Jump to content

Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν...


Elpi

Recommended Posts

... έχεις να κοιμηθείς στο κρεβάτι σου πάνω από 78 ώρες

... κλείνεις ραντεβού για καφέ στο κυλικείο του νοσοκομείου

... κάνεις "βαράκια" με τον Braunwald και αυτό το λες γυμναστική

... σταδιακά ελλατώνεις τη ζάχαρι και αυξάνεις τον καφέ στη δοσολογία

... η σοκολάτα είναι η νέα σου ερωμένη

... βλέπεις όσους τελειώνουν την ειδικότητα και σκέφτεσαι 40 τρόπους να τους σκοτώσεις

... κοιτάς το πρόγραμμα εφημεριών και βάζεις τα κλάματα

... δίνεις ότι έχεις και δεν έχεις για να συναναστραφείς με κάποιον μη ασθενή

... μέσα σε 48 ώρες έχεις μάθει όλες τις "τρύπες" του νοσοκομείου όπου μπορείς να καπνίσεις χωρίς να σε δουν

... το μπάνιο σε μπανιέρα είναι άπιαστο όνειρο

... ο μαύρος κύκλος στο μάτι έχει φτάσει αστράγαλο

... πας σπίτι, κοιμάσαι και ξυπνάς φωνάζωντας "Άσε κάτω τη Whipple μου!"

... η σκέψη που σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Χα, χα καλό! Το χειρότερο δεν είναι με αυτούς που τελειώνουν αλλά με αυτούς που κουστουμαρισμένοι σαν γαμπροί φέρνουν για κέρασμα 25 πίτσες γιατί μόλις πέρασαν και τίς εξετάσεις τους!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χα, χα καλό! Το χειρότερο δεν είναι με αυτούς που τελειώνουν αλλά με αυτούς που κουστουμαρισμένοι σαν γαμπροί φέρνουν για κέρασμα 25 πίτσες γιατί μόλις πέρασαν και τίς εξετάσεις τους!

Αυτούς τους περιμένεις στην είσοδο με το Folley στο ένα χέρι και μια πέτρα στο άλλο και τους παίρνεις στο κυνήγι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... γυρνάς σπίτι σου και κάτι σου λείπει (νοσοκομείο το λένε!)

... γυρνάς σπίτι σου και θες πυξίδα για να πας εξώπορτα-κρεβατοκάμαρα

... εχεις δει όλες τις επαναλήψεις της Ανατομίας ενός Εγκλήματος στις 2 τη νύχτα στην tv του εφημερίου

... ξέρεις με τα μικρά του ονόματα όλα τα κορίτσια του Πάρε με Τώρα του Alpha

... έχεις να δεις υγιή άντρα, άνω των 35, γυμνό από τη μέρα που διορίστηκες

... η σκέψη που συνεχίζει να σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ξυλοκαΐνη στην τσέπη ή ούτε καν?

Λόγο έλλειψης υλικών....στεγνά και να πουν κι ευχαριστώ :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... έχεις να κοιμηθείς στο κρεβάτι σου πάνω από 78 ώρες

... κοιτάς το πρόγραμμα εφημεριών και βάζεις τα κλάματα

... η σκέψη που σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Ειλικρινά, συγνώμη, που πετάγομαι σαν τον "φούφωτο"...

Έχω συναίσθηση, επίσης, του ότι, είμαι ακόμα σε φάση αναμονής (...), και έχω να φάω στη μάπα, τις δόξες αυτές που περιγράφεις... emrip

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία -και πές με καρα-αφελή...

Μπορείς να μου πείς, ποιός σε υποχρεώνει να εφημερεύεις 3 συνεχόμενα 24ωρα...?? emsadwalk

Και να πώ, ότι, πληρώνεσαι, "ντούκου", τις εφημερίες σου,

έχεις γραμμάτια, γιατί (δικαίωμά σου) έκανες κάποια οικονομικά ανοίγματα, να το καταλάβω...

