Jump to content

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ - ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΩ ΦΟΙΤΗΤΩΝ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 19,1k
  • Created
  • Last Reply

Η ταινία αυτή "Νομοταγής Πολίτης" άφησε εποχή και ο αείμνηστος Μουστάκας είχε μια συγκλονιστική ερμηνεία....... emrespect

Οι συνειρμοί για την περίοδο της δικτατορίας '67-'74,αυθόρμητοι,υποχρεωτικοί,επιβεβλημένοι.........

emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΝ BASE THE BASS emrose ΓΙΑ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΤΟΥ...................στη homepage,το είδα!!! emwishemwishemwish

ΚΑΛΟ ΣΟΥ ΠΤΥΧΙΟ ΠΟΥ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ!!!! ΥΓΕΙΑ,ΧΑΡΑ,ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ,ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο,ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ............. emwin emclap

Χαίρομαι που έμεινα φίλη σου και που στα δύσκολα,τελικά,δε χαθήκαμε.....σου έχω στείλει και μέιλ. Θα τα πούμε κι από κοντά.

ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙΣ.... emroseΦιλιά.

Φερτομάζα,αν είναι κάτι επείγον,σου στέλνω πμ τώρα,για να "ανοίξει" η συνομιλία......αλλά δεν προλαβαίνω ν'απαντήσω......πρέπει να φύγω σε λίγο..... sorry......θα σου απαντήσω όταν επιστρέψω....πολύ αργά μάλλον. :)

empc

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σας ευχαριστω παιδια, αντευχομαι και σε εσας, να υπαρχουν ατομα να μας φροντιζουν οπως και εμεις εδω αλληλοβοηθηθηκαμε τοσο καιρο.

και με τη νικη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 

Πηγή : Πρώτο Θέμα

 

Αναπαραγωγή ειδήσεων , μου φαίνεται , όμως σήμερα το αναρτήσανε !

 

Στο πλαίσιο των αλλαγών που τροποποιούν ριζικά τόσο τον νόμο Διαμαντοπούλου όσο και ολόκληρο το υφιστάμενο νομικό καθεστώς της ανώτατης εκπαίδευσης επαναφέρεται το Πανεπιστημιακό Ασυλο, δίνεται η ευκαιρία στους αιώνιους φοιτητές να επανεγγραφούν στις σχολές από τις οποίες διαγράφηκαν , και επανέρχoνται οι διοικητικοί υπάλληλοι που απομακρύνθηκαν με τη διαθεσιμότητα.

Παράλληλα καταργούνται τα περίφημα Συμβούλια Διοίκησης, αλλάζει το σύστημα εκλογής πρυτανικών αρχών και ενισχύεται ο ρόλος των φοιτητών στη διοίκηση των συλλογικών οργάνων.

Καθιερώνεται νέο σύστημα για τις μετεγγραφές φοιτητών με καινούργια κριτήρια που ακόμα δεν έχουν αποσαφηνισθεί. Πάντως ο κ. Μπαλτάς συνέστησε σε όσους επιλέγουν κάποιο Πανεπιστήμιο να το έχουν σκεφτεί πρώτα καλά ενώ αναμένεται να μπει κάποιο πλαφόν του τύπου οι μετεγγραφές δεν πρέπει να ξεπερνούν το 10 %ή το 15% των εισακτέων στο συγκεκριμένο τμήμα, με τις εξετάσεις. Σε οτι αφορά στην κατάργηση διδάκτρων στα μεταπτυχιακά τμήματα που αρχικά υπήρχε ως πρόταση δεν έχει αποσαφηνιστεί ενώ φαίνεται ότι προσκρούει στις διοικήσεις των Πανεπιστημίων που αντλούν πόρους για την ομαλή λειτουργία τους. 

Από τα πρώτα θέματα στην ''ατζέντα” του υπουργού Παιδείας Αρ. Μπαλτά φαίνεται είναι η επιστροφή των «αιώνιων » φοιτητών. Καταργείται ο νόμος που ορίζει τη διαγραφή τους και όσοι το επιθυμούν θα συνεχίσουν κανονικά τις σπουδές τους, χωρίς περιορισμό χρόνου. Στόχος είναι να καταργηθεί και ο περιορισμένος χρόνος σπουδών με το ν +2
Σύμφωνα με πληροφορίες δεσμεύσεις, τύπου «συμβολαίου», θα υπογράφουν στις Γραμματείες των τμημάτων των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ οι ήδη διαγραφέντες φοιτητές που επιθυμούν να επιστρέψουν στα αμφιθέατρα για να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους.

