Jump to content

Καταλαβαίνεις ότι κάνεις ειδικότητα όταν...


Elpi

Recommended Posts

Επί του πρακταίου Elpi, ναι μου έχει τύχει εκεί που σχόλαω να έρθει βαρύ περιστατικό και βεβαίως κάθομαι να βοηθήσω, εξάλλου όπως έγραψα παραπάνω έχω κάνει άπειρες εθελοντικές υπερωρίες. Το ότι θα κάτσω όμως να βοηθήσω υπερωριακά εκτάκτως κάποιες φορές δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε συστηματική βάση παίρνω και διεκδικώ τα ρεπό μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Last Reply

Ζουμε στην Ελλάδα και κάτω από ελληνικές συνθήκες καλούμαστε να "δουλέψουμε". Δηλαδή θέλετε να μου πείτε πως σε ένα νοσοκομείο με τις τεράστιες ελλείψεις ειδικά σε ανθρώπινο δυναμικό, θα κάνω κανονική εφημερία, θα ερθει η ώρα να φύγω, θα μπει μεσα βαρυ τροχαίο και θα τους πω "Α συγνώμη αλλα εγω σχόλασα και πάω σπίτι να ζουζουνίσω με τον καλό μου?".

και αφου μας ανεφερες το ακραιο παραδειγμα του τροχαιου που θα σκασει ακριβως την ωρα που φευγεις και την πιο ακραια αντιδραση οτι "θα παω σπιτι να ζουζουνισω"

δεν μενει να πουμε τιποτα αλλο...

ευγε!!!!

Ενω όλα τα υπόλοιπα που αναφέρθηκαν εδω μεσα ας πουμε ειναι ακρως φυσιολογικα και καθημερινα και ολοι οι συνάδελφοι πρώτα ταγμένοι στο καθήκον και μετά στο γκόμενο/γκόμενα! Η "αγιότητα" και η σοβαρότητα μας συνάδελφε έχουν ξεπεραστει εδώ και πολυ καιρό!

Θα έπρεπε να γνωρίζεις πολυ καλα πως η άσκηση της ιατρικής δεν ειναι τίποτα αλλο παρα μια ακρότητα και μια αλληλουχια τυχαίων γεγονότων.

Το ευγε το κραταω για τη συλλογη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τον επιμελητή που αναφέρθηκε σε παραπάνω μήνυμα, δεν θα καλέσω επιμελητή για ψύλλου πήδημα, ωστόσο επειδή η ελληνική νομοθεσία ορίζει σαν βασική υποχρέωση του ειδικευόμενου να ενημερώσει επιμελητή, όταν πρόκειται για κάποιο βαρύ περιστατικό ακόμα και να ξέρω τι να κάνω, για τυπικούς λόγους ενημερώνω επιμελητή. Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά. Και προτιμώ να μου πει ο επιμελητής ότι του σπαώ τα νεύρα παρά να με κατηγορήσει μετά ότι δεν τον ενημέρωσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι θα κάτσω όμως να βοηθήσω υπερωριακά εκτάκτως κάποιες φορές δεν αλλάζει το γεγονός ότι σε συστηματική βάση παίρνω και διεκδικώ τα ρεπό μου.

τι???? διεκδιδεις???? απο που μας ηρθες εσυ??? ως γνωστον οι ειδικευομενοι οφειλουν να ειναι προβατα....

τα παιρνεις κιολας??? που ακουστηκε αυτο? και ποιος θα δουλεωει στα νοσοκομεια παλιο τεμπελη? ε?

και μην ακουσω και δικαιολογιες "εχω οικογενεια. παιδι, υποχρεωσεις, χρειαζομαι ξεκουραση".....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όσο για τον επιμελητή που αναφέρθηκε σε παραπάνω μήνυμα, δεν θα καλέσω επιμελητή για ψύλλου πήδημα, ωστόσο επειδή η ελληνική νομοθεσία ορίζει σαν βασική υποχρέωση του ειδικευόμενου να ενημερώσει επιμελητή, όταν πρόκειται για κάποιο βαρύ περιστατικό ακόμα και να ξέρω τι να κάνω, για τυπικούς λόγους ενημερώνω επιμελητή. Φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά. Και προτιμώ να μου πει ο επιμελητής ότι του σπαώ τα νεύρα παρά να με κατηγορήσει μετά ότι δεν τον ενημέρωσα.

η ελληνική νομοθεσία ορίζει σαν βασική υποχρέωση του ειδικευόμενου να ενημερώσει επιμελητή

post-12575-0-37009100-1366219555_thumb.j

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Thanx για την εγκύκλιο iceman. Δεν καταλαβα ακριβως που κολλαει η απαραίτητη για λόγους αρχής ενημερωση του ειδικευμένου για το βαρύ περιστατικό με τα όσα είπαμε παραπάνω για την προσωπική προσπάθεια του κάθε ειδικευόμενου, πάντως.

