Jump to content

Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν...


Elpi

Recommended Posts

Θέλεις τώρα να σου απαντήσω ως ένα οποιοδήποτε μέλος του forum που θα πουλήσει εξυπνάδα σ'ένα thread, ως sjjggst ή ως υπαρκτό πρόσωπο? Διάλεξε...

Δωσε μου και τις 3 απαντησεις και θα διαλέξω την "καλύτερη" ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Ας την κάνουμε για Μπαχάμες καλύτερα γιατί έτσι δεν πρόκειται να βγάλουμε ποτέ άκρη....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

;)

... το "Δεν είσαι άνθρωπος εσύ!" που σου κοπανάει η μάνα σου όταν νευριάζει καταλαβαίνεις ότι ισχύει όταν κοιτάς τον εαυτό σου στον καθρέφτη!

... ακούς για θανάτους, γεννήσεις, αρρώστιες και δεν κουνάς βλέφαρο!

... χάνεις ασθενή στο χειρουργείο και μετά από μισή ώρα πας και χλαπακιάζεις 2 τοστ!

... για να περάσει η ώρα στο σπίτι κάθεσαι και βλέπεις βιντεάκια στο youtube με αποκατάσταση θωρακοκοιλιακού ανευρύσματος κατα Coselli!

... αφου δεις τα βιντεάκια συγκινείσαι κιόλας!

... συναντάς ανθρώπους που σου λένε ότι για τους επόμενους 2μιση μήνες θα πλατσουρίζουν στη Χαλκιδική και το πρώτο που σκέφτεσαι είναι "Να γεμίσει η θάλασσα αχινούς ρε κοπρόσκυλα!"!

... ...αναρωτιέσαι....μήπως τελικά να τα κάνω όλα πουτ@ν@, να πάρω το Μωρό και να την κάνω για Μπαχάμες?

Μη μένεις στίς απειλές, ποιος σε εμπόδισε να τις κάνεις πραγματικότητα? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

... η ξανθιά πρώην συμμαθήτρια σου, που όλη μέρα το ξύνει γιατί την επιχορηγεί το χαϊβάνι που παντρεύτηκε, σου δίνει μαθήματα ζωής. "Η γυναίκα μέχρι τα 35 πρέπει να έχει ή καριέρα και πολλά λεφτά ή καμαριέρα και 2-3 παιδιά. Εσύ δεν έχεις ούτε το ένα, ούτε το άλλο"!

... ...αναρωτιέσαι....μήπως τελικά έχει δίκιο η μάνα μου που λέει πως θα πεθάνω με το PS αγκαλιά, 6 γάτες και δυο γλάστρες με βασιλικό στο μπαλκόνι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μάνα σου έχει άδικο. Υπάρχουν στη ζωή και Λαιστρυγόνες. Έχουν απομείνει ελάχιστοι εν ζωή, υπάρχουν κάποιοι απολιθωμένοι σε μουσεία :)

Τυχερός λοιπόν όποιος βρήκε έναν τέτοιο στη ζωή του, ποτέ δεν ξέρεις μέχρι που μπορεί να φθάσει για σένα ;)

(Μα τώρα θα ρωτήσω κι εγώ! Τί διάολο δεν καταλαβαίνεις πια και πώς αλλιώς πρέπει να στο πω?????)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α δεν ξέρω....η Ξανθιά δεν είπε τίποτα για Λαιστρυγόνες. ασε που εγω τα έχω καβατζάρει τα 35 οπότε κάηκα (κατα την Ξανθιά πάντα!) :P

Αυτό όμως με τη καριέρα μαχαίρι στην καρδιά ήταν. Να δω πότε στο διάολο θα πάρει κανεις στα σοβαρά το έργο που παραγω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω για την καριέρα (αν κι εγώ τα είπα, μην τα ξαναλέω), για το άλλο όμως θα το πω! ΕΙΣΑΙ ΓΙΓΑΝΤΙΑΙΟΣ Β Λ Α Κ Α Σ! :) Αυτό. Δεν ξαναμιλάω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε θελω καμαριέρα ρε συ. Τι να την κανω? Να μου πατάει τα κουμπιά στο PS? Αυτο το κανω και μόνη μου. Και τα παιδια τα έχω προγραμματισει σε 4 χρονια. Η καριέρα με καίει εμενα. Και όποτε ακούω "καριέρα" πάει ο νους μου στη Νατασσα γαμ@τη. Και πέφτω στην κατάθλιψη. Και θα αρχίσεις παλι να με "βρίζεις" :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν...