Το υπουργείο σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες θα ζητήσει από τα Πανεπιστήμια να εξεταστούν τα αιτήματα των φοιτητών που θα θελήσουν να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους και η επανεγγραφή να γίνει μόνον εάν διαπιστωθεί από το ΑΕΙ ότι ο φοιτητής διαγράφηκε αδίκως , δηλαδή είχε αντικειμενικό «κώλυμα» για να συνεχίσει τις σπουδές. Ο φοιτητής ο οποίος θα εγγραφεί εκ νέου θα υπογράψει «συμβόλαιο» ότι θα ολοκληρώσει τις σπουδές μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Επίσης, οι διοικητικοί υπάλληλοι των πανεπιστημίων που απομακρύνθηκαν με το μέτρο της διαθεσιμότητας, επιστρέφουν στις θέσεις τους, ενώ το θέμα θα είναι από τα πρώτα που θα υπάρχει στο πρώτο πολυνομοσχέδιο του υπουργείου Παιδείας.

Σύμφωνα με το πλάνο του υπουργείου Παιδεία αναμένεται η κατάργηση του ενός συγγράμματος στα πανεπιστήμια και οι φοιτητές θα έχουν πρόσβαση με αξιόπιστο τρόπο στις «ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες» Σταδιακά ο στόχος είναι να αλλάξει και το σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ και ΤΕΙ και να εφαρμοσθεί η ελεύθερη πρόσβαση στα Πανεπιστήμια.

Από την πλευρά τους τα Πανεπιστήμια έχουν ήδη αρχίσει να θέτουν τα προβλήματα που αφορούν στην λειτουργία τους. Οπως είπε στο '”protothema.gr“ ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών Θ. Δημόπουλος το κυριότερο πρόβλημα του Πανεπιστημίου είναι η έλλειψη χρημάτων ενώ ζητούν την επιστροφή των διοικητικών υπαλλήλων και να λυθούν τα θέματα με τη φύλαξη και την καθαριότητα, όπως επίσης και με τη διανομή των συγγραμμάτων. Τη Σύγκλητο εξάλλου απασχόλησαν θέματα που αφορούν τις περικοπές της δημόσιας χρηματοδότησης προς το Πανεπιστήμιο μας, οι οποίες ανέρχονται πλέον σε επίπεδο άνω του 50%.

“Η κατάσταση αυτή έχει ήδη δεινές επιπτώσεις σε πολλές βασικές λειτουργίες του Ιδρύματος μας και δυσκολεύει σημαντικά το διδακτικό και ερευνητικό έργο μας ” τονίζουν τα μέλη της Συγκλήτου.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχει συνεντεξη του μπαλτα το εθνος της κυριακης:

news247
Μάρτιος 14 2015 23:07

Αλλαγή στο καθεστώς μετεγγραφών από φέτος, προαναγγέλλει με συνέντευξή του στην εφημερίδα «Έθνος της Κυριακής» ο υπουργός Παιδείας, Αριστείδης Μπαλτάς.

Σημειώνει πως οι μετεγγραφές θα γίνονται μόνο με κοινωνικά κριτήρια και εξηγεί: «Για παράδειγμα, στις τρίτεκνες ή πολύτεκνες οικογένειες θα εξετάζουμε την εισοδηματική κατάσταση ως προς το αίτημα μετεγγραφής».

Απευθύνει εμμέσως έκκληση προς γονείς και παιδιά, όταν συμπληρώνουν το μηχανογραφικό από φέτος, αν δεν έχουν τα εισοδηματικά κριτήρια «να μην ελπίζουν πλέον σε εύκολες μετεγγραφές για λόγους ισονομίας, αλλά ομαλής λειτουργίας των ΑΕΙ σε όλη την επικράτεια».

Αναφέρει ότι το εισοδηματικό όριο και οι λεπτομέρειες θα ανακοινωθούν έγκαιρα. Σε ό,τι αφορά τον αριθμό των εισακτέων δηλώνει ότι είναι σε συνεννόηση με τα πανεπιστήμια αν και για φέτος, όπως λέει, δεν προβλέπονται δραστικές αλλαγές και προσθέτει: «Η γενική γραμμή πρότασης είναι να κρατήσουμε ψηλά τα ποσοστά εισαγομένων στα περιφερειακά ΑΕΙ και να μειώσουμε στα κεντρικά».

Ζητά λίγο χρόνο για να αποσαφηνιστούν θέματα, όπως ο αριθμός των μαθημάτων, στα οποία θα εξεταστούν οι υποψήφιοι του χρόνου, ενώ τονίζει ότι οι ουσιαστικές παρεμβάσεις θα γίνουν σε βάθος χρόνου.