Να σε ρωτήσω κάτι απλουστερο. Αν το πρωί σου δώσουν οι μεγάλοι ένα χ/ο να το κάνεις σαν πρώτος, το απογευμα δεν νοιωθεις την αναγκη να πεταχτείς εστω και με το τζινάκι σου μέχρι την Κλινική να δεις τί κάνει αυτός που χειρούργησες? Αν έκανες ένα θυρεοειδή, μια χολή ή οτιδήποτε άλλο μια Παρασκευή, δεν θα πεταχτείς μέσα στο ΣΚ να δεις τι γίνεται, επειδή δεν είναι το ωράριό σου? Αρκεί που είναι εκεί αυτός που έχει βαρδια? Εσύ δεν εχεις τίποτα να κερδίσεις από μια απλή βόλτα σε όσους ασθενείς έχεις "χρεωμένους"?

Sorry που ρωτάω, προσπαθώ να καταλάβω εναν τρόπο σκέψης συναδελφων που είναι εντελλώς διαφορετικός από τη δική μου προσέγγιση στο τι σημαίνει "κανω ειδικότητα".

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν κανω χειρουργικη ειδικοτητα αλλα παιδιατρικη.

για το να περασεις απο την κλινικη σου (οπως ειπες με ενα τζινακι) και να δεις τον ασθενη που προσωπικα ασχοληθηκες προφανως δεν μπορω να πω τιποτα.

εγω προσωπικα για τα παιδια που ειχα χρεωμενα δεν το εκανα (μενω και τρια τεταρτα μακρια απο το νοσοκομειο) γιαυτο υπαρχει ο εφημερευων.

το να κατσεις εκτος ωραριου να βοηθησεις οταν ο φορτος εργασιας ειναι υψηλος ή σε επειγον περιστατικο ειναι λογικο. προσωπικα εχω παει απογευμα εκτος ωραριου διακομιδη απο επαρχιακο σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο για να βοηθησω συναδελφο στο ασθενοφορο.

ΑΛΛΑ αλλο το να θεωρειται υποχρεωση μας επειδη "κανουμε" ειδικοτητα να ειμαστε σχεδον εσωκλειστοι στο νοσοκομειο, να εργαζομαστε 48ωρα συνεχομενα και να ειμαστε standby ανα πασα ωρα και στιγμη. εκτος απο γιατροι ειμαστε και ανθρωποι με οικογενειες.

αν καποιος θελει να ειναι ΜΟΝΟ γιατρος και να τα κανει ολα αυτα μαγκια του αλλα να μην γκρινιαζει κιολας για τις επιλογες του.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ jm.gr. Δυστυχώς καταλαβαίνω πως κάποια πράγματα σχετικά με την Ιατρική τα έχεις εννοήσει λάθος, όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι στην Ελλάδα.

1. Από που προκύπτει πως έχεις το δικαίωμα να δουλεύεις ως ειδικευόμενος ιατρός σε νοσοκομείο και να μην μπορείς να αντιμετωπίσεις επιπλοκή του ασθενούς σου? Είσαι ακόμα προπτυχιακός φοιτητής της Ιατρικής?

Προσωπικά, θα συμφωνήσω μαζί σας σε πολλά σημεία, και κυρίως επί της ουσίας των λεγομένων σας!

Μια παρατήρηση όμως :

Προφανώς, και για την πραγματική ατομική του εκπαίδευση, οφείλει ο καθένας,

να αντιμετωπίσει την κάθε επιπλοκή, και γενικότερα την κάθε emergency, με σθένος και μαχητικότητα...

Αλλιώς, ΔΕΝ πρόκειται να "απογαλακτιστεί" ποτέ...

Επειδή όμως, στην Ελλάδα τουλάχιστον, ρητά και κατηγορηματικά, : "Δεν νοείται εφημερία, χωρίς τη φυσική παρουσία Ειδικευμένου"

Όταν, αναπόφευκτα, κάποια στιγμή, συμβεί το "μη αναστρέψιμο",

τότε,

ο Δικαστής θα καταδικάσει τον ειδικευόμενο, αποφαινόμενος για : "Υπερεκτίμηση δυνατοτήτων, θέτοντας σε κίνδυνο τον ασθενή..."