Περιμένω με αγωνία τη συνεχεια. Πρόσεχε μόνο τι θα πεις γιατί είμαι σε ευαίσθητη ηλικία, κάνω ευαίσθητη ειδικότητα και γενικώς είμαι γεμάτη ευαισθησίες αυτη την εποχη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα δεν εχει συνεχεια βρε elpi.

"Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν... " δεν προλαβαίνεις να τελειώσεις ούτε μια πρόταση :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

... είναι Σάββατο βράδυ, οι φυσιολογικοί άνθρωποι πάνε σινεμά κι εσύ κάθεσαι σπίτι και βλέπεις βιντεάκια με εξωτερικές οστεοσυνθέσεις!

... έχεις πάρει την κανονική σου άδεια και την 6η μέρα αρχίζεις και νοσταλγείς το νοσοκομείο!

... έχεις πάρει την κανονική σου άδεια και την 7η μέρα αρχίζουν και σε "τρώνε" τα χέρια σου!

... έχεις πάρει την κανονική σου άδεια και την 8η μέρα σκέφτεσαι "Τι καλά που θα ήταν να έμπαινα τώρα σε κανα χειρουργείο να ξεβαρεθώ"!

... έχεις πάρει την κανονική σου άδεια και την 9η μέρα περπατάς στο δρόμο και κοιτάς (σχεδόν παρακαλάς!) "Να γίνει κανα μικρό ατυχηματάκι βρε αδελφέ, να τρέξω να ξεμουδιάσω"!

... έχεις πάρει την κανονική σου άδεια και την 10η μέρα παίρνεις τα μπαγάζια σου και σαν το ζητιανάκι πας στο ίδρυμα και παρακαλάς να σε βάλουν σε κανα χειρουργείο έστω άγκιστρο!

... ...αναρωτιέσαι....μήπως τελικά είσαι πιο μεγάλο νούμερο από όσο νόμιζες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... ...αναρωτιέσαι....μήπως τελικά είσαι πιο μεγάλο νούμερο από όσο νόμιζες?

αχαχαχαχα! Θεά, Elpi darling! emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αχαχαχαχα! Θεά, Elpi darling! emypoklinomai

Σ'άρεσε ε? Χαίρομαι που δεν είμαι η μόνη διαγνωσμένη σε αυτόν τον καφενέ :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποτέ δεν είμαστε μόνοι μας!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ώρα τώρα με τρώει το χέρι μου να το ποστάρω. Δε γ@μι@τε? Ας είναι αυτό το FIN μου στο gm.

Ευχαριστώ για την παρέα που μου κάνατε τόσο καιρό guys. Ήρθε η δύσκολη ώρα να πορευτώ μόνη μου. Να με θυμάστε!

http://youtu.be/Gk8zN_P2RTc

Για όλα αυτά που ένιωσα στιγμή δε μετανιώνω
Κι ούτε φοβάμαι όπως εσύ στα μάτια να σε δω
Για όλα μου τα σ’ αγαπώ με πλήρωσες με πόνο
Έπεσα και σηκώθηκα και πάλι προχωρώ

Με τα χέρια μου ανοιχτά το ταξίδι μου αυτό θα ξεκινήσω
Με τα χέρια μου ανοιχτά κι ας πονάει από μέσα η καρδιά
Δεν χρειάστηκε ποτέ συναισθήματα εγώ να ασφαλίσω
Εσύ πια να ανησυχείς που πεθαίνεις κάθε μέρα και γελάς

Για μένα είσαι παρελθόν σου λέω δεν υπάρχεις
Και δεν αλλάζει τίποτα συγγνώμη και να πεις
Για όλα αυτά που έκανες άδικα τώρα ψάχνεις
δικαιολογίες και άλλοθι δεν πρόκειται να βρεις

Με τα χέρια μου ανοιχτά το ταξίδι μου αυτό θα ξεκινήσω
Με τα χέρια μου ανοιχτά κι ας πονάει από μέσα η καρδιά
Δεν χρειάστηκε ποτέ συναισθήματα εγώ να ασφαλίσω
Εσύ πια να ανησυχείς που πεθαίνεις κάθε μέρα και γελάς

Εσύ πια να ανησυχείς που πεθαίνεις κάθε μέρα και γελάς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 year later...

