Jump to content

Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν...


Elpi

Recommended Posts

Υπέθεσα πως εννοούσες πως έχω κακό τουπέ, όπως ο παλιός σου επιμελητής, και μου έκανε εντυπωση. Γνωμες καταθέτουμε όλοι έτσι κι αλλοιώς, δεν θα αλλάξουμε (δυστυχώς) από εδώ ούτε τη χώρα, ούτε την Υγεία, ούτε τις ζωές μας.

Ι got you wrong Holly, terribly sorry for that, I apologise. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Τοτε sjjggt μαλλον δε διαφωνουμε σε πολλά.

Στο σχόλιό μου περι απεργίας για coffee break ήρθε η αντιπαραβολή με την ιατρικη ευσυνειδησία, πράγμα που κατά κόρον λέγεται όταν κάποιος μιλησει και για διεκδικήσεις, λες και δεν μπορούν αυτά τα δυο να συνυπαρξουν.

Που και αυτό πιστεύω ειναι αρκετα προσβλητικό (για μενα τουλαχιστον)

Πιθανον να εχουμε ολοι στερεοτυπα...πχ εγω που νομισα οτι εισαι στο σιχαμερο κομματι οσων πιστευουν πως οι διεκδικήσεις ειναι αντικρουομενες με την προσπαθεια για προσφορα του βελτιστου εργου, και εσυ που πιστεψες οτι ειμαι μαλλον κομματικο στελεχος, κ "μαχητικη οπως αρμοζει σε φοιτητη ιατρικη" που κατα τ αλλα πινει το ποτακι του στη Γλυφαδα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να απαντήσω σε κάποια σχόλια από προσωπικής πλευράς: Κάνω Παθολογία ως γενικό μέρος μιας ειδικότητας με αναμονή..πάρα πολλών ετών, και επειδή σε λίγο καιρό τελειώνω και θα βρεθώ σε τέτοια δύσκολη εποχή άνεργος με ό,τι αυτό συνεπάγεται καθώς η οικογένεια μου έχει και άλλα άνεργα μέλη και δεν μπορεί να με υποστηρίζει οικονομικά, αναγκάστηκα τώρα στα γεράματα που λέει ο λόγος να μαθαίνω μια δεύτερη ξένη γλώσσα με υπερ-εντατικούς ρυθμούς μπας και βρω τίποτα στο εξωτερικό. Οπότε πλέον έχω ένα πολύ φορτωμένο πρόγραμμα και πλέον ναι έχω κόψει τις υπερωρίες στην κλινική (εκτός αν υπάρχει κάποια ανάγκη για κάποιο βαρύ περιστατικό όπου εκεί κάθομαι να βοηθήσω) και παίρνω τα ρεπό που δικαιούμαι. Αυτό ναι μπορεί να θεωρηθεί ότι είμαι με το ρολόι στο χέρι όσον αφορά την ώρα που θα σχολάσω, αλλά όπως είναι η κατάσταση δεν το θεωρώ καθόλου κακό, ή μάλλον θεωρώ ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο γιατί ''ουκ αν λάβοις απο του μη έχοντος'', δεν μου περισσεύει χρόνος. Ξέρω ότι αυτό δεν είναι κάτι ιδανικό για γιατρό αλλά το ίδιο το ελληνικό σύστημα σε καταντάει έτσι, ή για να το θέσω χιουμοριστικά όπως λέει η Θεοδωρίδου ''τον χαρακτήρα μου τον φτιάξανε τα έργα σου''. Όσον αφορά ένα άλλο σχόλιο ότι αν μας έδιναν έναν πολυ μεγάλο μισθό θα κάναμε παραπάνω πράγματα? Ναι βεβαίως αν εγώ είχα μια αξιοπρεπή οικονομική κατάσταση και μια πιο σίγουρη επιβίωση δεν θα καθόμουν στον ελεύθερο μου χρόνο να μαθαίνω ξένες γλώσσες αλλά θα διάβαζα πιο πολλά ιατρικά βιβλία και περιοδικά, θα κοίταζα να μάθω παραπάνω πράγματα κλπ. Τέλος θεωρώ ότι δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ειδικευόμενων στην Αμερική ή την Αγγλία και άλλες χώρες και την Ελλάδα γιατί πολύ απλά στην Ελλάδα ο ειδικευόμενος έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση είναι από μια οπτικη γωνία σαν επαίτης με τόσο αβέβαιο μέλλον και οικονομικά θέματα που έχει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ενδειξη ...τουπέ στην Ελλάδα όταν κάποιος παροτρύνει τους συναδελφους του να γίνουν όσο καλύτεροι γιατροί μπορούν, παρά τη φοβερή οικονομική κρίση και την κατάρρευση, την ώρα που μια φοιτήτρια 15 χρόνια νεότερη σχεδόν με βρίζει πατόκορφα, λες και φταίω εγώ που δεν υπάρχουν υλικά στα νοσοκομεία?