Και αντίστοιχα, ο Ειδικευμένος, που εφημέρευε από το σπίτι του,

θα πεί : "Δεν με ειδοποίησε κανείς..."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς βλέπω πως μεν τα νοσοκομεία λειτουργούν ακόμη χάρη στο απεριόριστο φιλότιμο των γιατρών, οι οποιοι δουλευουν εξαντλητικά και υποαμειβόμενοι (και φυσικά με καθυστερήσεις μισθών κ εφημεριών), αλλά οι ίδιοι δε γιατροί που πασχίζουν για τους ασθενείς τους δεν διανοούνται να αγωνιστούν και να αντισταθούν στην ολοκληρωτική υποβάθμιση του ΕΣΥ.

Δεν ανέχομαι να βλέπω για "την επόμενη απεργία για coffee break" την ώρα που ακόμη και ο πιο φιλότιμος γιατρός έχει να αντιμετωπίσει ελλείψεις σε μπουκαλάκια αιμοληψίας ή αναλγητικών ή ακόμη και αντιυπερτασικών.

Ούτε ανέχομαι άνθρωποι με τέτοια υψηλή μόρφωση, να μην κρίνουν εξίσου σημαντικό με την παραμονή τους υπερωριακά για να ζήσει ο συνάνθρωπος, τη διεκδίκηση να υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

ΟΣΕΣ ΩΡΕΣ και να κάτσετε, ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ και να κάνετε, θα εργάζεστε σε ένα μεσοπολεμικό κλίμα, με υποχρηματοδοτήσεις τραγικές. Για τις οποίες πρέπει να πάρετε θέση.

6ετής είμαι, καταλαβαίνω πως πραγματικά, αν λειτουργουν ακομη οι δομες υγειας, ειναι επειδη οι εργαζόμενοι εχουν το φιλοτιμο και καθονται γι αυτο για το οποιο σπουδασαν, ομως τα πραγματα μονο θα χειροτερεψουν, για τους ασθενείς (και φυσικα και για τους εργαζομενους) αν δεν υπαρξει μαζικη αντιδραση και αντισταση. Και τότε υπεύθυνοι θα είμαστε όλοι μας, όσες θυσίες και να έχουν γίνει από μέρους μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραίο κείμενο ivgms, αγωνιστικό και συνδικαλιστικό, όπως ταιριαζει σε Έλληνα φοιτητη. Κι εμενα μου χρωστανε λεφτα απο τις εφημερίες μου και τα χρειάζομαι.

Τι σχεση εχει με την παραπάνω κουβεντα σχετικα με το που σταματανε οι προσωπικες ευθυνες του ειδικευομενου που εχει την τριπλή ιδιοτητα του υπεθυνου ιατρού-εκπαιδευομενου-υπαλληλου νοσοκομειου που πρεπει να φροντισει στα 5-6 χρονια να παρει όσα περισσοτερα μπορεί ώστε να δουλεψει σωστα και υπευθυνα και τα επομενα 30 χρονια της καριερας του και να θρεψει την οικογενειά του, ειλικρινα δεν το καταλαβαινω.

Δηλαδη στα προηγούμενα χρόνια που είχαμε απειρα μπουκαλακια αιμοληψιας όλα λειτουργουσαν ρολόϊ? Από την πλευρα των φοιτητων Ιατρικής και των ειδικευόμενων ρωταω, δεν με νοιαζει αν ο επιμελητης μου ενώ φαίνεται να εφημερευει στην Αθηνα στην πραγματικοτητα κανει κρουαζιερα στην Κουβα, ας φαει το κεφαλι του κι ας μεινει 12 χρονια στον Κορυδαλλό αν γινει η στραβή. Δικό του πρόβλημμα.

Εμένα με ενδιαφερει εγω τι κανω σαν άνθρωπος, σαν γιατρός που σεβομαι τόσο την αξιοπρέπεια μου όσο και τον ασθενη που μου εμπιστευεται τη ζωή του αλλά και σαν επαγγελματιας της Υγειας που επιθυμω να εχω μια όμορφη μελλοντικη προοπτικη και σταδιοδρομία.

Εσενα που είσαι 6ετης δεν σε απασχολουν τα παραπάνω? Μπορείς τότε να περασεις όλη σου την ειδικότητα απεργώντας, δεν εχω καμία αντιρρηση, κακό σε εμένα θα κάνεις νομίζεις? Ή στους Αμερικανούς αντίστοιχους ειδικευόμενους που κάνουν 5.30 τα ξημερώματα επίσκεψη στους ασθενείς τους μπας και ξεστραβωθούν λίγο περισσότερο από εμάς?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ καταρχήν δεν προτείνω να περάσουμε την ειδικότητα απεργώντας. Αλλά να την περάσουμε διεκδικώντας την βασική στελέχωση με προσωπικό και την ύπαρξη αρκετής υλικοτεχνικής υποδομής. Όχι απαραίτητα με απεργία, αλλά και με καταλήψεις ταμείων, με στήριξη συλλόγων ασθενών, άλλων σωματείων κτλ.