Μιλά για βαθμίδα ανά βαθμίδα αναμόρφωση έπειτα από επισταμένη μελέτη, ώστε «μέσα σε 2-2,5 χρόνια να προχωρήσουμε σε ένα νομοσχέδιο». Στόχος είναι η αποδέσμευση του λυκείου από το πανεπιστήμιο και το απολυτήριο του λυκείου «να είναι πραγματικό προσόν, να έχει υπόσταση και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί».

(Με πληροφορίες από ΑΠΕ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σάββατο βράδυ,ξημερώνει Κυριακή.....αναρωτιέμαι αν ακόμα μ'αγαπάει.....δε μ'αγαπάει....μπροστά μου έκλαιγε και πίσω μου γελάει..... emrespect

emypoklinomai

Σαββάτο βράδυ κι οι καημοί, σαν βγαίνουν για σεργιάνι

βρίσκουνε πάλι αφορμή, και βγάζουνε φιρμάνι
να μετρηθούνε θέλουνε με μίση και με πάθη
κι ολόγυρα τα σπέρνουνε, ο κόσμος να τα μάθει


Μεγάλοι και μικροί καημοί απλώνουν το σεντόνι
και σαν κακοί ηθοποιοί προβάλλουν στην οθόνη

θέλεις-δε θέλεις, θεατής γίνεσαι, που να πάρει,
κι αφού δεν είσαι νικητής τυλίγεσαι κουβάρι...


Έτσι από καπρίτσιο τους σου βγαίνουνε μπροστά σου
κι ανάβουν με το σπίρτο τους φωτιά στα σωθικά σου

Δε θέλουνε να τους ξεχνάς, αλλά να τους θυμάσαι
Σαββάτο βράδυ να γυρνάς και σαλεμένος να' σαι.

emserenadeemdrunkemnystaemnysta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι θα πει απαγορεύεται δεν έμαθα
ένα νόμο ξέρει μόνο η καρδιά μου
πάντα έκανα ότι ήθελα κι ας έπαθα
όσα λάθη έχω κάνει είναι δικά μου

Για ό,τι έχω κάνει δε μετανιώνω δε μετανιώνω
είναι η ζωή μια πλάνη γεμάτη δάκρυ και ψέμα μόνο
και πίστεψα σε σένα κι εσύ ήσουν ψέμα κι εσύ ήσουν ψέμα
για ό,τι έχω κάνει δε μετανιώνω δε μετανιώνω

Τι θα πει απαγορεύεται δεν έμαθα
ένα μέτρο είχα πάντα στη ζωή μου
ό, τι είμαι ό,τι κάνω κι ό,τι έπαθα
δεν τ’ αλλάζω η ζωή είναι δική μου

Για ό,τι έχω κάνει δε μετανιώνω δε μετανιώνω
είναι η ζωή μια πλάνη γεμάτη δάκρυ και ψέμα μόνο
και πίστεψα σε σένα κι εσύ ήσουν ψέμα κι εσύ ήσουν ψέμα
για ό,τι έχω κάνει δε μετανιώνω δε μετανιώνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάντηση αύριο Σ.Ι. των ΑΕΙ
(υγ: η συνάντηση έγινε σήμερα 15/3)

Την κατάργησή τους αναμένεται να ανακοινώσει στα μέλη των Συμβουλίων των ΑΕΙ αύριο ο υπουργός Παιδείας Αριστείδης Μπαλτάς.

Οι επικεφαλής των Συμβουλίων έχουν προγραμματίσει συνάντηση για αύριο, σε αίθουσα του Αττικού Νοσοκομείου, στην οποία έχει προσκληθεί και ο κ. Μπαλτάς. Στη συνάντηση θα επισημοποιηθεί –μετά τις διακηρύξεις του πρωθυπουργού Αλέξη Τσίπρα όσο και του κ. Μπαλτά– η κατάργηση των Συμβουλίων, με ρύθμιση σε πολυνομοσχέδιο έως τις 15 Απριλίου........

http://www.kathimerini.gr/807311/article/epikairothta/ellada/synanthsh-ayrio-si-twn-aei