Το τουπέ που με ενόχλησε αφορούσε τη σύγκριση με όλους εκείνους τους ανειδικευτους που κάνουν εφημερίες σε ιδιωτικά για να ζήσουν για 700 ευρώ το μήνα και ο "εκβιασμός" οτι τα 1000 της ειδικότητας είναι αρκετά για τις ιστορίες καθημερινής τρέλας που βιώνει ενας ειδικευόμενος (και δεν αναφέρομαι στα ιατρικά θέματα, αλλά σε γραφειοκρατ ικά/λειτουργικά/συνθήκες εργασίας)

Θα μου επιτρέψετε να πώ μια γνώμη...?

Προσωπικά, θεωρώ ότι, αυτός που θα πρέπει να με παροτρύνει ώστε να ζορίζομαι, και να επιδιώκω, συστηματικά και συνειδητά, οι υπηρεσίες μου να αποκτούν προστιθέμενη αξία,

είναι πολύ απλά, οι Αγγελίες στη "Χρυσή Ευκαιρία", έτσι σκληρά και ρεαλιστικά, που ζητάνε γιατρούς (ειδικευμένους), είτε στις Σκανδιναβικές χώρες, είτε στη Μέση Ανατολή...

Να πάρω χαμπάρι, και να χωνέψω, ότι η ζωή, και οι επαγγελματικές συνθήκες που θα αντιμετωπίσω, βγαίνοντας στην Αγορά ως (τυπικά...) ειδικευμένος,

ΔΕΝ έχουν καμμία απολύτως σχέση με "ελληνική ταινία" του '70......

Τώρα, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω σε τί συνίστανται οι παραπάνω λέξεις : "σύγκριση" και "εκβιασμός"......??

Κατά τη γνώμη, πάντα,

ο εκάστοτε Επιμελητής μου, τον οποίο σέβομαι, αλλά, ΔΕΝ λιβανίζω (...)

θα μπορούσε,

να με "εκβιάσει" στο να δουλέψω τα ωράρια που μου υποδεικνύει, προβάλοντάς μου την "απειλή" της "σύγκρισης" με το δουλοπάζαρο των ιδιωτικών Κλινικών,

αν και εφόσον, δούλευα ως Μισθωτός, στην (ιδιωτική) Κλινική του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hi jm.gr, this is not a personal conversation, nobody is referring personally to you as a man and as a Doctor of Medicine.

It is a general view of how things stand in Greek hospitals, which are the differences between our and "their" way of considering things, and how on earth we could borrow some useful aspects of the everyday clinical practice of our colleagues in Developed countries during residency years. All of us, me, you and everybody else.

I know that you are absolutely right and that these days are awful as hell for the vast majority of Greek residents. I'm not stupid, I'm on the same planet with you as well. On the other hand, I should mention that American, British and German medical residents are not very rich people either.

Take care

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

anasMZ I agree, just google the CVs of Doctors working in Middle East Hospitals. Couldn't find any surgeon working in Dubai without a Fellowship in the US, or without serious UK experience. Situation gets tough for us even in strange and exotic countries.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ενδειξη ...τουπέ στην Ελλάδα όταν κάποιος παροτρύνει τους συναδελφους του να γίνουν όσο καλύτεροι γιατροί μπορούν, παρά τη φοβερή οικονομική κρίση και την κατάρρευση, την ώρα που μια φοιτήτρια 15 χρόνια νεότερη σχεδόν με βρίζει πατόκορφα, λες και φταίω εγώ που δεν υπάρχουν υλικά στα νοσοκομεία?