Δεν ξέρω πώς ακόμα να καταλάβεις πως σε λιγότερο από χρόνο θα έχουν κλείσει νοσοκομεία, ενώ ήδη λειτουργούν νοσοκομεία με τη βούλα χωρίς επιμελητή, ή ακόμη και χωρίς ολόκληρες ειδικότητες. Τότε λοιπόν, η δική σου καλή θέληση θα έχει αντιρροπιστεί από την πλήρη αδιαφορία σου για τα τεκταινόμενα, οπότε και κόσμος θα πεθαίνει όχι μόνο από την αδυναμία πληρωμής νοσηλείας, αλλά και από την πλήρη διάλυση του πεδίου που δουλεύεις.

Αν είσαι αγροτικός στο νησί που δεν έχει καν βαμβάκι, όλη την ώρα να κοιμάσαι το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, ο ασθενής που θα έρθει στην πόρτα σου θα είναι καταδικάσμενος.

Και γι αυτό έχετε/έχουμε ευθύνη όλοι μας,

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Θα φταις που θα πεθάνει ο ασθενής σου. Είναι πολύ απλό.

(Η δική σου είναι σκέψη κλασικού γιατρού, που δεν βλέπει πέρα από τη μύτη του.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, πραγματι παραμενω στη σκέψη κλασσικός γιατρός και όχι κομματικό στελεχος καποιας παραταξης, χαίρομαι που το προσεξες κι εσύ!

Ευχαριστώ για την πληροφορία για το μέλλον των νοσοκομείων, τα σκεφτομουν κι εγώ αυτά όταν πριν λιγα χρονια παρατησα μεσα στη νυχτα την εφημερία μου σε κεντρικό νοσοκομειο της Αθηνας εν μεσω χαμου, για να μεταφερω στα χερια όσα babylino ενηλίκων βρηκα στις αποθήκες μας, γιατί επαιρναν κλαιγοντας τα κοριτσια από τα Παιδων να τους πάμε ότι έχουμε να βάλουν στα άρρωστα βρεφη.

Πιθανόν εκείνο το βραδυ εσύ ως φοιτητης 2ου-3ου ετους να επινες ποτακι στη Γλυφαδα, αλλά δεν πειραζει, καλή καρδια.

Χαίρομαι που βλέπω τους 6ετεις μας να εχουν τόσο θρασσος, ελπίζω να σας βγει με δημιουργικό τρόπο στην ιατρική σας καριερα. Βεβαια, από την άλλη λυπάμαι, σκεπτόμενος πόσες φοβερες ιατρικές ευθυνες αναλαμβανουν αυτή τη στιγμή οι συνομήλικοι σου φοιτητες στην Αγγλία, ευθυνες που εσεις δυστυχως ούτε τις φανταζεστε, και από ότι εχω καταλάβει από μαθηματα που έχω παραδώσει σε φοιτητες και μεταπτυχιακούς στην Ιατρική και Οδοντιατρική Αθηνών, ούτε και τις θέλετε.

Εύχομαι καλή συνέχεια, μια χώρα χρειάζεται μια απλή φραση στο Καστελόριζο για να διαλυθεί και 10-20 χρόνια για να ξαναστηθεί. Σου εύχομαι, όταν περασουν αυτά τα χρόνια και η χωρα εχει βρει πάλι το βηματισμό της, να είσαι όσο ετοιμος πρεπει να είσαι, ώστε να φανείς χρησιμος στον εαυτό σου, στην οικογένειά σου και στην κοινωνία μας.

Φιλικά

ΓΣ

ΥΓ. Ξέρω πως ένα topic που ξεκινησε με πολύ ωραίο χιούμορ και αναλαφρη διαθεση το χοντρύναμε, το βαρύναμε και μάλλον το χαλάσαμε. Ζητώ λοιπόν δημόσια συγγνωμη από το κορίτσι της γειτονιάς μου και θα βρω κάποιον τρόπο να επανορθώσω, όταν επιστρέψω στο "σπίτι μου". :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ χαίρομαι που τα σκεφτόσουν, και που πήγες babylino στους συναδελφους σου της Παιδιατρικής.

Τι κάνεις για να υπάρχουν αρκετά υλικά δεν μας είπες.

Μάλλον σκοπεύεις να γυροφέρνεις babylino και αναλγητικά από τη μια κλινική στην άλλη εσαεί...

Ούτε φυσικά μπορώ να υποψιαστώ πώς προκύπτει ότι είμαι αδιάφορη ή ότι όσοι αγωνίζονται και για τα αυτονόητα, δεν είναι αρκετά επιστήμονες.

Δεν είμαι στέλεχος κανενός κόμματος, ούτε ανήκω σε παράταξη (αν και δεν συμμερίζομαι τη μαζική κ αδιάκριτη "ενοχοποιηση" των παραταξεων).

