεται σε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Δεν ξέρω αν γνωρίζετε πόσο κοστίζει η διαμονή και ζωή στην Γερμανία που φυσικά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απ΄το μέρος, αν δεν υπάρχει στέγη (μέσω κάποιου συγγενούς κτλ.), και βάλουμε διαμονή+φροντιστήρια+εξέταστρα, βγάλτε μόνοι σας την σούμα. Στα μείον προσθέστε τον 1+χρόνο παντελούς απραξίας και αποχής απ ΄την Ιατρική. Γνωστός μου που ακολούθησε αυτό τον δρόμο (κάνει Γ/Χ), έφαγε όλες τις αποταμιεύσεις του απ΄την Ειδικότητα, ενώ δεν γνωρίζω αν δανείστηκε και προς το τέλος.

Το καλύτερο νομίζω είναι να κάνει κάποιος την γλώσσα Ελλάδα (μέχρι επιπέδου Β2), κι και να ανέβει Γερμανία για μόνος 2-3 μήνες ώστε να κάνει κάποιο φροντιστήριο. Κατόπιν κατεβαίνει Ελλάδα να βρει μια δουλειά  έχοντας αφήσει ως εκκρεμότητα τις εξετάσεις. Και αυτό μιας και σου δίνουν ημερομηνία 3 μήνες μετά (Μόναχο και αργότερα αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς Μόναχο), και σε περίπτωση που κοπείς μια φορά, άλλοι 3 μήνες αναμονή.

Δεν βρίσκω τον λόγο να κάθεται κάποιος Γερμανία και να περιμένει άσκοπα κάνοντας ουσιαστικά τουρισμό, εκτός και αν δεν έχει οικ.πρόβλημα και δεν τον ενοχλεί να μην ασχολείται καθόλου με την Ιατρική.

Αυτά εν ολίγοις.

Υ.Γ

- Το παραπάνω σενάριο που περιγράφω, το έχουν κάνει κάποιοι.

- ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ σου νοικιάζει σπίτι χωρίς συμβόλαιο εργασίας. Δλδ παίζει να αναγκαστείς να συγκατοικήσεις, νοικιάζοντας ένα δωμάτιο σε διαμέρισμα που κατοικούν κι άλλοι (wg).

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 ώρες πριν, kopritis said:

Πολύ εύλογη η απορία του Λούη.

Δυστυχώς το φόρουμ έχει γίνει σε μεγαλό βαθμό, μπαίνω, κτυπάω (παίρνω τις πληροφορίες που θέλω) και φεύγω. Ούτε καν δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν την εμπειρία τους για να βοηθηθούν άλλοι συνάδελφοι, να μην μιλήσουμε για την καθημερινότητα αργότερα, πόσο ικανοποιημένοι είναι απ το επιπεδο της εκπαίδευσης κτλ΄.

Στο δια ταύτα: είναι ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ διαδικασία να ανέβει κάποιος Γερμανία και να τα κάνει όλα εκεί. Να μην μιλήσω για το σενάριο δεν γνωρίζω γρι γερμανικά και ανεβαίνω Γερμανία. Εκεί μιλάμε για 1 χρόνο διαμονής στους Φριτς, κάτι που μεταφράζεται σε ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσό. Δεν ξέρω αν γνωρίζετε πόσο κοστίζει η διαμονή και ζωή στην Γερμανία που φυσικά εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό απ΄το μέρος, αν δεν υπάρχει στέγη (μέσω κάποιου συγγενούς κτλ.), και βάλουμε διαμονή+φροντιστήρια+εξέταστρα, βγάλτε μόνοι σας την σούμα. Στα μείον προσθέστε τον 1+χρόνο παντελούς απραξίας και αποχής απ ΄την Ιατρική. Γνωστός μου που ακολούθησε αυτό τον δρόμο (κάνει Γ/Χ), έφαγε όλες τις αποταμιεύσεις του απ΄την Ειδικότητα, ενώ δεν γνωρίζω αν δανείστηκε και προς το τέλος.

Το καλύτερο νομίζω είναι να κάνει κάποιος την γλώσσα Ελλάδα (μέχρι επιπέδου Β2), κι και να ανέβει Γερμανία για μόνος 2-3 μήνες ώστε να κάνει κάποιο φροντιστήριο. Κατόπιν κατεβαίνει Ελλάδα να βρει μια δουλειά  έχοντας αφήσει ως εκκρεμότητα τις εξετάσεις. Και αυτό μιας και σου δίνουν ημερομηνία 3 μήνες μετά (Μόναχο και αργότερα αλλά δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς Μόναχο), και σε περίπτωση που κοπείς μια φορά, άλλοι 3 μήνες αναμονή.