Το τουπέ που με ενόχλησε αφορούσε τη σύγκριση με όλους εκείνους τους ανειδικευτους που κάνουν εφημερίες σε ιδιωτικά για να ζήσουν για 700 ευρώ το μήνα και ο "εκβιασμός" οτι τα 1000 της ειδικότητας είναι αρκετά για τις ιστορίες καθημερινής τρέλας που βιώνει ενας ειδικευόμενος (και δεν αναφέρομαι στα ιατρικά θέματα, αλλά σε γραφειοκρατ ικά/λειτουργικά/συνθήκες εργασίας)

Θα μου επιτρέψετε να πώ μια γνώμη...?

Τώρα, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω σε τί συνίστανται οι παραπάνω λέξεις : "σύγκριση" και "εκβιασμός"......??

Κατά τη γνώμη, πάντα,

ο εκάστοτε Επιμελητής μου, τον οποίο σέβομαι, αλλά, ΔΕΝ λιβανίζω (...)

θα μπορούσε,

να με "εκβιάσει" στο να δουλέψω τα ωράρια που μου υποδεικνύει, προβάλοντάς μου την "απειλή" της "σύγκρισης" με το δουλοπάζαρο των ιδιωτικών Κλινικών,

αν και εφόσον, δούλευα ως Μισθωτός, στην (ιδιωτική) Κλινική του...

Δεν διαφωνώ μαζί σου.... :) Ελάχιστοι απο τους ΕΣΥτες εχουν δουλέψει σε ιδιωτικά κέντρα. Παρόλλα αυτά όμως, μιλούν λες και τους ανήκεις. (Απο θέση ισχύος βασικά, αλλά κάπου-κάπου χάνουν τα μέτρα και τα σταθμά...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

(συνεχίζω σα να μη συμβαίνει τίποτα)

...οι 9 στις 10 κλήσεις που εχεις στο κινητο ειναι για να σε ρωτήσουν για κύστη/κοίλη/πονοκέφαλο/ταχυκαρδίες/αφροδίσιο που κόλλησαν απο τη Γερμανίδα στη Μύκονο

...η 10η κλήση που εχεις στο κινητό ειναι απο τη μαμα σου για να σε ρωτησει για τις παρενέργειες του Lasix

...πας σκ στο πατρικο σου και οι θείες-κατσαρίδες αντι να σε ρωτήσουν τι κανεις σε ρωτανε "Μα ακόοοοομα δεν τελείωσες εσύ? Ο Γιαννάκης απέναντι έχει ανοίξει και δικο του μαγαζί!"

...πας σκ στο πατρικό σου και οι γνωστες θείες-κατσαρίδες προσπαθούν με νύχια και με δόντια να σου προξενέψουν ότι έχει απομείνει από τα υπόλοιπα σεζόν γιατι "Μέχρι να τελειώωωωωωωσεις!!!"

...πας Χαλκιδική για μπανιο και αντι να κοιτάς κοιλιακούς-γραμμώσεις-μαυρισμένα κορμια εστιάζεις στο σημάδι απο τη σκωληκοειδεκτομη

...για να καταφέρεις να πάρεις μια άδεια πρεπει πρώτα να αποκατασταθούν όλοι οι υπόλοιποι

...αφού καταφέρεις να πάρεις μια άδεια για μετα απο 3 μήνες τελικά μένεις με το πουλί στο χέρι γιατι ο συνειδικευόμενος αποφάσισε να κάνει χρήση της 9μηνης γονικής (προφανώς για να θηλάσει!)

...συνεχίζεις το ίδιο τροπάριο... "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... όταν γκρινιάζεις για την κατάσταση που βιώνεις αλλά ενδόμυχα μειδιάζεις όταν σκέφτεσαι οτι κάποτε θα τελειώσεις κι εσύ. Αυτή η χαρμολύπη χάνεται όταν για κάποιο λόγο λείψεις απο την κλινική παραπάνω απο 2 ημέρες και συνειδητοποιήσεις τι επέλεξες να ζεις σε σχεση με τον υπολοιπο νορμαλ κόσμο..

..όταν τελικά οι θειες βρουν τι παλικάρι θα σου προξενέψουν στην επόμενη αναμονή που θα φας στη μάπα για να "κάνεις κι εσύ παιδιά και επιτέλους να κάνεις κάτι στη ζωή σου,να προχωρησεις".