Ειλικρινά, και συμπάθαμε για την απύθμενη αφέλειά μου,

ποιός σε υποχρεώνει να καίγεσαι στο βαθμό αυτό...??? emranting

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

In my Dept in General Surgery it was a routine for residents by that time to be on duty starting from Friday morning to Monday afternoon, so as to enjoy your next weekend free of service. It was an absolute hell and madness! Lovely times full of adrenaline, though! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... έχεις να κοιμηθείς στο κρεβάτι σου πάνω από 78 ώρες

... κοιτάς το πρόγραμμα εφημεριών και βάζεις τα κλάματα

... η σκέψη που σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Ειλικρινά, συγνώμη, που πετάγομαι σαν τον "φούφωτο"...

Έχω συναίσθηση, επίσης, του ότι, είμαι ακόμα σε φάση αναμονής (...), και έχω να φάω στη μάπα, τις δόξες αυτές που περιγράφεις... emrip

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία -και πές με καρα-αφελή...

Μπορείς να μου πείς, ποιός σε υποχρεώνει να εφημερεύεις 3 συνεχόμενα 24ωρα...?? emsadwalk

Για τις 72 ώρες που είδες γραμμένο παραπάνω, σε διαβεβαιώ οτι σε πρόγραμμα εφημεριών Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή εγώ δεν κοιμήθηκα στο κρεβάτι μου αλλά με πήρε ο ύπνος στον καναπέ... Μετά (το Σάββατο το πρωί) βρήκα το χρόνο να βάλω πλυντήριο και να με ξαναπάρει ο ύπνος στον καναπέ. :)

Όχι, δεν ειναι συνεχόμενες αλλά δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...(και να συμπληρώσω)

....όταν χωρίζεις (γτ δεν ειχες χρόνο), όταν εχεις να δεις τους φίλους-γείτονες πάνω απο μήνα(γτ κοιμάσαι), όταν η οικογένειά σου βαρέθηκε να σε ψάχνει στα τηλέφωνα και να σε ρωτάει πότε είναι το ρεπό σου ΑΛΛΑ εσύ σκέφτεσαι " Εργασιοθεραπεία.... αντιμετωπίζω τα προβλήματά μου δουλευοντας. Ωριμάζω." :splats:

...πού θα πάει....θα στρώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... έχεις να κοιμηθείς στο κρεβάτι σου πάνω από 78 ώρες

... κοιτάς το πρόγραμμα εφημεριών και βάζεις τα κλάματα

... η σκέψη που σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Ειλικρινά, συγνώμη, που πετάγομαι σαν τον "φούφωτο"...

Έχω συναίσθηση, επίσης, του ότι, είμαι ακόμα σε φάση αναμονής (...), και έχω να φάω στη μάπα, τις δόξες αυτές που περιγράφεις... emrip

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία -και πές με καρα-αφελή...

Μπορείς να μου πείς, ποιός σε υποχρεώνει να εφημερεύεις 3 συνεχόμενα 24ωρα...?? emsadwalk

Για τις 72 ώρες που είδες γραμμένο παραπάνω, σε διαβεβαιώ οτι σε πρόγραμμα εφημεριών Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή εγώ δεν κοιμήθηκα στο κρεβάτι μου αλλά με πήρε ο ύπνος στον καναπέ... Μετά (το Σάββατο το πρωί) βρήκα το χρόνο να βάλω πλυντήριο και να με ξαναπάρει ο ύπνος στον καναπέ. :)

Όχι, δεν ειναι συνεχόμενες αλλά δεν καταλαβαίνεις διαφορά.

Το καταλαβαίνω αυτό που λές,

αλλά, είναι τόσο απίθανη και ακραία "αξίωση", να πείς σε συναδέλφους και επιμελητές :

Τελείωσε η πρωινή επίσκεψη (εκτός αν ο Δ/ντής, γουστάρει να κάνει επίσκεψη στις 12.30μμ...), κυρίες μου, κύριοι, παίρνω το ρεπό που δικαιούμαι, και πάω να ξεκουραστώ σαν άνθρωπος (και μιας κάποιας ηλικίας, λόγω αναμονής...)