Πριν 2-3 χρόνια δεν έπινα ποτάκι στη γλυφάδα,ήμουν εξω από το υπουργείο υγείας παρέα με τα ΜΑΤ, και παρέα με έμπειρους γιατρούς, οι οποίοι μάλλον δεν νοιάζονται για τους ασθενείς τους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε φτάνει μόνο να κλαις...Αυτό ειναι φυσική αντίδραση μπροστά στην απαίσια πραγματικότητα που μας επιφύλαξαν. Πρέπει και να αγωνιστείς να το αλλάξεις.

Δε συγκρίνουμε "ευαισθησίες" εδω πέρα. Λογική ακολουθία σκέψης κ πράξης συγκρίνουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, μπράβο σου, από εμενα εχεις τα συγχαρητήριά μου και το θαυμασμό μου, ελπίζω να σου αρκεί προς το παρόν, μιας και δεν έχεις από που να ξερεις αν ήμουν κι εγώ διπλα σου έξω από το υπουργείο Υγείας ή όχι, ούτε ποιος είμαι ή τι εχω κάνει στη ζωή μου για να σχολιάσεις μέχρι ποια απόσταση φθάνει η όραση μου.

Αν έχεις κάτι ουσιαστικό να πεις λοιπόν, βρες ενα σωστό τρόπο να το πεις, εδώ είμαστε και θα σε ακούσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσύ έκανες wild guess ότι είμαι κομματικό στέλεχος ή ότι "επινα ποτάκι στην Γλυφάδα".

Αντίθετα, όταν στην άποψή μου ότι χρειαζεται διεκδίκηση και βασικών όρων αξιοπρεπούς περίθαλψης (στελεχωση και επαρκεια υλικων) ανταπαντάς περί έλειψης υπευθυνότητας κτλ μάλλον δεν ειναι παραξενο να υποθεσει κανείς τις αποψεις σου σχετικα με οσους διεκδικουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν είμαι εδώ για να μπω σε προσωπική αντιπαράθεση με κανεναν, κατέθεσα με αγάπη προς όλους τους νεώτερους συναδελφους που μας διαβάζουν, τους συμφοιτητες σου και σε εσένα φυσικά που δεν με εχεις βλάψει σε τίποτα, ποια προσέγγιση θεωρώ εγώ σωστότερη και πιο ωφέλιμη στο σύντομο, σε σχεση με τη συνολική ιατρική καριέρα, χρονικό διάστημα που κάποιος κάνει την ειδικότητά του. Καταλαβαίνω πως μάλλον πολύ κακώς ασχολήθηκα και σπατάλησα και το χρόνο μου να πω την άποψή μου.

Δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να συμφωνήσει ή να διαφωνήσει, εγώ προσπάθησα να μάθω όσα περισσότερα μπορούσα θυσιάζοντας αλλά εξίσου σημαντικά πράγματα.

Δεν καταλαβαίνω που σε θίγω, θα πάρεις το πτυχίο σου και θα κάνεις ότι θέλεις.

Σας χαιρετώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ καταρχήν δεν προτείνω να περάσουμε την ειδικότητα απεργώντας. Αλλά να την περάσουμε διεκδικώντας την βασική στελέχωση με προσωπικό και την ύπαρξη αρκετής υλικοτεχνικής υποδομής. Όχι απαραίτητα με απεργία, αλλά και με καταλήψεις ταμείων, με στήριξη συλλόγων ασθενών, άλλων σωματείων κτλ.

Δεν ξέρω πώς ακόμα να καταλάβεις πως σε λιγότερο από χρόνο θα έχουν κλείσει νοσοκομεία, ενώ ήδη λειτουργούν νοσοκομεία με τη βούλα χωρίς επιμελητή, ή ακόμη και χωρίς ολόκληρες ειδικότητες. Τότε λοιπόν, η δική σου καλή θέληση θα έχει αντιρροπιστεί από την πλήρη αδιαφορία σου για τα τεκταινόμενα, οπότε και κόσμος θα πεθαίνει όχι μόνο από την αδυναμία πληρωμής νοσηλείας, αλλά και από την πλήρη διάλυση του πεδίου που δουλεύεις.

Αν είσαι αγροτικός στο νησί που δεν έχει καν βαμβάκι, όλη την ώρα να κοιμάσαι το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, ο ασθενής που θα έρθει στην πόρτα σου θα είναι καταδικάσμενος.

Και γι αυτό έχετε/έχουμε ευθύνη όλοι μας,

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι σου λέω. Θα φταις που θα πεθάνει ο ασθενής σου. Είναι πολύ απλό.