.. όταν οι αργίες εχουν καταντήσεις οι πιο βασανιστικές ημέρες του χρόνου: είσαι πάντα μέσα, χωρις επιμελητή εννοείται, με την πιο σπαστική νοσηλευτρια, και το κυλικείο του νοσοκομείου εκλεισε και δεν το πρόλαβες για τον 4ο καφέ . Castaway εντελώς...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... όταν γκρινιάζεις για την κατάσταση που βιώνεις αλλά ενδόμυχα μειδιάζεις όταν σκέφτεσαι οτι κάποτε θα τελειώσεις κι εσύ. Αυτή η χαρμολύπη χάνεται όταν για κάποιο λόγο λείψεις απο την κλινική παραπάνω απο 2 ημέρες και συνειδητοποιήσεις τι επέλεξες να ζεις σε σχεση με τον υπολοιπο νορμαλ κόσμο..

..όταν τελικά οι θειες βρουν τι παλικάρι θα σου προξενέψουν στην επόμενη αναμονή που θα φας στη μάπα για να "κάνεις κι εσύ παιδιά και επιτέλους να κάνεις κάτι στη ζωή σου,να προχωρησεις".

.. όταν οι αργίες εχουν καταντήσεις οι πιο βασανιστικές ημέρες του χρόνου: είσαι πάντα μέσα, χωρις επιμελητή εννοείται, με την πιο σπαστική νοσηλευτρια, και το κυλικείο του νοσοκομείου εκλεισε και δεν το πρόλαβες για τον 4ο καφέ . Castaway εντελώς...

Holly αγάπη μου...μαζι πάμε ντουγρού για Πούλιτζερ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...αφού καταφέρεις να πάρεις μια άδεια για μετα απο 3 μήνες τελικά μένεις με το πουλί στο χέρι γιατι ο συνειδικευόμενος αποφάσισε να κάνει χρήση της 9μηνης γονικής (προφανώς για να θηλάσει!)

Κλαίω! emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai

Το καλύτερο topic των τελευταίων εβδομάδων με τα πιο αλλοπρόσαλλα σχόλια. Είσαι Θεά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ κλαίω αλλά για άλλο λόγο.

Ημίθεα παρακαλώ. Θα προβιβαστώ σε Θεά μόλις τελειώσω με την ειδικότητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κι εγώ κλαίω αλλά για άλλο λόγο.

Ημίθεα παρακαλώ. Θα προβιβαστώ σε Θεά μόλις τελειώσω με την ειδικότητα

Όταν τελειώσει θα την πιάσει νευρικό γέλιο.... Δεν εχει συγκινήσεις και μαλακίες στους τίτλους τέλος μιας παρωδίας..

emrose Μπράβο για το χιούμορ σου!! Εγώ τα παίρνω πιο στα σοβαρά (μεγιστοτεράστιο λάθος).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μια πρόχειρη μελέτη που έκανα, μεταξύ γνωστών και συναδέλφων, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα "σοβαρά" σε οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο έμφραγμα.

Holly dear, ως γριά σοφή κουκουβάγια, θα σου δώσω μια τιτανοτεράστια συμβουλή.....Αν ειναι να πάθεις έμφραγμα καλύτερα να το πάθεις πάνω στο κρεβάτι/κάτω από το πιάνο/ μες τη ντουζιέρα/ κρεμασμένη απο το πολύφωτο και με τον καλό σου αγκαλιά παρά μες το εφημερείο την ώρα που θα προσπαθείς να εξηγήσεις επιστημονικά γιατί ο μπαρμπα Σαμ στο 301 δε μπορεί να κατουρήσει!

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μια πρόχειρη μελέτη που έκανα, μεταξύ γνωστών και συναδέλφων, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα "σοβαρά" σε οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο έμφραγμα.

Holly dear, ως γριά σοφή κουκουβάγια, θα σου δώσω μια τιτανοτεράστια συμβουλή.....Αν ειναι να πάθεις έμφραγμα καλύτερα να το πάθεις πάνω στο κρεβάτι/κάτω από το πιάνο/ μες τη ντουζιέρα/ κρεμασμένη απο το πολύφωτο και με τον καλό σου αγκαλιά παρά μες το εφημερείο την ώρα που θα προσπαθείς να εξηγήσεις επιστημονικά γιατί ο μπαρμπα Σαμ στο 301 δε μπορεί να κατουρήσει!