Όσο αστείο κι αν ακούγεται το παραπάνω "επιχείρημα", δεν θα πετύχει το σκοπό του...??? emsly

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

... έχεις να κοιμηθείς στο κρεβάτι σου πάνω από 78 ώρες

... κοιτάς το πρόγραμμα εφημεριών και βάζεις τα κλάματα

... η σκέψη που σε βασανίζει 24/7 είναι "ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ"!!!

Ειλικρινά, συγνώμη, που πετάγομαι σαν τον "φούφωτο"...

Έχω συναίσθηση, επίσης, του ότι, είμαι ακόμα σε φάση αναμονής (...), και έχω να φάω στη μάπα, τις δόξες αυτές που περιγράφεις... emrip

Παρόλα αυτά, έχω μια απορία -και πές με καρα-αφελή...

Μπορείς να μου πείς, ποιός σε υποχρεώνει να εφημερεύεις 3 συνεχόμενα 24ωρα...?? emsadwalk

Και να πώ, ότι, πληρώνεσαι, "ντούκου", τις εφημερίες σου,

έχεις γραμμάτια, γιατί (δικαίωμά σου) έκανες κάποια οικονομικά ανοίγματα, να το καταλάβω...

Ειλικρινά, και συμπάθαμε για την απύθμενη αφέλειά μου,

ποιός σε υποχρεώνει να καίγεσαι στο βαθμό αυτό...??? emranting

Οι ασθενείς με "υποχρεώνουν". Πριν κανα 20ημερο ήμουν εσωτερικη. Βγήκα πρωί. Εφτασα σπίτι μου και πριν προλάβω να βάλω το κλειδι στην πόρτα με πήραν να γυρίσω γιατι ενας απο το θάλαμο μου (2 μέρες χειρ/νος) έκανε μια μαρμαριγή. Ξες πότε βγηκα? Την επόμενη μέρα!

Και η φυση της δουλειας μας. Και στο τελος τελος η ίδια η πολιτεια που με τα κατορθώματα της απο 9 που ειμασταν στην ειδικότητα μείναμε δυο γιατι οι άλλοι μας άφησαν για αλλη γη για αλλα μέρη.

Ποιο ρεπο? Κυλιέμαι κατω απο τα γελια και σορρυ βρε συνάδελφε. Ξερεις τι σημαινει "ειμαστε δυο και πρεπει να βγάλουμε εφημερία"? 9 ρεπό εχω μαζεμενα και σήμερα που πήγα να ζητήσω μιση μερα για να πληρώσω λογαριασμους μονο στο κυνήγι που δε με πήραν. Anyway, κάποια πράγματα εαν δεν τα ζήσεις δε μπορεις να τα καταλάβεις. Ούτε πως λέγονται, ούτε πως γίνονται. Σου ευχομαι όταν ανοίξει η θέση σου εσυ τουλάχιστον να είσαι σε καλύτερη κατάσταση απο μερικούς απο εμας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...(και να συμπληρώσω)

....όταν χωρίζεις (γτ δεν ειχες χρόνο), όταν εχεις να δεις τους φίλους-γείτονες πάνω απο μήνα(γτ κοιμάσαι), όταν η οικογένειά σου βαρέθηκε να σε ψάχνει στα τηλέφωνα και να σε ρωτάει πότε είναι το ρεπό σου ΑΛΛΑ εσύ σκέφτεσαι " Εργασιοθεραπεία.... αντιμετωπίζω τα προβλήματά μου δουλευοντας. Ωριμάζω." :splats:

...πού θα πάει....θα στρώσει...

Holly dear....φέρε τον έλεγχο να σου βάλω άριστα !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ασθενείς με "υποχρεώνουν". Πριν κανα 20ημερο ήμουν εσωτερικη. Βγήκα πρωί.

Εφτασα σπίτι μου και πριν προλάβω να βάλω το κλειδι στην πόρτα με πήραν να γυρίσω γιατι ενας απο το θάλαμο μου (2 μέρες χειρ/νος) έκανε μια μαρμαριγή. Ξες πότε βγηκα? Την επόμενη μέρα!

Και η φυση της δουλειας μας.