... διαβάζεις το παρακάτω σε forum συναδέλφων και σκέφτεσαι "Να αυτονυστερωθώ ή να αυτοδιασωληνωθώ?"!

ΣΑΡΑΝΤΑ ΛΟΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΙΣ ΓΙΑΤΡΟΣ


Προσωπικοί:

1) Γιατί σπάνια θα μπορείς να χαρείς την οικογένειά σου - αν ποτέ κάνεις.

2) Γιατί τα παιδιά σου σίγουρα δε θα χρειαστούν να διαβάσουν αυτόν τον κατάλογο για να αποφασίσουν να μη γίνουν γιατροί.

3) Γιατί θα πασχίζεις να αποδείξεις ότι δεν έχεις μόνο επαγγελματική αλλά και προσωπική ζωή.

4) Γιατί θα πρέπει πάντα να δίνεις στη δουλειά σου - ανεξάρτητα αν το αναπληρώνεις ποτέ.

5) Γιατί ακόμη και στις διακοπές θα ισχύει η ιδιότητά σου.

6) Γιατί θα πρέπει να διαχειρίζεσαι ένα τεράστιο όγκο προσωπικών δεδομένων που υπό άλλες συνθήκες θα έπρεπε να ξεχάσεις αμέσως.

7) Γιατί θα σου υπενθυμίζει ο κάθε ένας ότι το δικό σου πρόβλημα είναι πάντα μικρότερης σημασίας.

Εργασιακοί:

8 ) Γιατί ακόμη κι αν περάσουν 10 χρόνια από το πτυχίο σπάνια θα έχεις τελειώσει με όλες τις εξετάσεις.

9) Γιατί τα μεσοδιαστήματα της ειδικότητας κατά κανόνα θα είναι τόσο μεγάλα που μπορείς άνετα να ξεχάσεις ότι έχεις μάθει μέχρι τότε.

10) Γιατί όσο θα βελτιώνεσαι επιστημονικά τόσο θέλεις να εγκαταλείψεις την πατρίδα σου.

11) Γιατί όσο πιο "πετυχημένος" γίνεσαι, τόσο περισσότερο κινδυνεύεις να χάσεις τον ευατό σου.

12) Γιατί πάντα η επιστήμη σου θα βρίσκεται πολύ μακριά από σένα.

Οικονομικοί:

13) Γιατί θα αντιμετωπίζεις το κοινωνικό στερεότυπο του ότι έχεις λεφτά ακόμη και όταν είσαι άνεργος.

14) Γιατί θα σε λένε πάντα φοροφυγά, ανεξάρτητα αν δηλώνεις και αυτά παυ δεν εισπράττεις.

15) Γιατί στα μάτια του κόσμου θα παίρνεις πάντα φακελάκι άσχετα αν ο μόνος εργοδότης σου έχει ξεχάσει να σε πληρώσει εφημερίες εδώ και τρεις κυβερνήσεις.

16) Γιατί η σύμβασή σου με το δημόσιο θα σου αποφέρει πλείστα δεινά, το πιο ασήμαντο από τα οποία είναι συνήθως το ότι δε θα πληρώνεσαι.

17) Γιατί η επίσκεψη στο ιατρείο σου θα κοστίζει λιγότερο από ότι στο κομμωτήριο.

Κοινωνικοί:

18 ) Γιατί όταν βρεθείς με κόσμο η δεύτερη φράση μετά το χαιρετισμό θα είναι: "Μια που σε βρήκα γιατρέ μου...".

19) Γιατί μόλις καταφέρεις να ξεφύγεις από την ένταση της ημέρας θα χτυπάει το τηλέφωνο για να σου θυμίσει ότι πάντα έχει μείνει κάτι για να σε τραβήξει πίσω.

20) Γιατί συνήθως η παρέα σου θα αποτελείται από γιατρούς.