Δεν βρίσκω τον λόγο να κάθεται κάποιος Γερμανία και να περιμένει άσκοπα κάνοντας ουσιαστικά τουρισμό, εκτός και αν δεν έχει οικ.πρόβλημα και δεν τον ενοχλεί να μην ασχολείται καθόλου με την Ιατρική.

Αυτά εν ολίγοις.

Υ.Γ

- Το παραπάνω σενάριο που περιγράφω, το έχουν κάνει κάποιοι.

- ένα άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι ΟΥΔΕΙΣ σου νοικιάζει σπίτι χωρίς συμβόλαιο εργασίας. Δλδ παίζει να αναγκαστείς να συγκατοικήσεις, νοικιάζοντας ένα δωμάτιο σε διαμέρισμα που κατοικούν κι άλλοι (wg).

Thank you a lot, απλά! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ηθελα πολυ να σας βοηθησω. Ειμαι στη διαδικασια εξετασεων για Approbation. Μολις εχω θετικα νεα θα ποσταρω την εμπειρια μου. Ο συμφορουμιτης @kopritis γνωριζει καποια πραγματα. Απλα περιγραφικα: εκανα 6 μηνες ιδιαιτερο Ελλαδα και οηρα Β2. Μετα ανεβηκα Γερμανια, μενω σε συγγενεις, δεν υπαρχει πιεση για να μετακομισω. Η εξεταση φαινεται απαιτητικη. Σε λιγο καιρο update. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Επιστρέφω σε ένα θέμα που φαίνεται ότι πλέον αφορά όλο και λιγότερους συναδέλφους που προτιμούν μάλλον άλλες γερμανόφωνες χώρες (πχ Ελβετία) λόγω χρημάτων και δυσκολίας με την FSP.

Η δική μου εμπειρία αφορά τη Βαυαρία. Λακωνικά αναφέρω τα εξής:

1. Έμαθα γερμανικά στην Ελλάδα από Οκτώβριο 2017-Μάιο 2018, πήρα το Κρατικό Πιστοποιητικό και ÖSD B2. Ιούλιο-Αύγουστο 2018 έκανα μαθήματα C1 στο Μόναχο στα πλαίσια υποτροφίας που κέρδισα από την DAAD.

2. Αρχές Αυγούστου κατάθεση των απαραίτητων εγγράφων στην Περιφέρεια της Άνω Βαυαρίας, στο Μόναχο. ΔΕΝ απαιτήθηκε πιστοποιητικό γνώσης της γερμανικής Β2, οι υπάλληλοι θεωρούν ότι κάποιος που πάει να δώσει μια εξέταση C1 Fachsprachenprüfung ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ. Η μη κατοχή τέτοιου πιστοποιητικού στα μάτια μιας επιτροπής εξετάσεων, την προϊδεάζει για συμμετέχοντα "τουρίστα". Απαιτείται Anmeldung σε γερμανική διεύθυνση, δεν είναι πλέον τόσο απλό γιατί απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του ιδιοκτήτη του διαμερίσματος κι όχι μόνο του νοικάρη (δηλαδή του φίλου που μας φιλοξενεί μέχρι να σταθούμε στα πόδια μας). Εναλλακτικά έγγραφο που πιστοποιεί μια συνέντευξη για εργασίας/hospitation με άρνηση ή αποδοχή για τη θέση. Εγώ είχα Anmeldung. Μείζον θέμα οι μεταφράσεις, μιλάμε για τρέλα, οι Γερμανοί να επιμένουν να τα μεταφράσω σε Notar Γερμανό (μια περιουσία) και εγώ να αφήνω τα ΓΝΗΣΙΑ ακριβή αντίγραφα σε ελληνικά και μεταφράσεις με ρίσκο να χαθούν (στη Γερμανία; ΝΑΙ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΕΓΓΡΑΦΑ). Τελικά ΔΟΥΛΕΨΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

3. Αρχές Σεπτεμβρίου (δηλαδή ένα μήνα μετά) έλαβα επιστολή όπου μπορούσα να επιλέξω τους προτιμώμενους μήνες εξέτασης. Διάλεξα Δεκέμβριο, Ιανουάριο, Φεβρουάριο με την ιδέα ότι δίνουν Termin στην μεσαία επιλογή (Ιανουάριο) λόγω μεγάλης συμμετοχής. Μου έδωσαν αρχικά Δεκέμβριο και το μετακίνησα με τηλεφωνική συνεννόηση πιο μετά.