Και στο τελος τελος η ίδια η πολιτεια που με τα κατορθώματα της απο 9 που ειμασταν στην ειδικότητα μείναμε δυο γιατι οι άλλοι μας άφησαν για αλλη γη για αλλα μέρη.

Ποιο ρεπο? Κυλιέμαι κατω απο τα γελια και σορρυ βρε συνάδελφε. Ξερεις τι σημαινει "ειμαστε δυο και πρεπει να βγάλουμε εφημερία"? 9 ρεπό εχω μαζεμενα και σήμερα που πήγα να ζητήσω μιση μερα για να πληρώσω λογαριασμους μονο στο κυνήγι που δε με πήραν.

Anyway, κάποια πράγματα εαν δεν τα ζήσεις δε μπορεις να τα καταλάβεις. Ούτε πως λέγονται, ούτε πως γίνονται. Σου ευχομαι όταν ανοίξει η θέση σου εσυ τουλάχιστον να είσαι σε καλύτερη κατάσταση απο μερικούς απο εμας.

κορίτσι μου γλυκό... (ειλικρινά, το λέω εντελώς αυθόρμητα, χωρίς το παραμικρό ειρωνικό ή "σεξιστικό" υπονοούμενο...)

Γιατί θα πρέπει, εσύ, να φροντίσεις για την επιπλοκή που εμφάνισε ο εν λόγω ασθενής,

αφού, στο Τμήμα, είχαν ήδη αναλάβει υπηρεσία οι Επιμελητές σου...??

Ως προς "τα της Πολιτείας",

η ίδια η Πολιτεία, μέσω της σχετικής Νομολογίας της, ενέταξε το "ρεπό", ως Δικαίωμα, του κάθε Εφημερεύοντος γιατρού (άρθρο 2, Νόμος 3754/2009)

Πιστεύεις ότι,

σε περίπτωση που, "χτύπα ξύλο", προκύψει μια στραβή, λόγω πλημμελούς εκτέλεσης των καθηκόντων σου, γιατί είσαι κομμάτια,

ο Δ/ντής σου, θα σε καλύψει......??

Δεν στο παίζω ούτε "ξερόλας", ούτε "επαναστάτης"...

Και εγώ, στο διάστημα του γενικού μέρους (Παθολογίας),

προφανώς και φιλότιμα (...),

ένιωθα "ευγνωμοσύνη", όταν ο Δ/ντής μου, μου έλεγε : "πάρε το ρεπό σου, και φύγε"

Και δεν έλεγα κουβέντα,

όταν "είχε δουλειά", και όσο για το ρεπό, "βλέπουμε"...

Αλλά, είχα "ανάγκη", να είμαι "αψεγάδιαστος", και αντί για 3μήνες, που προβλεπόταν να υπηρετήσω, να πάρω όση Παράταση γίνεται......

Αν και εσύ, κρίνεις, ότι αντισταθμίζεις το "γραμμάτιο" αυτό, σωματικής και ψυχικής εξάντλησής σου, τότε χαλάλι...... emsadwalk

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"κορίτσι μου γλυκό... (ειλικρινά, το λέω εντελώς αυθόρμητα, χωρίς το παραμικρό ειρωνικό ή "σεξιστικό" υπονοούμενο...)

Γιατί θα πρέπει, εσύ, να φροντίσεις για την επιπλοκή που εμφάνισε ο εν λόγω ασθενής,

αφού, στο Τμήμα, είχαν ήδη αναλάβει υπηρεσία οι Επιμελητές σου...??"

Σε ένα νοσοκομείο υπάρχουν πολλοί εργαζόμενοι, διαφόρων ιδιοτήτων, ωραρίων, αρμοδιοτήτων, ευθυνών, ικανοτήτων και προοπτικών. Υπάρχουν λοιπόν ιατροί, νοσηλευτριες, τραυματιοφορείς, οδηγοί, μάγειρες, σεκιουριτάδες, καθαρίστριες και διοικητικοί υπάλληλοι γραφείου, για να αναφέρω μερικούς.