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

Καλή μου Elpi δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και το ιδανικό θα ήταν να μη πάθεις έμφραγμα για κανένα λόγο. Διαφωνείς;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μια πρόχειρη μελέτη που έκανα, μεταξύ γνωστών και συναδέλφων, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα "σοβαρά" σε οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο έμφραγμα.

Holly dear, ως γριά σοφή κουκουβάγια, θα σου δώσω μια τιτανοτεράστια συμβουλή.....Αν ειναι να πάθεις έμφραγμα καλύτερα να το πάθεις πάνω στο κρεβάτι/κάτω από το πιάνο/ μες τη ντουζιέρα/ κρεμασμένη απο το πολύφωτο και με τον καλό σου αγκαλιά παρά μες το εφημερείο την ώρα που θα προσπαθείς να εξηγήσεις επιστημονικά γιατί ο μπαρμπα Σαμ στο 301 δε μπορεί να κατουρήσει!

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

Καλή μου Elpi δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και το ιδανικό θα ήταν να μη πάθεις έμφραγμα για κανένα λόγο. Διαφωνείς;

Δεν ειναι τραγικά όντως. Ειναι ακόμη χειρότερα! Θερίζουν λέει τα εμφράγματα και τα εγκεφαλικά στους γιατρούς. Κυρίως εν ώρα εργασίας, αν σου λέει κάτι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μια πρόχειρη μελέτη που έκανα, μεταξύ γνωστών και συναδέλφων, κατέληξα στο συμπέρασμα οτι τα "σοβαρά" σε οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στο έμφραγμα.

Holly dear, ως γριά σοφή κουκουβάγια, θα σου δώσω μια τιτανοτεράστια συμβουλή.....Αν ειναι να πάθεις έμφραγμα καλύτερα να το πάθεις πάνω στο κρεβάτι/κάτω από το πιάνο/ μες τη ντουζιέρα/ κρεμασμένη απο το πολύφωτο και με τον καλό σου αγκαλιά παρά μες το εφημερείο την ώρα που θα προσπαθείς να εξηγήσεις επιστημονικά γιατί ο μπαρμπα Σαμ στο 301 δε μπορεί να κατουρήσει!

Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς!

Καλή μου Elpi δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Και το ιδανικό θα ήταν να μη πάθεις έμφραγμα για κανένα λόγο. Διαφωνείς;

Δεν ειναι τραγικά όντως. Ειναι ακόμη χειρότερα! Θερίζουν λέει τα εμφράγματα και τα εγκεφαλικά στους γιατρούς. Κυρίως εν ώρα εργασίας, αν σου λέει κάτι!

emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai emypoklinomai

Είσαι απίστευτη. Δεν μπορώ να πω τίποτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... όταν βρέχει και λες "Thank God, ξέχασα να πάρω ομπρέλα αλλά ευτυχώς εχω εφημερία" .

(αφιερωμένο απο συνάδελφο που είναι μέσα σήμερα)

... όταν οι επιμελητές βγάζουν μαχαίρια και εσύ λες "Ουάου, λίγο σασπένς επιτέλους!Αφου δεν πρόλαβα να δω τον Ολυμπιακό...."

... όταν συναντάς στο διάδρομο του νοσοκομείου αθίγγανη και ΔΕΝ επιμένει να σου πει την μοίρα σου (...................) ... ( ...............)

... όταν σου ζητάνε ραντεβού και εσύ απαντάς "Σορρυ, εφημερεύω το Σάββατο"

-Την Κυριακή;

- Θα είμαι πτώμα και εφημερευω την Τρίτη και δεν εχω ρεπό τη Δευτέρα.

- Την Παρασκευή; (ναι ειναι επίμονος)

- Εε, οκ αλλά μόνο μέχρι τις 2, μην πιούμε πολύ, να προλάβω να κοιμηθώ και να κάνω κι ένα μπάνιο .

-Καλά, πότε θές;

- (...blank...)

Ούτε στην εφηβεία τέτοια μουγκαμάρα;; jesus...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Το άρθρο αυτό το έγραψα πριν από περίπου 2 χρόνια - φρέσκος ειδικευόμενος τότε. Μπορεί από το τότε να με χωρίζουν κάποια χρόνια και κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα επιτρέψτε μου να πω όμως ότι μερικά πράγματα μένουν πάντα ίδια. Απελπιστικά, θλιβερά ίδια.

http://www.protagon....article&id=7007

Τωρα διάβασα το άρθρο σου. Όντως...πολλά πράγματα μένουν απελπιστικά, θλιβερά ίδια με μια ροπή στο να γίνουν ακόμα χειρότερα. Κι εκείνο το γ@@@νο το "ευχαριστώ" που δεν έρχεται ποτέ γίνεται σιγα σιγα θηλιά και σε πνίγει.