(Η δική σου είναι σκέψη κλασικού γιατρού, που δεν βλέπει πέρα από τη μύτη του.)

Δυστυχώς βλέπω πως μεν τα νοσοκομεία λειτουργούν ακόμη χάρη στο απεριόριστο φιλότιμο των γιατρών, οι οποιοι δουλευουν εξαντλητικά και υποαμειβόμενοι (και φυσικά με καθυστερήσεις μισθών κ εφημεριών), αλλά οι ίδιοι δε γιατροί που πασχίζουν για τους ασθενείς τους δεν διανοούνται να αγωνιστούν και να αντισταθούν στην ολοκληρωτική υποβάθμιση του ΕΣΥ.

Δεν ανέχομαι να βλέπω για "την επόμενη απεργία για coffee break" την ώρα που ακόμη και ο πιο φιλότιμος γιατρός έχει να αντιμετωπίσει ελλείψεις σε μπουκαλάκια αιμοληψίας ή αναλγητικών ή ακόμη και αντιυπερτασικών.

Ούτε ανέχομαι άνθρωποι με τέτοια υψηλή μόρφωση, να μην κρίνουν εξίσου σημαντικό με την παραμονή τους υπερωριακά για να ζήσει ο συνάνθρωπος, τη διεκδίκηση να υπάρχουν ΑΡΚΕΤΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.

ΟΣΕΣ ΩΡΕΣ και να κάτσετε, ΟΣΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ και να κάνετε, θα εργάζεστε σε ένα μεσοπολεμικό κλίμα, με υποχρηματοδοτήσεις τραγικές. Για τις οποίες πρέπει να πάρετε θέση.

6ετής είμαι, καταλαβαίνω πως πραγματικά, αν λειτουργουν ακομη οι δομες υγειας, ειναι επειδη οι εργαζόμενοι εχουν το φιλοτιμο και καθονται γι αυτο για το οποιο σπουδασαν, ομως τα πραγματα μονο θα χειροτερεψουν, για τους ασθενείς (και φυσικα και για τους εργαζομενους) αν δεν υπαρξει μαζικη αντιδραση και αντισταση. Και τότε υπεύθυνοι θα είμαστε όλοι μας, όσες θυσίες και να έχουν γίνει από μέρους μας.

Κατ' αρχήν το “κάνω σωστά τη δουλεία μου” δε σημαίνει πως “δε διεκδικώ”. Ήμασταν σχεδόν 3 μήνες σε επίσχεση εργασίας διεκδικώντας πολλά και διάφορα άλλα αυτό δε μας σταμάτησε από το “προλαμβάνειν και θεραπεύειν”. Κάτω από απαράδεκτες και για τους ασθενείς και για εμάς συνθήκες. Και όλα αυτά την ώρα που οι συμφοιτητές σου τους οποίους εμείς ως ειδικευόμενοι φροντίζαμε, αρνήθηκαν/αμέλησαν/βαρέθηκαν να σπαταλήσουν 20 λεπτά από τις ζωές και τα φρέντο τους για να βγάλουν ένα απλό ψήφισμα συμπαράστασης. Οπότε, με όλη την καλή διάθεση, θα σε παρακαλούσα να είσαι λίγο πιο προσεκτικός. Το ότι είμαστε ειδικευόμενοι δε σημαίνει πως είμαστε και βολεμένοι.

Επίσης το ότι θα κλείσουν νοσοκομεία, θα πεθάνει κόσμος και θα γίνει ο χαλασμός του Νωε δε μου δίνει καμία δικαιολογία για να μη κάνω κυρίως ανθρώπινα τη δουλειά μου. Ακόμα κι όταν το ίδιο το κράτος αδιαφορεί όπως λες. Αν σκεφτόμασταν έτσι τότε τα νεκροτομεία θα ήταν γεμάτα.

Αν είσαι αγροτικός στο νησί που δεν έχει καν βαμβάκι, όλη την ώρα να κοιμάσαι με το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, ο ασθενής που θα έρθει στην πόρτα σου ΔΕΝ είναι καταδικασμένος. Και ξέρεις γιατί δεν είναι? Γιατί, μιας και ξέρεις πολύ καλά το μέλλον της υγείας και της περίθαλψης σε αυτή τη χώρα,φροντίζεις να έχεις μάθει όσο είσαι φοιτητής να λειτουργείς και να σκέφτεσαι όπως “σε καιρό πολέμου”. Θα πρέπει να σταματήσεις να παπαγαλίζεις και να βάζεις ακόμα και τη φαντασία σου να δουλέψει. Ξέρεις πως σταματάει ρινορραγία σε οροθετικό ασθενή χωρίς να έχεις ούτε γάντια για να προφυλάξεις τον εαυτό σου άλλα ούτε και βαμβάκι όπως λες? Σου εύχομαι αν ποτέ χρειαστεί να το κάνεις να βρεις γρήγορα τον τρόπο :)

Κι ένα τελευταίο. Την αγωνιστικότητα και την επαναστατικότητα ο καθένας μας την αντιλαμβάνεται και την εκτελεί με πολύ υποκειμενικό τρόπο. Αν πεθάνει ο ασθενής μου, ως γιατρός, δε θα φταίω γιατί δεν “αγωνίστηκα” αλλά γιατί δε φρόντισα να είμαι πολύ καλός σε αυτό που κάνω.