Ο καθένας λοιπόν από εμάς, στο χώρο εργασίας του, αποφασίζει πως θα φερθεί και πως θα πράξει με τους ασθενείς του, αναλόγως σε ποια από την παραπάνω κατηγορία ανήκει ή αισθανεται ότι θα έπρεπε να ανήκει. Είτε ονομάζεται ειδικευόμενος, είτε ειδικός, είτε Διευθυντής Κλινικής, ο γιατρός είναι πάντα γιατρός.

Όταν λοιπόν μεγαλώσεις λίγο ακόμα, είμαι βέβαιος ότι θα καταλάβεις για ποιο λόγο η συνάδελφος αισθανεται πως οφείλει να ασχοληθεί με την επιπλοκή του περιστατικού της ακόμα και εκτός ωραρίου και πόσο τιμητικό για τους κόπους της είναι να πάρουν την ίδια στο τηλέφωνο, ακόμα και πριν το πάρουν χαμπάρι καν οι επιμελητές της Κλινικής της.

Εώς τότε, να τηρείς ευλαβικά το ωραριό σου και να παίρνεις όλα τα ρεπό σου, όπως ακριβως κάνουν και οι νοσοκόμες στη δική μου Κλινική μου.

Φιλικά, ένας πολύ μεγαλύτερος συνάδελφος

GS

London, UK

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από μία οπτική γωνία, το να παραχωρεί κάποιος τα ρεπό του και να κάνει υπερωρίες είναι καλό και ευσυνείδητο. Ωστόσο στην πράξη αυτό μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ, πχ αν συμβεί κάποια επιπλοκή με κάποιο περιστατικό μπορεί κάλλιστα να κατηγορηθεί ο συνάδελφος που έκανε υπερωρία διότι πχ υπερεκτίμησε τις δυνατότητές του και δούλευε ενώ ήταν λιώμα. Αν στραβώσει περιστατικό μπορεί να κατηγορηθεί μέχρι και για το ότι καθόταν παραπάνω για να κάνει τον χαβαλέ του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ έχω κάνει άπειρες υπερωρίες σαν ειδικευόμενος και όμως δεν θεωρώ ότι ήταν ό,τι καλύτερο, δεν ξέρω πραγματικά τι θα γινόταν αν προέκυπτε κάποια επιπλοκή. Μια φορά μάλιστα έπεσα σε εναν δύστροπο συγγενή ασθενούς και όταν του είπα ''εγώ να εξυπηρετήσω προσπαθώ, κανονικά έχω σχολάσει'' γύρισε και μου είπε ''Και τι κάνεις εδώ αφού έχεις σχολάσει, τον χαβαλέ σου; Απαιτώ να με εξυπηρετήσει ο γιατρός που έχει βάρδια''. Οπότε στην περίπτωση αυτή αν στράβωνε το περιστατικό πραγματικά θα είχα μια επιπλέον κατηγορία, ότι έκανα υπερωρία για να κάνω χαβαλέ. Άρα δεν αποκλείεται προσπαθώντας κάποιος να είναι ευσυνείδητος να βρει και τον μπελά του αποπάνω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι ασθενείς με "υποχρεώνουν". Πριν κανα 20ημερο ήμουν εσωτερικη. Βγήκα πρωί.

Εφτασα σπίτι μου και πριν προλάβω να βάλω το κλειδι στην πόρτα με πήραν να γυρίσω γιατι ενας απο το θάλαμο μου (2 μέρες χειρ/νος) έκανε μια μαρμαριγή. Ξες πότε βγηκα? Την επόμενη μέρα!

Και η φυση της δουλειας μας.

Και στο τελος τελος η ίδια η πολιτεια που με τα κατορθώματα της απο 9 που ειμασταν στην ειδικότητα μείναμε δυο γιατι οι άλλοι μας άφησαν για αλλη γη για αλλα μέρη.

Ποιο ρεπο? Κυλιέμαι κατω απο τα γελια και σορρυ βρε συνάδελφε. Ξερεις τι σημαινει "ειμαστε δυο και πρεπει να βγάλουμε εφημερία"? 9 ρεπό εχω μαζεμενα και σήμερα που πήγα να ζητήσω μιση μερα για να πληρώσω λογαριασμους μονο στο κυνήγι που δε με πήραν.