Σπ. Συρόπουλος : «Το Πανεπιστήμιο Αιγαίου χρήζει ιδιαίτερης προσοχής»
(Ο κος Συρόπουλος είναι Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Αιγαίου)
Το υπουργείο Παιδείας προχωράει στην ακύρωση όλων των διατάξεων του νόμου 4009/2011 που αφορούν την οργάνωση των σπουδών των φοιτητών σε σχέση με τον ανώτατο χρόνο σπουδών. Έτσι, τον καθιστά απεριόριστο, επαναφέροντας τον ιδιότυπο… θεσμό των «αιωνίων». Συμφωνείτε;
Το μόνο που γνωρίζουμε από πλευράς Υπουργείου, έτσι όπως έγινε γνωστό στη συνάντηση της 14ης Φεβρουαρίου, είναι ότι θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση που θα περιλαμβάνει πρόβλεψη για την αναίρεση της διαγραφής τους. Προβλέπεται επίσης δημόσια πρόσκλησή τους, με ευρεία δημοσιοποίηση, ώστε να εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος να μπορεί κάποιος/α να επανεγγραφεί, εφόσον το επιθυμεί.
Ουσιαστικά δεν πρόκειται για κάτι οριστικό, εφόσον ακόμη δεν έχει κατατεθεί το νομοσχέδιο, οπότε δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς προτείνει το Υπουργείο. Σε κάθε περίπτωση όμως, οι αιώνιοι φοιτητές μετά το πέρας των ν+ν ( ; ) ετών φοίτησης έχαναν όλα τα δικαιώματά τους. Ουσιαστικά δεν επιβάρυναν οικονομικά τα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα.
Ίσως δεν θα ήταν κακή ιδέα να δοθεί στους φοιτητές περισσότερος χρόνος για την ολοκλήρωση των σπουδών τους, δεδομένου ότι στην σημερινή εποχή πολλοί φοιτητές επιλέγουν να μην μετακινηθούν από τον τόπο κατοικίας τους διότι δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να σπουδάσουν μακριά από αυτόν. Δεν είναι λίγοι οι ενεργοί φοιτητές/τριες που αδυνατούν να έρθουν ακόμη και για πάρουν μέρος στις εξετάσεις των εξαμήνων. Οι εποχές έχουν αλλάξει, η ανοχή και η ευαισθησία από μέρους των δημόσιων φορέων, ιδίως ενός Πανεπιστημίου, στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές και οι οικογένειές τους θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη.

http://www.dimokratiki.gr/15-03-2015/sp-siropoulos-to-panepistimio-egeou-chrizi-idieteris-prosochis/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο ποιήματα του Φρεντερίκο Γκαρθία Λόρκα - (Νύχτα του Άγρυπνου Έρωτα, Σονέτο του γλυκού παραπόνου)

Νύχτα του Άγρυπνου Έρωτα

%25CF%2580%25CE%25B1%25CF%2581%25CE%25B1
Νύχτα πάνω από τους δυο με πανσέληνο,
εγώ βάλθηκα να κλαίω κι εσύ γελούσες.
Η καταφρόνια σου ήταν ένας Θεός, τα δικά μου παράπονα
στιγμές και περιστέρια αλυσοδεμένα.

Νύχτα κάτω από τους δυο. Κρύσταλλο οδύνης,
έκλαιγες εσύ από βάθη απόμακρα.
Ο πόνος μου ήταν ένας σωρός από αγωνίες
πάνω στην αδύναμη καρδιά σου από άμμο.

Η αυγή μας έσμιξε πάνω στο κρεβάτι,
τα στόματα βαλμένα πάνω στο παγωμένο σιντριβάνι
του αίματος τ αστείρευτου που χύνεται.

Κι ο ήλιος μπήκε απ το κλειστό μπαλκόνι
και το κοράλλι της ζωής άπλωσε το κλαδί του
πάνω στην καρδιά μου τη σαβανωμένη.


Σονέτο του γλυκού παραπόνου

The_Day_The_Music_Died_by_Driven_Crazy.j

Φοβάμαι μη χάσω το θαύμα
των αγαλμάτινων ματιών σου και τη μελωδία
που μου αποθέτει τη νύχτα στο μάγουλο
το μοναχικό ρόδο της ανάσας σου
Πονώ που είμαι σε τούτη την όχθη
κορμός δίχως κλαδιά μα πιότερο λυπάμαι
που δεν έχω τον ανθό, πόλφο ή πηλό
για το σκουλήκι του μαρτυρίου μου.
Αν είσαι εσύ ο κρυμμένος μου θησαυρός
αν είσαι εσύ ο σταυρός και ο υγρός μου πόνος,
αν είμαι το σκυλί της αρχοντιάς σου
μη με αφήσεις να χάσω ό,τι έχω κερδίσει
και στόλισε τα νερά του ποταμού σου
με φύλλα από το φρενοκρουσμένο μου φθινόπωρο
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.