Αυτά από έμενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην αρχική μου τοποθετηση έθιξα ακριβώς την άποψη περι "αναμενω την επομενη απεργία για coffe break". Την οποία προφανώς δεν συμμερίζεσαι εφόσον ήσουν σε επίσχεση.

Επίσης διευκρίνισα ότι το οτι λειτουργουν τα νοσοκομεια ακομη οφειλεται στο φιλοτιμο των γιατρων.

Δεν καταλαβαινω λοιπον πώς προσβάλλεσαι. Είπα πως πρέπει να γινονται και τα δύο παράλληλα, αναφερόμενη σε όσους χλευάζουν τις απεργίες ως ευκαιρίες για coffee break.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με ολο το σεβασμο αλλα..."τσουβάλιασες" λίγο! Γιατι οταν με το καλό τελειωσεις και μπεις στη βαθια τρύπα της ειδικότητας θα καταλάβεις πως πολλά πράγματα δεν είναι ούτε όπως φαίνονται, ούτε οπως μας τα δείχνουν, ουτε οπως θα θέλαμε να τα βλέπουμε. :)

(Μου το κάνατε όμως το topic σα βουλή ενα πράμα! Χαλάλι σας!)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

..πραγματικά ζαλίστηκα με όσα διάβασα και μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα ενός επιμελητή μου , το ύφος του και το τουπέ του.

"Για το 1000άρικο το μήνα... Πού αλλού θα το βρούν; " (αναφερόταν σε μη ειδικούς γιατρούς και τους μισθούς που επικρατούν στον ιδιωτικό τομέα πια )

Δίκιο είχε, τόσος ειναι ο μισθός, τετοιο επρεπε να είναι το ύφος του όταν εχουν πέσει οι μισθοί των Επιμελητών στα 1400 και συνεχίζουν να τρώνε και αυτοί λάντζα (στα δικά τους μέτρα και σταθμά). Και αυτοί (οι Επιμελητές) κι αν είναι γιατροί και αν εχουν συνείδηση για την πορεία των ασθενών ...

(Μερικοί πράγματι τηλεφωνούν στο τμήμα και ρωτάνε και διαβάζουν στα σπίτια τους και μερικοί γκρινιάζουν ολιμερίς και ολονυχτίς, έτσι απλά για να γκρινιάζουν.. )

Ετσι και στους συναδέλφους ειδικευόμενους.

Μερικοί βοηθούν και δείχουν καλό προφιλ και μερικοί είναι πιο "τυπικοί" ωραρίου. Είναι και θέμα τύχης , του επείγοντος, πότε θα σκάσει και σε τι συνδιασμό εφημερευόντων... emevlogies

Εδώ δεν δέχομαι διαφωνίες...... :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ενδειξη ...τουπέ στην Ελλάδα όταν κάποιος παροτρύνει τους συναδελφους του να γίνουν όσο καλύτεροι γιατροί μπορούν, παρά τη φοβερή οικονομική κρίση και την κατάρρευση, την ώρα που μια φοιτήτρια 15 χρόνια νεότερη σχεδόν με βρίζει πατόκορφα, λες και φταίω εγώ που δεν υπάρχουν υλικά στα νοσοκομεία?

Αν ελεγα κι εγώ, "ναι αγαπητοί συνάδελφοι, παρατήστε όλα", θα ήμουν αρεστός, προοδευτικός και μοντέρνος για τα Ελληνικά δεδομένα?

Και στις επισχεσεις πηρα μέρος και σε όλες τις απεργίες, αυτό είναι το θέμα? Ο Πάγκαλος παίρνει το αεροπλάνο και πάει στο "Memorial", δεν στεναχωρέθηκε φαντάζομαι που εγώ ήμουν σε επίσχεση.

Αν μας δώσουν από αύριο 5000 ευρώ θα μάθουν οι ειδικευόμενοι χειρουργοί να αντιμετωπίζουν μόνοι τους έναν πνευμοθώρακα μην τους πεθάνει ο άνθρωπος στα χέρια μέχρι να βρουν επιμελητή? Οι της ΩΡΛ τραχειοστομία? Οι του παθολογικού ποια "ζάλη" είναι λαβύρινθος, ενδοκρανια αιμορραγία ή επικείμενη ανακοπή? Όλοι μας μια επείγουσα διασωλήνωση γιατί αργά ή γρήγορα θα τη χρειαστούμε ώστε να σώσουμε κάποια ζωή?