Anyway, κάποια πράγματα εαν δεν τα ζήσεις δε μπορεις να τα καταλάβεις. Ούτε πως λέγονται, ούτε πως γίνονται. Σου ευχομαι όταν ανοίξει η θέση σου εσυ τουλάχιστον να είσαι σε καλύτερη κατάσταση απο μερικούς απο εμας.

κορίτσι μου γλυκό... (ειλικρινά, το λέω εντελώς αυθόρμητα, χωρίς το παραμικρό ειρωνικό ή "σεξιστικό" υπονοούμενο...)

Γιατί θα πρέπει, εσύ, να φροντίσεις για την επιπλοκή που εμφάνισε ο εν λόγω ασθενής,

αφού, στο Τμήμα, είχαν ήδη αναλάβει υπηρεσία οι Επιμελητές σου...??

Ως προς "τα της Πολιτείας",

η ίδια η Πολιτεία, μέσω της σχετικής Νομολογίας της, ενέταξε το "ρεπό", ως Δικαίωμα, του κάθε Εφημερεύοντος γιατρού (άρθρο 2, Νόμος 3754/2009)

Πιστεύεις ότι,

σε περίπτωση που, "χτύπα ξύλο", προκύψει μια στραβή, λόγω πλημμελούς εκτέλεσης των καθηκόντων σου, γιατί είσαι κομμάτια,

ο Δ/ντής σου, θα σε καλύψει......??

Δεν στο παίζω ούτε "ξερόλας", ούτε "επαναστάτης"...

Και εγώ, στο διάστημα του γενικού μέρους (Παθολογίας),

προφανώς και φιλότιμα (...),

ένιωθα "ευγνωμοσύνη", όταν ο Δ/ντής μου, μου έλεγε : "πάρε το ρεπό σου, και φύγε"

Και δεν έλεγα κουβέντα,

όταν "είχε δουλειά", και όσο για το ρεπό, "βλέπουμε"...

Αλλά, είχα "ανάγκη", να είμαι "αψεγάδιαστος", και αντί για 3μήνες, που προβλεπόταν να υπηρετήσω, να πάρω όση Παράταση γίνεται......

Αν και εσύ, κρίνεις, ότι αντισταθμίζεις το "γραμμάτιο" αυτό, σωματικής και ψυχικής εξάντλησής σου, τότε χαλάλι...... emsadwalk

Houston έχουμε πρόβλημα! Συντεταγμένων. Γιατι μάλλον εγώ βρίσκομαι ελλάδα κι εσυ σε κάποιο Φιλανδικό/Σουηδικό/Αγγλικο νοσοκομειο γιατι ολα αυτα που περιγραφεις μονο σε χώρες με προηγμένο συστημα υγειας γίνονται. Εδω είμαστε καλοι στη θεωρία και στη νομολογια αλλα κακοι στην πράξη. Ειδικα στο χωρο της υγειας σε πολλά επιπεδα. Μια χαρα τα λες εσυ λοιπον αλλα η πρακτικη δυστυχως ειναι εντελως άλλοι και την ξερουμε πολυ καλα όλοι οσοι αυτη τη στιγμή το βιωνουμε.

Δεν αισθάνομαι ότι εχω να ξεπληρώσω κάποιο γραμματιο. Και όσο για την σωματική και ψυχολογικη εξάντληση που λες, να ξέρεις πως πάει περίπατο κάθε φορά που ενας ασθενείς με βλέπει στο δρόμο, με θυμάται με το μικρό μου ονομα και με συστηνει ως "Η καλή γιατρός που με πρόσεχε!". Αλλα για να το ζήσεις αυτο πρέπει να χτυπήσεις πολλέεεεεες ώρες στο θάλαμο!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ έχω κάνει άπειρες υπερωρίες σαν ειδικευόμενος και όμως δεν θεωρώ ότι ήταν ό,τι καλύτερο, δεν ξέρω πραγματικά τι θα γινόταν αν προέκυπτε κάποια επιπλοκή. Μια φορά μάλιστα έπεσα σε εναν δύστροπο συγγενή ασθενούς και όταν του είπα ''εγώ να εξυπηρετήσω προσπαθώ, κανονικά έχω σχολάσει'' γύρισε και μου είπε ''Και τι κάνεις εδώ αφού έχεις σχολάσει, τον χαβαλέ σου; Απαιτώ να με εξυπηρετήσει ο γιατρός που έχει βάρδια''. Οπότε στην περίπτωση αυτή αν στράβωνε το περιστατικό πραγματικά θα είχα μια επιπλέον κατηγορία, ότι έκανα υπερωρία για να κάνω χαβαλέ. Άρα δεν αποκλείεται προσπαθώντας κάποιος να είναι ευσυνείδητος να βρει και τον μπελά του αποπάνω!