4. Προετοιμάστηκα με μαθήματα πλήρως επιδοτημένα από το Arbeitsagentur και το BAMF στο Bayerisches Fortbildungszentrum (BFZ). Για άτομα που έχουν ήδη δουλέψει στη Γερμανία και πάνε μέσω Jobcenter πληρώνεται μέχρι και το εισιτήριο του τρένου, μπέιμπι σίτερ για το μωράκι σας και πολλά άλλα. 4 μήνες μαθήματα, καθημερινά 09.30-13.30, δασκάλα Γερμανίδα, προαπαιτούμενο Β2, ούτε λέξη αγγλικά. Οι μισές και βάλε γερμανικές Fachbegriffe είναι ελληνικά (ΔΟΞΑ ΤΟΙΣ ΠΡΟΓΟΝΟΙΣ ΗΜΩΝ). Τρομερή δουλειά. Εγώ πέρασα την εξέταση στους 2 μήνες των μαθημάτων. Μπορούσα να τα καταφέρω και χωρίς τα μαθήματα? ΜΠΟΡΟΥΣΑ αλλά θα χανόμουν μέσα σε τόνους από βιβλία, μεταφράσεις και σημειώσεις μέχρι να καταφέρω να κατανοήσω το πνεύμα της εξέτασης.

5. Εξετάσεις στο Μόναχο. 3 μέλη η επιτροπή, 1 γερμανίδα φιλόλογος, 2 ιατροί (ένας χειρουργικής ειδικότητας, ένας παθολογικής). Η εξέταση αποτελείται από 3 μέρη, καθένα διαρκεί 20 λεπτά με ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ. Χτύπησε το κουδούνι, ΤΕΛΟΣ, δε ρωτάς, δε γράφεις, δε μιλάς1ο μέρος λήψη ιστορικού από ασθενή-ηθοποιό. Απλά διηγείται και απαντάει στις ερωτήσεις σας, μη νομίσετε τίποτα STEP κτλ. Είναι το σημαντικότερο μέρος της εξέτασης, ρωτάτε τα πάντα Aktuelle Anamnese, Vorerkrankugen, Operationen, Familienanamnese, Sozialanamnese, vegetative Anamnese κοκ 2ο μέρος, σύνταξη Arztbrief και 3ο μέρος Patientvorstellung και Arzt-Arzt Gespräch επί του αναμνηστικού του ασθενούς. Ανακοίνωση αποτελεσμάτων αμέσως, bestanden (😀😎🏆). Μπορεί να νομίσετε ότι πρέπει να ξέρετε τα πάντα στα γερμανικά, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Die FSP geht nur um die Sprache, δεν εξετάζονται οι ιατρικές γνώσεις αλλά οι γλωσσικές ικανότητες με ιατρική ορολογία.

Διάβασα και συνέλλεξα προσεκτικά ΟΛΕΣ ΤΙΣ Fälle από το γκρουπ Approbation für ausländische Ärzte in Bayern. Γραμματικά, έμαθα πολύ καλά να χρησιμοποιώ Konjuktiv I (haben, sein, trinken, rauchen ΜΟΝΟ και είναι και πανεύκολη) και Adjektivdeklination. Διάβασα από BASICS Anamnese und Untersuchung, Die 50 wichtigsten Fälle Innere Medizin, Chirurgie, Allgemeinmedizin (ΟΧΙ ΟΛΑ, ΜΟΝΟ ΤΙΣ Fälle του παραπάνω group), Amboss για επιβεβαίωση (είναι το γερμανικό Medscape) και Doccheck για την αντιστοίχηση umgangsprachlich vs fachsprachlich (πχ Erbrechen vs Emesis). 

Παραμένω στη διάθεσή σας για να βοηθήσω. ΠΡΟΦΑΝΩΣ και μπορώ να απαντήσω σε πμ αλλά είναι καλύτερα για όλους να τίθονται τα ερωτήματα εδώ για να βοηθούνται όλοι. 

Τροποποιήθηκε από kerbit_88
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.