Τα δε σχόλια στο άρθρο σου...τα αφήνω ασχολίαστα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...σε παίρνει η κολλητή σου για να σου πει οτι παντρεύεται κι εσύ ασυνείδητα σκέφτεσαι τι πάει σε γάμο...η πράσινη ή η μπορντό στολή!

...σου μιλάνε οι φίλες σου για σεξ κι εσύ ακούς reflex. Reflex sympathetic dystrophy!

...όλοι οι φίλοι σου σε παίρνουν στις 3 τα ξημερώματα για να σου πουν «Ρε γιατρέ έσπασε το προφυλακτικό, τι κάνουμε τώρα!»!

...πάνε τα ρεμάλια διακοπές και σε θυμούνται μόνο όταν ξεκινήσει η φαγούρα (tsoulares rules!)!

...βλέπεις φωτογραφίες φίλων σου στο facebook και αφήνεις σχόλιο «Ρε συ πέρνα από το νοσοκομείο να δούμε λίγο το θυρεοειδή σου. Πρησμένο τον βλέπω!»!

...ο ντιλιβεράς της γειτονιάς σου μαζί με τα πιτόγυρα σου φέρνει και τη γενική ούρων, έτσι, να της ρίξεις μια ματιά στα όρθια!

...ανοίγεις το ψυγείο, βλέπεις κάτι πράσινο και αναρωτιέσαι αν ήταν απο πριν εκει ή αν φύτρωσε!

...καταφέρνεις να κοιμάσαι όπου βρεις!

...καταφέρνεις να κοιμάσαι ακόμα και όρθια!

......αρχίζεις να σκέφτεσαι... "ΜΑΛΛΟΝ ΔΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, το πιασα, σου έρχεται εκεί η μάνα μου με ταπεράκι κεφτεδάκια, κανόνισε να μπει, το κατάφερες κι αυτό, να δω τί άλλο ... :) Υ.Γ. Νοέμβριο σκέφτομαι πως ταξίδι "εκεί" μονος μου δεν θελω να πάω, τελικά θα με νευριάσουν και δεν θα περάσω καλά....Ίσως θέλει να έρθει και κάποιος από τους άλλους, που τους αρέσει εκεί και ξέρουν και τα μέρη γενικά. Ρώτα τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, το πιασα, σου έρχεται εκεί η μάνα μου με ταπεράκι κεφτεδάκια, κανόνισε να μπει, το κατάφερες κι αυτό, να δω τί άλλο ... :) Υ.Γ. Νοέμβριο σκέφτομαι πως ταξίδι "εκεί" μονος μου δεν θελω να πάω, τελικά θα με νευριάσουν και δεν θα περάσω καλά....Ίσως θέλει να έρθει και κάποιος από τους άλλους, που τους αρέσει εκεί και ξέρουν και τα μέρη γενικά. Ρώτα τους.

Κεφτεδάκια όχι. Θα μου πέσουν βαριά και πονάει κι ο λαιμός σήμερα. Μια σουπίτσα όμως πολύ θα την εκτιμούσα. Ευχαριστώ!

Το είπα στους "άλλους". Ξεκίνησαν να "ξεσκονίζουν" τις ξένες γλώσσες τους. Καλά να περάσετε παιδάκια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπα? Δεν ήξερα πως οι "αλλοι" μιλάνε και ασυνήθιστες ξένες γλώσσες. Since when? Καλά θα περάσουμε, τώρα είναι σιγουράκι :) Μετά, το μενού έχει υπερατλαντικό, πες τους. Η γειτονιά, μας ξέρει για τα κεφτεδάκια μας, σούπες δεν τρωμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αρχίζω να λατρευω Λαμπη...."κι εκεί που το ταξίδι, φαινότανε για σκαρτο...". Πες τους πως μου έχουν λειψει πάαααααρα πολύ, να πάρουν μονο ελαφρύ φορεματακι-μαγιο-διαβατηριο, τα υπόλοιπα τα βρισκουμε στο δρομο :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.