21) Γιατί θα σου τη λένε αν θέλεις να καπνίζεις, να πίνεις και να τρως όσο γουστάρεις.

22) Γιατί όταν δε σε χρειάζονται για επιστημονικά θέματα, θα σε αντιμετωπίζουν συνήθως ως μονόχνωτο και ρηχό.

Συντεχνιακοί:

23) Γιατί ποτέ δε θα καταφέρεις να συνεννοηθείς στην πράξη με άλλο γιατρό - πόσο μάλλον με δύο.

24) Γιατί όταν θα διαπιστώνεις ότι δε συνεννοήθηκες με κάποιο άλλο γιατρό, πάντα κάποιος λόγος θα υπάρχει που θα ρίχνει το φταίξιμο σε σένα.

25) Γιατί ακόμη και αν σου βγαίνει να ανταλάσσεις χαμόγελα και φιλικές κουβέντες με άλλο γιατρό, πάντα θα βλέπεις στο πρόσωπό του έναν εν δυνάμει ανταγωνιστή.

26) Γιατί δύσκολα θα βρεις κάποιον άλλο γιατρό να αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί όταν χρειάζεται.

27) Γιατί στο μόνο που θα συμφωνείς με τους άλλους γιατρούς είναι ότι διαφωνείτε.

Ηθικοί:

28 ) Γιατί πολλές φορές θα χρειαστεί να πείσεις ότι τιμάς έναν όρκο που δε θυμάσαι τι λέει.

29) Γιατί πάντα θα σκέφτεσαι αν ο ασθενής σου μπορεί να κάνει κάτι για σένα - κι όχι μόνο το αντίθετο.

30) Γιατί αν δεν μπορείς να βοηθήσεις κάποιον θα σου είναι δύσκολο να πεισθείς ότι μπορεί να τον βοηθήσει κάποιος άλλος.

31) Γιατί θα πρέπει όχι μόνο να είσαι, αλλά και να φαίνεσαι τίμιος.

32) Γιατί θα πρέπει να σέβεσαι και να τιμάς πάντα το ανθρώπινο σώμα, ακόμη και κόντρα στη φύση σου.

33) Γιατί θα πρέπει να δέχεσαι ακόμη και αυτόν που δε θα ήθελες ποτέ να συναντήσεις.

34) Γιατί θα είσαι αναγκασμένος να ακούς με νηφαλιότητα ακόμη και αυτό που σε προσβάλλει.

35) Γιατί θα πρέπει να συνηθίσεις την ιδέα ότι είσαι ένας κοινός άνθρωπος με μέτρια νοημοσύνη, αν θέλεις να τα βγάλεις πέρα με όσους περισσότερους ασθενείς μπορείς.

36) Γιατί θα αναγκαστείς να δεχθείς ότι μαθαίνεις από τα λάθη σου, και όχι από τη δόξα σου.

37) Γιατί θα καταλάβεις, κάποια στιγμή, ότι δεν είσαι απαραίτητος για να γιατρευτεί ο ασθενής σου.

38 ) Γιατί θα σε αναγκάσουν να σκέφτεσαι: "πόσο κοστίζει μια ανθρώπινη ζωή;"

39) Γιατί θα αναγκαστείς να πεις ψέματα σε ασθενείς - με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλαβαίνουν ότι τους κοροϊδεύεις.

40) Γιατί θα σε κοιτάνε σα θεό, ενώ εσύ θα ξέρεις ότι είσαι απλά ένας άνθρωπος.

(πηγή: http://www.pfy.gr)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

...το μόνο που σου μένει στο τέλος είναι μια τεράστια και βασανιστική αϋπνία!!!

SB_nights_535.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 8 months later...

...οι καλές στιγμές είναι λιγότερες αλλά πιο δυνατές από τις κακές...

post-16702-0-19895400-1438639463_thumb.j

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"Ευχαριστώ" μονάχα από κανένα Αγγλάκι μπορεί ν' ακούσεις, γιατί τα Ελληνάκια δεν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εν τω μεταξύ, απόψε έχουν ξεσκισθεί να φέρνουν παιδάκια. Ο παιδίατρος τα έχει παίξει, την ώρα που εγώ χαλαρώνω στο GM...:) :) :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.