τα ειπε ολα ο συγγενης!!!!

προσωπικα θεωρω οτι μετ ααπο 24 ωρες εργασιας και αυπνιας ο ιατρος ειναι περισσοτερο επικινδυνος παρα χρησιμος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ jm.gr. Δυστυχώς καταλαβαίνω πως κάποια πράγματα σχετικά με την Ιατρική τα έχεις εννοήσει λάθος, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι στην Ελλάδα.

1. Από που προκύπτει πως έχεις το δικαίωμα να δουλεύεις ως ειδικευόμενος ιατρός σε νοσοκομείο και να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις επιπλοκή του ασθενούς σου? Είσαι ακόμα προπτυχιακός φοιτητής της Ιατρικής?

2. Τί θα πει "ευσυνείδητος" και θα βρεις το "μπελά σου"? Δεν είσαι εκεί για να τους κάνεις παρέα ούτε για να τους χαιδεύεις τα μαλλάκια, είσαι εκεί για να προσφέρεις αποτελεσματικές ιατρικές υπηρεσίες είτε το περιστατικό είναι "ίσιο" είτε "στραβώσει". Αν νοιώθεις πως δεν μπορείς, κάτσε σπίτι και διάβασε περισσότερο.

3. Για ποιο λόγο οι αντίστοιχοι ειδικευόμενοι της Δυτικής Ευρώπης και των ΗΠΑ μπορούν να αντιμετωπίσουν τα αντίστοιχα περιστατικά, όσο κι αν στραβώσουν, ότι επιπλοκή κι αν παρουσιάσουν, χωρίς να χρειασθεί εκτός συγκλονιστικής περίπτωσης να φωνάξουν τον επιμελητή τους και δεν βρίσκουν "το μπελά" τους? Είναι τα περιστατικά τους πιο εύκολα? Είναι οι συγγενείς πιο συγκαταβατικοί? Είναι πιο έξυπνοι? Είναι πιο τυχεροί? Είναι η νομοθεσία στη χώρα τους πιο χαλαρή?

Άλλοι είναι οι λόγοι φυσικά και πρέπει ο καθένας μας στην Ελλάδα μόνος του να τους σκεφθεί και να αποφασίσει ποιο δρόμο θα πάρει κατά τη διάρκεια των χρόνων της ειδικότητας του. Υπάρχει ο δρόμος της σκληρής δουλειάς και της σχεδόν απόλυτης αυπνίας για 4-5-6 χρόνια, υπάρχει και ο δρόμος του πάω 9-2 και κάνω χαβαλέ και περιμένω με χαρά την επόμενη απεργία για να πάω για coffee και καλαμπούρι. Ότι θέλει μπορεί να κάνει ο καθένας, Δημοκρατική χώρα είμαστε εξάλλου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια να συγκεντρωθούμε λίγο παρακαλω :) Ο γιατρος μπορεί να ειναι επικίνδυνος μετα απο 24 ωρες αϋπνίας αλλά μπορεί να ειναι και επικίνδυνος μετα απο 10 λεπτά λόγο ανεπάρκειας και βλακείας επίσης ;)