Φυσικά να γίνουν κινητοποιήσεις, απεργίες, επισχέσεις, πορείες, διαμαρτυρίες, κανείς δεν έχει αντίρρηση ούτε μπορεί να ζήσει ή να δουλέψει όπως πρέπει υπό τις παρούσες συνθήκες. Εγώ μιλάω για κάτι εντελώς διαφορετικό, δέχομαι όμως πως εκεί στην Ελλάδα μπορεί να μην συμφωνείτε, δικαίωμά σας. Εγώ τους χειρουργημένους μου από την αρχή της ειδικότητας περνούσα και τους έβλεπα, δεν είχα καταλάβει πως στην Ελλάδα θεωρείται κάτι κακό, άχρηστο και βλακώδες. (???)

Αρχίζω να μην καταλαβαίνω τίποτα πια...προτιμώ πάντως να θεωρούμαι κάποιος με "τουπέ" που δεν "βλέπει πέρα από τη μύτη του", παρά οτιδήποτε άλλο.

Πολλούς συναδελφικούς χαιρετισμούς και ευχές σε όλους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άρθρο αυτό το έγραψα πριν από περίπου 2 χρόνια - φρέσκος ειδικευόμενος τότε. Μπορεί από το τότε να με χωρίζουν κάποια χρόνια και κάποιες χιλιάδες χιλιόμετρα επιτρέψτε μου να πω όμως ότι μερικά πράγματα μένουν πάντα ίδια. Απελπιστικά, θλιβερά ίδια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το άρθρο Vrasidas είναι καταπληκτικό και συγχαρητήρια, νομίζω πως λέει ακριβως ότι ζούμε και περνάμε αλλά δεν βρίσκουμε τα κατάλληλα λόγια να το εκφράσουμε στους μη-ιατρούς, ακόμα κι αν βρίσκονται μέσα στο σπίτι μας και βλέπουν σε τι κατάσταση γυρνάμε μετά τη δουλειά ή μετά από εφημερία.

Αν μου επιτρέπεις, θα το τυπώσω ώστε να το δίνω όταν δεν βρίσκω τις λέξεις ώστε να εκφράσω κι εγώ αυτό που νοιώθω και βιώνω στη σύντομη εώς τώρα σταδιοδρομία μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι ενδειξη ...τουπέ στην Ελλάδα όταν κάποιος παροτρύνει τους συναδελφους του να γίνουν όσο καλύτεροι γιατροί μπορούν, παρά τη φοβερή οικονομική κρίση και την κατάρρευση, την ώρα που μια φοιτήτρια 15 χρόνια νεότερη σχεδόν με βρίζει πατόκορφα, λες και φταίω εγώ που δεν υπάρχουν υλικά στα νοσοκομεία?

Το τουπέ που με ενόχλησε αφορούσε τη σύγκριση με όλους εκείνους τους ανειδικευτους που κάνουν εφημερίες σε ιδιωτικά για να ζήσουν για 700 ευρώ το μήνα και ο "εκβιασμός" οτι τα 1000 της ειδικότητας είναι αρκετά για τις ιστορίες καθημερινής τρέλας που βιώνει ενας ειδικευόμενος (και δεν αναφέρομαι στα ιατρικά θέματα, αλλά σε γραφειοκρατικά/λειτουργικά/συνθήκες εργασίας)

Πού φτάσαμε! Να ασχολούνται οι επιμελητές με το πόσα παίρνει ο τελευταίος τροχός της αμάξης.... Αφού ειδικευόμενοι θα συνεχίσουν να υπάρχουν στον αιώνα τον άπαντα, άνθρωποι 25-35 θα ξανακάνουν συζήτηση σαν και τη δική μας μερικά χρόνια μετά, όπως την έκαναν και πριν μερικά χρόνια, γιατί να τους δουλευουμε κατάμουτρα για την φάση ζωής στην οποία βρίσκονται; Ανάγκη για τον τίτλο ειδικότητας έχουν, δεν κατούρησαν στο πηγάδι....

Ελπίζω να εξηγήθηκα επαρκώς. :)

Γενικώς συμφωνώ με όσα γράφεις, αλλά προσωπικά δεν θέλω να μπώ σε αντιπαραβολή με εναν φοιτητή.

Όσον αφορά το άρθρο του Βρασίδα, είναι η καθημερινότητα . Ούτε η τελεία δεν είναι εκτός τόπου και χρόνου. Πολύ καλό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.