Ζουμε στην Ελλάδα και κάτω από ελληνικές συνθήκες καλούμαστε να "δουλέψουμε". Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως σε ένα νοσοκομείο με τις τεράστιες ελλείψεις ειδικά σε ανθρώπινο δυναμικό, θα κάνω κανονική εφημερία, θα ερθει η ώρα να φύγω, θα μπει μεσα βαρυ τροχαίο και θα τους πω "Α συγνώμη αλλα εγω σχόλασα και πάω σπίτι να ζουζουνίσω με τον καλό μου?". Και ποιος θα κάτσει πίσω όταν είστε όλο κι όλο 2 άντε 4? Θα βάλεις το τροχαίο στον πάγο για συντήρηση μέχρι να ξαναγυρίσεις? Μη τρελαθούμε δηλαδη. Κανενας μας δε θελει να ειναι ωρες άυπνος και να γίνεται επικίνδυνος και για τον εαυτο του και για τους ασθενεις αλλα η πραγματικότητα δυστυχώς είναι πολύ διαφορετική.

Εαν έχεται κάποιο γνωστό που να υπηρετεί σε ακριτικό νησι, πάρτε τον ενα τηλέφωνο και ρωτήστε τον πόσες ωρες συνεχόμενες εφημερευει. 24/7/365, σας το λέω εγω! Μες το νοσοκομειο ή στο σπίτι με το κινητό κάτω απο το μαξιλάρι μη τύχει κάτι. Όποτε μη κολλάτε στις θεωρίες, στα πρέπει και στα δεν πρέπει αλλα στις πραγματικες ανάγκες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέω επιπλοκή εννοώ ότι ένας γιατρός μετά από 24 ώρες ξενύχτι, δεδομένων των τόσων ελλείψεων σε υλικά αλλά και σε έμψυχο υλικό όπως είναι πλέον η κατάσταση στα ελληνικά νοσοκομεία είναι πιο επιρρεπής σε παραλείψεις και άρα πιο επικίνδυνος, όπως λέει ο iceman. Είναι μια πραγματικότητα ότι δεδομένων των ελλείψεων χάνονται ρεπό αλλά όπως και να έχει σε αυτές τις υπερωρίες αν κάτι πάει στραβά δεν πρόκειται να σε καλύψει κανείς.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζουμε στην Ελλάδα και κάτω από ελληνικές συνθήκες καλούμαστε να "δουλέψουμε". Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως σε ένα νοσοκομείο με τις τεράστιες ελλείψεις ειδικά σε ανθρώπινο δυναμικό, θα κάνω κανονική εφημερία, θα ερθει η ώρα να φύγω, θα μπει μεσα βαρυ τροχαίο και θα τους πω "Α συγνώμη αλλα εγω σχόλασα και πάω σπίτι να ζουζουνίσω με τον καλό μου?".

και αφου μας ανεφερες το ακραιο παραδειγμα του τροχαιου που θα σκασει ακριβως την ωρα που φευγεις και την πιο ακραια αντιδραση οτι "θα παω σπιτι να ζουζουνισω"

δεν μενει να πουμε τιποτα αλλο...

ευγε!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν λέω επιπλοκή εννοώ ότι ένας γιατρός μετά από 24 ώρες ξενύχτι, δεδομένων των τόσων ελλείψεων σε υλικά αλλά και σε έμψυχο υλικό όπως είναι πλέον η κατάσταση στα ελληνικά νοσοκομεία είναι πιο επιρρεπής σε παραλείψεις και άρα πιο επικίνδυνος, όπως λέει ο iceman. Είναι μια πραγματικότητα ότι δεδομένων των ελλείψεων χάνονται ρεπό αλλά όπως και να έχει σε αυτές τις υπερωρίες αν κάτι πάει στραβά δεν πρόκειται να σε καλύψει κανείς.

jm.gr εγω να συμφωνήσω μαζι σου. Τι προτείνεις όμως να γίνει? Επι τόπου και επί του πρακτέου τι να γίνει και όχι θεωρητικα και ιδανικα. Εισαι 24 ωρες μεσα και έρχονται στα ΤΕΠ δυο τροχαία και μια διακομιδή. Τι κάνεις? Λες σορρυ παιδια αλλα ειμαι άυπνος και άρα επικύνδινος και δε μπορώ να πιάσω γάζα ή ανασκουμπώνεσαι και ξεκινας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.